murnm Weïfuws ABdusïroOP iyeede Blad. Weet gij dat RöüTE WELDOENSTER lensdag 16 Maart 1927 Onder Communisten. T0r het Communistisch Kamerlid. orgaan „De Kommunist" noomt iguur van het communistisch Ka- y bij het ontwapeningsdebat „jam- li k" en licht dit op de volgende lie- 15 j wijze toe: i 'anneer men gelooft zich principieel seten verzetten tegen iedere ontwa- igspolitiek, omdat zoon politiek men meent qontra-revolutionair is, bedrog der arbeidersklasse betoe- dan is het onmogelijk een dergelij- olitiek te ondersteunen en vóór üet rp te stemmen. Het „betoog" van de Visser kon slechts tot één cou- ïile" leiden n.l., dat een leger van (1 man met een dienstplicht van jaar, het meest bevorderlijk is voor rdslagen der proletarische revolutie [öHand. En als men die overtuiging iaan is dan moet men daarvoor 0 opkomen, ook al weet men dat de populariteit van dit soort rc- onairen niet zou doen toenemen, aen meent dat het a<uniemen van D. A. P.-voorstel de pacifistische 1 der massa's versterkt, dan moet tegenstemmen. En ate men in zoo'n toegeeft aan de verderfelijke illu- der massa's en voorstemt uit vrees liemmetjesverlies bij de a.s. veikie- c, dan is men niet alleen een laf- maar ook een smerige politieke zich de hecren na hun politieke sprongen voelen, zij die zoo'n keel 3 „De Nieuwe Rotterdammer" liteert en die nu gekoesterd worden welwillendheid van dit orgaan? ir bij allo denkende arbeiders is ilreden van Lou de Visser, de man, de klap op de vuurpijl, het stern- jen z'n eigen principes vertoonde, ils laffe demagogie veroordeeld. De der sociaal-democraten had hij vol- rdiend. geheel passeud hij de kroegmenla- tan het individu de Visser is het, met z'n vuisten een tegenstander ijgen poogde te brengen, die hij in oskracht meende te overtreffen, urnen dat maar al te goed. Ook ons hij indertijd in het partijbestuur P. H uitgedaagd om „op de mat en" en een pak slaag aangeboden, vengoed als hij toen aan ons vricn lerzoêk om z'n gang to gann, riiot le voldoen, evengoed droop hij li, toen een stevig gebouwde tegen- opdaagde. Het is zonde van de "die Stenhuis hem gaf. Men slaat kerels niet. Als politicus en als rsbaas vertoonen ze zooveel jam- heid, dat men er medelijden mee oelen. Want het is de jammerlijk- an het lampenproletariaat, dat z'n izenheid voor revolutiouair senti- aanziet." KERKÜIEUWS ASTOOR G. W. d. BURG. t lenochtend is zacht en kalm, voor in de H.H. Sacramenten der Ster- in den ouderdom van 62 jaren den do weleerw. heer G. W. v. d. sedert 1908 pastoor te Nederhorst- lerg Z.Eerw. ontving de H. Pries- iing in 1891, waarna hij o.a. werk- was als kapelaan te Amsterdam nna) en als rector van het St. igesticht te Haarlem. Nieuwe Flores-missionarissen. schrijft uit 't Missiehuis te Uden: groote blijdschap werd verleden Zondagmorgen door de bewoners van St Wllibrord 't bericht ontvangen van de benoeming 'der laalst-gewijdo Priesters, door den H.Eerw. Alg. Overste van Steil, Pater dr. Gier. Behalve Pater Piet Beltjens, die do be- "öoem ng ontving tot leeraar aan het Mis siehuis te Uden, werden alle nieuw-ge- wijden, volgens hun wensch, bestemd -voor de Missie van Flores-Timor (N.O. I.); n.l. de Paters Jac. Bakker uit Wer- vershoef N.H.; Will. Dauiils uil Beugen N. Br.; Herru Enninga uit Vlagtwedde Dr. Piet Heerkens uit Tilburg; Matthieu Naus uit Neer L.; Jan Smit uit Andijk N.H. Met deze nieuwe Missionarissen zal van don zomer (voor de tweede keer) naar zijn Missie vertrekken Pater Bern. Glaneman, oud-provinciaal in Flores. Nieuw klooster te Arnhem. Naar de „Geld" verneemt, zal Arnhem binnenkort waarschijnlijk weer een nieuw klooster rijk worden. Er bestaat n.l. zeer veel kans dat hier een slot klooster gevestigd zal worden van de on geschoeide Carmeli lessen van de H. Tho- resia, een contemplatieve orde, die slechts enkele kloosters in ons land telt en waar van het moederhuis te Schiedam i3 ge vestigd. Van Z. D. H den Aartsbisschop van Utrecht ontvingen de Zustbrs reeds toe stemming om in bet Aartsdiocecs een nieuw klooster te vestigen. STADSNIEUWS Haariemsche ürkestvcreeniging. Russisch programma. Toen dirigent Gerharz voor het eerst na zijn aanvraag om ontslag optrad oui de uivoering van Maandag te leiden, werd hij met spontaan applaus ontvau- gen. Een krans met rood-witte linten werd htm aangeboden. Men zou hem noode zien weggaan, den taienlvoilen m- telligenten musicus, aan wien Leiden zooveel goeds en moois op muzikaal ge bied heeft te danken. Als inleiding tot dit ooncert was ge kozen de Urkestsuite „Danses Russcs" van Borodenne, waarna do 5e Symphonie van Tschaikowsky „alle nummers op verzoek" stond op het programma ver meid. Een forscho greep is gedaan iu de Russische. orkestmuziek-Htleratuur. Pro fessional was Borodino feitelijk niet. Hij was chemiker," maar zijn groote liefde voor muziek was oorzaak, dat hij zich op ialeren leeftijd aan de compositie wijdde en zich aansloot bij den kring van Balaknm, Korsakow, César Cui, Moussorgski en Glazounow. Hun streven was de Russ.sche muziek tot een natio nale kunst te maken. Er is veel moois en interessants in Borodines muziek; iets dat dadelijk beïnvloedt, de ongecultiveer de zuivere kern, die er aan ten grond slag liet, de folkloristische, sfeer. Heel meeslepend is de muziek. Tschaikowsky, als echte Rus, heeft momenten van bui tengewone teerheid en ©en haristocht om van to beven. Geweldig opstandig is zijn 5e Symphonie; niet kennend de verzoe ning, de blijdschap van het leven. En als hij bitter wordt, dan bonkt hij ju- mcedoogenloos met bazuin en trompet ten, jaagt het strijkkwintet opzwepend omhoog, de pauken rommelen onheilspel lend. Verbijsterend is de leed ver klank ug, een uitschreeuwen in opstandige kracht. Onbegrijpelijk is Tschaikowsky niet, vooral niet wanneer een kenner als Ger harz aan het woord is. De talentvolle dirigent heeft het mooie kuüuen belich ten, heeft de partituur geestelijk door werkt en de d.epere gevoelsinnigheid opengelegd. Beklemmend werd de toe hoorder beïnvloed. Het orkest speelde boven lof. De „Sieben Russische Volksweisen" van Liodow, die nu volgden, voldeden eveneens heel mooi, zoodat deze met Slavische verbeelding geïnstrumenteerde volksliederen zeer geïnspireerd in melo- dieuse verscheidenheid tot uitipg wer den gebracht. Rimsky Korsakow, de be duidende kunstverschijning onder de Russische componisten, was vertegen woordigd met „Capriecio espagnol'', een poi'tisch met warm coloriet geschilderd orkestwerk. Tusschen bont-kleurig be weeg van dansrhythmo illustreert en vertolkt de componist velerlei gemoeds stemming, een volksachtige melodie, kracht, lenigheid en gratie. Een natuur- bloei van muziek. Zoo was ook de opvat ting van den dirigent, die haar zonder oplegging, in rhytmische gespierdheid, robuust van inzicht vrij en los, maar met verrijking der gevoelsuiting