183 Jaargang. DONDERDAG 20 JANUARI S927 No. 5470 e Eaidóahz (Bou^omt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooï LeideD 19 cent per week 12.50 pei kwartaal. Bij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bq voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het S dubbele van het tarief berekend. Kleine advortontiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd hnnr en ver- huur, koop en verkoop IÓ.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V Voor de goede zaak. In „Het Volk" zet een medewerker uit een, hoe het werk van het huisbezoek systematisch moet worden aangepakt. Hij schrijft: Voor dit doel moet een huisbezoek boekje worden ontworpen (de schrij ver geeft daarvan een model), waarin op iedere dubbele bladzijde een per ceel is aangegeven. Op de eerste blad zijde van het huisbezoekboekje slaat een korte handleiding voor de(n) huisbezoeker (ster). Begonnen moet nu worden met een alphabetische lijst van de straatna men in de afdeeling. Daarna moet worden nagegaan hoeveel perceelen er in iedere straat staan en moeten de huisnummers worden genoteerd, b.v. A..straat van 2 t.m. 80 en van 1 t.m. 79. Is dit werk gereed, dan kan door het tellen der perceelen ongeveer worden nagegaan, hoeveel boekjes er noodig zijn. De boekjes worden dan op de buitenzijde genummerd van 1 t.mDit voor het snel en gemak kelijk opbergen der boekjes. Voorts wordt op de buitenzijde van boekje No. 1 de eerste straatnaam gezet. Volgens het aantal perceelen in die straat wordt dan op do opvolgende boekjes dezelfde straatnaam aange- teekend Daarna worden de nummers der perceelen in die straat in de boek jes aangebracht. Op blz. 2 en 3 van het eerste boekje No. 2 en blz. 4 en 5 No. 4 en zoo vervolgens. Is men daarmede klaar, dan kan worden begonnen met het inschrij ven der beschikbare gegevens. De eerste gegevens zijn dan de namen der partijgenooten. Hierdoor krijgen wij dan de eersté aanknoopingspunten. Wij kunnen dan onmiddellijk nagaan, of de vrouw uit het gezin lid der Partij is. Vervolgens kan worden overgegaan tot bet inschrijven van de lezers op de partijbladen (het komt dan wel eens voor, dat men ontdekt, dat er nog partijgenooten zijn, die niet op een onzer partijbladen geabonneerdzijn) en de modern georganiseerden. Ook de gezinnen, waarvan de kinderen lid der A. J. G. zijn, geven dikwijls heel goede aanknoopingspunten. Men ver- gete dus vooral niet, ook de namen der A. J. C.'ers in de boekjes op te nemen. Tot het bekomen der adres sen moet natuurlijk in overleg wor den getreden met de desbetreffende partij- of vakbewegings-instanties. In verband met de vele verhuizin gen en andere mutaties, welke voor al in de groote stadsafdeelingen plaats vinden, is bet noodzakelijk, om op gezette tijden de veranderingen in de boekjes bij te werken. Leert dit stukje ons niets? Zijn wij met onze propaganda zoo ijverig en zoo doelmatig als 't kan en moet? Beschouwen wij de propaganda niet al te dikwijls als een zaak van enkelen? Werken wij met ijver en toewijding, met liefde en enthousiasme voor de goede zaak? Voor de goede zaak. Dus niet alleen, als er personen-voorkeur, sympa thie voor personen aan die goede zaak vastzit en.... misschien in onze intentiën domineert. Voor do goede zaak. Dus niet alleen, als aan het werken voor de goede zaak ook financieel voordeel verbonden is ende veronderstelling is niet te ge daagd, misschien juist dat onze ambitie opstuwt. Voor de goede zaak. Dus niet alleen, als er ook eer en aanzien met ons yveren voor de goede zaak te verwerven is enwij ons misschin juist met het