WOENSDAG B JANUARI 1927 18e Jaargang. No. 5469 9a £cicbelie (Bou/to/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voot Leiden ?9 cent per week S 2.50 per kwartaal fly onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bq voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et. met Geïllustreerd Zondfttnïblad 9 ot Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 2 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advorlenllën 30 oent par ragaf Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. - Klelno advertontfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop IO.50. Dll HUMMER RESTART ÜIT TWFF BLADEN- In de Anti-Revolutionaire partij. De oneonigheid in de anti-rev. partij heoffc tocli ernstiger afmetingen, dan wij vermoedden. Het anti-revolutionaire Ko- jnerlid professor de Vissclier heeft de lei- in de oppositie. Hij is ontstemd. Terwijl de anti-rev. Tweede-Kamerfrac- tio voor het Nederlandsch-Belgisch ver was, was hij er tegen. Blijkbaar moral om dezelfde allerdwaaste re den als 'n ds. Lingbeek, omdat hij een ver werking van invloeden uit het Zuiden on- rewenscht acht voor de zelfstandige craclifc van hetProtestantsch karakter het Nederlandsche volk! De Rome-vrees werkt toch waarlijk iterk-benevelend op vele geesten. Maar er is ook nog iets anders, waarom lij moeilijk niet meer met zijn partijge noten op éénen stoel kan zitten. Zoer juist merkt „De Volkskrant" op: ,Er zijn er onder do geloovige protes tanten, die de katholieken hoogstens, en dan nog moeilijk, kunnen dulden. Er zijn er onder hen ook, die, met na me wat sociale aangelegenheden be treft, bedenkelijk conservatief zijn. Merkwaardig of niet,- beide stemmin gen of gesteltenissen dekken elkaar. Men heeft het ervaren aan de beide kleine protestantsclie partijtjes, die naar ds. Kersten en ds. Lingbeek ge noemd rijn, en, stevig anti-Roomsch, zich niet minder stevig aflceerig toonen van aoririe maatregelen. Doch deze dubbele gesteltenis blijft niet tot de afgescheiden groepjes be perkt. Men treft ze ook in de grootere poli tieke partijen aan." Ook Professor Vissclier schijnt niet al- een geraakt te zijn door anti-papisme, naar evenens door conservatisme of oeco- lotmsch liberalisme. Hij vindt n.l., dat de anti-revolutionaire olitiek te veel in socialistische richting aatl Do anti-revolutionaire partij maakt door de oppositioneele Visscher-groep «getwijfeld heeft dr. Visscher z'n vrien den en volgelingen in meerdere of min- lero mate een crisis door. Met belangstelling zien wij naar het ver loop daarvan. Met belangstelling voor de partij, die ras om vele politieke daden van positief L/hristelijk-zijn 1 en van eerlijk karakter- rast handelen zeer sympathiek is. Met belangstelling ook, omdat voor de Katholieke partij het verloop van die cri- iis van beteekenenden invloed zal zijn, als traks weer over samenwerking in het par ement zal moeten worden gesproken en mderhandeld. Dèn zal het van veel belang zijn, of die partij, zooals tot nu toe, het bekrompen en benepen anti-papisme uit haar politiek le arn vrijwel heeft weten te weren, en of zij lal kunnen worden beschouwd, haar histo rie getrouw, als een democratische partij *7 democratisch in gezonden Cbristelijken zin! BUITENSLAND België Mgr. van Roey Kardinaal? Belgische bladen verzekeren, dat men jüi kringen van het Vaticaan verneemt dat de Paus een voorjaarsconsistorie zal Jouden in de tweede helft van Maart of jogin April: Het aantal nieuwe kardina len dat dan benoemd zal worden zal niet Ideer dan drie bedragen, waaronder Mgr. an Roey, aartsbisschop van Mechelen, en Spaansche aartsbisschop en de major- lomus Mgr. de Samper. De universiteit van Leuven. Haar vijfhonderd-jarig bestaan. Ben 28en en 29en Juni a.s. viert de toomsch Katholieke universiteit te Leu- feo, die in 1427 door Paus Martinus V fel Baar vijfhonderdjarig be- aaü" universiteiten van de wereld -o academieën zullen uitgenoodigd worden E Zlck Bij de feestelijkheden, die bij -ze gelegenheid zullen plaats hebben, te D ^rtGFenwoorcHgen. Belgische bisschoppen en de pau- JJke m^i^ mgr. Micara, zullen bij de lecntige herdenking aanwezig zijn. Frankrijk. DE GRANDE CHARTREUSE. schandelijke Loge-manoeuvre. ii?C„„t2'r^?SI>0IldeIlt „Msb." te Pa- schrijft: g kwestie van het wederbevolken van r. n .Chartreuse" is op het tapijt mlicrrr ev1°^'1n§: van de streek, zelfs