hge Jaargang. DONDERDAG 31 MAART 1927 No. 5S30 e Ccicbelve Sou/temt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal, ie Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad ts voor de Abonné'e ver» jt,aar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor ging. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd jassblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gswona a d ert a n 11 8 n 30 cent por rogol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het l dubbele ran bet tarief berekend - Kleins advertentlan, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gerraagd huur en rer- buur, koop eo rerkoop 10.50. HUMMER 8ESTAA1 UIT TWFF BLADER. e eeuwfeestviering van Sint Franciscus te Leiden. .1 is een eer en een voldoening voor bo'iek Leiden, dat de Sini-Franciscus- >n, tot nu toe, zoo grootsch zijn ge- viering in de kerk heeft aan aller lichting voldaan of die overtroffen, wacht ons de buiten-kerkelijke vie- uitvoering van een Franciscus- orium door een goed geschoold koor voorname solisten en eerste-klas-or- een op hoog wetenschappelijk en ar- peil staande Sint-Franciscus-ten- sjeliing, enz. t»e(wijfeld stellen velen ook buiten in deze feesten belang. (anders: moet die belangstelling wor- opgewektl urom geven wij hier een overzicht de feesten, die er nog zullen komen de hand van het verslag eener gis- rond gehouden vergadering van j-comité met sub-comté's. i veorz., Pater van den Donk, wierp openingswoord een terugblik op de ioopen maanden, waarin de kerke- (eesten hebben plaats gehad. Wij en er aldus spr. met groote jening op terugzien. Zoowel het tri- in November als de conferenties Pater Sluys O.F.M., in Januari en uari waren een groot succes. Aan idat te danken? eerste plaats aan den onmisba- Egen Gods, maar verder ook aan den moeiden arbeid en den onverflauw- ijïcr van de werkers uit de comité's. ooverre gij, dames en heeren, zoo spr. voort met de hand op het kunt zeggen: „ook ik heb tot dat suc- kifcedragen", breng ik u gaarne een tl van oprechten en welgciucciiden Indien onze H. Vader Paus Pius XI aanwezig was, zou Hij zeker mijne den overnemen, en uiting geven lijn vreugde over uw arbeid. Want in Pranciscus-encycliek van het vorig sohreef Hij: „Het is ons een bijzon- weugde, te zien, hoe door eendrach- wmenwerking van alle welwillenden joh eel de wereld kerkelijke en bur ke feesten worden voorbereid, ter her mg van den 700sten verjaardag van «erven van dezen heiligen Patriarch. D. en K., wat de Paus niet per- lijk tot ons heeft kunnen zeggen, dat illij tot ons gezegd door Zijn plaats- ager. Zijn afgezant, den beminnelij- Intemuntius, Mgr. Sehioppa, die ons aandeed de slotplechtigheden der lijke feesten te leiden en die na af- laarvan het voor Hem verschijnende komité gelukwenschte met het be te succes. Deze gelukwensch geldt ser alle leden van de sub-comité's, tet hoofdcomité gaarne en trouw ter stonden. i— zoo eindigde spr. staan wij n vooravond van de buitenker- feesten. Nog enkele weken slechts, i datums der buitenkerkelijke vie- breken aan. Mogen zij even schitte- wo mogelijk nog schitterender, sla- de kerkelijke feesten. Daartoe roep !t kracht en klem uw aller onmisba- Jp en medewerking in. Daartoe ook bet hoofdcomité u allen opgeroe- Het Oratorium. i do besprekingen, die nu volgden, duidelijk, hoe ver de voorbereiding b buitenkerkelijke feesten gevorderd waardoor zij nog zal worden aan- 1 Wij kunnen het als volgt samen- Oratorium. Bedoeld is het t St.-Franciscus-oratorium van Ed- 'inel, dat helaas in ons land nog zoo uwerd opgevoerd. Ongeveer 200 zan- tn zangeressen zullen het den lOden in de Groote Stadsgehoorzaal on- feiding van den heer Aug. Smets uit- l Het wordt door hen allen met be- "Wenswaardigen ijver ingestudeerd, wrste klas Haagsche of Residentie el het begeleiden. Als solisten zul- optreden Mej. Mia Peltenburg en Louis Tulder. Do "controle over Wonen der repetities zal scherp 5 voortgezet. De kaarten voor de ttlng zullen weldra verkrijgbaar j" gesteld. De prijzen zijn 3.50, '1-50 en 1.plus stedelijke be- Eenige winkels en verder ver- 'toe dames en heeren zullen wor- aDgezocht, om zich met den verkoop •ttten te belasten. Door kunstvolle j<j zal de uitvoering van het orato ren en buiten de stad worden he rmaakt. Tentoonstellingen. .