ge Jaargang. DINSDAG I MAART 1927 No. 5504 $)e (Bou/t cnit ^ONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling LeideD 19 cent per week I 2.50 per kwartaal te Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor ging. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd aggblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. Kleine adverientlën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop I 6.50. l, IMMER BESTAAI UIT BLADEN. Vastenmandementen onzer Bisschoppen. H. het voorbeeld van Sint Franciscus. H. de Aartsbisschop van Utrecht, v. d. Wetering, stelt in zijn Vas- rief zÜn diocesanen het voorbeeld van Franciscus voor oogen. D brief vangt aan: aar aanleiding van het zevende [eest van het zalig afsterven van ciscus van Assisië, heeft Z. H. Paus XI een Encycliek uitgevaardigd, deugden van den Serafijnschen worden verheerlijkt en tevens wordt üoond van welk een vèrstrekkenden m beteekenis het leven van dien heilige geweest is en nog altijd roor de geheele wereld. Waaraan is danken. B. G., dat St.Franciscus tienhonderd jaar nog duizende en J-Kode volgelingen telt, zoowel mannen ouwen, zoo niet hieraan, dat zijn le- roor zoover de mensch dit vermag, elrouwe navolging is geweest van het van den Goddelijken Verlosser: een van diepste vernedering en zelfver- jltning, van volstrekte armoede, uit- gewijd aan den dienst van God den evenmensch. H. Vader spreekt dan ook in die liek den wensch uit, dat in alle lan- dood van St. Franciscus plechtig 1} arden herdacht en hij die gelegenheid van zijn heilig leven zal worden ver- J ons land is ook op tal van plaatsen id van den H. Franciscus met groo- K, isler gevierd. Maar wij moeten wel kon, B.G., dat de vereering der hei- in, ap de eerste plaats bestaan moet in it' ivolgen hunner deugden". in het kort het leven en sterven van z® eilige Franciscus te hebben geme en. 4, wijst Z. D. H. er op, dat de hei- ooft achtergelaten een „voorbeeld m! arsterving, van welker laeoefening Terwacht mag worden, dat zij de ng zal brengen voor de groote kwaal tt nzcn tegenwoordigen tijd, die bc- )ij hl wordt door een jagen en drijven, js chten en smachten naar hetgeen de ie genieten geeft", vervolgt dan: en oral zien wij een samenkomen, ver- i en werken, rusteloos en onver voor lotsverbetering en vooruit- hoofdzakelijk, zooniet uitsluitend ar iffelijk gebied. Dat op rechtmatige ap gestreefd wordt naar lotsverbetering er niet te misprijzen. Een zekere nd toch heeft zijn waarde, ook voor k. Maar dat een hoogcre wel- 2i| wordt nagestreefd met het doel om meer te kunnen genieten druischt orde door God gesteld. De aard si oederen immers zijn niet het doel i mensch, maar slechts een middel zijn behoefte te voorzien. God zelf er Heer en Meester van, wij zijn de rentmeester aan wie Hij een- ri rekenschap vragen zal. Wij zijn niet, '5 ah Franciscus en zijn gezellen ge- om afstand te doeD van de tijdelijke en en een leven van vrijwillige ar- f{ Ie lijden. Maar wel blijft ook voor i versterving noodzakelijk". Tegen hst nieuwe heidendom. H. de Bisschop van 's-Hertogen- Mgr A. F. Diepen, herinnert aan even van den H. Paulus uit zijn ge- schap te Rome aan de Christenen Jhese en Kolosse, waaruit zijn be- blijkt, dat de nieuwbekeerde nen waardig zouden leven en niet, ^opvattingen tot het oude heiden- rugkeerend, hun tijdelijk en eeuwig ouden verbeuren. Bisschop van Den Bosch zegt een lijke herderlijke bekommering te als hij waarneemt, hoevelo z.g. doch in werkelijkheid heiden- dingen en levensuitingen rondom holiekcn, en helaas ook onder de meer en meer haar verleiden- 'hed doen gelden. Mgr. vervolgt: dikwerf Wij u ook, nu eens met wn