KWATXA& Dats ÜWAIIA Ondervoeding en tuberculose zijn do factoren die op de huidziekte van invloed zijn Waar een zekere welstand beerscht in de gezinnen is deze ziekte niet zoo vaak voorkomend Spr. geeft een overzicht van de wijze, waarop deze ziekte moet worden bestre den. Het schooltoezicht heeft daaraan bij- zondero zorg besteed en met goede resul taten. Uo uiteenzetting van dit zoo belangrijk onderwerp gaf veel leerzaams te hooren. De afwijking van de ruggegraat is ie constatecren aan de wijze waarop de kinderen vaak in de banken hangen en de schoolartsen zijn er op uit bijzondere aandacht te schenken aan den bouw van do schoolbanken, wat spr. door lal van voorbeelden op een bord demonstreert. Wanneer de kinderen worden onderzocht op het in I.eiden ingestelde schoolsprcek- uur, dan komen er zeer veel onbekende gebreken voor den dag, ook dank zij de hulp van de kliniek van Prof. Gorter en de hulp van de huisartsen. Hier blijkt dan 'ook vaak, dat uitzending naar hui ten een zeer goede gelegenheid kan ge ven om voor het kind veel goeds te stich ten en veel ziekte in den aanvang te stuiten. Bloedarmoede heeft ook de voort durende zorg van de schoolartsen. De betore werktijden en voeding zijn een be langrijk hulpmiddel. Grooto kapitalen worden uitgewonnen door de vermeerderde aandacht aan deze afwijkingen. Een grafische teekening geeft een duidelijk overzicht. Een uiteenzetting van de epidemieën in vergelijkende cijfers geeft een leer zaam overzicht, waarbij geboorten en sterftecijfers een belangrijk deel uitma ken. Vervolgens behandelt spr. hoe nu eigenlijk bet geneeskundig schooltoezicht moet worden ingericht. Aan de hand van talrijke toelichtingen bespreekt Dr. Horst do schoolverpleegsters, dio ook in het gezin gemakkelijk toegang hebben en dat contact is zeer vruchtbaar, daar overleg met do moeders van groot be lang is. Spr. wil besluiten met de conclusie, dat, wil het instituut goed werken, sa menwerking noodzakelijk is tusschen schooltoezicht, school en ouders. Een vraag of ook de bijzondere scholen kunnen profiteeren van de schoolartsen, werd in bevestigenden zin beantwoord. Op een vraag of volle ambtenaren niet beter zijn, antwoordt Dr. Horst, dat daaraan do bijzondere aandacht wordt gewijd. De Voorzitter dankt den spreker voor do duidelijke uiteenzetting en de zoo leerzame behandeling van deze, voor de ouders zoo belangrijke stof. Hij ver trouwt dat men met het geleerde veel nut zou doen. Hierna werd do agenda verder afge werkt. Besloten werd een voorstel, om te komen tot oprichting van een fonds voor uitkeoring bij bevalling, ter centrale ver gadering aanhangig te maken. Eveneens zal ter centrale vergader! qg een voorstel worden gedaan om contact te zoeken, tus schen do organen, die 6tcun verleenen in do bgwiragebij do studio voor den gees telijken stand. Een vraag om een verband-cursus te organiseeren zal het bestuur overwegen. Nadat de kinderuitstapjes waren be sproken, sloot de Voorzitter deze zoo vruchtbare door to weinig leden bij gewoonde vergadering. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE GASVERSTIKKING. Een moeder vind! haar drie kinderen overleden. Do vrouw van den caféhouder H. Kiers, wonende in het perceel Noorderstation straat No. 1 te Groningen, ontdekte Zater dagavond, toen zij nog even naar haar kin deren ging kijken, dat in do kamer, waar in do kleinen sliepen, een gasbraantje open stond. Onmiddellijk draaide zij het kraan tje dicht, doch het bleek reeds te laat. De drie kinderen, een jongetje van drie jaar en tweeling, meisjes, van 15 maanden, la gen levenloos tebed. De ontboden genees- heér