MAANDAG 2MAART 1927 iSe Jaargang. No. 552/ $)e £cictaelve Gou/tcmt 40ON NEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling |,eideD 19 cent per week 2.50 per kwartaal aIe Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, o per post t 2.95 per kwartaal (jeïllu8treerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- óiHi tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor ging Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd jcgslilfui 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. z Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. «ER BESTAAT UIT TWFF BLADEN. Over de catechismus. der den titel: „catechismus-onder op do universiteiten" schrijft men Some aan „De Maasbode": s de prij8uitdeeling van Dinsdag aan jjlechismusleerlingen, heeft de H. Va llen wensch uitgesproken, dat voortaan op de universiteiten catechismuson- icht zou worden gegeven. Zulks ge- ;dde bij een audiëntie van den vice- u van Rome, mgr. Palica, die den H. de prijswinnaars van de verschil- gcholen van Romo voorstelde. De H. stelde levendig belang in de scho en schonk ieder hunner een kunst- modaille met even kunstvol étui. rijn toespraak zeide dan de Paus, dat loopt noodzakelijk was, op de lagere loogore scholen catechismusonderricht sren, doch dat zulks nog niet voldoen ds. Ook op de universiteiten dient of- el de godsdienst te worden ónderwe rst tot dusver in het geheel niet ge- dt. Ik smeek den hemel, aldus de H. dat de betreffende autoriteiten het eens mogen inzien, hoe noodzakelijk idsdienst op de universiteit is en dat wlstrekt niet voldoende is, dat een d studenten goed in den godsdienst onderwezen; het moet gemeen goed Paus wijst hier op de menschelijke sbeid, dat men meent, zich geestelijk 11 ontwikkelen en daarbij den dienst buiten te sluiten; dat men I, geestelijk te kunnen groeien ter men niet tracht ziin kennis van den dienst tegelijkertijd te vergrooten. tdaar komen die om het met een srh woord te zeggen: die in geestelij- „monstra", die in geestelijken ïanstaltigen, die zich hebben toege- op zoowat de kennis van alles, niets en letterlijk niets zich aan- i van GodsdiensFkennis die tevredenheid met zulk 'n ont- iling zijn ook Katholieken besmet! Paus spreekt over catechismusonder- voor Katholieken ook op de Univer- bedoelt. daarmede, zooals vanzelf kt, niet uitsluitend wat wij in het kgebruile onder „do catechismus" an. r ook de z.g. gewone catechismus door vele en ook door vele overi- ontwikkelde Katholieken niet ge le „intellectueelen" onder de Kalho- zouden zich schamen als zij ten- te een waar schaamtegevoel hebben; bstbaar bezit, dat in alle standen aangetroffen èn gemist! indien een examen zou worden afgenomen ilfende de katechismus zijn volstrekt geen bewonderaars illes uit den goeden ouden tijd, maar toch uit het verledene, wat in het dreigt verloren te man, moéten wij fvseren, behouden. Is er bijvoor- nn nog wel zooveel zorg van de om zelf de katechismus te kennen, 5de aan le kinderen te kunnen over- >n, teneinde te kunnen nagaan, of de ben hun lessen leeren en kennen? de godsdienst-kennis wordt in te- 'elling met vroeger veel te veel ver- loosd moeten begrijpen en er diep van %i zijn, dat de Godsdienst-kennis 8taan op de allereerste plaats! BUITENLAND Ontwapenings - kwestie. VOORBEREIDENDE COMMISSIE. Een fc mule gevonden. leen Fransch voorbehoud, «ie Zaterdag te Genève gehouden zit- der ontwapeningscommisri werden agel3cke en Fransche voorstellen be tode de begrenzing van het aantal ••'kappen behandeld, kwest-'os of de reserve-manschappen to worden meegerekend, wat onder to-manschappen moet worden ver- !en of uitsluitend over de strijdkrach- land, dan wel over de strijdkrach- j® 'and, te water en in de lucht moet tol gesproken, bleken groote moeilijk- op te leveren. Ten slotte heeft de ^sie zich in eerste lezing accoord «rd met een formule, waarin gezegd dat de hooge verdragsluitende par- overe en komen bet aantal manschap- 'I® beperken, dat in dienst is bij het t(|! bij militair georganiseerde forma- tolka onder een Fransch voorbehoud. ®ijk zal namelijk telenmale do