^toonstelling. Deze zal d r i e- '8 zijn. Eén van prijzen, verbon- de groote loterij, waarvan de lo- eenigo weken in omloop zijn, en Jannen als buiten de stad door ve- vrorden gekocht. Hoofdprijs is een compleet vierlampsch radiotoestel, geschonken door een onbekenden gever. De voorzitter bracht hem openlijk dank. Het toestel was op de vergadering aan wezig. Ook andere prijzen zijn reeds in gekomen. Maar nog lang niet genoeg. De loterij-commissie gaat eerstdaags een groote campagne beginnen. Zij doet een krachtig beroep op do vrijgevigheid der Katholieken van Leiden en omgeving. De prijzen kunnen bezorgd worden in do R.K. Militairen-vereeniging (hoek Mare en 0.- Singel). Een Iweedo tentoonstelling wordt ge houden van kleedingstukken, door de da mes van den Naaikrans der Dorde Or de gemaakt voor de armen. Deze zijn reeds alle gereed en getuigen wel van de groote naastenliefde, die de leden van den Naaikrans bezielt. Bovengenoemde twee tentoonstellingen worden gehouden in de stadsgehoorzaal van 12 tot en met 15 Mei a.s. De dorde tentoonstelling is meer van artistieken en wetenschappelijken aard. Zij omvat handschriften, incunabels, postincunabels en andere kostbare docu menten. betrekking hebbende op Sint- Franciscus en zijn Orden. Zij vertegen- woordi0t zeker een waarde van 20 a 25.000 gulden. Het zal ongeveer eenzelfde tentoonstelling zijn als te Rotterdam, waar zij de bewondering wekte van alle Katholieke en niet-Katholieke bezoekers. Plaats en tijd van deze tentoonstelling zul len nader worden bekend gemaakt. Op het oogenblik zijn nog onderhandelingen loopende over de plaats met officieelo personen. Vandaar dat verder niets kan worden gepubliceerd. Italiaansch feest. 3. Het derde gedeelte van de buitenkerkelijke feesten zal bestaan in een zooveel mogelijk natuurgetrouwe naboot sing van een mooi gedeelte van Assisië, waardoor de bezoekers zich eensklaps verplaatst zullen gevoelen in het vroolijke jeugdleven van Francesco Bernardone. Een speciaal technisch comité is daarvoor gevormd. De leiding er van berust bij den beer Architect van der Laan Jr. Dus in goede handen. Tot uitvoerders van zijn plannen en ontwerpen hebben zich bereid verklaard de R.-K. Bouwvakpatroons en schilders. Het moet iets heel bijzonders worden. En dit derde gedeelte van de buitenkerkelijke feesten alleen al zal dui zenden bezoekers trekken. In zijn slotwoord drukte de voorzitter alle leden van de sub-comité's op het hart, het groote doel, het welslagen van de bui tenkerkelijke feesten, en dit alleen voor oogen te houden, en naar de bereiking van dit doel uit alle kracht te streven. Laat toch geen gekrenkte ijdelheid, geen misplaatst standsgevoel, geen pessimisme van sommigen uit onze omgeving, ons van dit streven afbrengen, zoo eindigde spr. maar houden wij vol met blijdschap en optimisme, uit liefde tot God en ter eere van Zijn grooten Heilige, den Povercllo van Assisië, Sint-Franciscus BUiTEfflLAND De Ontwapenings- kwestie. DE KOLONIALE ONTWAPENING. Overeenstemming op vier punten bereikt. De voorbereidende ontwapeningscom missie te Genève heeft Woensdaglnorgen de besprekingen over de beperking van het aantal troepen voortgezet. Nadat Paul-Boncour (Frankrijk), Lord Cecil (Engeland), De Marinis (Italië), De Brouckère (Belgiq), Sato (Japan), en Bernstorff (Duitschland) het woord had den gevoerd, word omtrent do volgende vier punten overeenstemming bereikt: 1. De totale troepensterkte van de troepen in h<jt moederland zoowel als die in de koloniën kan beperkt worden. 2. Ook de totale stenkte der in het moe derland gestatdonneerde troepen kan be perkt worden, 3. Daarentegen kunnen de troepen voor de overzoescho gewesten, die over de ver schillende werelddeelen verdeeld zijn, niet beperkt worden. 