weede Blad. Dinsdag 5 April 1927 ijst pe katwijk aan den rijn. fiets ontvreemd. Meermalen ge hot dat kerkgangers hun rijwiel tij- Godsdienstoefening deponeefen, w in het portaal (wat Zondags niet Irloofd is) hetzij buiten. Dit deed ook Zondag de heer H. J. Grimbergen uit isburg die echter na de H. Mis de tring opej^d dat iemand anders zijn jetje tijde^k of voor goed in gebruik genomen. Een ander waardeloos rij- ivas blijven staan. noordwijkerhout. ladsverkiezing. Zondag jl.l. is ge- voor do officieele groslijst der E. K. ivoreeriiging „Recht en Orde" voordon nven gemeenteraad. De uitslag van de pingen in de Zilk, in het Dorp cn in St. Victor-parochie werd Maandag- bekend gemaakt. De uitslag is als 1. P. J. 1 -rmordam Hzn. 303 st. 2. Th. Langeveld 296 6t. 3. E. Oostdam 294 st. 4. Jac. Geerlings 287 st. 5.- Oostdam H.zn. 273 et. 6. L. M. van tt 256 st. 7. A. H. van Noort 232 st. der Klauw, Chr.zn. 226 st. 9. J. van Parera 225 st. 10. P. P. eVrdegaal 11. C. J. Ruigrok 156 st. 12. N. H. Klerk 154 st. 13. J. van der Voet 143 I. L. van Hensbergen 133 st 15. J. P. nnerdam P.M.zn. 126 st. Van de 5 an- i candidaten kregen P. Duivenvoorden iin. 99 st.; P. C. Vlasveld 69 st.; M. i Braun 58 st.; J. A. Schenk 42 st. en ferlaan 37 et. rijnsburg. aadsverkiezing. Door de Antirevo- Hiaire Kiesvereen. is voor de verkie- van den gemeenteraad de volgende opgemaakt: 1. S. Schooneveld (aftr.) Kralt (aftr.), 3. W. L. v. d. Gug- (aftr.), 4. K. Zandbergen (aftr.), 5. Haan Hz (aftr.), 6. G. v. Delft Gz., v. Ieterson, 8. W. v. Tilburg, 9. G. wrius, 10. Adr. Heemskerk Jacz. urgerwacht. Gisteren hield dc iburgsche burgerwacht haar jaarver- iring in café „Centraal" onder voor- ichap van den heer H. J. Grimber- Dè inspecteur der burgerwacht I-Holland, en de burgemeester had- bericht van verhindering gezonden, jaarverslag getuigde van opgewekt lee der vereeniging. Het ledental be- igt 324. De voorz. zegt, naar aanlei- van dit verslag, dat de secr.-com- idant zichzelven vergeten heeft in het verslag en brengt een woord van op- len dank aan den heer G. Haasenoot. financieel-verslag van den penningm. een tekort aan van 21.76, hetwelk ebracht is op de nieuwe rekening, e bestuursverkiezing werd de voorz algem. stemmen herkozen. Gekozen len^ do heeren J. Ronselaar en G. v. Niczn. regeling voor het schieten in het zo- lizoen werd vastgesteld; do oefenin- lullen aanvangen 26 April a.s. De me- werden getoond, 7 in getal, welko 1926 op verschillende wedstrijden gc- ïeu zijn. slot werden de prijswinnaars be- gemaakl van den onderlingen schiet- Irijd, dezen winter gehouden le pr. F. Heemskerk met 1029 G Haasenoot 1028 p., 3e pr. G. 1009 p., 4e pr. J. Ronselaar 1003 p., I v. Egmond 975 p., 6e pr. G. van eren 963 p., 7e pr G. v. Delft Niczn p., 8e pr. J. Oudwater 912 p., 9e pr. loneü 911 p., 10e pr. H. J. Grimber- 376 p. De prijzen, bestaande uit huis lijke voorwerpen en sigaren, wer- ktarna op keuze door de winnaars tocht. Hierna sluiting. WASSENAAR. idsverkiezing. De uitslag van de sering voor de candidatenlijst ter ver- van leden van den gemeenteraad R. K. kiesvereeniging is als volgt: tfbec 3046 rangno. 9: Jac L. Grevers rangno. 8; J. E. Hooymans 4004 to. 15: Th. van der Klauw 3624 rang- C. J. Knijnenhurg 3513 rangno. 10; van der Kroft 1846 rangno. 2 (aftr); Leeuwen 2393 rangno. 4; Nijenliuis rangno. 14; J. Meiman 3536 rangno. A. F. Prins 2123 rangno. 3 (aftr.); Remmers waal 3710 rangno. 13; A. foyakkers 1405 rangno. 1 (aftr.); P. 'u Rijn 4621 rangno. 16; J. C. Vogels rangno. 