er de Blad. Woensdag 6 April 1927 UIT DE PERS LIMBURG EEN SALUUT. jnder het opschrift „het eerste treffen" irjjft De Maasbode: Pengenen onder ons, die met wankelen jd de Statenverkiezingen mochten heb- zien naderen, mag het resultaat van eerste treffen een hart onder den riem ten. [jniburg is zegevierend uit den strijd roorschijn getreden. De R.-K Staats^ lij heeft haar positie, die te gemakke- jr immers is af te brokkelen, daar ze i uitzonderlijk ver boven iedere andere steekt, op schitterende wijze gehand- ifd. foor de S.D.A.P., welke zoo lang reeds baar krachten inspant om in deze bij Hek Katholieke provincie zich een ste- plaats te verzekeren, moet zulks een imoedigende teleurstelling zijn fl'el behaalden de socialisten een zetel ut. maar zulks op de Vrijzinnig-Demo- i. hun meest nabije geestverwanten bet college, en gaan zij de stemmencij- na van 1923 en van de Kamerver- ringen in 1925, dan, om het zacht uit drukken, hebben ze geen reden toe jui- Q Bij de laatste Statenverkiezing vergele- giugen ze een 1500-tal stemmen voor niet bijzonder veel voor de socialisten, gewend zijn hun sprongen verder te len Zet men echter de cijfers, bij de Derverkiezingen van 1925 door hen 3ald, naast die welke ze thans verkre- 23 665 tegen 14.695, dan beteekent stemming, een teruggang met bijna rtig percent, voor de S.D.A.P. niet ider dan een débacle. 3e cijfers der Katholieken zijn daarcnl a volkomen bevredigend: 123.508 amen in 1923. thans 134.788, een cij- dat ook ten opzichte van de Kamer- tiezingen in 1925, toen 141.843 slem- behaald werden. la«g geen kwaad fi- ir maakt. gecombineerde christelijk-historischen mti-rev. legden ditmaal stevig beslag den zetel, waarvoor ze vier jaar g nog niet ten volle aan den kiesdeeler Hen 3e Vrijzinnig-Dein., we zeiden -het ds, hebben hun liefde voor do S.D.A P. jjigd, door haar hun eenigen zetel af te in Ook al ware de lijst Ackens in erlen met hun hoofdlijst verbonden ge- at, het resultaat zou hetzelfde zijn ge ien Oe Vrijheidsbond wist zijn eenigen zetel redden. Ie dissidenten hebben niet anders we- :e bereiken, dan dat een 8000 slem voor de Katholieke lijst zijn verloren aan, waarmee dan het twijfelachtige tes werd behaald, dat de S. D. A. P. zetel van de Vrijz.-Dem. veroverde, die Iers voor de Katholieken zou zijn ge- stl foor de Roomsch-Kathoheke Volkspar- houdt Limburg geen belofte in. Laat hopen, dat de overige provincies ook :in het gisteren gegeven voorbeeld vol- gemis aan succes is voor een politieke tij de beste spoorslag tot zelfinkeer. BINNENLAND K. WERKLIEDENVERBOND. Bescherming van de Industrie. Een adres aan den Raad van Ministers. let volgend adres heeft het R. K. dliedenverbond gericht aan den Raad i Ministers: Ugeraeen, mogen we wel zeggen, trekt 'i oogenblik de aandacht de moeilijke Me, waarin somm ge onzer bedrijfs- ten reeds verkeeren en waarmoe an- worden bedreigd door de handels politiek der ons omriugende landen. Schier overal zijn aan do grenzen reeds hooge tariefmuren opgetrokken, welke o.a. voor Frankrijk weer dreigen te wor den verhoogd. Het gevolg daarvan is, dat de export mogelijkheid voor onze industrie immer kleiner wordt en bedrijven, waarvan kan worden getuigd, dat ze naar de meest moderne inzichten worden geleid en de nieuwste middelen tot bevordering der concunrentiovaardigheid er worden toe gepast, zich genoodzaakt zien hunne werkzaamheid binnen onze grenzen te be perken of minstens niet uit