IJST No. 12 DINSDAG 5 APRIL 1927 No. 5534 ]e Jaargang. £cicbelve (Sou/tomt jON NEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, j,t Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. 5 per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- aaj tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor ging Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd iblad 9 ct Dit blad verschynt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II IMMER DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advarlantlSn 30 oeat par raga Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst - dubbele ran het tarief berekend. r Klalna advertenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, bnnr eo ver buur, koop eo verkoop 10.50. 8ESTAA1 UIT DRIE BLADEN. rgen zullen de Katholieke igden in de provincie Zuid-Holland getuigen. ;ien getuigen van hun wil, om ook jliek te zijn in het openbare leven, eten getuigen van hun wil, om Ka le mannen te brengen in de Prov. i eten getuigen van de g e t a 1 fl it e der Katholieken in Zuid-Hol de Katholieken zullen er aan den- lat Kiesr echt ia Kiesp licht, tiezers stemmen morgen voor drie rrijke colleges tegelijk: rechtstreeks ie Provinciale Staten en zijdelings Gedeputeeerde Staten en Eerste Ka- stemp licht is dus des te zwaar- dien stemplicht zullen alle Katholie- {oed vervullen door te stemmen op stholieke lijst, d.i. in Zuid-Holland LIJST No. 12. behoeven er niet op te rekenen, dat andersdenkenden zullen stemmen op Katholieken candidaat! En wij bede alk niet om dezer stemmen, ar van den anderen kant, mag dan seen Katholieke stem verdwaald ra- n andere lijst, dan waarop deze ioort: de Katholieke lijst, die is LIJST No. 12. evenredige vertegenwoordiging recht wil komen, dan moet er nci p i e e 1 worden gestemd, dan dus de stem van iederen Katholie- liesgerechtigde, tot de laatste toe, in uitgebracht op de Katholieke lijst Katholieke kiezers in onze stad en !e omgeving, in de Kieskringen Lei- ffl Gouda, stemmen dus allen op LIJST No. 12. lijst zoeken zij op het stembureau, „stemhokje", kalm op op het stem- dat zij daar ontvangen van den otter van het stembureau in ruil. van oproepingskaart (dat ia n.L de enve- met hun naam er op, die zij thuis a ontvangen). Katholieke lijst begint in den king LEIDEN met den naam BAL- len kieskring GOUDA met den naam FISENNE. zij het hokje voor dezen naam hebben gemaakt, dan vouwen ze het weer op en werpen het in de stem- e meent kiezer te zijn en geen op- ingskaart heeft ontvangen kan infor- ■*n bij den voorzitter van het stern- Zoo hij inderdaad kiesgerechtigd an hij alsnog een kaart ontvangen, leiden kan men ook informeeren iet bureau van de R.-K. Kiesv., dat ien zitting houdt in de Burcht), stembureau is geopend van 8 >rgen zóó allen gehandeld als Ka- ;ko mannen en vrouwen. Katho- z ij nl Allerschandelijkste laster. Zaterdag gewezen op de er- M bekrompenheid, waarvan een als die der Staatkundig Gerefor- fen blijk geeft in de verkiezingspro- ida. il hebben na dien weer een pamflet jeze menschen in handen gekregen, met het oog op de Statenver- B?en van de Katholieken wordt ge- dat zij.hun „zaligheid en wei- niet zoeken bij den Zaligmaker, .bij zichzelf, bij de heiligen of er- anders". 11 'n laster er allerschandelijkste las- Wij willen er geen woord aan be- Maar er tegen protesteeren, wij, Katholieken, door morgen te stem- op de KATHOLIEKE LIJST (No. 12). •fcn Katholiek zulke dingen leest, en 'on nog geen andere beweegredenen om Katholiek te stemmen, dan is 1 voldoende, om hem met vurigheid ^tdrift zijn slemplicht te doen ver- en ook andere mede-Katholieken, 0Vor nr,o(lig, daartoe op te wekken! BUITEhLAItD De Ontwapenings-kwestie. De ontwapeningsconferentie in zicht. In de gisteren gehouden zitting der ont wapeningscommissie heeft de Engelache gedelegeerde, lord Robert Cecil, het van Parijs uit verspreide gerucht tegengespro ken, dat een verdaging der debatten van de ontwapeningscommissie op handen is. Cecil verklaarde, dat de Internationale Ontwapeningsconferentie naar zijn mee