wee de Blad. «laandag 4 April 1927 ROOD IS DUUR. lij lezen in Do Rotterdamnier 't ij| het rechtsche bewind aan de fi- ,jjp0ie positie van Zuid-Holland geen id heeft gedaan, is al sinds jaren be iers van den laatslen tijd kunnen oog eens bevestigen. Vooral als we I3een vergelijking maken tusschen •d- en Zuid-Holland De belasting-opbrengst tot sluipend 0 der begrooting voor 1926 bedroeg Zuid-Holland 3197.000 Noord-Holland 3 849.000 De schuldenlast-1926 bedroeg voor: aid-Holland f 8.529.000 1st ;oord-Holland 59.932 500 11 (jiuurlijk heeft Noord-Holland daar- rover ook bezittingen Maar de lasten rente en aflossing drukken dan toch de bevolking. ij, Die rente en aflossing vorderden 1526: Zuid-Holland 1019.985 in Noord-Holland 4.701.723 Poe cijfers zeggen wel iets! iggen tot verstandige kiezers heel UIT DE PERS BI9IRENLAND IE SOCIALISATIE-COMMISSIE. Het rapport. Geer. bepaalde conclusie. jtschenen is bet rapport der bij Kon. i i jat. van 11 Maart 1920 ingestelde itscomruissi© betreffendo bet vraag- ran de socialisatie. 11 hactischo resultaten heeft het onder van de commissie niet opgeleverd, niet in dien zin, dat partieelo rap- len zijn uitgebracht of wettelijke maat- worden voorgesteld. Ook heeft tommissie onder voorzitterschap van .dr. Nolens zich onthouden van bet l1 iken van bepaalde conclusies, idat in de rustige sfeer van 33 verga- logen het vraagstuk zeer systematisch onderzocht, ontleed en besproken, men het verdere onderzoek als digd beschouwd, toen het initiabief- liontwerp van Dr. v. d. Waerden om 1 bedoelde Staatscommissie het enquê- [echt te geven op 17 Maart 1925 in de rf de K mor met 37 tegen 30 stemmen y verworpen. lit rapport biedt heel veel waardevol (jj He-materiaal, dat ongetwijfeld velen in buiten de volksvertegenwoordiging ig zal zijn. Wij zullen enkele grepen Het lijvige rapport doen. Socialisatie in theorie. verzoek v n die leden der commis- die niet begrepen, welke de wezens- aerken van .de socialisatie eigenlijk i, omschreven de verdedigers der so- j- tatie dezen productievorm als de doel - i'te vermaatschappelijking van het rijfsleven, bet onttrekken van de t itbrenging aan het maken van par- y Èerc winst en het richten der voort el iging op het algemeen belang, waarbij (igendom der productiemiddelen aan (l fimeenschap of baar organen komt. ij de algemeene beschouwingen werd namelijk gesproken over de tegen- ióg van do nationalisatie en socialisa- ecnerzijds en het huidige productie- el, zooals dit bezig is zich verder te ókkelen, anderzijds. gemeen was men echter van oordeel, tier do levensbeschouwingen der voor- legenstanders van socialisatie tegen- el'ander stonden en dab het niet op Keg der Commissie ligt, om over deze «billende levensbeschouwingen, die van godsdienstigen en ethischen zijn, in den breede debabte te ope- daar het resultaat van deze debatten niet zou kunnen leiden tot een uni- to conclusie. Socialisatie in practijk. 'gescheiden echter van deze min of speculatieve beschouwingen werd op- *fkt, dab do groote, vraag omtrent de "chtingen, die men koestert omtrent imenacli, er ook een is van controle op wén. "jorstauders van socialisatie erken- 'bt volledige socialisatie slechts in- d Penaal kan tot stand komen, doch benden tevens dat socialisatie in een "ld land or in enkele landen zoor wel ■■indig kan worden doorgevoerd in ^zatal bedrijfstakken, die door do ma- concentratie die zij bereikt hebben ;i«rigeti8 door de plaats, welke zij in 'pffductiesteUel innemen, daarvoor rijp •■•t tegenwoordige distributiestelsel, oordeel der commissie is dat aan togoawowrdige distributiestelsel zeer i -'breekt, f ?kc! omtrent dit onderwerp do mee- ;l3 der verschillende leden elkander s'Deel dekten, stemden zij hierin toch 'f3. da* onze maalecliappij-inrichting ;el ftebied der distributie enorm te- 15 Btceh^ten. É'wbetaring ^aa fjen bos taanden tco- "wden van verschillende zijden •!