jerde Blad. KIESKRING LEIDEN. KIESKRING GOUDA. Dinsdag 5 April 1927 jjn er nog vrouwen? ,ye leven toch eigenlijk in een raren :i Want ia liet soma niet typeerend voor |jéti tijd, dat men bovenstaande vraag allen ernst gesteld heeft? gn lijkt het niet op een misplaatste tpi dat het antwoord op die vraag luid- Er zijn geen vrouwen meer 0 zult misschien denken, dat we te doen jbben met een of andere bizarre vereeni- jug van verstokte vrijgezellen, die van hun bevooroordeeld standpunt de pag niet beter wisten te beantwoorden. fa zouden wenschen, dat,heb zoo ware. to dergelijke conclusie zouden we dan iet als ernstig bedoeld behoeven op te stten. Doch deze vraag is gesteld op heb con- pes der parochiale vereenigihgen te Pa- ijs, We mogen dus veronderstellen dat et milieu waarin deze kwestie behandeld ,erd ons den waarborg geeft, dat boven wande vraag ernstig gemeend was. Men ii daar de kwestie ter tafel gebracht of gouwen al dan niet konden toetreden tot joelde vereeniging. De meeningen wa- pD natuurlijk verdeeld. Onder degenen jje voor toelating waren, meende er een [jia meening niet beter te kunnen moti- téeren dan door de korte doch veelzeg- jende verklaring af te leggen: Er zijn leden ten dage geen vrouwen meer [go kan iedereen lid worden van onze [eroeniging Deze uitlating veroorzaakte nog al op- itoudding en meri verzocht allerwege den oenen spreker zich nader te verklaren, 'oen sLond een oud en eerbiedwaardig pode-lid op en ontwikkelde de gedachte jan velen der aanwezigen. Hij zeide onge veer het volgende: Van ouds leeft er in Je vrouw een zucht tot nabootsing. Een duchtig boorbladeren der oude jaargan gen van geïllustreerde'tijdschriften zal u ervan overtuigen welk een onnatuurlijke behandeling de vrouw zich steeds heeft [sten welgevallen. Vanaf de Krinoline tot isn do wespentaile toe. Met een beminnelijke goedmoedigheid iprak heb oude mede-lid van haar vaak overdreven zucht om te behagen en haar neiging tot verandering, welke dikwijls Jen geduldigsten echtgenoot tot wanhoop bracht. Dit alles evenwel kwam hem nog be grijpelijk voor. De vrouw bewoog zich hier tog op specifiek vrouwelijk terrein. Tegen woordig staat de zaak echter anders. Do mcht tot nabootsing heeft daarom zulke bedenkelijke v rmen aangenomen omdat te tegennatuurlijk is geworden. De vrouw beeft het gebied, dat haar uithoofde van bar geslacht toebehoorde verlaten en Joelbewus*- de grens overschreden, die baar scheidt van het terrein waaro^ de uan tot nog toe onbetwiste heërscher ra. Met een energiek gebaar verklaarde aj: Dit moet nu maar eens uit zijnl Waartoe dit alles echter noodzakelijker wijze moet leiden, is niet twijfelachtig. Neem b.v. eens de rij van groote en (dele vrouwen, welke de geschiedenis heeft opgeleverd en zet daarnaast het pro duct der moderne vrouwen-emancipatie set een cigaret in den geverfden mond en ten mannenbroek aan. De haren zullen u Ie berge rijzen bij een dergelijk schouw - ipel. MeD zou er om kunnen lachen als tel. niet zoo in-droevig was. Waar zijn ze gebleven de vrouwen en neisjes, die een Shakespeare, Raphaël of ïurillo inspireerden: Hoe zeer is dit attes toch veranderd! Want is. het schepsel, dat zich heden- ten dage op straat durft te vertoonen in !