ning einde van dit jaar of in het voorjaar van 1928 zal worden gehouden. Duitschland Ernstige onlusten in Görlitz. Na afloop van een door de Stahlhelm- organisatie gehouden fakkeloptocht, kwam het te Görlitz tot een botsing met een troep op conflicten beluste elementen, waaron der zich ook „Rote Frontkampfer" met hun insignes bevonden. Do politie, die meermalen met den gum mistok moest ingrijpen, werd met steenen bekogeld en een agent werd van zijn paard gesleurd. Een lid der „Stahlhelm"-organisatie werd door messteken ernstig aan het hoofd gewond. Er ontstond tenslotte een handgemeen lusschen „Stahlhelm"-leden en communis ten, dat slechts door krachtdadig optreden van de politie kon worden beëindigd. Roemenië. Intrigues rond een troon. Een staatsgreep voorbereid? In Roemeensche hofkringen wordt sinds lang gekonkeld en geknoeid rondom den zieken koning Ferdinand. Beurtelings be reiken ons berichten dat zijn toestand geen bezorgdheid baart en dat zijn overlijden elk oogeblik verwacht kan worden. Nu meldt de „Matin" weer dat minister-presi dent Averoscoe in Roemenië een staats greep voorbereidt. Hij heeft tal van maatregelen getroffen, die in politieke kringen argwaan wekken. Zoo heeft hij een hem toegewijd officier aan het hoofd der spoorwegen gesteld en den liberalen raad van beheer der spoor wegen gedwongen af te treden. Hierdoor is de argwaan van Bratianoe gewekt en heeft Averescoe zich gedwongen gezien een verklaring te geven. Tusschen beide partijen hebben daarop onderhande lingen plaats gehad, die echter geen resul taat hebben ogeleverd. De correspondent van de „Matin" zegt verder, dat niemand in Roemenië gelooft, dat de in 1926 inge stelde regentschapsraad, als de koning komt te overlijden, het regentschap zal kunnen aanvaarden en daarom is ook de vraag gesteld, of de grondwet niet ten gun ste van koningin Maria moet worden ge wijzigd. Do correspondent acht het niet onmogelijk, dat de politieke partijen ten slotte er toe zullen besluiten kroonprins Karol terug te roepen. Syrië. Succesvolle militaire operaties. Uit Beiroeth wordt gemeld, dat de Fran- sche militaire operaties in de Djebel Druse een gunstig verloop hebben en de opstan delingen uit hun schuilplaatsen worden verjaagd. Vernomen wordt, dat de Hooge Commissaris van plan is het aantal troe pen aanzienlijk te verminderen. Marokko De strijd met io Moeren. Door de rebellen omsingeld. Naar de laatste berichten uit Marokko te oordeelen, breidt zich de opstandige be weging in do Spaansche zone steeds meer uit. Een afdeeling van 400 man Spanjaar den moet door de opstandelingen omsin geld zijn, bij wie zich reeds andere stam men hebben aangesloten. Te Cerga is een transport van 87 gewon den aangekomen, die bij de gevechten van de laatste dagen buiten gevecht zijn ge steld. China DE CHINEESCHE CHAOS. Verklaringen van Chamberlain. Hij beschuldigt Moskou. In antwoord op in het Britsche Lager huis gestelde vragen heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Chamberlain verklaard, dat bij niet be schikt over bewijzen, welke de verant woordelijkheid voor de jongste gebeurte nissen te Nanking en elders laden op be paalde vertegenwoordigers der Sovjet-re geering. De haat tegen de vreemdelin gen in het algemeen en tegen tie Engel- schen in het bijzonder is ongetwijfeld door Moskou aanmoedigd en geprikkeld. Met betrekking tot het bombardement van Nanking door de oorlogsschepen ver klaarde Chamberlain, dat de Britsche con sul-generaal rapporteerde, dat het aantal door het bombardement gedooden, naar men in Chineesche kringen gelooft, drie burgers bedraagt. Het is onmogelijk, het aantal slachtoffers onder de militairen vast te stellen, doch deze slachtoffers be vonden zich uitsluitend onder de troepen, die de vreemdelingen op den Soconey- heuvel aanvielen. Van de vreemdelingen werden drie Britten, een Amerikaan, een Franse liman en een Italiaan gedood Om trent het aantal Japansche slachtoffers bezit de minister geen nauwkeurige ge gevens, maar gemeld wordt, dat er onder hen twee of drie personen gewond wer