e Zeidóohz Gou/ta/nt VRIJDAG 25 FEBRUARI 1927 No. 5501 18e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling 0I Leiden 89 cent per week I 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. odco per post I 2.95 per kwartaal. et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- iigbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- tbetalirig. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd ndatrsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advartentlën 30 oent par regel Voor Ingezonden Mededeöüngon wordt het - dubbele van het tarief berekend. Kleine advartentlën. van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnur en ver huur, koop en verkoop tO.SO. HUMMER RESTART UIT DRIE BLADEN. De Socialisten en het Leger. Geen weldenkend Leidenaar verlangt er aar, dat de politie met de sabel schermt f met den gummistok manoeuvreert. Inte- endeelMaar toch willen we dezo wape- onzo politie niet ontnomen zien. Want m en 't is ook feitelijk soms noodig, ze worden gebruikt ter bescherming de vreedzame burgers, ter handhaving au het recht. Welnu, zoo als de Leidenaars denken ver hun politie, zoo denken alle welden- ende Nederlanders over het leger. Wij erlangen er heusch niet naar, dat het le- I oorlog gaat voeren neen, oorlog is i een gruwel. Maar toch achten wij i niet verantwoord, het leger naar huis sturen, omdat wij het, helaas, noodig imnen hebben, om onze rechten te be- chermen. De socialisten in ons land zeggen ech- er, geen leger te willen handhaven en het vandaag dan morgen te willen af- chaffen. Zoo zeggen ze. Zoo zeggen ze i n ma land. En bij een publiek, dat niet verder door- enkt, hebben ze succes; dat applaudi- eert, en vraagt zich niet af, of dat, wat te allen graag zouden wenschen (en ensch niet alleen de socialisten) wel kan mag; of de socialisten, w a a r zij zelf gee ren, het zelf wel mogelijk en ge- urloofd vinden deze laa-tste vraag is het antwoord beslist ontkennend, 't Is bekend, [aar 't wordt van de zijde der socialisten veel weggedoezeld. „De Tijd" van gis- avond herinnert er echter nog 'ns aan schrijft „Het Belgische departement van Lands- irdediging houdt zich, naar de corres- mdent te Brussel van de „N. R. Ct." fldt, sedert eenigen tijd vooral, op een litengewoon actieve wijze bezig met de bricatie van maskers en andere verdo vingsmiddel éntegen het gebruik van ssen in oorlogstijd. De militaire ice de protection contre les gaz" bo udeert de passende protectiemiddelen, iowel ten behoeve van het leger als van burgerlijke bevolking, welke studie ordt voortgezet in samenwerking met n speciale commissie, samengesteld uit van de Belgische „Académie des ïiences" en de verschillende legerdiens- De troepen worden gewend gemaakt II het dragen van het gasmasker, zoowel u jdens manoeuvres open terrein als in iet gas gevulde kamers, terwijl de mili- H. ens, die den titel hebben van dokter in chemie of ingenieur-chemicus, voor den ur van hun actieven dienst, aan het la- iratorium van den „Service de protection litre les gaz" worden tewerk gesteld. De nieuwe militaire laboratoria voor lemie en physiologie zullen in het voor- ar klaar zijn en voor de methodische "die van alle den chemischen oorlog be- effende vraagstukken in gebruik kunnen irden genomen. laatste mededeeling wijst erop, dat en niet van plan is, het bij afweermaat- gelen tegen gasaanvallen te laten. In het land, waar de oud-voorzitter der icialistische Internationale regeert., be idt men zich op den gasoorlog voor!..." staat daar tusschen de S.D.A.P. in and en die in België het verschil eschen theorie en practijk, tusschen on- rantwoordelijk ophitsen van de kiezers verantwoordelijk bestuursbeleid. BUITENLAND Engeland De prctestnota aan Rusland. Een waarschuwing van M a c D o n a 1 d. ^et betrekking tot de Britsche nota aan Sovjet-regeering verklaarde de leider Labour Party, MacDonald, dat hij in- iüe met het zenden van een protest, CQ. zoo zeide hij, wanneer de nota de sle slap is op den weg naar het afbre ker betrekkingen, dient de regeering