voordroeg. Orkestmeester Knikker hebben wij met genoegen gehoord in do voorkomende so lotrekjes. Ook de andere instrumenten, die solistisch optraden waren gelukkig in hun uitvoering. De uitvoering slaagde buitengewoon mooi. Het orkest reageer de uitmuntend op do intenties van den dirigent. Gerharz en zijn orkest zijn de zen avond hartelijk en spontaan toege juicht als uiting vau bijval en erken telijkheid. J. K U9T CE OMGEVING ALKEMADE. GEMEENTERAAD Kaih. School te Nieuwe Wete- ring Het zevende leerjaar. De Raad dezer gemeente vergaderde gisterenmiddag ten 2.30 uur. Voorz. de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden do notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: '0 Voorstel van B en W om over to gaan tot opheffing van de O L. School te Nieuwe Wetering. Door don Voorz. wordt voorle zing gedaan van het adres vin het R. K Kerkbestuur van Roelofarendsveen om gelden beschikbaar te stellen voor de stich- 'ing van een R. K. Bijzondere School te Nieuwe Wetering In een tweede adres verklaart het kerkbestuur niet ongeneigd te zijn de bostiend'1 O. I.. School aldaar over te nomn, mits dat gebouw in een behoor lijken bruikbaren staat verkeert B. en W brengen naar aanleiding hiervan een prae- advies uit, waaruit blijkt dat de bestaande 0. L. School wordt bezocht door 67 leer lingen. waaronder 62 R. K. en 5 nlet-RK Deze 62 leerlingen zullen bij opheffing van de school overgaan naar (1e te stichten R K. School, terwijl met de ouders der over blijvende leerlingen een zoodanige rege ling is getroffen, dat zij hunne kinderen bij opheffing van d;e school zullen zenden naar oen christelijke school in deze ge meente of naar een openbare lagere school in een naburige gemeente. Do door het Kerkbestuur ingezonden stukken voldoen volkomen aan do bepalingen der L. O. wet zoodat het bestuur recht heeft on een bij zondere school. Het spreekt vanzelf dat de cemeente bezwaarlijk voer de 5 overblijven de leerlingen een openbare school in stand kan houden. De heer Los vraagt of het kerkbestuur enkel do school overneemt of ook de wo ning. De Voorz. antwoordt dat het kerkbe stuur zich bereid heeft vorkleerd na goed- Kuuiuig ya.ii uec raausncslUit (ie woning legen taxatie door drie deskundigen over te nemen. Verder vraagt de heer Lós of hot hoofd der school wordt overgenomen, waarop de Voorz. antwoordt dat dit naar alle waarschijnlijkheid wel zal geschieden Z li. st. wordt hierna het voorstel van B en W aangenomen. 2o. In verband met punt lo. der agendi stollen B en W voor om na goedkeuring van de opheffing der O. L. School te N.- Wetering het schoolgebouw ter beschikking te stellen van bet R. K Kerkbestuur van Roelofarendsveen. De inspecteur heeft te gen het beschikbaar stellen van het gebouw der openbare laeere school geen bezwaar, zooals uit zijn aan B. en W gericht schrij ven blijkt. Zonder hoofdelijke stemming besluit ook de raad het gebouw na goedkeu ring van het raadsbesluit tot opheffing tor beschikking te stellen van het kerkbestuur. 