den. Met betrekking tot Hankau verklaarde Chamberlain, dat volgens de jongste be richten de toestand daar iets minder ge spannen is, doch dat er een nieuwe cri sis nadert. Er zijn maatregelen genomen om het aantal Brtische inwoners tot een minimum te beperken. De Amerikaansche autoriteiten hebben hun landgenooten zoo snel mogelijk geëvacueerd. Staatsgreep in Joenan. To Joenanfoe, de hoofdstad van de provincie Joenan in Zuid-West-China, is een staatsgreep uitgevoerd. De gouver neur der provincie is weinig meer dan een gevangene in handen van zijn drie ge neraals. De toestand te Joenanfoe is zeer onzeker en men vreest, dat het banditisme in de gehcele provincie krachtig zal ople ven Generaal Tsjong Wei-ken, die Teng- joeëh in Joenan in opdracht van de te Joenanfoe gevestigde regeeringheroverd heeft, heeft tengevolge van den opstand de vlucht moeten nomen, evenals de neef van den gouverneur, die een hooge offi cieels positie bekleedde. Beiden hebben dew ijk genomen naar Tonkin in Fransch Indo-China Kantonneesche studenten trekken van Sjoeningfoe het land door om onder het volks bolsjewistische propagande te ver spreiden. Aan den Jangfse. Ook do positie der Duitschers bedreigd De Duitschers, die tot nog toe gespaard zijn gebleven voor den vreemdelingenhaat der Nationalisten, beginnen thans overal in het Jangtsedal de uitwerking daarvan te gevoelen. De Duitschers ontruimen thans Tsjangsja, omdat de overheersching der Nationalisten den buitenlandschen handel verhindert. Op andere punten aan den Jangtse wijzen incidenten er op, dat ook de Duitschers door de Nationalisten in den ban zijn gedaan. De houding der mogendheden. De Amerikanen eischen waarborgen. De Amerikaansche regering heeft beslo ten, een nieuwo instructie te zenden aan MacMurray, den gezant der Vereenigde Staten te Peking, waarin toestemming wordt gegeven tot het voorleggen van ge zamenlijke eischen aan de Kantonneezen met betrekking tot de schadeloosstelling voor de te Nanking verrichte wandaden, alsmede tot het eischen van waarborgen voor de bescherming van het leven en de eigendommen der Amerikaansche onder danen in de toekomst. De regeering heeft evenwel besloten, zich te onthouden van een ultimatum, hetzij van de Vereenigde Stalen zelf of gezamenlijk met de andere betrokken mogendheden. De Amerikaansche regeering schroomt, zich bij de andere mogendheden aan te sluiten voor het nemen van represailles tegen China, omdat zij vreest, dat het blin delings volgen van een bestraffingspolitiek tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden. Op het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken is in de laatste da gen aandrang tot het volgen eener derge lijke politiek uitgeoefend door invloedrij ke in China woonachtige Amerikanen, w.o Sterling Fessenden, het hoofd van den go meenteraad van Sjanghai. Minister Kellogg verklaarde, dat do Vereenigde Staten met de andere mogend heden samenwerken wat betreft de be scherming van het leven en de eigendom men der buitenlanders. Hij gevoelt er evenwel niet veel voor, nog verder te gaan, al zal dit wellicht toch geschieden, wan neer de spanning nog toeneemt. Te Washington bestaat een vrij krach tig verzet togen hel nemen van drastische maatregelen. Ook de semi-officieele „Wash ington Post" is daartegen. Ook Frankrijk wil geweld vermijden. Officieel is te Parijs bericht ontvangen, dat de twee Fransche priesters, die bij de ongeregeldheden to Nanking gedood zijn, door een aanval van Kantonneesche solda ten het leven hebben verloren. De „Information" bericht uit Peking, dat het lijk van een der priesters ver minkt was. Er zijn geen aanwijzingen, dat de Quai d'Orsay door do incidenten te Nanking er toe bewogen zal worden de voorzichtig» politiek ten opzichte van China op te ge ven. Hel is hoogst onwaarschijnlijk, dal Frankrijk over zal gaan tot eenige diplo matieke actie, die er aanleiding toe zou kunnen geven dat ten slotte de toevlucht moet worden genomen tot geweld. Hieruit volgt, dat de deelneming van Frankrijk niet verwacht kan worden aan eenig