weede Blad. terdag 5 Februari 1927 STADSNIEUWS^ rgir 12^.JARIG eestaan van het r> k. huisvestingcomite. Zijne werkzaamheden. rit do geschiedenis van het R. K. Huis- inescomité hebben we kunnen opma- „clk een belangrijke rol 'de Afdeeling ftla do bakermat van het comité, geheel organisatie gehad heeft. Of- n al van den beginne af hot comité 'jlgpmeene strekking had, zoodat de Kellenaers in „De Voorhoede" schreef jit Comité niet alleen zal werken do Belgische vluohtelingen, maar voor hulpbehoevenden uit andere lan- 200 die aanwezig mochten, of door ■verschrikkingen van den oorlog g<v tegen, een veiligo schuilplaats in ons mochten zoeken", is tooh de Afdeo- Leiden in het begin van den oorlog mcost op den voorgrond got reden, reizen werden door het Leidsehe Be- lr ondernomen naar België en honder kinderen bij de gastvrije Hollnndsche egoudors geplaatst of in R. K. vacan- cloniec opgenomen. En nadat het bu- 12 September 1917 overgebracht Leiden naar 's Hertogenbosch, d-Willemsvaart 113, bleef Leiden nog en voortbestaan als onderafdeeling, vijl vooral twee Leidsoho dames Mej. inie Hollants en Mej. Trees Janssen beste krachten voor het goheelo Co- H bleven geven. Jet zou natuurlijk eene al te dorre op- uming worden, wanneer wij hier wilde melden hoevele kinderen uit België, F' tenrijk, Dnitschland en Hongarije in kring Leiden werden geplaatst. Voor er belang in zou stellen, zou het ze- eeu dagje tijd kosten om allo kindc- van het begin van den oorlog af gc- itst, eens op te tellen. Van December b.v. tot 1921 werden er al 1135 ge ilst en dit bleef zoo doorgaan totdat buitonlandsehe actie in 1925 geheel d opgeheven en in Octobor 1925 de tste kmdertrein naar Hongarije ver- i ankbaar zeker mogen wo hier ook mol- maken van de vele giften, die in den der jaren door de Leidseho Katho- en en die van den geheclen Kring den aan het Bestuur zijn geschonken dan herinneren we ons nog de mooie iden in den Schouwburg, waar de R. Studenten belangeloos voor het voet- t optraden, om door hun prachtig spel beurzen der toeschouwers te openen. herinneren we ons do vele propa- h die voor de noodliidondo landen aakfc is en waardoor alleen door de iro teling Loidcn ongeveer een 10.000 gul- werd bijeengebracht, ru Deals wo reeds opmerkten, bepaaldo rerkzaamheid van het R. K. Huisvos- scoraité zich niet alleen tot het Bui- indscho zwakke kind, maar ook voor r [eigen nooden werd gezorgd, i: oo stond bij de verschillende rampen ons vaderland teisterde het R.. K. HuiSr ingscomité aan het hoofd van do actie Leiden b.v. was het R. K. Huis- J, ingscomité do eerste die een oproep Stste in de courant voor hulpverlcening de slachtoffers van den watersnood login van 1925. strekte de actio van het R. K. HuÏ3- tinpcomitó zich uit over de eigen kke kinderen. En na do reorganisatie It die actie zich uitsluitend voor de n zwakko kinderen. idens den oorlog werden door de af- ing Leiden honderden zwakke kin-le- naar buiten gezonden, die daar door le verzorging, goedo voeding en veel enlucht weer herstel van krachten ïden. In 1925 werden uit Leiden 82 kin- 'n uitgezonden naar de R. K. vacan- lolonies Ecmond aan Zee, Eersel, Val burg on Schiermonnikoog, met toraal 'erpleegdagen. Het resultaat was tterend. Het gewicht" der kindoren meerderde met 3 tot 10 pond en zij zijn met meer weerstandvermogen terug- eerd. 1926 werden 61 kinderen uitgezonden ongeveer 3000 verpleegdagen. En het 1 zou ook in 1926 grootor zijn geweest het Comité over meerdere middelen kunnen beschikken. el is waar werd in 1924 door do Ge- Me Leiden aan het R. K. Huisves- scomité een subsidie verleend van 150 sen, welke subsidie op 22 Februari 1926 i verhoogd met 100 gulden, raaar