lerde Blad. om aan locale organisaties dirocten steun te verlcenen. De commissie verwacht van wettelijko voorschriften zeer weinig, mot uitzonde ring van de verplichte pasteurisatie van karnemelk en ondermelk. Het ligt op den weg van do dide Cen trale Landbouworganisaties, den Algo- moenen Nederlandschen Zuivelbond en do Rundveestamlxieken om door het in stellen van een Permanente t.b.c.-bcstrij- dings-commissie te zorgen, dat do propa ganda van de t. b. c.-bestxijding intensief ter hand wordt genomen. Aan deze com missie moeten, mede door overheidssteun voldoende middelen worden verschaft, om oen of meer hygiëne-consulenten te kunnen aanstellen. Samenwerking tusschen de locale bo- fitrijdingsorganisaties zal spoedig ge- wonscht blijven. Het einddoel moet hier bij zijn een dusdanige krachtige organi satie, dat dez ten slotte het door de Per manente Commissie tor hand genomen werk zelf kan overnemen. Hoe wenschelijk oen verbod van vrijen verkoop van reacliedieron ook moge zijn, dit kan toch niet algemeen worden aan- boolen omdat de deelname aan de bestrij ding, vooral het tot stand brengen van massale bestrijdingsorganisaties, te zeer zal belemmeren. De scheidingslijn moet deze worden, dat alle zonder gezondheidscertificaten verhandelde dieren, als verdacht zijn te beschouwen. Een goede certificatendienst is dus van het grootste belang en het ligt op den weg van bovengenoemde Perma nente Commissie om deze te organiseeren en bij voortduring te controloeren. Pluimveehouderij in Zuid-Holland. De Vcreeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zuid-Holland hield Zaterdag j.l. haar jaarvergadering te Rot terdam. Vertegenwoordigd waren 20 aan gesloten vereenigingen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de heer D. L. Pattist, het eerste lustrum der V. P. Z. H.; hij wees daarbij op den grooten groei van de organisatie in die eerste vijf jaren. Het jaarverslag van den secretaris, dat tevoren aan de aangesloten vereenigingen was toegezonden, werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester werd mede behandeld, doch wegens afwezigheid van de afdeeling welke de boeken had ge controleerd, kon geen décharge worden verleend. Deze aangelegenheid werd daar om aangehouden tot de volgende vergade ring. Uit het verslag over de tweede bonds- tentoonstelling te Gouda bleek, dat, hoe wel het karakter van bondstentoonstelling nog wat beter tot uitdrukking had kunnen komen, de uitkomsten in ieder geval be vredigend waren, terwijl het financieele resultaat over het geheel geen reden tot klagen heeft gegeven. Het batig saldo be droeg f 387.85, waarvan f 50 is afgestaan aan do plaatselijke Vcreeniging voor V reemdelingenverkeer. Sommige afdeelingen klaagden over de strengo bepalingen, welke bij hot aanvra gen om een vergunning tot het houden van een loterij opgelegd worden en drongen er op aan, dat het hoofdbestuur aan de be trokken autoriteiten zal verzoeken de be doelde bepalingen zoo mild mogelijk toe te passen. Als plaats, waar do derde bondatentoon- stelling zal worden gehouden, werd Bos koop aangewezen. Uit het verslag over do najaarsvergade ring der N. P. F. bleek, dat namens de V. P. Z. H. sterk geijverd was voor do neu traliteit ten opzichte van do pluimvee-bla den, hoewel zonder succes. Met 9 tegen 2 stemmen besloot bedoelde vergadering slechts een blad als veroenigingsorgaan lo erkennen. De v orzitter deelde vervolgens mede, dat een studiecommissie was benoemd om den afzet der producten te regelen. Het betreft hier een uitgebreide materie, waar aan veel aandacht besteed dient te wor den. Hoewel thans *-og niet vaststaat in welken vorm deze commissie straks zal adviseeren, meent spr. wel to kunnen toe zeggen, dat het resultaat 'cr onderzoekin gen in en brochure zal worden vastgelegd en ter bestudeering aan de afdeelingen zal worden toegezonden. Namens de commissie voor de statuten- herziening deelde de heer van Erk mede, UIT DE RADIO-WERELO. Programma's voor Woensdag 30 Maart Hilversum, 10G0 M. 12.00 Politiebor. 