kon slechts den dood der kleinen constateeren. In den vooravond hadden de echtge noot© van den heer Kiers en haar moeder, do kinderen op de slaapkamer gewasschen en verschoond. Er was een gaskacheltje van beneden naar hoven gebracht, om de kamer te verwarmen. Toen de kinderen in hun bedje lagen, liet men de kachel nog even aan. Een poosje later, toen do kinderen slie pen, is do gaskachel weer naar beneden gebracht. Blijkbaar is toen verzuimd do kraan van de toevoerbuis af te sluiten. Omstreeks halftwaalf kwam de moeder boven en rook zij een hevige gaslucht. Zij kwam tot do ontstellende ontdekking, dat haar drie kin deren. dio in twee aan elkaar grenzende vertrekken sliepen, bewusteloos waren. De verslagenheid der ouders, die zoo plotseling hun drie kinderen tegelijkertijd moesten missen, is begrijpelijkerwijze zeer groot Allerwege voelt men diep medelijden met de zwaar beproefde oudoTs. Op een in beweging zijnde trein gestapt. Nog goed afgoloopen. Donderdagavond toen de trein van 9.25 uur uit Almelo naar Enschde vertrok, wilde mej. van den Berg uit Enschedo nog instappen, terwijl de trein reeds in bewe ging was. Zij rukte het portier open, doch kroeg meteen zoo'n geweldigen slag van do deur, dat zo tusschen do beide wagons viel. Daar kwam ze op do buffers en de 'trekstang terecht, waaraan ze zich kramp- ichtig vastklemde. Een reiziger trok aan 'de noodrem, waarop de trein op een af stand ven 50 meter tot stilstand werd ge bracht. De juffrouw had gelukkig weinig letsel bekomen en kon, nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt, do reis vervolgen. De trein had twintig minuten vertraging. Overreden en gedood. Vrijdagmiddag is to Rotterdam op den Westzeedijk de kastelein G. Sanders van den Schicdamschedijk met zijn motorrij wiel onder een vracht-auto geraakt. Do motorrijder kreeg een achterwiel van den auto over het onderlijf en overleed kort daarop. Doodclijk ongeluk. Gisteravond om elf uur heeft op den Geldorpscben weg onder de gemeente Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. De ongehuwde 36-jarige G. W. wonende te Eindhoven en geboren te Kam pen werd daar dood gevonden; hij had een schedelfractuur. Tot dusverre kon de juist toedracht van het ongeluk nog niet worden vastge steld. Vermoedelijk is de man van de stoomtram gevalloD. Een speld ingeslikt. Vrouw van D. uit Uden had haar kind je van 14 dagen gevoed en miste daarna een veiligheidsspeld. Doordat liet kindje engewoon schreide meende de moeder, dat het wicht de speld ingeslikt had. Ze liet het kind door dr. Koning onderzoeken en deze oordeelde het raadzaam het patientje i.aar 't Gasthuis te brengen alwaar hij liet met Röntgenstralen onderzocht. Men zag toen, dat de veiligheidsspeld open om toog zat en bovenaan den slokdarm was blijven hangen. Met een instrument werd toen de speld met goed gevolg verwijderd. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT IN DEN HAAG. De aanhouding van de weduwe. Naar aanleiding van de aanhouding van do weduwe G. gcb. Z. wordt nog nader ge meld; Op den dag, dat de misdaad gepleegd werd, rees reeds bij de politie een flauw vermoeden, dat de bovenbewoonster er misschien wel iets van weten zou. Een on derzoek had echter geeD enkel resultaat Maar de politie gaf het niet op en korten tijd na den hewusten Maandag werd aan de overzijde van den winkel van den heer Wilk door de politie een kamer gehuurd, van waaruit eenige rechercheurs liet per ceel en de. bewoners onafgebroken hebben gadegeslagen Niets bijzonders werd echter opgemerkt. lp dien tijd leidde een ander spoor naar Brussel, dat echter, zooals bekend, op