oog daarop gaarne willen „opofferen". Het propagandistisch vuur moet ons, Katholieken, in de harten branden, omdat ^jj zijn, door Gods genade, bezitters van het groote goed der Waarheid, on wij geschapen naar Gods beeld en gelijkenis als menschen den drang in ons hebben, oni aan bet goede, wat wij zelf bezitten, ook anderen deelachtig te doen wordenl BUSTEMLAMP België DE DOOD VAN PRINSES CHARLOTTE. De Belgische Kamer en Senaat verdaagd. Op het oogenblik, dat prinses Charlotte den laatsten adem uitblies, waren alle dignitarissen van baar huis aanwezig, e doodsstrijd van de oud-keizorin heeft 7- uur geduurd. Van alle huizen van het dorp Meysse, op welks gebied zich het as teel van Bouchout bevindt, hangt de vlag halfstok. j9m 11 our arriveerde gisteren de ge- koninkhjke familie, benevens prin- •os Victor Napoléon, allen in zwaren rouw. Zij baden korten tijd in het doods- vertrek, dat zeer eenvoudig is en waarin slechts een paar kaarsen branden. Ten teoken van rouw zijn Kamer en Senaat gistermiddag tot heden verdaagd. De begrafenis zal Zaterdagochtend te Laeken plaats vinden. Wèl zullen er mi litaire eerbewijzen worden gebracht, doch de baar zal niet door. een escorte worden gevolgd. Do overlijdensacte is gistermid dag in tegenwoordigheid van leden der regeering en de presidenten van Kamer en Senaat opgesteld. Hel stoffelijk overschot der overledene rust op eon bed, versierd met witte kant; aan het voeteneinde ligt oen bouquet van lila bloemen, die gistermorgen door de koningin van België daar is neergelegd. De gelaatstrekken der .doode zijn van een bewonderenswaardige kalmte. De overle dene heeft een kanten muts op waaruit eenige witte haren te voorschijn komen. In de aangrenzende kamer hangt een groot portret van wijlen keizer Maximi- liaan. Alle dagen was do ongelukkige ex- keizerin gewoon, eenige woorden tot het portret te richten; zij geloofde dan, dat Mexiiniliaan haar antwoordde. Wij zullen Zaterdag in ons huiten- landsch weekoverzicht in een levensbe schrijving herinneren aan het tragisch levenslot dezer vorstin. Duitschland De kabinetscrisis. De pogingen van dr. Marx. De onderhandelingen over de vorming van het nieuwe rijkskabinet verloopon zeer traag. De belangstelling der Rijksdagafge vaardigden (de Rijksdag is na het Kerst reces gisteren wederom bijeengekomen) concentreerde zich op de beraadslagin gen in de fractiekamers. De besluiten, die de fracties gisteren genomen hebben, munten wederom uit door een voorzichti ge formuleering, zonder dat zij op noe menswaardige wijze tot de oplossing der uxisis hebben bijgvdi agen. De sociaal-democratische Rijksdagfrac tie verklaarde in de gisteren door haar aangenomen resolutie, dat zij tegen do vorming van een kabinet van het midden principieel geen bezwaar heeft, doch dat haar definitieve beslissing afhankelijk is van de samenstelling en het program van zulk een kabinet. Klaarblijkelijk willen de sociaal-demo craten niet het odium op zich nemen, de gangmakers voor een rechtsche regeering te zijn, door een onmiddellijke weigering, om een kabinet van het midden te steunen In tegenovergestelde richting wijst de door de Duilsche volkspartij aangenomen resolutie, dio, in niet minder voorzichti- gen vorm dan die der sociaal-democraten gesteld, alhoewel op een wijze, die niet kan worden misverstaan, mot de door den rijksminister van Economische Zaken, dr. Gurtius, in het werk gestelde pogin gen tot vorming eener regeering van rechts instemming betuig^. De juiste bedoelingen der Duilsche volkspartij komen voorts tot uit'ng in de omstandigheid, dat de fractie