weede Blad. WIE WELDOENSTER linsdag I Maart 1927 "bTnhenland grootsche stichting te Gouda. euw R. K Ziekenhuis, es huis en Pension. zal in den a.s. zomer worden (vangen met den bouw van een Wee K. stichting, op terreinen, ge- 'aan den Graaf Florisweg. Do nieu- Ücbting zal omvatten een R. K. zie- R. K. weeshuis, een pen- K. dames en heeren en een voor R R armlastige dakloozen. zal worden bestierd door Zust' rs en zal omgeven zijn door btjge tuinen. De wijkverpleging zal jjuere schaal ter hand worden geno- bestaande R K. weeshuis aan dé zal een nadere bestemming bouw van deze R. K. Stich- ffordt uitvoering gegeven aan een eenige jaren bestaand plan. „Msbd." Uit de Metaalindustrie. collectief contract, isdag zullen de Christelijke en R K. ities van metaalbewerkers te Den met den Metaalbond confereeren concept collectief contract, dat ieide bonden bij den Mclaalbond ireeniging voor Geschiedenis der ienees-, Natuur- en Wiskunde. organisatie, welke haar zetel Leiden, hield Zaterdag en Zondag ij pfcomsten en jaarvergadering in d jen van het Prov. Genootschap voor en Wetenschappen te 's Her- iamenkomst had plaats op de Pa raar de genoodigden genoten van de speling in den kathedraaltoren, gelegenheid uitgevoerd door den siaardier. rergadering, onder leiding van dr. Lint, privaat-docent in de ge- der geneeskunde aan de uni_ te Leiden, nam ook aan de be- ifel plaats mr. F. J. van Lanschot eester van 's Hertogenbosch, mr. A F O. van Sasse van IJsselt, van het Prov. Genootschap, omde de aanwezigen en gaf daar- historisch overzicht van de oude obskerk en kapel, thans museum, vergadering gehouden werd. spreker was dr. P. W J. van u t Nijveen, met het onderwerp: doodengebruiken in Nederland1'. :-li[foIgde dr. J. Koopman, Den Haag voordracht hield over Beethoven geneesheeren en meer in het bij pak over de kwaal van den be- componist, die op 26-jarigen br doof werd. ind werd besloten met een voor niet lichtbeelden door dr. H. Weve, jet am. ireker had tot onderwerp: „Een isclie brilledrager in steen geho.u- 15e eeuw." lagvoorm ddag werd de jaarver gehouden, welke een huishou- arakter droeg, uc estuurslid werd gekozen dr. van oeven te Eefde; tot secretaris de M. van Gils te Den Haag. internationaal congres te Leiden mtvingen de mededeeling, dat op it 1927 te Leiden het 5e interna- congTcs gehouden wordt voor ge- lis der geneeskunde. Bij die ge wordt door de vereeniging ert fflksteen geplaatst in het sterfhuis te Leiden, ansluiting op de jaarvergadering woord aan den secretaris der i dr. S. J. M. Lamens, Don Bosch, die sprak over de medische facul teit der Illuslre School te 's-Hertogen- bosch (1630—1848). Het noenmaal werd gebruikt in bet Oranje Hotel waarna het gezelschap het gebouw der Illustre Lieve Vrouwe Broe derschap ging bezichtigen onder deskun-' dig leiding van den stadsarchivaris, den heer H. Ebeling. Dan werd in de vergaderzaal de behan deling der agenda weer voortgezet en volgde als spreker de heer P. J. Pieben- ga, Rosmalen, die het onderwerp behan delde: „Jacob van der Haar, een Bosch' geneesheer uit de 18e eeuw en zijn beekje „Proeve over de hersenen, enz.'' Hierna beklom dr. E. van Dieren, Am sterdam, het spreekgestoelte. Deze spre ker voerde het woord over: „Dwalingen, domheden, dwaasheden op allerlei gebied voorheen en thans". Dr. van Dieren he kelde en bestreed o.m. de leer van Dar win over de afstamming van den mensch en zette den geleerde in 't zonnetje, die beweerde, dat de mensch voortkwam van een platworm. Scherp toekende spr. de uitwassen van den- modernen tijd en wel op gebied der sport, van het dansen, en van de zedelooze kleeding. Sp^. wees er op, dat er voorheen gebeden werd tot af wering der pest en er in onzen tijd wet telijke maatregelen genomen worden te gen het gevaar van giftstoffen. Waar nu in onze dagen een psychi-epidemie heerscht, waar een sexupele kant aan vast zit, veel ongunstiger dan de toe