ESSEX SUPER SIX Oezen merkwaardigen wagen moei II ie elk geval komen ziee ee beproeven. IJ zuü verwonderd slaan FRANS STRAATSBURG, HAARLEMMERSTRAAT No. 42 AOEG BEGOHHEWjVEELjSEWOMM •„'•lie Soroonne studeeren. Tengevolge Maart buitengewoon groote gecombineer- O- i ri.i,-.inn f !d<3 van dp-n FYansnlipn dp n 1 o-rmppnp vpftrn florin n> TToiilcpln- de fluctuaties van den Franschen c verkeeren zeer vele vroeger gegoc- V. burgers in kommervolle omslandighe- 01 Een professor aan de Sorbonne ont- ...,Pgt thans een honorarium van omtrent AiiOO per jaar; ingenieurs, leeraren e.d. r salaris van f 10002500 per jaar Poe zullen dezen hun kinderen laten slu- deeren, als men berekent, dat de studie- losten'voor één persoon op f 80 per maand kunnen worden geraamd De om- tandigheden, waarin deze studenten vcr- i'ren. zijn dan ook allertreurigst, li, een slechte restaurant in het Quar ter Latin komen-zij eens per dag een mi serabel middagmaal gebruiken, dat na on geveer een half uur weer een gevoel van honger doet' ontstaan. Na zoo'n middag maal keeren zij weer terug naar hun on verwarmde smerige kamers, of naar hun werkkring, waarmede zij in bun onderhoud moeten voorzien. Van de zijde van den Franschen Staat jrdt ecnigszins ;geliolpcn. Ook van Ka tholieke en Protestantsche particuliere zij de Er zijn goedkoope restaurants opge richt en studentenhuizen, maar dat is nog ZOo weinig bij de groote nood. ïoen heeft de Deutsch-e Studenten Hilfe hei voorstel gedaan om mede te werken en dat voorstél is met dankbaarheid aan vaard Het plan is nu om onder Fransebe regie een restaurant op te richten, waar ciica 1000 Fransebe studenien een goéd- hoop middagmaal zullen kunnen krijgin. Verder zal er een actie op touw worden gezet om de prijzen der kamerhuren drukken Er zal epn bureau worden opge richt, dal voor iederen student, die door arbeid in zijn levensonderhoud wil voor zien, een bij zijn studie passende betrek king zal trachten te vinden In Berlijn ver schaft zulk een bureau reeds aan IOC' stu denten oon geregelde werl kring Top s'rtte zal er een bibliotheek worden ge sticht die aan de studenten de noodzake lijke leerboeken zal verschaffen. Zoo zal er ook in Frankrijk een orga nisatie ontslaan, die door eigen kracht den Franschen studenten de gelegenheid zal verschaffen hun studies te voleinden. Dat alles kost evenwel geld Men bere kent, dat ongeveer 25000 dollars uit het buitenland zal moeten komen, waarvan dr, Kotschnig het aandeel van Neder land stelde op f 12.000 Het moge veel schijnen, doch de nood is inderdaad hopt en spr deed een beroep op alle Leidsche studenien om hun aandeel in dit bedrag op zich te willen nemen. Na de uiteenzetting van dr. Kotschnig sprak prof. dr. N. v. Wijk, die het noemde bedrag niet zoo heel groot vond. Als iedere student eens 1.50 gaf, zou het totaal het bedrag van 12.000 verre te boven gaan Spr. prees het initiatief, dat het Leidsch Studentencorps Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden in deze hadden genomen en ried hen aan zich in verbinding te stellen met. de an dere studentencorporaties te Leiden. Dt praeses van het Leidsch Studehtencorps: die deze bijeenkomst geleid had, deed daarna mededeeling van de wijze, waar op men zich voorstelde in Leiden actie te voeren Ongeveer 20 Maart