4. Er moet onderscheid worden ge maakt tusschen do troepen, die behooren tot de legers in het moederland en die, welke tot de formaties der koloniale le gers behooren. Duitschland Uitsluiting in de Duitsche sigarenindustrie 125.000 arbeiders getroffen. Uit Mannheim wordt gemeld: De rijksbond van Duitsche sigarenfabrieken heeft de arbitrage verworpen en met al- gemeene stemmen besloten om van 2 April af alle werklieden op te zeggen en ze van 16 April af uit te sluiten. Hier onder vallen 125.000 arbeiders. Frankrijk. De Midinettes. Conflict met de Academie Frangaiso. Iedereen ken de Midinettes van Pa rijs. Dat zijn do jongo dames, die 's mid dags haar ateliers en kantoorlocalen verlaten om in do goedkoope cafó's van de dichtstbijgelegen boulevard haastig haar middagmaal te gebruiken. Het plotselinge fleurige verschijnen van zwermen van deze naaistertjes en an dere kantoor- en winkeljuffertjes op do boulevards in het middaguur heeft haar den naam van Midinettes gegeven (midi middag). Doch de Fransche Academie die belast is met de zorg voor de sa menstelling van het Fransche woorden- hoek heeft dezer dagen dien naam niet enkend*- Voortaan is „midinette" geen officieel Fransch woord moer. Daarover zijn do midinettes heftig verontwaar digd. Zaterdag, aldus is het plan, zal er te Parijs een groote betooging plaats heb- bon, waarbij de midinettes van den vrijen Zaterdagmiddag gebruik zuilen maken om te demonstreeren, dat zij er nog zijn. Zij zullen een mannequin, geen levende doch een pop, willen we hopen, gekleed in den groenen rok der academiciens in de Seino gaan werpen, zoo de politie het tenminso toelaat, om zich aldus -op de veertig immortellen van de „Goupole" te wreken. De Balkan HET ITALIAANSCH—JOEGO-SLAVISCH CONFLICT. Nog steeds geen regeling van het geschil. Naar uit Parijs wordt bericht, heeft de Engelsche gezant, lord Grewe, opnieuw een bezoek aan het ministerie van buiten- landscho zaken gebracht, waar hij, aan gezien Briand in de Kamer was, een on derhoud met Berthelot, den secretaris-ge neraal, had. Volgens de Fransche bladen liep het onderhoud over het ItaliaanschJoego- Slavisch geschil. De laatste dagen moet weer een wijzi ging in do opvattingen hebben plaats ge had over do wijze, waarop dit geschil ge regeld zal worden. Het moet thans in de bedoeling der Fransche en Engelsche regeeringen lig gen liggen, het karakter Jer commissie. welke een onderzoek aan de Albaneesche grens zal instellen, te wijzigen en deze commissie het karakter van een perma nente commissie van controle te geven, welke in stand zal blijven, totdat een de finitieve ontspanning in de betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië is inge treden. Marokko De strijd met de Mooren. Een bloedig treffen. Een Spaansch detachement, dat in de streek van Tabenat opereerde, slaagde er na een moorddadigen strijd in om den rebellen den weg naar het inwendige der Spaansche zone af te snijden. China DE CHINEESCHE CHAOS. Oe slachtoffers der krijgsbenden te Nanking. Twoe paters Jesuieten gedood. Definitief wordt thans gemeld, dat het aantal vreemdelingen, door de Kanion- neezen te Nanking gedood, zeven be draagt. De lijst dezer slachtoffers is als volgt: dr Smith (Engelschman). dr. "Williams (Amerikaan), de heer Huber (Engelsch man), de zeereerw. paters Vanara (Ita liaan), en Dugout (Franschman)een Engelsch matroos van den kruiser „Eme rald" en een Japansch matroos. Beido gedoodo priesters zijn paters Je suieten. Hot aantal gewonden bedraagt vijf. On der hen bevinden zich de consul-generaal van Groot-Brittannië, Giles, en twee Ja- pansche consulaire beambten. Terreur te Hankau. Do goraatigde richting heeft alle gezag verloren. De positie der vreemdelingen te Han kau, speciaal van de Engclschen, is on mogelijk geworden, ten. gevolge van de terreur der communisten. Slechts enkele Engelschcn vertoeven nog te Hankau aan den oever van de Jangtse, zoodat ze in al lerijl kunnen ontvluchten in geval van gewaar. De Amedlkaansche consul zalf wordt gedwongen aan den wal te blijven De gematigde richting in de Kwomintang heeft allen invloed verloren, ook Eugène Tsjen, Cantons minister van Buitenland- sche Zaken. De buitenlandsche banken hebben haar deuren moeten sluiten, als gevolg van belachelijke eischen door het personeel gesteld. Het Politiek Bureau heeft de verspreiding van alle dagbladen verboden, die gekant zijn tegen het com munisme. De toestand te Sjanghai. Krachtig optreden gewenscht. De United Press verneemt in gezagheb bende officieele kringen, alsmede van za kenlieden en zendelingen, dat allen vast overtuigd zijn, dat tenzij de mogendheden met kracht optreden de positie der bui tenlanders in China als verloren kan worden beschouwd. Men spreekt zich uit ten gunste van de bezetting van Woesoeng en de Kiangyinforten. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de algemeene arbeiders-unie te Sjang hai heeft besloten ten spoedigste de alge meene staking uit te roepen, die voorna melijk tegen do Britsche industrieën ge richt zal zijn. Hot communisme breidt zich u i t. Het communisme te Sjanghai breidt zich uit. In welingelichte kringen twijfelt men zeer, of Tsjang Kai-sjek's loopbaan nog wel van langen duur zal zijn. Onder do arbeiders heerscht onrust; de riksja- koelies en de gemeentelijke cmployé's heb ben bonden gevormd. Kanton eischt. Naar gemeld wordt heeft de Kanlon- regoering een eisch tot schadevergoeding van 175.000 doll bij de Engelsche over heid ingediend, omdat bij het rammen van een Chineesche jonk op de Jangtse-ri- vier door een Engelsch schip 35 Chinee sche soldaten verdronken zijn Bij niet be taling van dit bedrag wordt met repres- saille-maatregelen tegenover Engelsche onderdanen gedreigd Onrust ook te Peking. In Chineesche kringen begint men on gerust te worden door de berichten over een mogelijk optreden der radicalen in de hoofdstad. De politie treedt krachtig op tegen allo onruststokers en heeft kort ge leden 42 studenten gearresteerd, die ver dacht werden van bolspewistische neigin gen. De politie deelt thans mede, dat deze studenten getrouwe bezoekers waren van de Sovjet-ambassade en plannen beraam den voor het verwekken van stakingen. De Amerikaansche vrouwen en kinderen te Peking zijn gewaarschuwd door de Amerikaansche autoriteiten, om zich ge- reed te maken do stad to verlaten, als de 4toe9tard rulks noodig maakt en "het is vrijwel zeker, dat ook de Engelsche vrou wen en kinderen zullen vertrekken. Tot dusver hoeft Tsjang-Tso-lin de orde volkomen kunnen handhaven, doch er zit een paniek-stemming in do lucht sedert de gebeurtenissen to Nanking. De mee ning wint veld. dat Engeland, Amerika on Japan tot de een of andere definitieve actie zullen moeten overgaan om het bols jewisme in China te bestrijden en in Chi neesche kringen hier meent ment, dat de ze drie mogendheden Tsjang-Tso-lin be hooren te steunen in zijn sjrijd tegen de Rooden Van Chineesche zijde wordt getracht een toenadering tusschen do Noordelijke en de gematigde Zuidelijken tot stand to brengen en beweerd wordt, dat Tsjang- Kai-Sjek geneigd is op dezo voorstellen in te gaan De toenemende verwijdering tus schen de gematigden en extremisten in het Kantonneescbe kamp, wekt de ver wachting op, dat een openlijke strijd bin nen niet al te langen tijd zal uitbreken. BINNENLAND EERSTE KAMER. OVERZICHT. Algemeene Beschouwingen. Do Eerst'1 Kamer is gisteren rustig be gonnen me' dc algemeene beschouwingen over de begrooting. De voorzitter der Kath. fractie, do heer Van Lanschot, opende de rij van sprekors en be; n mot hot afleggen van de vorkla ing, dab de Kath. fractie una niem, zoowel de voor- als tegenstanders, als één man achter het gevallen votum staat inzake het verdrag met België om dit votum te verdedigen. Togenover dit extra-parlcmontaire ka binet staat do Kath. fractie niet vijandig. Wel blijft zij prijs stellen op een herstel van oen parlementair kabinet, liefst oen coalitie, al wil hij d't niet overhaasten. Z.i. was het goed minstens tot 1929 te wachten. Do heer v. Lanschot achtte het niet juist, dat bij een zoo belangrijk vo'um, als over het lglscli verdrag is uitgebracht, de Regeering niet solidair was met den minister van Buitenlandsche Zaken. En hij verwachtte dat de nieuwe functionaris, bij zijn onderhandelingen met België, ge rugsteund zou worden door do gehecle Re geering. Hierna kwam de heer v. Lanschot tot de financiën en meende, dat het departe ment wel wat al te voorzichtig raamt en hij wees er met nadruk op, dat bij de be oordeeling van den financieelen tees'.