protest, dat een bedreiging met krachtige maatregelen insluit Japan is zeer terughoudend. Officieel is aan het Reu ter-agentschap medegedeeld, dat de Japansche regeering van oordeel is, dat het, in verband met den afstand, die China van Groot-Brittan- nië scheidt natuurlijk is, dat er nog meer Britsche troepen naar China worden ge zonden. Japan "dooft echter, dat het zen den van Japansche troepen wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Kan tonneezen, de kooplieden en het publiek in het algemeen zich aaneensluiten tegen de vreemdelingen en in het bijzonder tegen Japan, waardoor de toestand slechts ver ergeren zou. In verband met het feit, dat Japan dich ter bij China ligt, kan het zich veroorloo- ven, een afwachtende houding aan te ne men, in de hoop, dat een crisis vermeden zal kunnen worden. Het kan een risico aanvaarden, dat Groot-Brittannië en an dere landen onmogelijk op zich kunnen nemen. Hoewel dit niet officieel wordt toegege ven, schijnt het, dat Japans pogingen om krachtige maatregelen te vermijden in nauw verband staan mrt d vrees voor een reactie in Sovjet-Rusland, i. welk land Japan geen om enigheid wenscht. Van het Vaticaan. ONDER VIJF PAUSEN. Uit Kardinaal Van Nuttelli's leven. Enkele maanden geleden mocht de deken van het H. College, kardinaal Vin- censo Vannuttelli, zijn negentigsten ver jaardag -vieren. Zes Pausen heeft hij ge kend on vier conclaven. Hij is uied slechts deken van het H. Collego in leef tijd maar ook in anciënniteit, en de in de geschiedenis ooniigo onderscheiding viel hem te beurt, dat hij zijn eigen broe der als deken opvolgde. Sinds zijn verjaardag heeft men den kardinaal, een hooge aristocratische fi guur, dio zijn negentig jaren nog onge bogen draagt, met verzoeken lastig ge vallen om een beschrijving van zijn her inneringen aldus do „Irish Catholic". En dan antwoordde hij: „Herinneringen, ik heb er zooveel. Hoe moet ik er onder kiezen? Er zijn veel dingen in mijn le ven, die buiten de gewone lijn liggen. Ik heb zes Pausen gekend en vijf hunner van nabij gediend. Ik herinner mij, hoe ik den zegen ontving van Gregorius XVI, die mijn ouders persooolijk kenden. Hij stierf in 1846. Ik heb aan vier conclaven deelgenomen. In 1878 was ik substituut in het staatssecretariaat en had als zoo danig te maken met het conclaaf, waar Leo XHI gekozen werd. Ik was kardinaal bij het conclaaf dat in 1903 Pi us X koos en nam eveneens deel aan dat waarin in 1914 de keuze op Benedictus XV viel. Dit conclaaf werd voorgezeten door mijn broeder Serafino, als deken van het H. College, terwijl ik als deken het voor zitterschap bekleedde in het conclaaf, dat Pius XI verkoos." Kardinaal Vannuttelli is geboren in December 1836 to Genazzano, een stad beroemd om do vercering van de mira culeuze beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad. Hij was veertien jaar oud, toen de bisschop van Palestina hem opnam in het college van Capranica, een der meest bekende van de Eeuwige stad. Tien jaar later kreeg hij de graden van doctor in de theologie, doctor in het ca noniek recht en doctor in het burgerlijk recht. Gedurende twee jaren doceerde hij theologie aan het Vaticaan, doch in 1863 betrad hij de diplomatieke loopbaan, welke hem naar menig land zou voeren. Paus Pius IX zond hem eerst als auditeur naar de in ter nuntiatuur in Den Haag; in 1866 werd hij naar Brussel overgeplaatst. „Leopold II had juist den troon beklommen", zegt de kardinaal, aan deze periode van zijn leven herin nerend, „en reeds vermoedden wij in hem den grooten koning, die zooveel zou doen voor zijn land." Reeds in 1883, toen Leo XHI hem als hoofd der Pauselijke missio bij de kro ning van Tsaar Alexander II naar Rus land zond, voorzag kardinaal Vannut telli de sociale omwenteling van dat rijk. „Ik herinner mij den Tsaar", zegt hij, en bij hem zag ik den jongen prins die Ni- colaas II werd en vermoord zou worden door de bolschewisten. Hij was toen een knaap van veertien jaar. Het Pauselijk gezantschap werd uitstekend ontvangen, maar reeds toen kon men in do Russi sche