niets uitgeloopen is. Gedurende het onderzoek te Brussel werd de bovenbewoonster nauw keurig nagegaan en werd zij zelfs door de politie aan een langdurig verhoor onder worpen. Commissaris Besseiing heeft haar op een Donderdag van des ochtend 10 uur tot ruim 2 uur 's middags ondervraagd Alles leverde echter niets op. De zaak kreeg evenwel een ander aan zien, toen Wille met een verklaring kwam, welke hij als naar zijn meening ni,et-ter- zake-doende, eerst niet opgegeven had, maar welke van groot gewicht bleek te zijn. Dezo verklaring komt, volgons mededee'- ling van Wilk op het volgende neer: Do weduwe G. is de eigenares van het perceel, den winkel had zij aan Wilk ver huurd op mondeling contract. Wilk meende echter, dat het voor zijn zaak beter was, als hij in een ander stads gedeelte zich vestigde. Hij kon een voor zijn branche zeer gesebikten winkel in de Witte de Withstraat huren, en ook zijn vrouw voelde daar veel voor. Zij besloten daarom, de huur van het perceel Bezuidenhout 165a op to zeggen Echter hadden zij een borgsom van 180 bij do weduwe G. gestort, en deze zou nu dit bedrag terug moeten betalen De wedu we had echter doorloopend geldgebrek, en het gebeurde meermalen dat zij bij Wilk, die, zooals men weet, enkele dagen in de week met een kraam op de markt stond, kwam om een voorschot op de huur te vra gen. Wilk en diens vrouw oordeelden het dan ook raadzaam, een gedeelte van do huur in te houden, daar zij vreesden, anders niet hun borgtocht terug te krijgen. Dit be sloten Wilk en zijn vrouw op Zondag 16 Januari. De bovenbewoonster placht 's Maandags ia den loop van den ochtend de huur te komen halen, en de afspraak luidde, dat juffrouw Wilk dan meteen een gedeelte zou inhouden. Wilk zeide nog tegen zijn vrouw: „Ik be nijd je morgen niet, als je dit tegen haar zegt. Wat zal ze te keer gaan". Wilk vrees de nl. voor het twistzieke karakter van zijn buurvrouw en voorzag een hevige ruzie. Enkele dagen na den moord kreeg Wilk' een brief van zijn buurvrouw, waarin deze meedeelde, dat zij het gebeurde voor Wilk treurig vond, temeer, daar zij nog dien Maandagochtend een „koTt maar hartelijk onderhoud" met zijn vrouw had gehad, en dat „niet over de huur had geloopen." Dezo laatste opmerking verteasde Wilk zeer: Immers, hij verklaarde stellig, dat als de buurvrouw een onderhoud met zijn vrouw had gehad, er ongetwijfeld over de huur gesproken zou zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij dezen brief zonderling. In een en ander vond de politie aanlei ding, een huiszoeking te doen in de wo ning van de weduwe G. Daar werd het volgende gevonden: Een schort, dat duidelijk de sporen ver toonde, zeer onlangs uitgewasschen to zijn. Een plek was uitgebeten, waarschijnlijk door het reinigen met een seherp-bijtend vocht. Ook word nog meegenomen een jumper, welke de weduwo G. dikwijls droeg en even eens sporen vertoonde, korten tijd geleden gewasschen te zijn. Nog kwam de politie een getuigenverkla ring ter oore, welke er op wees, dat de ge arresteerde altijd een donker schoTt droeg. dat in beslag genomen is; op den middag na den moord is zij met een schoon schort gezien. Een andere aanwijzing is de volgende: Op oen verborgen plaats werd oen bijl ge vonden. Aan den steel van de bijl zalen bloedsporen Drie deskundigen hebben oen zeer nauwgezet onderzoek ingesteld om na te gaan of dit mensckenbloed was. Er is een apart serum vervaardigd om zonder eenigen twijfel den aard van het bloed te kunnen vaststellen. Maandagavond jl. hebben deze deskun digen hun rapport uitgebracht. Eenstem mig waren zij van oordeel, dat het bloed, dat aan