18e Jaargang. WOENSDAG 30 fêSAART 1927 No. 5529 3)e Zeidóohz A0ONNEMENTSPRIJSbedraagtblJ vooruitbetaling w, LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal. idco pe* post 1 2,95 per kwartaal m Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- ijgbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- ibetaliDg Afzonderlijke nnmmers 5 ct.. met Geïllustreerd Ddageblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt hot - dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentlën, van ten hoogate 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. g SUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. BUITENLAND )g Ontwapenings-kwestie. voorbereidende commissie. Moeilijke kwesties. Een Nederlandsch bemidde lingsvoorstel. De ontwapeningscommissie te Genève 4(9 gisteren haar beschouwingen over i geoefende reserves voort, maar uit de ttklaringen van Gibson, Veverka en Bon- jur bleek andermaal overtuigend, dat ierin de groote moeilijkheid van het ont- rjpeoingsvraagstuk gelegen is, die mo- suteel weinig kans heeft bevredigend op- dost te worden. Yerder liepen de discussies over de aschelijkheid eener scheiding van de sermacht van het moederland van die koloniën, waarbij andermaal het rinsche en het Engelsehe standpunt met Haar in botsing kwamen. Mr. Rutgers looi zich namens de Nederlandsche dele te in beginsel aan bij den Franschen 1st, die beide weermachten streng fcidt. Loch bepleitte de wenschelijk- gd daarop een zekere correctie aan te (togen, die aan het Engelsche stand- snl tegemoet komt. Die correctie zou tón bestaan, dat weliswaar de weer- icbt van het moederland en die van de oloniën in beginsel afzonderlijk worden jperkt, doch den staten vrijheid wordt ■laten de weermacht der koloniën te irgrooten ir.dien de weermacht van het uederland naar evenredigheid onder 't islgestelde maximum blijft. Bouccur verklaarde namens de Fran- delegatie zich met het voorstel der iderlandscho delegatie te kunnen ver- oigen, mits do wijziging in de verhou- ag aan den Volkenbond wordt meege- nld. Vixens een B.T.A.-telegram uit Ge- te scheen Gibson (V. S.) zich nopens geoefende reserves aan de zijde van door Engeland geuite meening te Jaren. De Italiaansc.be gedelegeerde bestreed onderscheid, in het Fransche voor- gemaakt tusschen de troepen van moederland en die der koloniën. Ge en is volgens het B. T. A.-bericht, dat Italiaansche vertegenwoordiger zich ïorgd maakt over de effectieven, welke raakrijk onderhoudt in zijn bezittingen, aao Italiaansch bezit grenzen. Hij gaf beperking dezer effectieven in over ging voor elk der bezittingen, maar dit afbeeld werd door Cecil en Boncour lor elke koloniale mogendheid als niet rerwezenlijken beschouwd. Engeland Vrouwenkiesrecht. [Voorstel tot verleening op -jarigen leef tij d verwacht Hoewel enkele ministers zich er tegen fen verzetten, wordt algemeen aange ven, dat de Britsche regeering beslui- "za! ten gunste van een voorstel, om kiesrecht te verleenen aan de vrou- op dezelfde voorwaarden als aan de ^ea, dus op 21-jarigen leeftijd. Hongarije. Opheffing der militaire controle. Mot ingang van 81 Maart to Gezantenraad heeft besloten de mi- 21*e controle-commissie in Hongarije ingang van 31 Maart op te heffen, leden der commissie blijven echter tot Mei a.8. in Hongarije ter controle van we werken, die nog uitgevoerd moeten Jen en om het eind-rapport op te Albanië. italiaansch—joego-slavisch CONFLICT. Een gefantaseerde gezant? Of een vergissing? k? 08pe.ci.aI° correspondent van de *ai"isien" heeft een bezoek ge nt aan de hoofdstad van Joego-Sla- 'en e£nde na te gaan hoe de geruch- vor militaire voorbereidingen aan de «neesche grens eigenlijk in de wereld gekomen. 9 schrijver heeft gedurende zijn reis °grado niets gemerkt van iets, dat tu«n~"Ma?