TSSSHSSm WAALS f 14.75 Haanemiiierstr. 114 lÉEZÖfiOEN MEOEOEELING^ Werkhanden i DE BBJMSTREEK WAALS HILLEGOM. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Over woningbouw, Pairi- j monium en Goed Wonen. De slagers, de slachtplaats en een brief. De lieer Jausen zegt, wat liet plan goed .Wonen betreft, dit is wel aardig en mooi, maar we kunnen er geen voldoend oordeel over krijgen, terwijl we dit van Patrimo nium wel hebben. Spr. acht het optreden, Tvan een bestuurslid dier vereeniging niet ■joon-eet. Do heer Van Houten acht bet bouwen Tan woningen voor do arbeiders zelve uit «de booze. Zeker, er is nog wel gebrek, maar laten do omliggende plaatsen voor zich zelf zorgen. Toen het voorstel tot bouwen aan de Haven aan de orde was, liet de beer Vermeer doorschemeren,, 4at. als G. ;W niet wilde, Patrimonium het wel zou id oen. Spr. gelooft, dat als alles maar naar hier trekt, er in de toekomst geen brood ïneer te verdienen is. De heer Hoogmoed merkt op, dat de hee- len Klaver en Loerakker Sarcastisch wa ren. Wat de heer Van Houten zei, past misschien in 'u revue. Het komt er bij ons niet op aan, wio er bouwt. Er is gebrek aan woningen. Spr. zou voorbeelden kun nen geven, hoe gezinnen gehuisvest zijn Gaal u maar eens kijken naar goed wonen ('de lieer Klaver interrumpeert: ze willen het zelf). Neen, zegt do heer Hoogmoed, zo moeien. Er ontstaat nu een korte dis cussie tusschen beide heeren, met het slot dut ze samen zullen gaan onderzoeken. De beer Van Houten zegt, dat do heer Hoogmoed spreekt van een revue. Bij een ïcvuq wordt cómedie gespeeld, maar bet komt mij voor, dat dit hier ook gebeurt. .(Gelach). Do lieer Van de Loo zal zijn stem geven aan Patrimonium, daar dit goedkooper is dan bij het dorp. Voorloopig zal spr. niet medewerken aan verdere plannen. Wat het dubbel wonen betreft, dat kunnen we niet ondervangen, daar de menschen het zelf willen. Do lieer Fijm'a merkt op, dat er gespro ken is van propaganda maken; hiertegen wenscht spr. te protesteeren. Het stand punt van sprekers partij in dezen is be kend. Het onderzoek van den heer Klaver zegt niets. Do lieer Klaver: ik heb het onderzocht Do huizen aan do Leidscheslraat zijn to 'huu- of te koop. De heer Loerakker zegt wel, dat do huizen bij het dorp duurder zijn, maar dit staat nog niet vast. En al zouden ze duurder zijn, de menschen zul len l even dichterbij wonen. Dat de heer Jansen zegt, dat het eene plan grondig bestudeerd is en het andere niet, is niet juist. Er is een plan, de andere zijn voor- breidende. De heer Hoogmoed vraagt niet waar komt het geld vandaan? En het moet er toch komen! Is dat economisch denken? De heer Van de Loo beweert, dat Patri monium goedkooper is, maar ik betwijfel «dat en spr. wil bet voorstel splitsen. Do heer Hoogmoed zegt tegen de heer KI aver: de tijd zal loeren, dat duffe geesten zooals u, door de burgerij worden uitge sloten. In de geheime zitting is alles dui delijk gemaakt. Spr. w.ensckt nog te wij zen op een eigenaardig spel. Als Patri monium komt, dan komt Goed Wonen ook 1 andersom gebeurt bet niet. Do heer Vermeer zegt, dqi^met de op merkingen van den hoer Sclirama reke ning zal worden gehouden zoo het finan cieel mogelijk is. Aan de orde is: bouw {Patrimonium, de plannen van Goed Wo- ,nen heeft spr. niet gezien; deze waren ze ker nog niet bij de stukken, toen spr. ze •c inzag. Spr gelooft niet, dat de tegen standers overtuigd zullen worden. Wat de komst van arbeiders naar hier betreft, het vertrek van andere naar elders staat ■daar tegenover. Zeker