DINSDAG 29 MAART 1927 ,8e Jaargang. No. 5528 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling t Le'deD 19 cent per week I 2.50 per kwartaal 'oDir Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL ico peI Post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver gaai tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- etaling Afzonderlijke nnmmers 5 ot.. met Geïllustreerd j3crsblad 9 ct sport. „Vijf en twintig jaar geleden werd er jchien te weinig aandacht aan de i:iV00^ veel ook i het publiek en tengevolge daar door de pers, die in deze, al- wat vele barer organen betreft, roeping ontrouw het publiek na- inplaats van dat zij het voorgaat j wij zeggen, dat er 'n vijf en twintig geleden aan de sport misschien te aandacht werd geschonken, dan wij aan het nuttige element, dat iffijfeld in de sport-heoefening kan jazig zijn. als lickaams-training, als ster staling voor het lichaam; alhoe- in verband met het doel de gym- veel hooger aanslaan. ilUg als wils-training, als inwerkend wil, die een moeilijk te bereiken iór zich ziel, en daarheen al z'n moet opstuwen. jttig als ontspanning voor lichaam pst beide na de inspanning van den al dat goede kan de sport-be- liog hebben, alleen als zij ge- met mate en op een wijze, j) gezelschap, waardoor de lenaars niet in gevaren komen voor geloof en deugd. daarom wij herhalen het bij her- herhaling, omdat 't nóg niet tot Katholieken schijnt te zijn doorge ien daarom zijn Katholieke rtvereenigingen noodig! daarom moeten Katholieke sport- njgingen ontvangen van de Katho de voor haar bestaan noodigen daarom ook voldoen wij gaarne een tot ons gericht verzoek, om er L wijzen, dat de Katholieken in Lei- omgeving dien steun a.s. Zondag geven door dan op het terrein K. Sportver. „Leiden" aan den chweg om 2.30 een wedstrijd die wordt gegeven te gaan bijwonen en an zien. e £ekióelve (Sowtmiï Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenlISn 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele ren het tarief berekend -j Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop 10.50. IMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. BUITENLAND Ontwapenings- kwestie. VOORBEREIDENDE COMMISSIE. De geoefende reserves. Fransche en het Engelsche standpunt. toorbereidende ontwapeningscommis- iGenève zette Maandagmorgen de be- ingen omtrent de beperking der le- roort. discussies liepen weer den gehealen Rornamelijk over de mogelijke beper- ier geoefende reserves, zonder dat hgelsche en het Fransche standpunt Aaar kwamen. Frankrijk, Japan, i Italië, de Kleine Entente en Polen s zich verzetten tegen elke beperking, Kh tot deze reserves uitstrekt, üf Bernstorff verklaarde, dat Duitsch- al weigeren een conventie te teeke- narin niet ook de geoefende reserves o beperkt. 1b namiddagzitting hielde de N e d e r- 'sche gedelegeerde, mr. V. H. Rut- een rede, waarin hij de Fransche s? inzake de geoefende reserves aan- a waarin hij deed uitkomen, dat ®er om prachtische redenen recruten N3 onder de wapenen zijn, onder de 'bruikbare strijdkrachten worden ge- '1. er geen reden bestaat de geoefen- serves buiten de beperking te laten, ""teers betoogde voorts, dat de reser- 'el degelijk de aanvalssterkte van een 'erhoogen en beperking hiervan dus iWoel van zekerheid zal doen toeno- Spr. zette verder uiteen, dat beper- for reserves wel degelijk mogelijk ia, jMr men niet jaarlijks nieuwe reser- jeekt. Mr. Rutgers ging daarna het <"1 tusschen reserves en oorlogspo- *1 na, welke twee begrippen door op één lijn worden gesteld en be- to dat de eersten wèl heperkbaar zijn tweede niet beperkbaar is. 'ede van mr. Rutgers vond instem- bij Duitschland en Zweden. 