5 (aftr.); G. H. Kroon 2423 6; J. Th. Wouters 2668 rangno. gebracht werden 365 stemmen van arde 12. DE RIJNSTREEK alphen aan den rijn. Wganda-avond. Gisteravond trad 3e R. K. Kiesvereeniging als spreker tof. Dr. Alph. Steger uit Delft. De op- was ditmaal zeer groot. Nadat do lUer de bijeenkomst had geopend, bet woord verleend aan Professor tot het houden zijner lezing, bet eerst© deel behandelde spr. do 'Voor iederen mensch om volgens de 'den, neergelegd in de Tien Gebo- '°as, te leven. Deze plicht geldt evcn- 3e Staalsgcmeenschap, omdat deze godsdienst een natuurlijke drang van mensch zijn. Spr. concludeerde dat plicht hebben zorg t© dragen, dat 'Passing der beginselen, neergelegd uen Geboden Gods ook in Staat, *ie en Gemeente tot uiting komt. •weede deel van sprekers rede was een duidelijke uiteenzetting over de sa menstelling, do beteekenis en de taak welko Prov. en Ged. Staten te vervullen hebben. Inzonder schetste spr. aan de hand van vele voorbeelden do zeer gun stige resultaten welke door dit rechts be wind werden verkregen. Spr. dringt daarom met klem aan, vooral nu een link- seho meerderheid dreigt, te zorgen dat het rechtsch bewind in de Provincie be stendigd blijft. Zegt, aldus spr., anderen dat wij do plicht hebben Katholiek te stemmen. Laten wij kleine particuliere belangen op zijde zotten voor het groote algemeen Katb. belang. Laten wij harte lijk bidden voor de goede uitslag der ver kiezingen, opdat do resultaten weer zullen zijn zooais zij reeds 25 jaar zijn geweest ten voordeel© van ons Kath. beginsel cn ook van dc gemeenschap. Van do gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt; de vTagen werden door spr. naar genoegen beantwoord. Hierna werd de bijeenkomst met een woord van dank door den voorz. gesloten. hazerswoude-groenendijk. Propagandaclub „St Petrus". Vrijdag avond werd een vergadering gehouden door do Propagandaclub bij den heer v. d. Voort. Door den heer Straver werd een lezing gehouden ovor het onderwerp: „De Geloofsafval in de steden en de organisa tie ten platte lande in 't algemeen"; een mooie en leerzame lezing. Besloten werd om de propagandaclub nog meer uit te breiden, door nieuwe leden aan te werven. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de bestuursleden. Voor de gemeente Koude kerk gaven zich 2 leden op, om met de verkiezing op 6 April a.s. zitting te nemen in het stembureau om te controleeren of al de Katholieke kiezers wel ter stembus komen. Nadat door don voorz. een opwekkend woord werd gesproken om a.s. Wiensdag trouw ter stembus te gaan en to stemmen op lijst 12, bovenaan, werd de goedge slaagde vergadering gesloten. KOUDEKERK. Tilbury te water. Zondagmorgen reed de landbouwer W. H. en zijn zuster M., wonende in den Lage waard alhier, met paard en tilbury naar do kerk. Bij het pas- seeren van een ander rijtuig in den Lar- gewaard maakte het paard zich schichtig en kwam plotseling met inzittenden en al in de Lagewaardschewetering terecht. Door spoedig toegeschoten hulp wist men de inzittenden vlug uit hun natte positie ..te bevrijden, waarna ook paard en til bury op het droge werd gebracht. Behalve de schrik en een friscli bad, liep het on geval wonderlijk goed af. NOORDEN. Raadsverkiezing. De uitslag van de gehouden stemming ter verkiezing van de drio eerst© candidaten voor de op 12 April a.s. in to dienen candidatenlijst is als volgt: J. C. Fransen 87 St., A. J. den Hartog 159, G. van Diemen 81, P. G. van den Helder 41. Th. Mourits 154, S. Splinter 187, P Pieterse 26, P. G. Vroonhof 96. De volgorde wordt dus: 1. S. Splinter, aftr.; 2. A. J. den Hartog; 3. Th. Mourits, aftr. Het doet ons werkelijk leed. dat door deze stemming de nestor van den Niouw- koopschen Gemeenteraad op de laatst ver