® ^ee^: bij' zag geen en^ele waatdeeling marcheeren, geen vracht ,j, pen onrust, maar een vredig wer- Z ^erenbevolking. hot station van Belgrado dezelfde enkel symptoom, dat de goede- gens in gereedheid worden ge- tin 7°or vervoer van troepen. De men- 5. fi'raat hebben blijkbaar meer n> °P logste wijze van hun kan- werkplaatsen naar huis terug te Vja* A belangstelling voor.de vet-go- °Pschriften in de bladen. Het valt den schrijver op, dat de Joego- Slaven, verre van agressieve plannen te koesteren, vreedzaam werken en dat zij met dezelfde energie, waarmede zij hun vaderland hebben verdedigd, thans arbei den om de tallooze ruines te herstellen, die door de vreeselijke achtereenvolgende oorlogen zijn ontstaan. De schrijver beschouwt de geruchten als volkomen ongegrond, doch acht het niet mogelijk, dat de mise-en-scène het werk is van Mussol'ini. Hij komt na een zorgvuldig onderzoek tot de overtuiging, dat de intrige in zake Albanië ontstaan is te Belgrado en wel door een onhandig heid van den Italiaanschen gezant aldaar, generaal Bodrero. Ondanks zijn kwaliteit en functie is Bodrero slechts in naam een diplomaat, doch in werkelijkheid een der meest voor aanstaande leiders der fascistische mili tie. De correspondent acht het waarschijn lijk, dat het slechts aan de misleidende inlichtingen van den gezant is te wijten, dat de Duce zijn diplomatieke actie tegen Joego-Slavië is aangevangen. Ook deze correspondent bevestigt, dat het „Giornale d'Italia", welk blad de ont hullingen over activiteit aan de Albanee- sche grens door zijn correspondent te Bel grado liet seinen, in werkelijkheid geen enkel erkend correspondent in die stad bezit, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de zoogenaamde onthullingen van het blad Rome bereikt hebben in hetzelfde va lies, dat de verbazingwekkende rapporten bevatte van generaal Bodrero. Het geheele incident Italië-Joego-Slavië komt daardoor, volgens den correspon dent, in een nieuw daglicht. Het is ont staan door de vergissing van een verte genwoordiger en niet door den kwaden wil van de regeeringen te Rome en Bel grado. De militaire voorbereidingen tegen Albanië hebben nooit bestaan en van de goede trouw van Mussolini is mis bruik gemaakt. Aldus de „Petit Parisien"! China. de chineesche chaos. De toestand aan de Jangtse. Ontruiming der steden. De toestand aan de Jangtse is onzeker en dreigend. De Britsche autoriteiten heb ben besloten alle Engelschen te Itsjang, Tsjangsja en Tsjoenking, welke steden alle aan de Jangtse gelegen zijn, te evacu- eeren. De vrouwen en kinderen der En gelschen zijn reeds uit die steden vertrok ken, terwijl de mannen de laatste dagen in gebouwen aan den rivieroever verza meld zijn geweest. In weerwil van de officieele instructies van Chineesche zijde om de activiteit der extremisten te onderdrukken, neemt deze te Tsjoengking nog steeds toe. Ook de staking te Hankau duurt nog voort. De buitenlandscke banken zijn ge sloten. Alle vrouwen en kinderen van Engel schen hebben Woehoe reeds verlaten, ter wijl de mannen zich in scheepjes op de rivier verzamelen. Er wordt hier met. een boycot gedreigd. Te Hsaikwan bij Nanking wordt nu en dan nog geschoten, maar er is niet op de buitenlandsche schepen gevuurd en de toestand verbetert. Op verschillende plaatsen beneden Nan king, vooral bij Kiangyin, wordt nog op buitenlandsche schepen gevuurd. Terreur te Hankau. Gisteren zijn te Sjanghai 320 vluchte lingen uit Hankau aangekomen, op een schip, dat op het vervoer van veel min der passagiers berekend is. De meeste vluchtelingen zijn vrouwen en kinderen van Amerikaansche nationaliteit. De daar aangekomen vluchtelingen ver tellen, dat de terreur te Hangkau erger is dan ooit. Het bestuur der stad is vol komen communistisch. Zaken doen is on mogelijk. Vakbonden en posters oefenen een tyrannieke heerschappij uit. terwijl ook de soldaten vaak een dreigende hou ding aannemen. De Amerikaansche legatie te Peking heeft allo Amerikanen in Noord-Homan en Anhwei verzocht hun woonplaatsen te verlaten. In Zuid-Sjantoeng bevindt zich bijna geen enkele buitenlander meer. Gisting te Peking? Pogingen tot het tegengaan van propaganda der Zuidelijken. Geruchten doen de ronde, dat agenten der Sovjets in de afgeloopen maand groot sommen geld to Peking hebben uitgedeeld voor agitatiedooleinden. De politie zoekt ijverig naar verdachte agita tors en houdt toezicht op de kranten en de persagentschappen teneinde propa ganda der Zuidelijken te 'verhinderen. Vele Amerikanen die tot nog toe den