van de odr-n 8 flePar|ementen, heeft aange- een reusachtige petitie te doen hou den om te doen blijken, dat zij den te rugkeer der Kartuizers wenscht. De plaat selijke besturen houden die echter tegen. Daar het ontzaglijke monument een mine dreigt te worden en de staat, die de prachtige gebouwen en bezittingen g-e- roofd heeft, ze niet kan of wil onderhou den, is de vrijmetselarij bevreesd, dat de Karthuizers er den een of anderen dag zullen terugkeeren met behulp van den volkswil, die niet zal toelaten, dat een der meest beroemde kunstmerkwaardighe den van Frankrijk in puin valt. De loge meent nu het middel te hebben gevonden, voorgoed den terugkeer der pa ters te belatten. De senator en oud-minis ter Perrier, bekend radicaal en vrijmet selaar, wil n.l., dat de Grande Chartreuse wordt geschonken aan den Volkenbond voor het instituut voor intellectueele sa menwerking om er een internationaal rusthuis voor intellectueelen van te ma ken. Het is op zichzelf reeds een schande, geroofd goed ten geschenke te geven, maar nog ergerlijker zou het zijn, als het instituut een dergelijk geschenk zou aan vaarden, waar do Katholieken nooit ge bruik van zouden kunnen maken, daar die goederen door het kerkelijk interdict z'jn gelroffen. Het blijkt nu, dat reeds in 1922 de ka mers van koophandel van de streek, die van Grenoble, Nice, Ghamberg, Annecy en Gap, zich officieel hebben uitgesproken vóór den terugkeer der Karthuizers, als een eisch, door de industrieele, cominor- cieele en agrarische belangen der streek opgelegd. Die kamers omvatten de '12de economische groep en die had in haar bij- eenkoïhst van 1922 reeds besloten, aan de regeering den terugkeer der Karthuizers te vragen. Het is van belang, dat ook de Katholie ken in het buitenland er zich van overtui gen, welk gebruik men van het I.C.I. wil maken. Zoo dat instituut zich tot de ma noeuvre leent, dan zal men tevens op de hoogte zijn van de bedoelingen van hen, die het leiden. Een dergelijk geroofd cadeau is echter iet alleen voor hen, doch voor ieder fat soenlijk mensch onaanvaardbaar. Minister Briand voor de Kamercommissie Twee groepen in het kabinet. De verklaring over .de buitenlandsche politiek der regeering, welke Briand he den voor de Kamercommissie van Bui tenlandsche Zaken zal afleggen, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Gedu rende de laatste dagen heeft men zich namelijk afgevraagd of het kabinet in zijn geheel een bepaalde buitenlandsche poli tiek volgt, althans ten opzichte van Duitschland. Te oordeelen naar de mee ning van een aantal bladen, is het kabi net in twee groepen verdeeld. De meerderheid zou zich voorstander hebben getoond van de politiek van Ma rin, n.l. dat Frankrijk zich te Locarno en Thoiry groote offers heeft getroost, en daarvoor niets, in de plaats heeft gekre gen, behalve dan de weigering van Duitsch land om zijn Oostelijke vestingen te ont mantelen. Men beweert, dat Briand op een gele genheid wacht om zijn welsprekendheid aan te wenden ten gunste van de verwe zenlijking der Locarno-idealen en, door de Kamer achter zich te scharen, zijn tegenstanders te overtroeven. Het kabinet kwam gistermorgen bijeen om te vernemen, wat Briand voornemens is te doen. Men was natuurlijk van mee rling, dat er bij dezen kabinetsraad wel harde woorden zouden vallen. De crisis- enthousiasten werden echter teleurgesteld, want bij het verlaten der bijeenkomst ver klaarde de Fransche minister van Buiten landsche Zaken, dat het kabinet tot vol komen overeenstemming was gekomen en deze verklaring werd door verschillende zijner collega's bevestigd. Heden zal men dus waarschijnlijk in de samenvatting van Briand's verklaring, welke aan de pers zal worden verstrekt, een officieele lezing krijgen van het standpunt der re geering met betrekking tot haar relaties met Duitschland, in het licht der huidige gebeurtenissen bezien. Italië. Organisatie der Italianen in het buitenland. Begonnen wordt met Z.