Paus of met het geheele Epis- tdan weer in eigen herderlijke brie- ea die hegeerlijkheden waarschuw- D die plichtmatige vermaningen te- verfoeilijke heidenscho opvattingen ^'ken op het stuk van kinderop- van verkeering, huwelijksleven en e sleeding, van onrechtvaardige en geldzucht, van alles-verderven- jogmoed, meenen wij er thans nog Mal to moeten toevoegen, tegen vormen, waarin het huidige nieu- jjendom, bijna historisch getrouw, d oude volgt door zijn zinneprik- d'sbruiken der lichamelijke opvoe- in hun theorieën, werktuigen en oefenin gen met alle christelijke welvoegeüjkheid en kuischheid, zoodat Wij daartegen in onze Roomsche scholen reeds verbiedend moesten optreden. Achten Wij openlijk protest daartegen in dit herderlijk schrij ven niet misplaatst, in zedeuhedervenden invloed winnen het daarvan, om hun al- gemeene verbreiding, nog verre de ver foeilijke moderne dansen, welke naar on verdachte getuigenissen, uit hun aard be rekend zijn op wcllustprikkeling. Aan dien aard, aan winstbejag on de niets ontzien de mode danken zij ook onder ons hun be schamend toenemend succes, tot zelfs in z.g. „fatsoenlijke" gelegenheden en in den intiemen familiekring van overigens god- vreezende katholieken. Waarom toch nog langer geaarzeld met beslistheid daartegen op te treden?" „Hoe echter zult gij in onzen heiden- schen tijd die gemoedsvernieuwing bewer ken? Hoe dien nieuwen mensch in werke lijkheid aantrekken? Al te veel is die ver nieuwing onder ons tot hiertoe wellicht gezocht in het uiterlijke van ons godsdien stig leven, van onzo katholieke vereen i- gingen, onze schitterende katholieke mani festaties, alsof er van degelijke gemoeds- vernieuwing sprake zijn kan, als wij die niet allereerst in ons eigen zieleleven doen ingrijpen. Wat wij dan vóór alles noodig hebben is: de haat, de afschuw van elke doodzon de, de offervaardige liefde voor en de edelmoedige navolging van Jezus' deugden Zoo moeten wij zijn nederigheid en gehoor zaamheid zelf voortdurend beoefenen en onzen kinderen inprenten; zijn navolging in versterving en boetvaardigheid moet ons aller zwakke wilskracht ten goede ster ken; zijn geduld en lijdensmoed moet ook ons leven verheffen; zijn onuitputtelijke belangelooze naastenliefde en vergevensge zindheid moeten ook onze zielen -adelen en ons levensgeluk door liefde, vrede en een dracht in onze gezinnen en tusschen onzo standen verhoogen". BUITENLAND Q2er jongere en oudere jeugd, in sport- en gymnastiekmethoden en alom verbreide, moderne dansen. sPort en gymnastiek, die p®«ijk of openlijk wordt gepro- spotlen in hun gewilde naaktheid. Duitschland Een conflict met Estland. Een kathedraal in beslag g e n o m 6 i Het feit, dat het Estlandsche departe ment van Binnenlandsche Zaken de vo rige week beslag heeft laten leggen op do Luthereo.be kathedraal te Reval, die door tal van leden van den ouden Duitschen adel werd bezocht, heeft een geschil doen ontstaan, dat wel eens tot internationale complicaties zou kunnen leiden. Ter viering van den herdenkingsdag der Estlandsche onafhankelijkheid, op 24 de zer, zouden een bal en andere festivitei ten plaats vinden. Ook het corps diplo matique was uitgenoodi gd, o.m. de Duit- sche gezant, Franck.Deze antwoordde echter met een weigering, in verband met dé ontstemming in Duitsche kringen te Reval over het beslag leggen op de ka thedraal. Over dit optreden van den Duitschen gezant zijn de blaclen ten zeer ste verontwaardigd, en zij stellen zelfs de vraag, of Franck's terugroeping niet dient ta worden geëischt. Frankrijk. Onderhandelingen mei Moskou. Voorwaarden van Poincaré. De onderhandelingen tusschen de Fran sche en