kiesbare plaats op de Katholieke lijst wordt gesteld. De heer Mourits, die sedert 1907 lid van den Raad is en sedert 1919 wethouder- plaatsvervangend burgemeester heeft zulks o. i. niet verdiend. woerden. St. Franciscusfeesten. Maandag 2e Paaschdag en "Woensdag d.a.v. zullen deze feesten in het Patronaat plaats hebben. Zij zullen bestaan in een lezing van den Eerw. Pater Felix Pompen uit Weert met lichtbeelden. Waar deze ook in andere plaatsen met groot succes deze lezing heeft gehouden, belooft het ook hier een schoone genotvolle avond te worden. Voor het muzikale gedeelte zorgt het be kende koor „Jubilate Deo" onder directie van den Eerw. Broeder Martinus. Tot dekking der vele onkosten zal Maandag een entree gevraagd worden van 25 cent, terwijl Woensdag, om ook minder bedeelden van de uitvoering te doen genieten, de toegang geheel gratis is. De leeftijdgrens is bepaald op 14 jaar, daar andera de toch zoo ruime zalen, geen plaats zouden bieden. KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Raalte den Weleerw. heer G. van Dijk; tot pastoor te Assen den Weleerw. heer Th. W. M. van Pavert en tot pastoor te Ameland den Weleerw. heer A. B. Schenk. SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. A.D.O. nog geen kampioen. Blijkens de „Sprtkr." is A.D.O. nog geen kampioen van de tweede klasse B. in Afd. II, want Hermes D.V.S. won met 10 van Mcrwede. Do Schiedammers hebben dus evenveel punten als A.D.O. Daarom is voor volgende week vastgesteld de wed strijd Merwede A.D.O. De Hagenaars moe ten minstens gelijk spelen om kampioen te zijn. Verliezen zij echter van Merwede dan is een beslissingswedstrijd tusschcn A.D.O. en Hermes D.V.S. noodig. Bedegraven IVoorwaarts I 14. Onder een stormwindje had deze vriendschappelijke wedstrijd plaats, die werkelijk ook zeer vriendschappelijk ver- loopen is. Bodegraven is dezen keer eens compleet. Bij Voorwaarts ontbreekt van Nus, die voor een der keurelftallen moest uitkomen. Voorwaarts wint den toss en verkiest voor rust tegen wind. Van tijd tot tijd breekt Voorwaarts eens door, maar moestal wordt op de Utrechtsche helft gespeeld. De verdediging weet echter van geen wijken en Voorwind© in het doel is schitterend. Met blanken stand komt de rust. Voorwaarts komt dan overdonderend opzetten cn krijgt al heel spoedig ecg. strafschop te nemen, dtie Voorwinde in handen vau den Bodegravenschen doel man schiet. Dezo trapt uit. De Bodegra ven-voorhoede neemt den bal me© en de poneert dezen in het Voorwaarts-doel. Een der spelers had echter te hard ge- loopen en liet doelpunt werd geannu leerd wegens buitenspel. Dan is bet met Bodegraven gedaan en do Utrechtsche midvoor opent do score met een mooi schot. Even later weet de linksbinnen den stand te verhoogen en de linksbui ten maakt het trio vol. Dan valt Bode graven ook eens aan. Uit een corner de poneert een der Voorwaartsspelers den bal in eigen doel. Uit een corner aan den anderen kant weet do linksbinnen den bal weer in bet Bodegraven-doel te loopen Met dezen stand komt het einde. Een tweetal der Bodegraven-spelers oor deelden het noodzakelijk ongeveer 5 mi nuten voor 't einde het veld te verlaten. Doodelijk ongeluk. Do internationaal Van Coilie (Brugge) werd Zondag jl. gekwetst in een wedstrijd Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen en gisterenmiddag in het ziekenhuis te Brug go overleden. Van Coilie was de linksbac! van Cerclo Brugge en speelde het vori jaar te Antwerpen mede in het Belgis e elftal, dat Nederland ontmoette. „Hbld SCHAKEN. Stand groep A, derde klasse. De afgebroken partij van den wedstrij Voorschoten„Philidor" is remise ver