WOENSDAG 9 MAART 1927 No. 5511 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling LeideD '9 cent per week I 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week t.2,60 per kwartaal, anco Her Post 1 2,95 per kwartaal ,i Geïllustreerd* Zondagsblad is voor de Abonné's ver- nigbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling Atzonderliilce nummers 5 ct.. met Geïllustreerd mdagsblad 9 ct 18e Jaargang. e ftzicbelie 0oti^cmt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE S35 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advortentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine advortentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. IfUifiitiER BESTAAI ÜIT OBIE BlAüEli Heel duidelijk. Naar aanleiding van het schoone(I) van het ontwapenings-debat, gisteren Tweede Kamer, schrijft „Do Maas- Een zaak is hierdoor wel heel duide lijk geworden, en dat is, dat allen in dit parlement voor ontwapening zijn, 'zoo- dra dit maar kan, maar dat de geesten a hen, die deze ontwapening nu reeds igelijk achten, en het hardst schreeu wen, nog lang niet rijp zijn daarvoor, want ze zijn prikkelbaarder dan ooit. Dit is, naar onze meening, juist opge- itrkl. „Heel duidelijk" is, dat „allen in iel parlement vóór ontwapening zijn, zoo- dit maar kan" a 1 is ook dat ver togen niet bv alleen jven krach tig 1 is het, helaas! heel duidelijk, &t „vele geesten" „nog lang niet rijp zijn larvoor" laatste is in de Kamerzitting van s,eren wel heel duidelijk gebleken. e sociaal-democraten zijn in woede ont- en toen de communist óók voorstem- 't scheelde maar heel weinig of men Kameroverzichtschrijver van „het aderland" geeft dit sprekende over- pbtje: Hadden de S.D.A.P.'ers op een „tegen" ihoopt, ten einde hun concurrent bij de ropacanda nis een tegenstander van ont- apBoing te kunnen afmaken? In ieder ■val verloren de socialisten geheel hun ilfteheersching door de verklaring, "dai man zijn stem zou geven aan hun lorstel Eén van de S.D.A.P.'ers gaf het door „lafaard" te roepen, de kame- i namen het sein over mr. San- es maakte een variant door telkens „laffe iksem" te schreeuwen en de vier en S.D.A.P.'ers toonden hun helden eed door tegen één man te keer te gaan repliceerde de Moscoviet, „ik n niet bang temidden van julie allen! en eldra dreigde een botsing met den heer Duys, die, meehuilend in het koor per 's heeren de Visser's lafheid, zich te cht bij den eenling had gewaagd „Wie er laf?" zoo bulderde de geachte afge- lardigde van Moskou tegen den jongsten «btsgeleerde van de socialistische frac- jij of ik?" „Jij neemt de kuiten als ik iet jou kom debatteeren, ellendeling", zoo erd den socialistischen afgevaardigde, raks ook vroeden vader in de Residentie, «gebulderd Even daarna, op den terug- eg naar zijn bankje, een ontmoeting met beer Stenhuis, mede een der socialis- le vredesengelen De aanwezigen vree- het ergste Het rumoer doet de vrien- elijkheden, welke de ontwapenaars elkaar levoegen, verloren gaan Maar plotseling sat de zware arm van den grooten leider mi het machtige socialistische Vakver- ond naar bovenWij denken aan het troep van den heer L. de Visser, ook r in dit debat gedaan op de S.D.A.P., samen een eenheidsfront te vormen. Pij denken aan de fraaie peroraties van socialistische ontwapenaars. Even dui- tlt't ons.. De hand des heeren Sten lis daalt neer, op of vlak bij het gelaat 's heeren L. de Visser De toeschouwers ijn het er niet over eens, of de man van tl eenheidsfront geraakt is geworden, isschien is hij juist nog net aan een lap ontkomen, door den „eersten stoot" andig op te vangen of te ontwijken. En auwelijks was de eerste slag, of duw, of |at men dan ook, in bet Nederlandsche arloment gevallen, of anderen wrongen jch tusschen den geweldige van het N.V. en den communist en zoo werden wij )r erger bespaard ïet was al erg genoeg geweest!" ian het Kameroverzicht van de „N. R. ontleenen we: i'Tragicomisch, maar bovenal stuitend en i'soochelend is het, dat het kwasi-ethi- tlie ontwapeningsdebat uitliep op een even makeloos als luidruchtig gekijf tusschen au éénen communist en de 24 