«u „kleeding" die niet rneèr is dan een geringe „aanduiding" van bekleeding; dat bar beenen laat zien op een wijze zooals de mannen het niet doen; dat met afgeplat te vormen, brutaal gezicht, geverfde lip pen, geschoren nek, de hoed diep in de [«8&n gedrukt, 's Heeren wegen onveilig ■ea&kt, is dat wezen nog een vrouw? Zijn deze tenniskampioenen, deze zwem- itcre, die de manen het rocord betwisten en op wedstrijden haar lichaam aan de brutale nieuwsgierigheid van duizenden Pfijs geven, zijn dat soms nog vrouwen? Zijn do meisjes-athleten, zooals ze er tegenwoordig moeten zijn, met spieren als tabelfouwen op haar eertijds blanke ar men dan nog vrouwen? Verdwenen is het Zogenaamde zwakke geslacht! Gelukkigzullen de gespierde voor standsters van oen onzinnig feminisme zggen. Helaaszeggen wij Verdwenen de vlechten van eertijds, heb zdige gelaat van een Gioconda, de blonde lokken waarvan Lamartine eens droomde! Kortom er zijn geen vrouwen meor! Totzoover onze geachte Parijzenaar. We TJelon. allen wel, dat er in den uitroep: Jh zijn geen vrouwen meer" eenige over drijving schuilt. Gelukkig, maar toch die- len we te constateeren, dat het getal pochte" vrouwen schrikbarend afneemt. Do oorzaak van dit typisch verschijn- der twintigste eeuw, ligt voor een Poote deel in de tot in do uiterste conse- Soentie" doorgevoerde emancipatie der .^ouw. Er zijn nu reeds teekenen, die er CP wijzen dat de zoo vurig gewenschte glossing de „slavernij" van den man, loopen op een totale dësillusie der *föuw. Absolute gelijkstelling met den i waarnaar men met alle macht 'eeft, zal voor de vrouw "moeten eindi- met ontgoocheling omdat een derge- !ke beweging, zooals we reeds opmerk- ,j®' te&enantuurlijk is. En tegen de an- ^Ur kan men niet ongestraft zondigen. at dit den dolzinnigen feministen als ernstige waarschuwing gezegd zijn. Een vrouw zal niet zonder groote morecle schade voor haar zelf, het voornaamste van haar wezen, haar vrouwelijkheid kun nen verloochenen. Maar al te vaak verbergt een schelle lach en een gewild mannelijke houding de bittere teleurstelling van haar, die meen de, dat het ideaal van een vrouw gelegen was in de meer of minder succesvolle na bootsing van den man." De vele vrouwen en meisjes, die hongerden naar dat ideaal, zij hebben steenen voor brood gekregen. Al die klinkende frazen over gelijkheid en edele kameraadschap tusschen man en vrouw, ze zijn uitgeloopen op een min of meer bedenkelijke vriendschap. Ook van den veredelenden invloed, dien de studen te op den student zou uitoefenen is in het algemeen niet veel terecht gekomen. Wat is daarvan dan wel de oorzaak? Ach, heb is niet moeilijk daarop het juiste ant woord te geven. Al degenen, die meenden eindelijk het verlossende woord voor de verdrukte vrouw te hebben gesproken, ver gaten dat ze bijna twee duizend jaar te laat zijn gekomen met hun blijde bood schap. Vele eeuwen voor hen had de Kerk reeds het bevrijdende woord gesproken, waardoor de vrouw verlost werd uit den staat der beklagenswaardigste slavernij waarin ze door het heidendom vervallen was. De Kerk plaatsto haar op een verheven voetstuk, omdat zij allen zusteren waren van Haar, die eens den Zoon Gods baar de. Door alle eeuwen heen heeft de Kerk ons eerbied ingeprent voor de vrouw, werd ons geleerd haar to hoogachten om het geheim van het moederschap, waardoor ze zelfs boven den man .geplaatst werd. En nu komen moderne wijzen en eisehen met luide stem gelijkstelling. Voelen zij dan niet, dat die gelijkstelling met den man in vele opzichten een verlaging van de vrouw beteekent? Voelen zij dan niet, dat door die gelijkstelling, de sfeer van waardigheid, welke tot aog toe iedere waarachtige vrouw omgaf, verbroken werd, dat men geen eerbied meer koesterde voor een wezen, dat wanhopige pogingen in heb werk stelde, zich als man voor te doen en die ondanks al die pogingen er toch niet in zou slagen, omdat de natuur haar nu eenmaal voor iets geheel anders had be stemd? Eerbied voor de vrouw! Wat komt daarvan terecht in de