12.302.00 Lunchmuzick door hel Hulk- Orkest, Terminus Hotel Utjocht. Dirigent M. Noyer. 2.003.00 Engclschc kinderles. 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30 Halfuurtjo voor de Huisvrouw. Mej. J. Blauwkuip over: De wasch in de moderne huishouding. 4.30—G.15 Concert door het H.D.O.- orkest. Riek Brockmann, alt. 6.156.45 Lezing door den heer J. Eland over: Een mystiek sprookje. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieker. 10.30 Persber. 8.10 Christel. Avond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en solisten (contra alt, bas, viool, piano). I.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing: Pickwick papers. 3.20 Lozing: Our native tongue. 3.40 Lezing: Some b^oks worth reading. 4.05 Lezing: Citizenship in practice. 4.20 Het Daventry-kwartet cn zang. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling (Concert-orgel). 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Lozing: The master musican ot Vienna. 7.35 De sonat ,s va a Mozart. 7.45 Lezing: Empire builders. 8.05 Felix Mendelssohn-Bartholdy-a vond. Orkest en E. Broughton: sopraan. 9.20 Tijds., wcerb., nieuws. 9.40 Lezing: The boat race. 9.55 „Toto", muzik. comedio in 2 acten van G. Ungei. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P p r i s", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert en zang. 5.055.55 Concert. Orkest Locatelli. 9.0511.00 Concert. Orkest en solisten. Langcnberg, 469 M 10.20—11.20 Concert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Lutterkapel. 7.359.35 Collegium musicum. Werken van Haydn, door orkest. 9.5011.20 Dansmuziek. Königswustcrh usen 1250 M. en B e r 1 i j n 484 en 566 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 8.20 Vroolijko avond. Do Busse: piano accordeon virtuoos. R. Steidl:humorist. 8. Sedlitz: sopraan. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 391 M. 1.252.05 Kamermuziek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206.10 Volksconcert. 7.2011.10 Wagner-avond. Orkest on so listen. Daarna dansmuziek. B r u 8 8 e 1, 509 M. 4.206.20 Orkestconcert. 8.5010.20 Orkestconcert. 10.2010.50 Vlaamsoho Literatuur. dat do voorgenomen wijzigingen thans zoover zijn vastgesteld, dat zij binnenkort in concoj t aan de afdeelingen kunnen worden toegezonden. Voor do statutenher ziening zal, waar de voorz. meedeelde, een speciale vergadering wordon belegd. Het voorstol-Schoonhoven om in do sta tuten een bepaling op te nemen, waardoor liet onmogelijk wordt do bondstentoon- stellingen op Zondagen geopend te hou den, word aangehouden tot de najaarsver gadering, omdat plannen bestaan een zoo danige regeling te ontwerpen, dat aan het bezwaar van deze afdeeling kan wor len tegemoet gekomen. Do afd. Den Haag nam haar voorstel om van hoofdbestuurswego oen regeling te doen ontwerpen voor do verkrijgbuai-stel ling van granen in do afdeelingen waar zulks, go* erscht wordt, terug, nadat ve- Dinsdag 29 Maart 1927 BINNENLAND Hooge Raad van Arbeid. jt wetsontwerp tot wettelijke regeling. Blijkens het voorloopig verslag der reede Kamer over het wetsontwerp tot delijke regeling van den Hoogen Raad u Arbeid juichten vele leden de indie- j» van dit wetsontwerp toe. Eenige an te