zou het verkies lijker zijn, in het dorp te bouwen, doch ales draait om de finautien. Met deze 32 woningen voorzien we in de eerste be hoefte. We stemmen niet altijd met onze volle instemming, doch doen dit ook wel eens, omdat het noodig is. De Voorz. "merkt op, dat het initiatie! miet door B. en W. is ingenomen, maar door den Raad. Wat dio 10 woningen be treft-, Patrimonium bood aan, ze te zetten, «doch omdat we met G. W. bezig waren, werd er niet verder over gesproken. We meenden goed to doen, de stukken van G. i W. ook ter inzage te leggen. Wat het ver7 zoek van den l^per Klaver betreft, we moe- ton niet splitsen. Nadat op een vraag van den heer Van Houten geantwoord is, dat enkele wonin gen berekend zullen zijn voor grooto gezin nen, wordt bet voorstel aangenomen. Tegen: de heeren Van Klaver en Van Houten. De 32 huizen komen er dus. De Voorz. Vraagt, of de Raad de aan vul liugsagentda wenscht te behandelen. (We ontvingen die agenda niet. Verslag- Eover). Hiertoe wordt niet besloten. 4. Bouw abattoir. De heeren halen nu een groot papier te voorschijn. We dach ten, dat het de begrooting of zoo iets was, maar bet was het schrijven van een twaalf Jal slagers. De heer Van. Houten zegt, in het prac- advies staat, dat geen enkele slachtplaats (voldoet aan de eischen en gisteravond t kreeg ik een schrijven thuis, waarin staat, ■dat een abattoir absoluut niet noodig is. Do Voorz. heeft dit niet ontvangen, maar met diezelfde slagers is geconfereerd on daar is lot voorstel besloten, 99% der slachterijen voldoet niet aan de eischen en als met 1 Jun de zaak niet in orde is, ('mocten de slagers sluiten. B. en W. zijn ,saaar Geldrop en Valkenswaard geweest en hebben de abattoirs bezichtigd en alle in lichtingen gekregen. Op 12 Januari heb- jben bcben wo geconfereerd met de slagers, jS waren er afwezig. Alls is daar van a. fltot z. bsprohen. De slagers hebben vol doende gelegenheid gehad hun bezwaren fjcf opmerki) gen ter tafel te brengen. Na j2 uur bespreking is door mij voorgesteld, i adviseeren, zooals nu dit voorstel luidt, lochts 2 slagers wensohten er een koel- jwuis nan to verbinden; om do groote kos ten is char van afgezien, ook, omdat er misschien in de toekomst met de bloemis ten over (e praten en lot een overeenkomst te geraken is. Niemand was er tegen. Als de raad besluit,.geen abattoir te stichten is liet mij best, maar als 1 Juni de zaak vastloopt, is van ons niets te verwachten. Hoewel het do gewoonte niet is, dat de secretaris zich in de discussies mengt, wenscht deze te wijzen op de meest onhof felijke wijze, waarop do slagers deze .zaak behandelen. Elders heeft zich oen derge lijk geval voorgedaan. Daar besloot de Raad, geen abattoir te slichten en na dit besluit vroegen de slagers er om. .Als hier ooit zoo'n vraag B. en W. zou be reiken, zou spr. adviseeren, er afwijzend op te beschikken. Do heer Klaver betreurt bet, dat do sla gers zoo laat zijn gekomen. U heeft de slagers uitgenoodigd in tegenwoordigheid van dr. Swart en niet ieder is voldoende onderlegd, om het legen een dr. 