zal er in d' Gehoorzaal een liefdadigheidsavond wor den georganiseerd door de V V.S.L. ei het L. S. C., terwijl er boven dien binnenkort onder professoren, stu denten en andere Leidsche notabelen in- teenkenlijslen zullen circuleeren voor het beoogde doel. LEIDEN. AGENDA'S. NED R. K. VOLKSBOND. Afd. Leiden. Woensdag 7.308.30 Rechtsk. Bureau. Weonsdag, 7.30 uur spoedvergaderin; Frop.club „St.. Petrus". Wcensdag 8 uur Ledenvergadering R E Volksbond. Zaterdag zitting Spaarbank van 78 Zitting Voorschotbank van 78 uur. I Zitting Bibliotheek van 79 uur. Zitting Retraitefonds van 7 308.30 uur Zitting „Eigen Huis" V.3C3.30 uur Zitting Brandstoffen bestellen van 7.30 MIS') uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOZEFS* GEZELLEN-VEREEMIGING. Rapenburg 52. I Gelegenheid om zich als lid van de Gezellen-Vereeniging te doen inschrijven R K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen 3den Maandag van de maand, des avonds te half 9 uur in de Bestuurskamei Van het Gezellenhuis. ft. De leden kunnen alsdan ook voldoer aan de bepaling van Art. 16 Zaterdag van 89 uur leesbibliotheek, in aller aandacht weer bijzonder aanbe volen. Zondag 5de Zondag van St. Joseph een ieder gaat ter Communie in eigen Parochiekerk. Zondag is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur, en van 6.3010.15 uur, ver plichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten, Tevens viering verjaardag Gezellenva- der. Liederenbundel s.v.p. medebrengen Maandag bijeenkomst voor de Gezellen van 810.15; te 8.30 uur inschrijving nieuwe leden in plaats van 1-1. Maandag. Dinsdag bijeenkomst voor de Gezellen van 8±0.15 uur; tevens Radio-avond. Woensdag <u 8 uur repetitie Licdertafel Sebastian Schaffer; te 8.30 uur bestuur vergadering tooneelclub Adolf Kolping. Donderdag bijeenkomst voor de Gezel len van 810.15 uur; van 89 uur heidsheurs voor jongelingen en Patron. Jongens. Om 9 uur Seniorenvergader m de Presidentskamer. Vrijdag te 8.30 uur ledenvergadering tooneelclub Adolf Kolping. Zaterdag, bijeenkomst van de Gezellen van 8—10.15 uur. lederen Zaterdag van 89. uur is de bibliotheek geopend, van 9.9.30 uur zit- Spaarkas van de „Ke.ulsche Reis 1927," meene vergadering „Keulsche Reis 1927". Gezellen wordt lid van de Liederlafel Sebastian Schaffer. R. K. LEIDSCHE COMMISSIE VOOR LICH. OPVOEDING. Dinsdagavond, 810 uur. Leden (Hee- ren). Donderdagavond 6—7 uur voor Asp.-le- den afd. A (Jongens); id. 7.-8 uur id. B (Jongens); id. 89 uur, id. afd. G. (Jongens). Vrijdagavond, 56 uur Asp.-Leden (Meisjes); van kwartier over 8 uur lol kwartier over 9 uur Leden (Dames). Aanmelding van leden op eiken repetitie- avond. R. K. PATRONATENBOND. District Leiden. Secretariaat: Drie Octoberstraat 35a R. K. Arbeidsbeurs eiken Donderdag avond van 89 uur in 't Gezellenhuis, Rapenburg 52, Teleph. 456. Retraite Patronatenbond 2124 April 1927. De ziel van de zorg voor de jeugd, de zorg voor de ziel van de jeugd. De retraite is een krachtdadig middel. ST. PANCRATI US-PATRON A AT. Zondag te kwartier voor 1 uur Congre gatie; te 5 uur Conferentie en Ontspan ning voor de verschillende afdeelingen tot kwartier voor 7 uur. Te 7 uur Lof. De ouders worden dringend verzocht zelf toe te zien,-dat hun zoons het Lof bijwonen. Na het Lof bijeenkomst der Gezellen; te kwar tier over 8 uur Conferentie en verplichte bijeenkomst der Gezellen tot kwartier voor 10 uur. De zaal wordt gesloten heden te half elf. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 ot 10 uur bijeenkomst der Gezellen. Dinsdag van 8 tot half 10 uur ontspan ning, voor afd. IV. Aan het Paironaat is een Spaarkas ver bonden, waarhij de kleinste bedragen kun nen worden iLgelegd. De betrokken pen nmgmeester houdt daarvoor zitting in bet patronaatsgebouw iederen Zondag van kwartier voor 6 tot half 7 uur. ST. PETRUS-PATRONAAT. Feestelijke voortzetting der Afd. Leer lingen van de St. Josephs Gezellen Vor- eendging Augustus 1887September 1920 Zondag 4 uur Conferentie groot en klein patronaat in de groote zaal, daarna ontspanning. Om half 6 contributie betalen spaarkas en Retraitefonds. Zaterdag van 89 uur Bibliotheek. Over de a.s. Retraite leze men de mede- deelingen van den R. K. Patronatenbond. ST. ANTOMUS-PAÏRONAAT. (Hartebrug). Zondag onder de H. Mis van half 8 Alg. H. Communie voor het Bestuur en de leden. Des namiddags 5 uur vergadering voor de Jeugdafd. der 3e Orde. Maandag van 810 uur bijeenkomst der Gezellen Wöensdag 7.15 uur Zangrepetitie, 8 uur Tooneelrepetitie (in de Mil. Ver.). Vrijdag 810 uur bijeenkomst Gezellen Zaterdag 67 uur bibliotheek, betaling van Contributie gelegenheid tot sparen en Retraitefonds. ST. FRANCISCUS-LIEFDËWERK,, Interparochieel Patronaat voor Jongens. Nieuws Rijn 52. Zondag 's morgens te 9 uur precies H Mis, waarna Godsdienstonderricht ter voor bereiding voor de eerste H. Communie 5.30 u. n.m. Lof, waarna ontspanning- voor alle jongens. Maandag, van half 6 lot 7 uur. Spaar bank en Bibliotheek; 's avonds 8 u. Gods- dienstonderricht voor de kleine vakjon gens. Dinsdag 8.30 u. n.m. Godsdienstonder richt voor de groote vakjongens, Woensdag 4 u. n.m. Godsdienstonder richt voor de kleine schooljongens. Geen Lof en geen gymnastiek. Donderdag, 's avonds te 7 uur Godsdienst onderricht voor de groote schooljongens: 8 u. n.m. Houtzagen enz.; en Magazijn Vrijdag 6.30 u. n.m. Zangrepetitie. Zaterdag 2.30 u. n.m. Gymnastiek groote schooljongens. Wie helpt ons aan kleeding en schoe nen? vooral kleine maten. Adres Haarlem merstraat 131 ST. AGNES-PATRONAAT. Voor de Parochies van O.L.Vr. Hemelvaart en van den H. Jozef. Maandag van half 8 tot half 10 uur Kookles, geen naailes, geen godsdienst onderricht. Dinsdag geen naailessen. Woensdag van 7 tot 8 uur, 2de, 3de en 4de leerjaar Zangles; te half 8 uur 1ste leerjaar naailes; te 8 uur 3e en 4e leerjaar kniples Donderdag geen godsdienstonderricht. Vrijdag van half 8 tot 9 uur, 2de leerjaar Naailes. 5de afdeeling Naailes. N.B. Op alle handwerklessen heid tot sparen. ^LEÉtLE! Vfirdcri e mededelingen: Zondag 13 kerkhof. ZITA-VEREENIGING. Afd. Bescherming van Meisjes. Zondag, vanaf 12 uur zijn de zalen ge opend voor de Hollandsche en Duitsche eis j es. Maandag van 810 uur bijeenkomst voor Duitsche meisjes. Woensdag 's avonds 810 uur bijeen komst Hollandsche en Duitsche meisjes Donderdag Bijeenkomst Hollandsche en Duitsche Meisjes van 810 uur Afd. Meisjespatronaat. Dinsdag 's avonds van 78.30 uur Pa tronaat (le en 2e leerjaar). Woensdag van 8 tot half tien uur. Too- neel. Het onderricht in handwerken en huis houdelijke vakken wordt gegeven aan de R K. Vakschool, Noordeinde 50. N.B De Bibliotheek, Noordcinde 44 geopend: Dinsdag-, Woensdag-, Donder dag- en Vrijdagavond van 89 uur. Oók niet-leden kunnen van de Biblio theek gebruik maken R.