hedendaagsche sa menleving. Hoe dikwijls klagen de vrou wen er niet over, dat de mannen zoo lomp zijn geworden. Maar dan vraag ik u: Aan wien de schuld? Kan een man nog eerbied gevoelen voor zoo'n toegetakeld en opge verfd schepsel, dat u precies kan vertel len welke cocktail het lekkerst is, en aan welke sigaret zij de voorkeur geeft? Maar vraag ze eens een kop thee in te schen ken! Brr, ik ril nog bij de gedachte aan dat onbeschrijfelijke mengsel, dat ik eens van zoo'n leeghoofdje heb moeten slik ken, enkel en alleen omdat ze van deze elementairste aller huiselijke bezigheden geen flauw benul had. Maar wel kon ze mij in de finesses vertellen het verschil in spel van de Eransche tenniskampioene mademoiselle Suzanne Lenglen en de Amerikaansche favorite Miss Helen Wills. Suzanne gaf toch van de vrèèèaelijk har de „smashes" en haar „backhand", nee maar, die wa-s gewoonweg on~ eerst&Akn- baar. En ze wist me nog veel meer te ver tellen van „low drives" en „velleys" en „sets". Maar toen ik haar vroeg of ze ook wist waaraan ze kon zien of de aardap pels gaar waren (alleen uit ergernis kwam ik op die bespottelijke vraag) toen barstte ze in een schaterla h uit. Maar daar ik niet meelachte, begon ze te begrijpen, dat het niet als een grap bedoeld was. U had toen die hooghartigheid moeten zien, wel ke dat werkelijk aantrekkelijke gezichtje ontsierde. Ik geloof, dat ze eigenlijk me delijden met me had. Ze had stellig niet gedacht, dat er nog van die zielige men- schen rondliepen met zulke belachelijke ideeën.- Een moderne vrouw staat immers hoog verheven boven dergelijke kleinburger lijkheden! Hier zien we nu hoe de moderne eman cipatie de vrouw en het meisje geestelijk verarmd en als het ware „ontvrouwd" heeft. Zij ontneemt haar bijna alles en geeft er niets dan klatergoud voor in de plaats. Een beweging welke er alleen op ge richt is de vrouw zooveel mogelijk stoffe lijke voordeelen te bezorgen onder veron achtzaming of zelfs totale negatie van haar geestelijke nooden, zal de verderfe lijkste gevolgen moeten hebben, niet al leen voor hrar zelf, doch ook voor de sa menleving waarvan ze een essentieel be standdeel uitmaakt. Daarom was de op richting der Katholieke Vrouwenbonden een dringende eisch, omdat hierdoor de Roomsche vrouwen en meisjes beschermd kunnen worden tegen den funesten in vloed van een beweging, die de vrouw in- plaats van te verheffen, op een infame wijze verlaagt en vernedert. Want is hot soms geen smadelijke vernedering voor do Roomsche vrouw die haar kuischheid wist to bewaren, gelijkgesteld te worden met dat beklagenswaardige wezen, dat ra ca noemt de ongehuwde moeder? Roomsche vrouwen en meisjes, wilt toch bedenken, dat de moderne vrouwenbewe ging, die het woord „God" uit haar pro gram heeft geschrapt, onder bedriegelijke leuzen een lagen aanval doet op het hoog ste goed, dat gij bezit: uw eer als vrouw! Waneer gij dit bedenkt, zult ge het mij wel willen vergeven, dat ik zooeven din gen heb gezegd, die voor uw sexegenoo- ten nu juist niet erg vleiend zijn. Ik zeg, uw sexegenooten, want dat het onder de Roomsche vrouwen en meisjes reeds zoo gesteld is, dat de vraag, in den aanhef van dit artikel gedaan, ontkennend beant woord zou moeten worden, weiger ik te gelooven. Al moge de Earijzenaar voor zijn omgeving misschien gelijk hebben, hier kan de vraag „Zijn er nog vrouwen?" Goddank nog beantwoord worden met: Ja! Er zijn nog „Roomsche" vrouwen! H. v. d. deenecamp: Woensdag 6 April a.s. stemmen allo Katholieke kiesgerechtigden op LIJST 12, waarop de eerste naam is: BALVERS UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Groene Kruis. Bij de bestuursver kiezing op de laatste vergadering van het Groene Kruis werd met meerderheid van stemmen herkozen de heer Meijer en gekozen de heeren F. Strampraa/t, G. Luijnenburg en P. Keukenmeester. NOORDWIJK. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. De maandelijksche vergadering der Ned. Mij., afd. Noordwijk, mocht zich Vrijdagavond, zooals gewoonlijk in een goede opkomst verheugen. Op de tafeltjes prijkten o.a. eenige mooie Cineraria's, Pri mula's, Pteris en een Cacteën. De vice- voorzitter, de heer J. v. d. Wilden, open de deze bijeenkomst, waarbij hij den wensch uitsprak dat deze vergadering evenals de voorgaande een prettig verloop moge hebben. De notulen werden hierna ongewijzigd vastgesteld. Eenige ingeko men schrijven werden voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 16.11, waarbij hij tevens aanmerkte dat heb ledental sterk toenam, terwijl het vergaderingbezoek zeer goed was. De kas- commissie, bestaande uit do heeren Riet vink en v. Spanje, mochten de bescheiden van dezen functionaris in een goede orde bevinden, waarna de voorz. hem dank bracht voor zijn nauwkeurig beheer. Ver volgens kwam het bestuursvoorstel in be spreking om de keuring van ingezonden planten en bloemen, in den vervolge te doen plaats hebben door een vaste Com missie en wel voor bolgewassen door de heeren J. Slots en C. Soeteinan en potcul- tures Rietvink en Guis, dit kon de goed keuring der vergadering wegdragen, even eens het voorstel om als proef de verloting op een andere wijze te doen plaats heb ben. Waar de afd. weder vele nieuwe le den heeft bekomen, stelde het bestuur voor weder een Bindcursus op te richten, het minimum aantal deelncmors voor een dergelijke cursus moet volgens voorschrift 12 zijn. Staando de vergadering gaven zich reeds een 7-tal op, zoodat wij er niet aan twijfelen of deze cursus komt tot stand, waaraan dan tevens weder een aantal oud-cursisten als toehoorders zullen deel nemen. Ook het voorstel om weder een biologische cursus, met als onderwerp: Er felijkheidsleer enz., te organiseeren, vondt algemeene bijval. Dit plan zal nader wor den uitgewerkt en zal alsdan-mot October a.s. een i. .invang nemen. In principe wordt vervolgens besloten in de eerste week van September een Bloe mententoonstelling te houden van allerlei bloemen en planten. Om deze plannen nader uit te werken wordt een Commissie benoemd, bestaande uit de heeren O. Soe- teman, F. H. v. Spanje en Guit. In do rondvraag komt de Moedersdag ter spra ke. De voorz. deelt mede, dat deze zal ge houden worden op 20 Moi a.s., waarvoor het bestuur nog met nadere plannen zal komen. Ook wordt gevraagd naar het plan oprichting Kruidentuin. Hierop antwoordt do voorz., dat hij hiervoor nog steeds ijvert en de mogelijkheid bestaat binnen kort te slagen. In verband hiermede stelt hij voor lid te worden van de Vereen, voor Kruidtuinen, waartoe wordt besloten. De heer Dr. v. Klaveren juicht deze plannen ten zeerste toe en dringt om verschillen de redenen op spoed in deze aan. Spr. stelt tevens aan de leden de gelegenheid open in den loop van dezen "--mer zijn Kruidentuin te komen bezichtigen, welk aanbod dankbaar wordt aanvaard. Na verloting der aanwezige planten sluit de voorz. onder dank voor de opkomst deze zeer geanimeerde bijeenkomst. Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer gemeente 19271928 komen voor 4085 kiezers voor de Tweede Kamer, 4021 voor de Staten en 3934 voor den ge meenteraad. TER AAR. Tuindersvereeniging „St. Phocas" Vrij dagavond vergaderde de R. K. Tuinders vereeniging St. Phocas in het café van den heer G. D. Verhoef, onder voorzit terschap van den heer P. van Dam n adres is ingekomen van den Bond van Fabrikanten in verduurzaamde levensmid delen, waarin wordt aangr jngen 'e kwaliteit der producten te verhoogen door goede sorteering; geadviseerd wordt, in verband hiermede tot persoonlijk veilen der tuinbouwproducten over te gaan. De voorz. wijst mede op verbetering der keur en sorteermg, en vindt het op den weg der vereeniging liggen dit te bevorderen. Rechtskundig advies in ingewonnen om trent do uitslag der verkiezing van 14 Ja nuari, met als antwoord: hoe dit te her stellen? Uit hot schrijven blijkt mede, dat zoowel de heer van Tol als Lek zijn go- kozen, beide met meerderheid. Het moei lijke van het geval is echter, dat van Tol met een stem meer dan den heer Lek, niet in het bestuur is opgenomen. Het advies pleit orvoor, dat een der bestuursleden in het onderhavige geval zal bedanken, en zoo dit niet gelukt, het geheele bestuur te herkiezen. De heer H. van Emmerik en do secretaris wenschen om deze reden te bedanken. De vergadering stemt hiermede niet in. Op het einde der vergadering ech ter zal do voorzitter deze kwestie nader met do heer van'Tol bespreken. Een schrijven is ingekomen van de groep tuin ders „persoonlijke veiling", onderteekend door 57 leden, waarin wordt gevraagd, tot betere behartiging haror belangen, eigen statuten en reglement, als onderafdeeling van de R. K. Tuindersvcreeniguig St. Pho cas. Do heer Hydra, als eerste onderteeke naar, verdedigt do noodzakelijkheid hier van, zoowel voor de Afd. Bloc als persoon lijke veiling; de voorz. hoeft nog niet lang geleden hierover beraadslaagd in 't be stuur en in van oordeel dat beide afdee- lingen door een bestuur moeten worden beheerd. Door verschillende leden wordt hierover het woord gevoerd. De Pastoor vertrouwt dat alles in eenheid, en vertrou wen, tut algemeene kracht met elkander goed zamen zullen werken; de beslissing werd vervolgens nader aangehouden. Do. heer Hij dra, en van Zaal wenschen, dat over deze zaak zal worden gestemd, waar op de voorz. antwoordt, dat in do eerstvol gende vergadering dit als agendapunt zal worden behandeld. De voorz. zegt, dat toestemming is ingekomen van de H. IJ. S. M. om het terrein, voor den bouw van oen veilinggebouw, af to staan voor 25 cent per M2., dank zij de bemiddeling van onzen Burgemeester, die was overeenge komen voor lp cent per M2. Nader heeft de Burgemeester zich nogmaals bereid verklaard, over deze zaak te onderhande len. De voorz. herdenkt den heuglijken dag voor den Burgemeester van diens 30- jarig jubileum, eu heeft namens de loden, uit erkentelijkheid een bloemenhulde aan geboden. De verkiezing als lid der com missie van controle werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Omtrent de geld- leening voor het veilinggebouw meent do voorzitter, dat het nuttig is, 1 pet. van de omzet hierop af te lossen. De heer A. P. Uijttewaal vind 1 pet. te veol. Nog andere voorstellen worden gedaan. Een voorstel Hijdra, f 3000 jaarlijks boven de rente, wordt met 126 stemmen voor en 27 stem men tegen aangenomen. Er wordt terugge komen opNJe plannon, dat de augurkon- balen door tuinders werden aangeschaft; immers het is voordoeliger als dit aan de vereeniging blijft, zoodat hiertoe wordt besloten. Alleen zal voor 't gebruik eenige heffing in rekening worden gebracht, en bij aflevering tor bevordering der contro le, gebruik van labels worden gemaakt. De voorz. deelde vervolgens mede, dat de proeven met op kunstmest geteelde augur ken uitgewezen hebben, dat deze de op stalmest geteelden nog overtrof, zoodat dit zonder schadelijke gevolgen