ernstige gewaarschuwd te worden, dat slechts tot voordurend grootere moei den zal leiden en den kwaadwilligen S meer vrijheid zal geven, Engeland in 00 "ele wereld te schaden. Oostenrijk Opheffing van het visum. gingang van 15 Maart a. s. 4 P°stenrijksche ministerraad besloot jj treden tot de door de Nederland regeering voorgestelde overeenkomst yj3 °Pbeffing van het verplichte pas- 1 anYoor onderdanen van beide lau rel met ingang van 15 Maart a.s. Litauen. Een Poolsch-Litausch accoord? Wilna zou aan Litauen komen. Uit Riga wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld: In spijt van alle démenti's blijken de door bemiddeling van Engeland gevoerde geheime onderhandelingen tusschen Polen on Litaue reeds tot een gunstig resultaat te hebben geleid. Wat Wilna betreft, hiervoor is een voor- loopige oplossing tot stand gekomen, krach tens welke Polen in theorie afstand van Wilna doet en Litauens souvereiniteit over het Wilnagebied erkent. Daarentegen ver klaart Litauen ermede accoord te gaan, dat de Poolsche militaire bezetting van Wilna gehandhaafd blijft, zoolang de toe standen in Sovjet-Rusland niet een be langrijke wijziging hebben ondergaan. Zoodra Rusland ophoudt een bedreiging voor zijn Westelijke naburen te zijn, zal de bezetting worden teruggetrokken en het Wilnagebied door Polen aan Litauen wor den teruggegeven. ioego-Slavië Een schandaal in de Skoeptsjina. In de gisteren te Belgrado gehouden zit ting van de skoeptsjina is een groot schan daal voorgevallen bij de behandeling van een aanklacht der Raditsj-partij tegen den minister van binnenlandsche zaken, Maxi- mowïtsch, wegens misbruik van ambts macht. Toen de minister zijn verdedigingsrede begon, droegen afgevaardigden der oppo sitie een*gedeeltelijk ontkleeden man de zittingszaal binnen, wiens lichaam met bloedige striemen bedekt was. De man moet door beambten van politie te Belgrado formeel wegens een kleinig heid, doch feitelijk uit persoonlijke wraak, vreeselijk mishandeld zijn. De oppositie-afgevaardigden riepen den minister toe: „Daar hebt u de constructie van de aanklachlt" Onder vreeselijk tumult moest de presi dent de zitting onderbreken. De regeering riep onmiddellijk een conferentie met de partijleiders der oppositie bijeen. In politieke kringen beschouwt men de positie van den minister van binnenland sche zake als onhoudbaar. Marokko De pacificatie van het Rif. Aftocht der laatste expeditio- troepen. In Verband met den bevredigenden toe stand in het Rif, heeft de Spaansche op perbevelhebber order gegeven, dat de laat ste eenheden van hèt expeditie-leger thans naar Spanje kunnen terugkeeren. Het Spaansche protectoraat zal weldra nog slechts de geregelde garnizoenen houden, een toestand, die sedert 1909 niet als voor gekomen. China. DE CHINEESCHE WARBOEL. De beschieting van Sjanghai. De Fransche concessie werd opzettelijk gebombardeeJrd. Het blijkt thans, dat de beschieting van de Fransche concessie door muiters van de Ghineesche kanonneerhooten op Dinsdag j.l. van veel erstiger aard is ge weest dan aanvankelijk werd verondersteld Dat er in de Fransche concessie grana ten gevallen zijn, is niet een gevolg geweest van slecht richten der muiters op het ar senaal, doch de twee kapiteins der Ghinee sche kanonneerhooten, die door de Ganton- neezen omgekocht waren,, hebben de con cessie doelbewust beschoten. De bedoeling hiervan was de buitenlandsche weermacht tot beantwoorden van het vuur te dwin gen. Een onderdeel van deze provocatie was, dat 'n Ghineesche jonk tusschen de kanon neerhooten en den oever in werd gesleept en deze jonk op de kanonneerhooten een geweervuur opende. Daarop volgde het bombardement van de concessie door de kanonneerhooten, dat later verontschuldigd werd als het gevolg van slecht richten der muiters, die op de jong hadden moeten vuren om den „aan val" af te slaan. Deze provocatie had echter niet de ge-_ wenschte uitwerking en het bombarde ment der buitenlanders, dat vruchtbaar propagandamateriaal had moeien leveren, had niet" plaats. De twee kapiteins