met elkaar in botsing gekomen en geheel vernietigd. Een der bestuurders was op slag dood; de andere werd zwaar gewond. Vliegongeluk in Nev^ Jersey. Sinds eenige dagen werden twee Ame- rikaansche vliegers, de luitenants Gray en Harris, vermist. Alle twijfel omtrent hun lot is geweken, nu men bij Forked River (New Jersey) de half verbrande brokstukken van hun vliegmachine ge vonden heeft. tfasi EaoekeMtaifeS TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders No. 4. Het Nederland- sche Boekhuis. Het eerste opstel: „De verkeerde weg"' ageert tegen sentimenteele liefde van sommige ouders, die hun kinderen op al lerlei wijzen verwennen, met de belache lijkste voorzorgen, voorzorgen omgeven in- plaats van ze eerlijk op te voeden door 't leven. Het kind moet 't toekomstig leven leeren beschouwen, zooals het werkelijk is, een mengsel van voor- en tegenspoed. Hoe dikwijls worden onderwijzers, dienst boden gelaakt, omdat ze kinderen met sterke hand willen opvoeden, inplaats van hen maar te laten gaan. Senitimenteele liefde in de opvoeding is een bedrog, is eigenlijk de pijnlijkste straf, waarmee men z'n kinderen kan straffen. Dr. Doelen geeft 'n vierde stuk over „Eerste hulp bij on gelukken'' waarin hij wijst op. de maatre gelen, die bij beenbreuk kunnen genomen worden, als de medicus nog niet aanwe zig is, en op de verkeerde middelen die men maar al te veel in zulke gevallen toe pas1!. In 'n ascetisch opstelletje over „Rust'' geeft Anny Berkvens-Hulsmans de echt godsdienstige middelen voor dien groots ten schat. Vol berusting, Gods hei ligen wil volbrengen, in voor- of tegen spoed, aan onze omgeving meer schen ken, dan zij ons geeft, bij krenking en smaad ons toch weten te geven, onze ta lenten, onze krachten, ons voorbeeld, on zen arbeid, ons offer, dat zal er veel toe bijdragen om die weldoende rust des har ten te vinden. Maar daarbij moet dan 't gebed komen, waarmee wij alles en allen verslaan, die onze zielerust willen scha den. Gebed toch is rust. In het zvende op stel „Over meisjesopvoeding'' wordt op invloed gewezen, die de school moet heb ben op 't meisje en hoe haar school moest zijn. De vrouw is een gevoelswezen. Ze leeft onder de heerschappij van haar ge voel; dus kan 't meisje bedorven worden langs den weg van 't hart, gewoonlijk niet langs den weg van 't verstand. Het koud-logische acht zij van niet zooveel be lang als 't gevoelselement. Dus moet de echte meisjesschool den weg naar 't hart weten te vinden, dat hart weten te ster ken tegen slechte invloeden, die 't in het reëele leven .altijd -wel zullen omringen. Onze scholen zijn in den regel geen echte meisjesscholen, ook niet degenen die zich zoo noemen; ze zijn te ütilistisch aange legd, te veel ook gericht op einddiploma's, waar 't meisje weinig aan heeft, maar eigenlijk toch niet buiten kan. Aan 't slot worden nog 'n paar boeken besproken. v. L. De Zuid-Hollandsche Credietvereeniging. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. A. Tak, heeft gisteren conclusie genomen in de zaak tusschen curatoren in het faillissement van de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging (mr. J. W. de Kanter en mr. ,,Testerouen van Meeteren) en het credietgenietend lid Vos. Zooals men weet, vorderden curatoren van da credietgenietende leden betaling- van het bedrag, waarvoor zij zich bij hun toetreding verantwoordelijk hadden ge steld. Deze vordering was door het Haagsche Hof ontzegd. Mr. Tak was van meening, dat de feiten, dat de in dit proces aangesprokenen 3 pet. rente ontvingen van het bedrag, dat zij statutair moesten storten, dat zij stem recht genoten, en dat zij door de verant woordelijkheid, die zij