luchtvaart IHGEZSM lEMEEUNe au Het vliegongeluk op de Kooy. Dc commandant van het vliegkamp De Kooy deelt naar aanleiding van het vlieg ongeluk, waarbij de bestuurder Lievense ernstig gewond is, mede, dat het neerge storte vliegtuig in geen enkel opzicht uiterst moeilijk to besturen was. Het is door tientallen vliegers bevlogen zonder eenige klacht en bezwaar. Het toestel had dan ook zeer goede vliegeig'enschap- pen. doch vereischte door zijn lichtheid eenige meerdere aandacht bij de besturing Het vliegtuig was, naar men ons meldt, drie jaar geleden geleverd door de vlieg tuigfabriek Holland. Vier dooden. Volgens een bericht uit Malta zijn bij den val van een watervliegtuig drie officie ren en een telegrafist omgekomen. ELECaER EK vloot Commandant stelling Helder. Bij K. B. is bevorderd tot schout-bij nacht, de kapitein ter zee L. J. Quant. Is benoemd tot commandant der Mari ne te Willemsoord, tevens commandant der Stelling Helder, do schout-bij-nacht Quant voornoemd. MIJNHARDT'S Hoestia bietten tegen hoest en verkoudheid Bi; Apoth. en Drog. Doos ct. OeBgaeBBggiaiia Berichten ONGELUKKEN. Deer de tram gegrepen. Gisterochtend is op den straatweg van - Utrecht naar de Bilt ter hoogte van de be kende voormalige uitspanning Kouwen- hoven, vermoedelijk ten gevolge van den mist, een 28-jarige wielrijder uit Zeist door de Zeister goederentram, komende uit Utrecht, gegrepen. De wielrijder kwam voor den baanschuiver te vallen en werd een eind over den weg voortgeschoven. Na in een naburige woning voorloopig te zijn verbonden, werd hij overgebracht naar de rijksklinieken te Utrecht. Hei auto-ongeluk te Groningen. We meldden gisteren reeds dat twee van •de slachtoffers van het ongeluk aan den A-weg te Groningen waren de 23-jarige J. Teuben, de 23-jarige Engelina Wienema. De derde was de 21-jarige Jantina Koetze De beide geredden waren de lieer^n H. Ja ger en M. Roorda. Even voordat het ongeluk plaats had, hadden zij een vriendin, die het uitstapje had meegemaakt, naar huis gebracht. Van haar woning leidde de weg door de Taco Mesdagstraat naar den A-weg. De heer Teuben, die chauffeerde, schijnt in de mee ning te zijn geweest, dat recht tegenover de Taco Mesdagstraat de Herman Colle- niusbrug over het Hoendiep ligt. De brug ligt echter een dwarsstraat verderop. De au tb, een vierpersoons open Ford, reed met volle vaart te water. De omwonenden hoorden een .zwaren plons en trachtten hulp te verleenen. De politie probeerde met touwen en dreglijnen de auto op te halen, doch de touwen bra ken telkens weer af. Iemand die te water ging, constateerde dat de auto leeg was, zoodat de drenkelingen in het kanaal moes ten liggen. Men begon direct te dreggen en haalde spoedig daarop de slechtoffers op De dood was bij allen reeds ingetreden. Do heide geredden werden in een vlakbij lig gend café verzorgd en van droge kleeren voorzien. Medische hulp hadden zij niet noodig. Kind onder een auto. Maandagmiddag had te Hoogezand een vreeselijk ongeluk plaats, zoo meldt „Het Volk". Toen de school om 3.30 uur uil ging, klom de 7-jarige H. de V. achter op een stilstaanden auto, zonder dat de chauf feur dit bemerkte. Toen hij den auto terug bet rijden, gaf hij een signaal. Hierdoor verschrikt, viel de jongen van 'den auto en kreeg het zware achterwiel van de auto bus over het hoofd. Vreeselijk verminkt werd hij opgenomen en een café binnen gedragen. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren. Over bcord geslagen. De gezagvoerder van het NèdeTlandsche stoomschip „Professor Buys", dat Maan dag uit Huil te Harïingen ariveerde, rap porteerde, dat de gehuwde bootsman Bonne uit Harïingen aan boord werd vermist. Vermoed wordt, dat hij gedurende de reis in zee is gevallen en verdronken. DE ROOFMOORD TE 'S-GRAVENHAGE. Het onderzoek. Omtrent den geheimzinnigen moord op dc mamifacturierster W., Maandagochtend in haar woning aan het Bozuidenhout gepleegd, kan nog het volgende worden medegedeeld: Dr. Hesselink heeft gisterochtend het lijk onderzocht. In tegensteling met den eersten indruk, welke de politie van het geval kreeg, is uit dit deskundig onder zoek gebleken, dat de vrouw op het hoofd geslagen is met 'n zwaar slagwapen. Zij is toen langs den stoel gevallen waardoor oen der poolen met bloed bevlekt was. Van snij wonden is geen sprake, zoodat on juist is het dagbladbericht als zou de vrouw den hals zijn afgesneden. Waarmee do misdaad begaan is weet men nog niet, men vermoedt met 'n bijl of 'n boksbeugel of ander zwaar voorwerp. Ia het huis heeft men echter niets van dien aard gevonden. Wat het tijdstip betreft, waarop de moord begaan, is, wordt het ïrolgende nog vermeld: Gisterochtend is zooals gewoonlijk de bakker aan den winkel geweest om brood te brengen deze man verklaarde aan de politie, dat dit ongeveer 10 minuten over elf uur geweest is. Hij vond toen de win keldeur gesloten. Onverrichter zake is hij weer weggegaan. Ongeveer denzclfden tijd kwam do melk boer aan de deur. Ook hij vond de deur dicht. Hij ging eerst nog eenige andere - klanten helpen en kwam na 20 minuten terug. Toen was de deur weer open. Hij ging naar binnen cn daar hij op zijn roe pen geen antwoord kreeg, zette hij de melk in den winkel neer. Even later kwam dc wisselloop er. Ook hij vond do deur open en legde het briefje neer, waarop vermeld stond, wanneer hij terug zou komen. Bij deze verklaring komt nog het belang rijke getuigenis dat door de bewoners van het naastliggende perceel afgelegd werd. In dit perceel is een meubelzaak geves tigd, welke een uithouw heeft, uio grenst aan de keuken van het perceel, waarin do moord gepleegd is. Om kwart over elf hebben de bewoners een slag gehoord, zoodat men den indruk kreeg, dat er iemand "op den grond viel. Hieruit blijkt: Om 10 minuten over elf uur was de deur aan de binnenzijde ge sloten; om kwart over elf uur werd een slag gehoord en om half twaalf, toen de melkboer voor de tweede maal kwam, was do deur weer open. De moordenaar was dus binnen toen de bakker en do melkboer aan de deur kwamen maar bad om zijn luguber be drijf te kunnen voltooien, dc voordeur De .vrouw is blijkbaar toen .zij de bedoe lingen van den man schijnt te hebben be grepen, uit den winkel gevlucht, de moor denaar achtervolgde haar, door de beide achter den winkel gelegen vertrekken naar den keuken, waar hij haar neersloeg. Hij moet toen het perceel weer aan de voorzijde verlaten hebben. Een bepaalde aanwijzing heeft de politie op het oogenblik nog niet. Het lijk is hedenmiddag voor de sectie naar het zie kenhuis overgebracht. Dr. Hesselink is gisteren naar Arnhem afgereisd, maar zal echter spoedig weer terugkeeren ter voortzetting van het on derzoek. Een befconing van 1000. Naar aanleiding van den geheimzinni gen moord in den manufacturenwinkel aan het Bezuidenhout kan nog worden medegedeeld, dat do sectie, die in het Ge meenteziekenhuis gistermiddag op het lijk js verricht, heeft uitgewezen, dat de mis daad begaan moet zijn met. oen hard slagwapen, waarmee minstens twee sla gen op bet hoofd zijn toegebracht. De politie verzoekt zeer dringend aan ieder, die Maandagochtend zich op den Bezuidenhoutschen weg heeft opgehouden of zich hetzij per tram, hetzij te voet of anderszins langs het bedoelde perceel (no. 165a) heeft begeven en daarin iemand in of uit heeft z:en