kwes- de onderlinge afhankelijkheid der ellende bewapeningen ter Bprake met do medcdeeling, dat Frr.uk- tegen iedero beperking van do ef- *en der strijdkrachten to land zal fko, indien naderhand zulk een be- tyvoor do strijdkrachten to water en "tocht mocht worden geweigerd. DE MARITIEME ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Zenden Frankrijk en Italië waarnemers? Volgens een bericht uit Parijs zijn Italië en Frankrijk overeengekomen naar de drie-mogendheden conferentie over do ont wapening ter zee een waarnemer te zen den. Duitschland De incidenten in bezet gebied. Vrijdag werden door het Fransche krijgsgerecht te Mainz do soldaten, die den 8sten Januari Duitsche burgers, o.w. twee vrouwen, ernstig mishandelden, ieder tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het Fransch-Duitsch handelsverdrag. Goede vorderingen. Naar wordt gemeld, is ten aanzien van een voo:1 Dopig Fransch-Duitsch handels verdrag thans principieole overeenstem ming bereikt. Het door de beide delega ties bereikte accoord moet echter nog door de beide regreiingen worden goedgekeurd. De leider der Duitsche delegatie, Posse, is uit Parijs naar Berlijn vurrtrokken, ten einde aan de Duitsche regeering rapport uit te brengen. Bijzonderheden zullen eerst worden me degedeeld, nadat de beide regeeringen haar goedkeuring aan het accoord zullen hebben gehecht. In elk geval overschrijdt dit de bevoegdheden der onderhandelaars, die daarom besloten het compromis als een - voorloopig en niet bindend voorstel aan hun regeeringen voor te leggen. Waar schijnlijk komt het rijkskabinet heden bij een, ten einde de kwestie te behandelen. De jongste onderhandelingen hadden hoofdzake betrekking op den invoer in Frankrijk van Duitsche chemicaliën. Over de te importeeren hoeveelheid was men het reeds eens, doch niet over de wijze van verkoop. Duitschland verlangde namelijk in Frankrijk een vrije markt, terwijl Frankrijk daarentegen er op stond, dat slechts aan bepaalde organisaties zou wor den geleverd. Albanië. REVOLUTIE-GERUCHTEN. Achmed Zogoe gevangen genomen? Onbevestigde berichten. Het aantal geruchten van een op han den zijnde revolutie in Albanië neemt toe. In de Italiaansche nota aan de mogend heden heeft Italië er de aandacht op ge vestigd, dat het iedero revolutie in Alba nië aan den invloed van Joegoslavië zou toeschrijven. Naar bekend heeft Joegosla vië daarop het denkbeeld geopperd, een onderzoek in te stellen, waarna de mo gendheden besloten, een militaire com missie met dit doel te vormen. Met het oog op den dreigenden toestand in Albanië is het echter volstrekt noodzakelijk, dat de commissie zich onverwijld naar het Joegoslavisch grensgebied begeeft, voor dat in Albanië inderdaad een revolutie uitbreekt. Zulk een revolutie, die den huidigen president van Albanië, Achmed Zogoe, ten val zou brengen, zou onmiddellijk Ita- lië's interventie tot gevolg hebben. Wat er zal gebeuren, als Italië openlijk troepen naar Albanië zendt, ten einde in dat land een revolutie te dempen, kan men zich ge makkelijk voorstellen. Uit Belgrado komen berichten, die even wel niet bevestigd zijn, over muiterijen in Albanië, waarbij Achmed Zogoe gevangen genomen zou zijn. Men zal goed doen, aan deze berichten voorloopig weinig geloof te hechten. Polen. Poolsch—Russisch pact in zicht. De voornaamste hinderpalen verdwenen. De Poolsche bladen zijn van meening, dat ten gevolge van de gevoerde bespre kingen de voornaamste hinderpalen uit den weg zijn geruimd, die tot dusverre het tot stand komen van een Poolsch-Rus- sisch pact hebben verhinderd. Deze be sprekingen hebben plaats gevonden tij dens het oponthoud te Warschau van den Poolschen gezant te Moskou. Communistisch complot ontdekt. De politieke politie heeft te Warschau een groot-opgezette communistische orga nisatie ontdekt, dio tot dool had op 1 Mei, door de uitroeping van de algemeene sta king, haar slag te slaan. Er zou zeer veel bezwarend materiaal zijn gevonden, terwijl 58 personen zijn ge arresteerd. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Hachelijke toestanden overal. Buitensporige eischen der Kanton n eezon. De toestand in verschillende sleden aan INGEZONOEÜ MEOEOEELING 'TKAN KOUD ZIJN IN APRIL laat daarom Uw haard doorbranden met onze Prima Anthraciet. AMSÏtRDAföSCHE ANTHRACIET P- HEERENSINGEL 34/35 - TEL. 1523 Verzegelde zakken - Zorgvuldige bediening Ook te Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Bussum de Janglse wordt met den dag hachelijker. Te Kioekiang is reeds met de evacuatie der Amerikaansche missionarissen en der vrouwen en kinderen begonnen. De verte genwoordigers der buitenlanders stelden zi:h in verbinding met den daar ter plaat se bevelvoerenden generaal, ten einde te informeeren naar de veiligheid van de bui tenlanders, doch zij kregen een onbevre digend antwoord. Te Tsjinkiang hebben groote troepen Chineezen in de concessie een zoo drei gende houding aangenomen, dat allo vreemdelingen thans overnachten aan boord van de Britsche en Amerikaansche torpedojagers en dat zooveel mogelijk vreemdelingen geëvacueerd zijn. Te Tsjangsja hebben de Kantonneesche autoriteiten verschillende buitensporige eischen gestold aan den Britschcn consul aldaar, in verband met een onbetcekenend incident tusschen twee Britscho mariniers en een Chineeschen boer. Er v ordt een schadeloosstelling geüischt voor den boer, wien, naar beweerd wordt, vier tanden zijn uitgeslagen, doch ook wprdt gecischt, dat de Britsche mariniers ióocten worden uitgeleverd aan de Chinee^he autoritei- teil, opdat de wet in alle gestrengheid op hen kan werden toegepast. Voorts wordt verklaard, dat de Britsche consul volgens de internationale wet slechts een gewone vreemdeling is en dat het recht van huis zoeking en arrestatie op ï.e^ terrein van het consulaat zal worden uitgeoefend, ter wijl do Britsche kanonneerboot en zullen worden behandeld als gewone koopvaar dijschepen. In verband hiermede kan aan boord dezer schepen een onderzoek wor den ingesteld, terwijl er ook arrestaties kunnen worden verricht en aan boord aan getroffen personen kunnen worden uitge wezen. De marine-autoriteiten stellen een on derzoek in naar het incident tusschen de mariniers en den Chineesclien boer. De Britscho vertegenwoordiger te Hankau heeft een krachtig protest gericht tot den Kantonneeschen minister van Buitenland- sche Zaken Tsjen, wegens het eigenaardige optreden van diens ambtenaar te Tsjangsja. Vluchtelingen uit Nanking. De vluchtelingen uit Nanking kwamen gisteravond in een meelijwekkendeh staat, half gekleed, te Sjanghai aan. Zij vertel den vreeselijke verhalen over hun onder vindingen en verklaarden, dat de Kanton- neezen „met voorbedachten rade op Nan king af marcheerden, geleid door Heden, die bekend waren met de buitenlandsche belangen in de stad en zich richtend tegen a-lle buitenlanders, ongeacht de nationali teit." De buitenlanders ontruimen thans Woe- hoe. De toestand te Sjanghai. We er dreigt een staking. Er dreigt te Sjanghai thans een nieuwe staking doordat de arbeiders de weder- indienststelling eischen van alle stakers en de verwijdering der barricades. Aange drongen werd, dat Zendag op dat ultima tum zou worden geantwoord. De Franschen willen de concessie ontruimen. De Franschen zijn van plan alle buiten landers uit de Fransche concessie naar de internationale nederzetting over te bren gen. Tsjang Tso Lin wenscht vrede. Terugtocht der Noordelijken in H o n an. Uit Peking wordt gemeld, dat maar schalk ÏBjang Tso-Lin na de inneming van Nanking door het Kantonleger besloten heeft, den opmarsch van zijn leger in Ho- non stop te zetten en het naar do Hoangho terug te trekken. Bevestigd wordt, dan Tsjang Tso-Lin be reid is een wapenstilstand te sluiten met de Zuidelijken en dan over den vrede te onderhandelen. Tsjang Kai-sjek's plannen. Een aanval op de Noordel ij ken in drie richtingen. Tsjang Kai-sjek verklaardb in een on derhoud met een vertegenwoordiger van de United Press te Sjanghai: „De plannen tot voortzetting der revo lutionaire straf expeditie ten Noorden van de Jangtse zijn nog niet vastgesteld. De nationalisten achtervolgen Tsjang Tso- Lin's leger reeds zegevierend bij Soetsjau in