standen van voorheen, en die reden geeft tot afgrijzen en medelijden, concludeerde spr., dat gewaarschuwd behoort te wor den. Een incident. Na de rede van dr. van Dieren deed zich een pijnlijk incident voor. Opvallend was, dat de voorzitter geen dankwoord sprak tot dr. van Dieren, ter wijl toch ieder spreker een dankwoord ontvangen had. Ook werd niet aan de vergadering gevraagd of iemand gedach- tenwisseling wenschte. Ongevraagd richtte zich toen dr. B. W. Th. Nuyens, Amsterdam, met een heftig woord tot dr. van Dieren, em te protos- leeren over de wijze, waarop hij de stel lingen van twee geleerden bestreden had. Dr. van Dieren gaf daarop te kennen, dat het zijn goed recht was, niet te aan vaarden wat bedoelde geleerden hadden verkondigd, en wees er voorts op, dat wie de dwaling van zijn tijd kent, verplicht is er op te wijzen en een schel licht te wer pen op wat er tegenwoordig gebeurt. Dr. van Dieren nam zijn valies en ver liet onmiddellijk de vergadering. Volgde_ het laatste punt der agenda: Voordracht door dr. B. W. Th. Nuyens, Amsterdam, over een autograaf van Adriaan van den Spieghel. Na eenige gedachtenwisseling sloot de voorzitter de bijeenkomst met een kort dankwoord. In „Lohengrin'' werd de gemeenschap pelijke maaltijd gebruikt en werd in ver band met het carnaval kennis gemaakt met de Bossche Vastenavondvermakelijk heden. Uitgezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! De gemeente Wassenaar en de subsidies voor onderwijs. Mijnheer de Redacteur. Het schijnt, dat uit de gemeentekas een tegemoetkoming gegeven wordt in 't schoolgeld aan de oudi rs, die hun kinde ren het onderwijs op de H. B. S. of 't Gymnasium laten volgen. Als ik goed ver staan heb dan is 't schoolgeld in den Haag opgeslagen en trachten de ouders daarom meer vergoeding te ontvangen. Het gemeentebestuur schijnt hun gezegd te hebben: Stuur uw kinderen dan naar Leiden, daar is 't goedkooper. Een gevolg hiervan zou zijn, dat de meesten, die aan de Haagzijde wonen, een abonnement op de tram moeten nemen en dat schijnt voor de financiën van sommigen te veel in de papieren te loopen. Mijnheer de Red. Ik zou wel eéhs graag willen weten: le. hoe groot de vergoeding is, die voor 't bezoek van H. B. S. of Gymnasium wordt uitgekeerd. 2e op welken grond die tegemoetko-; ming berust. Waarom stuurt men de jongens naar do middelbare school? Het doel zal wel zijn om hun een positie te willen bezor gen in de maatschappij, die nu eenmaal naar diploma's vraagt. Of om te^ maken, dat ze later 't onderwijs aan een hooge- school kunnen volgen, alweer om zo daar door een positie in de wereld te bezorgen. Er zijn er, geloof ik, niet veel, die stu- deeren om te etudeeren evenmin als de kunst louter beoefend wordt om de kunst. Welk belang heeft de gemeente Wassenaar er bij of iemand later op een kantoor te Utrecht of te Semarang een broodje vindt, of dat iemand zich in As sen vestigt als advocaat of als geneesheer in een gemeente in Gelderland. Zijn de ouders op de eerste plaats niet de aan gewezen personen om te zorgen, dat hun kinderen door de wereld komen. Waarom worden meisjes naar do H. B. S. of :t Gymnasium gezonden? Misschien ook met het doel om ze later in hun on derhoud te laten voorzien. Maar 't ge beurt ook wel, dat men ze middelbaar on derwijs laat volgen om ze een zekere „bildung" te geven. Vrage wat heeft de gemeente Wassenaar daar mee te maken. Dat moeten de ouders weten. Laten we nu eens even afdalen naar de lagere standen, -©aarónder zijn er ook, die hun kinderen naar de stad sturen om ze daar onderwijs te laten genieten, dat hier nog niet gegeven kan worden. Troos ten die menschen zich geen moeiten en kosten om hun kinderen vooruit te hel pen. Het schoolgeld, 't onderhoud van fiets, 't abonnement op de tram, dat alles moeten ze zelf bekostigen. Ze zouden reeds van hun kinderen kunnen „trek ken'', maar ze ontzeggen zich dat en moe ten misschien een beetje „krom liggen'' om hun kinderen later aan een stuk brood te helpen. Wat trekt de gemeente Wassenaar zich daarvan aan? Nog een vraag. 