'op to ne men Wat ze nu weten, wisten ze toen nog niet. Is het niet opmerkelijk, dat al leen Hillegom uitgekozen is, om een abat toir te stichten? De slagers meencn, dat ze met weinig kosten hun slachtplaats in orde kunnen brengem Spr. wenscht uitstel. De Voorz. zegt: alles is op die conferen tie besproken, alle slachterijen zijn de revue gepasseerd. De heer Loerakker zou het afkeuren, als B. en W. nu weer met de slagers gingen confereeren. De tijd, dien de laatstcn ge had hebben voor dit adres, hadden zo kun nen gebruiken, om bun bezwaren aan B. en W. te ontvouwen, dan bad het collego het voorstel kunnen aanhouden. De heef Vermeer kan ook de houding der slagers niet goedkeuren: die houding is unfair. Maar indien er nu een slager' is, wiens slachtplaats aan do wet voldoet moet deze dan toch in bet abattoir slach ten? De Voorz.: ja, dat wordt verplichtend. De heer Vermeer: de slagers verklaren, dat bijna alle slachtplaatsen aan de. eischen kunnen voldoen. Spr. wenscht, dat de slagers hun leedwezen aan B. en W. kenbaar zullen maken en dan zullen aan- loonen, dat ze dan de wettelijke eischen kunnen voldoen. Weth. De Vreugd geeft een overzicht van de gehouden besprekingen; ook hem stuit het gezonden schrijven tegen de borst. De heer Vermeer wenscht toch nog op schorting van dit onderwerp, al stelt hij vooröp, dat do handelwijze der slagers niet door den beugel kan. De heer Van do Loo vraagt, of het noodslachlgebouw niet vergroot kan wor den. De heer Fijma verwondert de houding der slagers en spr. gelooft niet, dat deze doordrongen zijn van de ernst der 'zaak. B. en W. hebben terdege rekening gehou den met do kleine luiden onder dd sla gers. Zeven hunner kunnen hun slacht plaats niet in orde brengen. Den heer van Houten is door onfcelo slagers medegedeeld, dat het noodslaclit- gebouw met -weinig kosten voor abattoir is in, to piekten. Is dat waar? De heer Loerakker is tegen bet voor stel Vermeer. Enkele Slagers zullen 'aan' do ejs.ehen kunnen voldoen en dan nek ken Ze de kleintjès. De heer Vooren vraagt, waarom wel' hier, en niet te Lisse en Sassenbeim. Kan het bestaande niet gebruikt worden, eii zoo niet, blijft dit dan staan? (Een stemi Brandspuitbuis). De Voorz. antwoordt den heer Vooreü, dat in do genoemde plaatsen, de Raad zich misschien niet met de kwestio be moeit. Wat het tarief betreft, dit wordt slechts 1 gulden duurder dan thans, voor een varken wordt de huidige prijs ver hoogd. Na nog eenige discussies wordt het go- wijzigde voorstel-Vermeer aangenomen. Do slagers kunnen nu hun excuses aan bieden en dan valt er nog over do zaak te praten. Komen ze niet binnen 3 we ken, dan komt het abattoir er onherroe pelijk. (Over de kosten hoorden we geen enkel, woord! Vorsl.) De jieer Fijma moet de vergadering verlaten en verzoekt, do beantwoording van zijn vraag over de tegels-- op te schor ten tot de volgende vergadering. (Do Voorz. zegt:, dio zijn goedgekeurd). De heer Fijma: juist, dat verwachtte ik, maar ik wensch er toch nog wel wat over te zeggen Het verzoek wordt toegestaan en do heer Fijma verlaat de vergadering. Punt 5. Inwendigo verbouw van het Raadhuis, bijbouw conciërgewoning. Op de gebruikelijke vraag van den Voorz.: verlangt iemand het woord over dit onderwerp, klinkt het: Ja, allemaal. Do heer Klaver is er niet tegen, dat do woning verbeterd wordt, doch bet gebouw komt los te staan van het Raadhuis. Ts het niet mogelijk, het te doen aansluiten aan het Raadhuis? Weth. de Vreugd wil heel graag met den wensch rekening houden, als het mo gelijk is. De Voorz.: Er zullen zeker bezwaren zijn, b.v. het vervallen van een muur, maar misschien is er wel iets op te vin den. Na nog eenigo discussies en nadat de weth. do Vreugd gezegd heeft, -dat hij de verbouwing voor t:en jaar voldoende acht, wordt het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Nadat nog enkele andere punten kort zijn behandeld wordt do vergadering ge sloten. Kerkbouw. Aan den heer Joh. Kraay te Haarlem is opgedragen het