-K. JQNGEVRC UWEN BOND GROEP B Godsdiensicursus. (leden beneden 18 j.) Maandag 7 uur St. Antonius-Palronaat. ZangclL'b Maandag 4.30 uur St.-Anto- nius Patronaat. Tccneelclub, Dinsdag 7 uur St. Antonius Fatronaat. Turnclub Vrijdag 6 en 7 uur Piete'rs- Leefiijdcn van onze ministers. Een gemiddelde van 53 jaar. Voor vele maatschappelijke fimcties en verichtingen zijn leeftijdsgrenzen gesteld, minimale en maximale. Men moet een be paald aantal jaren tellen om soldaat, Ka merlid, huisvader, kiezer, bioscoopbezoe ker, raadslid te kunnen zijn. Niet overal mogen kleine jongens sigaren koopen, of op straat rooken, in het openbaar dansen of met 'n meisje in het gras zitten. Ook zijn er leeftijden, waarboven meti, in over heidsdienst b. v., tot nietsdoen gedoemd wordt. Voor ambtenaren, officieren, hoog leeraren, evengoed als voor treinmachi nisten en gevangenbewaarders, breekt de tijd eens <?an, dat zij met de armen over elkaar moeten zitten, of ze willen of niet Talrijk zijn hiernaast dezulken, die aan den arbeid kunnen blijven, zoolang zij dit willen of moeten, eventueel de vermo gens er toe bezitten: bankdirecteuren, sigarenwinkeliers, uitdragers, en kunste naars, om slechts een paar te noemen. Hoe slaat hel nu met onze landsbe stuurders; zijn er leeftijdsgrenzen voor de ministers; is er een zekere consequente lijn le vinden in de jaren, welke Neder- landsche bewindvoerders zoo om en bij plegen te tellen? In het algemeen, wat zegt ons het leeftijdsgemiddelde van den mi nister? Mussolini heeft eens beweerd, dat de ministers van het oude regime in Italië meestal veel te oud waren, weshalve Hij z:ch gehaast heeft, het kabinet een gron dige verjonginskuur te doen ondergaan. Hij werd premier op 39-jarigen leeftijd. Dan heeft men, zoo zeide hij, de noodige stuwkracht, die aan mannen van 60, 70 of 80 ontbreekt." En hij onthulde, dat. de leden van zijn kabinet te zamen nauwe lijks 200 jaar zijn, terwijl b.v. het minis- terie-Giolitti een totaal van 1100 jaar boekte. Waarbij men rekening heeft te houden met het kleiner geworden aantal ministers. Mussolini zal ook zichzelf wel niet vijfmaal hebben meegeteld! Leerzaam is het, on onderhoudend, wanneer men een aantal kabinetten van eigen bodem „op leeftijd'' onderzoekt. Dan blijkt, dat de gemiddelde Nederland- fc,che minister bijna 53 jaar oud is, althans in de 20ste eeuw. Vroeger placht hij nog wel eens wat meer op jaren te zijn. Het minis ter ie-Kuypèr (19011905) i te beginnen, haalt een gemiddelde van bijna 56 jaar; oudsten waren Bergansius (65) en dr. Kuyper (64); jongste was Idenburg (40). Nog geen 50 jaar waren voorts mr. Loeff en mr, Harte van Tecke lenburg. opvolgende regeering-De Meester (19051908) stond op een niet veel jon ger plan, met een moyenne van 55 jaar - en vijf maanden; met mr. Van RaaJfe als matador (64) en prof Kraus als Benja min (44). De vijftig jaar werd hier ver der niet gehaald door mr. Fock en Cohen Stuart. Dan komt het ministerie-Heems kerk (19081913), door welks gelederen een verjeugdigende wind heeft geblazen Het gemiddelde der toenmalige Excellen