'Naast elkaar wonen twee menschen, die ieder een jongen, heb ben met een „knappen kop." Ze kunnen zeer goed *t middelbaar onderwijs volgen. De e$n stuurt zijn jongen naar de open bare H B. S. uit princiep. De einder zendt zijn jongen uit princiep naar een bijzondere H. B S Krijgen nu beide ge meentenaren een vergoeding uit de ge meentekas? Niet? Waarom wordl voor 't eene princiep wèl betaald en voor 't andere niet? Mijnheer de Red. Ik sluit met herha ling van de vraag: Op grond waarvan wordt voor 't bezoek van H. B. S. wel een tegemoetkoming uit de gemeentekas ver leend en op grond waarvan voor andere takken van onderwijs niet? Tegenover hen, die zeggen: onze kinderen moeien naar de H B. S., staan anderen, die kunnen zeggen: onze kinderen moeten naar do ambachtsschool, de handels school, de kweekschool enz. en i k zou gaarne eerste klas re.zen, maar ik kan maar tweede. Hoogachtend M. de R., Uw dr. D. E. VRAGER. De Kwartiertjes Bond. Zeer Geachte Redactie. In „De LeicLsche Courant'' van Zater dagavond 26 Febr. las ik onder het hoofd „Ingezonden stukken", het artikel „Een Kwartiertjes Bond.'' Kunt u mij ook zoggen, geachte redac tie, of deze bond een onderafd. is van de Ned Vereeniging van Huisvrouwen, en, zoo dit wel het geval is, waarom, of dit dan blijkbaar expres wordt verzwegen? Is deze vereeniging een „neutrale". In dien deze vraag door u bevestigend wordt beantwoord, kunt u mij dan ook zeggen of het den Katholieken vrouw géoorloofd is, zich bij deze vereeniging aan to slui ten? Is er sedert jaren en jaren voor de Roomsche vrouwen in eigen gelederen geen gelegenheid genoeg om hetzelfde charitatief werk te verrichten als thans de Ned Vereeniging voor huisvrouwen met haar „Een Kwartiertjes Bond'' be oogt? Met dankzegging voor do plaatsing, Een lid v. d. R. K. Vrouwenbond. Volgens onze informaties is de Kwar tiertjes bond: le. geen onderafd. van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, 2e. ook geen vereeniging in den stricten zin; er zijn geen statuten, er is geen gekozen bestuur. De geoorloofdheid om er aan mede te doen is dus voor een Katholieke vrouw niet a priori uitgesloten. Dat er echter ook in eigen gelederen gelegenheid ge noeg is om hetzelfde charitatief werk te verrichten onderstreepen wij gaarne. Red. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Auto te water. Een jongen verdronken. Zeven jongelui van 16- tot 21-jarigen leeftijd hadden Zaterdagavond te Mont- foort een auto gehuurd van de firma Post om eens naar Woerden te gaan. Eén van hen, de 18-jarige Gerrit van Thiel uit Wil- leskop, was chauffeur. Op de terugreis is de auto mot al de passagiers nabij de 2de brug over de Linschotervaart, van den toogen Doeldijk, dus vlak bij de gemeente, in die vaart terechtgekomen Vijf van de zeven jongelui waren vrij spoedig uit de auto en draafden in hun natte kleeren naar huis. Ofschoon het reeds 10 uur was, werd bet ongeval spoedig bekend en was de Burgemeester met de politie spoedig op de plaats des onheils; ook werd de hulp van dr. Verheijden ingeroepen, want inmiddels had de WilleJcopsche gemeenteveldwachter de zesde drenkeling uit het water gehaald, waarbij hij zich tot over zijn middel te wa ter moest begeven. Die zesde was de 16- jarige Dirk Jan de Jong, die door dr. Ver heijden spoedig tot bewustzijn werd ge bracht. Doch de zevende de bijna 17-ja- rige Huibert. Eskes, was niet meer tot be wustzijn te brengen,' ófschoon dr. V. onge veer èen uur daarmee bezig was. Do auto was eerst om 5 uur in den morgen uit het f'ater gehaald en bleek zoo goed als ver nield. De politio heeft daarop beslag ge legd. De ontploffing te Amsterdam. Gisteren was het verkeer langs de Hee- rengracht te Amsterdam, waar Zondag middag het perceel 285 door een ontplof fing tot