opnieuw er op staat, dat de zakelijke voorwaarden voor eventueele samenwerking met de Duitsch-nalionalen moeten worden opge helderd. De Duilsche Volkspartij neemt derhalve tegenover de pogingen van Marx, om een kabinet van het midden te vormen, een houding in, die diens taak eer bemoeilijkt, dan vergemakkelijkt. De situatie wordt bovendien door het probleem-Gessler gecompliceerd. Gessier, de rijksweerminister, is geen persona grata voor de socialisten, noch voor de democraten. Dc socialisten edschon zelfs nadrukkelijk zijn aftreden. Ook op den linkervleugel van het Centrum zijn geen sympathieën voor Gessier te vinden. Daarentegen wordt de minister door rechts krachtig gesteund, terwijl naar verluidt, ook president Hindenburg Ges- sler's aftreden slechts ongaarne zou zien. Ongetwijfeld levert derhalve het pro- hloem-Gessler voor do kabinetsvorming reeds op ziclizelf een grooto moeilijkheid op en velen beoordeelen de kansen van Marx dan ook met groot sceptisme. Frankrijk. Minister Briand voor de Kamercommissie In volkomen overeenstemming met de regeerlang. Briand heeft gistermiddag een vergade ring der commissie van Buitenlandsche Zaken bijgewoond, waarin hij oen verkla ring aflegde aangaande zijn politiek. Een later uitgegeven communiqué meldt, dat Briand een volledig overzicht gaf van do te Locarno, Genève cn Thoiry gevoerde politiek. Hij verklaarde, dat hij onder alle omstandigheden in volledige overeenstem ming met do regeering heeft gehandeld. Hij besprak het terugtrekken der inter- geallieerde militaire controle-commissie uit Duitschland met ingang van 31 Jan. a.s. en het daarvoor in do plaats stellen van een commissie van onderzoek onder leiding van den Volkenbond en met een Fransch generaal als voorzitter. Briand verklaarde, dat de kwestie van de ontruiming van het Rijnland te Ge nève niet behandeld is en hij protesteer de tegen de verwijten, die in verband hier mede tot hem zijn gericht Hierop volgdo oen overzicht van den toestand in Europa en het Verre Oosten. Do politiek van Frankrijk noemdo Briand een politiek van vrede. Hij behandelde verschillende hem gestelde vragen en ver klaarde herhaaldelijk, dat bij hot voeren van deze politiek de regeering en het parlement met betrekking tot do ernstige kwesties van het oogenblik nooit voor een fait accompli zullen komen te staan, en dat hij in dit opzicht dezelfde gedrags lijn zal volgon als hij tot duover gevolgd heeft. Italië. Vrouwelijke spion gearresteerd. Wederom bij den Franschen luchtdienst. Er is oen nieuw geval van spionnage bij den Franschen luchtdienst ontdekt door de arrestatie te Versailles van de 20-jango Madeleine Bardet, die er in de eerste plaats van beschuldigd werd on der valsche voorwendsels bij een groote Parijsche firma goederen te hebben ge kocht. Het meisje dat voorgaf May Sturdy te heeten en de dochter te zijn van een Britsch diplomaat, werd gearresteerd toen zij het postkantoor verliet, waar zij brieven afhaalde. Gemeld wordt, dat hot onderzoek be zwarende documenlen aan het licht heeft gebracht, welke aan den Parijschen anti- spiormagedieiiiSt, ter hand zijn gesteld. In 1925 is Madeleine Bardot te Rabat in Marokko reeds eenmaal wegens het rei zen op een valsch paspoort veroordeeld. Italië en Joego-Slavië. Albanië in belangensferen verdeeld? Uit BelgTado wordt gemeld: De vicnim ceefl zonder commentaren de in Griekscke bladen ge publiceerde voorstellingen weer, die de Italiaansche gezant te Belgrado aan den plaatsvervangenden Joegoslavischen m- nister van Buitenlandsche Zaken heeft gedaan ten behoeve van de regeling der Italiaansche