Derde Blad. OE GROOTE WELDOENSTER Vrijdag 21 Januari 1927 7MTllE''0MGEU»wir KATWIJK. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den Voor zitter. Verhuring van gron den. Straatnamen. Mag een „Kabinet'' op Zondag open zijn? Werkloozen in de Raadszaal. Do raad vergaderde gisteren, in het OI>Yoorzitter was Burgemeester J. H. do Waal Ma lef ij t. Afwezig was de lieer J. v. ^I>e burgemeester opende de vergadering met gebed en hield in do eerste vergade ring van 1927 de navolgende rode: Zoo is dan 1926 alweder voorbijge sneld en als van zelf staan wij een oogen- ik stil, bij hetgeen het ons als gemeen- heeft gebracht. In de eerste plaats moet ik, als ik onzen kleinen kring rondzie constateeren, dat zich daarin oen tweetal veranderingen hebben voorgedaan. De plaats van ons voormalig medelid van Leeuwen, die bedankte wegens drukke bezgheden, werd ingenomen door den heer G. van Duijn. Wijlen de beer van Walsem zag zich verplicht wegens zondlie ds-redenen ontslag te nemen werd vervangen door den heer J. Dubbel- De heer van Walsem, die jaren lang met eere een plaats in uw midden had be kleed, is helaas spoedig daarna reeds overleden Zijn aangenaam optreden zal em nog lang bij allen, die het voorrecht hadden met hem als Raadslid hier zitting te hebben, in de herinnering doen voort leven. In uwe vergadering van 16 April werd tot tijdelijk wethouder benoemd de heer Meerburg, zulks ter vervanging van den heer R. Ouwehand, die op raad van zijn geneesheer een rustkuur moest doorma ken. In de vergadering van 15 Juni kon do Voorzitter echter reeds rnedcdeelen, dat de heer Ouwehand hersteld was, en zijn taak als Wethouder weder had opge vat. Op economisch gebied gaf het afgeloo- pen jaar aan deze gemeente weinig stoi tot roemen. De druk der tijden werd hier te Katwijk terdege gevoeld. Noch de vis- sckerij, noch de tuinbouw hadden wat men noemt oen goed jaar. Integendeel. De resultaten der vissckerij waren, behoudens enkele uitzonderingen over hot g« beneden het middelmatige. Ook de tuin bouw maakt moeilijke perioden door. De was goed maar de prijzen lieten maar al to vaak veel te wenschen over. Onze gemeente werd daarbij nog ge troffen door een zware ramp, doordat een tweetal loggers, de K.W. 148 en de K.W, 152 in den storm van 10 en 11 October verloren gingen, terwijl de gebeele be manning den dood vond in de golven. 1926 is voor tal van gezinnen daardoor «n waar rampjaar geworden. Met dankbaarheid mogen wij daarbij echter ook gedenken de vele blijken van sympathie en deelneming, uit allerlei oorden van het land ons. toegekomen en niet het minst van onze geëerbiedigde Koningin Hoewel de gedrukte toestand der beide hoofdbronnen van bestaan in deze ge: te natuurlijk niet zonder invloed bleef op do gemeentelijke huishouding, is het tot dusverre nog mogelijk geweest geen ver dere verzwaring van den belastingdruk te passen, dank zij vooral aan het voorzichtig beheer der Bedrijven, waar door eeno belangrijke bate in de gemeente kas kon worden gestort. Verschillende werken noodzakelijk worden door het zich steeds 'uitbreidend verkeer werden uitgevoerd, of zijn in voorbereiding. De Wassenaarsche weg en die door den Molentuin zijn gereed gekomen en zijn belangrijke verbeteringen gebleken. Voorts werd besloten tot het bouwen van een nieuwe ophaalbrug te Katwijk aan den Rijn, een nieuw uitbreidingsplan ontwor pen en regelen voor de bebouwing langs den vernieuwden Wassenaarschen weg 'astgcsteld, terwijl do noodige besluiten werden genomen om verbreeding van het Noordelijk deel