kan worden toegepast. Vervolgens dankte de voorz. voor de belangstelling en sloot de verga dering. Raadsverkiezing. Bij de verkiezing van zes candidaten voor den Gemeente raad, werden Zondag j.l. uitgebracht 612 .stemmen waarvan 8 van onwaarde. Hiervan verwierven G. de Boer 195 stemmen, J. van den Boogaard 328, S. van der Geest 265, P. den Haan 115, A. Hartveld 459, M. Hölscher 239, P. Hoo- gervorst Kz. 181, P. Hoogervorst Jz. 78, D. van der Hoorn 515, M. Kleijn 120, G. J. J. Koelemtan Jz. 72, P. J. van Rijn 158, A. P. Uijttewaal 123, Jac. Valentijn 216, H. G. Vis 359, M. J. N. van der Woijden 206 stemmen Woensdag 6 April a.s. stemmen alle Katholieke kiesgerechtigden op LIJST 12, waarop de eerste naam is: VON FISENNE. PE RgJHSTREEK BODEGRAVEN. Een beursgebouw. Reeds geruimen tijd heeft men hierover hooren spreken, zonder dat iets naders hekend was, vooral sinds bet aanleggen van het nieuwe marktterrein. Hoewel dit een werkelijk gemeentebelang genoemd kan worden, het staat immers in verband roet de groei en bloei van de markt, stond bij B. en W. deze meening voorop, dat de ze zaak niet door de gemeente zou gedaan worden, maar overgelaten aan particulier initiatief. Natuurlijk zou de gemeente zoo veel mogelijk meewerken en steunen, voor- a' moreel. Jaren geleden zijn reeds enkele malen pogingen gedaan, om geld bijeen te krijgen ongelukkigerwijze evenwel zonder resul taat. Het dient natuurlijk nergens toe, in deze namen te noemen, maar dit schrikte eventueele niouwo oprichters natuurlijk af. Hierbij.kan nog vermeld worden, dat zelfs reeds een plan was ontworpen door den gemeente-architect, den heer D. Scheer. Eenigen tijd terug dan namen een drie tal bestuursleden van de afd. der Holland- sche Mij. van Landbouw, niet echter als zoodanig, de zaak weer'terhand, naar wij met gTond vermoeden, geruggesteund door den burgemeester. Deze waren do heeren W. F. Brunt, Jac. Rijlaarsdam Jzri. en W. Boer. Zij mochten er dan in slagen, een 25-tak ingezetenen bereid te vinden, zorg te dragen voor voldoende aandeelen kapitaal van pl.m. 30 mille. Daarna werd een vergadering gehouden van aandeel houders, waar een commissie werd be noemd, die verdere plannen zou voorberei den. Deze commissit? bestond uit de heeren Mr. G. S. van Dobben de Bruijn, burge meester-voorzitter, notaris Krüsemann, se cretaris, en de drie bovengenoemde heeren als leden. In deze commissie werd een plan ontworpen, en uitgewerkt door den heer D. Scheer. Dit plan werd door de vergadering van aandeelhouders goedgc- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 6 Aprïli Hilversum, 1050 M. 12.Politieber. 12.302.Lunchmuzlek door liol Hall-orkest, Terminus-Hotel Utrecht Dir. M. Noyer. 2.3.Engeischo les voor kinderen. 8.4.Knipcursus. 8.306.15 Concert door het HJD.O.ror-' kost. Johanna de Zwaan, sopraan. 6.15—6.45 Lezing door Kapt. P. W. Scharroo, over: De Olympische Spelen en de Nederlandsche Athleten. 6.457.15 Concert door het H. D. O.-or- kest. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Chr. Omroep. Da ven try, 1600 M. 11.20 Het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, cello, piano). I.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing: Pickwickpapers. 3.20 Lezing: Our native tonguo. 3.40 Boekenpraatje. 4.05 Lezing: What is citizenship? 4.20 De Band of the Royal Reg. of Ar tillery. B. Harper, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Orgelbespeling van de Now Galle ry Kinema. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Lezing: How to manage your doc tor? 7.35 De werken van Liapounov. E. Mit chell, carillon. 7.45 Lezing: Livingstone. 