gaan, zich aan te melden bij den commissaris der afd. C., hoofdbureau van Dolitie, Alexan- derveïd te 's-Gravenhage. Daar de politie tot dusverre over geen enkele aanwijzing beschikt, doet zij een beroep op de medewerking van het pu bliek om iedere mededeel ng, welke ver band zou kunnen houden met deze moord zaak, tc barer kennis te brengen. In verband hiermede heeft de minister van Justitie een belooning van 1000 beschikbaar gesteld voor ieder, die aan wijzingen kan geven, welke tot veroordec- ling van den dader leiden. HET DRAMA TE ZUNDERT. De lozing van de marechaussees. Wij laten bier thans over het reeds uit voerig door ons vermelde drama de lezing volgen van de marechaussees, zooals het „D. v. N.-Br." die vermeldt: „Het vermoeden was gerezen, dat ter plaatse de Drankwet werd overtreden, doch de wachtmeester K. 'oordeelde het heter niet binnen te treden zonder den betreffen- den schriftelijken last daartoe, daar men vermoedde dat Van Meer anders de toe gang zou weigeren. Eenmaal in bei bez-t van dezen last werd tot binnengaan beslo ten; de inmiddels ter plaatse gekomen nachtwaker v. L. zou op bet achtererf der woning post vatten om toe te zien, d »t men langs dien kant eventueel aanwezige sterke drank niet kon verbergen. Aldus geschiedde; door kloppen op de voordeur werd tot openen gemaand. Na herhaald geklop verscheen eerst de echlgcuoote van Van Meer, doch deze opende de deur niet. Daarna verscheen Van Meer en op de daar toe door den wachtmeester gedane vorde ring opende deze de deur, na vooraf „pa pieren" te hebben gevraagd. Toen de ma rechaussees binnentraden overhandigde de wachtmeester den schriftelijken last lot binnentreden. Deze werd door v. Meer aan genomen en na vluchtig ingezien te zijn we derom teruggegeven. Van Meer liep naar de gang, die toegang tot do woonvertrekken geeft, plaatste zich in volle lengte hiervoor en zeide: „Verder kom je niet". De wacht meester vorderde toegelaten te worden en toen de wachlmeester hem opzij wilde du wen, kreeg hij van Van Meer een gevoeli ge trap tegen het onderlichaam. Toen wer den de gummistokken getrokken en klap pen uitgedeeld. De echtgenoote en de dienst bode van Van Meer kwamen tusschenbei- den en toen zij trachtten de vechtenden te scheiden, kwam Van Meer in de keuken te recht en maakte zich daar meester van een .slagersmes. Hiermede gewapend stormde hij de gang in en viel met het opgeheven ines op den wachtmeester aan. Onder den uitroep: „Ik steek je kapot" greep hij den. wachtmeester bij den keel. Twee gummi stokken bleken onvoldoende om den woes teling buiten gevecht te stellen. Verschil lende malen had Van Meer al met bet mes gestoken naar het hoofd en in de richting van de borst van den wachtmeester. Deze wist echter steeds het mes te ontwijken en met den gummislok op bet mes te slaan. Zijn heipér werd door het waanzinnig op treden van vrouw Van Meer, die hem als het ware aan het lichaam hing, steeds weer van de vechtenden afgetrokken. Toen de gummistok den wachtmeester ontviel, liep deze: „Schiet, want hij steekt mij dood!" De marechaussee zag dit gevaar ook in, draalde geen oogenblik doch loste een schot op Van Meer. Of dit schot Van Meer trof, is niet bekend: wel echter dat Van Meer na dit schot nog éénmaal met het mes naar den wachtmeester stak, waarop een tweede schot door de marechaussee ge lost werd. Nu liet Van Meer den wacht meester los, maakte een bukkende bewe ging en trachtte nog den wachtmeester in net onderlijf (e steken. De wachtmeester had nu echter kans gezien om ook zijn re volver te trekken en schoot op zijn beurt op oen aanvaller. Hierop stortte Van Meer op den grond, zonder zich meer op te richten. Terwijl de wachtmeester het mes in beslag nam, dat aan Van Meer was ontvallen, ijlde de marechaussee om geneeskundige- en geestelijke hutp, die jammer genoeg tc laat kwam." Dc inbraken te Bergen. De arrestatie der daders. Omtrent de arrestatie der (laders van inbraken te Bergen (N.