DINSDAG 8 MAART 1927 8e Jaargang. No. 5510 9e Cetcbclve 0ou^cmt ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. onZe Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. dco per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- -baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- lelaliug- Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd dagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd ^Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. NUMMER bestaat uit twfe bladen. Niet te verdedigen! [n de „N. R. Crt." lezen we: De dans en de geestelijkheid. Wegens de voortdurende vermanin gen van de geestelijkheid tegen de moderne dansen, hebben de Ween- sche dansmeesters, die in het bezit van een stedelijke dansvergunning zijn, een dansdemonstratie op touw gezet, waartoe zij den bondskanselier, den kardinaal en verdere hooge gees telijken genood hebben, om zich zelf van de ongevaarlijkheid van de mo derne dansen te overtuigen. Bat kan zijn een geestlooze grap. maar i ook als ernstig bedoeld zijn. iioort immers vaak, eerstens: wat ten die geestelijken nu af van het dan- ze zijn er immers nooit bij, zij len het toch niet door persoonlijke» lervinding En vervolgens: die moderne iseD zijn heusch niet slecht; ge moet eerst bij ons, dansmeesters, onderricht dan pas oordeelen. het eerste betreft: wat zouden we allerzonderlingste consequentie ko- Is wij alles moesten hebben gezieqi ipoesten kennen uit persoonlijke onder lig, om er over te kunnen oordeelen; een juist oordeel te kunnen vormen eszins betrouwbare gegevens anderen voor verstandige men- niet voldoende zouden kunnen ^ijnl de geestelijken hebben die volkomen rouwens-waardige gegevens uit beben- [eschriften en uit persoonlijke mededee- en, van meer algemeenen en van den vertrouwelijken aard. andere bewering, dat men de moder- lansen niet mag veroordeelen als men liet heeft zien onderrichten onder* lei van 'n dansmeester daarop antwoor we: Eenige niet alle in de ilijk trecht alsv erkeerd veroordeelde sen zullen, als ze onder leiding van dansmeester onderricht worden, niet ooten door ongepastheid. Maar de ig is: hoe worden ze gedanst op de spartijen en ligt in hun aard zelf niet gevaar om zedelijk-verkeerd te worden evoerd? BUITENLAMP Volkenbond DE RAAD BIJEEN. Afhandeling der agenda-punfem Een normaal verloop. raadszitting te Genève heeft tot dus ;een normaal verloop gehad. De voor ste punten van bespreking waren eren de mandaten-kwestie en het igaarsch-Roemeensch geschil over do egdl.eid -van het scheidsgerecht te ijs inzake de eischen der Hongaar optanten in Roemenië. beslissing in deze laatste kwestie uitgesteld tot Juni. Particuliere besprekingen. officieele zitting op den achtergrond. :_0 die gisteren voor de te maal in de geschiedenis van den enbond door een Duitscher in de teche taal werd geopend, waarbij somanns particuliere tolk voor een okende Engelsche vertaling zorgde, hoofdzakelijk weer als achtergrond Particuliere besprekingen tusschen ^schillende staatslieden. De politieke "Meden blijken talrijker dan in tehor en de stemming schijnt niet "g genoeg om de brandende kwes- de ontruiming van het Rijnland te kunnen aanvatten. In vele tëu hoort men dan ook reeds ver- a» dat het Rijnland pas in Juni ter e zal komen, terwijl eerst getracht °rden, de PoolschDuitsche betrek- 10 verbeteren, hetgeen voor Frank eon blijk zou beteekenen van den rlLü^ van. door de Nationalisten oede Duitsche regeering. Voorts politieke verhoudingen .zeer ver- door den invloed der Chineesche u^sische kwesties, waai-tegenover de heden zeer uiteenloopen.de stand- innemen. De besprekingen, waar- groote geheimhouding wordt be- h duren aanhoudend voort, en om Jvoor to winnen zal de raad ^innaai daags vergaderen. Frankrijk. ransche defensiewet aangenomen. 