®olijk twee middelen aangeprezen, «Jïnwfei niet in oik opzicht tegen- ^nder worden geplaatst: de coö- c de concentratie op gesoeiali- ':Tl Entihlslag. Coöperatie. coöperatie betreft in ziin hul digen eorm, was de commissie niet hoopvol gestemd. Algemeen is men van oordeel, dat bij de verbruikscoöperatie het maken van do noodige reserves moeilijk geschieden kan, omdat de lust, om op 'b eind van het boek jaar het dividend op te voeren, steeds groot is en men in het algemeen in de ver bruikscoöperatie hier te lande niet. het groote middel zkt om het productiestelsel te veranderen. Do ervaringen met de productie-coöpe- ratio opgedaan, laten zich als volgt samen tten: öf do productie-coöperatie lijdt een kwijnend bestaan ten gevolge van ka pitaalgebrek, öf zij wordt omgezet in een kapitalisch bedrijf. Kapitaalvorming. Over de kwestie der kapitaalvorming werden uitvoerige beschouwingen gehou den, hoewel er geen verschil van meening bestaat omtrent do groote beteekenis die het kapitaal in het productieproces ver tegenwoordigt en evenmui omtrent de noodzakelijkheid van kapitaalvorming on der oen gewijzigd productiestelsel, onver schillig de richting, waarin die wijziging zal worden gezocht. Kwaliteit van het product. Ten aanzien van de kwaliteit van heb product was do commissie het er alge meen over eens, dat de staatscontróle ver beterd en verscherpt kan worden en dat do medewerking der organisatie van be langhebbenden in die contróle moet wor den betrokken. Loonen en salarissen. In den breede werd ook besproken over de loonen en salarissen, waarbij vele le den verklaarden een groot bezwaar te zien in de egalisatie en de nivelleering der loonen, die het gevolg zullen zijn an de socialisatie. Do eenig goede loontheorie zoo werd betoogd, is die welke loon geeft naar bekwaamheid. Door de voorstanders van socialisatie werden deze opvattingen bestreden. Als de socialisatie er kwam! .locht tot socialisatie worden overge gaan, dan kan men zeer in heb algemeen zeggen, dat begonnen zou moeten worden met een wet, waarin uitgesproken zou worden, dat in beginsel tot doorvoering van de socialisatie en tot bet treffen van de daarvoor noodige voorzieningen werd besloten. Wat dit laatste betreft, zou de Ont eigeningswet moeten 'wrzien worden en tevens zou de wijze van beheer geregeld moeten worden. Wat da. algemeene richtlijnen van het beheer van het gesocialiseerde bedrijf be treft,' zou de wet moeten voorstellen, hoe de leiding van bet bedrijf geregeld zou moeten worden, alsmede de samenstelling der beheersorganen en hun bevoegdheden. De taatscommisie is het er mee eens, dat hoe men ook over de medozegg schap in de overheidsbedrijven mag den ken een onmisbaar vereis elite voor do verwezenlijking er van, het scheppen van eon afzonderlijk orgaan zal zijn. Omtrent de mate van medezeggenschap bestaat in de Commissie geen eenstem migheid, evenmin als over het beginsel zelf. De overheidsbedrijven. Als middel tot verbetering van den hui dien toestand, een middel, dat zonder