en Joegoslavische belangen in Albanië. Deze voorstellen voorzien in het sluilen van een Joegoslavisch-Albanoesch ver drag, maar het voorbeeld van het Ita- liaansch-Albaneesch verdrag. Albanië zal in politieke, economische en cullureele invloedsferen worden ver- doeld. Centraal- en Zuid-Albaniö .zullen tot de Ilaliaajische invloedsfeer bchooren. Noord-Albaniö, met inbegrip van Koritza en Skoelari, maar zonder Elbassan en Tirana, zal onder Joegoslavischen invloed komen. De ALbaneescke Orthodoxe kerk zal onder het patr archaat van Belgrado komen te staan Het Joegoslavisch kapi- taal zal tot dertig procent geïnteresseerd zijn hij de Nationale Bank van Albanië. Ingeval van onlusten in Albanië, zullen Italië en Joegoslavië gemeenschappelijk intervenieeren. Roemenië. Mislukte aar.siag (e Braila. Talrijke personen gearresteerd Uit Boekarest wordt gemeld: De nolilie te Braila ontdekte bij toeval een grorte 1 oeveelheid dynamiet, die op een meter diepte onder een der drukste straten be graven was. De ontdekking gesc'.iieclde en kele seconden, vóórdat Je explosie zou plaats vinden. In verband hiermede zijn talrijke personen gearresteerd. Men ver moedt met het weik van communisten te doen te hebben. Polen. De arrestaties te Wilna. De Wit-Russischo banken gesloten. Naar uil Warschau wordt gemeld, zijn te Wilna allo leden van hot dislrictscomitó der communistische partij aldaar gearres teerd. De Wil-Russische banken zijn, in verband met het ff it, dat alle directeuren en procuratiehouders zich in hechtenis bevinden, gesloten. China. DE VREEMDELINGENHAAT. De aanval op de Missies van Foetsjau. Studenten de raddraaiers. De eerste dertig vluchtelingen uit de Frar.sche, Spaansche en Amerikaansche missies uit Foetsjau zijn te Hongkong aan gekomen en hebben de aanvallen, welke verleden v;ock op de missies zijn gedaan, uitvoerig beschreven. Uit dez mededeelin gen blijkt, dat een georganiseerde poging is gedaan, om de misisonarissen uit Foets jau te verdrijven. Het blijkt dat de studen ten, die hij deze agitatie do leiding hadden, begonnen met hot verspreiden van het ver haal, dat de Spaansche missionarissen de oogen der weeskinderen uitstaken, ten einde daar een of ander geheimzinnig drankje van te bereiden, en dat zij de weezen ook op andere wijze mishandel der. De missionarissen hebben toen twee door de studenten aangewezen Chineesche dok toren toegestaan, de kinderen te onderzoe ken, doch ook hierna bleven de studenten onvoldaan. Donderdag hebben eenige offi cieren het weeshuis bezocht. Zij spraken hun bewondering uit voor het werk der missionarissen en gaven de verzekoring, dat er niet de minste reden voor bezorgd heid bestond. Den volgenden avond deed echter een uil soldaten, studenten en burgers be slaande menigte een aanval op hol wees huis. De missionarissen konden door een geheimen uitgang ontkomen en nog twaalf van hun beschermelingen medenemen. Daarna werd het weeshuis door de menigte vernield en de aanwezige meisjes werden ontvoerd. De vluchtelingen verklaren, dat do studenten aan do dour van het wees huis een biljet aanplakten, waarin de wees meisjes tegen betaling van drie dollar per stuk tot vrouw werden aangeboden De andere missies werden op dezelfde manier behandeld, waarna een algemeene uittocht volgde. De vluchtelingen scheepten zich in aan boord van het stoomschip „Haitsjing", met hun twaalf beschermelingen. Te Amoy kwamen echter verscheidene studenten, die in het geheim aan "boord waren geko men, voor den dag. Zij werden versterkt door studenten uit Amoy en cischten. dat de beschermelingen der