een puinhoop werd geslagen, nog voor het verkeer afgesloten Een massa puin, waaronder groote stukken muur lig gen op den weg. Op de plaats waar het huis stond is het natuurlijk nog gro'oter chaos. De muren van de beide belendende perceelen hebben zwaar geleden. De bouw- rnuur die grensde aan perceel 283 is go- heel weggeslagen, omdat tusschen de per ceelen 283 en 285 nog een gang was van circa een meter breed Aan den anderen kant zijn nog stukken muur blijven staan, maar de muur van perceel 287 heeft danig geleden. De burgemeester kwam hedenmorgen nog eens de ruine in ocgenschouw nemen. Door de politieautoriteiten werd een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing De belangstelling van liet publiek aan de andere zijde van de gracht is groot. In den loop van den dag was men overal druk bezig de ruiten, die gisteren in den omtrek vernield waren, door nieuwe le vervangen Omtrent den toestand van den beer R. P Kruse te Amsterdam (niet Kruseman, zooals abusievelijk werd gemeld), verne men wij, dat deze bevredigend is. De heer K is gisterenavond per auto van het zie kenhuis naar zijn woning vervoerd De heer K liep met eenige kennissen, even voordat de ontploffing in het perceel aan de Heerengracht plaats had, langs het gebouw. Hij zag toen acltter de vensters dikke rookwolken en juist, toen hij voor stelde de brandweer te gaan waarschuwen, bad de ontploffing plaats, die voor hem zulke ernstige gevolgen heeft gehad. Ernstige val. Bij het geven van gymnastiekles aan de leden van de gymnastiekvereniging te Coevorden, is de heer Luinge zoodanig ko men te vallen, dat hij eenige ribben brak en inwendig ernstig gewond werd Hij is door de leden van de gymnastiekvereni ging naar het Aleida Kramerziekenhuis aldaar vervoerd, waar hij veel bloed heeft opgegeven. Zijn toestand is zorgwekkend. Bekneld geraakt. In de ijzergieterij van de firma Nering Bögel te Deventer, had de reserve-machi- nisf V., die boven op een ridder stond, het oivelnk tupTV' n oen pWfTis0}!0'' kmn rt> UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 2 Maart. Hilversum, 1050e M. 12.Politieberichten. 2.003 00 Engelsche kinderlbs. 8.00—4.00 Knipcursus. 4.004.80 Huishoudpraatjo door Mej M. Verwey-Mejan, over: Het vorzorgo* van een zieke in eigen woning. 4.30615 Concert door het H. D. 0.< orkest. J. P. v. Sitteren, bas. 6.156.45 Lezing door den hoer L. A. Stofkoper: Schetsen van den waterkant, a. Een somber verhaal van een grooten daad. b. Fietstocht door Bootsman Arie. 6.457.45 Vervolglee en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 Christel. Radio-avond. Davontry, 1600 M. 11.20 Concert. Het Davenlry-kwarle' en solisten (sopraan, bariton, viool.) 12.05 Duetten. 12.25 Kwartet (vervolg). 1-202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing: Piekwickpapers, Ch. Dickens. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3.40 Lezing: Huckleberry Finn, Mark Twain. 4.05 Lezing: What is ecohomics. 4.20 Het Daventry-kwartet en sopraan zang. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tu inpraat je. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Lezing: Housing and health. 7.35 Pianosonates van Mozart. 7.45 Lezing: Empire builders. 8.05 G. Gershwin, pianist in z'n laatste successen. 8.45 „Paljas", le acte. 0.30 Weerbericht, nieuws. 9.40 „Paljas", 2de acte. 10.Causerie. 10.15 Nieuwsberichten. 10 20 Balladen en gedichten. F. Wood man, sopraan S. Logan, bariton. A. Sam- mons, viool. 10.55 Voorlezing van Oscar Wilde' proza en poëzie. 11.3012.20 Dansmuziek. „kadi o-P a r i s", 1760 M. 10.5011.20 Nieuwsberichten en mu ziek. 12.502.10 Orkestcoucert. 5.055.55 Orkestconcert. 9.0511.20 Muziekconcours. Opera- oom iquo (Dames). LaLguuberg, 4 6 M. 10.2011.20 Orkeslconcert. 12 501 50 Orkestconcort. 4.10—rö.15 Concert, voor viool en piano 7.35 „Luzifer'', Nédor-Duitsch Mystorio spel in 3 acten en een naspel van Iv. Wa- genfeld. Danrrta tot 11.20 Dansmuziek, Lulter-kapeJ. Königs i'S ter ti a ii aon t3()0 M. en Berlijn 484 en 566 M. 11.207 05 Lezingen en lessen. 