zijn na het vuren van boord gegaan en tot nu toe niet opgespoord De Ghineesche marine-auoriteilen hebben direct een onderzoek ingesteld en afdoende bewijzen gekregen, dat de twee kapiteins door de Gantonneezen betaald worden. Officieele verontschuldigingen aapgeboden. Gisteren hebben de Chineesche marine- autoriteiten officieel verontschuldigingen aan de Fransche en Britsche vertegenwoor digers aangeboden, wegens het bombar- j dement dei concessies. I Noordelijke troepen aangekomen. Een straatgevecht. Een Gentral News-telegram uit Sjang hai meldt, dat 4000 man (witte) Russische infanterie en artillerie met zes pantser- treinen te Woesih (160 K.M. ten W. van Sjanghai) zijn aangekomen. Zij vormen de voorhoede van het leger, dat Tsjang Tsceng-tsjangvuit Sjantoeng heeft gezon den. Dit leger, 65.000 man sterk, behoort, naar men zegt, tot het beste vechtmateriaal van China. Aan het Zuiderstation te Sjanghai is het nabij de Fransche concessie tot een straatgevecht gekomen; bijzonderheden ontbreken echter nog. De algemeene staking. Weer opgeheven. Naar reeds in 't kort gemeld, is de alge meene staking te Sjanghai geëindigd Woensdag hebben weer 20.000 stakers den arbeid hervat, hetgeen er op wees, dat de staking haar einde naderde. De kooplieden besteden in het geheel geen aandacht aan den oproep der vakbonden om den arbeid te staken. Gemeld wordt, dat de Ghinee sche autoriteiten politieagenten hebben ge zonden naar de Fransche concessie, die daar zonder medeweten van de Fransche politie een groot aantal stakingsagitatoren gearresteerd hebben. Nieuwe agitatie te Hankau. Ook daar een algemeene staking. De anti-Engelsche agitatie te Hankau is met volle kracht herleefd. De stad is val aanplakbiljetten, die het volk aansporen, zich te verzetten tejen de Engelschen, „die de broeders te Sjanghai zullen dooden" De algemeene bond van vakvereenigin- gen heeft bevel gegeven tot een staking van een dag, die heden beginnen zou Te vens zou dan een demonstratie tegen de Engelschen en Soen-Tsjoean-fang worden gehouden. Er heeft een geldinzameling plaats voor de stakers te Sjanghai. Sinds de onderteekeriing der overeen komst betreffende de Britsche concessie is de eenige zichtbare verandering in den stand van* zaken, dat de nationalistische vlag weer tot 15 Maart a.s. van het ge- meenteraadsgebouw verwijderd is. Het a.s. samentreffen. Opmarsch naar Soengkiang. Uit Sjanghai wordt geseind: De 3000 man Sjantoeng-troepen, die gisteren te Sjanghai zijn aangekomen, zijn onmiddellijk doorgezonden naar het front te Soengkiang. Ook van Soetsjau rukken troepen der Noordelijken naar Soengkiang o p. Nadnt de Zuidelijken Kasjing geheel bezet hebben, marcheeren ook zij naar Soengkiang op. Het is dus waarschijnlijk, dat het in de nabijheid dier stad tot een treffen zal komen. De nieuwe leider der Noordel ij ken. Reuter's correspondent te Sjanghai geeft de volgende beschrijving van den nieuwen leider der Noordelijken: Generaal Tsjang Tsoeng-tsjang heeft een avontuurlijke carrière achter den rug. In 1910 werd hij met zijn volgelingen inge lijfd in het Mandsjoerijsche leger en kreeg er den rang van kolonel. Hij streed voor Tsjang Tso-lin tegen Woe Pei-foe in 1922 en 1924 en werd daarna Toetsjoen van Sjangtoeng. In 1925 veroverde hij Sjang hai voor Tsjang Tso-lin. maar later werd hij verdreven door Ssjooan-fang, den thans door de Zuidelijken verslagen ge neraal. Tsjang is - iemand van reusachtige lengte; hij is oen vechter, die geen genade kent, noch voor zijn tegenstanders, noch voor de burgerlijke bevolking. De koop lieden te Sjanghai hebben zijn bewind nog niet vergeten en zijn nief vroolijk ge stemd, nu hij weldra hoopt terug te keeren. Amerika Een Britsche krui§er naar Nicaragua. De Britsche regeering heeft een krui ser gezonden naar de Westkust van Nica ragua als voorzorgsmaatregel en ten einde zoo noodig bescherming te verleenen aan Britsche onderdanen in dat land Deze actie is ondernomen, nadat de. Britsche zaakgelastigde had medegedeeld, dat zijn Amerikaansche collega niet