Russische delegaties, welke het vorig jaar werden begonnen ten einde de Fransche schuldvorderingen op de Russische regeering te regelen, zullen binnenkort hervat worden. De onderhan delingen werden in den zomer van het vorig jaar onderbroken, daar de Fran sche rogeering niet bereid was de annuï teiten, waarmede de Russische regeering voorstelcio haar schuld af te betalen, te aanvaarden, terwijl ook het feit, dat de Russische regeering aandrong op groote handelscredieten, als voorwaarde voor een regeling, tot de weigering der Fran sche regeering bijdroeg. Sedert de coalitie-regeering het bewind in handen heeft genomen, zijn de onder handelingen niet hervat. De Sovjetgezant te Parijs, Rakofski, keert op of omslr-tl-s 5 Maart to Parijs uit Moskou terug en verwacht wordt, dat de beide delegaties een paar dagen later bijeen zullen komen, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat de onderhandelingen dan reeds werkelijk hervat zullen worden Er is reden om aan le nemen, dat Poin caré niet zijn goedkeuring hecht aan de voorwaarden, die tot nog toe de basis hebben gevormd voor een overeenkomst tusschen de heide landen. Op 20 Decem ber j.l deelde Poincaré Briand per brief mede, dat volgens zijn meening de ver goeding aan Fransche burgers voor eigen domuien, die door de Sovjet-regeer:ng verbeurd verklaard werden, beschouwd moet worden als een onderdeel van de kwestie der Russische oorlogsseliulden Volgens Poincaré kan dan ook de ccnige basis voor verdere onderhandelin gen slechts gevormd worden door een volledige erkenning door de SQvjot-regee- ring van do voor-ooiiogsche schulden en van de schadeloosstellingen aan Fransche burgers voor verbeurdverklaarde eigen dommen. Wanneer de twee delegaties thans weer bij elkaar komen, zal allereerst deze brief van Poincaré worden voorgelezen. Daar De Monzio, die tot nu toe als voor zitter van de Fransche delegatio is opge treden, voorziet, dat do Sovjet-regèering zal weigeren deze voorwaarden te accep teeren, heeft hij verzocht van zijn functie ontheven te worden. Engeland Geen twistgeschrijf niet Moskou. Chamberlain beantwoordt de Sovjet-nota niet. De Engelsche regeering is niet voorne mens, naar minister Chamberlain in het Lagerhuis mededeelde, verder in to gaan op het Russische antwoord op de Engel sche protestnota in zake do anti-Engel- sche propaganda. Een dezer dagen zal er gelegenheid zijn in het Lagerhuis een debat over de kwestie te openen, waarbij waarschijnlijk wl heft'ge woorden van de zijde der die-hards over de onbeschaamd heid van de Sovjet-regeering om zulk een b loedigend antwoord te zenden, zullen -vallen Instemming met het antwoord is na tuurlijk in geen enkele sectie der Engel sche openbare meeniug mogelijk. Zelfs de „Daily Herald'' moet zich beperken tot de appreciatie van de verklaring der Sov jet-regeering, dat zij den emstigen wensch koestert allo moeilijkheden tus schen de tweo landen op te heffen en al les te vermijden wat aanlcidiug kan ge ven tot woderzijdscho klachten. Ook de „Daily Chronicle" waardeert deze verkla ring, doch met eenig voorbehoud, in ver band met de opgedane ervaring. Overi gens wordt geconstateerd, dat het ant woord precies luidt, even om vijkend en even weinig bevredigend, al.!