te breiden, doch zich te vestigen in de landen, waar heen export practisch niet meer moge lijk is. Wij wijzen er op, dat, indien do thans in Frankrijk voorgenomen tarief verboo ging haai- beslag krijgt, de Philips Gloei lampenfabrieken, blijkens de berichten, in dat land zullen gaan produceeren, wat moet neerkomen op beperking van dit bedrijf in ons land of op z'n minst de ontwikkeling er van zal tegengaan. Onze klompenindustrie verkeert, tenge volge van de concurrentie van buiten landse ho ondernemingen, in zorgvolle omstandigheden. In buitengewoon moeilijke positie ver keeren thans de aardewerk- en glasfa brieken te Maastricht en te Leerdam. De flesschenfabricage is reeds voor een groot deel verdwenen en onze overige glasindustrie wordt ernstig bedreigd. Ook de aardewerkfabricage loopt gevaar aan buitenlandscho concurrentie ten on der to gaan. Het spreekt wei vanzelf, dat ook de hooge Regeering aan een en ander haar aandacht schenkt. Zij kan immers niet werkloos aanzien, dat eenc industrie, welke aan duizenden menscben in ons land werk verschaft, die bewezen heeft een levensvatbare bedrijfstak te zijn, met ondergang wordt bedreigd. Waren eerst valuta-moeilijkheden oor zaak van achteruitgang, waardoor met name do bedrijven in Maastricht hun aantal arbeiders moesten terugbrengen van circa 6500 tot - 3500 (van welke laatsten nog een aantal gedeeltelijk werk loos is), thans dreigt, door de handels politiek der ons omringende landen, niet alleen do export voor onze keramische- en glasindustrie verloren te gaan, maar zal haar zelfs onze binnenlandsche markt worden afhandig gemaakt. Door de hooge invoertarieven, in het "buitenland gevorderd en die met name voor Frankrijk binnenkort weer zullen worden- verhoogd, is dc export reeds zoo goed als geheel onmogelijk geworden en klaarblijkelijk wordt door buitenlandse lie industrieën, die hier tegen uiterst lage prijzen invoeren, waarvoor ze in het bin nenland compensatie krijgen kunnen, be schermd als ze zijn door de hooge in voertarieven, een strijd gevoerd om onze markt. Men behoeft slechts oppervlakkig ken nis te nemen van de cijfers omtrent den invoer van glas-, porselein- en aarde werk voortdurende toename van liet kwantum en daartegenover steeds verder gaande relatieve vermindering van de waarde om overtuigd te worden dat hetgeen wij boven beweerden, onomstoo- telijk vaststaat Dat ook andero factoren misschien hebben medegewerkt tot het in 't leven, roepen der moeilijkheden, waarmede onze glas- en aardewerkindustrie thans te kampen heeft, schijnt wel aanwijsbaar. Dat met name de Maaslrichtsehe indus trie in het verleden, bij gebrek aan lust of wellicht aan capaciteit tot het ont wikkelen van voldoende energie, vaak geconcurreerd heeft op kosten van de arbeiders, is niet onbekend. Maar dit alles mag ons niet blind doen zijn voor het feit, dat duizenden arbei ders dreigen te worden gedupeerd, in dien niet spoedjg hulp geboden wordt. Bovendien is gedurende de laatste 10 a 15 jaren, door het aanbrengen van be langrijke technische verbeteringen, er naar gestreefd den achterstand in dit opzicht zooveel mogelijk op te heffen. Waar het vraagstuk der werkloosheid •in ons land reeds zoo nijpend is, waar veilig kan worden aangenomen, dat nog nagenoeg 100.000 arbeiders geen gele genheid vinden om op normale wijze in hun onderhoud en dat van hunne gezin nen te voorzien waar elkeen, wien het algemeen belang ter harte