sociaal-de- locralen, een gekijf, dat een handgemeen W kunnen worden, ja het eigenlijk reeds gorden is. In zóó dreigende houding, kander uitdagend als vechtersbazen in r kroeg, hebben wij nimmer te voren jamerleden tegenover elkander zien staan. al zijn dan de mannen, die zich tegen- aders van het geweld noemen, de inmunist voor de toekomst, de sociaal- doeraten reeds voor het heden". weiniS vrede-lievende gesteldheid ai1 de socialisten is wel heel duidelijk! DE AARDBEVINGSRAMP IN JAPAN. Volgens officieele cijfers meer dan 2000 dooden. Vijf steden en vele dorpen verwoest. Ernstiger dan in 1925. Gelijk gemeld, heeft er in Japan een nieuwe aardbeving plaats gehad, die zelfs te de Bilt door het Ned. Seismografisch Instituut is waargenomen, en die gepaard ging met vloedgolven. De aardschok is ernstiger geweest dan twee jaar geleden, doch de materieele schade is beperkt, daar in het geteisterde gebied geen welvaren de steden liggen. Gelijdelijk komen thans meer bijzonderheden binnen, terwijl de berichten over de slachtoffers nogal uit- eenloopen. Het centrum van de aardbeving ligt 120 K.M. ten Noorden van Osaka in de Japansche Zee. De verbinding tusschen Osaka en Kobe is verbroken. Verscheidene gasfabrieken, tusschen deze steden gelegen, Btaat in brand, benevens vele andere gebouwen. Te Osaka zelf stortte een bioscoop in, waarbij 80 personen omkwamen. Door het instorten van een fabriek in deze stad werden negen meisjes gedood en 25 ge- viond. Overal raakte de verlichting defect. In de districten Tamba, Tango en Taji- ma voelde men hevige schokken. In Mi neyama (4585 inwoners), Inwasaki (4100 in woners), Kaetu (4130 inwoners) en Amino (5800 inwoners) werd het grootste deel der huizen vernield of in de asch gelegd door de branden die op de aardbeving volgden. De schok werd in lichte mate gevoeld 'te Tokio en Yokohama. Gemeld wordt, dat de vlootbasis Maizoeroe en Tyazoe- cho in brand staan, terwijl de dorpen Ymada en Kayacho verwoest zijn. Een correspondent van de te Osaka verschijnende „Mainichi" heeft over het geteisterde gebied gevlogen en is terug gekeerd met het eerste verslag van een ooggetuige. „Te Mineyama werden driehonderd per sonen gedood en zeshonderd gewond. Te Iwatahi zijn zestig dooden, te Koemihama dertig dooden. Tragische scènes hebben zich afgespeeld te Mineyama. De stad is grootendeels in vlammen opgegaan, terwijl de buitenwij ken met sneeuw bedekt zijn en de bevol king daar ronddoolt. Tweederden van Koemihama is verwoest en de menschen loopen radeloos langs het strand. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat de stad Tottori in brand staat. De autoritei ten doen de huizen gedeeltelijk opblazen, om een uitbreiding van den brand zooveel mogelijk te verhinderen. Officieele cijfers. Officieel wordt uit Kioto gemeld, dat bij de aardbeving 2000 personen zijn omgeko men. De prefect van politie te Kioto meldt, dat er alleen in Mineyama 1000 dooden zijn te betreuren, terwijl honderden dor pen in den omtrek totaal zijn verwoest. Vliegtuigen, die uitgestuurd waaren, om de verwoestingen op te nemen, konden waarnemen, hoe tallooze vluchtelingen langs de spoorlijnen liepen. Uit het feit, dat de beurzen zich rustig houden, neemt men aan, dat de schade, van economisch standpunt gezien, niet zoo groot is. Het staat thans vast, dat geen enkele vreem deling in Osaka en Kobe gewond is. De loopplank van de toeristenboot „Califor nia" is echter uitgegleden, ten gevolge waarvan een Amerikaansche dame ver dronken is. In sommige districten zijn de wegen geheel gespleten. Overal vindt men de puinhoopen van ineengestorte huizen, terwijl de geheele weg mot lijken ia be- Misschien 5000 slachtoffers. Volgens de berichten, die slechts lang zaam binnenkomen, daar tal van telefoon- en telegraaflijnen vernield zijn, is het mo gelijk, dat bij de aardbeving in Japan niet minder dan vijfduizend personen om het leven zijn gekomen. Dit cijfer berust echter nog slechts op veronderstellingen; het Japansche departement van Binnen- landsche Zaken verklaart, dat het tot nog toe slechts kennis heeft gekregen van veertig dooden en 67 gewonden. Ook slachtoffers in Tajima en Korea? Volgens de berichten uit Japan is de beroemde Amarubes-spoorbrug ingestort. In Centraal-Japan werden óntelbare hui zen en bruggen beschadigd. Het aantal dooden in Osaka werd op ten minste "00 geschat. Een groot aantal peroonen, waar onder ook vele buitenlanders, werden ge wond. Talrijke branden zijn uitgebroken. In andere deelen van het dc»r- de aardbe ving geteisterde gebied soian heele ste den in brand. Men vreest, dat ook in Tajima en in Ko- lea menschenlevens te betreuren zijn. Hulp van de Marine. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de Japansche admiraliteit een smaldeel naar het gebied van de aardbeving gezonden; de manschappen zullen een werkzaam aandeel in de hulpactie tot huisvesting der daldoozen. Op het tijdstip van de ramp, lag het touristenschip „California" met tal van Amerikaansche en Canadeesche millio naire aan boord, te Kobe voor anker. Ver scheidene passagiers hadden zich aan wal begeven om een bezoek aan de stad te brengen. Toen zij zich weder aan boord begaven, stortte tengevolge van de aard schokken de landingssteiger ineen, waar door een aantal passagiers te water ge raakte. SyeTEÜLffllD Volkenbond DE V. B. RAAD BIJEEN. Belangentegenstelling? De ratificatie van het verdrag inzake Bessarabië. De politeike atmosfeer te Genève werd gistermiddag in beroering gebracht door de onverwachte verklaring van den Ita- liaanschen gedelegeerde Scialoja aan de pers, dat de Italiaansche'regeering tot ra tificatie heeft besloten van het verdrag van 1920, tusschen Roemenië eenerzijds en Engeland, Frankrijk, Italië en Japan an derzijds, waarbij de afstand van Bessa rabië aan Roemenië wordt erkend. Hoe wel Sialoja verklaarde, dat hiermede geen onvriendelijke daad tegenover Rusland is bedoeld, wordt de ratificatie in verschil lende kringen in verband gebracht met de aan Engeland toegeschreven bedoeling om een Europeesch front tegen Rusland te organiseeren. Italië, dat hiermede zijn in vloed in den Balkan versterkt, volgens sommigen (e^ koste van Frankrijk, speelt in elk geval in de kaart der Engelscheu, die zij ook reeds in China steunen. Chamberlain verklaarde gistermiddag in de persconferentie echter nadrukkelijk, dat Engeland geen anti-Russische politiek voert, ofschoon hij de betrekkingen zeer slecht noemde, en dat het vreedzame be trekkingen nastreeft terwijl hij zich in zeer verzoeningsgezinde termen over Chi na uitliet. Toch heerscht in vele kringen de indruk, dat zich hier thans een belan gentegenstelling openbaart. Engeland tracht Duitschland te winnen voor een vriendschappelijke verhouding met Polen, hetgeen tevens een Fransch belang is. Maar de Engelsch-Italiaansche combinatie heeft in veler oogen een anti- Fransch karakter, dank zij de bekende be staande Fransch-Italiaansche moeilijkhe den. Engeland, dat in ruil voor do Duitsch- Poolsche vriendschap bereid zou heeten om een vroege ontruiming van het Rijnland te steunen, zou in dat geval daarbij niet op Fransche medewerking kunnen rekenen. Zoo wordt door velen de politieke atmos feer thans troebeler geacht dan enkele maanden geleden Men hoort reeds twijfel uiten of bij deze uiteenloopende en tegen gestelde belangen de kansen voor de ont wapeningscommissie, die binnenkort weer bijeenkomt, er op verbeteren zullen. In- tusschen zijn dit alles voorloopig slechts onderstellingen, die te Genève de ronde doen bij gebrek aan positieve informatie over de geheime besprekingen tusschen de staatslieden huiten de Raadszaal. Vandervelde over de Rijnlandkwestie. De lijd voor onderhandelingen niet gekomen. In den loop van het onderhoud tusschen Stresemann en Vandervelde verklaarde laatstgenoemde, dat de Belgische regee ring evenals Frankrijk van oordeel is, dat het tijdstip voor concrete onderhandelin gen over een spoedige ontruiming van het Rijnland nog niet gekomen is. België De Katholieke scholen. SubsidiedoordenBrusselschen gemeenteraad verworpen. In den Brusselschen gemeenteraad heb ben Maandag hevige incidenten plaats ge had, bij de behandeling van het voorstel van het Katholieke gemeenteraadslid