KWATTA& Dat s KWA1TA INGEZONDEN MEDEDEELING VOLLE MELK REEPEN bet is den eigenaar of houder Fan cen bond verboden dezen zonder geleide of toe- bt (e laten rondloopen. Onverminderd de Sraf op de overtreding bepaald, is de po rtie bevoegd de daarin bedoelde honden Ja den eigenaar of houder één keer ge waarschuwd te hebben, onmiddellijk te ^°Voor de honden belust op de schapen onze boeren en op de restantjes eten van de goegemeente lijkt de beste lijd hiermede gepasseerd. Nu, ze hebbc-n al lang tenoeg schade en last veroorzaakt. Een volgende keer zulkn we nog enkele -ipuwc bepalingen onder het oog zien. b,eu 0 criticus. het vraagstuk der vuilnis verwijdering. Hei Haagsche stadsvuil kan de schrale rietlanden in vruchtbare velden omzetten. Wij hebben een bezoek gebracht aan den polder Nieuwkoop en Noorden en het plan-Nieuwkoop, om met stadsvuil de Écliralo rietlanden vruchtbaar to maken, eens ter plaatse bekeken. Het feit, dat we in een achtermiddag deze excursie konden ondernemen, deed ons bedenken, dat Nieuwkoop bijna onder den rook van Den Haag ligt en dat het toch eigenlijk dwaas zou zijn, wanneer Hen Haag zijn stadsvuil naar het andere cindo van het land zou laten brengen, terwijl het vlakbij waarschijnlijk het hoogste rendement er mee kan bereiken. Die onmiddellijke nabijheid is niet al leen van economische beteekenis wat het vervoer betreft, maar houdt ook nog een indirect voordeel in. Immers, met haar vuilnis kan Den Haag een streek in de omgeving welvarend maken en een welva rende omgeving is een voordcel voor de glad zelf. Wanneer eenmaal de groote verkeers weg Den HaagUtrecht via Bodegraven gereed is, zal Den Haag van uit Nieuwkoop niet moeilijker zijn te bereiken dan Leiden of Utrecht en krijgt Den Haag zeker zijn deel van de plaatselijke welvaart. Bij ons bezoek aan Nieuwkoop waren we in de gelegenheid eerst de kweekerij te bezichtigen, welke de burgemeester van Nieuwkoop, de heer P. A. van der Wcij- den, in een drooggemaakten veenpolder heeft aangelegd. Daar konden wij ons overtuigen, wal er van den Nieuwkoop- schen veengrond is te maken. De heer van der Weijden heeft 12 a 14 jaar geleden een polder van ongeveer 32 H.A. ingedijkt en drooggelegd. Vroeger groeide daar niets anders uan riet, waar van het scheren en vervoeren aan slechts een zestal arbeiders zes weken per jaar. werk verschate. Thans werken er op den zelfden grend in de zomermaanden" 180 arbeiders en het overige gedeelte van bet jaar geregeld nog 30 a 40 menschen. En het is een lust om te zich hoe prach tig de fruitboomen en andere gewassen daar groeien! Het is dan ook niel zonder reden, dat men dezen drooggelegden pol der den naam van „Paradijspolder" heeft gegeven. Ongeveer 2 H.A. van dezen polder is door den zoon van burgemeester vau der Weijden, den heer M. J. v. d. Weijden, met kassen bezet, zoodat 15.000 vierk. M. on der glas zijn gebracht. Dat is een kolos sale onderneming geweest, ..elke, gelooven we, in heel het land haar weerga niet vindt. Maar de energie, het doorzettings vermogen en niet te vergeten de vakken nis van den heer van der Weijden Jr., de den deze onderneming op schitterende wijze slagen. Hij kweekt daar onder de glazen over dekking va zijn ruime, centraal verwarm de kassen, de prachtigste tomalen, rozen, tulpen en druiven, wélke producten alle met de beste van het Westland, Rijnland en Aalsmeer kunnen wedijveren. En het merkwaardigste is, dat deze pro due (en voortkomen uit denzelfden veen grond, welke vroeger niets anders ople verde dan het bijna waardelooze riet. Het voordeel van dezen veengrond is, dat hij weinig of geen besproeiing noodig heeft en zeer goedkoop is in de bemesting. Door de losheid en productiviteit van hel veen trekt het grondwater steeds in vol doende mate naar boven, zoodat de wor tels der planten altijd genoeg vocht heb ben. Ons werd verzekerd, dat zelfs in de verwarmde kassen in geen twee jaar