van de Voorstraat te Kat wijk aan den Rijn, waar deze aansluit aan den weg naar Noord,wijk, mogelijk te maken. Inzake liet Lager Onderwijs werden onderscheiden belangrijke regelingen ge troffen. De voormalige Openbare M. U. L. O. School werd vèreenigd met de Openbare School I en van de Openbare Scholen I en II lokalc-n afgestaan aan bet bestuur der Hervormde Scholen te Katwijk aan Zee. De Hervormde School aan de Voor straat te Katwijk aan Zee, die door bet Schooltoezicht was afgekeurd, werd op kosten der gemeente geheel gerestaureerd, terwijl daarin nieuwe banken werden ge plaatst. Een en ander vorderde een uit gaaf van 7312.15. Opmerkelijk is het verschijnsel, dat zich trouwens vrijwel overal voordoet, maar in deze gemeente in bijzonder sterke mate aan het licht treedt, n.l. de vermindering hot aantal kinderen, dat de Openbare Scholen bezoekt. Op 15 December 1925 teklen do Open bare Lagere Scholen nog 321 leerlingen, op 15 December 1926 was dit aantal nog slechts 236 leerlingen. De Bijzondere Scholen hadden op 15 December 1925, 2239 leerlingen, 1926 2387. Eenerzijds dus eene* verminderng met leerlingen en anderzijds eeno toene ming met 148. De loop der bevolking wees op eene ver meerdering door' geboorten van 375 en door vestiging van 411 personen, totale vermeerdering dus van 786, tegen eene vermindering van 117 wegens overlijden en 505 door vertrek, totaal 622. Vooruit gang dus in 1926, 164. Gesloten werden huwelijken en ingeschreven 4 echt scheidingen. De bevolking op 31 December 1926 be stond uit 7626 mannen en 7236 vrouwen, totaal 14864. Er werden 81 nieuwe woningen in ge bruik genomen. En zoo zijn wij den nieu wen jaarkring 1927 weder ingetreden en do oude vraag dringt zich weder aan ons op: wat zal dit jaar ons brengen? Onbewolkt is on/.e gemeentelijke hemel allerminst. Do gezondheidstoestand, die in het afgeloopen jaar gunstig mocht heeten, is dit op het oogenblik, nu de alom heerschende griep zich ook hier doet gel den, zeker niet, al mag gelukkig gecon stateerd worden, dat de ziekte tot hiertoe een goedaardig karakter heeft. Maar op economisch gebied rijzen vele vragen. Zal het met de vissclierij beter gaan? Zal wellicht do ingestelde staats commissie door haar voorstellen daartoe bijdragen? Zal de vraag naar onze tuinbouwpro ducten in het buitenland bevred gender zijn en zullen de invoerbelemmeringen, die men allerwege in het leven heeft ge roepen, verminderen? En zoo zouden wij de vragen kunnen vermenigvuldigen, vragen waarop wij het antwoord moeten schuldig blijven. Doch gelukkig weten wij, dat de toe komst, ook wat do belangen onzer ge meente betreft in Gods hand is. Met die wetenschap gaan wij gemoe- digd voort, werkende wat onze hand vindt om te doen en hopende op Gods Zegen, die wij telkens over onze beraad slagingen afbidden en die ik onze ge meente in haar geheel en U allen in het bijzonder, in het nieuw begonnen jaar hartelijk tocwensch. De heer P. Meerburg antwoordde als oudste lid en wees er ook op dat de toe stand niet bemoedigend is, vooral ten opzichte van de v.'sscherij. Spr. hoopte dat de wenschen voor 1927 uitgesproken dooi- den voorzitter verwezenlijkt zullen worden. Dat het college van B. en W. de gemeente naar beste weten zullen bestu ren. Dat de raad hen zal steunen en hun taak verlichten. Van Ged. Staten zijn meerdere ingeko men stukken, voornamelijk goedkeuring 1 gevend aan genomen raadsbesluiten. Van de hoeren B. v. Duin, Nic. Haasnoot Jac.zn. en Job. Verloop dat ze hun be noeming tot lid der Commissie van Toe zicht op de Gemeente-Spaarbank aanne men. Van Mej. Verloop en Mej. Meijer- Mulder dat zij de benoeming tot lid der Commissi©'.van Toezicht op do bewaar school aannemen. Van den heer Cli. Minnce die dank zegt voor de benoeming als secr.