klaard, eindstand 5^414 in het voordec van Voorschoten. De stand in deze groei luidt nu: aant. pnt gesp. gow. gel. verl. v.t. to' Voorschoten 4 3 1 23V*16^ 7 Leiderdorp 3 2 1 20 10 5 L S. G. n 3 2 1 13^—16'/i 4 Wassenaar 4 1 1 2 20^—19^3 „Philidor" 5 1 1 3 23 —27 3 „Steinitz" 3 3 9«—20^0 De laatst© wedstrijden in deze groe zijn: hedenavond te Voorschoten: L. S. 0 IIVoorschoten. Donderdag 7 April tc Leiderdorp 2 partijen: SteinitzLeider dorp; Dinsdag 12 April a.s. speelt Leider dorp te Wassenaar en 19 April a.s. is Steinitz de gast van het Leidsch Schaak genootschap. PAARDEN. Draverijen te Heemstede. Op do renbaan „Het Oude Slot" te Heemstede hadden Zondag één lange- en twee korte baan draverijen plaats. Begonnen werd met de heatprijzen- draverij 4e klas (1600 M.), waaraan 7 van de acht ingeschreven paarden deel namen. (Heemstcdeprijs). De eerste heat was voor Lettha (edg. en her. K. Dav'id- zon), 1600 M. in 2 min. 43 4/5 sec., ge volgd door Prinses Olga cn Quicksilver. (Première en Osmond H werden gedis- tanceerd). De tweede heat was sneller. Nu was Quicksilver (eig. A. J. Harbrmk Numan te Schoorl, her. Tj. Witteveen, 1625) eer ste in 2 min. 40 1/5 sec..; 2. Quick Boy; 3. Lettha. Prinses Olga gedistanceerd. Ook in de derde en beslissende heat moest Lettha de leiding aan Quicksilver afstaan, die nu in 2 min. 41 3/5 sec. den eersten prijs, 400, won. 2. Lettha in 2 min. 41 4/5 sec. 50). Om den Bloemondaalprijs (korte baan- draverij handicap) dongen 14 van de 20 ingeschreven paarden mee. Minimum af stand 700 M., maximum afstand 800 M De eerste serie werd gemakkelijk door Prinses Olga (700 M.), eigenaar D. de Vlieger te Nicuw-Vennep, her. J. de Vlie ger, gewonnen in 1 min. 9 sec.; Première bleef aan de start staan. De tweede serie werd een gemakkelijke overwinning voor Nevada B (eig. en ber. L. Ensing to Heemstede), 760 M., wegens slechte verrichtingen der andere paar den. Tijd 1 min. 15 sec. In de derde serie toonde de 19-jarige Bretteur zich superieur. Dit paard (eig. D. do Vlieger tc Nieuw-Vennep, ber. J do Vlieger), 770 M. legde dezen afstand af iu 1 min 11 sec. De laatste serio tusschen Lord Aubrey (760 M.) en Mary Magowan (790 M werd een dead heat. Tijd 1 min. 10 sec. Dat deze sorie fraai en spannend was is te begrijpen. De finale was voor Prinses Olga, die een to grooten voorsprong had op do andere paarden. Haar tijd was nu 1 min. 10 secprijs f 200. 2. Lord Aubrey (eig. Mevr. J. M. v. Meurs Rueb te Rotterdam,ber. P. Klcinjan) (760 M.) prijs 60. 3. Nevada B (eig. en ber. L. Ensing te Heemstede), prijs 40. Tot slot had een kortebaan draverij B plaats, voor alle paarden, die om den Bloemendaalprijs gestart hadden, behalve den prijswinner. Do eerste serie won Première (eig. cn ber. C. J. v. Cassel te Voorburg, 700 M.) met miniem verschil in 1 min. 18 sec. Luuk Ensing wist met zijn Nevada B (760 M.) in 1 min. 13 sec. de tweede se rie te winnen. De 3o serie was voor Lord Aubrey in 1 min. 10 sec. Daar in de 4e serie Bretteur onzuiver draafde en gedis- qualificeerd werd, werd Meteor (745 M.) eig. A. P. Kaiser te Hilversum, ber. A. P. Kramer) eerste in 1 min. 18 sec. In de finale stnrlten 'dus de vier win naars, waarvan Nevada B de snelste bleek en in 1 min. 8 sec. (de snelste rit dus) den eersten prijs 100) won; 2. Lord Aubrey, evenals in den Bloemen- daalprijs 60; 3. Première 40. OLYMPISCHE SPELEN 1928. Het Olympisch Stadion. Ook gedurende de maand Maart kou het werk regelmatig voortgang vinden. De betonstorting is nu zoover gevorderd, dat 3/4 van den beganen vloer gereed ga- komen is. Do rest in gekoel ingekist. D© onderst© helft van de Marathon-tnibuue