wat j*t voor zoovele kinderen? Het Comité flus vooral aangewezen op de liefdegif- yan de Leidsehe burgers. Hot bezit vele donateurs, maar dit getal kan pooter zijn, want geen gift wordt be- Sngeven dan deze, omdat bet zoovele ïw^kko kinderen kan redden van de ^vreesde tuberculose. a&Q tat einde van déze eenvoudige «ïmiug der werkzaamheden van het ;l>e R. K. Huisvestingscomité, moge ®ker verwachten, dat op 15 Februari Wanneer de afdeeling Leiden zijn jfrrig bestaan viert in den Foyer van tedsgchoorzaal, 's avonds om 8 uur, omscli Katholieken ingezetenen van a^en nis donateur zullen op- 0 ten minste door een ruime bij- toT 2U^cn verPÜchtcn om het Co~ f°°t-e actie aan te sporon, tot a hct Leidsehe zwakke kind. LUMP» EM TUIHBOUa VERDERE OPMERKINGEN OVER DE BEMESTING. Vorige maal hebben wo er reeds op go- wozen, dat het niet eender blijft, welke meststof men gebruikt, en dat het wel aan te bevelen is, zooveel mogelijk afwis seling to beoefenen bij de keuze der soort. Dit valt temeer in het oog, als we er ook op wijzen, dat iedere plantensoort weer andere stoffen uit den grond haalt, d.w.z. iedere plant heeft wol dezelfde voedings stoffen noodig voor den groei, maar niet iedere plantengroep heeft van iedere stof evenveel noodig. We kunnen de planten verdoelen in groepen, waarvan dan de oeno groep veel stikstof noodig heeft, do andere groep voel phosphor en de derde groep veel kali. Tot do eerste groop be boeren de gewassen, die veel blad moe ten vormen, en waarvan het blad ook voor ons direclo waarde heeft, zooals b.v. andijvie, sla, spinazie, koolsoorten, gras enz. Bij de phosphorminnende planten behooren vooral de planten en boom en, waarvan wo de vruchten oogsten, omdat voor het vormen van vruchten en zaden voel phosphor noodig is en hierbij moe ten dus gerangschikt worden allo graan soorten, alle vruchthoomen, boonensopr- ten en in den siertuin allo bloemen. Bij de laatste groep, dat is do groep, die vooral veel kali behoeft om tot volledige ontwik keling te kunnen komen, vinden we de ge wassen, die ondcraardsche knollen vor men en waarvan dio knollen ook geoogst worden. Hierbij kunnen dus genoemd worden do aardappelen, do bieten» do tuinwortelen^ roodo bieten enz. Hoeft men dus het ecne jaar b.v. aard appelen op een stuk land gehad, dan ligt het voor de hand, dat dat stuk giond ont daan zal zijn van do voorradige kali (op geloste; onopgeloste is er nog wel of kan. er nog wel zijn). Van do anclcro meststof fen is wel gebruikt, geworden, maar toch in verhouding niet zooveel, en dus kan er ueel dikwijls met succes en zonder veel bijmesten oen ander gewas, dat niet zoor veel kali noodig heeft, opgeplant worden, b.v. een koolsoort, die weer meer stikstof noodig heeft. Zoo kunnen wo nog wc*l doorgaan en ook wijzen op hot gevaar voor het overbrengen van zi-oktcn, door hot dikwijls verbouwen van hetzelfde ge was op denzclfdon grond, maar hierdoor is al wel duidoljjlc geworden, het groo.te nut van vruchtwisseling, ook in verband met do bemesting. Wc hebben naar we meenen reeds eer gewezen op do z.g. wot van het minimum, die op het volgondo neerkomt: hot is niet van invloed op don groei, al bevat do grond nog zoovoel. voe dende stoffen nis er van een voedingsstof to weinig aanwezig is. Zoodra er van een voedingsstof niet genoeg in den grond voorkomt, kan dp groei niet tot het maxi mum worden opgevoerd. De voedende slof dio in do minderheid is beheerscht den groei. Al bevat een stuk grond, waar op we b.v. aardappelen hebben, nog zoo veel stikstofi on niet genoeg kali, dan kun nen de aardappelen zich niet goed ont wikkelen. Men voelt, dat deze wet in den land- en tuinbouw de oorzaak is van voel hoofdbrekens en