ge sproeid was geworden en toch was er de grond voldoende vochtig voor de verschil lende cultures, welke er werden gekweekt Daar de veengrond uit zichzelf reeds in booge mate stikstof houdend is, behoeft ook geen dure stikstofbemesting te worden toegepast, maar alleen een bemesting met phosphorzuur en kali. Wanneer men be denkt, dat bet 14 pet. phosphorzuur slechts 3 per 100 kg. kost en een 15 pet etokstofbemesting 15 per 100 kg., dan valt het voordeelige verschil reeds dadelijk io het oog Op de 30 H.A. poldergrond buiten de kassen wordt voornamelijk fruit geteeld, zooals pruimen, bessen, aard beien enz. Ook dat. alles groeide weelderig on gezond. Maar wat heeft dat nu met de vuilver- ivijdering te maken, zal men vragen. Zeer veel. Door het ophoogen der rietlanden niet stadsvuil kan men dezelfden vrucht baren bodem verkrijgen als we in dezen drooggemaakten veenpolder aantroffen. Het verteerde vuil heeft dezelfde capil laire werking voor het omhoogbrengen van bet grondwater als het veen en de vrucht- I baarheid ervan is zeker niet minder. Een kleine proef, waarbij een stuk sloot mei ongesorteerd vuilnis was gedempt, beeft d't bewezen. En wij konden ons er van overtuigen, hoe weelderig daarop midden in den win ter nog de selderie groeide. Wij informeerden, of het niet moeilijk om op in cultuur te brengen veen grond het rietgewas, dat zeer taai is en och stevig in den bodem heeft ingewor teld, meester te worden. jn den Paradijspolder was dit euvel in ^rekkelijk korten tijd bestreden. Door het uitschietende riet telkens weer af te ichoffelen sterft de wortel ten slotte af. to twee jaar tijds had men het riet in den ^aradijspolder op deze wijze volkomen Uitgeroeid. Ook bij opüooging van rietland met Aadsvuil, zal men aanvankelijk wel ceni gen last hebben van het door de vuillaag heengroeiendc riet, ofschoon in mindere mate dan in een drooggelegden polder, daar een gedeelte van Liet riet al spoedig door het vuil verstikt zal worden. Maar door de eenvoudige methode van afschof felen zal ook daar het nog doorschieteudo riet spoedig verdwijnen. Maar waarom gaat men de 1200 H.A. rietland, welke Nieuwkoop met stadsvuil wil cultiveeren, ook niet door indijking en bemaling vruchtbaar maken, evenals de Paradijspolder, vroegen wij. Omdat dit veel to veel zou kosten, luid de het antwoord. De Paradijspolder was daarvoor door het vrij gelijkmatig niveau van den bodem geschikt. Maar in den polder Nieuwkoop en Noorden treft men vele vrij diepe plassen en hooger en lager gelegen rietlanden aan, zoodat men lal van kleine ingedijkte poldertjes zou moe ten maken. Dat brengt enorme kosten met zich, welke nooit door de productie kunnen worden goedgemaakt. De eenige oplossing is hier: ophooging en daarvoor is het stadsvuil het beste en het goedkoopste Men heeft ook proeven genomen door met bagger uit do plassen hot rietland op te hoogen, maar de kosten bleken te hoog en bovendien slonk do bagger zoozeer in, dat men enorme boeveelheden op het land moest brengen, voordat men voldoendo hoogte bereikte. We hebben ten slotte nog eenige bezwa ren onderzocht, welke tegen ophooging van rietland met stadsvuil zijn aange voerd. Vooreerst het bezwaar der Staatscom missie, dat de bodem te slap zou zijn om er het vuil met wagens of kipkarren over te vervoeren. Ons bleek, dat de bodem lang niet zoo slap is, als men in drassig land wel eens aantreft. Wat de veengrond wel heeft, is een zekere veering. Dat dit geen bezwaar is voor een tamelijk zwaar vervoer, bleek verder weer in den Paradijspolder, waar men een tractor gebruikt om den grond to bewerken En ook kipkarren op rails zakten daar niet weg. Voor waterverontreiniging door het bren gen van vuil op het rietland behoeft men niet beducht te zijn. Vooreerst worden do rietlanden afgedamd alvorens het vuil er op wordt gebracht. Zouden de dammen nog eenig vuil water doorlaten, dan is dat in stroomend