7.50 Verlellingen door en van O.'to Flake. 8.50 Redo van den Rijkskanselier dr. Marx, voor de builenlandsche pers. 9.5011 50 Dansmuziek. Hamburg, 394,7 M. 1.252.05 Kamermuziek. 3.353 50 Aria's met orkest. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206 10 Concert. Naftl-Carlo kwartet 7.2011.10 „Rokoko in Ritzebiittel", zangspel in 3 acten uit den galanten tijd. Daarna dansmuziek. B r-u s s e 1 509 M. 8.5010.50 Concert. Orkest en de heer M. Garoff, bas. een kolom te geraken. Door het geven van tegenstroom wist de machinist R. het erg ste te voorkomen Op medisch .advies werd de getroffene naar bet ziekenhuis vervoerd, waar een ernstige bekkenfractuur werd geconstateerd FEUILLETON. M door Pierre l'E r m i t e. XVI. Meer lijden. 18 uog maar de eerste stap van °P. den langen weg des lijdens. Odile naast hem zit en ze sa nten over de toekomst, krijgt den indruk, dat het zoo oprechte 8ar best doet om zijn oplettend- jo leiden, dat hij haar ^-aar niet inzien. 'en een meisje wel ooit doorvor- ®aar Odile is toch zijn bruid, eJ) Rat ze dan niet een beetjo in lezen,terwijl Jacqtfes toch do zij- |CB ,ar °Pen legt? Waarom verlaat ?10t heelemaal op zijn liefdevolle J0gi Waarom kijkt ze altijd, bij Js ze nog met iets bezig is, aab of ver weg, en waar hij bui- 1'don wordt 1 'eri verbergt, ja, dan is het Seen pijn to doen: „Ongeluk vroeg genoeg en de hoop is Gei1 Seluk." c° toch zoo niet blijven. Iede- ln'f meer noodig een kor- R..IJ nemen. Tot dan toe is bet i]d nog uitgesteld om een of '8e reden, maar nu is alles ge- schijnt meer te beletten, dat het jonge meisje de Abdij verlaat en op Ferlandière komt wonen, onder de be scherming van een liefde, die sterker wordt naar gelang de moeilijkheden groeien. En al verlangt ze zeer naar dien mooien dag, toch ziet Odile met schrik hét uur van haar huwelijk naderen. Niet, om dat haar liefde te zwak is, of gelijk zoo vele anderen, die terug willen zoodra iets vast besloten is, maar zij heeft redeneu, welker gewicht zij alleen kan beoordeelen. En vooral die* groote: haar gezondheid. Jacques bemerkte het niet: Odile zag immers altijd bleek, had altijd zulke z^a- re haren en erg blauwe oogen en tengere banden. Hij was er aan gewoon en be minde haar zoo, zijn kleine bruid, dat ten gere blonde kind, als een sprookjesprinses uit een droom. Ze leek hem meer een en gel dan een mensch. Maar Odile denkt anders. Dikwijls, als ze alleen is, kan zij zich niet goed houden, en ligt ze gedrukt onder haar toestand. Want sinds de jachtpartij, toen ze zich aan een harden tak zoo hevig in do zijde gestooten heeft, is haar gezondheid min der geworden. Een heel reeks avn ver schijnselen heeft zich voorgedaan, die wel cp zich zelf niets hebben te beteokenen, maar samen een toestand verraden. Odile heeft altijd nog gezwegen, zich goed gehouden, zich wel niet verwaar loosd, daar is ze te ernstig voor, maar waarom zou zij nog anderen doen deelen in haar ongerustheid, zoolang zij ze nog goed tot haar zelf kan beperken! Gelijk bij alle zwakke gestellen, wisselt de uitdrukking op haar gelaat onophoude lijk: Jacques lacht er soms mee, maar wanneer hij zijn bruid soms had zien lig gen op haar canapé, terwijl ze haar best deed om maar niet te hoesten en die wan hoop bemerkt in de donkere oogen, dan zou hij begrepen hebben,, waarom het kind maar telkens den dag van het huwelijk uitstelde. Odile klampt zich vast aan alles, doet haar uiterste best om Jacques' leven toch niet te doen gebukt gaan onder den Jast van éen weigering. Op sommige oogen- blikken schijnt het haar toe, dat er een heele ommekeer ten goede in haar plaa a heeft en is ze vol hoop, doch een oogenblik later staat het bij haar vast, dat op aar de voor haar alle geluk voorbij is, dat zo 't hooger moet gaan zoeken. Haar geest wordt als