-H.) meldt het „N. H. Dagbl." nog: Do politie te Alkmaar had uit Bergen een nauwkeurige lijst van de vermiste voorwerpen met omschrijving ontvangen. Qewapend met deze lijst stelde de Alkmaarsche politie aldaar een onder zoek in bij goudsmeden en opkoopers, met het gelukkige resultaat, dat een gou den horloge in beslag genomen kon wor den. Met deze vondst is men naar Bergen getogen, waar inspecteur Van der Laan en een rechercheur zich mot de^ plaatselij ke politie in verbinding stolden. Alras was men de verdachten op het spoor en konden er spoedig twee gearresteerd wor den. L|a derdo was niet te winden, terwijl de vienle later op den avond aangehouden werd. De chef-veldwachter Van der Kerk zetto onverdroten het onderzoek naar den voortvluchtige voort. Hij ontmoette dozen in het BcrgeTbosch. A bout portant loste de m sdadi'r een revolverschot op den kranigen politie man, die gelukkig slechts licht verwond werd. De dader wist echter in de duister nis te ontkomen. Wel wist de politie be slag te leggen op de verpis te voorwerpen, d e in een hol in het bosch verborgen waren. De daders zijn jongelieden van 15 tot 18 jaar. Restauratiewagen ontspoord. G:stermidda.g circa 1 uur ontspoorde op bet westelijk rangeerterrein te Am sterdam C. S. oen restauratiewagen der Wagon Lits-Mij., welke wagen met trein 184 uit Eindhoven om 12.26 was binnen gekomen. De ongevallenwagen van Am sterdam G S. was spoedig ter plaatse. Onder leiding van den hoofdwerktuigkun dige G. van den Berg werd do wagen weer op het goede spoor gebracht. Do treinen loop ondervond nagenoeg geen vertraging. Een hongerstaker te Leeuwarden. In de strafgévangen's to Leeuwarden is do gevangene Kooyman, een der daders van den te 's-Gravenhagc eenige jaren geleden gepleegden bomaanslag, lot hon gerstaking overgegaan. Voor twee jaren deed hij hetzelfde, doch hield 't toon niet langer dan twee dagen vol. Thans echter moet hij zijn wij goed ingelicht reeds kans gezien hebben gedurende veertien dagen allo voedsel te weigeren. Do jonge man wordt wel kunstmatig gevoed. Kooy man zou betrapt zijn op liet lezen van „De Tribune". Daarop volgde een be straffing, waarop K. toch doorging mot hot lezen van liet blad. Als protest is hij toen do hongerstak'ng begonnen. Onder dasnes. Gisternacht om halfeen ontmoette do 23-jarige.mejuffrouw R. met haar moeder mejuffrouw B. met haar man in de Van Vlam els traat te Rotterdam. De jongste, mejuffrouw R., liep tegen mejuffrouw B. aan en daar deze blijkbaar in een eenigs- zins geprikkelde stemming verkeerde, ont stond oen scheidpartijtje, waarbij de da mes elkaar over en weer de liefelijkste benamingen naar het hoofd slingerden. Ten slotte gaf de man den raad lief maar uit te vechten. Hieraan werd gevolg ge volg gegeven en mejuffrouw B. raakte met moeder R handgemeen. Doch spoedig mengde zich ook de dochter in den strijd met het gevolg, dat haar een oog werd dicht geslagen, haar lippen opzwollen en zij eenige .schrammen opliep. Een klacht wegens mishandeling is thans gevolgd. Zonderling gezelschap. Een 24-jarige vrouw heeft te Amster dam bij de politie aangifte gedaan, dat zij op het Centraal-Station door een haar on bekend man was aangesproken en dat deze tot de Haarlemmerstraat met haar mee was geloopen. Hij had een praatje gemaakt en had haar bewogen tot afgifte van een gouden horloge met armband, een