dat liet weleens nood g kan zijn, op goed geluk af maar wat meer mest te geven, dan absoluut noodig zou zijn, als men precies wist of bereke nen kon, hoeveel van iedere stof de grond bevat. Dit berekenen van de aanwezige hoeveelheid voedende bestaimldoelen valt echter niet mee en vereischt een wel inge richt laboratorium, maar dau nog kan men niet zeggen, hoeveel er van in water oplosbaar is. En is het niet in water op losbaar of hoogstens in een zeer zwak zuur, dan hebben do planten er in do naaste toekomst niets aan. Om dit te onderzoeken is het noodig, dat ieder, die op betrekkelijk groote opper vlakten, de een of andere teelt beoefent, proeven neemt door een klein stukje van den akker in stukjes te verdeel en en daarop meer of minder most toe te dienen. Er worden tegenwoordig wel voel proeven genomen, maar hoofdzakelijk met kunst mest, maar het kan evengoed noodig zijn, met stalmestsoorten proeven to nemen, om to kunnen beoordcelen, of het soms ook noodig kan zijn, van taktiek to ver anderen. Het nemen van proeven is over het, al gemeen zepr aan te bevelen,, niet alleen om een indruk te krijgen van don toe- stand vau den grond, maar ook om, zij het dan ook alleen voor zichzelf, bewij zen in handen te hebben betreffende de rentabiliteit van een of andere werkwijze of bemesting. Want, ook al bevatten twee meststoffen dezelfde werkzame bestand- doelen, dan nog kan hun werking ver schillend zijn, vooral naar aanleiding vau hun oplosbaarheid en ook naar aanlei ding van do bijmengselen, waar we het vorige maal reeds over gehad hebben. Toch willen we nog even wijzen op het chloor, dat hij vele kalimeststoffen voor komt en ook in vele gevallen schadelijk is, maar in sommige gevallen toch als een voedingsstof kan beschouwd worden. Aan gezien cliloorzouten gemakkelijk oplosbaar zijn, geeft men dergelijke, veel'chloorbe- vaUenide kalimeststoffen reeds vroeg in' het najaar, opdat de cliloorzouten ge legenheid krijgen weg te spoelen. Hier aan ziet men, dat ook ten opzichte van den tijd, waarin gemest wordt, geprobeerd moet worden welke tijd op de betrokken grond en met een zekere meststof to prc- fereeren is. In grove lijnen weergegeven, kan men dan ook zeggen, dat zwavelzure ammoniak meest op zanderige gronden wordt aan gewend en chili en andore salpeterstikstof fen op klei, slakkenmecl wordt ook veel op lichtere gronden gebruikt en do gemakke lijker oplosbare phosphaten (super enz) op zwaardere gi-onden. Hier zijn de ge makkelijk oplosbare meststoffen zeer ge makkelijk, dat ze naar behoefte in den groei tijd kunen worden bijgegeven, wat met de minder gemakkelijk oplosbare dan niet meer mogelijk is. Van de eerste soort is het daarom zulk een goede eigenschap omdat de stikstof ook gemakkelijk weg spoelt, wat bij de kali- en phosphor bevat tende stoffen niet zoozeer het geval is. ♦Van do laatste mestsoorten -moet men dan ook een overmatig gebruik maken om een vollodigen oogst to kunnen verwachten en dus moot men. hiervan wat men noemt een vooraadbemesting toepassen. Ten slotte willen we er nog de aandacht op vestigen, dat de vlinderbloemige ge wassen wat men noemt onder en boven de wet zijn, wijl die hoegenaamd geen stik stof behoeven, omdat zo hot zelf met be hulp van bacteriën uit de lucht halen. Vragen op het gebied van land- en tuin bouw aan de Redactie van „De Leidsehe Courant" v. H. Nederlandsche landbouwers in Frankrijk. Plan tot oprichting van een v ere en i ging. Men schrijft aan de „N. K. Crt.": In de Woensdag in het hotel Terminus Nord te Parijs gehouden vergadering van in Frankrijk gevestigde Ncderlandsciie landbouwers waren aanwezig 31 land bouwers. Een twintig schriftelijke betui gingen van