bouwen eener nieuwe Ger. Kerk aan den Stations- weg alhier voor de som van 67472. Architect is de heer Jos. de Jonge te Rotterdam. Personalia. Te Den Haag zijn ge slaagd voor Coupeuse Mej. M. van Lierop, voor Goslumière de dames H. Walkers en S. Dankelman, allen -alhier, leerlingen van Mej. A. M. Veenboer. Geboren: z. van G. van den Akker Besselsen d. van R. Maaskantde Jong z. van M. E, Verboevenvan der Post. z. van M. A. de VreugdMelliorst d. van G. M. JonkheerAdriaanse d. van J. SariierSchaap z. van B. J. AbswoudeKres z. van P. Sepp Beukers. Ondertrouwd: G. Wilhelmus cn C. Aaugcenbrug J. A. Stroombergen en H. A. Hensing G. van Leen en A. J. van der Schrier P. A. van Werkho ven en G. Minck. Overleden: J. van Haasteren 49 j. M. Bm'ggraaf^-do Groot vr. 80 j. iapon van prima Rihs- Popeline, in zwart, mauve, amande, beige, bois de Rose en bleu Alle ma< en STOMPW1JK. GEMEENTERAAD. Werklooxensieun Bespreking waterleiding aan den Broèkweg, Donderdagavond te 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorz. burg. Keijzer, secr. H. J. v. Delft, aanwezig alle leden, behalve de hee ren v. -Dam en Keukenmeester, Dö Voorz. opent de vergadering met ge bed. Alvorensde notulen worden gelezen, ■wenschtde Voorz. den leden een gelukkig Nieuwjaar too en alles, wat bun voordee- ,Jig kan zijn; bij wil deze wenschen over brengen op de familieleden en verder op de geheelo bevolking en wenscht. ben allen voorspoed voor 1927 toe. Hij hoopt, dat de verschillende bedrijven, die het afgeloopen jaar onder de malaise geleden hebben, dit jaar voor allo tegenspoed mogen gespaard blijven, opdat het de geheele bevolking zoo doende in 1927 goed moge gaan. Do notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn het proces-verbaal van kasopneming Gem. Ontvanger, benevens rapport "Centraal Bureau. Verslag 4de kwart. 1926 van het Openbaar Slachthuis te Den Haag. Een dankbetuiging van s\n- Gele Kruis te Stompwijk voor do toege kende subsidie. Bericht van Insp. Dir. be lastingen, dat bet aandeel in de kwade posten inkomstenbel. ƒ.1360.bedraagt Bericht van Ged. Staten betreffende ver daging begrooting 1927 etc., al deze-, stukken worden voor kennisgeving aange- nomen. Do heer Verheijen vraagt, of er geen schrijven is ingekomen b«j B en W. van het Instituut van Schoolartsen en licht be doeld schrijven nader toe, de Voorz. zegt, dat cën dergelijk schrijven naar zijn weten niet is ingekomen; hij zal echter een en ander onderzoeken en zoo noodig hierover schrijven. Do Voorz. deelt naar aanleiding van de Notulen den heer Verheijen mede, dat de Broekweg niet op den legger van wegen en voetpaden kan komen. Anders zal dit de Gem. veel gold kosten. Er zijn echter be sprekingen betreffende- deze zaak aanhan gig en de Voorz. zal hierop nader terug komen. 2. Voorstel tot wijziging der Steunrege ling voob wcrkloozen. Do Voorz. deelt me de, dat de Burg. on" Secr. een bespreking hebben gehad met de Besturen der ver schillende Vakvereenigingen; B. en W. kunnen zich vcrcenigen met de voorgestel de wijziging en.stellen voor de regeling aan te nemen. De heer Verheijen wil deze regeling arti- kelsgewijze behandelen en brengt intus- scben dank aan liet Gem.