den steel van de bijl kleefde, men- schenblocd was. Tenslotte is nog het volgende gebleken. De sectio had indertijd reeds uitgewezen, dat do schedel van het slachtoffer met een hard voorwerp, een hamer of den achter kant van oen bijl, ingeslapen was. De achterkant van do. bijl past nu precies ir de wonden, welke op den schedel zijn toegebracht. Al dezo feiten hebben er toe geleid, dat Zaterdag tot de gevangenneming van de vrouw is besloten Tegenstrijdige verklaringen van verdachte. De „Tel." meldt nader: Aan den kostganger, die hij haar in woont, zou zij reeds om 10 minuten over twaalf dien dag verteld hebben, dat men vrouw Wilk vermoord gevonden had. De kostganger heeft dit zeer pertinent ver klaard. Om 12.10 uur reeds kon zij on mogelijk van het geval Teeds geweten heb ben. tenzij zii meer van de zaak afwist De particuliere detectiven W. J Lau- wers en L. J. W Stahlecker, waarvan dc eeerste vroeger rechercheur hij de Haag- scbe politie was. maken in verhand met de arrestatie aanspraak op do uitgeloofde f 4250, omdat zii door hun onderzoekingen zouden hebben bijgedragen tot ontdekking van dit spoor. Nog meer op haar geweten? Nu de wed. G. naar aanleiding van tal van bezwarende omstandiehedon als ver dacht van den nioord on mej. Wilk in het huis van Bewaring is opgesloten, is tevens hekend geworden, dat de Justitie dezer da- een het lijk van baar zeven jaar geledon plotseling overleden echtgenoot heeft la ten opgraven voor een gerechtelijke schou wing. De man zou bii een val in zijn winkel ernstig aan het hoofd zijn gewond, zoo had de vrouw destijds tegen den dokter ver klaard. Waar de overledene een vrij booge levensverzekering had afgesloten, is men in verhand met het nu voorgevallene aan misdaad gaan denken Naar men aan de „Tel." mededeelt, heeft de schouwing niets kunnen uitwijzen, daar het lijk reeds in te verren staat van ontbinding verkeerde. Roofmoord op een oude vrouw. Zij weerde zich geducht. Een dezer nachten werd de wed. W. te Terlinden-Nóordheek plotseling wakker door dat ze in een aangrenzende kamer hoorde praten. Ze stond op en ontdekte, dat in die kamer zoowel als in de keuken licht zrandde. Het keukenraam stond open. Toen ze daar kwam, hoorde zo ge dempt praten in de gang. De indringers waren bezig dc voordeur te openen, waar schijnlijk om bij mogelijk onraad den af tocht vrij te hebben De 60-jarige greep haar browning, maar, voor ze 't wapen in de hand had, hadden ook de indringers onraad be speurd, haar gegrepen, tegen den grond geworpen onder bedreiging haar te zul len dooden als zo niet vertelde, waar zo haar geld had verborgen. Toen ze heftigen tegenstand bood, kneep een der laffe kerels haar de keel dicht, zoodat ze niet schreeuwen kon, terwijl de ander alles nasnuffelde, kasten en la den openbrak en den inhoud over den vloer slingerde. Een bedrag aan geld viel in hun han den. benevens een browning, en een kist je sigaren. Toen alles was afgezocht, kozen ze het hazenpad na;'t licht te hebben uitge draaid. De wed. W dio 't niet wilde opgeven draaide het licht weer aan, waarna een der bandieten haar een trap in dc zij gaf, dat ze omver sloeg. De bandiet, die haar moest vasthouden, had intusschen geen benijdenswaardig baantje gehad. Zijn pet en de helft van zijn das, moest hij in haar handen ach terlaten, terwijl ze hem bovendien nog een bloedneus had gestompt. De marechaussee uit Slenaken die den volgenden morgen een onderzoek instelde met behulp van 'n paar speurhonden heeft een halve zijden das, een pet en een be- bloeden zakdoek gevonden. Het is reeds den tweeden keer. dat dit oude mensch. wier 87-jarige