leden daarentegen meenden ernstig «n uitbreiding van het aantal colleges gelijken aard als den Hoogen Raad o Arbeid te moeten waarschuwen. De raring toch heeft geleerd, dat ins teil in- q a!s deze veelal den toch reeds niet j snellen gang der wetgeving nog ver- jen. Getuige hiervan hetgeen ten aan- 0 van do wettelijke ziekteverzekering geschied Gevraagd werd dan ook in ontwerp een bepaling op te nemen, fte waarborgen bevat, dat een stagnatie bij de ziekteverzekering is voorgeko- s, zich niet herhaalt. yêlen leden had het teleurgesteld, dat a den Raad niet een meer zelfstandige Btic is gegeven. ïerecheidene dezer leden bepleitten #in il bijzonder toekenning aan den Hoo- j Raad van Arbeid van het recht van jnête ffat de werkwijze van den Raad be lli, zouden verschillende leden er de arkeur aan geven, dat in de wet zou ïden bepaald, dat de Raad verdeeld u zijn in een viertal groepen, n.l. lo. in- drie 2o. scheepvaart: 3o. handel; 4o idbouw. Het uitbrengen van advies zou 1 moeten worden overgelaten aan deze «pen, waarbij natuurlijk elk dier groe- i adviseert over de zaken, welke tot sr competentie behooren. De vraag werd gesteld, of het niet ge- ucht zou zijn een zeker verband te leg- i tusschen den Hoogen Raad van Ar il eo het Parlement. We leden hadden bezwaar tegen de zs bestaande gewoonte, de adviezen i den Raad en van de commissies uit i Raad te publiceeren ïerschillende leden achtten het aantal !a van den Raad te groot. De leden, ïaau het woord, vreesden, dat een zoo cot aantal leden het werk van den Raad if kostbaar zal maken en wat nog er- r ia met onvruchtbaarheid zal bedrei- Speelkaarten. Restitutie van belasting. Ie minimier van financiën heeft: ter kennis gebracht van fabrikanten i speelkaarten en van hen die in het it zijn van een vergunning tot verkoop aflevering van speelkaarten, als be id is in art. 17 der wet op de Speel- ftenbelasting, dat blijkens art. 3 der tmelde wet van 27 December j.l. terug- 1 van de betaalde belasting verleend rtt voor de gestempelde spellen kaar- die op 1 April 1927 onverkocht en lèruikt bij hoeveelheden van ten min- 12 spellen in hun bezit zijn, mits zij irtoe vóór 10 April 1927 het verzoek a aan den ontvanger der accijnzen hunne woonplaats, onder opgave van i aantal andere spellen, waarvoor te- Raaf wordt verlangd, en mits zij zich aanzien van die spellen gedurende maand onderwerpen aan de maatrege- van controle, die de minister van fi- (iën in het belang van het te houden licht zal voorschrijven. Ie aandacht wordt er op gevestigd dat toeken, welke na 9 April worden inge- cd of die niet alle vereischte bijzonder- lm inhouden, zullen moeten worden ter It gelegd; I bepaald, dat de spellen kaarten, man teruggaaf van de belasting wordt M, c oor ambtenaren der accijnzen en worden nagezien en, voor zoover nan de belasting kan worden terug- I nen vóór 24 April e.k. onder verzege- FEUILLETON. t diamanten halssnoer. "it zeggende neemt het meisje de japon i hangt ze over heur arm, verlaat met tred het vertrek en begeeft zich f de huiskamer, waar zij zich weige rt roor een werktafeltje nederzet, zon- er zelfs aan te denken, dat de stormen levens ook haar geluk wel eens kon- rerstoren De zon neigt reeds ten ondergang Fernand met slependen tred de trap- van zijn zolderkamertje beklimt. Met diepen, pijnlijken zucht laat hij zich stoel nedervallen, ziet mismoedig zich been en strijkt dan met de hand 8 het voorhoofd, als wilde hij een iknda gedachte verdrijven. Een tijd- staren zijn oogen wezenloos naar een l°p den vloer, zonder evenwel iets te «scheiden; de storm, welke zijn geest -ft, dreigt hem tot