3o. Voorstel van B en W tot het aan gaan van een rekening-courant overeen komst met de Bank voor Ned Gemeenten te 's-Gravcnhage groot 30.000 a 5 pet. B. en W. deelen in hun prae-advies aan den raad mede, dat in verband met de door don Raad genomen besluiten tot uitvoering van buitengewone werken, bestaande o.m. in de verbreeding en verbetering der we gen, de uitbreiding der straatverlichting enz. do kasgelden van deze gemeente, waar v-erken is betaald en voor welke werken, I zoodra het juiste bedrag bekend zal zijn, een geldleening zal worden aangegaan, niet moer toereikend zijn om allo uilgaven voortvloeiende uit deze werken te voldoen. Da heor de Vette acht de rente vrij hoog. De heeren Rotteveel en De Jong vinden zulks niet. Bij de boerenleenbank zal men nog altijd voor rekening-courant 5.5 pet. moeien betalen. De heer Rotteveel vraagt of de gemeente bij deze Bank ook verplicht is de latere de finitieve geldleening te sluiten, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Hierna wordt z. h. 6. besloten bij genoemde bank deze rekeniug-courant te sluiten en worden B. en W. gemachtigd tot hot sluiten dei- overeenkomst ter uitvoering van dit raads besluit. 4o. Vaststelling van een raadsbesluit waarbij B. en W. worden gemachtigd tot het aangaan van overeenkomsten ter uit voering van alle raadsbesluiten, betreffen de burgerrechtelijke handelingen, alsmede tot het verrichten van alle verdere hande lingen ter uitvoering der aangegane over eenkomsten. De Voorzitter licht dezq. zaak nader toe. Tn verband met het arrest van den H. Raad van 22 Jan. 1926 wordt de uitvoering van burgerrechtelijke handelingen niet meer behoerscht door do artt. 70 en 179a dor Ge- een verkoudheid meestal in éénen nacht geneest met meentewet, zoodat de uitvoering van raads besluiten tot koop, verhuur enz. zonder uit drukkelijke machtiging van den Raad niet door den Burgemeester, noch door B. en W. mag worden uitgevoerd Prof. Dr. E. Meyers, uit Leiden heeft op verzoek van de vereeniging van Ned. Gemconlen te Den Haag een advies over dit arrest uitge bracht, met welk advies B. en V/. volko men instemmen, zoodat B en W. den Raad in overweging geven hen te machtigen tot het sluiten van overeenkomsten ter uit voering van alle raadsbesluijlen, betreffen de genoemde handelingen. Ton einde in de naaste toekomst geen nadeoligo gevolgen van reeds genomen raadsbesluiten betref fende genoemde handelingen to ondervin den stellen B. en W. bij punt 6 der agen da voor een besluit te nemeu, waarbij alle overeenkomsten door hen tot op heden ge sloten ter uitvoering van evenvermelde raadsbesluiten worden bekrachtigd Verschillende hooren voeren hierover het woord, waaruit blijkt dat de meesten weinig begrijpen van hetgeen B. en W hier voorstellen. De neer los zou eerai ueze a-m* eens nader ouder do 00,gen willen zien. De lieer Rielhroek heeft het advies gelezen en gelooft, als de heer Los ziqli do moeite had getroost om do stukkon in te zien hot hem allicht wel duidelijker zou zijn. Tegen aanhouding van beide punten tot een vol gende vergadering heeft spr. geen be zwaar. wellicht wordt het spr. dan nog duidelijker. Besloten wordt deze bcido punlen van de agenda af te. voeren, de stukkon bij de leden te doen circuleeren en daarna in de eerst volgende vergadering weer te behandelen Z. k. s. wordt hiertoe beslolen. 5o Voorstel van B en W. om over te gaan tot uitbreiding van de straatverlich ting op den Lnngeweg, tusschen de woning van de wed. Hoogenboom en do brug over een lengte van pl.m 200 M. B en W stel len voor nu do wegverbréeding gereed is op dat gedeelte weg 4 lantaarns bij te plaatsen De bosten met het leggon van den kabel worden geraamd op pl.m. 350. De heer de Vette vraagt of deze verlichting wel noodzakelijk is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Verder vraagt de heer de Vette cenigo inlichtingen omtrent de schutting staande langs dien weg. De Voorz. zegt met de eigenares van de schut ting nog te onderhandelen. Na deze toe lichting wordt z. h. s liet voorstel van 15. en W aaTt^ermmnn VW'1'»r»ia nu" ïn^-n- UIT DE RADIO-WERELD. Programma'» voor Donderdag 17 Maart. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 3.30-4.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. 5-6.45 Concert door hel H. D. O.-or kest. Jan Nieland, piano. 0.457.45 Beginselen van het Burger lijk Recht en van het Handolsrecht. 10.30 Persbcr. 8.10 Aansluiting van den Stadsschouwi burg te Amsterdam. Caecilia-concert. Or kest o.l.v. Pierro Monteux. Soliste Mevr. NoorderwiorReddingius. Ouverture Euryanthe, Webor. Symplionio 13. kl. t. (Onvoltooide), Schubert Aria's uit do can tau No. 57 en 151. Bach. (Zang). 7o Symphonie van Beethoven. Dave n try 1G00 M. 11-20 Concert De band van If. M. Royal Airforce en solisten (contra alt, te nor, cello). 12.05 Gedichten van Tennyson. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing: Moby Dick. 2.50 Lezing: Before and after the war. 3.20 Evensong vnn do Westminster Ab bey. 4.05 Lezing; Ou imagining things. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie: Up hill and down dale. 5.35 Kindcruurtje. 0.20 Concert. Daventrykwartot. 6.35 Landbouwbcr 6.40 Het Daventrykwarlet. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Causerie: Ladies Golf 7.20 Lezing: The tournament. 7.35 R-» pianosonates van Mozart. Pia nomuziek 7.45 Lezing: Nature's camouflage. 8.05 Dansmuziek 8.20 B B C. National Concert. Koor. Or kest (150 musici), o.l.v. A. Honegger en G. Holst Om 9 35 onderbroken door do weer- en nieuwsbcr. 10.20 Lezing: Wanderings in Australia 10.3512 20 Dansmuziek. „Radio-Paris 1750 M. 10.5011.20 Niouwsb. en muziek. 12.502.10 Concert Orkest. 5055.55 Kindcruurtje. 9.05—-10.50 Concert. Orkest en vocale solisten. Langen berg 469 M. 10.20—11.20 Concert. 12.501.50 Kamermuziok (piano, viool collo). 4.205.20 Concert. Liodorcn, koorzang on instrument. Soli. Orkest, alt. Sopraan, cello 7.359.20 Concert door hot groote or kest, o.l.v. Dr. Bu3chkotter. Königswusterhauscn 1250 M. 1507.05 Lezingen en lessen. 7-2011.10 Radio-camaret Orkest. Poelgeest, viool A Seeker, piano H Rit- ter, cello. W. Krüger, harp. A Manntzhu- sen, sopraan Daarna dansmuziek in Göll- ners finten Sfuben, Hamburg 394.7 M. 11.501.20 Orkcstconcort. 3.354.20 Kamermuziek. 4 205.20 Trio-concert 5.206.20 Dansmuziek. 7.20 Rad:o-cabnref Zie Königswustcr- hausen. Brussel 509 M 5.206.20 Kinderuurtje. 8.50 Orkeslconcert. 9.5510 50 Dansmuziek. meu een reclame schoolgeld en oen reclame Hondenbelasting, wclko worden afgohnn- deld overeenkomstig voorstel van 11 on W. Tot do ingekomen stukken behoorden 0 m. verslag van de plaatselijke schoolcommis sie over het jaar 192R In dit Verslag doolt do commissio mede, dat zij in een drietal vergaderingen uitvoerig hebben besorokon do invoering van liet 7e leerjaar op de scholen in deze gemeente. Aan allo school besturen beeft de commissie hierover oen schrijven gericht met verzoek de moge!iik heid tot invoering hiervan ernstig te be spreken. B en W stellen voor het verslag voor kennisgeving aan te nemen, waartoe 7. h. s. wordt besloten Verder is vin Ged. Staten de medodooling ontvangen dat zii hebben do boePytdnrr o>i hot FEUILLETON, kaan dooi Pierre