-boekhouder der Gemeente-Spaar bank. Van de commissie tot wering van schoolverzuim lo Katwijk aan Zee is een verslag ingezonden. Wordt voor kennisge ving aangenomen. De Voorz. deelt mede dat do tuingron den, eigendom der gemeente, onlangs zijn verhuurd voor gezamenlijk 3788. Er waren echter eenige perceelen bij, liggen de langs den nieuwen weg tusschen „Callao'' en Gantineweg, die wegens ver droging in den zomer bijna niets opbrach ten. B. en W. adviseeren thans deze gron den niet te gunnen doch zo te beplanten met dennen wat daar oen mooi aanzicht zal geven en do gronden als bouwgrond in waarde zullen doen stijgen. De heer v. d. Zwaai zegt hel met B. en W. in deze niet eens te zijn. Eenige arbeiders heb ben die gronden gehuurd om deze in den winter bij werkloosheid te bewerken en alzoo te trachten er iels van te halen. L>e heer J. v. d. Perk zegt het aanvankelijk eens te zijn met de heer v. d. Zwan doch hem is het bekend dat het meerdere huur ders onverschillig is, of het perceel ge gund wordt of niet. Daarom is spr. nu voor het voorstel van B. en W. De heer R. Ouwehand wijst er op dat als de gron den verkocht zouden kunnen worden de huur ook geëindigd zou zijn. Én de grond kan door beplanting met dennen in waar de verhoogd worden. Er is weer een aan vraag om daar te bouwen die in de vol gende zitting behandeld wordt. Het voor stel van B. en W. wordt z. h. s. aangeno men. Punt 2, het geven van namen aan stra ten. Het gaat er om, de doorgetrok ken gedeelten van de Roost van Limburg- straat en Annaslraat dezelfde namen te geven. De heer Meerburg vraagt er in de toekomst, bij het eventueel gev^n van een naam aan een nieuwe straalt met de naam van wijlen den heer Boorsapa rekening te houden. Punt 3. Het rooien van boomen aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee waar de heer de Hollander voor zijn garage gaar ne 3 boomen gerooid zag om h:m toegang tc geven tot die garage. De heer Wouda wijst er op dat met hot roo'en van hoo rnen men voorzichtig moet zijn. Het kan toch de bedoeling niet zijn de Voorstraat van veel boomen te berooven. De Voorz. zegt dat voorzichtigheid reeds betracht wordt. De heer de Hollander vraagt 3 boomen te rooien. B. en W. adviseeren twee stuks te rooien hetgeen voldoende geacht wordt. Do kosten, 20, te betalen door den lieer de Hollander. Aldus sloten. Voorstel tot vernieuwing der brug aan den Kleinen Waterweg aan den Valken- burgschen weg. Kosten 3500, de kosten te bestrijden uit den gewonen d enst ver deeld over drie jaren. Hiermede gaat de raad accoord. Het punt verpachting Kabinet en rij wiolbergplaats lokte nogal discussies uit. B. en W. stellen voor aan J. D. Parlevliot voor diens zoon Cornelis Willem te huren Kabinet en rijw'elbergplaals aan de Boulevard voor 150. Do voorwaar den worden voorgelezen. Toen bleek d( heer R. Ouwehand dat in de voorwaar den stond dat het kabinet op Zondag ge opend moet zijn, hetgeen hc-m nog niet was opgevallen. Spr. zegt niet te kunnen indenken dat een rechtsche raad iemand wil verplichten Zondags zijn zaak open lo houden. De heer Wouda zegt dat die clausule er niet in past, het is tegen het principe van den raad. De heer Houwaard zegt, dat, als de menschen van oen ka binet willen gebruik maken, ze in do café's terecht kunnen(ü) Spr. wil dus het kabinet sluiten op Zondag. Na nog eenige discussies waarhij de Voorz. waar schuwt tegen algeheel© sluiting op Zon dag komt het voorstel van den heer R. Ouwehand n.l. om de gelegenheid, kabi net en rijwielbergplaats op Zondag te sluiten, in stemming en wordt aangeno men met 12 legen 1 stem. Tegen de heer H. Parlevliet; de heer P. Meerburg was even afwezig. UIT DE RADIO-WE 1ELD. Programma's voor Zaterdag 22 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 4.005.00 Concert door het H. D. 0.