samenleving de teokcnan zien, die de voorloopers waren van de cat ast roof". Bij den terugkeer van zijn zending werd mgr. Vannuttelli tot nuntius te Lissabon benoemd. In 1890 werd hij door Loo Xni tot liet kardinalaat verheven en aan liet hoofd geplaatst van enkele be- langrijko congregaties. Do Paus deed herhaaldelijk een beroep op hem om op te treden als Pauselijk Legaat en het HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie volgens lord Cecil In 't zicht. Een staatsgreep In Roemenië In voorbe reiding? Uit het leven van kardinaal VannuttelIL BINNENLAND. De uitslag van de Statenverkiezing In Limburg. (1ste blad). De houding van België na de verwer ping van het Nederlandsch—Belgisch Verdrag (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: Graaf Apponyi, de Hongaarsche Staats man, die vandaag in Leiden is geweest; de Nijmeegsche hoogleeraar H de Vries de Heeckelingen, die zal aftreden; Dorus Rijkers en zijn makkers; de Floris Verster- tentoonstelling te Leiden; eenige sport-ge- beurtenissen. was in die hoedanigheid dat hij in 1910 het Eucharistisch congTes van Montreal bezocht. Aan de veranderingen herinnerend, waarvan hij in den loop van zijn lange loopbaan getuige was, verklaarde de kardinaal, dat het Katholicisme vele vorderingen had gemaakt op velerlei ter rein. Vooral do ontwikkeling van bet missiowezen is bewonderenswaardig en rechtvaardigt grooto verwachtingen De eenige zwarte plek op het oogonblik la do Kerkvervolging in Mexico. Deze ver volging vun de beste burgers door een regeering welke hen moest beschermen, is een schandaal dat oen beschaafd volk volstrekt onwaardig is en het is moeilijk te begrijpen, hoe andere landen dat maai kunnen toelaten,. Doch vertrouwen; ook deze beproeving zal voorbijgaan gelijk alle andere. BINNENLAND STATENVERKIEZING LIMBURG. De Statenverkiezingen zijn gisteren in gezet in Limburg. Daar zijn gekozen 38 R.-K., 5 S.D.A.P., 1 Vrijheidsbond, 1 Chr.- Hist. De S. D. A. P. heeft een zetel gewon nen ten koste van de Vrijz.-Dem., die hun éénen zetel verloren hebben. Bij de vorige verkiezing, in 1924, hadden de Vrijz. De- mocr. ook een zetel verloren, die toen aan de R.-K. is overgegaan. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Een kanaal Antwerpen—Luik. De Belgische ministerraad heeft zich gistemamidda-g bezig gehouden met do si tuatie, welke ontstaan is door de verwer ping van het Ned.-Bolgisch verdrag door de Nederlandsche Eerste Kamer. In afwachting van nieuwe onderhande lingen besliste de ministerraad, dat de aanleg van het Kanaal AntwerpenLuik niet langer kon worden vertraagd, daar d* verbinding te water tusschen Antwerpen en den Rijn verzekerd dient te worden. Bij de regeering is oen plan aanhangig gemaakt .'oor den aanleg van dit kanaal, dat het Antwerpen-Moerdijk-kanaal, waar in het verworpen verdrag voorzag, moet vervangen. Engeland eventueel bemidde'^ar. Zooals wij de vorige week reed a meld den, had de Belgische regeering, in ver band met do verwerping van het Ned.- Belgisch verdrag informeele etappen bij de Engelsche rogeering gedaan en deze gevraagd, of zij bereid was als bemidde laarster op te treden in de Schelde-kv ^s- tie. Gelijk bekend, verklaarde de regeering te Londen, dat zij de voorkeur gaf aan onderlinge onderhandelingen tusschen hei de landen. Ten vervolge op deze mededccling meldt thans nog het Reuter-bureau, dat aange nomen wordt, dat, mochten directe onder handelingen onmogelijk blijken, Engeland bereid zal zijn definitieve voorstellen van Nederlandsche of Belgische zijde betref fende een regeling van het geschil, in ont vangst te nemen. Het Nederl. gezantschap te Brussel. Jhr. van Vredenburch blijft te B russel De correspondent van de „Msbd." tt Brussel seint: Ik verneem uit do beste bron, dat in verhand met do benoeming van Jhr. Bee-» laerts van Blokland tot Minister van Bui tenlandsche Zaken, gezant Jhr. dr. G. Q W. F. van Vredenburch definitief te Brus sel blijft. In zijn plaats zal .te Rome een nieuwe gezant worden benoemd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1