l'Ermite. *iist ieder zijn plaat3 aan; wat des üakkelijkor is, wijl allen heel den den blinde kennen. Allemaal 10 eerst gaan naar hot land, waar Bwoonlijk werken; daarna stilletjes poet de een na den ander naar Val hien te komen langs verschillende F» 6ïj Frilleux elkaar trachton to ont- p en heel den dag wel tusschen het fijn, maar toch elkaar in he*- oog Vóór alles, zoodra Jacques fluit, allen rondom hem staan, bereid to gehoorzamen. F oen prachtig gezicht in dien vroe- Daar staan die jonge kerels mannen met him harde handen trekken, die getuigen hoe zo hebben in den dienst van het rondom Jacques, dien zo kennen on als hun verdediger en dien grond. Daar zal opnieuw gestreden porden, maar nu anders dan iede- er op rekenen, dat gij allen uw pt doen, is 't niet? Fprwijl hij een voor een zijn mannen weet hij, dat dio vastberaden, pende en stout-durvende werkers hem zullen staan en naar niemand uisteren dan naar zijn woord! moeten wo meenemen, als wa- een dagloonor. 8tokken en uw harten." Bij groepjes gingen ze heen, en lang zaam aan verspreiden ze zich, do een hier, do ander da-ar, alsof ze zich naar hun werk van iederen dag begaven; elk hadden ze drie francs meegekregen, waarvoor zo te gen den middag zich wat te eten konden verschaffen in een der herbergen van Fril leux of Val d'Api; ja 't was zelfs voldoen de om tegen vier uur nog eens op dio plaatsen te komen, als het nuttig of noo- dig bleek om hun invloed to doen gelden. Jacques durfdo er wel niet voor instaan, dat precies iedereen oen goed gebruik van dat geld zou maken: de een of andere zou misschien de bekoring niet goed kunnen weerstaan bij dio barro hitte, maar hij wist toch zeker, dat hij op allen desnoods kon rekenen, en dat vooral was zijn doel. 't Belooft een geducht zonnetje te wor den op den dag. Om zeven uur al liggen do weiden droog. Juist zoo'n dag lijkt het meest geschikt om een bloedigcn opstand te zien. En 't is ook Jacques' vasto mce- ning dat het cr spannen zal in Val d'Api vandaag. Hij laat de Abdij rochts liggen en gaat langs do veldwegen, dio evenwijdig loopen met den grooten weg van Saint-Qucntin. Midden in Bois-Roux, ontmeet de jonge graaf een toiman van do Abdij, dio geheel vrijwillig zich gaat voegen bij do mannen van Jacques. Wijl diens vrouw werkt bij Odilc, vraagt Jacques het laatste nieuws over zijn verloofde, 't Is verre van goed. Odilc is op, en ligt tc bed met hooge koorts, ongetwijfeld veroorzaakt door de vermoeidheid der reis en do beroeringen rondom, maar ook door den gewonen loop dér ziekte, die hoe langer hoo heviger wordt. Vol bezorgdheid, in een gemoeds stemming, dio hem zachtjes aan voorbe reidt op do droevige gebeurtenissen, die er gaan gebeuren, zet Jacques zijn weg voort. Bij Brésolettes begint de omgei ig "til- lekens aan te veranderen, men zou meenen op twintig uren afstand te zijn van Fer- landièro. Het oude typische dorpje is niot meer te kennen: tusschen de huizekens met groenbemoste daken heffen zich de schreeuwerige, pas-gebouwde muren dor fabrieken, waar de zon staat te blakeren op de grijs-witte cementeering. Hij komt boertjes t"gen iu hun werkpakje, wier ge zicht niet de minste blijk gcoft dat ze iets weten van een oproerige buurt, en cn beetje verder, ontmoet hij een troepje ha- velooze, bleeke vrouwen, dio een heel go- tal schreeuwende en slordigo kinderen achter zich aan sleepen. Dan komen de soldaten. Op do gras- beemden