Nationalisten gunstig gezind waren, veranderen van meening als gevolg van de gebeurtenissen te Nanking. Zij voeren hun families uit China weg in weerwil van officieele geruststellingen. Invallen van Mongolen In China. Do gouverneur der provincie Sjinkiong heeft zich bij de regeering te Peking be klaagd over de eischen, die gesteld wor den door Mongoolsche troepen, welke zijn gebeid zijn binnengedrongen. De gouverneur verzoekt om terugroe ping der Russische militaire adviseurs, die zich in Mongolië bevinden en de Mongolen aanmoedigen in hun aanvallen tegen China. Japan vredelievend. Geen gebruik van troepen in China. De Japansche regeering heeft besloten af te zien van het gebruik maken van troepen in China. Zij wenicht veeleer een vredelievende overeenkomst te slui ten langs diploma tieken weg. Japansch consulaat geplunderd. Bevestigd wordt dat 150 nationalisten in uniform het Japansche consulaat to Nanking hebben geplunderd. - „Verdere onderhandelingen Onmogelijk.'' De „Times" zegt in een bespreking van den toestand in China, dat verdere onderhandelingen met de nationalisten betreffende de toekomstige positie der buitenlanders onmogelijk zijn.. De onm d- dellijike noodzakelijkheid is .louter een physieke verdediging. Wanneer het ech te Chineesche nationalisme weer in een georganiseerden vorm te voorschijn komt, dan is het tijd de politieke bespre kingen te hervatten. Een nieuwe expeditie naar Biasbaai. Bij een nieuwe expeditie tég&n de zeo- roovers in de Biasbaai zijn ruim 50 Chi neesche jonlaen vernield en' 150 huizen verbrand. V' Mexico. GRUWELDADEN VA4 HET CALLES-REGIEM. Vreeselijke martelingen. De „belangeloosheid" der regeerders. Het te El Paso (Texas) verschijnende Mexicaansche blad publiceert uit de pro vincie Jalisco brieven over ongelooflijke gruweldaden, welke door de troepen van Galles bedreven zijn. Op 12 Januari, aldus een brief uit Tecololtlan, trok een afdeeling van het 19e cavallerie regiment op terugtocht door het plaatsje Tamazulita bij Tecololt lan. Zonder eenige reden werd de ka pelaan van het dorp gearresteerd en voor den commandant geleid, waar hij moest zeggen waar zich de pastoor van Tecololtlan bevond. Daar de kapelaan zulks niet wist, kon hij ook geen ant woord geven. De commandant overlaad de den priester met lage beleedigiugen en liet hem vervolgens naar Tecololtlan overbrengen. Daar liet de woesteling hem aan een der zolderbalken van een woning ophangen. Het touw was echter niet sterk genoeg en brak. Met schoppen en slagen dwong men den priester op te staan, waarop het gruwelijke spel her haald werd. Zesmaal achtereen brak het touw. Toen waren de beulen het moe en stieten den bloedgetuige een bajonet in het hart De spits drong door het gehee le lichaam heen en kwam er in den rug weer uit. Vervolgens werd door de on- menschen hun slachtoffer opnieuw op gehangen. Uit Guadalajara in dezelfde proviucie werd in een schrijven van 12 Februari van een dergelijk feit melding gemaakt. In de plaats Tototlan liet de eerste lui tenant Cortés de boide katholieke gees telijken gevangen nemen om zich op hen te wreken over de nederlaag welke de opstandelingen onder leiding van kapi tein Monico Velasquez hem in Los Altos hadden toegebracht. Do geestelijken had den zich van elke politieke actie afzijdig gehouden; zij boden ook bij hun arresta tie geen tegenstand en werden naar het kamp der Gallisten gebracht. Daar werd hun bevolen de namen te noemen van de aanvoerders der troepen die Gortés hij Zapotlan del Rey hadden verslagen. Daar de priesters zulks niet konden, werden ze opgehangen. Deze afschuwe lijke misdaad had slechts nieuwe op standen van het volk tegen het terroris me der regeeringstroepen ten gevolge. Noord- Amerikaansche reizigers, die naar New York terugkeerden, vertelden vol afschuw dat zij van Ozumha tot Ve racruz de lijken van 142 Mexicanen had den geteld, die door de regeeringstroe- pen aan telegraafpalen opgehangen wa ren. Velen schenen, naar hun kleeding te oordeelen, tot vermogende kringen te behooren. Morones, de leider van het „Grom" en thans minister van arbeid, verdiende voor de revolutie 16 pesos in de week. Toen hij na