missionari° rn aan land zouden worden gezet. Zij bewogen de bemanning van het schip in staking te gaan. De Fransche, Engelsche en Ameri- kaasche consuls kwamen aan boord om te trachten, een regeling te treffen, doch de studenten bleven op hun stuk staan on verboden' iedereen, hot schip te verlaten, tenzij dc missionarissen hun beschermelin gen aan hen overleverden. Ten slotte gaven de missionarissen toe. De studenten brachten de kinderen aan wal, waarna het schip zijn veis kon voort- Niouwe plunderingen. Uit Peking wordt gemeld: De orde in Foetsjau is nog niet hersteld. Maandag heeft het gepeupel verschillende gehou wen, w. o. twee Enge'sche scholen en een ziekenhuis, geplunderd, alsmede eenige /.merikaansch-Ghineesche kerken en oen Fransche Katholieke missie. Do Engel sche bewoners dor scholen verkeerden ge ruim en lijd in levensgevaar. Noch de mili taire, noch de bur gelijke autoriteiten heb ben getracht het gepeupel terug te houden. Eerst toen de vernielingen hadden plaats gehad, kwamen de troepen tusschenbeide en werden twee der plunderaars Ier dood gebracht. Mexico. DE OPSTANniGF. BEWEGING. Garza, Reyes, Cbranon en Huerta contra Galles. Generaal Gabriel Carvaljo, aanhanger van de Mexicaansche revolulionnaire par tij in Mexico, onder aanvoering van Bené Gapistran Garza. heeft bekend gemaakt, dat de opstand logen dc Galles-regeering thans in acht Mexicaansche slaton: So- nora, San Luis, Potosi. Guanajuato, Ja lisco. Coahuila, Tamaulipns en Durango woedt, alsmede in het federale district, waarin de hoofdstad gelogen is. Volgons generaal Carvaljo is de rebel lie thans tot de poorten dor hoofdstad voortgedrongen: Manuel Reyes,, een gene raal, bekend uit de Huerta-revolutie van 1923, heeft ze doen uitbarsten te Guaji- malpa, Leventa, en Apulco. Het Mexicaansche ministerie van oor log rapporteert een aantal successen, op „rebellen en bandieten" behaald in Coa huila en andere staten, waarbij ongeveer 100 rebe'len werden gedood. De federale troepen hebben togen do regeering gerichte manifesten, onderlee- kend door de „liga ter verdediging van de godsdienstvrijheid", opgeroepen aan hot „leger van Christus, en Koning" en vlug schriften, door René Garza uitgegeven, cn waarin deze zichzelf tot voorloopig presi dent van Mexico proclameert, in beslag genomen. Het Mexicaansche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft, naar 't heet „op grond van Katholieke revolutionnaire be wegingen aldaar" alle Katholieke pries ters uit den staat Durango verwijderd. De Mexicaansche regeering voelt zich verontrust door de krachtige campagne, welke op touw gezet is door dc aanhangers van den vroegeren president Obregon, welke campagne zijn herkiezing tot presi dent in plaats van Galles beoogt. DE KERKVERVOLGING. Drastische maatregelen. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": In den staat Morelos zijn naar de „Oss. Rom." meldt, talrijke onderwijzers ont slagen of gedegradeerd „wegens gebrek aan revolutionnairen geest". De directeur van openbaar onderwijs heeft een comité opgericht, met opdracht om de onderwij- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De onderhandelingen over de Duitsche kabinetscrisis vorderen traag* Nadere bijzonderheden over den aan val op missiehuizen te Toetsjau in China. De Kerkvervolging en de opstandig* beweging in Mexico. BINNENLAND. De intrekking van de huurwetten aan staande? (1ste blad). De eledrificatie van de spoorlijn Am sterdam—Rotterdam. (1ste blad). zers in klassen in te doelen, overeenkom stig hun prestaties, welke beoordeeld worden naar vijftien punten, die in