op zich namen, toe traden als credietgenietend lid, terwijl het doel van de N.Y. was om crediet te ver- leenen aan de credietgenietende leden, er op wijzen, dat hier geen sprake is van een schenking, aangezien tegenover hun ver antwoordelijkheid verschillende praesta- ties stonden. Mr. Tak concludeerde derhalve tot ver nietiging van het arrest en tot verwijzing der zaak. De uitspraak werd bepaald op 8 April aanstaande. VOOR HUIS EtiBa HOF- zonder dat het door iemand is opgemerkt Toen het kind vermist werd, is men gaan zoeken en vond men het lijkje. Aanvaring op de Merwedde. Gistermiddag heeft op de rivier voor de Buiten-kalkhaven te Dordrecht een aan varing plaats gehad tusschen een motor bootje van de slooperij „Holland" en de „Maria II". De motorboot werd zeer ern stig beschadigd en zonk binnen enkele seconden Eén van de twee opvarenden wist op de „Maria H' over te springen, doch de andere raakte te water. Hij stond op het punt te verdrinken, toen schipper A. v. Z., die toevallig aanwezig was, hem wist te grijpen en boven water te houden Toen de schipper den man in zijn bootje had getrokken, duurde het nog geruimen tijd voor wederom het bewustzijn was te ruggekeerd. Ten slotte slaagde men er in, hem bij te brengen. Brand. Gisterennacht is te Stadskanaal de be huizing en schilderswinkel van den beer Klaas Naayer geheel afgebrand. Naaldwijk's 10.000ste inwoner geboren. Gisteren werd op het gemeentehuis aan gifte gedaan van de geboorte van Naald wijk's 10.000 ste inwoner. De jonggebore ne is het eerste kind van Arie Klapwijk en Cornelia Noordenneer en zal den naam van Jan dragen. Vanwege het Gemeente bestuur werd hem een zilveren voorwerp met inscriptie aangeboden, terwijl de moe der bloemen, de vader sigaren ontving. Ter viering van dit heuglijk feit zijn de kerkto ren, het raadhuis en de woning van het gelukkig echtpaar met vlaggen getooid. Op' bet raadhuis werd de verheugde vader door den gemeente-secretaris toegesproken. Al te belangstellend. In den trein naar Sneek zat, gezellig te zamen in een tweede-klas coupé, een ver loofd paartje. Dat wekte de „belangstel ling" van een mede-reiziger, die van deze tête a lête wel eens wat meer wilde zien. Maarhij had een derde-klas kaartje. Het geval boeide hem zoozeer, dat hij be sloot bij te betalen, zoodat hij plaats kon nemen in den tweede-klas coupé naast dien, waarin het paartje zat. Een gaatje boren in het schot was het werk van een oogenblikje.en zijn doel was bereikt. Cf zijn nieuwsgierigheid bevredigd werd? Vermoedelijk niet, want aan de ander© zij de van het schotje had men iets bemerkt van den belangstellenden buurman. En toen de trein in Sneek aankwam voelde de ze zich plotseling in ziin kraag gepakt door den jongen man dien hij bespionneerd had. Hij werd naar den stationschef ge bracht en het slot waseen, proces-ver baal. De moordaanslag te Neer. De dader van den moordaanslag te Neer, de 45-jarige woonwagenbewoner F. V., welke aldaar voor eenige weken terug gedurende een twist in zijn wagen een bij hem wonende vtouw, M. D., door een re volverschot ernstig verwondde en sedert dien voortvluchtig was, heeft zich gisteren bij den Officier van Justitie te Roermond vrijwillig aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De moord te lerseke. Do Officier van Justitie te Middelburg heeft een belooning van 40 uitgeloofd voor dengeen, die omtTent den dader of de daders van den moord op den koopman B. te lerseke, aanwijzingen of inlichtingen kan geven, welke aanleiding zijn tot ver oordeeling van den. dader. Tot nu toe is een bedrag van bijna 9000 binnengekomen voor de achterge bleven weduwe en de tien kinderen. De bandieten van