18e Jaargang. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1927 No. 5495 3)e £cicboh& (Sou/temt eABONNEMENTSPRIJSbadraaglbi| vooruitbetaling Vnor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Jraoco pet poet I 2.95 per kwartaal. uel Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Labaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling- Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd 2ontlasrs,)lad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen il. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentie n 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het g dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NIMMER BESTAAT UIT DRIE BLADER. BUiTEHLAND De Ontwapeningskwestie. het voorstel van coolidge. Het antwoord van Italië. Afwijzend. Volgens een officieus communiqué, te Rome gepubliceerd, zal het antwoord vau Italië op het voorstel van president Coo lidge inzake de ontwapening ter zee af- irijzeDd luiden Italië kan nimmer spre ien over vermindering of beperking van zijn marine-strijdkrachten, tenzij de Fran- ficbe vloot terzelfder tijd dezelfde vermin dering of beperking Coolidge's voorstel mislukt? Een 3-m ogend hede n-c o n f e- rentie niet wenschelijk. Volgens een bericht uit Washington had men aldaar geen weigering van Ita lië verwacht. Na bet antwoord van Italië hebben velen de overtuiging, dat de po ging van Coolidge mislukt is. De heerschende meening schijnt te zijn, dat terwijl een 5-mogendheden-conferen- tie er naar alle waarschijnlijkheid in ge slaagd zou zijn een overeenkomst te be reiken, en een 4 mogendheden-conferentie vruchtbaar werk zou hebben kunnen doen hel niet verstandig zou zijn een 3-mogend- heden-conferentie bijeen te roepen. Frankrijk. De Fransche schuld aan Engeland. Ondanks niet-ratificatie, een eerste betaling. In een nota van het departement van Fi nanciën wordt verklaard, dat, waar de overeenkomst van 12 Juli 1926, waarbij de Fransche schuld aan Engeland werd pconsolideerd, nog niet in hot parle ment bespreken is, de regeering besloten heeft, zonder in eenigerlei opzicht te preju dicieeren op de kwestie der ratificatie de zer overeenkomst, in den loop van het Enge'sche financieele jaar 19271928 aan de Britsche schatkist zes millioen pd. st. te betalen, en wel de helft op 15 Sep tember 1927. de andere helft op 15 Maart 1928. Britsch-lndië. Een anti-fascistische beweging. Het verluidt dat er op Sardinië een an ti-fascistische beweging zou zijn uitgebro ken onder leiding van het oud-Kamerlid Emilio Lassu, hoofd van de z.g. Sardini- sche Partij van Actie. Lassu werd in No vember 1.1. gearresteerd toen hij een fas cist had gedood bij de verdediging van zijn huis tegen een aanval van fascisten. Hij werd in Gagliari gevangen gehouden, dorh later door partijgenooten bevrijd. Hij trok de bergen in, waar hij nu met zijn aanhangers een guerilla zou voeren tegen de politie en fascistische militie. Italië. Spoorwegstaking. Naar bet secretariaat der Internationale ïransportarbeidersfederatüè (I.T.F.) me dedeelt heeft het telegrafisch bericht ont vangen van d bij haar aangesloten Britsch Indische federatie van spoorwegpersoneel dat de staking op het net van den Ben- ga'en-Nagpur-spoorweg zich nog steeds uitbreidt en reeds 20,000 man personeel van alle diensten omvat. Zeven belangrij ke centra ondervinden grooten last van het stilzetten van het verkeer. De autori teiten pogen de stakers door middel van wapengeweld uiteen te drijven. Vele van dezen zijn daarbij gewond en elf gearres teerd. De stakers worden uit