8.05 Vocaal concert (sopraan, contra alt, tenor, bariton) 9.20 Tijds., weerber., nieuws. 9.40 Dialogen door M. Baring en Miss Tree. 9.55 De Militaire band. T. Kinniburgh, bas. G. Huntley, piano. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d.i o-P f r i s", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcort. 5.055.55 Orkestconcert. 9.0511.Concert. Orkest en solisten. Langen berg, 469 M 10.20—11.20 Concert. 4.205 20 Orkestconcert. 7.509.50 Jugendfreundo", klucbt in 4 acten van L. Fulda. 10.0511.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 en 566 M 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Oost- en West-Pruissische Avond. H. Brausewetter, declamatie. H. Tieszen, piano, H. Dehmlow, alt. K. Werneck, de clamatie. 9.5011.50 Dansmuziek. PHILIPS TELEFONIEUITZENDINGEN Door onze antipoden gehoord. Volgens telegrafisch bericht uit Sydnoy zijn de kortegolf telefonie-uitzondingen van het Philips laboratorium te Eindhoven in Australië en Nieuw Zeeland met grootf geluidsterkte en zonder eenige vervorming ontvangen. De Philip's kortegolfzondei heeft zoodoende met succes den grootster. afstand on sarde telefonisch overbrugd Motala gaat proefzenden. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Stockholm meldt, dat het nieuwe kracht zendstation te Motala in Zweden, gereec» is gekomen en gisteren met de proef-uit- zondingen zou beginnen Radio in Japan. In Japan zullen drie nieuwe radio-sta tions worden gevestigd, een te Tokio en een te Osaka. De plaals voor het derde station is nog niet bepaald. keurd on zeer spoedig zal de aanbesteding plaats hebben. Het gebouw zal geplaatst worden achter de niouwo markt, op een stuk grond, aan gekocht van de gemeente voor zeer billij ken prijs. Het komt dan te staan langs markt en een der nieuw aan te leggon zij straten, terwijl ook de andere muur geheel vrij is. De indeeling van het gebouw is ongeveer als volgt: beneden is een groote zaal van 12 bij 17 M., die een ingang heeft aan du markt zoowol als aan de zijstraat, en bo vendien van drie zijden licht ontvangt, (erwijl voor luchtverversching en tevens nog voor licht wordt gezorgd door een ko ker, die door liet geheelo gebouw doorloopt tot aan hot dak. Boven dezo groote zaal be vindt zich één galerij. Zoowel in de zaal als op do galerij zijn enkele boxen inge richt. In de zaal voorloopig een zestal en op de galerij 15. Deze getallen kunnen bij gebleken behoefte natuurlijk worden uitge breid. Verder bevinden zich op de galorij nog een tweetal vergaderzalen, een groote en een kleine, terwijl op de vordioping slaapvertrekken en bergruimten aanwezig zijn. Zoowel beneden als boven &al het gebouw voorzien worden van closets, sani* (aire inrichtingen en wat dies meer zij. Achter tegen het eigenlijko gebouw aan wordt, nog een conciërgewoning geplaatst, waarin dienstvertrekken zich zullen be vinden voor het marktpersoneel. In het gebouw zal een verlof gevestigd worden. Hot gebouw zal dan dienen in de eerste WARMOND. Het zilveren feest van den pastoor. Do feestcommissie voor de voorberei ding van de viering van het zilveren Priesterjubileum van Pastoor Oudejans zit niet stil. Uit den aard dqr zaak mo gen wij niet veel verklappen doch het belooft heel wat te worden. De feestelijk heden worden 30 April met groot con cert en muzikale omgang door het dorp geopend. Hamburg, '394.7 M. 1.25^—2.05 Kamermuziek.' 3.505.15 Dansmuziek 5.206.10 Vroolijk concert 7.2011.10 Dansmuziek. Fledermaus- band en Secker-orkest. Cabaret. Brussel, B09 M. 5.206.20 Kamermuziek. 7 5010.20 Galaconcort Orkest en so listen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7