water zooals hier heel gauw verdwenen. Ervaringen ten dien opzichte in Aals meer opgedaan hebben dit bewezen. Ook de vrees, dat besturen van polders en waterkeeringen zich er tegen zouden verzetten, dat bij vorst de vaart zou wor den opengehouden voor het vuilvervoer, is ongegrond. Althans het bestuur van Rijn land, waarmee men hier vooral te maken zal hebben, hoeft reeds te kennen gege ven, tegen het s winters openhouden van een vaargeul geen bezwaar te hebben. Een machtig groot terrein van ettelijke honderden hectaren, waarop thans slechts eenige rietscheerders en eendenjagers een schamel stukje brood verdienen, ligt, bijna onder den rook van den Haag, te wachten om door het Haagsche stadsvuil te worden herschapen en aan duizenden een flink bestaan te verzekeren. Het zou o.i. voor den Haag niet ver antwoord zijn bet vuil verder weg te laten brengen en wij zouden het ten zeerste be treuren, wanneer het weigeren van ga rantie door het Rijk of technische bezwa ren van de zijde der gemeente 's-Gravcn- hage een overeenkomst met het polderbe stuur van Nieuwkoop en Noorden ter ver wezenlijking van het plan-Nieuwkoop in den weg zou staan. „Msbd." WOERDEN. OPHEFFING DER BEWAKING VAN EEN OVERWEG. In verband met de planner om de be waking van den spooroverweg aan dm Kromwijkerdijk alhier op te heffen, heb ben B. en W. zich schriftelijk tot de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen ge wend, met verzoek om de bewaking niet op te heffen. B. en W. wijzen er op, dat het hier een overweg op een drukke spoor baan betreft, waarop het uitzicht, vooral uit de richting Linschoten, zeer belem merd wordt door de aan de spoorlijn be staande huizen. ZOETERWOUDE. gemeenteraad. Brandweermateriaal. Nood- slachtplaats. De administratie in het waterleidingbedrijf. Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Kom pier. De heer de Graaf komt later ter vergadering. Nadat de voorzitter de ver gadering heeft geopend, leest de secreta ris de notulen voor. De heer Stadhouder zegt naar aanleiding daarvan, dat hij niet gesproken heeft van een afgelegden eed, doch van eene verklaring. Besloten wordt deze redactiewijziging aan te brengon. De beer Starrenburg verklaart zijne goedkeu ring aan de notulen niet te kunnen geven, omdat daarin staat vermeld, dat de voor zitter de door den heer Starrenburg in de vorige vergadering gewraakte woorden, niet heeft gebezigd. De voorzitter brengt dan do vaststelling der notulen in stem ming, welke onveranderd worden vastge steld met 8 tegen 1 stem (dc lieer Star renburg). Voor kennisgeving worden aan genomen eene missive van Ged. Staten houdende toezending van het goedgekeur de raadsbesluit tot wijziging der begroo ting 1926; een schrijven van den Min. van Arbeid dat aan de gemente eene bij drage is verleend van f -10 in dc jaarwed de van den correspondent der Arbeidsbe middeling over 1926, alsmede een schrij ven van Ged. Staten, waaruit blijkt dat over 1924 aan de gemeente Leiden te veel ia betaald als bijdrage in de kosten van den keuringsdienst van "Waren over 1924 cen bedrag van f 22.S3 en over 1921 en 1922 to weinig een bedrag van f 36.34. Aan gezien Ged. Staten bezwaar hebben tegen een© geraamde vergoeding, uit te betalen aan het R. K. Schoolbestuur aan den Hoogo Rijndijk, voor overname van een leslokaal, wordt besloten de begrooting 1927 te wijzigen en in een volgende verga dering te besluiten om het lokaal van dat bestuur to koopen, tegen de geschatte vaarde. Aan het bestuur van den Zwet en Grooten Blankaard polder wordt vergun ning verleend voor het rooien van een boom, waarvoor eene reepgnitie van f 15 zal moeten betaald worden. Voorgelezen wordt vervolgens het jaarverslag der Brandweer, waaruit blijkt dat het colle ge v£fn brandmeesters het noodig acht dat de brandspuitbuizen electrisch worden verlicht, alsmede dat tot aanschaffing van een 7-tal „Nulite'Mantaarns wordt overge gaan. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. De heeren Stadhouder, Noordman Onderwater achten die electrische ver lichting overbodig, vooral als er goede lan taarns aanwezig zijn. Besloten wordt om alleen de „Nulite'Mantaarns aan te schaf fen. Naar aanleiding van eene opmerking in het verslag, dat er geen materiaal moet uitgeleend worden zonder voorkennis van den betrokken brandmeester, deelt do voorzitter mede, dat desgevraagd do di recteur heeft medegedeeld, dat dit betrek king heeft op het uitleenen van een braud- kraan aan aannemerspersoneel ten behoe ve der waterleiding. De voorzitter merkt op, dat bedoeld instrument moest gepro beerd worden om te kunnen controleeren of het bij eventueelen brand aan den Vliet te gebruiken was. Van uitleenen ten be hoeve van den aannemer was geen spra ke. De heer de Graaf merkt op, dat des tijds wel een brandzeil werd uitgeleend aan den heer Koning; het zou gewenseht zijn dat zulks niet meer voorkomt in de toekomst. Besloten wordt om de brand meesters aan te schrijven dat zij voortaan geen materiaal van de brandweer meer aan derden mogen leenen, uitgezonderd in die gevallen, dat de gemeente het noodig heeft. Hierna wdrdt besloten tot wijziging der begrooting 1926, waaruit o.m. 'blijkt, dat de kosten van het voeren van een rechtsgeding (zaak Starrenburg contra de gemeente) f 1023 heeft gekost. Hierna is aan de orde de stemming over een voor stel van B. en W. inzake op te richten noodslachtplaats. B. en W. deelen mede, dat zij zich naar aanleiding van het in de vorige geheime vergadering genomen raadsbesluit in verbinding hebben gesteld met den lieer Dolle, doch dat deze voor f500 'b jaars geen noodslachtplaats wil beschikbaar stellen en deze zijn cisch van f 600 huur en dan voor den tijd van 10 jaar handhaaft. Naar aanleiding daarvan en in verband met het medegedeelde in de geheime vergadering acht dit collego het beter om een eigen gebouw te stichten naast het woonwagenkamp. De voorzitter zegt verder, dat er hedenmorgen nog een schrijven is ingekomen van Dolle, waarbij hij verklaart er wel genoegen mee tc ne men om voor f 500 liet lokaal beschikbaar te stellen. Dit heeft het college aanleiding gegeven om zijn voorstel in te trekken, tor- wijl de beslissing nu wordt gelaten aan den Raad. Alle leden vinden het beter om met Dolle in zee t.e gaan, weshalve zonder hoofdelijkè stemming wordt besloten met hem een contract aan te gaan voor 10 jaar tegen oen som van f500 's jaars. Naar aan leiding van een vraag van den heer On derwater deelt do voorzitter nog mede, dat het in de bedoeling ligt om in de toe komst dc afgekeurde dieren en den afval te doen vervoeren, naar een destructor, terwijl voorloopig cen en ander begraven zal worden op terrein van Dolle. Een con cept-overeenkomst, waarmede de heer Dolle verklaart heeft genoegen te nemen, wordt hierna vastgesteld. Met meerder heid van stemmen worden vervolgens her benoemd tot leden der sckattingsconimis- sie do aftredende leden, de heeren Wap, Noordman, van der Zon en.de Graaf. Hierna gaat de raad over tot vergade ring met gesloten deuren, die na een kwar tier ongeveer wordt opgeheven. In principe wordt dan vastgesteld een uitbreidings plan aan den Vrouwenweg dat naar de Gezondheidscommissie zal v.orden gezon den om advies. Vervolgens doet de voorzitter voorle zing van cen rapport van den gemeente opzichter, hetwelk is opgemaakt, naar aanleiding van 'n voorstel van de commis sie van onderzoek der gemeentebogroo- ting. Hieruit blijkt, dat wanneer wordt overgegaan tot aanschaffing van een auto voor grintvervoer, tevens dienende voor het ophalen van asch en vuilnis enz. een vermindering van uitgaven kan worden verkregen van f 1029.50, terwijl do m dere uitgaven, (opslagplaats grint, aan schaffing auto, salaris chauffeur) volgens overleg de exploitatierekening zullen be dragen f 3030, zoodat er dus eene meerdere uitgave