gaat, elkeen, die bekend is met den demoraliseerenden invloed van werkloosheid) zich pijnigt met de vraag, boo die honderdduizend aan werk zullen zijn te helpen, daar zou het onverantwoordelijk zijn, bij de ver nietiging van eene werkgelegenheid, als onze glas- en aardewerkindustrie onge twijfeld is, lijdelijk toe te zien, omdat daardoor het aantal werkloozen weer zal worden vergroot. In de huidige situatie schijnt alleen, hulp van Staatswege het dreigende ge vaar te kunnen afwenden. Daarom voe gen wij onze stem bij die van hen, welke uwe Regeering reeds om hulp vroegen, en verzoeken uwe Excellenties beleefd, maar dringend, het nemen van maat regelen, die wellicht reeds overwogen worden, om onze bedreigde industrie te helpen, te bespoedigen. Wij staan met zeer velen in het land op het standpunt, dat hot geheele mensch dom moet kunnen profiteeren van de economisch gunstige positie, waarin de verschillende deelen deer aaide voor de productie van bepaalde goederen verkee ren, m. a. w. wij wenschen in het alge meen het economisch verkeer zoo weinig mogelijk belemmeringen in den weg ge legd te zien. Waar evenwel zich thans klaarblijkelijk een economische strijd tus- schen de verschillende landen heeft ont ketend, waar zoo goed als alle landen, rondom ons steeds meer belemmeringen aan het economisch verkeer in den weg leggen, daar zou het roekeloos en onver antwoordelijk zijn het nemen van tijdelij ke maatregelen tot verdediging van ons economisch loven achterwege te laten Wij achten het niet aan ons, aan te geven welke maatregelen in do gegeven omstan digheden voor dat doel het meest af doende zijn, welke maatregelen bovendien wenschelijk zijn om te voorkomen, dat het algemeen belang zou kunnen worden ge schaad. Daarom lijkt ons de aangewezen weg, dat Uwe Regeering aan de Staten Generaal de bevoegdheid vraagt om in bepaalde gevallen, waarin, tengevolge van maatregelen buitenaf, ons economisch leven ernstig dreigt te worden benadeeld, de maatregelen te nemen, welke Zij, ua het inwinnen van deskundige adviezen en onder verantwoordelijkheid tegenover de Staten Generaal, ter beveiliging van onze nijverheid, onzen landbouw, enz. zal nuttig oordeelen. SOCIALE HOOGESCHOOL VOOR R. K. ARBEIDERS. De commissie geïnstalleerd. Maandagmiddag werd ten kantore van het R. K. Werkliedenverbond de commis sie geïnstalleerd, die zal rapporteeren over do stichting eener sociale hoogeschool voor arbeiders. De Verbondsvoorzitter, de heer A. O. de Bruyn, sprak daarbij de volgende rede uit: Op de eerste plaats mogen wij U, na mens heb Verbondsbestuur, wel onzen bij zonderen dank betuigen voor de welwil lendheid, waarmede TJ aan ouze üitnoodi- ging, zitting te nemen in deze commissie, hebt willen voldoen. Dat U, overladen met werk als U al len zijt, toch het lidmaatschap dezer Vcr- bondscommissie hebt aanvaard, zal wel het gevolg zijn, ©enerzijds van Uw uitgespro' ken liefde voor onze katholieke Arbeiders beweging, en anderzijds omdat U voor de vraag: of or voldoende aanleiding is een Sociale Hoogeschool voor katholieke ar beiders te stichten, bijzondere belangstel ling hebt. Ook buiten deze commissie blijkt de be langstelling niet gering. De adviezen, wel ke reeds van verschillende kanten zijn ge geven en do van waardeering getuigende beschouwingen, welke in sommige perio dieken aan de kwestie zijn gewijd, zou den er op kunnen duiden, dat de vraag urgent is ep te juister tijd aan de orde komt. Sommigen heeft dit initiatief bevreemd. Die bevreemding moet waarschijnlijk worden verklaard uit onbekendheid met het doel en streven onzer Arbeidersbewe ging; met wat zij is en met wat zij in het verleden reeds deed. Degene, die in onze Arbeidersbeweging niet veel meer ziet, dan een bron van arbeidsconflicten en on- tevredenheidsvertoon, begrijpt niets van dat „groot" doen. 