hun huizen gehaald en gedwongen dienst te doen. De aanleiding tot de staking moet ge zocht worden in de algemeen© ontevre denheid onder het personeel. Niet erken ning der organisatie, daden van willekeur £an superieuren, gevallen van ontslag, ge brekkige woningtoestanden zijn de voor naamste oorzaken van het uitbreken van net conflict. China. DE CHINEESCHE WARBOEL Soen-Tsjoean-Fang verslagen. Demoralisatie onder zijn. troepen. Soen Tsjoen Fang, de oorlogsheer van oianghai, heeft een groote nederlaag gele den in de provincie Tsekiang tegen de Kan tonneesche troepen en is teruggeslagen in de richting van Hangtsjau. Alle teekenen wijzeD er op, dat Soen's hoepenmacht in aantal die van zijn tegen standers overtreft, maar blijkbaar heerscht ®r demoralisatie onder zijn troepen. Er joopen vele berichten, dat deelen van zijn Ie§ers naar de Zuidelijke overloopen. Het ^ooiste deel zijner troepe.i is blijkbaar i^ostwaarts naar Hangtsjau opgetrokken, a einde daar een laatste verdedigingsli- 'n te nemen. In afwachting wie er zal overwinnen. Uit Hangtsjau wordt gemeld, dat een der voornaamste generaals van Soen- Tsjoean-fang in Tsekiang met zijn troe pen naar de provincie Anhwei zou zijn ge trokken, waar hij zou afwachten welke partij de overwinning zal behalen. Ook wordt gemeld, dat het derde legercorps in Tsekiang in opstand zou zijn gekomen en naar de Zuidelijken zou zijn overgeloo- pen. Er wordt melding gemaakt van talrijke plundertochten door de terugtrekkende troepen, die een aantal burgers gefusil leerd zouden hebben. Ha'ngtsjau genomen. De Londensche bladen melden uit Sjang hai dat de troepen uit Kanton Hangtsjau genomen hebben. In het 3e leger van Tsjekiang zou muiterij zijn uitg ebroken. De onderhandelingen met Tsjen. Een nieuwe eisch. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de onderhandelingen tusschen den Kantonneeschen minister Tsjen en den Britschen legatïeraad O'Malley spoedig hervat zullen worden. De Kantonneescb.e regeering zou de. eisch gesteld hebben, dat Engeland Kanton als de eenige Ghi- neesche regeering zou erkennen. Fransche missiepost op Hainan aangevallen. - De aanvallen op de gehouwen der bui- tenlandsche missie te Foetsjau, die eenige weken geleden plaats hadden, zijn thans gevolgd door dergelijke ongeregeldheden te Hoihau, een zeehaven op het eiland Hainan. Hier heeft de menigte, opge zweept door beweringen, dat de blanken de Chineesche weeskinderen op allerlei wijzen hadden mishandeld, het weeshuis der Fransche missie aangevallen. De Chineesche troepen herstelden even wel de orde, nadat alleen de tuin van het missiegebouw vernield was. Zestien zus tere en de oudere weesmeisjes zijn naar Hongkong vertrokken. Millioenen klappertjes afgestoken. Gisteren hebben twaalf- compagnieën politie te Kanton de posters verdreven, die bij ruim 800 winkels, waar met Ghi- neesch Nieuwjaar personeel ontslagen was, de wacht hielden. De plakkaten der posters werden verwijderd. De posters boden weinig tegenstand, en de weinige weerspannigen werden onmiddeUijk ge arresteerd. De winkeliers hebben daarna deze gebeurtenis gevierd door in auto's door de stad te rijden en op hun rit mil lioenen klappertjes af te steken. Mexico. Spoorwegstaking in Mexico. Te middernacht begonnen Uit Mexico wordt gemeld: De confe rentie met de nationale spoorwegmaat schappijen is zonder resultaat verloopen. De staking is afgekondigd en zou heden te middernacht op alle Mexicaansche spoorwegen beginnen. Van het Vaticaan. Kardinaal Ranuzzi de Bianchl. t B ij zonderheden uit zijn leven. Men seint