- orkest. Operettemuziek. 5.005.30 Duitsche les voor beginners. 5.306.00 Fransche les voor beginners 6.00 Vervolg H. D. O.-conccrt. 6.457 45 Cursus voor Boekhouden on Handelskennis. 7.45 Politieberichten. 10.Persberichten. 8.10 V. A. R. A.-avond. 1015 Een uurtje muziek, film-illustra tie uit do Cinema Royal to Amsterdam Dirigent H. de Groot. Daventry, 1600 M. 3.20 BaldImuziek. M. Brown, tenior. J. Farrington, bas. Orkest. .20 Voorlezing van nieuwe novellen van Barbusse. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. Xylophone-lrio. 6.50 Weerbericht, nieuws. 7.05 Concert. Daventry-kwartet. 7.20 Causerie. 7.35 De 48 preludes van Bach. 7.45 Sportlezing. 8.05 „Past and Present'', le deel „The past", tooneelstukje. 9.05 Concert. A. Hallis, piano. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Voorlezing door Mr. Coppard. 9.50 „Past and Present", 2o deel „The present'', revue. 10 5012.20 Dansmuziek van hel Sa voy hotel. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsberichten en mu ziek 12 502.10 Concert. Orkest Locatelli en de heer Dufour, zang. 5.055.55 Concert door de Jazz-Sym- phonic. 8 5011.20 Galaconcert. Altisten uit de Parijzer theaters en Music-Hall's. Dans muziek. Königsw uBterhausen, 1300 M. on B c r 1 ij n, 484 en 566 M. 2.507.20 Lezingen en lessen. 7.50 „Rosmerholm", tooneelspel in 4 acten van Hendrik Ibsen. 9.5011.50 Dansmuziek. Langenberg, 468.8 M. 11.2012.20 Orkestconcert. 3 505 15 Orkestconcert. 5.356.35 Lezing. 7.359.20 Bonte avond. Orkest en so listen. 9.2010.20 Dansmuziek. Punt 7. Vaststellen A. van regelen voor het houwen langs den Noordwijkerweg vanaf den Achterweg naar de brug aan de Noord wij leerweg. Deze zaak is breed voerig besproken in de vorige raadszit ting en allen Katwijkschen lezers bekend. Thans moest «en en. ander nog io een ver orden.ng worden vastgelegd. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Ook ten aanzien van ccn verordening houdende verbod lot bouw en verbouw op grond gelegen aan de Voorstraat bij boek Achterweg Noord- wijkerweg geldt hetzelfde. Tot aankoop van die panden zal alsnog niet worden overgegaan doch wel ligt hierop thans bouw verbod. Punt 8 Vaststelling oener verordening op het aanleggen van geleidingen voor electriciteit gas of eenige andere energie vorm en het leveren van die energie is ook meer een formaliteit en moet alleen die nen om te beletten dat derden tot aanleg van clectriciteitskabels enz. in gemeente gronden kunnen overgaan. Thans Hooft Leiden het monopolie voor de levering van eleclrischen stroom in de gemeente. Inlusschen waren, iets ongewoons, een groep personen de publioke tribune ko men vullen waarvan cr een zelfs in een openstaande raadsheerlijken zetel neer streek. De tribune was geheel bezel. Men was vermoedelijk ingelicht dat de heer v. Tongeren hij de rondvraag de werkeloos heid zou bespreken. De heer v. Tongeren vroeg of het aantal werkeloozen van dien aard was dat met recht een voorstel ge daan kon worden betreffende rijks subs die in deze. En of het waar was dat een ploeg arbeiders