gouden ring en een sjaal, een en ander ter waarde van f 60, natuurlijk dank zijn mooie voor spiegelingen. Op den Singel zei hij, dat hij zich even verwijderen moest. De vrouw wachtte doch dc man keerde niet terug. De olifanfsbrug te Deventer. De typische Olifantsbrug, een dubbele ophaalbrug over de oude haven te Deven ter, welke zoo genoemd werd omdat bet houten brugdek indertijd bezweek onder het gewicht van een der olifanten van do menagerie Hagenbeek, is gedoemd eerlang te verdwijnen. Er is nl. tusschcn de ge meentelijke autoriteiten en de firma Ne ring Bögel Go., de grootc ijzergieterij en machinefabriek, overeenstemming verkre gen in zake het dempen van oen deel der oude haven, jvaarlhj dan de beschikbaar komendo grond'aan deze firma in erfpacht zal worden gegeven en de brug wordt ver vangen door e?n dam. „Hbld." Zee-olifant voor Hagenbeek. Het s.s. Harpon, dat in de Wilhelmina- haven te Schiedam is aangekomen, heeft een zeldzame vangst van de Zuidpool mee gebracht, n.l. een vijf meter langen zee olifant en voorts een aantal Konings- pinguins. De dieren zijn bestemd voor Carl Hagenbeek te Hamburg. Een geheimzinnig saboteur. Op een der regenstations van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut is het, aldus Na- tura, in Juli 1926 in één week tweemaal voorgekomen, dat de trechterbuis van den regenmeter „moedwillig", zooals de waar nemer het meldde, met bladeren was dichtgestopt, zoodat dc gevallen regen in den trechter bleef staan en aan verdam ping was blootgesteld. Afsluiting van het terrein, na den eersten keer, had de herhar lmg niet voorkomen. Er werden intusschen allerlei gissingen gemaakt, zonder dat er zekere aanwijzingen waren. Totdat op ze keren avond do saboteur, of liever de sa- hoteuëe, op heeterdaad werd betrapt. Hel was.een kleine behangers-bij (Megachile centuncularis), die de trechterbuis voor haar nestbouw had willen annexe,eren en blijkbaar te derden male beproefde er een behangsel van stukjes blad in aan brengen. Meestal graven deze diertjes in den grond eerst een gang, die daarna be hangen wordt. Dit exemplaar wilde zich echter werk besparen door van een be staande gang gebruik te maken. Gccde vangsten Zuiderzeeharing. Bij menschenheugenis is het niet voorge komen, dat in de Zuiderzeo in do eerste twee weken des jaars reeds zooveel haring werd gevangen (al houdt deze zich dau ook vooralsnog in het N. deel der zeo op) en dat zoo vroeg bijv. van Bunschoten al oen 60-tal schuiten in de vaart zijn; ook is Zui- derzeebokking in de eerste helft van Ja nuari een groote zeldzaamheid. (Een Enk- huizer heeft zelfs een daggeld gemaakt van 600, terwijl 6 span aldaar 100,000 stuks vingen.). Gewoonlijk li0! tot aan Fe bruari en ook vaak tot aa> f Taart do vis- scherij stil Men wacht dan op de voor jaarsharing, die zich in Februari spora disch begint te vertoonen, in Maart aan groeit, terwijl April-Mei do vangst- en verzendingsmaanden zijn Maar dan wordt zo voor de consumptie minder geschikt Nu doet zich echter het buitengewone ge val voor, dat enkele visschors do netten naar zee hebben gebracht en deze hier en daar zóó vol haring binnenhaalden, als maar zelden gebeurde; en dat tegeu den prijs van f 6.per tal. Dit mag wel een meevaller voor den Zuiderzeovisscher wor den genoemd. Mocht dit zoo blijven, dan zullen Zuiderzeevloteu, die gewoonlijk goed deels tot Maart stilleggen, spoedig uitge rust worden, al kijkt men in de kustplaat sen de kat nog wel eens uit den boom. Pokken in de Mijnstreek? In dc kolonio Huizerveld te Brunsum werden Maandagavond in het gezin P., bestaande uit man, vrouw en vijf kinde ren, verschijnselen van pokken vastge