echtgenoot drie maanden geleden is overleden, wordt lastig gevallen. Op 27 Februari j.l. wist ze waarschijnlijk dezelfde dieven, due reeds de blinden van een venster hadden weten te openen, met haar vurwapen op de vlucht to drijven. Beide dieven waren gemaskerd ge weest. „Limb. Koer." Berocving van een kantoorbediende. Do dader aangehouden. Zaterdagmorgen om kwart over negen reed, zooals iederen Zaterdag, de kantoor- looper D. S. to Rotterdam, van de Stuwa doorsfirma S., van de Wifhelminakade, Parklaan, Kievitslaan naar den Westzee dijk. Halverwege de Kievitslaan werd hij door een man, die uit het talud kwam, aangevallen en van zijn fiets geworpen. Do aanvaller ging er daarop met de fiets, waarop een zak. inhoudende 5000 was gebonden, van door. De kantoorloopcr riep om hulp, maar inmiddels was do dief al verdwenen. Toevallig passeerde een agent van do auto-brigade, die don dief achtervolgde. Deze vluchtte dwars door de volkstuin tjes aan de Rocliussenstraat. zoodat do agent met den auto hem niet kon vervol gen. Een agcnl van de rijwiclbrigadc zet te echter den vluchteling na en wist hem na eenige scholen in de lucht te hebben gelost, te arresteeren. Hij is naar het po litiebureau Witte do Withstraat overge bracht. Hoe een inbreker zichzelf verried. Uit Rijswijk wordt aan de „Tel." ge meld: Dat het nog niet zoo eenvoudig ia om „echt" in te breken, ondervond dezer dagen een zwerver, een zekere A. J. N. v. P., gedomicilieerd te 's-Gravenhage, die de moeite nam om op een avond het gebouw van de R.-K. school voor U.L.O. alhier binnen te gaan, niet om te leeren, maar.... om to stelen. Hij doorzocht alle kasten en liet zijn sporen in hoeken en gaatjes achter, maar zijn buit: een bedrag van vier gulden in geld en eenige schrijf behoeften. viel hem niet mee. Om uitdruk king te geven aan zijn misnoegen hier over schreef hij in fraaie letters op een der schoolborden, daarbij zich bedienende van een term uit zijn zwcrvers-bargoensch „Meer Poen! s.v.p.", hetwelk vertaald: „meer geld s.v.p" moet beteekenen Of hij met dezen term tevens wilde zeggen, dat hij bij inwilliging van zijn verzoek nog wel eens terug wilde komen, weten wij niet. Wel weten wij, dat de „inbreker" in elk opzicht blijken gaf een echte begin neling in het vale to zijn, want zijn porte feuille met eenige briefkaarten e.d waaruit zijn naam en domicilie-adres di rect waren af te leiden, en voorzien van een biljet van tien gulden, liet hij op het terrein van operatie tchter, zoodat hij ten slotte bij voorbaat zijn slachtoffers scha deloos ste'de voor het geleden verlies De politie had uiteraard voldoende ge- gevc.3 den man sigoalecreii. w«et het gevolg, dat hij ie Zeis1 is aaugeboj- den ei naar Rijswijk is. overgebracht Verdacht van diefstal mol braak is hij naar het Huis van Bewaring in Den Haag overgebracht. Mishandeling van een veldwachter. Zaterdagavond omstreeks elf uur, na af loop van een verkooping in het café van A. v. d. Weg to Ilarkema-Opeinde, Friesl., trok een bende van wel 50 personen, van wie sommigen verhit door alcohol, zingen de en joelendo langs de woning van den veldwachter U. Bekkema Deze trachtte de rust te herstellen en meteen de namen der ergste herriemakers te noteeren. Ou der hen bevonden zich W. F. Weening en T Kooistra, dio zich al dadelijk tegen den veldwachter keerden. Weening liep op den veldwachter toe en stootte hem herhaaldelijk tegen de borst. Ook Kooi stra sprong op den veldwachter toe. Deze, zonder sabel, alleen gewapend met zijn revolver, werd door de menigte geheel in- gesloten. Hij trachtte zijn revolver te trekken. Kooistra greep inverhoeds