ingeschreven in 't arbeidsbureau reeds 4 weken werkzaam was zonder om- FEUILLETON. Roman door Pierre l'E r m i t e. 12) Morgen zult ge 't zelf ook kunnen zien; als 'fc mooi weer is, kom ik u halen met de victoria en zal ik u het werk van Sou- pot'8 bendo laten zien." „Jammer van Val", zucht Odile. Maar alsof ze haar eigen beoordeeling wantrouwde, gaat ze voort: Jacques, zou het bij mij niets méér zijn dan een weekelijk gevoel, die zooiets als een kunstenaar ondervindt, die houdt van zijn streek en ze niet graag ziet be derven? Een overdreven indruk misschien? Is 't ook wel zeker, dat de bouw dier fa- -bnoken zoo'n groot ongeluk is voor deze plaats?" „Beslist zeker", antwoordt de jonge «graaf„een niet te berekenen ongeluk, Diet om de fabrieken als zoodanig soms zijn ze de natuurlijk gegroeide bloemen in een streek maar vanwege de zeer bizon- dere omstandigheden, waaronder die fa brieken hier bij ons gebouwd worden." En heel den tijd, die er nog overblijft V>or ze op de Abdij aankomen, vertelt Jacques van die raadszittingde aan matigende praatjes van Soupotden oestaud van verdeeldheid en naijver, die alleen do komst van die fabrieken al in huisgezinnen brengen. Tot nu toe ken- en do menschen elkaar en had een dag- ooner eeng waf. jlu]p nowjig) wat, njet dik- 11 f voorkwam, dan sprong altijd iemand bres. Maar nu ziet men bijna niets dan vreemde gezichten van Val d'Api tot Blanc-Buisson toe; die arme Etienne had al bizondero politicmaatregelen moeten la ten nemen tegen de bedelaars en om een crediet van 2000 francs gevraagd in den raad, om een nachtverblijf te bouwen even buiten Frilleux. Nu hadden de boeren een goed voor wendsel om in hun schuren geen onderdak te geven aan die brutale landloopers. 't Wordt nacht langzaam aan. Een stil le, wijde nacht vol wijding van ernst met de tinteling der sterren, die dear staan aan den oneindigen, zwijgenden hemel. Zoo stil rondom. Nauwelijks, ritselen er enkele vallende blaren, zelfs do bevende populieren staan roerloos in den nacht. Zwaar rolt het rijtuig over den harden weg. In de duisternis lijken de hagen langs den weg to leven: grillige vormen die krimpen en uitzetten en als het licht der lantaarns de struiken beschijnt, duiken vreemde wezens op langs den weg en ver dwijnen weer in de donkerte en sluipen aan achter het rijtuig. „Nu zou ik niet graag alleen naar huis gegaan zijn." fluistert Odile. „Daar loopen zeker overal wel tal van bandieten rond?" „Toch niet", zegt Jacques, „voorbij Blanc-Buisson zullen we niet veel van den slechten invloed der fabrieken merken, daar ben ik zeker van. „Daarbij, ik zal ons verdedigen: Bois- Roux heb ik heelemaal gepacht om te jagen en is het ooit te koop, dan,koop ik het.. Ik wil u alle drie even gelukkig en rustig zien als in 't verleden. Tusschen u en de fabriek, daar zal i k staan." En hij zegt dat eenvoudig en zeker, als iemand, die zijn sterkte voelt. „Waar zijn we nu?" vraagt Jeanne,,, ge kunt nu niets meer zien." „Wij gaan nu juist Bois-Roux in." „Ziet ge nog duidelijk?" „Neen, niet meer dan beslist noodig is." En inderdaad laat Jacques zijn paarden kalmer draven, want de weg loopt nu mid den door kreupelhout en is soms gevaarlijk wegens de boomen die langs de slooten lig gen. „Ik ben cr zeker van, dat alles klaar is op de Abdij", zegt tante Bcrthe ineens. „Niets dan do bedden", antwoordde Jeanne. „Hoe komt dat?" „Omdat ge mee gaat eten op Ferlan dière." „Maar neen, beslist niet. Vanuit Parijs heb ik aan Constance geschreven, wat ze moest klaarmaken." „Nu, datzelfde zal