steld. De man meldde zich gisteravond nog'op Staatsmijn Hendrik, doch werd niet meer op zijn werk toegelaten en in den loop van den dag werden de zeven personen naar het St. Joscf-hospitaal te Heerlen vervoeïtb Men weet nog niet zeker of men bier met de gevreesde ziekte te doen heeft. Niet alle symptomen zijn aanwezig. De inspecteur voor Volksgezondheid in Limburg zal heden do patiënten nader onderzoeken. Interpellatie in den Raad van Maastricht. De heer Beerenborg heeft in de Raads vergadering te Maastricht een interpella tie gehouden over de pokkon. Volgens hem verstrekte gegevens, zou de gemeen telijke geneeskundige dienst den pokken- lijder uit Eckclrade hierheen gehaald hebben, zonder dat men in het ziekenhuis Calvariünberg daar iets van wist. Ook zou men toen voor de huisgenoolcn er familieleden niet de noodige voorzorgs maatregelen genomen hebben. Dezen moe ten toch in Maastricht zijn gekomen en zouden dus de besmetting kunnen hebben overgebracht. Ook wees spreker op de to sterke ontstof, die gebruikt zou ziju, waar door veel personen ernstig ongesteld zou den zijn geworden. üuaieni. Berichten ONGELUKKEN. Spoorwegongeval. Blijkens een mededeeling van de direc tie van den Duitscken rijksspoorweg is gis- terenvoormiddag een goederentrein Ie Pog- genhagen nabij Wünstorf door een onvei lig signaal gereden. Daarbij reed bij tegen een anderen rangeerenden goederentrein op, wrardoor yerscheidene wagons ont spoorden. Een bij deze botsing afgekoppel de wagon reed tegen een op het emplace ment van het station Poggenhagen staan den personentrein, waarbij een slapende reiziger werd gedood. Eenige beambten Ke pen lichte verwondingen op. Grcote orrisploffingen. Maandagmiddag heeft te Leipzig in een woning tengevolge van het laten liggen van carbid een ontploffing plaats gehad. Een vrouw werd ernstig gewond; drie kinderen kregen minder ernstige kwetsuren. Do vensterruiten van de aangrenzende huizen werden vernield. In dc woning zelf werd belangrijke schade aangericht. Een tweetal industrieelen te Doornik en tc Hollain hadden een vennootschap opgericht van een uitvinding, betreffende een nieuwe brandstof. Terwijl in het labo ratorium van de fabriek te Hollain dc laatste proefnemingen werden gedaan, waarbij de Doorniksche fabrikant aanwe zig was, ontstond plotseling een geweldige ontploffing, gevolgd door brand, die in dc opgestapelde brandstoffen gretig voedsel vond. De eene ontploffing volgde na de andere, zoodat dc brandweer het vuur niet kon naderen. Vrijwel de geheelc fabriek brandde uit. Onder de puinen werd het geheel verkool de lijk van den Doornikschen fabrikant go- vonden. Zijn collega uit Hollain, die op het oogenblik der eerste ontploffing even in een naastgelegen magazijn vertoefde, ont snapte door een gelukkig toeval den dood. Nieuwe' aardbevingen in California. Te Calexico zijn gisteren opnieuw negen, aardbevingen waargenomen. De bevolking vluchtte op straat. Do scheuren door do hevige aardschokken van veertien dagen veloden in de gebouwen ontstaan, onder ingen in vele gevallen een vorbreeding. Noodweer in Italië. Blijkens een bericht uit Rome heeft oer, hevig noodweer boven Italië gewoed. Te Padua is de bliksem in ccn kerk geslagen en heeft o.a. een beroemd orgel vernield. De Po is buiten haar oevers getreden. Tn de Alpen woeden hevige sneeuwstormen. Sneeuw en koude. Uit Chicago wordt gemeld dal de. koude golf in hot midden-Westen van do Vereenig de Stalen, gepaard met een geweldigen sneeuwval, gisteren eenigszins ts getem perd. Intusschen moet een nieuwe koude golf dreigen Tengevolge van den zwaren sneeuw val in het noordelijke gedeelte van Beieren zijn ernstige storingen in het electriscbc r.et opgetreden Ook het telefoonverkeer ondervindt stagnatie. Zoo was gedurende enigen tijd Friedrichshafen bijna niet langs telefonischen of telegrafischen weg te bereiken. 