500 tegen 31 stemmen, rausche Kamer heeft met 500 te- tnf,^emiIleri ket geheelewetsontwerp en betreffende de organisatie van het land in tijd van oorlog, waarin met name van belang is het artikel vol gens hetwelk leden der regeering in functie zullen blijven en indien zij dat wenscben bij het leger zullen kunnen dienst nemen. Bulgarije. Een politieke moord. Communisten tegen de politie De agrarische communisten hebben Ikonomof, den afdeelingschef van den veiligheidsdienst te Sofia, vermoord. Iko nomof was er in geslaagd de voorberei dingen te ontdekken, welke de commui- nisten in Joegoslavië gemaakt hadden om het huidige regime in Bulgarije om ver te werpen. Marokko Nieuwe moeilijkheden. Berichten uit Fez en Wezzan melden, dat zich in den laats ten tijd in het land van de Ktama's, een deel van den starn der Zenhadja in de Spaansche zone in Marokko weer moeilijkheden voordoen. Dit gebied strekt zioh uit langs de ri vieren de Sra en de Amzez, beide zijri vieren van de War ga en ligt dus ten noorden van het oude Wergaijfront. Eenigen tijd geleden is een gl-oep in landers van den Temsamani-stam in op stand gekomen en drong door in het laad van den Klama-stam. Later werden zij door twee Spaansche detachementen te ruggedreven. De opstandelingen lieten evenwel versterkingen aanrukken, terwijl de Spaansche troepen meer naar het wes ten werden gezonden om in de bergach tige streek van de Beni Khaled den strijd tegen hen aan te binden. De opstandelin gen hebben de verbindingen tusschen de Spaansche troepen, die zich terugtrok ben, afgesneden en het eene deel begeeft zich nu in het noorden het andere in zui delijk" richting. Vluchtelingen, die in de Fransche zone aankomen, zeggen dat de wanordelijkhe den voortduren en dat de opstandelingen de naburige stammen zullen trachten te overwinnen. Aan het Fransche front hebben geen gevechten plaats gehad, doch sedert December van het vorige jaar zijn groepen inlanders door de Fransche linie gedrongen. Rusland HERLEEFDE KATHOLIEKEN- VERVOLGING. Duizenden gevangenen. Op eilanden in de Witte Zee. Gedurende Januari zijn, volgens Ita- liaansche, Duitsche en Amerikaansche bladen, -te Leningrad en in meerdere an dere plaatsen van Rusland, wederom ver schillende katholieke priesters gevangen genomen, onder wie de oude pastoor van de Sint Catharina-kerk te Leningrad, Antonius Wasilewski, de pastoor van de kerk van den H Stanislaus, Johannes Troja; do plebaan van de kathedraal Miecislaw Szawdinis; de secretaris van het bisdom Dominicus Iwanow en de pastoor der kerk van den H. Gasimirus, Paul Ghomicz. Meer dan honderd katholieke mannen en vrouwen zijn, volgens de „Oss. Rom.'', voorts in Leningrad om godsdienstige redenen gearresteerd; van de vrouwen een aantal onder beschuldiging dat zij zusters Franciscanessen zijn. Gemeld wordt, dat ieder, die zich voor bereidt op het priesterschap, onmiddel lijk naar de gevangenis wordt overge bracht. Vele katholieke priesters en leeken zuchten bovendien reeds meerdere jaren in de gevangenis, sommige al van het tijdstip af waarop het proces plaats had tegen mgr. Gieplak. Zoo bevinden zich tal van priesters van den Latijnschen en Slavischen ritus tezamen met vele ortho doxen, bisschoppen, priesters en leeken, op de Solovezcky-eilanden in de Witte Zee en bij duizenden worden er om gods dienstige motieren gevangenen heenge bracht. Ook naar Siberië zijn verschillende personen overgebracht; zoo bijvoorbeeld de overste van de Derde Orde der Domi nicanessen, mevrouw Abricosova. Beves tigd wordt, dat net Roode Kruis aan de gevangenen, die annoemelijk van kou en honger hebben te lijden, eenige pakket ten kan doen toekomen. Kerenski te New York. „Revolutie in Rusland op k o m s t."