uit Rome, d.d. 16 dezer: Kardinaal Ranuzzi'de Bianchi is he- dennamiddag in den ouderdom van bijna 70 jaren overleden. Kardinaal Vittorio Amedeo Ranuzzi de Bianchi werd den 14den Juli 1857 uit een illustere adellijke familie te Bologna ge boren als zoon van graaf Giancario en gravin Cesarina de Bianchi. Den 14den Mei 1880 werd hij priester gewijd, nadat hij in het aartsbisschoppe lijk seminarie zijner vaderstad zijn stu dies had gemaakt, waarbij hij op 21-jari- gen leeftijd promoveerde in de theologie en het canoniek recht. Dadelijk begon hij zich vol ijver aan de zielzorg to wijden, inzonderheid als di recteur eener Congregatie en als geestelijk leider aan het aartsbisschoppelijk semi narie te Bologna. In 1892 werd hij tot eersten kanunnik van de kathedraal verheven, waarna hij spoedig de geestelijke leiding der voor het priesterschap bestemde seminaristen, op zich nam. Z. H. Paus Leo XIII benoemde hem tot legatieraad van de apostolische nuntiatuur te Parijs en in het consistorie van 23 Juni 1903 werd hij tot bisschop van Recanati en Lore to verheven. Onder het pontificaat van Pius X werd hij benoemd tot apostolisch delegaat bij het heilig huisje van Loreto. In Maart 1905 vierde Mgr. Ranuzzi zijn zilveren priesterjubileum onder groo te belangstelling van do geloovigen, die zijn deugd, zijn bescheidenheid en zijn nobel optreden bewonderden. Paus Pius X ontbood hem later naar Rome en stelde hem aan tot zijn maestro di camera. In het consistorie van 27 No vember 1911 werd hij tot titulair-aarta- bisschop van Tiro verheven. Toen Benedictua XV don Stoel van Petrus besteeg, benoemde hij hem tot zijn majordomus. Door denzelfden Paus werd hij in het consistorie van 4 Decemb<T 1916 tot kar dinaal gecreörd. Als titelkerk werd hem de kerk van Santa Prisca toegewezen. Kardinaal Ranuzzi was lid van ver schillende Congregaties en wel van de Congregatie van het Concilie; van die der kloosterlingen-zaken; vau die der Riten; van die van buitengewone kerkelijke aan gelegenheden en van die der Eerwaarde Kerkfabriek van St. Pieter. Voorts was de kardinaal protector van verschillende kloostercongregaties en broe derschappen. BBN^ENLAMD TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Gisteren heeft de Tweede Kamer Breda grooter gemaakt. Inmiddels werd dit wel duidelijk, dat de kansen op aanneming voor dit ont werp veel minder waren dan die voor het Haarlemsche annexatievoorstel. De le den, die het bestreden, waren veel talrij ker en hun betoogen maakten blijkbaar meer indruk dan de redevoeringen van hen, die de Haarlemsche uitbreiding had den aangevallen. De tegenstanders lanceerden twee mo ties. De eene was van den heer van Rappard zij bevatte de uitspraak dat Breda naar het Zuiden minder ver zou moeten wor den uitgebreid en het verzoek aan den Mi nister het wetsontwerp dienovereenkom stig te wijzigen. De tweede motie werd ingediend door den heer Marchant, die verk'aarde, dat 't wetsontwerp niet voldoende rekening hield met de belangen der buitengemeen ten en verzoekt den Minister het. wetsont werp in nadere ovc\~; ng te nemen en overleg te plegen me? Gedeputeerde Sta ten en de bptrokken gemeenten. De motie-Marchant, die het eerst in stemming kwam, werd verworpen met 56 tegen 26 stemmen; die van den heer van Rappard met zitten en opstaan en met grooto meerderheid. Waarna het wetsontwerp werd aange nomen met 47 tegen 37 stemmen. Tegen stemden de anli-revolutionnairen, behalve de heeren de Wilde en Smeenk, de Vrijheidsbonders op de heeren Droog- leever Fortuyn en van Gijn na, de