Beckersmolen. In den nacht van 25 op 26 Maart van het vorige jaar drongen drie personen, die zich zwart hadden gemaakt, in de boerde rij Meckersmolen. Deze is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche grens, bij Kerkrad©. De bandieten waren met revolvers gewapend en er vielen wel een dozijn schoten, zonder dat iemand werd getroffen. De bewoner, Beckers, werd gedwongen de plaats aan te wijzen waar het geld en de sieraden waren geborgen. Alles werd onderstboven gehaald. Tenslot te verdwenen de boosdoeners met medene ming van een fl&ke som gelds en een aan tal voorwerpen van waarde. Tijdens den overval stonden twee personen op den uit kijk. Eenige dagen na dezen nachtelijken in val werd een der drie personen, die in de boerderij waren geweest, door de politie gearresteerd en naar de gevangenis te Aken overgebracht. Ondanks het meest uitgebreide en zorgvuldige onderzoek kon den de overige daders niet worden aan gehouden. Doch de politie bleef waakzaam en het gelukte haar in den loop dezer week weer twee der bandieten aan te houden en ean het gerecht over te leverer. De twee overige zijn nog voortvluchtig. Een hun ner, een broer van een der andere gearres teerden, wordt ernstig verdacht medeplick tig te zijn aan den overval in den bios coop te Aken. Een oud-politie-agent smokkelaar. In den vorigen nacht zijn eenige kom miezen nabij de spoorlijn Roosendaal Esschen aan de grens in een binnen wegje gestooten op een groep smokkelaars, die frauduleus een partij suiker vervoerden. Na eenige vervolging kon men zekeren J. V. arresteuen. Op V., die een oud-politie agent van Roosendaal is, werd een partij 6ur bevonden. Woonwagenkinderen verkocht? Twee kindertjes van een echtpaar uit Mc eden (Gr.) dat te Odoorn in een woon wagen verblijft, zijn resp. aan een paar den haudolaar en een venter „overgego ten", naar men wil verkocht. De mare- •hausséo stelt een onderzoek in. Burgemeester door een raadslid beleedigd. Bij den Commissaris der Koningin van Noord-Brabant, Z.Exc. Mr. A. E. J. ba ron van Voofst tot Voorst, ie 's-Hertogen- bosck, was dezer dagen een anoniem schrij ven ingekomen uit de gemeente Rupcken hetwelk beleedigend van inhoud was voor den heer F. J. Grusio, burgemeester dier gemeente. De Commissaris der Koningin heeft dit anoniem schrijven, in overleg met den heer burgemeester Crusio, in handen ge steld van de Justitie te Breda. Deze heeft een onderzoek doen instellen, met als re sultaat, dat van dezen brief verdacht werd de schrijver te zijn net gemeenteraadslid J. v. O. te Rucphen. Het Parket uit Breda heeft ten huize van genoemden v. O. een uitvoerig onder zoek ingesteld. Mislukte inbraak. Aan den Singel te Kampen woont in een eenvoudig huis de 67-i -ige R. v. P. met zijn 70-jarige zuster. Naar men zegt, zitten de oudjes er warm nies hij. Gister nacht, omstreeks 1 uur, werd van P. wak ker, doordat er in de kamer, waar hij sliep, licht brandde. Toen hij de deuren van de bedstede open deed, zag hij een man in de kamer aan 't snuffelen. De oude man gaf van schrik een gil, waarop de ongenoode gast met een voorwerp in de hand dreigde v. P. te zullen dooden, als hij nog eens leven maakte. Bovendieu eisckte hij een bedrag van 100. Van P. gaf voor dit bedrag te zullen gaan halen uit de naastgelegen kamer, waar zijn zus ter sliep. Nauwelijks was hij echter door de deur, welke toegang tot die kamer geeft, of hij smeet deze dicht en begon zoo hard hij kon te schreeuwen. Zijn zuster werd daardoor wakker en begon ook te gillen en te schreeuwen. De inbreker schijnt daardoor bang te zijn geworden, want hij ging aan den haal. Daar de onverlaat niet gemaskerd was, kon v. P. een vrij