diepgaand ingrijpen in bestaande toestan den, onmiddellijk doorvoerbaaT is werd het afsluiten van een collectief arbeidscon tract tusschen do vertegenwoordigers der Overheid (resp. B. en W., Ged. Staten en Ministers) met die dor bestaande vakver- ccnigingcn van het overheidspersoneel aanbevolen, waardoor dus bet georgani seerd overleg zou komen te vervallen. Vele leden waren van mcening, dat een afdoende oplossing van de personeelkwes- tie en wat daarmede samenhangt, slechts vorkregen kan worden, wanneer de daar voor vatbare overheidsbedrijven dusdanig worden georganiseerd, dat do politieke organen, die thans het laatste woord heb ben, worden uitgeschakeld. Weer andere leden gingen in bet alge meen accoord met deze reorganisatie van de overheidsbedrijven. Zij wenschten ech ter do loonen niet vastgesteld te zien door een collectief arbeidscontract, maar door een „verordening", uitgevaardigd door een nieuw in het leven te roepen orgaan, be staande uit vertegenwoordigers der Over heid en uit vertegenwoordigers der be-" trokken arbeidersorganisaties, in gelijk aantal. Dit orgaan kan tevens dienst doen, om do zoo begeerde medezeggenschap gelei delijk in te voeren. Het gemengde bedrijf. In do Staatscommissie heersc.hte geen oenstemmig oordeol over de beteekenis en de waardeering van het gemengde bedrijf, ongeacht nog den vorm, waarin doze or ganisatie zich thans voordoet of in de toe komst zich zou kunnen ontwikkolen. GemettgiSa ^erishian ONGELUKKEN. Ernstig motorongeluk. De berijder godood Gisterenavond omstreeks 7 uur heeff op den Fellenoord te Eindhoven een doo- delijk motorongeluk plaats gehad. Do 24- jarige ongehuwde motorrijder J. B. v. d. V., kwam met snelle vaart van de Kruis straat, terwijl uit de tegenovergestelde richting do autobus van de firma Wouters naderde. Op den hoek van Kruisstraat Boschdijk reed de motorrijder, die, blijk baar tengevolge van zijn snelheid, niet meer kon uitwijken, tegen de autobus op. Hij werd met een zeer ernstige schedel breuk opgenomen en een café binnenge dragen, waar bij spoedig overleed. Op last van den polilie-cominissaris is het lijk in beslag genomen. Zijn meisje, dat op de duo zat, bekwam, geen noemens waardig letsel. Door een molenas gegrepen. Te Kommerzijl beeft een vreeselijk onge luk plaats gehad. De gehuwde knecht van Nap van den molenaar H. Bok zou, terwijl de molen draaido, een as smeren. Hierbij werd hij door de as gegrepen en letter lijk vastgeknepen. De ongelukkige moest worden losgezaagd. Dr. Kruisinga te Grijpskerk achtte onmiddellijke overbren ging naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. Do toestand van N. is zorge lijk, meldt het „N. v. h. N." Tusschen eon hakselmachine. De 77-jarigo landbouwer G. Jonkers, wonende in de buurtschap Bosserstraat te Nederweert, had Vrijdag jl. het ongoluk tusschen do hekselmachine te geraken, ter wijl deze in werking was, met het gevolg, dat hij zijn rechterarm op twee plaatsen Irak. Do ongelukkige werd per auto naar het Louisahuis te Roermond vervoerd. De krasse oudo man was dien dag juist jarig. Op een melkkan gevallen en doodgebloed. Zaterdagmorgen viel de vierjarige P. G. in de ouderlijke woning aan dé Keet te Rotterdam van de trap. Het knaapje kwam neer met het hoofd op een melkkan, welke onder aan de trap stond De kan brak. Door de scherven werden de halsslagaders en halsspieren van het jongetje doorgesne den. Vóórdat geneeskundige hulp ter plaat se kon zijn, was de arme