7)e storingen zijn al ra jaren niet zoo ernstig goweest als thans. Groote masten zijn onder don zwaren sneeuwlast bezweken. Te Leutkirch ligt de sneeuw bij na een halve meter hoog Theaterbrand. Het stedelijk theater van Phflippopol (Bulgarije) is door een brand, die in do coulissen ontstond, geheel vernield De schade wordt op 2 millioen lewa geraamd. Epidemie in Oosï-Gallicic. In Oost-Gallicië, in Peczyllzynck, is een epidemie uitgebroken, die veel op cholera gelijkt. Dagelijks stTven er 20 tot 50 per sonen. De voorzorgsmaatregelen, die lot nu toe genomen zijn, blijken niet afdoende. Volgens een nader bericht uit Warschau deelt de gezondheidsdienst mede, dat er van een cho'ora-epidemie freon is ONDERWIJS» HET SPELLINGVRAAGSTUK. Wij citeerden onlangs, zegt „Het Cen trum" uit een voorwoord van oen werk over Russischo letterkunde van prof. dr, N. v. Wijk do mededeeling, dat de schrij ver na veel aarzelen erin had toegestemd het boek in de oude spoiling te doen ver schijnen, wijl do uitgever hem had mode- gedeeld, dat de „nieuwe spelling" aan don verkoop belangrijk zou schaden. Ook de „Nieuwe Koerier" drukt dit vccl- zegegnd citaat thans af, cn laat or o.m. op volgen: „Dezo medcdcoling bewijst den voor standers der vereenvoudigde spelling het Kollewijnsch dat hun streven in den loop van eeni^o tientallen jaren niet populair geworden is. Mogen rij er do conclusie uit trekken, dat zij to ver zijn gegaan. Wanneer zij tot dit laatste kunnen be sluiten, gaat het met ons spellingvraag stuk wellicht spoedig den goeden weg op en kan er weer ordo komen bii hot onderwijs on do spelling onzer taal." Het „Ctr." merkt hierbij op: Dit is inderdaad wel noodig, want, do slordigheid cn onnauwkeurigheid in dc soplling neemt hand over hand toe. En het blijkt maar al te duidelijk, dat daarbij niet slechts do spelling in 't ge drang is gekomen, maar dat ook de stijl en de zinbouw hebban geleden. Herhaaldelijk wordt dooraver geklaagd door examinatoren en anderen. Do „N. K." spreekt van den „spelling- chaos", dien wij thans bij het lager onder wijs beleven. De „chaos" bepaalt zich echter niet ul- leen tot de spelling, noch tot het lager on derwijs. En daarom mag dc oplossing van dit vraagstuk nu werkelijk urgent booten, waarbij dan echter ter dege rekening zal zijn to houden met hetgeen een ervaring rijke uitgever over den afkeer, welke bij het publiek togen het Kollewijnsch blijkt te bestaan, aan prof. Van Wijk mede deelde. LAND- EN TWBNBOSJSXftl Bestrijding van Mond- en Klauwzeer. Studiereis naar Duitschb: 1 on Denemarken. In opdracht van den minister nenlandscho Zaken cn Landbouw do directeur van den Vcearlsonijkiu' i Dienst, dr. Berger, cn do directeur u Rijksserumiuricliting, dr. Lourcns, vi b naar Duitschland cn Denemarken begaven, teneinde studio to maken van het vee-' marktwezen cn de toegepaste insp-uh' en bij het marktvee met scrum tegen mond en klauwzeer. Tevens zal in het onderzool: worden betrokken het Deenscbc systeem ter bestrijding der ziekte door inspuiting met z.g. reconvalescent serum, tcrwij' een paar belangrijke serum-instituten zullen bezocht worden. Een en ander was door dca min tor reeds in uitzicht gesteld bij do schriftelijke gedachtenwisscling omtrent do Landbouw- begrooting, alsook bij do openbare behan deling dezer begrooting in dc Tweede Ka mer, naar aanleiding van het gesprokene door den heer Van Rappard.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5