Instemming van in Frankrijk, gevostigde landbouwers en van Nederland sche vcreenigingen, Zich op landbouwgebied bewegende, waren ingekomen, benevens een opwekking van het Algem. Nedcrl. Verbond. Do behoefte, onderling een verband te krijgen, bleek ten duidelijkste uit de aan- wozigheid van sommige landbouwers, die zich voor deze vergadering een reis van meer dan 200 K.M. hadden getroost; zelfs was een landbouwer uit de Midi aanwe zig, (een afstand van. 800 KM), die kwam mede uit naam van vier andere daar gevestigde landgenooten. De vergadering werd gepresideerd door den heer Ancma» die meedeelde, dat de Nederlandsche landbouwcóns.ulent in Pa rijs, do heorir. A. Sevenster, tot zijn spijt door ziekte verhinderd was .de vergadering bij (o wonen; hij liet zich vertegenwoordi gen door zijn secretaris, den heer ir. I.eye- naar. In het feit, dat van de 110 aangeschre ven landbouwers van vele anderen zijn de adressen niet bekend 01 waren opge komen en 15 bewijzen van instemming hadden gezonden, zag de heer An oma tiet bewijs, dat de groote noodzakelijkheid ge voeld werd om tot de oprichting van een vereeniging te geraken. De wpnschelijk- heid daarvan bleek hem ook uit de door hem govoerde correspondentie met in Ne derland gevestigde landbouwlichamen en met personen, die op hot gebied van emi gratie naar Frankrijk een vooraanstaande plaats innemen. Hij stelde voor, in begin sel te besluiten, een vereeniging op te rich ten, waartoe bij acclamatie besloten werd. Verder zeide de heer Ancma. dat getracht moot worden, dat de op te rich feil vereeni ging zooveel mogelijk contact krijgt niet in Nederland gevestigde zustorvercenigingen, en tevens, dat zij steun verkrijgt van de Nederlandsche regeering. Naar zijn mec- ning .betreft het hi,ernipt alleen een. be lang van do in Frankrijg gevestigde Ne derlandsche landbouwers, cloch eveneons van degenen, die later plannen hebban lo einigreeren. Er werd een commissie benoemd, die de zaak verder in stadie zal nomen. Staande de vergadering werden bij acclamatie tot leden van die commissie benoemd de hoe ren baron Gollot d'Escury te Grépy en Va- lois (Aisne), J. S. Aneiiia te Nangis (Seine et Marne), A. J. de Rhoon te Grassy les Platres (Seine et Oise), E. Oly te Us (Seine et Oise) on E. G. Marten." te Bar sur Seine (Aube). Den heer ir. A. Sevënster, rijksland- bopwconsulent, zal verzocht worden, de commissie als adviseerend lid bij te staan. Besloten werd, dat voorloopig alle cor respondentie, de op te rich ton vereeniging betreffende, aan den heèr Anema gericht moet worden. Gemengde BenSchEeii ONGELUKKEN Het tragisch ongeluk te Rotterdam. In 't „Hof v. Val" aaiii de L. Rottokade 137 to Rotterdam heeft zich, zooals wij gis teren reeds meldden, eon tragisch gebeu ren afgespeeld. Do 73-jarige weduwe Eland, geboren A. M. Rutger was na den dood van haar man een jaar of acht geleden, op het Hofje ko men wonen. Het vrouwtje, dat sinds eenigen tijd ge brekkig was, doch niettemin nog levenslus tig en vol belangstelling voor haar kinde ren, was Woensdagavond te ongeveer kwart voor elven nog bij haar buurvrouw, die sinds eenigen tijd te bed ligt en voor wie zij veel deed, wezen kijken. De oudjes had den een babbe'tje gemaakt waarna do we duwe Eland zich in haar kamertje terug trok. Zij had de gevaarlijke gewoonte, zoo vertelde lifter de buurvrouw do pe troleumlamp, die boven 't tafeltje hangt, uit den hanger te nemen en op tafel te zot ten. Na Woensdagavond naar bed te zijn ge gaan, heeft zij tengevolge van het walmen van de lamp, we'ke zij had aangelaten, eenigen tijd liggen hoesten. Althans de bo venbuur vrouw meent dit te litbben gehoord Waarschijnlijk is het vrouwtje hierna op