'Fransche voorstel voor loopig aangenomen. slolto werd op voorstel van lord Ce nten voorloopig den Franschen tekst Hemen en allen delegaties het recht bennen in tweede lezing definitieve "gen voor te stellen. Volkenbond töntë in September weer te Genève? LJntransigeant" verneemt uit Genè- Ngens hier ontvangen berichten zal •mie, na een afwezigheid van drie jaar, in de eerstvolgende Assemblée offi cieel zijn plaats weer innemen in den Vol kenbond. Duitschland Zal Gessier aftreden? Hij wil zich uit de politiek terugtrekken. Naar de „Welt am Montag" uit parle mentaire kringen verneemt, zullen de so ciaal-democraten bij de behandeling van de rijksweerbegrooting in den Rijksdag een motie indienen, om het salaris van den rijksweerminister te schrappen. Ook zul len zij bij de derde lezing tegen de geheele begrooting stemmen. Zij motiveeren deze houding door de bui tengewoon hooge legerbegrooting en hun ontevredenheid over de toestanden bij de rijksweer. Bijna algemeen neemt men aan, dat mi nister Gessier niet al te lang na het afhan delen van zijn begrooting zijn post zal ver laten. Hij heeft dit voornemen reeds her haaldelijk geuit en de dood van zijn laat- sten zoon heeft hem blijkbaar gesterkt in zijn wensch, zich uit de politiek terug te trekken. Als zijn opvolger noemt men den afgevaardigde der Duitsche volkspartij, ad miraal Brüningbaus. Frankrijk. 20 millioen schadevergoeding. Door den Staat te behalen. De „Compagnie Générale Transatlan tic" heeft, naar uit Parijs gemeld wordt, het proces gewonnen, dat zij tegen den Onderstaatssecretaris der handelsma rine aanhangig had gemaakt, in verband met de door haar onvoldoend geachte schadeloosstellingen wegens het verlies harer schepen „Guadeloupe", „Floride", „Quebec" en „Montreal", die tijdens den oorlog werden getorpedeerd. De Staat is veroordeeld om aan de maatschappij te betalen: 4,087.625 frs. voor het eerste; 2.337.044 frs. voor het tweede, met interest van 1 April 1915 af; 2.735.381 frs. voor het derde, met inte rest van 7 Februari 1917 af, en 2.903.349 frs. voor het vierde der genoemde sche pen, met interest van 16 April 1917 af. De interesten van de interesten zullen gekapitaliseerd worden op 16 November 1923, 4 December 1924, 8 December 1925 en 10 Dec. 1926. De Staat zal ten overvloede de kosten dragen, met inbegrip van de kosten van het exper ten-onderzoek Zij heeft dus een som van meer dan 20 millioen te be talen. Geen vrouwenkiesrecht In Frankrijk. De commissie van den Senaat voor het vrouwenkiesrecht heeft zich met 7 tegen 5 stemmen en een onthouding verklaard tegen het voorstel om aan de vrouwen ac tief en passief kiesrecht te geven. Een amendement om de vrouwen boven de dertig stemrecht te geven en ze verkies baar te stellen voor den gemeenteraad in de verhouding van een kwart te bezet ten zetels, werd met een stem meerder heid verworpen. Italië. De jaardag van het fascisme. Een proclamatie van Mussolini. Zondag is in Italië met de gebruikelij ke feesten de achtste jaardag van het fas cistische regiem gevierd. Tachtigduizend recruten werden ingeschreven. Ter gelegenheid van deze herdenking heeft Mussolini wederom tot de zwart- hemden een Boodschap gericht, welke in do stilaan bekende hoogdravende bewoor dingen is vervat Acht jaren zijn verloopen, zoo zegt de Duce o.a., sedert den dag, waarop de Ita- liaansche fascistische strijdgroepen, on der hun symholischen naam, werden ge formeerd. In Maart 1919 keerde een groep mannen zich tegen de vijandigheid der regeering en die der bedrogen massa. In October 1922 was het een veelvuldi ge overwinning langs bloedige offers; thans is het een oneindig leger, dat met de geheele natie is samengesmolten. De Idee heeft de noodige bajonetten gevon den en is het door het gansche Italiaan- sche volk aanvaardde en gesteunde regime geworden. Op dezen glorieuzen jaardag, bij deze indrukwekkende en plechtige viering, schenk ik u een kaart en een geweer. De eerste is het symbool van ons vertrouwen, het tweede werktuig onzer' kracht. Be schouwt het als de grootste eer om het zwarte hemd te dragen en als het groot ste voorrecht om in de gelederen der mi litie te treden. Albanië. HET ITALIAANSCH—IOEGO-SLAVISCH CONFLICT. Geen onderzoek in Joego-Slavië. Verzet van beide part ij en. De pogingen der mogendheden, om in het Joego-SlavischItaliaansch conflict een regeling tot stand te brengen, wor den voortgezet. Het denkbeeld om een militaire commissie van onderzoek in te stellen heeft men