/ venva-Jlït werd en erkend wordt, dat het weinig of geen zin heeft de discussie voort te zet ten. Deze erkenning gaat bij de „Times" en de „Daily Telegraph" met eenige veront waardiging gepaard en bij de liberale bladen met do philosophischo aanvaar ding van het onaangename maar onont koombare feit, dat do Russische regeering „een doorn in het vleesch der overige wereld is", zooals de „Manchester Guar dian" het noemt, maar een doom die niet vernietigd kan worden en waar En geland zich dus naar schikken moet, zoo goed en zoo kwaad als dat kan. China. DALENDE INVLOED VAN MOSKOU. Het Kwominiang komt bijssn. Gematigden en extremisten. Groot belang wordt te Sjanghai ge hecht aan de conferentie van het centrale executieve comité van de Kwomintan^, de republikeingche revolutionaire parlij, welke heden geopend wordt te Nantsjaiig, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, waar het hoofdkwartier is gevestigd van den opperbevel hebber van het Kanton- necsche leger, Tsjang-Kai-sjek. Reeds gedurende eenigen tijd doen hardnekkige geruchten de ronde, dat deze conferentie een krachtproef zal worden tusschen de gematigden en de extremisten in do Kwomintang. Het lijdt geen twijfel, dat bij de gema tigden toenemend verzet ontslaat tegen do roodo politiek van de extremisten en in het bijzonder tegen de overheerschende positie v;ui den Sovjet-adviseur Borodin, die te Hankau feitelijk de rol van dicta tor speelt. Het staat vast, dat Tsjang-Kai-sjek, hoewel hij nauwelijks gematigd genoemd kan worden, eveneens verontrust is door (le Russische ovorheersching en zelfs gaat liet gerucht, dat Tsjang-Kai-sjek reeds gebroken heeft met Callento, den Russisch on generaal, aan wiens techni sche voorlichting het Kanton-leger voor een groot deel zijn succes te danken heeft. Gallento zou te Hankau vertoeven en lij den aan een diplomatieke ziekte. Verder kant nog de generaal van de provincie Hoenan, Tang-Sjen-lsji zich tegen de bolsjewiki, waartoe niet alleen zijn per soonlijke aard aanleiding geeft, maar ook de ervaring die hij opgedaan heeft in zijn eigen provincie met de Sovjet-comi- té's van bceren en arbeiedrs. Het verlangen der gematigden in hot kamp der Zuidelijken, om de Russische overhcersching van zich af te schudden, wordt nog versterkt door de tegemoetko mende houding van Ts j ang-Tso-l in's partij. Deze, de Fenglienpartij. zou als basis voor een overeenkomst een com promis hebben voorgesteld, waarbij de Jangtse aangenomen zal worden als de natuurlijke grens tusschen de invloods- sferen der noordelijken en zuidelijken. De gebeurtenissen der laatste paar da gen hebben de politieke situatie in China aanmerkt lijk vereenvoudigd, doordat de politieke beteekenis van Woe Pei-foe en Soen Tsjoean-fang sterk is verminderd. De burgeroorlog is thans oen strijd ge worden tusschen Tsjang Tso-lin en zjju verbonden Fengtien-generaals cenerzijds en (J# Kanlonneezen anderzijds. De eenige voorwaarde, die de Fengtien-generaals voor een overeenkomst als boven aange duid gesteld zouden hebben, is, dat de Zuidelijken zich ontdoen van hun Russi sche adviseurs. Dit is dus de groote kwestie, waarover de Kwomintang-confe- rentio zich morgen zal hebben uit te sproken. Deze voorstelling van den stand van zaken is gebaseerd op de autoriteit van politici, die relaties hebben met beide par tijen en die tot dusver goed op de hoogte zijn gebleken van al wat er achter de schermen omgaat. Doch zelfs wanneer de gematigden krachtig genoeg zouden blij-" ken om in do conferentie de overhand te verkrijgen, blijft het do vraag of zij ook de kracht zullen hebben de bolsjewiki werkelijk te verdrijven, want deze hebben in China een sterke positie veroverd. Sluiting van Christelijke lokaliteiten. Do autoriteiten van de Kwomintang te Kieningfoe (prov. Koekien) hebben de gebouwen van twee christelijke organisa ties gesloten en bepaald, dat alle zen- dings-scholen gesloten moeten worden totdat do binnenlandsche scholen weer geopend zijn; voorts wordt gedreigd met het in beslag nemen van de gebouwen en scholen