razernij te bren- ■Nu eens vertrekken zich zijn mond- lot een zenuwachtigen glimlach bij Swachlo, dat hij geheel zijn schuld 'afbetaald, en thans nog eenige hon- ,en franken bezit, welke- hij de zijne ■noemen. Dan weder vertoont zijn ge- 'Kn uitdrukking van afschuw en heft •fc'gend de hand op, als om zich zelf «hijgen Paling richt hij zich op, terwijl een grijnslach zijn schoone trekken en zijn bevende hand een rood étui ait een zijner zakken te "Jzia haalt. Hij opent het en bo- act aandacht den overvloed van ling zullen worden gebracht, bij welke ver richtingen de belanghebbenden, op straffe van afwijzing van hun verzoek, gehouden zijn hunne medewerking te verleenen door de noodige aanwijzingen te doen en ma terialen te leveren ter verzegeling der spellen kaarten. De teruggave van belasting zal slechts worden verleend voor zooverre de pakket ten, welke de kaarten inhouden, tusschen 24 April en 1 Mei met ongeschonden ver zegeling op de eerste aanvrage aan de voormelde ambtenaren worden getoond. R. K. Comité Pleegouderstrein Weenen Budapest Van vele zijden is tot het R. K. Comité rieegouderstrein WeenenBudapest te Alkmaar de vraag gericht, of dit comité evenals in vorige jaren ook in 1927 weer een goedkoope reis naar Weenen of (en) Budapest zou willen organiseeren. In antwoord hierop verzoekt men ons mede te deelen, dat in verband met de vele aanvragen voor pleegouders en an dere belangstellenden ook dit jaar weer gelegenheid geboden zal worden, op de be kende goedkoope en gemakkelijke wijze onder veiling geleide de reis naar Weenen of (en) Budapest te maken. De reis zal plaats hebben in de ec-ste twee weken van Augustus (aanvang der reis: Maandag 1 Augustus) en de kosten zullen ongeveer gelijk zijn aan die van verleden jaar. Wederom zal voor beide steden een pro gram van dag tot dag samengesteld wor den: wat dit voor Budapest be teekent? hierover kunnen alléén zij oordeelen, die de reis reeds eenmaal medemaakten cn dank zij de liefdevolle 'zorgen van de Hon gaarsche Liga te Budapest een onverge telijke, een haast sprookjesachtige week doorleefden. En wat Weenen betreft: het doet het Comité gonoegen, te kunnen mededeelen, dat onze Nieuwe Nederlandsche gezant te Weenen, jhr. mr. O. van Nispen tot Seve- naer, zich spontaan bereid verklaard heeft aan heb Comité allo gewenschte aanwij zingen o.a. ten aanzien van goleido in en om Weenen te verstrekken. Binnenkort volgen meer definitieve inc- dedeelingen, doch reeds thans gelieven ge gadigden zich voorloopig aan te melden bij het R. K. Comité Pleegouderstrein WeenenBudapest, te Alkmaar. Overtreding der wet op het gedistilleerd. De adv.-genoraal bij den Hooge Raad, mr. eBrger, nam gisteren conclusie in de zaak van J. C. E. L. S., in eerste instan tie door de rechtbank te Hearlem veroor deeld tot 82 geldboeten, tot een gezamen lijk bedrag van f 296.861.40, wegens over treding van de wet op het gedistilleerd. Het. Gerechtshof te Amsterdam had deze zaak gedeeltelijk behandeld, met als ge machtigde van den verdachte mr. J. de Vrieze en als verdediger mr. J. W. C. Pliester uit Haarlem. Het vonnis der rechtbank werd later bij verstek beves tigd, Mr. eBrger concludeerde tot niet- ontvankelijkverklaring van het beroep. Het arrest is bepaald op 9 Mei a.a. BESTRIJDING RUNDER- TUBERCULOSE. Rapport der drie centrale landbouworganisaties. Door do drie centrale landbouworgani saties (Chr. Boeren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Landbouw Comité en R. K. Boeren- en Tuindersbond) werd in 1924 een commissie ingesteld, die de verschil lende vraagstukken ten aanzien van een vrijwillige bestrijding der veeziekten, in 't bijzonder van do rundertuherculose, nader onder oogen zou zien. Op verzoek wezen later ook Grou Blaarkop Stamboek, het Ned. Rundveo Stamboek en de Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) een commisielid aan, terwijl de directeur-generaal van den Landbouw één rijktsveeteeltconsidenit, één zuivelcon- sulent en één inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst aanwees als le den. Dr. H. Molbuyzen, secretaris van het K. N. L. C. en tovens van de commissie, zendt aan de „Tel." 