Waucquez, om ook den Katholieken scho len subsidie te verleenen. Het voorstel werd met 23 tegen 15 stemmen verwor pen. De „Standaard" teekent hierbij aan: „Liberalen en socialisten hebben dus in den gemeenteraad van Brussel samenge werkt om het voorstel-Waucquez te ver werpen. Vuur en licht aan behoeftige kinderen verschaffen, neen, dat was van de libera le „ordemannen" en van de socialistische „democraten" te veel gevraagd. Dat was tegen hunne „princiepen", zoo als de heer Max het voor de liberalen zeg de in de vergadering der Liberale Associa tie, er bijvoegend: op een princiep geven wij niet toe. Ziedaar de ,parti d'ordre" met dewelke de katholieken zouden moeten meegaan, per fas et nefas, zelfs wanneer hunne „princiepen" bezield worden door het meest onverdraagzame %nti-clericalisme, door het zuiverste sectarisme. Welk betrouwen te stellen in eene partij die hare onverdraagzaamheid niet kan af leggen tegenover behoeftige kinderen en waartusschen er menschen loopen die in vollen raad uitroepen dat M. Richard Kreglinger geen liberaal is, omdat hij een rechtvaardige regeling van het school- vraagstuk voorstaat? De Katholieke mandatrissen te Brussel zullen oordeelen wat hun te doen staat na deze stemming. Indien zij weigeren de nieuwe lasten te stemmen, zullen zij misschien als „onver- draagzamen" worden gedoodverfd door de heeren Max en zijne vrienden. Na de stemming van de liberalen, sa menspannend met de socialisten, zal hun dit verwijt, van dien kant komend, licht te dragen zijn." Frankrijk. Het Vaticaan en de A. F. Een verklaring dor Fransche aartsbisschoppen en bisschoppen. De kardinaal-aartsbisschoppen en bis schoppen van Frankrijk zeggen in een ver klaring nopens de besluiten van den laat- sten tijd van den Heiligen Stoel ten aan zien der Action Franijaise o.a. dat de po litieke hartstocht op middelen zon om de daden en de bedoelingen te verdraaien van den Heiligen Vader wiens gezag te dezer zake feitelijk ontkend werd. Zij ver klaren dat zij de waarheid in eere willen herstellen en de denkbeelden van den paus wil1 en verdedigen tegen lasterlijke uitleg gingen. Na herinnerd te hebben aan de beweegredenen weke leidden tot do veroor deeling der Action Franeaiso voegt de ver klaring er aan toe, dat het protesteoren tegen door den paus «uitgesproken veroor deeling of het weigeren zich er aan te on derwerpen het openlijk in opstand komen is tegen de wettige uitoefening van de bevoegde souverciniteit door den Heiligen Vader. Engeland De legerbegrooting. Een Labou r-m otie verworpen. In het Lagerhuis werd bij;het debat over de legerbegrooting met 223 tegen 108 stem men een Labour-motie verworpen, waarin werd voorgesteld, dat de regeering op de voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève voorstellen zou doen ter ver krijging van een internationale overeen komst ter beperking van de landstrijd krachten. De voorsteller der moffe, Green wood, voorspelde een grooten bewapenings wedstrijd met betrekking tot tanks, hetgeen zou leiden tot den bouw van lan3-dread- noughts en vervolgens van landsuper- dreadnoughts. Luitenant-kolonel King verklaarde uit naam van het departement van Oorlog, dat lord Cecil te Genève al het mogelijke zal doen om een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, doch alles, wat Enge'and op het gebied van de ontwapening doet, kan slechts geschieden bij internationale overeenkomst, waaraan alle groote naties der wereld zullen deelnemen. Het Britsche leger moet voldoende sterk zijn voor de verdediging van het rijk, verklaarde King. Italië. Fascistische „tien geboden". „Mussolini heeft steeds gelij k". Door de fascistische militie is een boek werk „De tien geboden" in het licht gege ven, behelzende „reglementen inzake ge dragingen van den volmaakten militie- man." Dit boek, dat in alle kazernes dor vrij willigerskorpsen zal worden gedistri bueerd, ontwikkelt de volgende stellin gen: le. Denkt er aan, dat de fascisten en inzonderheid de leden der militie niet in den eeuwigen vrede mogen gelooven. 2e Indien gij gestraft wordt denkt er dan aan, dat gij het verdiend hebt. 3e. Uw va derland moet door een goed uitgerust leger gediend worden. 