-nd van ons land rekening moet worden ge houden met het feit, dat wij in Nederland gebukt gaan onder de zwaarste belastin gen in Europa. Van de financiën stapte hij weer naar onze industrie, waarvoor <le Regeering te weinig deed. Haar aarzeling om onze in dustrie te beschermen heeft dit gevolg, dat een wereldfirma als Philips een deel HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Sjanghai wordt aangedrongen op krachtige maatregelen der mogendheden, wil de positie der vreemdelingen In China niet totaal onmogelijk worden. Mijnramp in de Vereen. Staten. (Bul- tenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Jhr. mr. F. Beelaarts van Bloklarrd, de pas benoemde gezant te Brussel, volgt jhr. Van Karnebeek op als min. v. Bui tenlandsche Zaken .(lsto blad). Een wetsontwerp tot partieele herzie ning der forensenbelasting heeft de de partementen van Binnenl. Zaken en Fi nanciën verlaten. (1ste blad). Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting in de Eerste Kamer is o.a. de crisis aan Buitenlandsche Za ken ter sprake gebracht. (Overzicht, 1ste blad). De minister van Waterstaat over d9 veiligheid bij de spoorwegen. (1ste blad). Nadere mededeelingen van minister Van der Vegte over de verbetering der rijkswegen, (lsto blad). KIEZERSLIJST. Vanaf heden tot en met 15 April a.s. ligt de nieuwo Kiezerslijst (de lijst vol gens welke do a.s. Gemeenteraadsverkie zing plaats heeft) voor alle kiezers, koste loos ter inzago op het Bureau van Bevol king, (Vischmarkt). Op dezo kiezerslijst moeten voorkomen allen, die op 1 Februari van dit jaar ingezetene dor gemeente wa ren en vóór of op 15 Mei a.s den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Overtuigt TT even oF Uw mam r.p do ipTouwe kiezerslijst voorkomt. haror fabrieken gaat overbrengen na r Frankrijk en .Spanje, waardoor 2000 arbei ders in Eindhoven werkeloos zijn gewor den. Ook do toestand van de industrie te Maastricht eischt hulp van do Regeoring. Dit betoog werd door den volgenden spreker do heer Diepenhorst (A. R.">, nog eens extra onderstreopt. Met een schat van citaten toonde dezo anti-revolutionai ren hooglcoraar aan, dat het op het oogenblik een paskwil is, r.m Nederland alleen nog aan het vrijhandels-dogma to doen vasthouden, nu allo landen om s heen hooge tariofmuren hebben opgetrok ken. Vandaag is do lieer Wibaut (S. D.) aan het woord gekomen. TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Indië. Nadat de Kamer zeer snel was heen- geloopen over het instituut van den ge committeerde voor Indische zaken (zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd hoewel blijkens het V V „verscheidene leden'' zich er niet mee konden vereen i- gen) is men gisteren stond abus eve- iijk achter het slot van ons overzichtje, dat de algemeene beschouwingen begon nen gisteren de aanvullingsbcgrooüng verder gaan behandelen, alsof men ton tweeden male aan do Indische Begroo ting bezig was. Waartoe de omvang en de verscheidenheid van deze suppletoire wel eenige aanleiding gaf, maar wat toch niet zóó ver had behoeven te gaan. Er werd in 't bijzonder uitvoerig gespro- kon over de doodstraf in Indië en over de bekende „exorbitante'' rechten van den G.-Galsof men hot nog nooit daar over had gehad. 't Bleef ecbor alles bij pralen. Onge wijzigd werd de anjmillingEbegrootinar ten slotte aangenomen. Jhr. Mr. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Benoemd tot Minister van Buitcnlandscho Zaken. Naar het Corr.-Burcau verneemt, zal binnen enkoio dagen in do .Staatscourant verschijnen de benoeming van jhr. mr. F. Beelaert8 van Blokland, buitongewooa go- zant en gevolmachtigd minister, tot minis ter van Buitenlandsche Zaken. DE FORENSENBELASTING. Een wetsontwerp tot wijziging het Departement verlaten. Op de vragen van den heer Kuiper be treffende het tijdstip van indiening van een wetsontwerp tot partieele herziening van do forcnsmbolasting en toepassing dier hcr;."ening op de heffing dier belas ting van hot komendo belastingjaar, hcefb

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1