Christe- lijk-Historischen minus de heer Snoeck Henkemans, de Vrijzinnig-Democraten Ebe's en Marchant, de Katholieken van Rijzewijk en van Voorst tot Voorst, en ver der de heeren Arts, Braat, Lingbeek, Zandt en Kersten. DE KATHOLIEKE RADIO-OMROEP. Een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Een aansporing tot steun. „St. Bavo" publiceert het volgende schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier: Nu Ons wordt bericht dat zeer vele ka tholieken worden bewerkt om lid te wor den en te steunen den z.g. neutralen Radio Omroep, komt het Ons gewenscht toe, dat de Katholieken door Onze EE. Geestelijk heid van den kansel krachtig worden aan gespoord om ook in zake de radio zich principieel te gedragen en lid te woiden en te steunen den Katholieken Radio- Omroep, K.R.O. waarvan de zetel is ge vestigd te Amsterdam. Immers, het zal nu toch voor ieder wei denkenden Katholieken Nederlander zon neklaar zijn, dat de Radio evenzeer als de drukpers een machtig middel is ter ver spreiding van ideeën en dat van een neu tralen Omroep geen sprako kan zijn, even min als er eon neutrale courant bestaat. Ook voor de Radio geldt het woord van Christus: die niet me* Mij is, is tegen Mij. Daarom zullen Zondag a.s. de Katholie ken vanaf den kansel worden attent ge maakt op de R. K .Radio en de katholieke bezitters van een radiotoestel worden aan gespoord zich ter plaatse in een katho lieke vereeniging te vereenigen en alzoo te steunen de bisschoppelijk goedgekeurde Ka tholieke Radio-stichting te Amsterdam. Het plaatselijk Comité van de Katholieke Sociale Actie neme hiertoe onverwijld het initiatief. Vragen van Kamerleden. Het verplichte zevende leerjaar. Het Tweede Kamerlid, de heer Suring, heeft den voorzitter van den ministerraad de volgende schriftelijke vragen gesteld: Kan de regeering, gezien den loop der Rijksmiddelen over het jaar 1926 (ruim 31 millioen gulden boven do raming) en over de maand Januari 1927 3.500.000 hoven do opbrengst der maand Januari 1926), gezien ook het groote aantal wacht gelders bij het bijzonder en openbaar lager onderwijs (op 1 Februari 1927 to taal 1389), reefls eenige mededeelingen doen omtrent het tijdstip, waarop voor stellen tot wederinvoering van het ver plichte zevende leerjaar en van de zeven jarige leerverplichting kunnen worden verwacht? De benarde financieele toestand van Emmen. Het gemeentebestuur kan niet langer de verantvv oordel ij kheid dragen. De gemeenteraad van Emmen heeft gis teren een aanvang gemaakt met de behan deling van de begrooting voor 1927. Alle sprekers verklaarden deze onaannemelijk, omdat de gewone dienst sluit met een ifckort van 316.000 gulden en de verplichte uitgaven lang n-iet te dekken zijn, terwijl rond één millioen gulden voor werkver schaffing buiten de gemeente op den ka- pitaaldienst voorkomt. De wethouder van financiën verklaarde, dat het gemeentebestuur niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen. Het staat vast, dat de begrooting niet zal wor den aangenomen, voordat het Rijk dit tekort overneemt. De Raad wenscht geen nieuwe leeningen te sluiten. Malaise In de Suikerindustrie. Ontslag van werklieden. Men meldt uit Roosendaal aan de „Msbd.'': Naar we vernomen, zal wegens dé lage prijzen voor gedroogde pulp, de Coöp. Suikerfabriek „Roosendaal" alhier, haar voorgenomen plannen tot uitbreiding van de pulpdrogerij voorloopig nog niet uit voeren, terwijl, in verband met den alge- meenen toestand in de suikerindustrie, aan deze fabriek alreeds een 25-tal arbei ders werden ontslagen. Binnenkort zul len nog 30 tot 35 werklieden ontslagen worden, zoodat in den komenden zomer slechts een 70-tal arbeiders in dienst zal worden gehouden. Andere jaren bedroeg dit aantal ongeveer het dubbele. Uit de A.