nauwkeurig signalement opgeven. Door de politie is op die aanwij zing gearresteerd zekere G. T. uit Kampen Bij fouilleering was hij in bezit van pen breekijzer, dat dezer dagen daar ont vreemd was. G. T. is geen onbekende der politie. De diefstallen op de spor4"e»Jfin. Do verschillende inbraken die te Arn hem den laatsten tijd gepleegd zijn in de clubhuizen en kiosken op de sportvelden, zijn opgehelderd. Verdacht van diefstal uit den winkel van een verbruiksvereeni- ging was de 18-jarige P. aangehouden. Bij het verhoor bleek, dat hij oo-k de verschil lende inbraken op de sportvelden op zijn geweten had. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Omdat ze zich dan niet vrij voelden In den raad van Schijndel heeft een lid er op gewezen dat er in die gemeente ge ruchten gaan, dat de burgemeester aan de redacties van de twee provinciale couran ten een schrijven zou hebben gericht, of namens hem zou hebben laten richten, waarin hij te kennen gaf,_ dat hij de men- schen van de pers liever niet op de tribune zou zien, daar sommige raadsleden zich niet meer zoo vrij zouden voelen in hun uitlatingen, dan wanneer zij er niet wa ren. Hij was bereid, in vertrouwen den persoon te noemen, die hem het schrijven heeft laten zien. De burgemeester heeft geantwoord van een dergelijken brief niets te weten en er een onderzoek naar te zullen .instellen. Hij vindt de aanwezigheid van de pers absoluut niet verkeerd. De heeren van de pers zijn hem altijd bijzonder welkom, al komen zij alle dagen. Het lid ging met de toezegging van een onderzoek accoord. Welkom of niet, de raadsleden schijnen heelemaal maar te vergeten, dat de wet de openbaarheid van de raadsvergaderin gen gebiedt. iuKeni. Berichten ONGELUKKEN. ERNSTIGE TREINRAMP IN MEXICO. 40 dooden, 70 gewonden. De „Intransigeant5' meldt uit Mexico, dat tusschen Tampico en Monterey een trein is gederailleerd, waarbij veertig personen werden gedood en zeventig ge wond. Ernstig auto-ongeluk in Bohemen. Nabij Sossen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den straatweg vonden ar beiders, die zich naar hun werk begaven, een geheel vernielden auto, waarnaast drie dooden lagen. Kaarblijkelijk is de auto, die aan een koopman uit Sossen toebehoorde, ten ge volge van den ijzel geslipt en toen over den kop geslagen. Postroof. Vijf straatroovors hebben gisterenmor gen een postwagen op den straatweg van Strutz naar Muelhausen in Thüringen overvallen en derr postbeambte door re volverschoten ernstig gewond. Zij verdwe nen met een buit van ongeveer 1000 Mk, Brutale kasroof. Een' brutale kasroof heeft op 't Pots- dammer station plaats gehad. Een man sloeg plotseling met een revolver voor de oogen van talrijke voorbijgangers de ruit van een loket in en roofde de kas van de af deeling „kaartjesverkoop voor groote afstanden''. Den dader vielen meerdere honderden marken 'in handen. Voor nog iemand de in het station aan wezige politie- of stalionsbeambten op den brutalen roof kon opmerkzaam ma ken, ging de dader op de vlucht. Op het geroep „Houdt den dief!" richtte de man een revolver op zijn achtervolgers. Het gelukte den roever, naar den Pots- dammer Platz Ie ontvluchten en hier in het gedrang te ontkomen. Groote brand te Manilla. Een groote brand heeft in de hoofd straat van Manilla verscheidene huizen verwoest. De schade bedraagt meer dan een millioen dollar. LUCHTVAART BerlijnNew-York in 28 uur. Reeds meer dan eens is den laatsten tijd gewag gemaakt van de z.g „reuzen- vliegtuigen", waarmede een groot aantal passagiers zouden kunnen worden ver voerd over grooten afstand. Meestal waren dit echter projecten, waarvan de verwe zenlijking nog wel eenigen