gestaan om de lamp af te draaien. Men heeft echter verder niets bijzonders ge merkt. Donderdagmorgen kwamen do bakker, de kolenbaas en andereD, aan haar deur klop pen en kregen geen gehoor, maar dachten dat z'ij was uitgegaan. Togen twaalven begon men zich ongerust te maken, vooral toen een der vrouwtje zag dat do gordijnen van het kamertjo van jufiïouf Eland zwart waren van het roet. Men duwde het deurtje, dat van binnen met een knip afgesloten was. open en vond hel vrouwtje, ha'f verbrand vooi; haar stoel dood oq don grond liggen. De stoelleuning wSa verkoold, de lamp lag in scherven op den grond. De politie werd gewaarschuwd, doch kon niet anders dan constafeercn, dat het oudje vermoedelijk met een schok op den stoel is moeten gaan zitten, waardoor do brandende lamp is omgeval'cn cn de bran dende olie langs haar nachtkleeding is ge dropen. Hot is vrij onaannemelijk dat do vronw tijdens dit gebeuren nog geleefd heeft, anders zou zij zeker zooveel lawaai hebben gemaakt, dat de bovenburen dat gehoord hadden. Men gelooft dan ook wel, dat zij door een beroerte getroffen of an derszins dood of stervend op den stoel is neergevallen waarna het vuur is blijven doorsmeulen met het gevolg, dat het li chaam voor een groot deel verbrandde. Dat het vuur zich niet heeft uitgebreid is vermoedelijk te danken aan het feit, dat er geen tocht in het kamertje was, en het vuur, nadat de olie was opgebrand, is ge doofd. Vanzelfsprekend heerscht in het hofje groote verslagenheid; do weduwe Eland was algemeen bemind. In een waschtobbe verdronken. -Gistermorgen is de 2-jarigo J. H. de R., wonende in de Seringenstraat 21 te Rot terdam, verdronken in een waschtobbe, die de moeder in de kamer had gezet, om het kind te wasschen. De moeder was even weggeroepen en kwam in de kamer terug, toen de levensgeesten .reeds waren geweken. Verdronken. Té Groenlo is een 6-jarig kind van G., in de Slingebeek geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. In het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Gra- venhage is overleden mej. W. H. M., die eenige dagen geleden in haar woning aan de Weimarstraat van de trap was geval len. Spoorwegongsval. Gistermorgen derailleerde op het spoor wegemplacement te Blerick, tegenover den overweg een goederentrein ten gevplge van verkeerden wisselstand. De hoofdlijn werd versperd, doch spoedig weer vrijgemaakt, zoodat liet «reinverkeer geen storing onder ging Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is gering. Auto verbrand. Op den weg NijmegenArnhem uahij Ressen is Donderdag de auto van den heer Braam nil lent in brand geraakt en totaal vernield. De inzittenden wisten zich te red den. Van zijn motorrijwiel geslagen. De uitvoerder van de werken van hot Julianakanal, de heer A. B. de Groot, af komstig uit Giesscndam, is gistermorgen toen hij van zijn work to Maasbracht naar zijn kosthuis te Echt wilde begeven, ^oor tot nog toe onopgehelderde oorzaak nabij Slevensweert van zijn motorrijwiel geval len. Met zware hoofdwonden en in ern- stigen toestand is hij naar het ziekenhuis to Roermond overgebracht. Men vreest voer zijn leven. Engelsch motorschip door een Ned. boot overvaren. Het EngoLschc motorschip „Pliyllis Hud", varende van Antwerpen naar Lon den, is üabij Bath door het Noderlandscho stoomschip „Java'', dat van Antwerpen naar Rotterdam voer, overvaren en in het middenvaarwater boven het haken bij Baal hoek gezonken. De bemanning, be staande uit vijf man, is te Vlissingen go- land. Het ss. „Java" zette de reis voort De Maashaven gestrand. Het Nederlandsche stoomschip Maas haven is nabij Windau gestrand. Het schip-is 29 Januari uit Riga ver trokken met bestemming naar