de lucht in de lente. Het eeno oogenblik van 't zuiverste, klaarste blauw en daarna vol grauwe, zware wolken, een lente met warme dagen vol zon, die de botten uit de takken tikt, maar ook met koude nachten, die de pas-ontloken bloe sems dooden. Odile heeft echter voor niets oog dan voor Jacques' geluk; ze meent dat te bevorderen, te doen voortduren door haar zwijgen, maar is ook vast be sloten om duidelijke taal te spreken, zoo dra zij zekerheid heeft: niets wil zo haar vriend zoozeer besparen, dan de nuttelooze angsten van halfheid. Na lang nadenken staat het ten slotte bij haar vast: zij zal den eersten stap zetten tot de beslissen de daad. Onder voorwendsel van inkoopen te moeten doen, gaat ze met een oude >kar menier naar Parijs. 't Was een warme dag in Augustus; de zon brandde de gevels der huizen gloeiend heet, elke straat leek een oven; do onver schillige menigte op do trottoirs maakte op Odile den indruk van een leegheid, een verlating, een eenzaamheid te midden vau al dat rumoer en gejaag. Het arme kind ri moe en bedroefd, ea ze voelt hoe ziek ze is, en loppt zonder spreken maar voort. Maar haar gedachten blijven levendig. Hoe is 't mogelijk in dat stof en die hee- to omgeving te leven, zoo dicht op elkaar en rondom in rumoer en gejaag? En medelijdend ziet ze naar de meisjes van haar jaren, die bleek en moe van ge zicht in de winkels hun werk doen en ul- tijd maar lief moeten zijn tegenover een ieder en glimlachend den last van 't werk en de warmte moeten dragen heel den dag. O, dan het mooie,'zonnige rustige plek je langs de Jouine, den tuin der Abdij! Wat doet Jacques nu?Denkt hij mis schien over haar voorwendsel om naar Parijs te gaan?.... Als een vogel, die nog nooit zijn nest verlaten heeft, gevoelt zich Odile midden in Parijs. Nog maar een uur is ze er en ze wil naar huis, terug terugal is 't dan ook zonder haar plannen te volvoeren.... Doch spoedig is die eerste indruk voor tij. 't Zou toch dwaas zijn, zoo iets te doen, redeneert ze, en gaat voort tusschen schreeuwende krantenjongens, die naar haar kijken met brutale oogen. Gelukkig voor haar, dat daar dichtbij do beroemde dokter Holtaut woont. Langzaam gaat ze den frisschen, donke ren trap op en schelt aan op de derde verdieping. Een meisje doet open en laat de twee dames in een rijken, maar bana- len salon. Nu vooral zou Odile gewild heb ben, dat het er troostend en ernstig had uitgezien, Zes patiënten zaten daar al, vol vervo- ling, zwijgend, met do houding van ver oordeelden, die wachten op hun vonnis. Een weinig verlegen gaat Odile daar zit ten met haar gezellin, en bij do minste beweging dio ze maakt, dat haar kleed wat ruischt, zien allen haar aan, bekijken haar van boven naar beneden. Ze ziet bleek en vermoeid. Twee gevoe lens voelt ze in haar opkomen, die haar kwellen: een hevige ongerustheid over haar geluk en haar gezondheid, en de vrees om eindelijk te zullen moeten be sluiten. Zo wil wat lezen, om haar gedachten afleiding tc geven, doch ze vindt niets dan de banale dingetjes van don dag van allo wachtkamers. Telkens als de deur van dokters spreekkamer opengaat, krijgt Odile den indruk of de namen der veroor deelden worden afgelezen. Maar wat Oe- teekent het ook, denkt ze; alle menschen zijn toch veroordeelden; alleen met dit verschil, dat de zieken langzaam dfen dood zien aankomen, al de bitterheid van het scheiden moeten proeven, en eiken dag opnieuw voelen, hoe stuk voor stuk het leven kwijnt en verdwijnt. Wat is de trot- sche wetenschap toch machteloos bij een geval als 't hare! Ook is ze alleen maar naar den dokter gekomen, om thuis een reden te kunnen opgeven en den gewonen weg van allen te volgen. In die geestesstemming ging zo bij den dokter binnen. Dokter Holtaut is -een klein, dik, ineen gedrongen persoontje, met eon borstoligen knevel, kort, behaarde handen en recht© nagels, (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3