tijd op zich zou laten wachten, daar de practijk nog im mer grootere eischen stelt dan de fantaste De meeste ontwerpen voor deze lucht- kasteelen hadden evenwel enkele punten van overeenkomst. Zoo had men het toe komstige trans-Atlantische-vliegtuig altijd voorgesteld als een enkelen grooten vleu gel j waarbinnen zich de passagiers verblij ven en machinekamers bevonden. De korte fuselages, welke de stabilisatie-vlakken met de roeren droegen, mochten niet den naam hebben van „staart". Verder was men het eens, dat het toestel een water vliegtuig moest zijn, met twee of meer drijflichamen, waarbinnen natuurlijk ook weer de noodige ruimte beschikbaar was, hetzij voor vrachtgoedereh en mail, hetzij voor bcdrijfsstoffen. Verder waren natuur Lijk verscheidene motoren noodig, om het geval in de lucht te houden; de uitdruk king „dozijnen" motoren moet meer aan „overdrijving" dan toekomst-fantasie wor den toegeschreven. Dat men er aan ge dacht heeft dat mettertijd dergelijke vlieg tuigen honderden personen zouden kunnen vervoeren, is heel goed mogelijk; de echte ontwerpen waren evenwel nog niet zoo wild van gedachte. Het ontwerp van het Junkers geheel metalen Oceaan vliegtuig is voorloopig nog slechts berekend op 65 personen. Van dit ontwerp, dat de verwezenlijking nog het meest nabij is en waarvan reeds proefmo dellen zijn gebouwd, kunnen de volgende gegevens onder de noodige reserve worden medegedeeld. Een der bijzonderheden is, dat het vlieg tuig bestemd is voor groote hoogten, n.l. tusschen de 15 K.M. en 20 K.M. Boven de dagelijksche zone van wolken vorming, nevel, storm, regen en sneeuw, enfin, de zone waarvan ons, aardbewoners dagelijks de zegeningen deelachtig worden, strekt zich een ander gebied uit, dat de meteorologen „stratosfeer" hebben gedoopt Dit is het gebied van eeuwig mooi weer. blauwe luchten en flonkerende sterren nachten, met als eenig aardsch ongenoe gen: wind. Deze zouden daar vrij constant zijn, doch .nooit grootere snelheid bereiken dan 50 K.M. per uur. Dit is dus bet toekomstig verkeersgebied der vliegreuzen, die zich hier kunnen oriënteeren aan zon of sterren en zich nim mer zullen verliezen in luchtvaarts gToot- sten vijand: mis tl Er zijn echter enkele ongenoegens aan verbonden, die reizend publiek, noch mo toren ten goede zouden komen. Ten eer ste is de dampkringsdruk slechts een vijf de van dien van ons tranendal, afgezien nog van een groot gebrek aan zuurstof, terwijl verder de temperatuur tot 60 a 75 gr. beneden nul is gedaald. Om deze on gemakken te boven te komen is door het geheele vliegtuig ten eerste centrale ver warming aangelegd, hetgeen practisch nog wel uit- te voeren is. Met behulp van zuur- stofcylinders en turbocompressors wordt voor mensch en motor een aardsche damp kring geschapen. Natuurlijk moet alles dan luchtdicht afgesloten zijn, een open staande buitendeur zou onmiddellijk een vreeselijken tocht veroorzaken. De practi- sche uilvoering van dit systeem is dus al moeilijker. De groots vleugel zal een spanwijdte hebben van 76 M. en een diepte van 11 M., wat ongeveer overeenkomt met een vleugeloppervlak van 833 M2. Zes motoren zullen bij elkaar de benoodigde 6250 paar- dekrachten moeten leveren, terwijl een per soneel van 15 man de diverse fui.cties van kapitein-piloot, eerste en tweede stuurman, machinist, kellner en „valet de chambre''' op zich zullen nemen. Op het vervoer* van 50 passagiers is gerekend, waarbij men dezen echter 't genoegen van promenade dekken heeft moeten ontzeggen. 