den veldwachter om het middel en wierp hem op den grond Met de eene hand greep hij den veldwachter bij de keel. Wel een kwartier bleven de beide man nen worstelen, zonder dat het den veld wachter mocht gelukken zich te bevrijden. Hoewel er ongeveer honderd mensch en ol hem heen stonden, stak niemand een hand tot hulp uit en werd zelfs aan do vrouw en dochter van Bekkema den weg tot den politientan versperd. Ook voor 't halen van assistentie was niemand te vin den. Eindelijk gelukte het de dochter haar vader de sabel te bezorgen, doch Kooistra was reeds gevlucht. Weening. die weer op den veldwaihter toekwam, kreeg eenige flinke slagen en nam ijlings de vlucht. In middels verschenen veldwachters van Sur huisterveen en arresteerden nog denzelf den-avond Kooistra in zijn woning. Tegen Weening is proces-verbaal wegens mis handeling opgemaakt. „Hbld." iuitenf. Berichten ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN DEN TORNADO. 30 cicaden, 75 gewonden in Arkansas. Uit St. Louis wordt gemeld: Het aantal slachtoffers bij den tornado in Arkansas wordt thans geschat op omstreeks 30 doo den en 75- gewonden, terwijl verscheidene huizen zijn verwoest. Het Roode Kruis te Green Forest vraagt financieele en medi sche hulp. Het centrum van den storm was Green Forest, waar van honderden huizen de da ken werden weggeslagen. Kerken werden voor ziekenhuizen gebruikt. Een der ker ken is tot doodenvertrek ingericht, waar thans reeds 16 lijken liggen. In vele ernstig beschadigde gebouwen brak brand uit, ter wijl geen pogingen werden gedaan om het vuur te bestrijden. Gevangenisbrand te Koningsbergen. Vrijdagochtend is te Koningsbergen brand uitgebroken in een voormalig fort, dat thans -dienst doet als strafgevangenis. Doordat het vuur zeer snel om zich heen greep, konden de op de eerste verdieping overgebrachte gedetineerden niet meer langs do trap vervoerd worden, zoodat men zich genoodzaakt zag, het traliewerk der celvensters te forceeren om de gevangenen langs dezen weg in veiligheid te brengen. Velen hunner waren reeds bewusteloos ge worden door den hevigen rook. zoodat zij door middel van zuurstofapparaten weer tot bewustzijn moesten worden gebracht. Een aantal gevangenen bekwam brand wonden. Bergverzakking. De Dollendorfer Höhe hij Daun, in den Eifel, is over oen breedte van ongeveer driekwart Kilometer aan het verzakken. Waar nog slechts enkele jaren geleden de toppen van de Dollendorfer Höhe en van den in de nabijheid gelegen Eifertshorg door een vlakken bergrug waren verbon den, heeft zich thans een duidelijk zicht bare dalkom gevormd Spleten vertoont de berg niet. 1HE MEDEOEELIÏ VOILE MELK REEPÉj Slechts een merk kan aan de spits staan Over de oorzaak der verzakking verkent men in het onzekere. Lynchpogingen mislukt. Coffeyville in rep en roer. De stad Coffeyville in den staat Kana» slaat sedert twee dagen onder militain controle, tengevolge van on geregeld heden, die Vrijdagavond na de paardenrennn hebben plaats gehad Drie troepenaMeeJin- gen bewaken het stadhuis en andere open. bare gebouwen, terwijl er in de stralea voortdurend gepatrouilleerd wordt. AUwj soldaten mogen zich 's avonds na ne>?en uur op straat bevinden De opwinding in de stad is begon» r.a de arrostatie van een neger, die door twee blanke vrouwen werd beschuldig vap een poging haar aan te randen Eq men'"te blanken trachtte toen de gevang nis binnen te dringen, waar de neger opgesloten, doch hun aanvallen word-s door de politie, die door de brandy werd bijgestaan, afgeslagen Toen de nigte, nadat de politic ook tot traant haar toevlucht had genomen, uiteen gedreven, trachtte