'Voor anderen, die er even zeker van zijn dat de Arbeidersbe weging in de toekomst een gewichtig© cul- lurcele, sociale en economische taak wacht, even zeker als dat morgen een nieuwe dag aanbreekt, voor hen is het vanzelfsprekend, dat de Arbeidersbewe ging zich naar do toekomst oriënteert. Hot Verbond staat niet geheel en al vreemd tegenover het vraagstuk: scholing van leiders. Het drong niet eerst nu tot ons door, dat do mannen, die leidende pos ten bezetten, zich door speciale studie voor hun verantwoordelijke taak dienen te be kwamen. Het is reeds 14 jaren geleden, dat, on der leiding van do K. S. A. meer speciaal onder leiding van do heeren professoren Aengenent on Aalberse, te Leiden voor do hoofdbestuurders een 4-weeksche cursus in apologio, sociologie en economie werd georganiseerd1. Deze cursus is in 1921 om gezet in een leergang, welke twee jaar duurde. Het lag dan ook geheel in de lijn van het verleden, dat onze katholieke Toxtiel- arbeidersbond do vraag aan de orde stel de: „Is het geen tijd, dat wij ernstig de vraag overwegen, een instelling in hot le ven te roepen, waardoor wij gelegenheid hebben leiders to vormen, volkomen bere kend voor de eischen, wolko de komende tijd stellen zal". Het woord Sociale Hoogeschool werd waarschijnlijk gekozen omdat die naam ook in het buitenland gangbaar is. Had do Tcxtielarbeidersbond kunnen vermoe den, dat men in ons kleine Nederland zich aan dab „groote" woord zou stooten, dan had hij voor het voorstel misschien andere woorden gekozen. Volksuniversiteit schijnt toelaatbaar; Sociale Hoogoschool klinkt voor sommige ooren te vreemd. Andere landen kennen reeds een „Volkshoogeschool", „Arbeiders boogeschool" of „Sociale Hooges-.hool". Hoe ook de naam moge zijn, de vraag is: dienen wij, als Verbond een gelegenheid te scheppen, waardoor aan personen wordt bijgebracht de noodzakelijke ken nis om in den volen zin des woords een verantwoordelijk volksleider te zijn. Het is lang niet voldoende bepaalde so ciale en economische misstanden te con- statceren: de volksleider moet ze kunnen verklaren, moet daaruit voor zichzelf eu ter leering en aansporing van anderen, kunnen afleiden, hoe het anders beter moet en kan. Ook het belang van de Arbeidersbewe- gin zelf is bij de kwestie zeer nauw be trokken. Indien haar leiders niet volko men met het reeds wisselende aanzien der sociaal-economische problemen vertrouwd zijn, is vrees voor verschrompeling en ver starring niet misplaatst, om nog maar te zwijgen van de verreikende gevolgen welke in toenemende mate aan het doen en la ten der arbeidersbeweging verbonden zijn Daardoor is ton slotte bij do taak Uwer Commissie het algemeen welzijn onzer volksgemeenschap van zeer nabij betrok ken. Hierdoor schijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ook de Overheid zich voor do zaak interesseert. -Het wwlc van Uwe Commissie ia», zoo bezien,' ongetwijfeld van het grootste be lang. Uw taak is niet gemakkelijk. Indien do vraag: „Moot er een oplei dingsinstituut komen" eventueel bevesti gend beantwoord