1500 K G. post en bagage, welke medegevoerd kan worden, is echter niet te veel. Dit wordt weer vergoed door niet minder dan 19 ton brandstof. In de ijle luchtlagen op 15 K.M. hoogte ontwikkelt het toestel een snelheid van 350 K.M., met tegenwind kan deze echter ver minderen ot pl.m. 300 K.M. per uur. Om deze hoogte te bereiken moet het toestel evenwel 21 uur „klimmen", waarbij 't niet meer dan 670 K.M. kan afleggen. Waar het geheele traject BerlijnNew-York 6540 K.M. bedraagt, kan niet met de 19.000 liter benzine en olie volstaan wTorden en is een tusschenlanding noodzakelijk te Vigo aan de Spaansche Westkust. BerlijnVigo wordt gerekend op 7 uur 20 min.; 3 uur rust voor benzine innemen en wachten op aansluiting van andere luchtlijnen, waarna de groote haringvijver in 18^ uur wordt overgestoken. Stapt n dus 's morgens vroeg te Berlijn in, reeds den volgenden dag gebruikt u welgemoed uw lunch op de 328o verdieping van een New-Yorkschen wolkenkrabber ton minste volgens de vooruitstrevende „Her steller" van dit grootsche plan! Bom in een vliegtuig ontploft. Bij oefeningen met bet werpen van bommen uit vliegtuigen boven bet Fin- scbe vliegveld te Wiborg is op veertien honderd meter hoogte in een der vlieg tuigen, die aan de oefening deelnam, een bom ontploft, waardoor hel toestel geheel werd vernield. Beide inzittenden werden gedood. Tv/es Pcclsche vliegtuigen verongelukt1. Gisteren zijn bij Thorn tijdens een oefentocht twee Poolsche legervliegtuigen HET SNEEUWKLOKJE. Crocus, narcis, tulp en hyacinth roe pen ons in 't' begin van elk jaar bemoedi gend toe: zie, wij zijn er alweer, wij bo den van een blijden dag. Moed-gehouden, nog even geduld slechts weldra komt de zomer. Onze verschillende schoone bolgewas sen zijn dan ook voor ons allen een achter eenvolgend aantal lenteboden, de een al liefelijker dan de ander, te beginnen met het Sneeuwklokje. Het is het Sneeuwklokje dat in geen en kele tuin mag ontbreken'om zijn schoon heid en ook niet behoeft te ontbreken om zijn bescheidenheid, zich vergenoegd met plekjes waar weinig anders wil groeien, staat het gereed om als de kille adem van don winter nog op de velden rust, trots weer en wind, vorst en sneeuw, het lieve leere kopje boven den grond tc verheffen en met zijn bevallige, witte, klokjes de na derende lente aan te kondigen. Nadat de laatste weerspannige herfst bladeren van enkele booinen zijn afge stormd, nog voordat de sneeuw op velden door de koesterende lentez»,. weggesmolten, komt het uit zijn, së plaats te voorschijn, jaar aan jaar oir wijzende, dat er nauwe verwantschap staat tusschen de laatste herfst^. en de eerste, alleen ware lenteboden Het Sneeuwklokje, de „Galontiius' naar een juiste vertaling „melkhloem'' moeten heelen, komt bij oude slirij reeds voor onder de naam van „Zo5 sottekens", wat met 't oog op den bl^ moeilijk te begrijpen is. Tegenwoo; noemt men het meest Sneeuwklokje, als algemeen bekend is, doch ook in s mige streken „Vastenavondzolje", kweekers het den minder 'fraaien nj van „Naakt Mannetje" hebben gachonj De Engelschen heelen haar schooner,^ drop", de Franschen spreken van „pe; neige" en de Duitschers kennen de gende volksnamen: Schnee glókci Hornungs bliimchen, Jungfrau, Sch tropchen, Schneeveilchen; alle even schetsend als schoon. De Galanthur behoort tot de Aruai' nen, Narcissen en dergelijke tot de tuurlijke familie der Amarijllideeën. fc bloemen onderscheiden zich door een; bladerig bloemdek, welke de drie bu ste bladeren ©enigszins hol staan eo vens wit gekleurd zijn, terwijl de drie dere welke veel korter zijn en door buitenste bedekt, meestentijds aan den een 'groene, halvemaansgewijs gekre vlek vertoonen. Eindelijk bezitten ze een korte, op het onderslandig vruel ginsel ingeplante meeldraden, moi i verhouding lange, in een fijne draad loopende