- Alexander Kerenski bevindt zich thans te New York, waar hij volgens een tele gram aan de „Chicago Tribune" een aan tal vertegenwoordigers van de pers heeft ontvangen- De Sovjet-regeennèr. aldus de oud premier, heeft thans te kampen met de grootste crisis sedert haar bestaan, daar 99 procent der bevolking rijp is voor een revolutie tegen haar bewind en in stilte wordt gestreden om aan dit schrikbe wind een einde te maken. Do Sovjets trachten wanhopig den in druk te wekken, dat zij de industrie op bouwen, doch Kerenski voorspelt, dat de economische krachten alles zullen doen om een einde te maken aan het absurd systeem der regeering. De tegenwoordige regeering heeft alle hulpbronnen van Rusland verspild en thans is er niets, dat nog fondsen kan verschaffen. Arbeiders en boeren zijn er slechter aan toe dan ooit het geval is geweest. Twee millioen arbeiders zijn werkloos en zestien m llioen boeren, die niet langer van de opbrengst van den bodem kun nen leven, trekken naar de steden in de hoop, daar iets te verdienen. De Russische arbeider begint thans in te zien, dat het werk minder efficient is dan onder de Tsarist sche regeering en dat zij voor den gek zijn gehouden. Do schijnbare gelijkheid tusschen ar beiders en andere klassen beslaat in werkelijkheid niet, Keren-sky verklaarde^ verder, dat het Russische vplk nooit* bolsjewistisch is geweest, wanneer do ^evolutie zou uitbreken, kon hij echter nog niet zeggen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Sjanghai open voor de Kantonneezcn. Zal Feng naar Peking oprukken? Het gebied om Sjanghai staat feitelijk openvoor de Kanlontroepen, zoo consta teert de correspondent van de „Chicago Tribune" te Sjanghai, Tsjang Tsoeng- tsjang heeft namelijk zijn leger, dat nau welijks eenige dagen te Sjanghai was. ijiings naar-Tïët Noords-u teruggetrokken in verhand met den Kantonneeschen aan val op de linie Nanking-Soetsjau. Slechts 2000 man Sjantoeng-troepen verdedigen Sjanghai nog tegen een aanval uit het Zuiden. Waarschijnlijk zal Tsjang Tsjoeng- tsjang weldra gedwongen worden de heele provincie Kiangsoe te onlr.uimei, en zich naar zijn eigen gebied terug te trekken Het feit, dat de provincie Anhwei zich bij liet .Zuiden heeft aangesloten, is 'hierbij de beslissende factor geweest Dezë plotselinge keer in den toestand reeft de Engelsche autoriteiten doen be sluiten, de Coldstream Guards uit Hong kong naar Sjanghai te ontbieden. De totale sterkte der Engelsche troepen in de be dreigde stad zal daardoor tot 8000 man stijgen. Met inbegrip van de Japansclie, Amerikaansche, Italiaansche, Spaansche en Nederlandsche contingenten, liggen er dan 15.000 man vreemde troepen. Nu vrijwel alle 'strijdkrachten van Soen Tsjocan-fang en Woe Pei-foe naar het Kantonleger zijn overgeloopen, zal Tsjang Tso-lin n .ar men verwacht spoedig geiso- leerd zijn in Sjanloeng, Tsjili en Mand- sjoerije. Hij heeft een opmarsch in Honan gelast, maar men verwacht daar niets meer van, daar Feng Joesjiang met 100.000 man gereed staat om langs den spoorweg van Hankau naar Peking op te rukken. Een Reuter-telegram uit Sjanghai, dat echter nog niet bevestigd is, maakt reeds melding van een accoord, dat bereikt zou zijn tusschen Tsjang Kai-sjek en Tsjang Tsoeng-tsjang, waarbij Sjanghai aan de Kantonlegers zou worden overgelaten. Vol gens de „Morning Post" verwacht men ook te Londen, dat dit accoord inderdaad i& bereikt of zal worden bereikt. Onrusi onder de zeelieden. Volgens een telegram uit Kanton zou de vakvereeniging van zeelieden te Kanton trachten een communistische groep te vor men op elk handelsschip. Er is een oproep uitgegeven tot voorbe reiding eener staking der zeelieden en in dien hieraan gevolg wordt gegeven, zal een algemeene staking te Hongkong vol gen. De verdeeldheid in de Kwominiang. Zooals vroeger gemeld zou op 1 Maart jl. een conferentie worden gehouden van het centrale uitvoerende comité van de Kwomintang. Eerst thans is het mogelijk mede te dee- len, wat aan deze bijeenroeping is vooraf gegaan. Men zal zich herinneren, dat men van deze conferentie een poging verwachtte, om de kracht der communisten te breken. Laatstgenoemden