kleine reeds dood gebloed. Ernstige va! uit een schoorsteen. Te Nieuwerschans viel do metselaar H., uit Winschoten, die Vrijdagnacht na een VToegeren val voor het eerst weer was gaan werken, uit een hoogen fabrieksschoor steen. In zorgelijken toestand is H. in het R. K. Ziekenhuis to Winschoten opgeno men. In een put gevallen en verdronken. Zaterdag is een U-jarig dochtertje van den keetbaas van O., vermoedelijk spelen derwijze in een circa 10 Meter diepen put nabij den nieuwen sluisbouw te IJmuiden geraakt en jammerlijk verdronken. Het lijkje is inmiddels opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht. Aanrijdingen. Vrijdagmorgen werd do 4-jarige P. v. d. I te Vlaardingen op de Hoogstraat aange reden door een auto uit Den Haag. De kleino werd door het spatbord aan het hoofd geraakt en met een gapende hoofd wonde en een hersenschudding bewusteloos opgenomen en hoewel eerst naar huis ver voerd, later op medisch advies in het zie kenhuis opgenomen. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. De heer J. Wortelboer te Wester broek werd Zaterdagmorgen bij haastig oversteken van den weg door een auto aan gereden. Ernstig verwond is hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoeïd Gisterenmiddag omstreeks 4 uur heeft op den Geldropschen weg bij Eindhoven, een ernstige aanrijding plaats gehad De 46-jarigo gehuwde arbeider H. W B., wo nen te Eindhoven, kwam per fiets van Poeiers onder die gemeente zou "den Geldropschen weg oprijden, toen op hetzelfde oogenhlik de auto van gebr. Jansen, uit Schijndcl, naderde. De man wilde blijkbaar voor den auto oversteken, met het gevolg, dat hij werd aangereden en een ernstige hoofdwonde opliep. Zijn toe stand is zeer ernstig. NOODLOTTIG SMOKKELDRAMA. Een brigadier van de maréchaussees doodgedrukt. Vrijdag jl. was er te Sluis, het kleine grensstadje in Zeeuwsch-Vlaanderen, een merkbare grooter drukte dan anders Reeds langen tijd liepen geruchten, dat op groote school frauduleus sterke drank werd ingevoerd uit Frankrijk. Er werden Indragen genoemd van 7 a 8000 ontdo ken rechten per zending. Op een snelloopenden vrachtwagen met aan den achterkant dubbele wielen, met het oog op eventueel lek schieten der ban den, worden in vliegende vaart de douane posten gepasseerd. Het geheim lekte uit door een vraag ora inlichtingen van den Belgischen ontvanger te Westcapelle, die telkens .enorme hoeveelheden sterke drank uitklaarde, maar vreesde, dat deze weer clandestien in België werd ingevoerd, en derhalve to Sluis eens kwam informeeren of die partijen in Nederland waren inge voerd. Vrijdag was nu te Sluis bericht ingeko men, dat weer een auto de Fransch-Belgi- sche grens was gepasseerd met een lading alcohol, met bestemming naar Sluis. Op alle wogen werden nu patrouilles commie zen on marechaussées opgesteld. Te Sluis cn lo Oostburg werden vracht auto's over don weg heen gesteld teneinde den weg to kunnen barricadeeren. Men wachtte, men wachtte den heelen nacht. Zaterdagmiddag halfeen kwam de ver wachte auto binnen. Hij reed door do ver sperring bij de douane heen, maar werd door het schieten van do maréchaussees tegengehouden. Bij het doorrijden is de auto tegen een wagen gebotst, waardoor de brigade-commandant der maréchaussóe W Rriedeo. doodelijk aan het hoofd ge loften werd. Hij overleed na eenigo oogen- chauffeur en de geleider van de :.!cel-?,.uto, dia vijf vaten spiritus be- voi. ijn beide licht gewond door de v n io hechtenis