voorloopig laten vallen. Joego-Slavië blijft zich er namelijk tegen verzetten, dat zulk een onderzoek uitslui tend aan de Joego-Slavische zijde der Joego-Slavisch-Albanoesche grens wordt ingesteld, terwijl Italië daartegenover niet wil toelaten, dat het onderzoek ook tot do Albaneesche zijde word uitge breid. De jongste voorstellen beoogen thans, dat do beide regeeringen directe onder handelingen zullen aanknoopen, ten einde aldus tot een oplossing te komen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De \eroveringen der Kantonneezen. B ij na de helft van China. De Kantonneezen zijn thans meester over geheel China bezuiden de Jangtse. Dit gebied omvat bijna do helft van het geheele Chineesche grondgebied en twee derden 'Ier bevolking, terwijl ongeveer twee derden van den buitenlandschen handel in dat gebied gedreven wordt. De Kantonneezen staan nog slechts te genover één tegenstander van beteekenis en het ziet er naar uit, dat zij hem wel zullen verslaan en zelf het oogenblik be palen, wanneer zij Peking zullen binnen trekken. De mogendheden kunnen niet nalaten zich van deze positie rekenschap te geven. Zij zullen meent de „Times" tegen over de Kantoneezen moeten optreden, zooals de Engelsche regeering getracht heeft te doen en zullen het standpunt moe ten vaststellen, dat in te nemen is tegen over de eischen der nationalisten, die zon der twijfel binnenkort zullen worden ge steld. Tsjang Kai-sjek heeft verleden jaar No vember duidelijk te kennen gegeven, welke de Kantonneesche wenschen zijn en na hun militaire successen zullen deze eischen zeker niet verzacht zijn. De nationalisten willen al biitenland- scbe verdragen, rechten en privileges op heffen en wanneer dit geschied is, zullen zij er in toestemmen te onderhandelen over nieuwe verdragen op volkomen ge lijkwaardige voorwaarden voor beide par tijen. De gebeurtenissen te Nanking. Dedooden en gewonden. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat bij de plundering en schietpar tij te Nanking vijf buitenlandsche inwo ners, van wie twee zendelingen, en een Engelsch iatroos eja Japansch stoker wer den gedood. Voorts werden zes buitenlan ders gewond, waarbij twee Japansche con sulaire ambtenaren. Vier Japanners wor den nog vermist. Alle buitenlandsche bewoners van die stad hebben blijkbaar hun bezittingen ver loren. Uit de huizen zijn de artikelen van waarde geroofd, terwijl het overblijvende huisraad uit de ramen geworpen en vernield werd. Aangenomen kan worden, dat slechts de Zuidelijken voor de plunderingen verant woordelijk zijn, daar vrijwel alle Noorde lijke troelen de stad hadden ontruimd, voordat de Zuidelijken deze binnentrok ken, zooals ook te Soetsjau en Woesih geschiedde. E~ zijn overtuigende bewijzen, dat do Zuidelijken volgens een definitief plan in opdracht hebben gewerkt en zich doelbewust tegen de buitenlandera gericht hebben. Bovendien wordt ernstig gevreesd voor verdere onlusten. Do kanonnen op den Leeuwenheuvel, van waaruit Nanking geheel bestreken kan worden, zijn gericht op de buitenlandsche oorlogsschepen en do koopvaardijschepen op de Jangtse. Het is waarschijnlijk, dat alle Jangtse- havens door de buitenlanders ontruimd zullen worden. Op het oogenblik zijn ech ter nog geen desbetreffende berichten uit Hankau ontvangen. De toestand te Woehoe is al zeer slecht, aangezien de bevolking daar door de na tionalistische propagandisten wordt opge zweept tot een ware razernij. O.a. wordt verteld dat de buitenlandera te Nanking 200.000 Chineezen hebben gedood. Medegedeeld wordt, dat Hsiakwan door de Zuidelijken eveneens geheel werd ge plunderd; de troepen bestonden hoofdza kelijk uit soldaten afkomstig uit de pro vincie Hoenan. Een Fransche geestelijke die al 49 jaar in China vertoeft, heeft ge zien lioo een Amerikaansche vrouwelijke zendeling met geweerkolven werd mishan deld. De wanordelijkheden werden door hem ernstiger gevonden dan tijdens den bokser-opstand. Bombardement van Woesoeng. De oorlogsschepen der Noordelijken bombardcoren de forten van Woesoeng. De toestand te Sjanghai. „Zeer gespannen". Het