ties zakt nl. tot beneden de 52 jaar. Het geen te danken was aan Colijn (39), en aan ds. Talma (44), mr. Rcgoul (45), Idenburg (47) en Jhr. de Marees van Swmderen (48), alsmede aan het feit, dat slechts één lid 60 was (Cool) en geen een er boven. Het kabinet-Cort van der Linden (1913 1918) maakt het leeftijdspeil weer bijna een jaar hooger; het gemiddelde was ruim 52i jaar. Uitersten waren Jhr. De Jonge (38) en de grijze premier, die bij zijn op treden 67 jaar was. Nog geen halve eeuw haalden verder Jhr. Loudon en mr. Van Gijn (4-7), mr. Pleyle (48) en Ram- bonnet (49). Het eerste ministerie-Ruys (1918-1922) is gemiddeld weer een jaar jonger, met mr. Heemskerk (66) als oudste; aan het andere einde bevindt zich nir. Bijleveld, tijdens zijn ministerschap 35 jaren telde. Zestig jaar en ouder waren voorts Pop en dr. De Visser; beneden de vijftig bleven Jhr. Van Karnebeek, Jhr. Ruys, prof. Aalberse, van Dijk, Jhr. de Geer en mr. De Vries. Het tweede ministerie-Ruys (1922 1925) loopt uit en brengt het gemiddelde op 54 jaar. De leeftijden varieeren tus- sclien 70 jaar (Heemskerk) en 44 (Wcs- terveld). Ouder dan 60 jaar waren De Graaf en dr. De Visser, beneden de vijf- lig bleven verder Jhr. Van Karnebeek en Jhr. Ruys. Minister Colijn doet dan met ziju kabi net het gemiddelde ruim oen jaar dalen. Slechts minister Schokking was boven de zestig; als jongste fungeerde Welter, die 45 jaar lelde. Do hqidige regeering-Du Geer boekt een gemiddelde van 53.4- jaar. Prof Van Royen (61) was de oudste, mr. dr. Don- ncr "(35) is de jongste minister van dit kabinet en van deze eeuw tot nog toe te- venè. Verder heeft alleen mr. Waszink de halve eeuw nog niet bereikt. »Tel.'' de nuchtere maag en 's avonds voor hel naar bed gaan een glas zuiver water, eet veel vruchten, vooral appels, een gebruik nooit specerijen, en nooit heete thee of koffie. Ook moet ge hiertegen zooveel mo gelijk lichaamsbeweging nemen, wandelen gd wat gymnastiek zijn uitstekend. Laat uw gezicht geheel met rust, doe er geen poeder of crème op, doch wasch het 's morgens en 's avonds met een goede kinderzeep. Houd dit alles eens vier weken vol en helpt dit niet, dan zult go verstandig doen, een dokter to raadplegen. 8J8T PE PERS DE GEVAARLIJKE CINEMA. Onder dit hoofd schrijft Pierre Pins- seau in Te Wapen, orgaan van het Se cretariaat voor Volksverzedelijking in Bel gië, het volgende: De geneesheeren, die him zorgen wijden aan geesteskranken, aan zenuwlijders en idioten, de bestuurders van verbetorings- huizen en krankzinnigengestichten, ver klaren eenparig, dat in onze hedendaag- sche maatschappij de cinema een zeer ver- derfelijken invloed uitoefent. Als bewijs wil ik een paar regels aanhalen, overgeno men uit het verslag van een zeer beken den professor, die te oordeelen had over den geestestoestand van een 15-jarigen misdadiger, op heeterdaad betrapt bij het vernielen van een spoorwegsein. „Twee dagen vóór de misdaad zag do jonge D., terwijl hij doelloos ronddoolde, voor den ingang van één dier inrichtin gen, welke zoowel op het gebied der zeden als op dat der kunst een schande zijn voor onzen tijd, reuzengroote plakbrieven, waar van de kleur alleen een beleediging was voor den goeden smaak, 't Was de aan kondiging van een cinema-vertooning, be stemd om de