blijft in totaal van f 2000. Verder merkt do opzichter nog op dat dc ramings posten van afschrijving en onderhoud den auto niet berusten op deskundige voorlichting en mischien hooger, doch ook lager kunnen zijn. Meerdere leden zijn evenwel van meening dat de kosten niet te laag, doch te hoog zijn, zoodat er dan ook niemand is die voor de aanschaffing is. Wel geeft de heer Starrenburg in over weging, evenals Burgemeester en Weihou ders reeds eerst voorstelden om hot grint vervoer te doen geschieden met een auto, Omtrent dit laatste punt zal in eene vol gende vergadering worden beslist. Een verzoek van W. J. van Rijn om verminde ring van schoolgejd wordt afgewezen. Hierna doet dc secretaris mededeeling dat cen der dezer dagen de beer van Gils acountant ter provinciale griffie, op ver zoek een onderzoek is komen instellen naar de administratie der waterleiding. Toen is gebleken dat het wenschclijk ware dat cr een financieelen opzet ge maakt wordt vanaf de oprichting der wa terleiding. Waar zulks veel werk vereischt en door een deskundige zal moeten ge schieden hebben B. en W., informaties ingewonnen tegen welke som een des kundige daartoe genegen is. Van het verificatiebureau der ver. van Ned. Gemt. is bericht ingekomen, dat voor een bedrag 1 van f 150 de bedoelde balansen kunnen opgesteld worden en de boekhouding op nieuw kan worden ingericht. B. en W. teleln nu voor om daartoe te besluiten, j Om de verdere controle aan dat bureau op te dragen achten zij voorloopig niet noodig. De heer Starrenburg zegt er in dertijd reeds opgewezen te hebben dat het noodig was, en zou nu gaarne zien dat voortdurend de controle door dat bu reau zou geschieden. De Voorz. antwoordt dat de adminis tratie overigens in orde is, doch dat de opzet van het bedrijf vanaf de oprich ting anders moet worden. Een voorstel van B. en W. om voorloopig de geheele controle aan het verificatiebureau op te dragen is niet te verwachten. Na nog eenige discussie wordt besloten conform het voorstel. Op de vragen in de vorige vergadering gesteld antwoordt de Voorz. dat uit een ambtseedig ingesteld onder zoek is gebleken dat het nooit is voorge komen, dat een lijk in een graf is gelegd waarin water stond. Verder hebben B. en W. nooit aanleiding aangevonden om op grond van art. 179 letter M. der Gemeen tewet in te .grijpen. Ten aanzien van den Nieuwenweg deelt de voorzitter mede, do volgens het oordeel van den opzich ter, die weg in de allerlaatste plaats voor erbetering en verbreeding in aanmerking komt, omdat deze in de gunstigste conditie verkeert. De heer Starrenburg antwoordt hierop, dat ingevolge art. 1390 van het Burgerlijk wetboek van strafrecht B. en W. verplicht zijn om maatregelen te tref fen. Hij wil desgewenscht breedvoerig deze zaak nog eens behandelen. De voor zitter vraagt of de raad nog nadere in lichtingen wenscht, zoo niet dan zal hii den heer Starrenburg niet meer antwoor den, aangezien hij niet tot antwoorden aan hem persoonlijk verplicht is. De raad geeft stilzwijgend te kennen, dat hij om trent deze affaire niets naders wenscht te vernemen. Vervolgens zegt de heer Star renburg, dat het noodig is, dat de bermen lang don Nieuwenweg worden afgestoken, terwijl de werkloozen tegelijk een ce.'c kunnen verdienen. Over het begraven zal hij later nog wel eens spreken. De be°.r G. van Leeuwen merkt op, dat de heer Starrenburg overdrijft, want de Nieuwe- weg is inderdaad de beste; daarbij moe* men niet vergeten dat de weg naar de Geer zooveel geld "raagt. De heer Star renburg zegt: „Ik begrijp, het komt weer van Starrenburg, dus.... Meerdere leden achten dit ongemotiveerd. Na nog eenige discussie sluit de voorzitter deze, zonder eenige nadere toezegging tenopzichte van dit punt. De heer Noordman dringt er op aan, dat met spoed de kwestie Sterren burg wordt opgelost, zoo mogelijk in de volgende vergadering. De voorzitter is hetzelfde gevoelen