u klaar vinden op Ferlandière." Nog enkele oogenblikkeii verzet zich tante Berthe, maar moet ten slotte toege ven dat het een mooie oplossing is. Zoo met tweeën alleen te zijn den eersten avond na zulke bewogen maanden, in dat grootc huis, le midden van de reiskoffers, ja, dat zou niet erg prettig wezen. Toch wil ze enkele oogcnblikkcn laten stilhou den om het oude huis. waar 't geluk van Odile's ouders als een droom voorbijge gaan is, te groeten. „Dan moeten we ons haasten", zegt Jacques, „want bet is al laat." Als ze uit het kreupelhout zijn, laat hij de paarden lustig draven. Een prachtige weg is het naar de Abdij een beetje hcoger gelegen dan het land rondom, tus- schen t wee rijen populieren, die het gezicht vrij laten en boven alles uitsteken, llechts liggen Fume<;on en de Abdij, links de Nei- gerie, daar stroomt de Jouine waarin dui zenden sterren zich spiegelen, en daar ver rijst ook Ferlandière. Dicht tegen het raampje gedrukt met haar gezicht, tracht tante Berthe door do duisternis heen te zien. „We houden totch eventjes stil bij do Abdij?" vraagt ze nog eens aan Jacques. „Eventjes dan maar", zegt hij, „want als go lang wacht, haalt gij u do kwade bui op den hals van onze keukenprinses Pal- myre." „We zijn al op de hoogte, ik zie het to rentje ginds!" En inderdaad, daar dringt door liet duis ter dó grijze massa der Abdij vooruit op den donkeren grond van grootc boomen. En al is er van do oude gebouwen niet veel meer over dan stukken muur, geheel be dekt en overwoekerd mot klimop, toch heeft ze nu in den nacht, bij het bleeke licht der maan nog iets van haar oude, gouden grootheid behouden. Is 't niets anders dan de lange scheiding ofwel de veranderde geestestoestand van Odile, die haar recht doet staan in 't rij tuig en met vochtige oogen doet zien naar haar „homo"? „Vindt go ook niet Jacques, dat in den nacht do Abdij veel lijkt op een sterk kasteel?" „Go hebt gelijk", zegt hij, „en zij zal dat ook worden en ook dat huis daarginds." En met do hand wijst hij aan 't eind van <!cn weg op eenige lichten midden in 't veld: 't. zijn de. vensters van Ferlandière. „Ik denk dat ze op ons zitten tc waeh- Hamburg, 39-1.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252 10 Kamermuziek. 3.35 Sprookjesmuziek. 5.206.10 Concert. Kwartel Carlo. 7.201115 Boprcn-muziok en -dans. Brussel 509 M., A n t w o.r p e n 266 1 6.205 55 Orkcssfconcerl. Do boer Wat-u liez, zang. 8.50 Örkestconoert. 9.35 Gramofoonmuziek. Jachtmuzieik. 9.50 Esperanto. 10.0510.50 Dansmuziek. Politie Radio-Omroep. Gunstige resultaten over 1926. De permanente commissie voor do uit zending van politie-berichten per radio onder presidium van den Hilvorsumschen commissaris, don heer A. L. van Beuse- kom, bestaando uit eenige politio-autori- teiten uit do grootc stoden, waaraan toe gevoegd namens den minister van Justitie do hoer E. Dozy, districtscommandant van do rijksveldwacht te Amsterdam cn J. Al ma, commandant van de 2de divisio van het corps Koninklijke marechaussoo te Maastircht, heeft haar jaarverslag over 1926 uitgebracht. Dank zij de medewerking van het depar tement, dat f 1500 subsidie gaf, do N. S. F. en de Hilversumschc Draadloozc Omroep, is de uitzender radio-politieborichten een waar succes geworden voor den opsporings- rienst. Van Maart l!