genomen en Za- lfcr "e-nvoad naar Middelburg overge bracht. Er is gezien, dat iets in he! water gewor pen is, zoodat men vermoedt dat ook uit de auto gescholen is. Het slachtoffer was een algemeen gezien ambtenaar. De tramontsporing bij dc ZutphenEmmerik. Do dader bekent. De oud-staker bij de ZutphenEmme rik do 29-jarige J. v. Hheeft bekend op 16 Maart een tram te hebben doen ont sporen door bet half zetten van een wissel UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 5 April. Hilvorsum, 1050 M. 12.00. Politieber. 12.30—2.00. Lunchmuznek door bet Hall orkest. Terminus-Hotel Utrecht Dir. M. Noyer. 3.004.00. Knipcursus. 4.306.15. Concert door het H.D.O.-or- kest. Solist: Lion Contran, piano. 6.150.45 Populaire voordracht over 't j.Giroverkeer", door den heor de Bruin, chef van een bank te Amsterdam (afd. Giro). 6.457.45. Vcrvolgles en conversatieles Engelsch 7.45. Politieber. 10.30. Persber. 8.10. R.-K. Omroep. Het mannenzang- koor der St. Ignatiuskerk te Amsterlain, o. 1. van Joh. Nelissen, Joh. J. Huider, orga nist. Mej. Tosca v. d. Burg, alt. F. Ver horst, violist. Evert Haak, orgolbegeL lo gedeelte. 1. Adoro Te devote, Nelissen. 2. Miserere: Ps. 50 14 Gloria Patri, Grego- riaansch. 3. Meditatio over het Lijden des Heeren (lo ged.), onderwerp: Volbracht Door Pastoor v. Noord. 4. Miserere: Ps. 50 overige verzen, Gregoriaansch. 5. Medi tatie over het Lijden des Heeren (2e ged Door Past. v. Noord. 0. Paree Domine Volkszang), Gregoriaansch. 7a. O Salu- taris Hostia (4 st.), Nelissen, b. Stabat Mater (5 Strophen), Ghoraal. c. O vos om- nes, Wit, 8. Tristis est anima mea, Roest (bariton), 9. Ave maris stella (4 st.) 4 strophen, Kathe. 10. Popule meus, Victo ria, 11. Tantum ergo (Volkszang), Grego riaansch. Pauze. 9.50 2e ged. 1 Preghiera, Durante (alt). 2. Largo, Handel, (viool). 3. Stabat Mater Pergolese (alt), 4. Romde, op. 6. Beetho ven viool), 5. Symphonie (le ged), op. 14. Vierne orgel). Daventry, 1600 M. 11.20. Het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, viool, humorist). 1-202.20. Victor Olof Sextet. Browns Quintet en Unwin, bas, bariton. 3.15 Voorlezing: The Bible in Spain. 3.20. Muziekles. 4.50 muziek 4.20. Orkestconcert. 5.20. Causerie 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek. 6.50. Tijds., weerber., nieuws. 7.05. Dansmuziek. 7.20. Lezing: On April. 7.35 De werken van Liapounow. E. Mit chell, carillon. 7.45. Lezing The growth of Industry. 8.05. De werken van Sir Hamilton Harty. B. Baillie, sopraan. G. Catterall, viool. Versterkt orkest. 9.20. Weerb., nieuws. 10.00. Revue mot muziek en zang. Or kest en koor. 10.5012 20. Dansmuziek. „R a d i o-P fri s", 1750 M. 10.5011.20. Concert. 12.502.10. Concert. Orkest en Hr. Du- parc, zang. 5.055.55. Concert (piano, viool, cello). 9.0511.00. Fragmenten uit de operette „De Dollarprinses", van Fall. Orkest, koor solisten" Langonberg, 469 M 10.2011.20. Concert. 12.501.50. Orkestconcert. 4.20—5.20. Opera, aria's. Orkest en soli (sopraan, alt, bariton) 7.359 30. Concert. Mannenkoor en so listen (strijkkwartet, sopraan, orgel, 3. hoorns). Königswusterbausen 1250 M. 3.207.05. Lezingen en lessen. 7.50. Vroolijke avond. Orkest en A. Strauss, tenor. E. Schumann, sopraan. 8.50. Ontvangst van andere stations, met causerie. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20. Orkeslconcort. 1.252.05. Kamermuziek. 3.354.20. Noorsch concert., 5.205.35. Orkestconcert. 