merkten evenwel het dreigende gevaar en drongen er op aan, dat men te Hankau zoii bijeenkomen, daar men in deze stad van het groote aantal werkloozen steun voor de zaak der com munisten verwachtte. Tsjang-Kai-sjek, do leider der tegen dé communisten gekanten, drong er echter op aan, dat de conferentie te Nantsjang zou plaats hebben en weigerde zich naar de communisten te schikken. Daar de partijen niet tot overeenstem ming konden komen, is de conferentie niet De communisten maken nu van alle- ge legenheden gebruik om woedende aanval len te doen op Tsjang-Kai-sjek. Overal worden pamfletten verspreid, waarin Tsjang „een erger militarist" dan Tsjang- Tso-lin wordt genoemd. Er wordt beweerd „dat hij thans een fortuin van vele mil- lioenen dollar bijeengegaard heeft en zich daarom tegen het communisme keert. Tsjang-Eai-sjek dient men wegens zijn cpositie evenzeer te haten als Tsjang-Tso- lin en alle arbeiders moeten tegen hem opstaan". Amerika De strijd in Nicaragua. „Neutralisatie" van Matagalpa 135 Amerikaansche matrozen zijn thans op weg naar Matagalpa, ten einde de stad te „neutra'iseeren" en het leven en de eigendommen der aldaar wonende Ameri kanen te beschermen. Staatsgreep in Ecuador mislukt. De president gearresteerd, doch weer vrijgelaten. Einde der,vorige week heeft men te Quito, de hoofdstad der republiek Ecua dor, een staatsgreep beproefd, die evenwel mislukt is President Ayora werd gevan gen genomen, doch is later weer in vrij heid gesteld. BBRNENLARD HOLLANDSCHE TULPEN VOOR DE LONDENSCHE PARKEN. Naar Reuter ods d.d. gisteren uit Lon den meldt heeft in het Lagerhuis de on der-minister van binnenJandschë zaken meegedeeld, dat dit jaar in de Londcnsche parken als iets bijzonders tulpen zullen te zien zijn. Dit is een beleefdheid van de Nederlandsche bollenkweekers en hun or ganisatie. Letteren en Kunst Dr. Royaards ongesteld. Zooals men weet zou dr. Willem Royaards gisterenavond voor do Konink lijke Familie ten Paleize in het Noordein de een voordrachtavond houden over oudere en nieuwere poëzie. Kort voor den aanvang werd dr. Royaards door een ongesteldheid overval len, waardoor de voordrachten geen voort- agng konden hebben. Dr. J. Herman de Jong, ten Paleize ont boden, bood geneeskundige hulp. Later is dr. Royaards per Hof-auto naar bet Hotel De Bellevue, waar hij logeert, overgebracht. Zijn toestand wordt redelijk geacht. KERKNIEUWS PRIESTERJUBILEA. Morgen hedenken de volgende eerw. pa ters Franciscanen hun 25-jarig' priester feest: Paters Victorianus Kruitwagen, kloos ter te Woerden; Borromaeus de Greeve, klooster te Woerden; Corbinianus van Oorschot, klooster te Sittard; Luchesius Moeskops, rector B'eijerheide; Paulinus Hase, kapelaan Rotterdam; Ferrerius Companus, kapelaan Rotterdam Boschje; Agnellus Stulemeijer, kapelaan Den Haag; Josephus de Haas, Miss. in Brazilië; Er- nestus Tesser, kapelaan Zalt-Bommel; Gualbertus Schoonhof, Miss. in Brazilië; Paduanus Bouters, kapelaan Rotterdam; Rosarius van Berkel, klooster Weert; Cae- cilianus Huigens, directeur Muziekschool Utrecht; Vitus Hentzen, kapelaan te Haar lem. Onder de jubilarissen zijn er eenige, die in Leiden goed bekend zijn. Pater Borromaeus wiens wel sprekend woord in kerk en vergaderzaal zoo herhaaldelijk ook hier in Leiden en in vele plaatsen der omgeving, o.a. dik wijls te Voprschoten heeft geboeid en gesticht, uren van nut en genot heeft ge schonken. Wij voegen óns bij de tiendui zenden, $ie pater de Greeve vandaag har telijk dankbaar zijn, in hem eerend en waardeerend de groote gave Gods van zijn voor Gods Kerk zegenrijk priester-le ven. Pater Tesser kennen de meeste Lei- denaars doordat hij verscheidene jaren kapelaan is geweest aan de Harlebrugs- kerk en daar was een door allen om zijn ijver en toewijding hooggeachte paters. Pater Bouters wij kunnen deze jubilaris verzekeren, dat Leiden zijn feest meeleeft