-bestuur voor de goedgunstige beschikking op deze nieuwe regeling. Ook de heer De Lange brengt hiervoor dank. Bij de artikelsgewijze behandeling der regeling ontspint zich een langdurige en breedvoerige discussie; de heer Verheijen wil iedere werklooze, zoodra hij georgani- seerd is, uitkeering doen genieten; hij wil dus de bepaling, dat iedere werklooze 26 weken in een organisatie moet zijn om voor uitkeering in aanmerking te komen, laten vervallen. De andere heeren willen .het .bedoelde artikel 5 zoo laten. De hoer V, blijft bij zijn voorstel, omdat B. en W. thans toch het reglement niet toepassen, zooals het hoort. Hij licht een en ander nader toe, terwijl verschillende andere le den hierover nog het woord voeren. Ten slotte wordt het voorstel Verheijen om ar tikel 5 te wijzigen als door hem voorgesteld, verworpen, waarna punt 2 z. h. s. wordt aangenomen. Plint 3. Vaststelling vergoeding art. 101 I.. O. wet 1920 over 1924 wordt zonder eenige bespreking z. h. st. aangenomen. Do leden van de verschillende stembu- reaux worden benoemd: Bij punt 5 gemeenschappelijke regeling inzake Openbaar Onderwijs met de ge- meento Nootdorp, merkt de Voorz. op,dat deze regeling reeds lang bestond, doch per brief; nu willen Ged. Stalen hierover een Raadsbesluit. Het gaat hier alleen over het bedrag, dat voor ieder kind van de Voen- -Tvcg, dat in Nootdorp naar school gaat, moet betaald worden. De regeling wordt hierna artikelsgewijze behandeld en z. h. s. goedgekeurd. Voorstel adres J. v. d. Marei inzake ver lichting Westvlietweg. Do Voorz. zegt, dat reeds in de vorige vergadering dit adres in behandeling zou komen, dqch dat dit adres toen is terugge zonden, wijl het. niet op zegel gesteld was. Thans wordt hieraan reeds gewerkt, doch wijl hierover geen post op de begrooting staat, willen Ged. Staten, dat voor de gemeente een crediet van f 500.wordt aangevraagd, weshalve B. on W. voorstel len een crediet van 500.aan te vragen. Er zullen dan 5 palen geplaatst worden vanaf Wijkerbrug tot Kerkbrug, doch vooral in het bebouwde gedeelte. De heer Verheijen geeft B. en "W. in overweging om daar meer palen te 'plaat sen on wil vTagen het gedeelte Gehtrale- Wijkerbrug ook te verlichten. Hij zou wil len, dat B. en W. met een uitgebreider plan kwamen. Er ontspinnen zich hier over nog lange besprekingen. Ten slotte wordt besloten, dat B. cn W. in de volgen de vergadering met nadere voorstellen en met begrooting en teekening zullen komen voor de verlichting van de Westvlietweg vanaf Centrale tot Kerkbrug. In tusschen zal aan bet gedeelte, waar ïnen thans be zig is, doorgewerkt worden. Het voorstel van B. en W. wordt z. k. s. goedgekeurd. Punt 7 Kohier bedrijfsbelasting 1926 wordt zender bespreking z. h. s. goedge keurd. Er is een verzoek ingekomen van de Voorb. Waterleiding Mij. Er blijkt n.l. dat er menschen aansluiten aan de Waterlei ding en dikwijls spoedig weer vertrekken en dan schuld achterlaten. Daarom ver zoekt de Waterleiding Mij. een slaapgeld te mogen vorderen van 5.voor elke nieuwe aansluiting, waaromtrent eenigè twijfel bestaat. De beer Verheijen is bang, dat deze maat regel het ergste den arbeider, zal treffen Hij is er wel voor dit verzoek in to willi gen, doch dan lot wederopzeggings toe, opdat "altijd ingegrepen kan worden. Hier na wordt bet verzoek aldus z. h. s. goed gekeurd: Hét voorstel van B. en W. om aan Rijks veldwachter Schut over 1926 een gratifi catie! van 25.