langs de straat liggen de knraa- siers in bivak en koken hun soep. Toevallig kent Jacques den luitenant, oen jong kereltje, aan wien hij wel eens rijpaarden verkocht heeft en dien hij ge woonlijk uitnoodigt bij oen jachtpartij. Eenige oogcnblikken spreken ze mot el kaar. Ook de luitenant verwacht, c'-1 hot een zeer ernstige dag zal worden, als ae fabrikanten de voorwaarden woigoren, dio het comité zal voorslaan. „U hebt hier in de buurt." zegt de «lui tenant tegen Jacques, „een zoker iemand, dio Soiipot heet, cn dien ik met een heel gerust goweten tegen den muur zou plak ken. Die rakker geeft natuurlijk evenveel om den werkman als mijn paard en kan niets beter dan het volk tegen de fabri kanten opruien. Lees dit plakkaat maar eens, dat hij de zen nacht overal heeft laten bezorgen en op de muren laten aanplakken. Mijn jon gens hebben het juist overal afgescheurd." En Jacques las: Kameraden. De patroons moeten toegeven of cr on der. Flinkop, vrienden! Van middag om drie uur zullen wo aan die uitzuigers en bloedhonden de wot gaan voorschrijven. Zorgt, dat gij allemaal daar zijt. En als die slavendrijvers, die brandkastjoden niet mét volle handen het gehl teruggeven, dat ze ons hebben ontstolen, dan weel... drioworf wee!! Weg met do hongcrloonenWeg met de uitzuigers I We zullen ze vertrappen onder onze met spijkers beslagen schoe nen, en wij, wij-zelf, zullen met onze hard- gewerkte, kromgewroeto handen het geld uit hun brandkasten gaan halen, het brood, dat zij aan onzo kinderen weige ren 1 Work o£ do dood.! Leve de socialo revolutie I Het Comité. .,En nu moet u wel weten," zegt Jacques, „dat die ellendeling op do eerste plaats geen werkman is cn vervolgens, dat hij geen kinderen heeft. Hij heeft zijn uiter ste beat gedaan in den gemeenteraad om de fabrieken hier te krijgen; hij is het ook, die met allo mogolijko middelen het boerenvolk heeft gelokt naar do fabrie ken en naar zijn kro°- natuurlijk. Do hee ren .xauiuiisiri zijn /.oker lcn Uaisien tijd niet erg gul geweest om licm zijn pro centen te betalen. En dan ook, zijn plan is om hier afgevaardigde - worden." „Kan me niet schelen lmaar als ik hem bij een opstoot j to pakken krijg „Heb daar geen zorg ovor, luitenant. Hij zal alles wel regolen, maar van achter zijn toonbank it; en zooals gewoonlijk zullen de arme drommels, die door enkele rad draaiers op hol gebracht zijn, het kind van do rekening worden." „Arme tobbers!" „Zorg, als 't u blief, niet to hard voor hen to zijn?" vraagt Jacques vol medelij den. „Zo zijn bijna mijn kinderen; en ik ben ook daarom alleen hierheen gekomen, om uw taak oen beetje te verlichten.' En hij wijst hem tal van mannen aan, dio bij groepjes van allo kanten, den straatweg op komen. „Dat zijn m ij n mannen, luitenant, mijn werklui Zij hebben ->t taak om zich on der de ojrocrigo menigte te verspreiden en te trachten hier en daar wat kalmte te brengen, want juist in dezen toestand wil ik geen onkel kind dezor streek aan zijn lot ovorlaten." Jacques geeft den officier de hand en gaat door naar Vul d'Api. Nu pas kan hij al de leclijkheid, die de fabrikanten in do streek gebracht hebben, lecrcn schatten. Zoo ver als hij zien kan, niets dan eento nige, doodsehe muren; con benauwde lucht van huieen hangt overal met dio warmte. Lange zwarte schoorsteenen duiken drei gend en somber boven alles uit. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3