staat thans ook gereed om gestort te worden. Do wielerbaan is voor 5/8 in beton goreed, terwijl het vlechtwerk tot over 3/4 gevorderd is. Weldra wordt be gonnen met het metselwerk, waarvoor do eerste partij steenen reeds aange voerd is. Met den aanleg van het middenveld is men thans geheel gereed gekomen. Met den aanleg van de loopbaan daaromheen wordt een aanvang gemaakt. Twee tun nels zijn voorts gereed, zoodat men thans reeds op twee plaatsen, onder de wie lerbaan door, het middenveld bereiken kan. Do Gemecnto houdt met hare werk zaamheden thans gelijken tred. De beschoeiingen vau do walmuren der ringvaart om het Stadion zijn ver volgd. De rioleering van Amstelveensche weg en van Tuyll-plcan is gereed, terwijl de bestrating en beplanting eveneens, wat de verlengde Amstelveensche weg betreft, weldra voltooid ral zijn. De plan nen voor do indeeling ran dat plein zijn goedgekeurd, zoodat ook met bet gereod- maken ran dit plein begonnen kan wor den. Belangstelling uit Polen. Prins Casimir Lubomiraki, lid van het Internationaal Olympisch Comité, en van hel Poolsch Olympisch Comité bracht dezer dagen oen bezoek aan Am sterdam om zich op de hoogte te stellen van de voorbereidingen voor de Olympi sche* Spelen en met het Comité 1928 de huisvesting te bespreken voor de pl.m. 70 deelnemers uit Polen. Waarschijnlijk zullen zij worden on dergebracht in Bloeanendaal en in een schoolgebouw nabij het stadion. Prins Lubomirski toonde zich buiten- cnvoon voldaan over zijn bezoek en ver eerde dat het in 1928 niet aan belang- tclling uit Polen zal ontbreken. LUCHTWAART Vliegtuig over den kop geslagen. De inzittenden ongedeerd. Hot legervliegtuig C IV 563 op weg van oermond naar Soesterberg kreeg gisteren- niddag op 600 M. hoogte nabij Rhenen en deefect aan den motor. De bestuurder, :c lo luitenant Sissingh, trachtte een nood- onding te maken, doch het toestel sloeg (oen het op den grond kwam over den kop ;n werd zwaar beschadigd. De bestuurler noch een burger, die als passagier de reis meemaakte, worden gewond. UIT DE LANDBGUWWERELD Kali bij Vruchtboomen. Wij deelden laatst mee, hoe langza merhand in Zuid-Gelderland, in de boom gaarden aldaar, de moderne besmettings- wijze wordt toegepast, cn het voordeel daarvan wordt ervaren en erkend. De Rijkstuinbouwconsu^nt voor Zeeland pu bliceerde nu ook de resultaten in zijn ambtsgebied. En daaruit blijkt ook, dat de kalibemesting op kleigronden aldaar goede resultaten geeft. Zoowel op middel matig zwaren als op zwaren, doorlaten den kleigrond zag men de goede wer king. Bij appels en peren en bij de onder- vrucht: zwarte en kruisbessen. Men gaf natuurlijk een vaste, volledige bemesting op alle perceelen, die werden vergeleken, alleen de kalibemesting was ongelijk: een controle-perceel, dat heel geen kalimest ontving, en voorts verschillende giften tot 900, 1000 en 1200 K.G. patentkali per Hectare toe. Te Koudekerke werd de proef al drie jaren genomen, in '24, '25 en '26 In '24 gaf dc laagste kaligift 600 K.G. het meest, n.l. 4820 K.G. zwarte hessen per H.A.; zonder patentkali werd slechts 3260 K.G. geoogst. Maar in de volgende jaren bracht de hoogste gift (1200 K.G.) ook de hoogste opbrengst, n. 4600 en 4930 K.G. tegen 2140 en 2660 K.G. op de per ceelen, die geen patentkali kregen. Een verschijnsel, dat in vele bessentuinen al jaren lang is waargenomen, bestond ook hier: het blad viel te vroeg af. Hoe vaak is in den loop de* jaren de vraag tot ons gekomen: „Mijn bessenstruiken worden nu al weer kaal, ieder jaar is dat zoo, wat is daartegen te doen?" Wij hadden in onzen tuin langen tijd dezelfde kwaal, en konden dus anderen