wordt, dan komen tal van andero vragen op. Enkele daarvan zijn: Voor wie moet het worden opengesteld? Wat zal worden gedoceerd? Dient de leerstof uitsluitend te worden ingericht op do functie van Arbeiders leider? Moet ook hot interne stolsel worden gekozen? Zal het Verbond het instituut beheeren? Is combinatie met bestaande instellin gen mogelijk en gewenscht? Hoe dienen do middelen te worden op gebracht? Enz., enz. Wanneer men deze enkele vragen slechts oppervlakkig overweegt, dan be merkt men tweeërlei: eerstens, dat het gemakkelijker is een vraag te stellen, dan haar to beantwoorden en tweedens, dat ons bestuur allo reden heeft om dankbaar te zijn voor uwe welwillendheid in deze commisie zitting te nemen, wijl het onder zoek nu aan erkend-bekwamo handen is toevertrouwd, en een gunstig resultaat reeds zoo goed als verzekerd mag heeten. Het zal U voorts aangenaam zijn te ver nemen, dat professor Aalberse zich, op UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag I 'AppJt Hilvorsum, 1000 M, 12.Politieberichten. 3.304.30 Uurtje toot. de fltt ziekenhuizen. 5.006.45 Couoert door het H. D. 0> orkest. Adolph Pot, viool. 6.457.45 Beginselen van het Buij- gorlijk Recht en van het Handelsrecht. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 Aansluiting van het Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertgebouw orkest onder leiding van "Willem Men gelberg. Lubka Kolesaa, piano. Piano concert E-mol, Ghopin. Suite, Bruckeni Fock. Les préludes, Liszt. D a v-o n 11' y, 1600 M. 11.20 Hot Rio Grande trio on M. Scoon oontra-alf. Mc. Gregor, tenor. 12.05 Gedichten voorlezing. 12.20 Concert (vervolg). 1.202.20 Gramofoonmuziok. 2.45 Voorlezing: Moby Dick. 2.50 Lezing: A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On different being. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kiuderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws 7.05 Padvinderborichten. 7.20 Lezing: The amateur actor. 7 .35 De werken van Liapounov. E. Mitchell, carillon. 7.45 Lezing: Flowers of the field. 8.05 Dansmuziek. 8.20 Wagn e r-co nc ertonder loidiug van Siegfried Wagner. Orkest van 150 musici. Om 9.20 onderbroken voor nieuws en weerberichten 10.30 Lezing: Long journeys on short purees. 10.5012.20 Dansmuziek. „Kadi o-P e r i s", 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Concert. Orkest en Mme. Miraul, zang. 5.05—5.55 Klassiek uurtje. 9.0511.00 Concert. Orkest en solisten Langenberg, 469 M 10.20—11.20 Concert. 12.501.50 Orkestconoert. 4.205.20 Verd. Concert. Iseglio-kapel en bariton. 7.509.50 Vnoolijko en ernstige lied jes en voordrachten van den Rijn. Or kest, koor on solisten. 10.3511.20 Dansmuziek. Königswusterhauson 1250 M. en B er 1 ijn 484 on 566 M. I.507.05 Lozingen en lessen. 7.20 „Die Zirkusprinzossin", operelto m 3 octen van Knbn/in. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. II a m b u i- g, 394.7 M. II.501.20 Orkesiconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Chorubini-concert. 4.205.15 Dansmuziek. 5.205.35 Vroolijk concert. 7.2011.10 Concert in de Dom Bre men. Domkoor en solokwartet. Daarna dansmuziek. Urussol, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 7.40 Orkestconcert. 9.40 Voorlezing. 