-R. partij. Naar hel „Hiarl. Dagbl." verneemt, heeft de heer Van der Molen, burgemees ter van Renkum, bedankt als lid van de .A.-R. partij. De reden is, dat de heer v. d. Molen op de A.-R. lijst voor de Prov. Sta ten zoo'n lage plaats had gekregen, dat hij voor do verkiezing 'als lid der Staten niet ir. aanmerking zou komen. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER. Beschadiging electrischo geleiding. Dat het werpen van steenen, ijzer- en ko perdraad, stukken hout als anderszins te gen en op de draden van electrische gelei dingen groot gevaar voor ongelukken kan opleveren, bleek weder, toen eenige kna pen nabij den Lisserdijk te Haarlemmer meer aan 't gooien waren en een hunner een stuk prikkeldraad had geworpen op de aldaar gespannen draden van het P. E. N., waardoor een draad afknapte en op den grond kwam, gelukkig zonder iemand te treffen. De politie wist de vermoedelijke daders te arresteeren. HILLEGOM. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer Joh. Noppe den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Telkamp. Na de ontbinding dezer firma kwam de jubilaris in dienst bij. de firma Johs. Telkamp, waar hij reeds tal van jaren als meesterknecht werkzaam is. De heer Noppe mag zich steeds door nauwgezette plichtbetrachting in de sym pathie van zijn patroon en van het perso neel verheugen. Geen wonder, dat hij bij dit feest talrijke'blijken van belangstelling mocht ondervinden. Buitenlandsche reisbiljetten. Naaf aanleiding van een verzoek der Afd. Hille- gom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kunnen wij met genoegen mededeelen, dat vanaf heden aan het Station der H. IJ. S. M. alhier verkrijgbaar zijn gesteld plaatskaarten voor alle groote stations in Duitschland, hetgeen voor de bloembollen reizigers een groot gemak beteekent. Voor Engeland is men aan ons station do tarie ven wachtende. LISSE. H. B. G. Donderdagmiddag werd de algem. ledenvergadering van de Coöp. Bloembollen Veilingver. ii het veilings lokaal van het H. B. G gehouden. De Voorz. opende deze vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. wierp een terugblik op hetgeen in het afgeloopen jaar was bereikt. Het cijfer der omzet had in 1925 het millioen overschreden, in 1926 was het f 905.000 pl.m., hoewel de aan voer in 1926, die van 1925 verre overtrof De Voorz. hoopte dat nooit een j-aar zoo- als 1926 voor de Bloembollencultuur ge weest is onze Veilingvereeniging mag tref fen, want het ziet er in de toekomst dan zeer somber uit. De Balans- en Verliesrekening over het eerste boekjaar werd vastgesteld. De ba HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Na het afwijzend antwoord van Italii acht men in Amerika het plan van presi dent Coolidge mislukt. Frankrijk begint zijn schuld aan Enge land te betalen, hoewel de schuldregeling nog niet geratificeerd is. De oorlogsheer van Sjanghai verslagen door de Kantonneezen. Kardinaal Ranuzzi de Bianchl over leden. BINNENLAND. Vragen van het Kamerlid Suring om trent eventueele wederinvoering van het zevende leerjaar en de zevenjarige leer verplichting. (1ste blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN: Het oud-schoolhoofd de heer Hoeks schrijft over J. H. Pestalozzi. (3do blad). Een uitgebiyid overzicht van den woning toestand in Leiden. (3de blad). Onze GeïilustreerLe Parina De photopagina geeft o