't lijvige rapport toe, dat de commissie heeft samengesteld. Uit do conclusies er van rosumoeren wij het volgende: De rundertuherculose, die overal in ons land in meer of minder sterke mate ver breid is, veroorzaakt in verschillende vol uien enorme schade. Hoewel de meerderheid der veehou ders geneigd is deze schade tegenover b. v. die van mond- en klauwzeer en be smettelijke verwerpen gering te schatten, loopt ze in werkelijkheid in de millioenen per jaar. Organisatie der bestrijding. Het is een groot economisch belang voor onze veehouderij, dat de bestrijding dezer ziekte krachtdadig ter hand wordt genomen. Zonder medewerking van de veehou ders slaagt men niet. Het kan in vele gevallen aanbeveling verdienen met en kele maatregelen te beginnen en deze ge leidelijk uit te breiden. Het massawerk zal hierbij verricht moeten worden met behulp van niet kost bare hulpkrachten. Op den duur leidt een onvolledig bestrijdingssysteem (late ont dekking en opruiming van dieren met open t. b. c.) hoogstens tot een op peil houden der ziekte, en niet tot terug dringing. De enlmethode van Calmctte en Guerin belooft zeer veel voor de toekomstige be strijding der t. b. c., doch ook hierbij zal organisatorisch en systematisch gewerkt moeten worden, om tot blijvende resulta ten voor onzen geheelen Veestapel te komen. De kans op succes en ook de vorm van de bestrijding hangen in sterke mate al van den aard van de veehoudersbedvij- ven. Hierbij dient men te letten op de vol gende vier punten: de wijze van aanvul ling van den veestapel; de "wijze waarop do melk tot waarde wordt gebracht; de verspreiding van de ziekte onder het vee; de inrichting van de bedrijven en de mo gelijkheid van afzondering. Het is gewenischt in de eerste plaats aan te dringen op en propaganda te ma ken voor bestrijdingsorganisaties, die de t. b. c. streeksgewijze trachte~ terug te dringen. Alleen daar, waar dit niet be reikbaar is, dient propaganda te worden gemaakt voor de bestrijding meer spe ciaal door vooraanstaande fokkers. Voor het organiseeren van de massale bestrijding komen in aanmerking: de zuivelfabrieken speciaal de coöpera tieve zoo mogelijk in samenwerking met de onderlinge veefondsen, in federatief verband samengebrachte onderlinge vcefondsen, onderlinge slacht voeverzekc-ringen bonden van melkveehouders, de melk handel, of deze beide groepen te zamen, wanneer aan bepaalde door de commis sie genoemde voorwaarde is voldaan. Voor het organiseeren van de ver spreide t b. c.-bestrijding komen in aan merking: de fokveroenigingen; speciaal voor dit doel gestichte vereenigingen en de individueele veehouders. De onkosten van den vrijwilligen t.b.c. bestrijdingsdienst bedragen gemiddeld on ge veer 1 per koe per jaar. De premiën voor de vergoeding van de dieren mei open t.b.c zijn afhankelijk van het per centage dieren het open-t.b.c., doch be dragen waarschijnlijk in de meeste stre ken van ons land niet veel meer dan de helft van het hiervoor genoemde bedrag. Al kleven er aan de bestrijdingsmaat regelen nog technische onvolkomenheden thans staat voldoende