niet helpen, tot dat we rijkelijk kunstmest uitstrooiden: toen behielden de struiken hun blad tot den herfst In Zeeland, bij vermelde proef, heeft men nu dezelfde ervaring op gedaan, d.w.z. op do met kali bemeste per ceelen groeiden niet alleen de bessen veel beter uit, maar bet blad bleef ook lang aan de struiken zitten Bij de peren waren de uitkomsten al even sprekend als bij de bessen. In 't eer ste jaar gaf een kali-bemesting van 1000 K G den groolsten oogst, in '25 en '26 een hoeveelheid van 1200 K.G Do oog sten waren resp. 3030, 450 en 2990 K.G., terwijl zonder patentkali werden geplukt: 1300. 160 en 2380 K.G. Zeer groote ver schillen dus! Te Kapelle bemestte men minder zwaar: 'de patentkoli giften waren daar: 250, 600, 700, 800 en 900 K.G. per H.A. In '24 en '25 kreeg men bet hoogste kruis- bessenbeschot op 500 vierk. Meter van 800 K G., n.l. 95 en 351 K.G. bessen, tegen nul cn 296 K.G., dio geoogst werden van hot perceel zonder koli. In '26 was do gift van 900 K.G. per H.A. hei met 660 K.G. hessen zonder kali gaf toen 551 K. G. De uitkomsten dor Bellefleurs en Goud- Reinetlen waren eveneens ten gunste der kali-bemesting. Bij beide proeven stonden de eprceelen, waarop de kali-mst achter wege bleef, steeds onderaan. De resulta ten zullen dus de boomgaard- en fruittuin- bezitters wel animeeren om do gegeven voorbeelden tc volgen. Wenken en Mededeeilngen. De wetenschap leert telkens wat nieuws, wat anders. En de leek wordt ten slotte wel geneigd om te vragen: „Maar wat is nu waar?" Zoo heette het tot dusver, steeds, dat superphosphaat behoort tot de z.g. zure messtoffen, dio de reactio van den grond in zure richting verschui ven. En daarom werd in den lnatsten tijd geleoraard, om toch vooral geen super uit te strooien op zuren grond, maar dat ze uitstekend kan dionon op to kalkrijken bodem. Prof. Kappeu te Bonn komt ons nu wat anders vertellen, en hij beroept zich op proefondervindelijk onderzoek. Hij zegt: er zitten in superphosphaat zekor zure bestanddeelen, maar al is de grond kaii.nrm, dan vinden die bestanddeelon al toos nog wel stoffen in den bodem, waar mee zij zich verbinden kunnen tot onop losbare verbindingen. En hebben die stof fen zelf een zuur karakter, dan kan su per dus zelfs ontzurend werken. In ieder geval aldus do Professor moet het superphosphaat op zijn minst als psy- iologisch neutraal worden beschouwd. Nu weten we hetl Nu de motor ook op het platteland meer en meer terrein wint, vermindert de interesse voor het paard, en zelfs in die mate, dat het hier en daar niet gelukt een voldoend aantal leerlin gen voor een 'paardencursus bijeen te brengen. Mr. A Slob to Hoofddorp acht dit een gevaar: straks zitten we met oen goed-georganiseerdo paardenfokkerij zon der fokkersl Daarom wil hij de enkele be staande lande1ijke rijvereenigingen samen brengen in een federatie om door gemeen schappelijk optreden de liefde voor en do kennis van het paard in Nederland te be vorderen, in het bijzonder ten pattelande, en do paardensport cn daardoor het ge bruik van bet paard aan te moedigen. Controle op de Melk. De boer, die zijn melk levert aan do fabriek, waar betaald wordt naar hoe veelheid en vetprocent, weet wat zijn koeien gezamelijk opbrengen. Maar meer niet. Wat iedere koe hem opbrengt, en welke verschi'len er bestaan tusschen do koeien van zijn veebeslag, weet hij niet. Hij meent het soms wel te weten, althans een beste van een goede en deze van een slechte te kunnen onderscheiden doch zeer vaak is gebleken, hoezeer de veehouder zich in zijn oordeel vergiste. Zekerheid is alleen te verkrijgen door controle, door de melk van allo