7.2011.10. Liederen en aria's Dans muziek. Brussel, 509 M. 4.20. Orkestconjert. 5.056.20. Dansmuziek. 7.50. Orkestconcert. 9.50—I0E0 Dansmuziek. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Besprek ngen met den directeur-genera^, der P. T. T. Een doelmatige regeling mogelijk goaclit. Aan do, op Vrijdag 1 April j.l. beëin digde, drieduagsche bespreking over bo venvermeld onderwerp, onder leiding van don directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, werd, behalve door do betrok ken hoofdambtenaren van het hoofdbe stuur der P en T en van het Departe ment van Justitie, deelgenomen door ver tegenwoordigers van fabrikanten van ra dio-toestellen, bestuursleden van 5 hier to lande bestaande zendvereenigingen; de di recteuren van de gemeentelijke telefoon- nolten te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gra venhage; exploitanten wan z.g. radiocen trales: enke'e particuliere en gemeente lijke centrales; een bestuurslid van het Algemeen Nedorlandsch Verbond Vrij algemeen was men van oordeel, dat de radio-distributie mits exploilaiief en technisch goed verzorgd van sociaal belang is als middel om radio te brengen in de huizen van hen, die niet over een beurs beschikken, welke dik genoeg is voor de aanschaffing van een eigen ontvang toestel, dan wel de zorg voor de bedie ning van een dergelijk tontel n:ct op zich willen nemen Over het eigendomsrecht vuti u>lzeo- d'i gen werd uitvoerig van gedachten ec- v.:;seld. Voor het grocste ded ligi deze kwestie op het gebied va a let depart ment van Justitie Enter is de '"ndruk verkegen dat, afgescheiden van de vraag hoe de regeling principieel uiteindelijk moet wezen, can rracus.fcd oplossing san dit deel van het raa'o-distrihutie-pro- bltem ten genoegen va-j het meerendeel der belanghpknnndoo zeer wel 10 geven zal zijn Besproken werd voorts op welke wijze zou kunnen worden tegemoetgekomen aan den wensch om den aangeslotene onaf hankelijk van den distributeur in staat te steden, datgene te ontvangen, wat hem krachtens zijn politieke of godsdienst-go overtuiging het meest interesseert Ook in dit opzicht schijnt een bevredi gende oplossing mogelijk Breedvoerig word nog van gedachten gewisseld omtrent eventueel in de con cessies op te nemen technische voorwaar den. Do besprekingen die uilsluitend ten doel hadden om de verschillende verlan gens en inzichten te loeren kennen van hen, die, meer of min rochlstreeksch. hij het vraagstuk betrokken zijn, hebben ••en toekomstige regeling belangrijk materi -al verschaft cn hebben als eindindruk opge leverd, dat geen onoverkomelijke moeilijk heden aan een doelmatige rerrelinnr dezor materie in den weg staan. Door don directeur-generaal werd ten slotte toegezegd, dat verdere behandeling der aan«?e'peenheid zijnerziids zooveel mo gelijk zou worden bespoedigd V-aa" nmt-cn' eeT «leefkring* Aun ons bureau kunt U een schema doen afhalen. De zeefkring bestaat uit een spoel en variabelen condensator. De spoel moet uitwisselbaar zijn, met het oog op de ver schillende golflengten van het storende station(stations) De zeefkring wordt afge stemd op het storende station Kranige vrouw. Gewapende indringer misleid. Bij de wed. De H. te Oudewater belde iemand aan, die, toen hij binnengelaten werd. plotseling een revolver voor den dag haalde en 40 cischte, met. de bedreiging bij weigering de weduwe te zullen neer schieten Met groote tegenwoordigheid van geest beloofde de vrouw het geld le halen, als de man buiten do deur wilde