— te vorleenèn wegens den velen dienst- in de gemeente, wordt z. h. s. goedgekeurd. Op een verzoekschrift van schilder Ver laan om de banken lit de kerk der Ned. Hertf. Gem., die van binnen veranderd moet worden, voor eenigen tijd te mogen plaatsen in een lokaal der O. L. School, stellen B. en W. voor goedgunstig tebe^ schikken, doch 2-50 vergoeding per week te vragen. Na eenige bespreking wordt dit voorstel z. h. s. goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten, die en- kelo bemerkingen makc-n over instructie Gem. Ontvanger en hierin enkele wijzigin gen willen aanbrengen, wordt z. h. s. goed gekeurd. Er is nog een request' ingekomen van de Voorb. Waterleiding, dat vah vërdere s-trekkiug is. Er" zijn nl bij Bi eh W:'stuk- ten ingekomen over bebouwing achter, den Broekweg; doch dit'gaat zoo gauw niet, daar B en W. eerst met voorstellen dien aangaande in den Raad moet komen. Maar do bouwers hebben voeling gehou den met de Voorb. Waterleiding Mij. voor watervoorziening, doch de Waterleiding behoeft daar geen water te leveren en daarom heeft deze Mij. een request gezon den, of de gemeente in de kosten van aanleg wil bijdragen, etc. De heer v. Wijk merkt op, dat een be sluit. dienaangaande heter later kan geno men worden, als de plannen werkelijkheid worden, omdat men nu niet weet, hoe groot het bedrag wordt en men uit het request niet goed wijs kan worden. De Voorz. zegt, dat bij het met den heer v Wijk eens is, doch dat hij graag wilde weten, of de Raad dit eventueel kan goed keuren, opdat hij, als de menschen bij hem komen, eenig antwoord geven kan Enkoio heeren voeren hierover nog het woord. Algemeen is men van meening, dat als blijkt, dat hier water noodig js, men dit ook geven moet, doch thans nog geen besluit te nemen. Het stuk wordt dan in getrokken en later zullen dienaangaande oorstellen komen. Op een verzoek van de Raadsleden De Groot en v. d. Bosch of de gemeente het gebruikte licht bij de gehouden T. B. C.- Eazar ten bedrage van 25.kan terug betalen, wordt goedgunstig beschikt, In behandeling komt een vraag van den heer De Langen om met het oog op de aanhoudendo werkloosheid, ziekte, enz. aan de werkloczen behalve de uitk-pcring ook nog 1 H.L. brandstof te geven. De be doeling was alleen de grooto gezinnen. Dit wordt wel wat ingewikkeld geacht. Na enkele besprekingen wijzigt de beer de Langen zijn vraag en stelt voor allo georg. werkloozen gedurende de maand Februari per week 1 H.L. cokes to verstrekken. De heer Verheijen gaat hiermede ac- coord, doch zou ook de menschen, dié van het Armbestuur trekken, een H.L. cokes ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL willen geven. De Voorz merkt op, dat do gemeente in deze niet beslissen kan, daar het Armbestuur een zelfstandig bestuur heeft. Wel kan aan dit Bestuur bericht gezonden worden van het hier behandelde om deze menschen oveneens een bon te verstrekken vooi- 1 H.L. cokes. Een en an der wordt hierna z. h. st. goedgekeurd. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Do Raad dezer ge meente vergadert Woensdag 's morgens te 9.30 uur. Onderwerpen ter behande ling: lo. Ingek. stukken. 2o. Comptabiliteit 1926. 3o. Benoeming stembureaux voor in 1927 te houden verkiezingen. 4o. .Machti ging aan B. en W. verleennen voorschot ten aan bijzondere scholon voor 1927. 5o. Aanvraag rijwielbergplaats voor „De Vis- schersschool". 6o. Voorstel B en W. re ductie gasverbruik van 3 op cent te he len. 7o. Vermeerdering 5 aandeelen in electriciteitsbedrijf wegens toeneming be volking (5 x 10). 8o. Naam nieu-we laan vóór Koningshuis. 