ngstc telegram, dat het departe ment van Marine nan admiraal Williams heeft ontvangen, noemt den toestand te Sjanghai ,zeer gespannen". De gebeurtenissen L Sjanghai hebben te Parijs bezorgdheid gewekt ten aanzien van de Fransche concessie aldaar, welke bezorgdheid nog versterkt is door de drin gende telegrammen, waarin Fransche za kenlieden te Sjanghai wijzen op de geva ren, die de concessie bedreigen. De auto riteiten der Fransche concessie hebben om versterkingen gevraagd. Een aantal mari niers het juiste aantal is niet bekend gemaakt wordt uit Indo-Ohina tiaar Sjanghai gezonden. In totaal zijn thans ter bescherming der concessie beschikbaar 20002300 man, waarvan een derde uit Annamieten bestaat. De expeditie in de Biasbaai. Woede onder de Kantonneezen. De BriUcho vloot-expoditie tegen de zeeschuimers in de Biasbaai op 21 en 22 Maart, waar een aantal huizen en jonken werd vernietigd, heeft de woede der Kan tonneezen opgewekt-, lie deze expeditie beschouwen als een aanslag op vreedzame dorpen. De nationalistische regeering heeft de bevolking verzekerd, dat zij maatrege len neemt om het „Briteche geweld" te gen te gaan. BINNENLAND HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. Na de verwerping. Communiqué der Belgische regeering. De Brusselsche berichtgever van het „Hbld." meldt: In de vergadering van den minister raad onder voorzitterschap van den eersten minister Jaspar, waarbij echter Vandervelde niet aanwezig was, is de kwestie van het Nederlandsch-Belgisch verdrag te berde gekomen. Het volgende communiqué werd na af loop aan de pers meegedeeld: De ministerraad heeft zich bezig ge houden met den toestand, geschapen (en gevolge van de verwerping van bet Nod Belgisch verdrag van 3 April 1925 De Raad werd pijnlijk getroffen te meer daar België blijk had gegeven van zijn grooten bezadigdheidszin mot den wensch, tus schen beide landen 'u oprichte. en duurzame verstandhouding te scheppen en wel in hun wederzijdsch belang evenals in dat van Europa zooals blijkt uit de reeds in 1920 door de mogendheden aan de grond slagen der Conventie gegeven bekrachti ging. De regeering, zich sterk voelend door den eensgezinden steun der natie, is vastbesloten de herziening der tractaten van 1839 met kracht door te zetten, ten einde de verwezenlijking der essentieele eischen van België te verzekeren met name wat betreft do verbindingswegen met zee en Rijn HET INVOERVERBOD VOOR VLEESCH Voorloopig geen intrekking. Reuter seint uit Londen: In antwoord op een vraag zeide de mi nister van landbouw Guinness dat hij van oordeel was, dat het wegens het in toene mende mate voorkomen van mond- en klauwzeer in Europa, nog langen tijd zou duren voor het mogelijk was liet verbod van invoer van vlcesch afkomstig van het vasteland van Europa in te trekken. Van eenig voornemen om het invoerver bod te wijzigen zou tijdig worden kennis gegeven. Brief van den Holl. aan den Eng. landbouw. Nu met bewijzen komen! Indertijd heeft de National Farmers Union (Eng. Goerenbond) verklaard, be reid te zijn, om aan een ieder die bezwa ren had tegen liet Eng. invoerverbod op versch vleesch, de bewijzen te leveren, dat door het hecrschen van mond- on klauwzeer op het vasteland de vleeschin- voer van daar in Engeland gevaarlijk is. Onzo drie centrale landbouworganisa ties hebben dozen handschoen thans op genomen en een brief geschreven aan do Union (Eng. Boerenbond) verklaard, be ten, op grond waarvan het embargo werd ingesteld, niet te kunnen aanvaar den, noch zich te kunnen voorstellen, dat in 't bijzonder ons Nederlandsche vleesch mond- en klauwzeer in Engeland zou kunnen verwekken, en wel om de volgen de redenen: le. Door de van regeeringswege toege paste maatregelen is het uitgesloten, dat eventueel aan mond- en klauwzeer lij dende varkens in een exportsla ebterij worden toegelaten. 2e. De van regeeringswege ingestelde keuring van voor uitvoer bestemd vlcesch is dermate scherp, dat hel is uitgeslo ten, dat niet gezond vleesch zou kunnen worden uitgevoerd. 