vast, dat men met betrekkelijkeenvoudige hulpmiddelen de t. b. c. in haar uitgebreidheid belangrijk kan inperken Het is echter noodzakelijk op alle punten steeds waakzaam te blij ven en geen oogenblik te verslappen in de controle op het optreden van open t. b. c. De taak der overheid. Waar de bestrijding van do t. b. c. niet alleen een economisch belang voor de vee houders, doch tovens een algemeen hy giënisch belang is, ligt het op den weg van de Overheid om deze zaak te steu nen. Dit moet voor Rijk en Provincie niet zijn een directe geldelijke steun aan do locale besrijdingsorganisaties, doch meer gaan in de richting, van voorlichting, hulp bij onderzoek, en steun aan alge- meene organisaties, die de t. b. c.-beetrij- i ding propageeren en organiseeren. Het ligt meer op den weg van de gemeenten kunnen storten, hoe zou de stem van zijn nog niet bedorven hart zich met kracht hebben doen hooren en hem reeds in dit uur van uiterste vertwijfeling op den goe den weg hebben teruggebracht! Hoe zou hij in het bewustzijn van zijn schuldig ver leden, kracht hebben gevonden, om in het goede te volharden! Helaas, de gedachte zelfs, dat hem nog altijd dit uitkomst- brengende middel rest, blijft hem vreemd en zoo houdt de pijnlijke strijd in zijn binnenste uren, dagen lang aan, de strijd, die hem dreigt, krankzinnig te maken. Bij zijn thuiskomst vond dokter Dénant zijn vrouw bleeker dan gewoonlijk, doch zij was welgemoed in het bewustzijn haar zoon te hebben gered uit n uitersten nood. De avond ging in onderhoudende gesprekken voorbij en gedurende de vol gende dagen kon de dokter to. zijn 'groofe vreugde dagelijks een merkbare vooruit gang constateeren. Reeds den zesden dag na het bezoek van Fernand, waaraan zij haar echtgenoot geheel onkundig had ge laten. kreeg zij verlof, in den tuin te gaan wandelen. Zij stond er op, dat de dokter haar op deze eerste wandeling zou verge zellen en Dénant stelde volgaarne zijn ronde uit tot na den middag, om zijn lieve vrouw dit gonoegen te kunnen doen; hij was buiten zich zelve van vreugde over het spoedig herstel van de hom zoo dier bare zieke. Toen dokter Dénant in den vroegen mor gen van dien dag bij een ernstige zieke werd geroepen, ging bij niet been, dan na zijn wederhelft te hebben beloofd, zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Tegen tien uur in den morgen stapte hij welge moed zijn woning binnen, niet vermoeden de welk een smartelijke teleurstelling hem daar wachtte. Met angstig stilzwijgen opende een dienstbode hem de deur der huiskamer en, binnentredende, vond bij daar zijn lieve vrouw aan een overweldi gende smart ten prooi. Gekleed in heur schoonste costuum van blauwe zijde, het- weik haar slanke gestalte een zeldzame bekoorlijkheid bijzette, zat zij in voorover gebogen houding op de canapé, het schoo ne gelaat in de handen verborgen, terwijl hartstochtelijke snikken haar lichaam doortrilden. Met de kalmte, den geneesheer eigen, trad dokter Dénant op haar toe, nam ver trouwelijk haar bevende hand in de zijne en zette zicü naast haar neder. Dan trachtte hij door allerlei vragen uit te vorschen, wat toch wel de oorzaak mocht zijn dier diepe droefheid, welke hij in dit oogenblik allerminst had verwacht. Met horten en stooten, door snikken onderbro ken, deelde zij hem mede, hoe zij, omtrent een uur geleden, in de vroolijkstc stemming was opgestaan en zich had gekleed Om beur echtgenoot een verrassing te berei den, had zij zich met het diamanten collier willen tooien, doch bij het openen der brandkast bleek haar, dat liet kostbaar kleinood verdwenen was. Zij had vervol gens het geheele