9o. Aankoop strooken grond vóór brug Teijlingerlaan. lOo. Macü tiging verhuring gronden grondbedrijf, llo. Verbeterig haven en vaarweg DE SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN. Een motie van de gemeente Boskoop'. De gemeenterad van Boskoop heeft do volgende motie aangenomen: De Raad der gemeente Boskoop; Overwegende: dat de afbouw van den spoorweg Gouda Boskoop—Alphen aan den Rijn niet plaats vindt in een zoo snel tempo als voor de economische belangen dezer gemeente wenschelijk is te achten; dat bovendien tegen den afbouw van dezen spoorweg van verschalende zijdon actie wordt gevoerd, met name door het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Waddinxveen, dat tot beden tegen deze actie dezer zijds niet openlijk stelling werd gekozen, omdat de overtuiging leefde, dat de spoor verbinding, ondanks die actie onverwijld zou worden tot stand gebracht; dat er ook thans geen andere verwach ting bestaat dan dat de spoorverbfnding er zal komen; dat echter de actie, welke tegen don vorderen afbouw gqvoerd wordt eenerzijds oen onjuiste voorstelling geeft van de kos ten, anderzijds totaal uit het''oog vcriièst bet feit, dat al moge'in het algemeen ahtö- tractic de locadlspoorwegen in sommige opzichten kunnen vervangen, voor Bos koop autotractie geen oplossing brengt van bet vraagstuk op welke' wijze hol snelst en goedkoopst de boomkweo kerij-arti kelen naar hét buitenland kunnen worden vervoerd: dat het daarom noodzakelijk is der Regeering er met nadruk op te wijzen, dat de afwerking van de spoorverbinding GoudaBoskoopAlpben aan den Rijn nog steeds en in sterkere mate dan vroeger voor deze gemeente een 1e- vensbelang is en er genoemde spoorweg met den meesten spoed geschiedt; dat, nu aan den handel in boomkwee- kerij-artikelen hoe langer hoe meer be lemmeringen in den weg worden gelegd, de concurrentie met buitenlandsche leve ranciers van planten grooter wordt; dat die concurrentie in zeer sterke mate bemoeilijkt wordt door de kosten, welke verbonden zijn aan het verladen van plan ten op een ander station dan dat van deze gemeente, bet centrum, .vaar de produc ten worden gekweekt en verhandeld; dat, nadat het als vaststaand kon wor den aangenomen, dat de spoorverbinding er zou komen, in deze gemeente met de cultuur van snijbloemen een aanvang is gemaakt, welke cultuur bij niet afwerking van den spoorweg alle perspectief zou missen, zoodat door de belanghebbenden groote schade zou worden geleden: dat de vraag of de sporweg rendabel zal zijn in dien zin, dat van de hier be doelde lijn van 14 K.M. een sluitende ex ploitatierekening wordt verkregen, niet reeds bij voorbaat kan worden beant woord: dat echter allerminst vaststaat, dat de bedoelde lijn niet rendabel zal zijn, omdat do rentabiliteit in niet geringe male zal afhangen van de beteekenis, welke deze lijn zal hebben als voedingslijn;. dat de vraag of de spoorweg rendabel zal zijn, niet alles beheerschend is, maar dat van overwegend belang is of de eco nomische beteekenis van een plaats of streek door de totstandkoming van een spoorweg dermate wordt gediénd, dat uit gaven voor dat doel gewettigd mogen wor den geacht; dat de plaats, welke onze gemeente in» neemt in het economische leven, met na me in den buitenlandschen handel, de tot- stadkoming van den spoorweg alleszis wettigt; heeft besloten: Burgemeester en Wethouders op te dra gen bij den Ministerraad en bij alle be voegde autoriteiten met kracht aan te dringen op den spoedigen afbouw van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn. NIEUWKOOP. Verhuring. Bij de door Burgemeester en Wethouders gehouden openbare ver pachting van een perceeltje grasland in het Zuideinde, was de ujtslag als volgt: L. Verduijn, 22.50; G. Voorn, 26; O. Steenbeek, 35. Het stukje land werd voor den tijd van zes jaren aan den heer Steenbeek verhuurd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6