en niet vergeten is en ook nooit HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Raad van den Volkenbond onder pre* sidium van Stresemann bijeen. Nieuwe Kerkvervolging in Rusland. Sjanghai slaat thans voor de Kanton- neezen open. De cycloon op Madagascar blijkt slechts 18 slachtoffers te hebben gemaakt. (Bui- tenlandsche Berichten). BINNENLAND. Voor de Nationale Omroep definitief is geregeld, zullen geen nieuwe radio-zend vergunningen worden verleend. (2de blad). De invoering van restitutietarieven bij de Vrijwillige Ouderdomsverzekering is uit gesteld. Overwogen wordt het openstellen van de gelegenheid tot het sluilen van een vrijwillige weduwenrente-verzekering. (2do blad). Voorgestelde wijzigingen van de Ar beidswet. (2de blad). De moordaanslag door een ladelichter to 's-Gravenhage. (Gemengde Berichten, 2de blad) Onze Geïll» streer. e Pa ina De photopagina geeft o.m photo's van: mijnramp in Engeland: proefvaart s s. „Simon Bolivar"; roofmoord te 's-Graven hage; eenige sportgebeurtenissen. vergeten zal, hoe groot deel van zijn on- vermoeid-werkzaam priester-leven hier is beleefd, en hoe Leiden daarvan zulke rijke vruchten heeft mogen plukkenI God geve dezen talent-rijken Franciscaan nog vele jarenl Zondag a.s. te 10 uur is er een Hoogmis in de kerk van de H. Rosalia te Holter- dam, waaronder predicatie. Daarna is een receptie tot half 2 uur USY DE OftüGEVfillS HILL OM. Naaml. Vennootschap. Met St. Crt. Nr. 46 zijn verzonden de Kon. goedgekeur de statuten der N.V. Kon. Ned. bloembol- lenkweekerij en export handel Gebr. Vnn Zanten, te Hillegom. Kap. f 600.000, ver deeld in 495 aandeelen ad f 1000 en 10 aan- dcelen ad f 500. aVn hef maatschappelijk kapitaal zijn 415 aandeolen ad f 1000 en 10 ad f500 geplaatst. Dir. J. Veldhuyzcr van ZZanten, G. E. V. van Z., B. J. V. van Zt, G. J. V. van Z. en A. V. van Z. LEIDSCHENDAM. Aanklacht. In aansluiting aan hot Raadsverslag in dit blad van Vrijdag 4 Maart, vernomen wij van bevoegde zijde, dat door het raadslid Meijer bij den Of ficier van Justitie een aanklacht is inge diend tegen den heer Van Waarde we gens openbare beleediging inzake het frauduleuze gasverbruik. LEIMUIDEN. Schuurtje in brand. Zondagochtend, toen de metselaar B. ter kerke was, had den de kinderen een hoopje krullen aange stoken, welke in een schuurtje lagen opee- stapeld. In een ommezien stond liet schuurtje in vollen vlam. Gelukkig waren buren vlug bij de hand en konden -net emmers wator de vlammen blusschen. LISSE. Milddadigheid. De gehouden collecte voor Father van Graven, welke Zondag onder alle H. Missen werd gehouden, bracht f 825.— op. Ziekenfonds. De vereeniging Zieken huiszorg „St. Joannes de Deo" hield gis teravond hare 3e jaarvergadering. De op komst was slecht. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental is gestegen tot 1560. Hiervan werden in het af r'oopen jaar 51 verpleegd met tezamen 1224 ligda gen. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat naast een ontvangst van f4044.18, een uitgave viel to boeken van f 4633.24, alzoo een tekort van f 632. Hierdoo daalde het reservefonds tot f 2516.63. De boeken waren nagezien door de "heeren van Tongeren, J. Mennes en L. van der Reep en in orde bevonden. Do penningm. werd dank gebracht voor zijn beheer. In het bestuur werden bij enkele candidaatstolling herkozen de heeren M. v. d. Lans en L. Kapiteijn, terwijl in de vacature J. G.*van Velzen werd gekozen de heer Th. Wassenaar Hz., die zijn be noeming aannam. De voorz. wensclite do heer Wassenaar geluk met zijn benoe ming en hij hoopte dal hij zijn beste krachten aan de vereeniging zal wijden. Op voorstel van het bestuur werd besloten wederom voor ccn jaar vast to stellen de f40.voor T.B.C.-lijders, evenzoo dc gra tificatie voor den penningm. van f 50.— Van de Ziekenhuisdirecties was' bericht

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1