helmkoppen, en een 3-hoti zaaddoos. Dit zijn wel de vornaat kenmerken van deze schoone bloem. De bolhelft is bijzonder klein en om zienlijk; zij brengt niet meer dan i lijnvormige, grijsgroene grasachtige, i pe bladeren voort, tusschen welke laatste de - éénbloemige bloemstengel voorschijn komt. Aan den top vindt een vliezige, langwerpige, aan ééD i geopende bloemschede, waarin de ee bloem een geruimen tijd verborgen t Eindelijk baant ze zich een weg naar! ten, doch door eigen gewicht de kn missend het hoofdje opgericht te hou: draait ze zich op den korten haarjp steel. Het Sneeuwklokje is een kind van 1 den-Europa naar sommige willen, i spronkelijk uit de bergstreken van Au; gne en Zwitserland, tegenwoordig vo in Italië en Duitschland inheemsch allerwege voorkomend, zoowel in wil als in gekweckten toestand. Ook ten onzent wordt het, hoewel i der veelvuldig 'in 't wild aangetroffen' in de Wassenaarsche builenplaai zooals Ter Horst, Raaphorst, De Pai en andere, ook in de bosschen van I nemerland vindt men ze in groote nies soms bijeen. Hooger ten cow worden ze schaarscher ontmoet, doe! de Flora der Zuid-Europeesche S: vindt men ze weer als daar thuisM rend aangeteekend. Als alleenstaand plantje is de Gs thus reeds bevallig 'en fraai, maar e worden ze pas recht sierlijk wanneer; ze ongestoord laat doorgroeien, tel zich tot een boschje tot een kleine kol: hebben uitgebreid. Ze zijn het meest in hun clemenl ze verwilderd zijn, als ze zich he! kunnen verschuilen op verloren piel tusschen hoornen of kreupelhout of in 't gras maar dan op beschadu plaatsen Eigenlijk komen ze d .n goed tot hun recht. Op rechte rijen eo gemeten bedden, maken ze weurig druk, maar zoo hier en daar, zoo toe lig mogelijk verspreid, komt hun kan! het sprekendst uil. INTERNATIONAL STUDENT SER« Internationale Studenten Hulp. International Student Service is voortzetting van het European Student lief, dat in 1920 en volgende jaren veel succes heeft gewerkt voor de sin. ten in Centraal Europa. Op initiatief van eenige Duitsche denten heeft deze Int. Stud. Service tl ook z'n schouders gezet onder een-b actie ten behoeve van de noodlij Fransche studenten te Parijs cn deze ganisatie is er in geslaagd een systeem hulpverleening te vinden, dat er op 1; kend is de Fransche studenten blijven: boven op te helpen en wel met eigen k ten Om aan dit werk van hulpverlet meer bekendheid to geven en tevens Leidschc studenten aan te sporen krachtdadige medewerking aan deze tische daad van intellecueelo saamtie: heid, kwam gisteravond dr. W. M. Kti nig uit Weenen spreken in het klein' torium van de Leidschc Universiteit Dr. Kotschnig was zelf een der sche studenten, die in de jaren 1920- door bemiddeling van het European dent Relief liefderijke opname in ons vonden en de toenmaals ondervfi steun heeft hem doen besluiten zich tl te wijden aan het werk van do Intern.! dent Service. Dit hulpcomité, dal aar kelijk bedoeld was tol leniging van nood onder de studenten der centrale den, heeft z'n werkzaamheid voort® uitgebreid tot den Balkan, Rusland, pan en zelfs Zuid-Afrika. Thans co> Frankrijk. Het comité wil onpartijdig zijn, onderscheid makend tusschen welker naliteit of welke landaard ook. steun verleenen, maar niet iu der J van e n aalmoes, die den onlvangei m eigen oogen vernedert, maar door van leiding geven bij zc!f-hulp. Door deze actie wenscht het coniii' practisc'ne toenadering teweeg te nn onder de studenten, die immers ik koinstige leiders zijp der verschillen*" I keren. I Weinigen, die Parijs .hozoekon, vermoeden hoo groot de r.oo is r vele studenten, die aan dc beroem*1'

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 14