Noord-Kiangsoe. Ik heb order gegeven voor een algemeene mobilisatie, ten einde onzen zegetocht binnenkort in noordelijke richting voort te zetten. Wij zijn van plan, onzen aanval op drie punten te richten. Eén langs de kust, door Sjantoeng, één op Honan, en één langs den Nanking-Peking- spoorweg. Feng Joe- sjiang zal het offen sief tegen Honan leiden mot bijna 200.000 man. Wij denken niet aan eon compromis en zullen Peking op do vlugst mogelijke wij ze zien te nemen, ten einde vrede en een heid in China te brengen." BINNENLAND F. H. M. d. Griendt t. Te Haarlem is Zaterdag plotseling over leden de heer F. H. M. v. d. Griendt, di recteur van de N.V. drukkerij do Spaarne stad, uitgeefster van de Nieuwe Haarlem mer, de Katholieke Illustratie en vele an dere periodieken. In den heer v. d. Griendt verliest ,,Be Spaarneslad", welke onder diens leiding is uitgegroeid tot een grootsche onderne ming, een zeer bekwaam en ijverig direc teur. In breeden kring ook buiten Haarlem wordt het overlijden van dezen zoo ver dienstelijken werker van de Katholieke pers betreurd. Herstel van den Domtoren te Utrecht. In de raadszitting is z. h. st. besloten om \oor de herstelling van don Domtoren niet meer dan 116.000 uit te geven. Mgr. Nolens cn „Herwonnen Levenskracht" Naar wij vernemen, heeft Mgr. dr. W. H. Nolens Zaterdag ter gelegenheid v. zijn 40-jarig Priesterjubiló aan do R.K. Ver. „Herwonnen Levenskracht", instelling van het R.-K. Werkliedenverbond, een be langrijke gift doen toekomen „Volkskr." Een nieuwe parochiekerk te Heemstede. Heemstede is een nieuwe kerk rijker ge worden. Door den geweldigen groei der ge meente kon de oude kerk lang niet meer in de behoefte te vóórzien, waarom het vo rig jaar besloten werd, meer in hot cen trum van het dorp epn nieuwe kerk te stichten. Gistermorgen liad de plechtige instal latie plaats van den nieuwen pastoor, wel ke plechtigheden werden verricht door den HoogEerw. heer Deken L. A. A. M. Wcsterwoudt, van Haarlem. De kerk was geheel gevuld met geloo- vigen, zoo zelfs dat velen zich met een staanplaats teverden moesten stellen. Plebaan Westerwoudt hield onder de H. Mis een gloedvolle rede, waarbij hij de parocianen aanspoorde het werk van nieuwen herder te vergemakkelijken door een godsdienstig medeleven. Het is een schoon en monumentaal gebouw, waarvoor den architect Jos. Cuy- pers en de aannemers Theunissen en v. Sambeek een ceresaluut toekomt, UIT DE OIHGEVI&aCi. KATWIJK. De burgemeester. Bij K. B. is thans aan den heer J. H. de Waal Malefi.it op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente, onder dank- hetu'ging voor de in verschilleude functies bewezen diens.en. LISSE. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te komt Dinsdagmiddag te 3 uur in open bare vergadering bijeen. Do agenda bevat o.m.: Beëediging van den nieuw benoem den Gemeente-ontvanger. Benoeming van loozen. De R. K. Landarbeidersbond „St. 2 leden der in te stellen Commissie tot uit voering van gemeente-werken door werk- Deus dedit", afd. Lisse, heeft als lid aan gewezen den heer K. Lindaard en als diens plaatsvervanger den heer J. van Schooten. Do Ned. Chr. Landarbeidersbond, afd. Lisse, heeft als lid aangewezen den heer W. C. Kaak en als diens plaatsvervanger den heer L. Eisenga. Do voorzitter wordt door B. en W. uit hun midden aangewezen. Vaststelling van: a. Eene verordening, houdende de voorwaarden, waarop gas door het gemeentelijk gasbedrijf over den gewonen meter, wordt geleverd, b. Eene verordening, houdende do voorwaarden, waarop gas door het gemeentelijk gasbe drijf over den muntgasmeter wordt gele verd. Voorst-el tot omzetting van de Openbare M.U.L.O. School in een schcol voor gewoon lager onderwijs en in een school voor uitgebreid lager onderwijs. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de havensloot aan den lieer R. Keimpema te Haarlemmermeer cn van een perceel bouwterrein langs de Ju- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningscon ferentie heeft een formule gevonden voor de beperking der manschappen. Geruchten omtrent een dreigende revo lutie in Albanië. De toestand in de Chineesche steden aan de Jangtse wordt voor de buitenlan ders steeds slechter. Te Sjanghai dreigt een nieuwe staking. Tsjang Kai Sjek over zijn plan tot opmarsch naar Peking. BINNENLAND. Heden heeft de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur te Haarlem vergaderd. (L. en T., l8to blad). Bijeenkomst der landbouworganisaties met minister Kan, Dr. Berger en Dr. Lou- rens ter bespreking van het mond- cn klauwzeer. (L. en T., 2de blad). Het uitvoerverbod van versch vlccsch in Engeland in verband met het mond- cn klauwzeer aldaar. (L. en T., 2de blad). Een brutale poging tot berooving te Antwerpen. (Gemengde Berichten, 2de blad). lianastraat aan den heer Alb. Moolenaar alhier. Voorstel tot aankoop van gronden van den heer F. M. Verduyn, alhier, gele gen achtor de Gasfabriek. Rekening en bo- grooting Burg. Armbestuur. Raadsverkiezing. Vanwege do R. K. Kiesvereeniging is gisteren in het Patro- naatsgebouw de laatste stemming gehou den voor de nos. 11, 12, 13 en 14 van do of- ficieele candidatenlijat voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. Er werden slechts 65 stemmen uitgebracht. Hiervan verkre gen J. Rotteveel 39 st., L. O. Elfcring 24 st., S. F. Barnhoorn 35 st. en F. N. A. Boyssonc 22 stemmen. Do officicele lijst heeft dus het volgende aanzien: 1. J. Pijnaeker. 2. P. Warmerdam. 3. C. Lange veld. 1. A. H. Schrama. 5. C. Schrama. 6. L. Onderwater, allen aft-r. 7. A. Th. van K es toren. 8. P. Romijn. 9. H. van der Vlugt Mz. 10. G. Vreeburg. 11. J. Rotte veel. 12. S. F. Ban iorn. 13. L. O. Elfo- ring. 14. F. N. A. Beyssens. Bloemententoonstelling. Door do Bloe- mistarbeidersveroeniging „St. Isidorus" ia op haar laatste vergadering besloten ook dit jaar wederom op de vrije Zaterdagna middagen tentoonstellingen van afgesne den bloemen te organiseeren. Hiervoor is eene commissie benoemd, bestaande uit do heeren H. v d. Barselaar, H van Dijk, L. C. Elfering, P. Maat en P van Opzeeland. Zij doet bij circulaire een beroep op do Blocmbollenkwoekers om hunne medewer king, om zoo mogelijk zelf oen stand op te richten, of zoo dit niet mogelijk is, aan hun arbeiders bloemen _f te staan Het gt in het voornemen reeds Zaterdag 2 April met deze tentoonstellingen te begin nen. Het hoofddoel dezer tentoonstellingen om de leden meerdcro kennis van do bloemen bij te brengen en alzoo het nuttige aan hot aangename te paren. Moge de me dewerking van patroons en arbeiders groot zijnl Geboren: Roelof, z. van IC. ICempe en R. Borst. Kaatje, d. van D. ICoele- wijn en Ch. J. Brak. Cornelia Elisabeth, d. van J. v. Amsterdam en O. M. Aartman. Jozef Hubertus, z. van M. v. d. Berg en C. A. Wowijs. Overleden - :r <1. Bont 4 m. LANGERAAR. Onwillige koe. Terwijl de knecht van den landbouwer Van S. Zaterdagavond met het melken bezig was, bleek het koebeest wat onwillig. De knecht geraakte mei de hand bekneld tusschen hengsel en emmer, toen het dier zich op de emmer liet vallen, Geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen LEIMUIDEN. Raadsverkiezing. De uitslag der twee de gehouden stemming op Zondag 27Mrt. voor aanvulling der candidatenlijst der R.- K. Kiesver. is als volgt: J. J. Hogcivorst 134 st.; A. Hijdra 113, P. H. v. d. Kamp 126, W. Straathof 145 en P. J. Wijfje 102 stemmen. De totale uitslag is: 1. Bernard, 2. Vis ser, 3. Koos (allo drie aftredend), 4. Straathof, 5. Iloogervorst, G. Kemp, 7. Hydra. NOORDWIJKERHOUY. Bouwen. B. en W. hebben de volgen- do vergunningen verleend: aan den lieer G. T. H. Warmerdam, tot het bouwen van een woonhuis aan den Heerenweg; aan N. Duyndam tot het bouwen aan den Schipperslootwcg van een woon- en win kelhuis (slagerij); aan L. Bouwmeester Gzn tot het bouwen van een woonhuis met bol lenschuur aen den Gooweg en aan den heer P. Smit Lzn. tot het bouwen van een woon huis met bollenschuur aan den Heerenweg NIEUWKOOP. Kiezerslijst. De op 22 Maart jl. dooi Burgemeester en Wethouders vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 1504 kie zers voor do Twccdo Kamer, 1465 kiezers

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1