4e. Uw kameraden moeten uw broeders zijn, want zij wonen met u en denken als gij. 5e. Uw geweer en uw uniform zijn u niet gegeven om ze ge reed te houden voor den oorlog. 6e. Zegt nimmer „het kan mij niet schelen; de re geering betaalt toch wel", want gij zijt'de gene, die betaalt en de regeering is de re geering. waaraan gij u gegeven hebt en wier uniform gij draagt. 7e. De discipline is do zon der legers, zonder welke er geen soldaten kunnen bestaan, doch slechts ver warring en nederlagen. 8e. Mussolini heeft HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Beroering in Volkenbondskringen dooi de mededeeling van de ratificatie door Italië van het verdrag inzake Bessa rabië. Een verklaring der Fransche bis schoppen inzake de veroordeeling der Action Franchise. Coolidge zet zijn plan over een ontwa peningsvoorstel door. De aardbevingsramp in Japan. Vol gens officieele berichten zouden er meer dan 2000 dooden zijn, volgens andere be richten zelfs 5000. BINNENLAND. Tumult in de Tweede Kamer. De heer K. ter Laan trekt, nadat art. I van het ont wapeningsvoorstel verworpen is, het gehco- le voorstel in (3de blad). Do Eerste Kamer is begonnen met da behandeling van het Ned.-Belgisch Ver drag. Drie en twintig sprekers (1ste blad). De Regeering stelt prijs op spoedige be handeling van het wetsontwerp in zake instelling van een dep. van Defensie (1ste blad). Regeling van de wettelijke arbeidsduur voor landarbeiders in voorbereiding (3de blad). OMGEVING. De ophooging der Nieuwkoopsche Riet velden met stadsvuil (Rijnstreek, 3de bL) steeds gelijk. 9e. De vrijwilliger der mili tia kan geen verzachtendo omstandighe den aanvoeren, wanneer hij ongehoor zaam is. 10e. Er is één ding, dat gij boven alles in acht moet nemen. Dat is: Musso lini is leven. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De militaire toestand. De troepen, die Tsjang-Tsoeng-tsjang in Zuid-Kiangsi heeft samengetrokken, tellen, naar gemeld wordt, ongeveer 50.000 man. Hiertoe behooron een bri gade Russen en twee panlsertreinen. Do Kantonneezen trachten op te dringen naar den Sjanghai-Nanking-spoorweg, dooh voeren in die richting geon storko troepenmacht aan. Pogingen om stakin gen onder het spoorwegpersoneel uit to lokken zijn mislukt. Ter zelfder tijd dat de loetsjoen van Anwhei naar do Kantonneezen is over- geloopen, is een afdceling Kantonneezen do Jangtso overgetrokken waarna Woe hoe werd bezet. De afdeeling voegde zich toen bij de zich daar bevindende Anwhei- troepen. Naar van Ghincescho zijde wordt go- meld, zullen de Kantonneezen in hoofd zaak in deze richting opereeren, waar mede de Kantonnee-sche troepen in Tsje- kiang zullen samenwerken door ton Westen van het Taiboemeer in do rich ting van Nanking op te rukken. Wat betreft den militairen toestand aan de Jangtse kan men zeggen, dat do S jan toen gtroe pen daar oen defensieve positie hebben ingenomen. Do Kanton neezen hebben tot dusver evenwel geen neiging getoond, hot tot een treffen to laten komoji. Waarschijnlijk stellon zij meer vertrouwen in hun propaganda dan in oen aanval. De toestand in Honan ia niet duide lijk, doch volgens de jongste berichten hebben de meeste generaals van Woo- Pei-foe besloten, Tsjang-Tso-lin te steu nen en het oprukken der Fengtien-troo- pen naar het Zuiden te vergemakkelijken Volgens een ander bericht zouden Woe-Pei-foe en Tsjang-Tso-lin slaags zijn. Terrorisme te Sjanghai. Betaalde moordenaars der extremisten. De vakvereenigingleiders to Sjanghai zetten met kracht hun terroristische me thoden voort om zich geheel van de macht over de arbeiders te verzekerenu Een opzichter van de Sjanghai-Dock- Compauy, die niet in staking was ge« gaan, is vermoord, terwijl oen opzichter van een spinnerij ernstig door revolver schoten werd gewond. De misdaden worden begaan door moordenaars in dienst van de extremisten. Een bijeenkomst van arbeiders heeft een mol ie aangenomen, waarin wordt voorgesteld de werklieden te wapenen om de politieposten aan te vallen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1