Poorters- haven, om aldaar te bunkeren. Blijkens een telegram van don kapitein is de positie van het schip niet ongevaar lijk. Sleepbooten hebben tevergeefs ge tracht de Maashaven, welke lek gestooten is, vlot te brengen. De lading wordt ge lost. De bemanning blijft voorloopig nog aan boord. Een vloer doorgezakt. Terwijl ds. Lingbeek in een druk be zochte vergadering te Fijnaard sprak over de „Wederopkomst van de Roomsche macht in Nederland", zakte, zoo meldt „Het Volk", de vloer in elkaar, waardoor de bezoekers in een kelder neer kwamen. De vergadering werd in een andere zaal voortgezet. Hoog water. De Maas is voor Grave zoodanig gewas sen, dat allo laag gelegene uiterwaarden reeds onder water staan en daar ook de loswal diep onder water staat, leggen de stoombooten on schepen aan de oude ves tingmuren aan. Binnendijks zijn allo landerijen (van Escharen tot aan den Poeldam achter het Capucijncnklooster te Velp) wegens het reeds eenige dagen gesloten zijn van de waterloozingsluizen van het riviertje „do Raam" overstroomd. De peilschaal te Gravo toekent thans 9.75 M. N.A.P. DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. De „Res." schrijft; Naar wij uit politioneele kringen verne men, wint de overtuiging meer en meer veld, dat de te Brussel aangehouden per sonen niets met den moord aan het Bezui den hout hebben uit te staan. Hun uitlevering is ten slotte gevraagd, wijl het gewcnscht is, dat elk spoor, hoe onbelangrijk ooeenschijnlijk, nauwkeurig wordt nagegaan, zoodat men tenslotte do zekerheid heeft, alles to hebben gedaan wat mogelijk was om in dezo zaak licht to ontsteken. Nog altijd heeft de meening, dat de da der geen onbekende is geweest, do over hand. Met grooto zekerheid kan worden aangenomen, dat het slachtoffer met den misdadiger te voren koffie gedronken heeft Er is althans kort voor den moord iemand ten huize van de vrouw geweest, die daar koffie gedronken heeft, want er stonden twee gebruikte kopjes op tafel. Tot nu toe heeft zich niemand aangemeld als de per soon, die lusschen 10 en 12 uur bij do vrouw koffie gedronken heeft. Uit dit zicB opzettelijk schuil houdon mag geconclu deerd worden, dat dezo persoon er meer van weet. De te Brussel aangohoudenon zijn totaal onbekenden van do familio Wilk, en de vrouw zou met dezen zeker geen koffio hebben gedronken. Alleen zpti do mogelijk heid kunnen bestaan, dat zij door uit lo kijken, handlangerdienstcn aan den dader bewezen hadden, maar dezo mogelijkheid moet als zeer gering worden beschouwd. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat do dader medeplichtigen heeft gehad. Tenslotte deeldo men ons nog mee, dat het buitongewoon moeilijk is voor de po litie, in dezo Poolsche familie-relaties of betrekkingen met bekendon wegwijs te wor den; men staat er telkéns voor onoplosbare puzzles. Met een mes onder liet hart gestoken. Woensdagmorgen ontstond tusschen do buren M. R. en A. N. te Venlo een hoog-- gaande ruzie. Na een fikschen woorden strijd binnenshuis werd de ruzie op straat- voortgezet. De 64-jarige huiseigenaar R. werd door den 31-jarigen U., die de boven woning bewoont nagezeten met een pook. R.