in staal was garanties te verschaffen voor de veilig heid der Britsche onderdanen voor liet geval er zich weer ongeregeldheden en straatgevechten mochten voordoen. RINNENLAND. DE ZOMERTIJD. Begin op 15 Mei. Thans is hij Kon. Besluit bepaald, dat dit jaar de zomertijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 2 Oct. Het Spoorwegpersoneel. Goön toezegging van de Directie. In de gehouden bijeenkomst van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen met den Personeelraad, heeft de directie ge zegd, geen loons verhooging, uitbreiding van personeel en verkorting van de dienst tijden, met het oog op de financieele vooruitzichten va® het personeel, in over weging te kunnen nemen. Uit het Lithografisch bedrijf. Do arbeidstijd. De minister va® Arbeid, H. en N. heeft op een verzoek van de gecombineerde be sturen voor het Lithagrafisch Bedrijf, daartoe strekkende, dat in de onderne mingen van werkgevers, aangesloten bij den Ned. Bond van Steendrukkerijen, te Amsterdam, door arbeiders, aangesloten bij den Ned Litho-, Foto- en Chemigra- fenhond, te Amsterdam, den Ned. R. K. Grafischen Bond, te Utrecht, of den Ned. Ghr. Grafischen Bond, te Amsterdam, benevens door de hulparbeiders, bedoeld in art. 2, derde alinea, tweeden en der den volzin, der collectieve arbeidsover eenkomst, arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919 onder eenige voorwaarden de gevraagde vergunning van 1 Januari tot en met 30 April ver leend. Hef oud-Kamerlid Feber. Naar het „Limb. Dagbl. verneemt, zal ir. L. J M. Feber, oud-lid der Tweede Kamer, binnen eenigen tijd naar Indië te rugkeeren. KERKNIEUWS Nieuw klooster. Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering heeft aan de Slotzusters „Dienaressen van den H. Geest van de Eeuwigdurende Aanbid ding' van Steyl toestemming gegeven te" Soeslerberg een slotklooster op te richten met eeuwigdurende aanbidding van het uitgestelde Allerheiligste. Het klooster komt te liggen in de nabijheid van hot missiehuis van de missionarissen van Steyl. Huldigings-Comité Pafar Borromaeus de Grceve O. F. M. In verschillende bladen ook liet onze is vermeld dat te Nijmegen een Comité gevormd :s ter huldiging van Pa ter Borromaeus de Greece O.F.M., die den 3den Maart a.s. zijn -zilveren Pries terfeest hoopt te herdenken. Nader verneemt de „Res.", dat dit be richt onjuist is. Er is één Huldigingsco mité over het geheele land samengesteld en niet onderverdeeld in plaatselijke- of sub-comité's Ook is de datum van huldi ging niet 3 Maart doch 18 April a.s. (2en Paaschdag). LE&ER EN VLOOT Dienstplichtig kader. Verbetering der geoefendheid Do minister van Oorlog, van oordeel, dat het gewenscht is, verbetering te bren gen in gehalte, geoefendheid en oplei dingscapaciteiten van het dienstplichtig kader, heeft zich tot den commandant van het veldleger gewend met een nieuw systeem, waarvan hij meer heil verwacht dan van het bestaande en waarover li ij verzoekt adviezen te ontvangen van do verschillende militaire autoriteiten. Het door den minister ontworpen systeem wordt, naar wij in „De Avp." lezen, als volgt aangeduide De opkomst van de lichtingsploegen ge schiedt op dezelfde wijze als thans; aau- wijzing van hen, die in aanmerking ko men voor opleiding tot onderofficier, heeft niet meer vóór de inlijving plaats. De kader-adspiranten worden gekozen uit de ploegen, nadat deze anderhalve maand onder do wapenen zijn geweest. Daarna zal hun theorelisch-practische opleiding tot sergeant aanvangen, die voor wat de zomerploeg der onderofficie ren betreft beëindigd wordt in het be gin van de maand October (opkomst winterploeg), waarna zij nog gedurende twce-en-een-halve maand bij de aanvan kelijke opleiding der winterploeg dienst kunix® doen aLs hulp-instructeur. Op analoge wijze heeft de opkomst, keuze, opleiding en tewerkntelling van de kader-adspiranten van de winterploeg plaats. De adspiranten zullen bij deze wijze vap opkomst, ten behoeve van hun eigen vorming, uitsluitend gebezigd kunnéh worden vöor hulp bij liet onderricht