akeligste gewaarwordingen te weeg te brengen: „De spoorwegramp uit wraakzucht". D. verslond met do oogen deze veelbelo vende aankondiging.... Hij had een paar stuivers op zak Hij ging binnen 't Was een verblindend schouwspel; een man achtervolgt een anderen man met doode- lijken haat; hij slaagt er in stoker to wor den op een reizigerstrein, waarvan zijn aartsvijand do machino leidt; als de vaari op haar snelst is, daagt hij zijn tegenstan der uit en do twee mannen omvatten elkaar in een helscho worsteling bij een snelheid •van 100 K.M. per uur, de trein aan zich zelf overgelaten, vaart woester en woester, rent alle signalen voorbij, ontriggelt einde-1 lijk in chaotische verwarring en hei schouwspel eindigt met een processie van draagbaren, dio de gewonden en dooden wegvoeren. Resultaat: drie dagen later snappen do gendarmen den kwajongen van 15 jaar, terwijl hij bezig is, een signaal to vernie len. Aan den onderzoeksrechter antwoordt D. cynisch dat hij verlangde nogmaals „Do spoorwegramp uit wraak" te zien. Wie is de verantwoordelijke? Het kinif of de cinema? Opdat dusdanigo gevallen, helaas reeda1 zeer talrijk, niet talrijker zouden worden, is het noodzakelijk, dat een zeer streng toezicht op de cinema-vertooningen wor de uitgeoefend. De censuur bestaat reeds< laat men haar macht uitbreiden Vertooningen als „De spoorwegramp uit wraakzucht" moeten het doek nief moer bezoedelen Het rijk der kunst en der verbeelding is uitgebreid genoeg om toe te laten filmen te schoppen die pakkend zijn op ieder gebied, zelfs op dat van den handel. Wordt het kwaad in zijn oorsprong aangetast, dan zullen zonder twijfel de lijsten der misdaden door kinderen en jeugdige personen bedreven, minder angst wekkend worden". Ongeveer gelijksoortige gevallen zijn ook in Nederland te constateeren. Niet alleen op het gebied der misdadigheid als hier werd omschreven werken bioscopen vaak funest, maar dit geldt mogelijk nog ster ker in betrekking tot bi vordering der sexueele criminaliteit. Met dit al blijkt wel, hoe nuttig de filmkeuring bij do nog steeds niet vigeerende bioscoopwet bedoeld, kan werken. De nieuwe benaming van het nieuwste product van de HUDSON MOTOR CAR COMPANY, verschijnt, in een geheel andere gedaante, in een wondervolle en mooie uitvoering. De ESSEX SUPER SIX heelt een hoogere en ronde radiateur, in een strakke lijn doorloopend tot de carrosserie, is bekleed met het fijnste mohair, uit- gerust met spiegel, ruitenwissoher, plafondlicht, stoplicht, verzwaarde banden, benzine en oliemeter etc. etc. Het geheel is een lust voor de oogen. De motor heeft een an dere koppeling, is hooger opgevoerd, daardoor veel sneller, terwijl 't acceleratie vermogen aan 't ongelooflijke grenst; de motor welke 4000 toeren kan maken, zal zonder eenig bezwaar, geheel belast, zelfs de steilste helling in prise directe opstuiven. COACH 2795.- SE8MES f 2950.- EENIG VERTEGENWOORDIGER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12373 Teiefoooï 238 Gae*age woob» SO AMfcomotoeeSen *0"e2eS'Oora i Puistjes in het gezichi. Deze hinderlijke dingen zijn meeste I gevolg van een sléchte spijsvertering bloedsomloop. Zorgt daarom, dat uw spijsverterin, tijd goed in orde is. Drink 's morgens

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 15