>25 tot November 1926 werd rond 1800 berichten omgeroepen, waarvan cr 100 een rochtsrceksch succes hadden en waarvan door de betrokken pp- li lic-dicnaren ook melding werd gemaakt. Het is aannemelijk, dat cr meer aanhou dingen zijn geschied door dc radio-waar schuwingen dan naar Hilversum gemeld zijn. Het voorbereiden van tien „Na; i.nnlo Omroep" is voor de commissie et 1 iling geweest om zich tot den minister van Ju stitie te wenden, met het verzoek hij dien omroep dagelijks twee vaste tijden, elk van minstens een half uur, to reserveeren voor den politiedienst. De minister heeft zich met dit verzoek kunnen voreonigen on een en ander overgedragen aan zijn ambtogenoot van Waterstaat. Opmerking vordiont, dat ook door hot departement van Justitie op verzoek van Buitenlandscho Zaken, van den politic-ra diodienst' gebruik is gemaakt tot opspo ring van personen. Ten slotte wordt in dit vorslag 'e ht tot uiting gebracht, dat op zoovele poli tiebureaus nog een radio-toestel ontbreekt, waardoor dc omroep veel van zijn nut in boet. wisseling van andere werkeloozen. De voorzitter zegt op de laatste vraag ni t ;e kunnen antwoorden. Dan had de vraag volgons reglement van orde, 24 uur voor de raadsvergadering gesteld moeten wor den en had do Hoofdopzichter inlichtingen kunnen geven. "Wat de'eerste vraag be- treft'zeide dc voorzitter dat iemanrl door do regeering gestuurd was om hit over te spreken, de visschers willen zich een maal niet laten inschrijven aan het ar beidsbureau, zoodat per bekkenslag ge vraagd is dit alsnog te doen. Toen bleken bijna 500 visschers werkeloos. De onder handelingen zijn echter nog gaande zuo- dat niet meer gezegd kan worden op Me den De aanbesteding van het randen aan het strandreep is gebeurd volgons besluit van den raad. De boer R. Ouwehand zegt dat de minister met do steunverleen ng meer bedoeld de „beroepswcrkeloozeu", want de voorwaarden zijn zoodanig en net te betalen bedrag aan do werkeloozen waar niet mag worden boven gegaan zijn van d en aard dat spr. zegt, hou je sul>- sidie maar. Voor dergelijke loonen wil. -u wij de menschen niet laten werken en be- roepswerkeloozen hebben wij gelukkig niet. De beer v. Tongeren dankt voor ie verstrekte inl chtingen. Do heer Wou.la vraagt of B. en W. bereid zijn zoo noodig, als iets meer bekend is oen vervroegde vergadering to beleggen, hetgeen de voor zit ter toezegt. Hierna sluiting der vergadering met gebed. ALKEMADE. Personalia. Met 1 Februari a.s. hoopt de heer P. van Leeuwen het heugelijke feit te herdenken, dat hij voor 30 jaar als ten, tante, laten we ons haasten, vlug tante!" En die aansporing was heelemaal niet nutteloos, want de oncto dame scheen do veerkracht van haar jeugd teruggekregen te hebben: zo was uit het rijtuig gespron gen en deelde links en rechts aan knechts cn meiden groeten en bevelen uit. Daar in den nacht was bet een omhelzen en handdrukken en vragen en antwoorden en uitroepen, en al de duizenden kleinig heden, die een thuiskomst zoo prettier ma ken „Alles nog wel?" „Alles hoor! „En peen ongelukken?" „Neen!" „Niet ziele geweest?... geen zonnesteek gehad „Neen hoor! Morgen zullen wo anes vertellen! Baptiste, kom ons om' tien uur halen Nu komt Jacques tusschenbeide. Jcanno en hii zullen do dames dien avond thuis brengen. Daar zijn paarden genoeg op Ferlan dière. Maar dc arme Baptiste, al wel twintig jaar koetsier op de Abdij, die Odile nog ten doop had gereden naar 't korkje van Fumeqon, zag zijn jonge meesteres zoo be drukt aan, dat Jacques aanstonds toegaf. „Kom, kom. Baptiste, kijk nu toch zoo zuur niet k«mt go van avond naar Fer landière?" „Dank ul Mijnheer Jacques; wij hebben ook al zoo lang do jongejuffrouw mooton missen." P (Wordt vervolgd.) Jt

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7