der zendelingen. De autoriteiten van de Kwomintang houden een tooncolvoorstelling in de An- glicaansche kerk, die zij van plan zijn in beslag to nemen. Amerika MEXICAANSCHE ZU3TEUS IN GEVANGENSCHAP. Ontroerend gedrag van Geloofsheldinnen. Men schrijft ujt Róine aan de „Msb": Te Rome is cm brief ontvangen ^'iif een Capueijnor Zuster van Talpam (Mexico), waarin beschr#en wordt, hoe de Overste van het klooster met haar religieuzen ge vangen genomen werd en het klooster werd gesloten. De Zusters waren alle in de kapel, waar het Allerheiligste was uitgesteld en de zegen zou gegeven worden, toen plotseling met veel geweld 12 politiemannen als tij gers binnen kwamen en het hoofd ervan, een zekere Bandala, orders gaf om te zor gen dat niemand ontsnappen kon. De Zusters bleven volmaakt kalm en de Overste, die door Bandala werd aange schreeuwd, zeide hem: „Bedaar toch, wij zijn allen hier en ik zal u alle Zusters toonen; het Allerheiligste is echter uitge steld en dus zal eerst de zegen gegeven worden en de H. Specie genuttigd, zonder eenige beleedïgiug of wanorde. Gij hebt alle vrijheid om ons huis le zien. Wij zijn zeer arm; wij gaan blootvoets; wij houden geen colleges Onze eenige misdaad is, dat wij voor u bidden." Do politieman was uil het veld geslagen en stond besclnaind en zeide, dat hij ook Katholiek was en zelfs relikwieën bij zich droeg. De soldalen kwamen toen ook in de kapel De zegen werd nu gegeven en de H Specie genuttigd. De Overste stelde de Zusters aan hel politiehoofd voor en zeide: „Zusters, deze r.eor komt ons allen naar de gevangenis brengen". Allen antwoordden, met hand geklap, uitroepende: „O, moeder, wal een geluk!" De man werd steeds meer verbaasd en de Zusters voelden zich steeds meer ge sterkt door Jesus. Bandala, dit alles ziende, werd geheel ontmoedigd en vroeg hem toch niet als zoo heel slecht le beschouwen. Hij ging immers waar de regeering hem zond en de Zusters zouden niets te vreezen hebben Hij liet do Overste begrijpen, dat wie vluchten wilde, gaan kon. Niemand echter ging. Integendeel, allen verzochten gevan gen genomen te worden. Zij omhelsden elkander en beschouwden het als een groot geluk, gekerkerd te worden. Eén der Zusters., juist van een zware ziekte genezen, had, dat zij niet alleen ach ter gelaten zou worden. Bandala kreeg de tranen in de oogen, toen hij de arme zieke Zuster met haar bleek gelaat aanzag. In oen oogenhlik hadden de Zusters al len haar sluier omgedaan en waren gereed om te vertrekken. De soldaten waren meer nihilist dan de Zusters en hun hoofd zei de. dat hij de Zusters niet religieus kleed mocht wegvoeren, maar in wereldlijk ge waad De Zusters lieten met droefheid haar habijt achter en schaarden zich in een rij, terwijl zij alleen haar gebedenboek medenamen. Een groote menigte wachtte in de stra len schreiende de Zusters op en gaf haar gelegenheid om te ontsnappen. Zij ant woordden echter, dat zij aan Jesus ge trouw wilden blijven tot den kerker toe. Zij werden eerst naar liet staion geleid, waar na ze op een vrachauto geladen werden, terwijl de menigte verontwaardigde kre ten uitstiet. Do Zusters begonnen geeste lijk liederen te zingen en toen, ze bij het t aleis van justitie aankwamen, zongen zij HET VOORNAAMSTE N9EUWS BUITENLAND. Een diplomatiek incident tusschen Duitschland en Estland. Dalende invloed van de bolsjewiki In China. BINNENLAND. De Vastenmandementen der Bisschop pen (1ste blad). Voorgesield wordt een wetswijziging, waarbij onder zekere voorwaarden de leef tijdsgrens voor kinderen, waarop het ge oorloofd is arbeid te verrichten, wordt vervroegd (1ste blad). Te Montfcort is een auto te water ge