zij dd neger wijk :j brand tc steken. Enkele personen bral»' een ijzerwinkel open en maakten daare®,- ge revolvers en wat munitie buit Vervolgens werd een oanval op Let stad- Ruis- ondernomen, waar allo ruiten wrda ingegooid. Enkele personen, die prnhw- den door het politiecordon heen te drliwa, om in het stadhuis te komen, werden on- middellijk gearresteerd Inmiddels had ilt gouverneur van den staat Kansas onver- zoek van den burgemeester een afrMin; cavalerie naar do stad gezonden, die il? orde herstelde. De gearresteerde n^er heeft zijn onschuld aan hot hem ten Uüi gelegde kunnen bewijzen en is in vrijheid gesteld. Mislukte treinaanslag. In het Hannovorsche is een aanslag p- pleegd op de lijn van het Teutoburgenvoivi. Bij Aavenweddc waren steenen van 20 w 25 Kilo zwaar op de rails gelegd: ze we den echter door de locomotief weggescho ven. Toen de volgende trein ter plaat* kwam, bleken de steenon wederom de h te versperren Een onderzoek i's ingestdl Typhus-epidsmie in Montreal. Te Montreal heerspitt ;oen rie, die, naar men gelooft, veroorzaakt is door besmette melk; sedert 4 Maart zijn 512 gevallen aangemeld, terwijl alleen geduren de de afgeloopen- 24 uur niet minder dm 88 gevallen bekend zijn gemaakt. Dc epide mie is niet kwaadaardig, daar slechts vijf tien personen zijn overleden. ■M.lllll I II *1 III li 'i I UIT OE OH8GOMB6 HiLLEGOHf. INWIJDING DER ST JOSEPHKEBS. Zaterdag, de feestdag van St. Joseph was een vreugdedag voor do parochio m St. Joseph: do nieuwe kerk, zoo eenvouüf en mooi gebouwd door de N.V. Aanrc- mersbedrijf Koeken tc Tilburg, onder r chitectuur van Jan Stuijt, zou op den Pr troonsdag worden ingezegend en in ge bruik genomen, terwijl do Bisschoppelijk Consecratie la-ter volgt. Do voorbereid^ tot deze goede verhuizing heeft heel wj moeite en zorgen gekost, doch, onvennotil in ijver en werklust, is Pastoor Van Itf* wen uitnemend geslaagd. Dat zag itto terstond, die tegen 9 uur do getuige zijn van deze- wijding en die de een# plechtige H. Mis wilde bijwonen. En j1 waren er niet weinigenDe belommer!:* gen van werkzaamheden, die Zaterisfj meer dan anders aan de orde zijn in ie-tr gezin, werden niet geteld en zoo wm t'1 geheele kerkgebouw gevuld, toen de cew H. Mis werd opgedragen. Ofschoon als we reeds meldden geen bizons* uitnoodigingen waren verzonden, was het gansche Kerkbestuur (exclusief de n«j Zeestraten, die door ziekte verhinder! was) tegenwoordig, alsmede architect Jj1 Stuijt, de dag. opz., de heer Etmans," zoons van den heer Koeken etc. Wegens ziekte kon den Hoogeerw. Zondag, die op 27 Mei van het vorige p» de plechtige eerste-steenlegging verricnn thans de inwijding niet doen en het maar weinig gescheeld, of ook de boos eerw. heer Dessens van Leiden, waa Deken, was door ziekte verhinderd 8 weest. Gelukkig keerde diens onges heid nog ten goede en kon deze dc p' tigheden verrich'en. Bij de inwijding zoowel als bij de 4 op te half tien volgende plechtige mis, werd d" hoogcerw. deken 8easS1V als presbyter-assistens door den heer Vermin, Missionaris van Mad ra*, diaken door den weleerw. heer Matno St. Martinus, als ceremoniarias door weleerw. heer Schoenmaker, eveneens St. Martinus, als ceremoniraius door weleerw. heer G. J. Morsch, kape»33 parochie, terwijl Pastoor Van Leeuw het priesterkood had plaats genomen- zangkoor onder leiding van den heer J. Hcirman uit dc Mis van J- G- voor mannen en jongens, dio bee klonk, waardoor is aangetoond, j^ij liet met dc -rustiek zeer gunstig getroffen. Xa het Evangelie hield Dcsscns vanaf het hoogaltaar een

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4