9.5510 20 Concert. ons verzoek, bereid heeft verklaard hot voorzitterschap der commissio te willen aanvaarden. Dit zal uw werk vergemakkelijken, waartoe ook do actieve secretaris, de heer G. Zegers, het zijne zal bijdragen. Met Jiet uitsprekon van liet vertrouwen dat uwo commissio cr in zal slagen, een doeltreffendon grondslag te leggen voor wat nu eenmaal een Hoogoschool voor arbeiders is genoemd, en het Verbonds bestuur van u een waardevol rapport zal ontvangen, verklaar ik uwo commissie FEUILLETON. SCHRIJVEN ALLES OP. Kramer zat voor haar bureautje en droomerig naar buiten, waar do re- neerplaste in 't stijve stadstuintje, ïoiorgen was ze precies drie jaar go- 'd en dan moest Lies er getuige van lig pende ze een hartelijpk briefje op 't zije rose papier. Het was een tyke afleiding in het eentonige stads- d, alvast per correspondentie te kun- babbelen over allerlei hartzaken en minder belangrijke dingen uit het •den. Heb was haar heel wat amusan- hn het dorre huishoudboek, wat ze "ia opensloeg. O, wat eentonig: groen- tooveel, brood zooveel, ifry 6tond er nu eenmaal op en meer eens had ze voor haar verjaardag of geschenk geen anderen wensch ge- dan e definitieve afsluiting en af- Rog. Maar daar dorst ze niet aan, en Kof Harry geen mooi voorbeeld. Dc toeken alles aan, zei Harry van- -.eo aan 't ontbijt, zelfs de fooi aan conducteur. bad wel even gelachen, maar ze wist 'e goed, dat hij waarheid sprak. Den •«eden Zondag had ze 't voor haar i oogen gezien, toen hij naar de Hoog- ®as en z'n „dagboek" in z'n daagsche tiad laten zitten. Stond cr minutieus: 2 Maart 6 scheer- f L—pijpdoorsteker 3 ct. 't Was cele lijst; ook altijd 't zelfde zes •nuesjes - een enkele maal een glas bier en een cognac, sigaren van 8 ct. Ze bad wel eens een bandje van 12 eb. gevon den, maar die had zo na lang snuffelen toch ook gevonden, al was 't dan go tee kend Kerstmis 1923. O, ze vond zickzelve, zoo oneerlijk, als zo daaraan dacht. Ze deed 't nu anderhalf jaar. Wanneer 'b eigenlijk begonnen was? Zo zag zich nog in den geest in de lunch room zitten met Riek Bekkars, ook kort getrouwd, samen aan do coupe Chaque. Ik betaal hoor, had Riek gezegd met d'r schelle stem. Eventjes was ze toch wel geschrokken van het bodrag. Later zag ze Riek gere geld, als zo ging winkelen en tenslotte werd 't een vaste gewoonte even op te ste ken. Ze kende de nieuwste ice creams en Riek vond 't tenslotte ook wel eens aardig, als zij een keer betaalde. En Riek had haar, terwijl zij naar bui ten keek, eens gepolst over d'r spelden geld. Zij had haar toen nog verteld van de extraatjes, die ze kreeg, als Harry oen gocien dag had gehad en veel provisie had genoten. Riek had toen haar huishoudboekje opengeslagen en gezegd: dat is nou een zoekplaatje; zoek jij nou eens de twee coupe Chaque van verleden week op. Jo had er met geen mogelijkheid kans toe gezien en vond niets dan wol en sajet, groenten en brood. Kijk, had Riek ondeu gend gewezen, dat is nou dio Donderdag, dat we hier zaten te smullen: zestig cent spinazie, plus één coupe Chaque is f 1.80 spinazie. En een blik doperwten van 80 plus die coupe Chaque van jou maakt sa men precies twee gulden groenten. Zoo was 't eigenlijk begonnen en van dien tijd af ook het bedrog tegenover Harry. Het was een schadevergoeding ge worden voor het dorre optellen iedere week. Soms als ze alleen thuis was en dacht aan do pijpenrooster van 3 ct., dio Harry zoo angstvallig noteerde, dan kwa men hare betere gevoelens weer boven en vond ze 't niet oprecht tegenover haar man, die tweemaal in de week een ser moen hield over: hoe nog meer te bezui nigen en zich ook volgens z'n dagboek geen