huis laten afzoeken, hoe wel zij zich met zekerheid herinnerde, het sieraad in de brandkast geborgen te heb ben, doch nergens was ecnig spoor van het haar zoo dierbaar geschenk ontdekt. Zij vermoedde, dat het was gestolen, en dat, wijl er aan de brandkast niets bijzon ders viel waar te nemen, de dief één der bedienden moest zijn, die den .sleutel der kast had weten te vinden. Bij het zien der diepe smart zijner vrouw, welke bij aan het verlies van het collier toeschreef, werd dokter Dénant be wogen tot tranen toe, doch nis hij zich re kenschap gaf van den lagen diefstal, mis schien door een zijner ondergeschikten gepleegd, maakte zich een doffe woede var. hom meester. En toen, in zijn opwelling van drift, ging hij do justitio waarschu wen, niet vermoedende do verschrikkelijke gevolgen, waartoe liet nog dienzelfden dag ingestelde voorloopig onderzoek zou leiden De commissaris van politie met eenige ondergeschikte dienaren, vergezelden den dokter bij zijn thuiskomst en tot groots ongerustheid van mevrouw Dénant, die bet eerst werd gehoord, bleek het voor naamste richtsnoer van bet onderzoek de sleutel dor brandkast te zijn. Steeds meer werd het haar duidelijk, hoo zij, door do haar gestelde vragen te bean tv/oorden, óf een zware verdenking moest Iaden op baar lieve Elly, óf wel beur ©enigst kind aan de schande moest prijsgeven Het ver boor was voor haar loeder hart een kwel ling, gruwzamer dan de meest onmcuscho- lijkc beulen haar op de pijnbank hadden kunnen doen lijden en die haar ten slotte tot vertwijfeling dreigde lo brongen. Zij barstte in tranen uit en weigerde verdere inlichtingen lo geven. Do dienaar de3 go- rechts echter zette liet onderzoek voort en toen Elly hom in haar openhartige on schuld mededeelde, hoo do sleutel der brandkast uit mevrouws ochtlmdjapon was gevallen, terwijl zij bezig was deze te verstellen, fronste hij de wenkbrauwen (Wordt vervolgd). schitterende juweelen, als berekende hij er de waarde van. Terstond echter sluit hij het étui weder en schuift het met een gebaar van afschuw terzijde, terwijl hij mompelt: „Bah, hoe jammerlijk juist zijn de woorden mijns vaders in vervulling gegaan, de woorden, welks verwezenlijking mij eens zoo onmogelijk scheen. Een dief, een rampzalige dief, ziedaar wat er is ge worden van den jongeling, wien eens een zoo heerlijke toekomst toelachte! O, waar om heb ik toch niet naar zijn ernstige ver maningen geluisterd? Waarom alsnog niet teruggekeerd en in een werkzaam leven verstrooiing gezocht en kracht, ter over winning dier noodlottige hartstocht? Maar neen, daartoe ben ik reeds te ver afge dwaald van den weg, mij door mijn ouders aangewezen! Ik kan thans niet meer terug; ik moet doorgaan op den in geslagen weg des onheils, want, slechts na aan mijn ouders alles te hobben terug gegeven, wat ik hun heb afgeperst, zal ik ben om vergiffenis durven smeekenl Vooruit dan, nog eens alles op het spel gezet, desnoods de juweelen van dit kleinood -ei-pand; eens zal het geluk mij gunstig zijn! Treurig beeld der geestelijke zwakheid van den mensch, die het slachtoffer is zij ner hartstochten! Ziedaar een man in de kracht des levens, een man, wiens geheele wezen diende te spreken van wilskracht en zelfbeheersching, van levenslust en le venskracht! Zijn heillooze hartstocht heeft hem willoos gemaakt als het kleine kind. Zij heeft hem zelfs het middel doen ver geten, waarmede hij, nog een kind, zijn op komende yerkeerdo neigingen placht to bekampen; liet gebed. O, had hij op dit oogenblik slechts een enkel vurig gebed LAND. EN TUINBOUW

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5