een daartoe opgemaakte vragenlijst worden opgegeven. Een der voornaamste punten voor eon hooge classificatie is do revolutionnaire geest, d.w.z. volle aanhankelijkheid aan de politiek van Galles. In de stad Durango werd niet slechts het seminarie gesloten, overeenkomstig de bevelen der regeering, maar de militaire commandant, heeft gemeend ook te moe ten overgaan tot de inhechtenisneming van alle leeraren van hot gesloten semi narie. De priesters door dezen maatregel be dreigd zijn ten deele gevlucht in de hui zen van bevriende personen. Het staat niet vast, welke beschuldiging kan voorge wend worden om een schijnbare rechtvaar diging te geven aan het bevel tot inhech tenisneming. Misschien zal hot dezelfde zijn die voorgewend werd voor de sluiting van het seminarie n.l. dat hef onderwijs, dat er gegeven werd, niet van laicistischen geest, dat is van atheistischen, godsdienst- loozen geest was BINilüM!.AND Introkking over zes maanden. Do Haagsche redacteur van de „Msbd." meldt: Naar wij vernemen, zal binnen onkelo dagen het Kon. Besluit verschijnen, waar bij wordt bepaald, dat de Huurcomnvssio- wet, de Huuropzeggingswet, en de lluur- aanzeggingswet zes maanden na dagteekc- ning van dat Besluit voor het gohoole land kome te vervallen. Zooals men weet, bevatten gcnoenuJo wetten een bepaling, waarbij aan do Kroon de bevoegdheid wordt gegeven, deze wetten zes maanden na dagteekening van haar desbetreffend besluit buiten werking te stellen. Het gevolg liierva is dus, dat de Huur wetten in de 2e helft van Juli van dit jaar niet meer van kracht zullen zijn. De Spoorbaan AmsterdamRotterdam. De proefrit van morgen. Morgen zal een onderzoek worden inge steld naar den toestand van het traject AmsterdamRotterdam. De extra-trein, waarmede dat zal gebeuren, zal. naar „Do Tel." verneemt, worden samengesteld uit een D.-treinrütuig le cn 2e kl„ ecu elcctrisch treinstel en een aanhangrijtuig 3e kl., getrokken door één der grootsto locomotieven Aan de nieuwe cleetriseho rijtuigen worden enkele technische verbe- leringen aangebracht om het hevige schudden, waarover op do lijnen Rotter dam.Don TIaagScheveningen veelvul dig was geklaagd, op tc heffen. Het onderzoek van morgen zal nu dienstbaar worden gemaakt aan het oon- slateeren van de wisselwerking, die de weg op deze electrische rijtuigen on doze rijtuigen op den weg uitoefenen bij groote snelheden. Aangezien het hier een proef neming betreft, waarvoor geen maximum snelheid geldt, zal op sommige gedeelten do snelheid ook boven do 90 K.M worden opgevoerd. Teneinde de proefneming zoo goed mo gelijk tc doen slagen, Ls het personeel op gedragen, alles in het werk te stellen om een regelinatigen loop van den proef trein te verzekeren en de gewone treinen stipt op tijd le laten vertrekken, opdat deze den proeftrein niet zullen hinderen. Opbrengst weldadigheidszegcls. Ruim een ton opgebracht. Hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, kan reeds voorloopig worden medegedeeld, dat do opbrengst der welda digheidspostzegels voor het kind, welke gedurende December van het afgeloopen jaar zijn uitgegeven, aanzienlijk grooter is dan verleden jaar. Hot aantal verkochte zogels wordt go- schai op 3.389.116, tegen vorig jaar 3.112.993. Hiervan komt aan de misdeelde jeugd ten goede een winst van 108.721.13 )vorig jaar 77.356.77). Bijna de helft f 52.508,15) werd bijeengebracht door den verkoop in de drio groote steden. Vrede maar geen weerloosheid. Te Maasiricht is in de voormalig' Do minicaner kerk een drukbezochte opeuba-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1