grootere weeldo veroorloofde dan een enkel cognacje of wat goedkoopo sigaren. Zoo was het ook nu. En terwijl zo zich achterover in haar stoeltje vleide, maakte ze het vaste besluit er eens met Lies over te spreken. Daar kan je zoo echt mee pra ten en die zou ook wel zorgen, dat ze van die vriendschap en geheimschrijverij af kwam en toch evengoed wat „speldengeld" kreeg. Lies was dolblij met de uitnoodiging en was 's morgens vroeg al present met haar kleinen jongen. Harry wilde er een soort feestdag van maken. Drie jaar vond ie al een heelen tijd en hij had voor een groote vaas met hyacinthen gezorgd, die op tafel prijkte, toen Jo beneden kwam. Na den middag ging Jo even „tuinen" en Lies ging echt oudergewoonte arm-in- arm mee. Jo bad onder 't eten al zitten piekeren, hoe ze cr mee moest beginnen. En nou, terwijl Lies do verselie eieren uit het hok haalde, begon zo ineens: Zeg, Lies, weet je nog, dat ik je op 6chool wel eens om raad vroeg? Ja, deed Lies verwonderd: je hebt nou tocli een raadgever in optima forma. Ja. maar. treuzelde Jo, ik eh.... hijwijmoeten bezuinigen. Dat moet iedereenen daar lioor jij ook bij, zei Lies, alleen de kappen staan er buitenKijk eens, wat een pracht- oil Kom maar eens mee, zei Jo ernstig cn trok Lies moe achter de haag. Ik heb fraude gepleegd Je bent nog 't zelfde nest van vroe ger, zei Lies. Kom vooruit met jo zooge naamde geheimen. Jo vertelde in hakkel-zinnotjcs, hoe zo begonnen was met haar valsche boekhou ding, hoe zo maar steeds doorgegaan wa« en hoe 't nou stond met d'r spaarpot. Jo bent me tegengevallen, Jo, zeide Lies, haar recht aanziend. Daar moet je mee ophouden. Als je man jo te veel be- pingelen wil, dan moet je het zeggen, maar zoo. Jo stond 't huilen nader dan 't lachen en wilde maar weer naar binnen. Je blijft toch tot Maandag, hè Lies, zei ze onderweg, de kiezelsteentjes weg schoppend. Dolgraag hoor, knikte Lies en dan gaan we samen om 9 uur naar de kerk en Harry naar do eerste.... Je bent tocli niet boo3 op mij, waar? Boos niet, Jo, maar.... Harry kwam van binnen met oen groo- ten brief en begon bij de tuindeur al bard- op te lezen. Van moeder, fluisterde Jo, die denkt overal om. Harry kwam 's avonds met 't mandje wijn voor den dag, wat bij den brief hoorde. Ik heb een groote bus goedkoopo biscuit meegebracht, zei Lies, 'm uit haar koffer opdiepend: bezuiniging, weet je. Ik schrijf alles op, zei Harry plech tig, m'n vrouw wou or eerst niet aan, maai ze begint nou ook in te zionhè? Jo kreeg een kleur als een boei. Je wordt toch niet kwaad? fleemde Harry. 't Wijntje is koppig zokor, knikte Lies, maar ik zie m'n man al grinneken, als 'k hem vortel van jo huishoudboek. Net iels voor hem. 't Is echt iets oxen- trieks, vooruit Harry, voor den dag er mee. 't Is zeker zoo interessant als het dagboek van jo vrouw. Even keek ie voor zich uit. Geheimen, kind. Ook voor je vrouw, deed Lies on deugend. Wel neen, schudde Harry, ik ga 't halen, dan kan je er zooveel in bladeren, aLs je wilt. In een wip was ie terug, smeed het mid den op tafel. Jo was niet nieuwsgierig, maar Lies moest 't an begin af doorspellen. Harry liep te fluiten cn zei opeens: Ik geef nog een stukje uit „Die Zau- berflöthc." Lies klapte na afloop, sloeg het boek dicht en zei: Honderd veertig scheermesjes en van Kerstmis afals ik jou was, kocht ik een zelfaanzeller, Harry.'t Lijkt me voordeeliger.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7