wachten Deze voldeed aan het verzoek, waarop do vrouw ijlings de deur grendelde Do man heeft zich toen uit do voeten gemaakt. De poli tie hpeft het individu nog niet kunnen op sporen. „Tel." Een onverbeterlijke. Dezer dagen werd, gelijk gemold, een zekere F. M., wonende te Den Haag, ver dacht van diefstal met braakt. In verband met het feit, dat het tafolzilver, ontvreemd bij de onlangs te Rijawijk gepleegde in braak ten huize van den heer G P. aan den Haagweg, bij opkoopers te Schiedam en Vlaardingen door een onbekende was ingewisseld togen gouden ringen, heeft de Rijswijkschc politie genoemden F. M. geconfronteerd mot die opkoopers. Zij her kenden hem unaniem als den man, die net zilver was komen inwisselen. Bij een huiszoeking in zijn kosthuis in Den Haag werden voorts verschillen do voorwerpen aangetroffen van do inbraak afkomstig, 0 a. een paar schoenen door den heer P. als de zijne herkend cn de gouden ringen, dio tegen het tafelzilver waren ingeruild. Voorts kwam een koffer met zilveren voorwerpen voor den dag. waarschijnlijk afkomstig van andere inbraken in dozc omgeving gepleegd. F. M. is in het Huis van Bewaring te Rotterdam ingesloten. Als bijzonderheid meldt .,dc Tel." nog, dat hij veertig jaar oud is, waarvan hij ongeveer 22 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij was eerst een half jaar op vrije vcetcn. Brand te Amsterdam. Vrijdagnacht omstreeks half drie word de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand in de Lijnbaanstraat 4 ge legen tusschen Elandsgracht cn Eland straat. In dit zeer nauwe straatje brandde I-et fel. De vlammen sloegen hoog boven de omgeving uit Het vuur woedde in een perceel waarvan het onderste gedeelte in gebruik is bij den expediteur J A. Brou wer, wonende in do Wolvenstraat en waar boven oen meubelmakersworkplaats is van den heer Van Espen. Hier was door onbe kende oorzaak de brand uitgebroken Do brandweer forceerde den ingang en redde uit den stal twee paarden om daarna nog een auto en een paar karren in veiligheid te brengen Tegenover het brandende per ceel ligt do achterzijde van het Edison- Theater dat aan de Elandstraat staat. De dichtbevolkte en zeer ineengebouwdo buurt was in rep en roer Het vuur be dreigde do eromheen gebouwde perceeltjes. De brandweer bestreed hot vuur met vier stralen. Hot perceel Is bovon geheel uitge brand; het benedendeel bleef nog gespaard. De vlammen zijn nog overgeslagen naar Let belendende perceel en tasttten daar een hooizolder aan. Het vuur kon daar echter spoedig gebluscht worden Een oplichtcr-wcre'i'rc'-^er. De Parijschc politie heeft de hand ge legd op een 23-jarigen Nederlander, een Hagenaar, die in de bladen daar adverten ties plaatste, waarin hij aanbood de lezers van die bladen, die hem 0000 francs zon den, mede te nemen op een reis om de we reld per automobiel. Had hij eenmaal liet geld in zijn bezit, dan hoorden de adspi- rant-wereldrcizigers niets meer van hun „geleider". Toen de Hagenaar dio pas uit Neder land in Parij3 terugkeerde aangehou den werd. had hij nog maar zes francs in zijn zak. Jeugdige avontuur. To Amsterdam is een jongen van 13 jaar door de politie aangehouden, dio Woensdag uit het gesticht De Glindhorst wa3 ontsnapt. Donderdag en Vrijdag bracht hij in Amersfoort door, hQ een fiots heeft geslolon. Op dit karreljo kwam hij naar Amsterdam. Dc politie heeft hem thans op transport naar Amers foort gezet.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3