raakt, waarbij een jongeman is verdronken (Gemengde Berichten, 2de blad). Onze Geïllustreeri.e Parina Do photopagina geeft o.m. photo's van de te Warmond voor raadhuis aangekoch te villa; d(^ totaal uitgebrande stroocarton- fabriek te Noordwijkerhout, een hevige brand te Amsterdam; de Italiaansche vlie ger Pinedo; uit ons Insulinde; een 25-ja- rig jubileum van den beer J Lagerberg als tuinman bij de gemeente-plantsoenen te Leiden. juist een vers: Verdedig hot vaderland en God. Terwijl de auto in volle vaart door de straten reed, werden de Zusters, die straalden van geluk, begroet, terwijl het verkeer stil stond. Een politieman kwam de namen der zuster opnemen, maar was verstomd zoo blijde gezichten te zien. terwijl allen als ora strijd verlangden, spoedig gevangen ge zet te worden en dus haar naam op te .geven: „Ik heet Zuster Maria!" „Ik heet Zuster Jqsopha" enz klonk het dooréén. „Zie, dat ge "mij riet vergeet" enz En goo gin gei. ilen de iri, blijde, voor don naam van Josus smaad te mogen verdragen BINNENLAND HET ARBEIDSVERBOD VOOR KINDEREN. Een gedeeltelij' c opheffing. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 88 der Arbeidswet. In do M. van T. wordt opgemerkt, dat in tweeërlei opzicht is gebleken, dat het geldende arbeidsverbod voor kinderen bo neden 14 jaar ook tot ernstige bezwaren aanleiding geeft. In de eerste plaat s staat dit verbod de vak opleiding van niet leerplichtige kinderen beneden 14 jaar in den weg. Behalve in ambachtsscholen cn vakscholen ontvangen toekomstige ambachtslieden hun opleiding in de werkplaats. Thans moet deze laatst bedoelde opleiding (b.v. het onderwijs vol gens het leerlingstelsel) verboden worden geacht voor kinderen beneden 14 jaar. Wil men met name de opleiding volgens het leerlingstelsel, die als regel 3 jaren duurt en waarbij de ouders gedurende dien tijd weinig of geen baten uit den arbeid hun ner kinderen trekken, tot haar recht doen komen, dan is Imt gewenscht, dat de kin deren voor het bereiken van den 14-jari- gen leeftijd tot deze soort van opleiding kunnen worden toegelaten. Een tweede bezwaar van ruimer strek king is gelegen in het feit, dat tusschen het tijdstip, waarop jeugdige personen na het volbrengen der leerverplichting de lagere school verlaten, cn dat, waarop zij tot het verrichten van arbeid in den zin der Arbeidswet worden toegelaten, soms een vrij belangrijke tijdruimte ligt. In het ongunstigste goval kan deze tijdruimte thans 2jaar bodragen. Aan zoodanige tijdruimte zijn voor vele kinderen moreele nadeelen verbonden, terwijl tevens een aantal jongens con voor hen minder pas send beroep zullen moeten kiezen tot groote schade voor hun toekomst. Op grond hiervan acht do regecring in het belang der jeugd een uitbreiding van art. 88 noodig, waardoor het in art. 9 der Arbeidswet gestelde arbeidsverbod niet zal gelden voor 13-jarige jongens, die een opleiding in heb practische bedrijfsleven genieten, welke aan behoorlijke pacdago- gischo cischcn voldoet. Deze uitbreiding geldt voor dc kinderen, te wier behoeve een leerovereenkomst, ala bedoeld in titel II der Nijverheidsonder wijswet, van kracht is. Voor hen, die door bovenbedoelde wij ziging nog niet worden geholpen, wordt voorgesteld aan art. 88 een 3e, 4o en 5e lid toe te voegen. Het nieuw voorgestelde 3o lid bepaalt, dat het arbeidsverbod niet geldt voor ar beid van 13-jarige nict-leerplichtigo jon gens, wier leerverplichting eindigt voor 1 Januari 1932, indien: a. zij een opleiding genieten in overeen stemming met docr den minister van on derwijs, k. en w. vastgestelde voorwaar den:

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1