aan de recruten gedurende do eerste helft van het verblijf onder do wapenen dier recru ten. Hierdoor wordt voorkomen, dat zij ge plaatst worden voor de voor hen klaar blijkelijk te moeilijke taak van het onder- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Opheffinn van het visum voor Oostenrijk met ingang van 15 Maart a.s. Een PoolschLitausch accoord Inzakt Wilna? De beschieting van de Fransche conces sie te Sjanghai was opzr Noordelijk# troepen te Sjanqhai aangekomen. Men ver wacht een treffen tusschen de Noordelij ken en Zuidelijken bij Soengkiang. BINNENLAND. Nu is beslist, dat de zomertijd begint 15 Mei en eindigt 2 October (1ste blad). Ontploffing in een beetworfelfabriek te Gastel, waarbij een persoon is gedood. (Gemengde Berichten, 2de blad). OMGEVING. De burgemeester van Katwijk, de heer J. H. de Waal Malefijt, heeft aan H.M. de Koningin, ontslag aangevraagd tegen 1 Mei (1ste blad). Groote brand te Noordwijkerhout. (1ste blad). Onze GeilLstreerce Parina De photo-pagina geeft o.m.: een photo van de eerste vergadering van B. en"W to Leiden, onder presidium van burgemeester mr, v. d. Saude Bakhuyzen; een hevige brand te Groningen; een standbeeld van Ludwig von Beethoven. richt geven in den dienst in het terrein en in den velddienst. De voorgeoefende adspiranten zullen, gelet op hun korten vverkelijken dienst, vermoedelijk niet voor het geven van iu- istructio gebezigd kunnen worden. Bij de indeeling zal zorg inueten wor den gedragen, dat zich in elke ploeg vol doende stof bevindt om voor kaderopiei- ding in aanmerking te worden gebracht, waarbij in het oog moet worden gehou den, dat de najaarsploeg 2/3 van de ad- spiranten zal moeten leveren, omdat de/,o bestemd worden voor indeleing de oorlogsonderdeelen, uil de voorjaarsrploeg (2/3 lichting) te bestemmen. Van het tot de licht.ng behooron.de in tellect zal dus ongeveer het 2/3 gedeelte aan de najaarsploeg worden toegewezen Het ligt in de bedoeling van den mi nister tenzij ernstige bezwaren rijzen van do zijde der corpscommandanten deze wijze van opleiding van het dienst plichtige kader in 1928 te doen aanvan gen. UIT UE OiifiSEVfltóG NOORDWIJKERHOUT. DE STR00CART0NFABR1EK AFGEBRAND. De schade wordt geraamd op f 150.000. Gisteravond omstreeks vijf uur brak plotseling, kort nadat het personeel de fabriek had verlaten, een felle brand uit in de stroocartonfabriek van de N.V. W. Lelyveld, welke gelegen is even ten Noor den van het station Piet Gijzenbrug en deel uitmaakt van een complex gebouwen, waarin destijds de groentendrogerijen van de „Codro" waren gevestigd. In de overige gebouwen van do voormalige „Codro" ia thans een timmerfabriek gevestigd van de N.V. Doelma, waarvan het voornaam ste gebouw oen tiental meters verder ia gelegen. Het vuur greep snel om zich heen en toon do handspuit uit de kom van het dorp, dat ongeveer een half uur gaans van do plek des onheils is gelegen, ter plaatse was aangekomen, bleek al dndeliik, dat zij tegen het vuur niet was opgewassen. Men bepaalde zich er dan ook toe, met het vrij primitieve werktuig de gebouwen van de timmerfabriek nat te houden. Inmiddels werd het gevaar, mede ten gevolge van den krachtigen wind, groot voor de timmerfabriek. Brandende stuk ken carton vlogen door de lucht in haar richting. Daarom word assistentie ver zocht van do Leidsche brandweer, welke echter overeenkomstig het desbetreffend voorschrift -alleen wilde komen, indien zulks verzocht werd door den burgemees ter der gemeente Noordwijkerhout. Intusschen greep hot vuur al feller om zich heen. Door de geweldige hitte in het gebouw barstte het platte dak en boog naar boven, waardoor het vuur nieuwe lucht toevoer kreeg en nog sterker aanwakker de. Te ongeveer kwart voor zeven stortte met donderend geraas hot dak in. Even over zevenen kwam do ijlings door het ge meentebestuur to hulp geroepen motor- spuit uit tSassenheim eveneens op het ter rein yan de ramp aankwam. Met het uit leggen der slangen en treffen, van voorbe-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1