zijn benoeming tot minister zijn eenvoudige „proletariërs"-woning verliet, had hij een meubelwagen van drie ton noodig om de bronzen beelden, de schilderstukken en het manmerwerk dat hij er had opgehoopt, naar zijn nieuw verblijf over te brengenl De schilderijenverizameling van den minister van financiën Pani wordt als een der kostbaarste van Mexico be schouwd. Toch staat ontwijfelbaar vast, dat Pani vóór de revolutie niet de mid delen bezat om zulk een verzameling te verwerven. De geschenken welke de heeren van de regeering krijgen toebedeeld, die zich de gunst harer aanhangers blijvend moet verzekeren, lijken aan goen grenzen ge bonden. Men herinnert ztich, dal gene raal Villa een landgoed van 80.000 hec taren kreeg, welke een waarde vertegen woordigde van 2 millioen pesos. Eerst kort geleden verleende do bank van Mexico aan generaal Obregon een leening van drie millioen pesos voor de exploitatie van zijn landgoed in den staat Sonora. In Mexico-city bestaat een bekende club, die den naam Son-Sin voert. Daar komen nacht op nacht de hoofden der regeering bijeen om te drinken en te spelen. De beroemde stierenvechter Ro- dolfe Gaona won in één nacht van den minister van oorlog Serrano meer dan 60.000 pesos. Men zou dergelijke voorbeelden naar believen kunnen vermeerderen, doch het bovenstaande is voldoende om aan te loonen, waar de geheime uitgaven blij ven, dio op kosten der burgers worden gedaan, en vólgens de ambtelijke uit drukking niet worden verantwoord. BIHNENLARID TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Een interpellatie. De interpellatie van den heer L. d e V i s- o r over heb zenden van de „Sumatra" naar Sjanghai is kalm afgeloopen. De mo tie van den interpellanb is met algemeen e stemmen op één na (de zijne) verworpen. Minister Lambooy zotte duidelijk uiteen, dat de reis van het schip reeds zeer lang te voren was beraamd en dat het verlengde verblijf alleen het gevolg was van de noodzakelijkheid om een wijk plaats te kunnen bieden aan ter plaatse gevestigde Nederlanders. Met den burger oorlog in China laten wij ons in 't geheel niet in, en, zoodra er te Sjanghai weer meer rust heerscht, vertrekt het schip. De inberpellant werd onder de repliek van den Minister wat onrustig en inter rumpeerde een paar malen. Waarop de Minister, met een ernstig gezicht, hem waarschuwde: „Pas op voor uw keel!" Tot groot vermaak van de Kamer dat zich op nieuw uitte toen de Minister, min of meer „ter zijde", er aan toevoegde: „Ja, want anders kan hij weer in veertien dagen niet interpelleeren 1" Na de interpellatie werden na eenige discussie aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van de begrooting van Ne- derlandsch-ïndië voor 1927 (bureau gecom mitteerde voor Indische zaken en ver schillende andere onderwerpen). De algemeene beraadslagingen werden geopend. Vragen van Kamerleden. Het Fransche tarief-ontwerp. Het lid der Tweede Kamer de heer Fleskons heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: lo. Is de minister overtuigd, dat, welk principieel standpunt men ten aanzien van onze handelspolitiek ook moge innemen, verplaatsing onzer industrie naar het bui tenland zooals volgens een uitlating van den heer A. F. Philips bij ongewijzig de aanneming van het Fransche tarief- ontwerp te wachten is, aangezien heb Phi lips' concern alsdan de voorziening van do Fransche markt zal moeten doen plaats vinden door stichting van fabrieken in Frankrijk zoodanige blijvonde ernstige gevolgen voor ons land medebrengt, dat de regeering dit niet lijdelijk mag aan zien, te minder, wanneer do desbetreffen de industrieën hirop tijdig de aandacht vestigen? 