dieren afzonderlijk to meten, en door monsterneming het vet procent or van te bepalen. Zoo iets ge* schiedt dan ook reeds op tal van plaat sen door z.g. controlevereenigingen, die, een monsternemer aanstellen, terwijl do monsters zelf worden opgezonden naar het laboratorium van den Rijkszuivelcon- sulent. Op deze wijze komt do boer er achter wat ieder zijner koeien waard is, enn of het wonschelijk is er mee voort- te fokken of haar uit den stal te verwij deren. Veronderstel: hij is er vrij zeker van, dat zijn veebeslag bestaat uit goede dieren. Dit maakt do controle niet over bodig. In dezen tijd mag hij zich met goede exemplaren niet tevreden stellen: hij moet er naar streven prima dieren in zijn stal te hebben, dio hem de hoogste opbrengst verzekeren, 't Komt er immers meer dan vroeger op aan, om van zijn ak kers en uit den stal te halen waf er le halen is. En uit den stal kan menige veehouder ongetwijfeld, ja kunnen de meeste veehouders, een heel wat grooter gewin verkrijgen dan tot dusver. Niet op eenmaal, en niet geheel zonder kosten, maar toch betrekkelijk spoedig en zonder groote offers. De kosten, die er voor ge maakt worden (per koe be'oopt dit 5 a 6 gulden ner jaar hoogstens) worden later veelvoudig terug ontvangen: „de kost gaat voor de baat uit", maar van die „baat", dat profijt, kan men dan ook ze ker zijn. 't Zijn immers weer de voor beelden uit do practijk, di de menschen moeten overtuigen on trekken. Welnu, hier is weer zulk een voorbeeld: Een vee houder. dio 7 melkkoeien had, welke gemiddeld gaven 3000 liter mc'k met een gemiddeld vetgehalte van 3,1 pet., sloot zich aan bij dc controle. Door deze leerde hij zijn beesten kennen, met liet gevolg, dat een paar jaar later drie er van door andere, betere, waren vervangen. Nu stond hij er al heel anders voor: de jaar opbrengst was als gemiddelde gestegen tot plus minus 3G00 L en het vetgehalte tot 3,3 procent, 't Was nog geen beslag om to roemen, maar met het verkregen resultaat mocht de boer toch wel zeer le- vreden cn blij zijn Want wal beteekende deze stijging voor hem in do boter-op- brengst. en in zijn geldbuidel? Eerst was er pl.m 28 L. melk noodig voor 1 K.G. boter, cn bedroeg do boterproductie van al die dieren 750 KG.; later kon voor 1 K.G. boter met.26 L. worden vo'staan en was de boteropbrengst pl.m 070 K G. Een meeropbrengst van 220 K.G boter, welke, tegen den prijs van: zegge maar 2.por K.G. don boer 220 maal 2 is ƒ2440 rijker maakte Op een veebeslag van een 7 lal koeienI Zijn zulke resulta ten geen denkbeeldige, maar in do practijk verkregen niet waard, om er een paar rijksdaalders per koe voor op to offeren? Weet gij? Weet gij, wat er door 's Rijks schatkist voor den Landbouw wordt uitgegeven? Dat b.v de uitgaven voor den Plantcn- ziektenkundigen Dienst over 1925 waren ruim 195 duizend gulden, maar dat*daar tegenover de ontvangsten bedroegen ruim 184.000, zoodat deze Dienst aan het Rijk nog geen 10,000 kostte? Weet gij: dat do ontvangsten der Seruminrichting lo Rotterdam waren 269.200, de uitgaven ƒ270.553, zoodat het Rijk slechts 1353 had bij te dragon. En dat sedert dien do kosten der sora ook iets zijn verlaagd? Weet gij: dat er in 1925 op de vleeschuit- voer-keuringen door het Rijk ongeveer 814 ton is verdiend, dat dit zoo jaren achtereen is gegaan, totdat nu eindelijk de keurloonen voor den vleeschuitvoer tot op de helft zijn teruggebracht? Weet gij, smuma summarum: dat in 1925 door den Nederlandschen Staat voor Landbouw is besteed klein 3 mil'ioen gulden, of slechts (zeggen één half) procent der Staats uitgaven?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5