3e. Van regeeringswege gedane proef nemingen hebben uitgemaakt dat het vleesch van varkens, in het incubalie- tijdperk van mond- en klauwzeer geslacht geen besmetting overbrengt. De organisaties kunnen zich op grond HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bij de besprekingen in de voorbereiden de ontwapeningscommissie over de beoer- king der geoefende reserves is het Fran" sche standpunt voorloopig aanvaard. Geen onderzoek in Joego'Slavië. Italië duldt geen onderzoek in Albanië. De toestand te Sjanghai gespannen. Groote mijnramp in Japan. 136 dooden. (Buitenl. Berichten, 2e Blad). BINNENLAND. De Belgische Regeering over de ver werping van het NederlandschBelgisch Verdrag. (1ste blad). Voorloopig in Engeland geen intrekking te verwachten van het invoerverbod van vleesch. (1ste blad). Ernstige grondverschuiving aan de Maas nabij Elsloo (Z.-Limburg). (2de blad). Thans is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de regeeringsgaranti» ten behoeve van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. (2de blad). In verband met de a.s. feestdagen heeft de minister van Arbeid, H. en N. over- werkvergunningen verleend voor het bak kersbedrijf en vergunning voor vervroeg den verkoop van brood. (1ste blad). Een rapport over de bestrijding der Rundertuberculose. (L. en T., 3do blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m photo's van: Het Comité vliegtocht NederlandIndië in de Ridderzaal; do sluisbouw te IJmuj- den; botrouwbaarhoidsrit Utr. Prov. Mo- torwiélr.club. daarvan dan ook niet voorstellen., dat uit Nederland ingevoerd geslacht vleesch mond- en klauwzeer in Engolapd zou kunnen, veroorzaken. Met belangstelling zien zij dan ook do zienswijze van den Engelschen Boeren bond tfegemoet. Arbeid in broodbakkerijen. Voor en na de a.s. feestdagen. Do minister vau Arbeid, H. en N. heeft vergund, dat in broodbakkcrijen in allo gemeenten des Rijks door hoof den of bestuurders en door bakkersge zellen bakkersarbeid wordt verricht op Zaterdagen 16 April en 4 Juni a.s., tel kens van 12 uur des nachts af, met dien verstande, dat voor zooveel betreft broodbakkerijen, voor welko oen vergun ning, als bedoeld in ar. 37, eerste lid, der Arbeidswet is verleend reeds op Vrijdag 15 April, resp. op Vrijdag 3 Juui telkens om tien uur des namiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aange vangen. Hieraan is de voorwaardo ver bonden, da in de ondernemingen, waar op genoemde data van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, op 18 April enJ of 6 Juni geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaardo geldt niet met betrek king tot banketbakker:;;!rboid in brood bakkerijen, tevens zijnde koek- en ban ketbakkerijen, verricht door bet hoofd of den bestuurder en door banketbakkers, t.a.v. wio van deze vergunning geen ge bruik wordt gemaakt, welke personen op dio dagen bankelbakkersarbeid mogen verrichten als op oen gewonen werkdag. De vergunning geldt voorts op Dins dagen 19 April en 7 Juni a.s. en op Woensdag 25 Mei a.s., telkens van één uur des voormiddags af, of, indien om vijf uur des voormiddags met den bak kersarbeid mag worden aangevangen, van drie uur des voormiddags af. Bo vendien mag voor zooveel betreft broodbakkerijon, voor welke een vergun ning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet, is verleend op die dagen gedurende twee uren vóór het tijd stip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verricht; een en ander, voor wat laatstgenoemden datum betreft, onder voorwaarde, dat op 26 Mei geen arbeid wordt verricht, met uilzondering van banketbakkersarbeid, als hierboven ge noemd. Medo geldt do vergunning op Dinsdag 19 April, op Vrijdag 27 Mei en op Dins dag 7 Juni van twaalf uur des nachts af, doch aleen voor hel stoken van ovens door één persoon. Voorts mag bakkersarbeid worden ver richt door bakkersgezellen op Zaterda gen 16 April en 4 Juni a.s. gedurende ten hoogste dertien uren, met dien ver stande, dat in elk der weken, waarin die dagen vallen, door hen niet langer dan vijftig uren arbeid mag worden ver-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1