2o. Heeft de regeering bereids stappen genomen, om bij de Fransche regccring krachtigon aandrang uit te oefenen, ten einde verlaging der voorgenomen rechten op gloeilampen en radio-artikelen te ver krijgen? Wetsontwerp Naamlooze Vennootschappen Adres R. K. Werkgevers. Door de Algemeen" R. K. Werkgevers vereniging is aan de Tweede Kamer dor Sta ten-Generaal het volgend adres ge richt: „De behandeling in Uwe Kamer van het Wetevoorstel tot herziening der bepalin gen van het instituut der Naamlooze Ven nootschap, heeft ons Bestuur niet zonder teleurstelling gevolgd. Niet alleen, dat door den Minister geen HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen in de voorbereidends ontwapeningscommissie. De buitenlanders ontruimen alle steden aan de Chineesche rivier de Jangtse. Japan wil met de Chineezen vredelie vend onderhandelen. Gruweldaden van het Calles-regiem In Mexico. BINNENLAND. Mededcelingen over de electrificatie var. de spoorlijn Amsterdam-Rotterdam. Moei lijkheden bij den overweg te Leiden (Bin nenland, 2de blad). Ook in de vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is deze zaak be sproken (Stadsniews, 2de blad). De Pauselijke Internuntius Z. Exc. Mgr. L. Schioppa is naar Kovno vertrokken (2do blad). De eenzijdige „Bank"-steun van de Re geering (1ste blad). OMGEVING. Afscheiu van burgemeester T. M. Baud te Nieuwveen (Rijnstreek, 2de blad). rekening is gehouden met de meest be langrijke desiderata, die door de organen van de maatschappelijke groepen in over weging waren gegeven, doeh bovendien heeft Uwe Kamer door aanneming van het amendement van den heer Heemskerk c.s. op artikel 42c, de mogelijkheid om bij Al- gemeenen Maatregel van Bostuur to be palen, da-t voor sommige naamlooze ven nootschappen de publiciteitsplicht niet- zal bestaan, uit ^het ontwerp verwijdord en daardoor het Wetsontwerp in een voor naam punt voor hert. bedrijfsleven nog be- zwarender gemaakt. Wij zullen niet in herhalingen treden en daarom liet nog maals uiteenzetten, waarom naar onze xneeuing deze Wetsvoordracht zonde* noódsaalr-éen tfolangrijV Teel ~>Ter'hier U lande gevestigde naamlooze vennootschap pen haar normale ontwikkeling zal belem meren. De argumenten tegen dit ontwerp zijn Uwe Kamer voldoende bekeijd. Zij zijn aan Uw hoog College, zeker niet in de eerste plaats door belanghebbenden me degedeeld. Ook buiten het bedrijfleven staande des kundigen waren unaniem in hun oordeel, dat aanneming van het ongewijzigd ont werp van Wet geen aanbeveling zou ver dienen. Onder deze omstandigheden achten wij ons verplicht, Uwe vergadering mot allo klem te verzoeken, gezien de uiterst'moei lijke verhoudingen, waarin het bedrijfs leven verkeert en gezien de bezwaren die tegen den geheelen geest van het ont werp door verschillende leden van Uw Kamer zijn toberde gebracht, aan het ont werp van Wet Uwe goedkeuring te ont houden." Do Nederlandsche Bank en onze Boerenleenbanken. „De Morgen'', or aan herinnerend, dat de Nederlandsche Bank, die sommige zwaar bedreigde bankinstellingen als do Rotterdamsche Bankvereeniging bijsprong om ze van den ondergang te redden, maar onzo katholieke Middenslandsban- ken liet bezwijken, zonder een vinger tot redding uit te steken, bericht, dat do Nederlandsche Bank weigert nog verder promessen onzer Boerenleenbanken te verdisconteeren. Het blad schrijft verder: Wat boteekent dit? Kan de aangege ven reden: onvoldoende liquiditeit juist zijn? We willen uitdrukkclij'k vaststellen ona niet bevoegd to achten tot het beant woorden dezer vragen! Dit voonop Maar er zijn toch wel financieele des kundigen onder ons, die deze vragen wél kunnen beantwoorden. Wij hopen, dat zij zuilen spreken en duidelijk en krachtig zullen spreken. Want ook dit wille" wo openlijk ge tuigen: dit optreden ii r Nederlandsche haute finance tegen achtereenvolgens de R. K. Middenstandisbanken en do Boe renleenbanken verwekt bij ons een uiterst onbehaaglijke gewaarwording. Het ia ons bekend, dat het zelfstandige midden stands- en boerenbankwezen een doorn in hot vleesch is van vele beroepsfinan ciers en -bankiers, dat zij den bloei van dat bankwezen met een kwaad oog be schouwden. Is het nu de bedoeling dit zelfstandige hankwezen te bemeoilijken en te breken tot meerdere eer en glorio en.winst van de haute finance?? Noemt onze Centrale Bankinstelling in deze een volkomen onbevooroordeeld standpunt in, of steunt ook zij het bloed kruipt vaak waar het niet gaan kanl bewust of onbewust een derge lijk pogen? Hoe kan de volstrekte onpar tijdigheid in ons Centraal Bankinstituut worden gewaarborgd; of is ze al gewaar borgd?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1