m. photo's van: het verzenden der Rijnsburgsche bloemen; een gouden echtpaar te loeiden; een mu seum voor het kind te Rotterdam. lans per 1 Juni 1926 sloop t< t een bedrag van 306.459.21. De verlies- en winstre kening per 1 Juni 1926 sloot tot een be drag van 73.526 25 De#Voorz. lichtte ter verduidelijking van verschillende posten, bovengenoemde afrekening toe en vroeg aan de vergadering of iemand nog op- of aanmerking had op deze vastgestelde Balans-, Verlies- en Winstrekening, waar voor niemand zich meldde. De Voorzitter bracht dank uit, voor het gestelde vertrou wen. Vervolgens was aan de orde bestuursver kiezing wegens het bedanken van dfyt heer A Raaphorst Hzn. De Voorzitter schotste in den breedo, wat de oorziak was van dit bedanken. De Voorz. zeide dat de heer A. Raaphorst wel geneigd is om wederom van den zomer, wanneer het noodig is zijn steun voor de goede zaak te geven Ver schillende vragen uit do vergadering om trent het bedanken, werd duidelijk door den Voorz., en door den Secretaris toege licht. Hierna werd overgegaan tot stem ming, wat tot uitslag had, dat uitgebracht worden 94 stemmen, waarvan de heer J Kortekaas 71 stemmen verkreeg. zoodat deze als Bestuurslid werd gekozen Vervolgens word overgegaan tot herkie zing van een bestuurslid wegens periodie ke aftreding van den heer P Warmerdam Czn., die bij acclamatie werd herbenoemd op voorstel van den heer A. Raaphorst Hz. Punt 6 Statutenwijziging, werd wegens te gering aantal leden aangehouden 'ct de volgende vergadering Het werd eeni^s- zins nog toegelicht. De Voorz vroeg of de vergadering ermede accoord kan gaan dat do gewijzigde statuten werden voorgele zen wat door applaus werd ingestemd, waarna de heer L. v d. Berg deze voorlas Do Voorz. zeide, dat besprekingen hierover in deze vorgadering onvruchtbaar zouden zijn. Hierna kwam aan de orde de rondvraag, waarvan door verschillende leden werd ere-- kruik gemaakt, on welke vragen duidelijk door de Voorz. werden toegelicht. Do heer J Kortekaas dankte het Bestuur en den Raad van Coramissarissn die hem als candidaat hebben voorgedragen en dankte de leden voor het vertronwen in hem ge steld. De heer v. d. Valk stelde het Bestuur voor om dezen Zomer bij opbod to veilen. De heer Rijneveld stelde hot Bestuur en loden voor zooveel mogelijk de voorveilin- gen legen te werken. De heer J. P Segers vroeg den vergadering, om in Lirsc de hyacinthenveiling te houden en niet wa gens vol te brengen naar de Haarlemsche veilingen. Willen wij onze veilingen tot groei en bloei brengen, dan moeten de aan voeren nog grooter worden dan vorige ja ren, en dit moet ook ged'aan worden door den hyacinthenaanvoer. Aan 't eind gekomen sloot de voorz. deze zoo belangrijke en aangename vergadering met den wensch dat 1927 een jaar moge zijn in den goeden zin des woords en niet zooals 1926, dat vele teleurstellingen bracht. „Herw. Levenskracht". Morgen- namiddag te 4 uur zal vanwege Herwon nen Levenskracht do officieele opening plaats hebben van de „Reizende Tentoon stelling over Tuberculose-bestrijding en Volksgezondheid" in het gebouw van den R. K. Volksbond. Het PI Comité vertrouwt er op dat velen de tentoonstelling zullen bezoeken. (De entree ts maar 10 cent), en bovendien een daaraan verbonden fancy- fair goed zullen gedenken en zich zeer welwillend tegejiover de jeugdige verkoop- sterjes zullen beloonen. Een prachtige ge* legen hei d voor Roomsch Lisse om zijn of fervaardigheid tot bestrijding der tuber- culose tot uiting te brengen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1