toegedaan als de heer Noordman en antwoordt dat aan den lieer Starrenburg nog eens om antwoord zal worden gevraagd. De heer de Graaf vestigt do aandacht op liet overzetveer do Ooievaar, waar Donderdags cen schuit hot overzetten belet. De voorzitter zal do poli tie cen oogje in het zeil laten houden. Do heer Stadhouder vraagt om cen ijzer hek voor het gemeentelijk aanplakbord bij Kompier, omdat daar publicaties worden neergehangen, die aanstoot geven. De voorzitter zal hot. verzoek in overweging nemen. Hierna sluiting det-vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. Gistermorgen had in do van Mandersloostraat een aanrijding plaatsT Do bestuurder van een vrachtauto reed de fruitwagon van v. H. aan. zoodat de lading sinaasappelen en ander fruit op straat terecht kwam. Gelukkig dat do scholen niet uitkwamen! De schade aan wagen en anderszins werd vergoed. BODEGRAVEN. Volksbond-feest. 't Is een goed ding, om in den Vasten avond-lijd de menschen in dé gelegenheid to stellen, 'ns uil te gaan. En do Volksbond alhier komt daarom waardeering too voor het organiseeren van twee tooneciavondeu a.s. Zondag en Maandag (zie advertentie). Blijvend in de Jijn van haar karakter wekt deze sociale organisatie, die den Godsdienst op do eerste plaats stelt, hare leden op, Zondagmorgen deel te nemen aan een algemeene H. Communie. Zondagmiddag is er feest voor de kin deren. Alles bijeengenomen, schijnt ons deze feestviering uitnemend georganiseerd. GROENENDIJK. R. K. Propagandaclub. Dinsdagavond had er in de R. K. School te Groenendijk een gezamelijkc bijeenkomst plaats der parochie Groenendijk cn Rijndijk, om tob oprichting te komen van een R. Iv. Pro pagandaclub. De opkomst was, hoewel niet schitterend, toch bevredigend te noen Aanwezig waren zeven en veertig mannen en jongelingen. Nadat door Kapelaan Michina dc bijeenkomst was geopend, werd dc oprichting cn het doel der Propa gandaclub nader uiteen gezet. Nadab nog een opwekkend woord was gesproken door den heer Licverse, voorzitter der R. K, Kiosvcrocniging te Koudekerk, werd tot oprichting besloten. Allen gaven zich op als lid. Nu word overgegaan tot verkiezing van ecu bestuur, bestaande uit elf leden, n.l. voorzitter, vijf leden van Groenendijk en vijf van. Rijndijk. Tot voorzitter werd met meerderheid van stemmen gekozen do heer A. Licverse, tot bestuursleden van G ncr.dijk de heeren C. J. Vcrdegaal, H.- .T. Borst, D. G. v. d. Voort, J. Koot en S. Jansen, cn voor Rijndijk de heeren M. Zuidwijlc, H. Straver, H. Otto, D. de Rooi en Lourens. Nadat door den voorzitter den wenseh was uitgesproken dat de Pro pagandaclub moge groeien en bloeien tot nut van beide parochies, werd de bijeen komst gesloten. NIEUWKOOP. Geboren: Gcrardus z. van J. Douven en J. Aarlman. Cornell's z. van J. Im merzeel en T. Rademaker. Maria Re- gina d. van J. Blom en M. van Leeuwen. Anna Theodora Hendrika d. van E. J. Douw tn M. Warmerdam. Slechts een merk kan aan de spits staan NIEUWVEEN. Groene Kruis. Dinsdag was in het café van Eijk een vergadering belegd, om te komen tot oprichting ecner zelfstan dige vereeniging of afdeeling van hot Groene Kruis, enkel voor Nieuwvecn en Omstreken. Na een korte toelichting door het voorloopig comité werd besloten een nieuwe afdeeling op te richten. Cirea 200 leden werden als lid aangenomen. Een be stuur van 9 personen bestaande uit ze ven hoeren en twee dames werd bij accla matie gekozen. Een nieuw reglement werd artikelsge- wijze voorgelezen cn na'enkele wijzigin gen vastgesteld en goedgekeurd Mot na druk werd gewezen op een artikel, da/ luidde: alle inwoners van Nieuwvcen en Omstreken kunnen zich mondeling of schriftelijk als lid opgeven bij het bestuur tot 31 Dec. 1927 Er moot /2.50 inleggeld betaald worden, (uitgesloten de nieuw in- wonenden) De contributie is vastgesteld op één gulden per jaar per gezin en wordt in do maand Mei geind. Voor minvermo genden kan in Mei en Nov. telkens 50 cl. betaald worden Daarna werd overgegaan tot stemming voor cen voorzitter voor den tijd van 3 jaar Van de 84 uitgebrachte geldige stemmen werd met 67 stommen de heer G Quelle als voorz gekozen. Met eenige woorden van dank werd daarna door den voorziter de vergadering geslo ten UIT DE OfflGEWfiHG LISSE. GEMEENTERAAD. Salarisverhocgingen. Vei- ligheidsbepalingcn. Aan gaan van een geidleening. De waterleiding. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 3 uur. Aanwezig alle lotion. Voorzitter de burgemeester. Na opening mot ^ebed worden de notu len goedgekeurd Als eerste punt etond op de agenda de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand in plaats van den heer J. C. Zaneveld. Met alg. st werd geko zen do heer L. W. A. van Wichen, ambte naar ter Secretarie, op een bezoldiging van 280 per jaar. Vastgesteld werd een instructie voor don te benoemen gemeente-ontvanger. Voor hom werd ten behoeve der gemeente een borg tocht aangegaan van j 8000 met de Ver eeniging van tot zekerheidstelling verplich te ambtenaren. Mot alg. st. werd daarna benoemd do heer J. Zaneveld te Lisse. Vervolgens ging een voorstel lol verlioo- ging der salarissen van verschillende ge meente-ambtenaren z. h. st. onder den ha mer door Hot betrof hier het secret rie- pprsoneel, .waarvan de salarissen als volgt werden bepaald: I W. A van Wichen van 2200 op 2400, inej. A. M. van der Wil- lik van ƒ1100 op 1300 en van J. FI M. Bulten vau f 900 op f 1200 Met betrekking lot do jaarwedde van den Directeur van liet Gas- en Waterleiding bedrijf merkten 13. en W. op, dat dezo wedde vóór de aanstelling van den tegen woordige» titularis f 3-100 bedroeg ten las te van het gasbedrijf en 600 ten laste van het. waterleidingbedrijf. Thar.s be draagt die wedde f 3200 ten laste van het Gasbedrijf en f 600 ten laste van hot Wa terleidingbedrijf. Aangezien het billijk is, dat de wedde, wederom op hot voormalige peil wordt gebracht, stellen B en W op advies van de Ga.scommissie en de Com missie voor Sociale aangelegenheden voor deze wedde tc bepalen op 3300 ten laste van het Gasbedrijf en f 700 ten laste van hot Waterleidingebedrijf. gerekend als te zijn ingegaan 1 Januari 1927. De gemeente-opzichter geniet thans eeno wedde van 3000. Door gestadige uitbrei ding van de gemeente en do dae.rmede in verhand staande belangrijke toename van openbare werken, is do verantwoordelijk heid van deze betrekking zeer vergroot. In verband daarmede stellen B. en W voor dc jaarwedde lo bepalen op 3400, gerc kend als te zijn ingegaan den lstcn Ja nuari 1927 Mede in verhand met hel groote onder houd van de straten in do gemeente, stol den B. en W. voor de geldon beschikbaar te stellen voor de aanstelling van een stra tenmaker in vasten dienst der gemeente. Een goede kracht is bereid gevonden in vasten dienst der gemeente R treden te gen een weekloon van 35 per week. Hel loon,.van cen lossen stratenmaker varieert tussclien de 45 en J 55, Ten slotte stellen B. cn W. op advies van de Gasccmmissie voor aan dc stokers van het Gasbedrijf 100 pet. hoven het ge wone uurloon Ie betalen op do feest da jam, genoemd in ilikcl 6 van liM Wcrklieden- reglement. n.l. de Nieuwjaarsdag, dc 2de Paaschdag, de Hemelvaartsdag, de 2do Pinksterdag en de beide Kerstdagen, voor zoover deze dagen mei up cen Zondag val len AI deze voorstellen rden aangenomen Besloten werd dc bij hot koetsbuis bc- hoorende wuiiing onderhands te verhuren aan een gemeente-werkman voor »ï<- som ma van 3.50 per week. Mej. K Bosnia, onderwijz-ns en J.. van der Woude, onderwijzer, keiden aan de I openbare L. G. school, werden aangesteld als onbezoldigd vakonderwijzers aan de openbare U.L.O. school dezer gemeente, zulks met ingnrr van heden en eerstge noemde vor Nutli?'- Hrnd rken en laatstgenoemde voor Zingen en Lichame lijke oefeningen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5