- heeft toen het mes getrokken en z'n te genstander een steek onder do linkerborst toegebracht. Na dit gebeurde, kwam R. zich bij do politie melden, die proces-verbaal van het voorgevallene opmaakte en de kleeren van den getroffene in beslag nam. Do wonde vaq N. blijkt niet van ernsti- gen aard te zijn. Het mes is 3 c.M. diep in het lichaam gedrongen over een lentge van 3 a 4 c.M. Alleen werden do buikspieren getroffen. Was de steek was hooger ge weest dan had het hart kunnen getroffen worden. R. is na verhoor op vrije voelen gesteld. Mededeeling werd gedaan, dat do 17-ja- rigo vrouw van N. ook door R. mishandeld is geworden- De getroffene staat niet gunstig be kend, aldus dé „Limb. K." Inbreker gearresteerd. Omstreeks Kerstmis en later werden in Zeist een vijftal inbraken gepleegd, waar van thans een der daders is aangehouden, terwijl, naar verwacht wordt, ook de an dere verdachte, een Duitscher. spoedig in handen van de politie zal vallen. Ook eeni ge bewijsstukken konden nog worden opge spoord Een verdachte reporter. Een journalist, niet onmiddellijk in functie, slapte dezer dagen te Axel met eenige personen uit het trammetje, toen zijn journalistieke instinct hem copio deed vermoeden in een heer, die aan de controle oen kaart toonde, waarop do joumab'st het fascineerende woord „po litie'' meendo te lezen. Hoo het kwam, w.e zal het zeggen, maar het reporters brein bracht een en ander in verband met den roofmoord te 'e-Gravenhage en in dien geest richtte hij voorzichtige vragen tot don coutroleur, dio slechts verklaarde het afdoende; „er niets van te weten.'' Toen de journalist echter 's avonds op de boot naar Hansweert stapte plukte hij do wrange vruchten van zijn journalistie- ken ijver. Plots doemden voor zijn oogen do nes tels van een marechaussee, wier bez.tter hem zeide, dat er uit Axel bericht 1 was gekomen, dat hij alsmaar gesproken had over den roofmoord te 's-Gravenhage en of hij er iets mee uitstaande had'. Een wisselwerking dus. Na het vertoonen van identiteitsbewij zen kon de journalist zijn reis vervolgen. „D. v. N. B." De diefstal van verzekeringsgelden te Brunssum. Gisteren is ter beschikking van den of ficier van Justitie te Maastricht gesteld, zekere C., verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal met braak, welke eenige weken geleden gepleegd werd ten nadeelo van den verzeker.ngsagent V. te Bruns sum, bij welke gelegenheid een bedrag van 1500 gestolen werd. Do eigenlijke dader, zekere S., een Hon gaar, is naar zijn land uitgeweken. Men is zijn verblijfplaats echter op het spoor. De geldwisselaars gevat Do beide vreemdelingen, die hier en daar in verschillendo winkels geld tracht ten te wisselen en dan een bankbiljet van 10 stalen, zijn, naar de „Tel." meldt, te Amsterdam in de val geloopen. Eenige rechercheurs van het bureau St.-Pieterslial hadden er lucht van gekregen, dat de oude truc vertoond was in eon winkel op den Klovenierswal en zij slaagden er in de daders op den Nieuwcnïlijk te arrosiooronr Het bleken twee achttienjarige Argentijnen te zijn, netjes gekleed en met veel praatjes. In de winkels, waar zij hun slag wilden slaan, spraken ze Fransch. Eenigen tijd geleden waren zij uit Hamburg naar Hol land vertrokken met een pas, dien de Spaansche consul aldaar had afgegeven. Het tweetal werd naar den St.-Pietershal gebracht en zal heden tor beschikking vau do Justitie worden gesteld. Oneerlijke ambtenaar. De 22-jarige S., ambtenaar op het kan toor der registratie en domo non to Heer len, is met een bedrag van 2100 verdwe nen. Daar hij een Duitscher is, vermoedt men dat hij de wijk naar Duitschland heeft gneomen. Van Aken uit, zond hij eon telegram aan zijn vader, die elders werkzaam is, meldendo dat dezo direct moest overkomen omdat zijn moeder ziek geworden was. Karpelten-roovers. Het beroep van „oplichter" is niet zoo heel gemakkelijk. "Wil men er in slagen, dan is het noodig steeds nieuwe trucs uit le vindenoude inc-tliodes hebben wel eenls succes,, maar cr is toch altijd veel risico aan verbonden. Tweo Amsterdammers, van onderschei denlijk 25 en 34 jaar, hadden iets uitge vonden, dat hun aanvankelijk nogal wat baten had opgeleverd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3