-A m e r i k a. Nu Mussolini alle autoriteiten in Italië heeft_ ondergebracht in de fascistische partij en, voor zoover zij geen deel van deze partij wenschten uit te maken, van hun functies heeft ontheven, is de dictator begonnen een plan uit te werken tot het organiseeren van de vele Italianen, die in het buitenland wonen. Alle Italiaansche vereenigigen in Argentinië en Chili zul len worden vereenigd in centrale fascis tische troepen, die onder één Centrale Ko loniale Commissie komen te staan. De vice-presidenfen van deze commissie zul len de voorzitters van de afzonderlijke vereenigingen zijn. De zetel van de Cen trale Koloniale Commissie zal waarschijn lijk te Buenos-Ayres worden gevestigd. Deze zal met den Italiaanschen diploma- tieken dienst samenwerken. Mussolini begint met de organisatie der Italianen in Zuid-Amerika, omdat daar het aantal Italianen zeer groot is. Daarna zullen waarschijnlijk gelijke orga nisaties in andere landen gesticht wor den. Roemenië. Een Roemeenspho luchtvloot. Naar uit Boekarest gemeld wordt over weegt do minister van oorlog een Roe- meensche luchtvloot in het leven te roe pen. Elk van de 71 districten zal de kos- len voor een vliegtuig voor zijn rekening moeteu nemen. Rusland „De Boeren zullen Rusland redden". Indrukken van een Italiaansch journalist. De Turijnsche „Stampa" publiceert de resultaten van een enguête van een harer redacteuren. Luciano Magrini, in Sovjet- Rusland. Magrini -is tot de conclusie ge komen, dat de groote meerderheid der Russische hoeren tegen het bolsjewisme gekant blijft. Zoo zijn er, volgens com munistische statistieken, zegt Magrini, in het district Kadain op 26.000 inwoners 13 connnunsten. In Smolensk moeten op 32.000 inwoners slechts 28 communisten zijn. Het platteland, zoo concludeert de „Stam pa"-redacteur, is trouw gebleven aan zijn patriarchale levensopvattingen. Het on derwijs neemt er toe, en over weinige ja ren zullen de boeren de leidende klasse zijn, die Rusland zal redden. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De situatie buiten Sjanghai opgeklaard. Doch binnen worden ernstige moeilijkheden gevreesd. De situatie is te Sjanghaioenigszins opgeklaard ten gevolge-Van de militaire successen van Soen-Tsjoean-fang, die de geheele provincie Tsjekiang schijnt te be- heerschen. Maar al is nu het gevaar van een optrekken der Cantonneezen naar Sjanghai verminderd, binnen de stad blijft het gevaar dreigen van arbeiders- ongeregeldheden. Een trams laking heeft het tramverkeer in de internationale ne derzetting stilgelegd en het schijnt, dat dit de inleiding is voor ernstiger moei lijkheden. Buit e*n land sche troepen te Sjanghai aan wal gezet. Volgens ontvangen telegrammen uit Sjanghai, welke evenwel nog niet offi cieel bevestigd zijn, zijn vierduizend man troepen geland. Inmilitaire kringen wordt verklaard, dat minstens 25.000 man noodig zijn om, indien nood'g, de concessies te kunnen verdedigen. Een manifest der Chineesche christenen. Poging tot vorzoening met anti-christelijke beweging. De Woehan-commiss:e van Chineescne christenen heeft een document gepubli ceerd, dat zich heftiger tegen de wester- sche christenen keert, dan ooit een niet- christelijke Chineische organisatie heeft gedaan. In dit manifest wordt het ge- meent(i>estuur van Hongkong er van ba schuld'gd. den invoer van christelijke ge schriften verboden te hebben, omdat liet christendom de vrijmaking verdedigt van het Chineesche volk en de omverwerping van het imperialisme. „Als er buiten landsche missionarissen zijn", zegt liet manifest, „die hun eigen land meer lief hebben dan Christus, en die niet genegen zijn te helpen bij onze nationale revolu- lionnaire beweging, dan wenschen wij hen zoo spoedig mogelijk te zien vertrek ken. Wij moeten hard werken voor de on afhankelijkheid van de christelijke kerk, opdat die bevrijd worde van do overheer- sching der buitenlanders." Deze Chineesche christelijke organisatie komt verder lot de conclusie, dat dc anti christelijke beweging in China als vriend en niet als vijand moot worden behandeld. „Onze eerste plicht is", zoo zegt het manifest, „onze zonden te belij den en daarom zijn de Chineezen, die te gen de feilen van de westersche christe nen verzet opwekken, onze vrienden." Dit manifest heeft de bedoeling de Cli neesche christenen te verzoenen met den steun, die door de anti-christelijke agi tatoren aan de. nationale regeering wordt verleend, en een verontschuldiging te bic den voor het in beslag nemen van de scholen, ziekenhuizen en andere instellin gen der westersche christenen in China. Er zijn ook aanplakbiljetten verspreid, waarop deze Chineesche christenen stu denten zegenen, die zwarte duivels uit drijven, waarmede do vreemdelingen be doeld worden. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Gewapend verzet van Katholieken? Naar uit Mexico wordt gemeld, zou eindelijk oen gewapend verzet van de 1 Katholieken in Mexico zijn uitgebroken. indien tenminste de door het Mexicaan- sche ministerie van Oorlog gepubliceerde verklaring juist is. Men moet echter met dergelijke berichten zeer voorzichtig zijn! Volgens genoemde verklaring is Aarts bisschop Orozco y Jiminez in den staat Jalisco een opstand begonnen. Hij ver scheen in oen kamp van spoorwegarbei ders bij La Quemada aan den Zuid-Pa- cific spoorweg, met een vaandel, waarop do woorden stonden: Vivo Ghristo Rey. Onmiddellijk schaarden zich 400 arbei ders achter hem. Volgens een niet beves tigd bericht ging hij vervolgens naar Atstonilco, waar het aantal zijner volge lingen tot 2000 steeg. Zijn „leger" bevindt zich nog in den staat Jalisco. Aartsbis schop Orozco stamt uit oen adellijke Spaansche familie en is een persoon, die veol invloed bezit. Zulk een optreden schijnt echter in strijd met de instructies van het Episco paat, om af te zien van deelneming aan eenig gewapend optreden togen de regee ring. Intusschen houdt men nauwlettend liet oog op de gedragingen van Adolpho de la Huerta, den leider van den opstand in 1923, die als een zeer gevaarlijk tegen standen wordt beschouwd. Hij bevindt zich thans te Los Angeles, maar slaat in voortdurend contact met de leiders van het verzet in Mexico. Generaal Garcia van zijn pest ontheven. Men herinnert zich het bericht, dat de commandcerende Generaal Garcia een priester aan het sterfbed van zijn moeder liad geroepen, om haar ondanks de wet telijke bepalingen dat een niet-ingeschre- ven priester zijn geestelijke bediening niet mag uitoefen-en, de laatste H. Sacra menten toe te dienen. De „Oss. Rom.'5 verneemt thans uit Mexico, dat de generaal van zijn comman- dantspost is ontheven. President Galles heeft dien--mae. li-egel getroffon, omdat de generaal, door zijn persoonlijke tusschen- komst „op ernstige wijze de heerschéivde weiten had geschonden.5' biwjepslaisd_ De volledige tandprothese. Inwerkingtreding van de wet 30 Januari a.s. De onlangs door do Eerste Kamer aan genomen wet tot herziening van de uitvoe ring van det wet van 29 Juni '25 (volledige tandprothese) is den lOden Januari 1927 in het Staatsblad geplaatst. Deze wet treedt in werking met ingang van 30 Ja nuari 1927. Krachtens de bepalingen van deze wet moeten zij, wier bewijzen van vestiging zijn geviseerd ingevolge do wet van 29 Juni 1925, binnen 30 dagen na don dag, met ingang waarvan deze wet in werking treedt, dus voor 2 Maart a.s. aan den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid de in de wet genoemde stukken ovcrleg- gen. Deze stukken zijn: het ingovolge de wet van 29 Juni 1925 geviseerde bewijs van hun vestiging; het bewijs van hun vesti ging hier te lande voor 10 Juni 1913; de bescheiden, waaruit blijkt, dat zij voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten, alsmede de bewijzen hunner opleiding. Do aandacht wordt erop gevestigd, dat zij, wier stukken op 1 Maart 1927 nog niet in het bezit van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn, onherroepelijk het uit kracht van do wet van 29 Juni 1925 verkregen visum zullen verliezen en in geen geval het nieuwe visum zullen kunnen ver krijgen. Uit de Zuiverindustrie. D e D i r.-G en. v. d. Arbeid roept part ij en tot een bespreking op. Naar wij vernemen heeft de directeur- generaal van den Arbeid de vertegenwoor digers van allo werkgevers- en werkne mersorganisaties in de zuivelindustrie (boter-, kaas- en condensfabrieken, melk inrichtingen) uitgenoodigd, om op 8 Fe bruari o.k. een bespreking te houden over de regeling der werktijden in de zuivelin dustrie voor het jaar 192728. Wij herinneren er in dit verband aan, dat met toestemming der werknemersbon den. sodert eenige jaren in de zuivelindus trie een gemiddelde werkweek van 50 uur bestaat, in plaats van een 48-urige. Het conflict in het taxibedrijf te Amsterdam. Conferentie met den Rijks- bemiddelaar. Naar wij vernemen heeft de Rijksbcmid- delaar Mr. S. do Vries Czn., beide par tijen, betrokken bij de staking in het taxi bedrijf te Amsterdam, tot een conferentie op hedenmiddag opgeroepen, voor heb ver strekken van inlichtingen nopens dit con flict. Boringen bij Groenlo. Tweede Icolenlaag gevonden. Naar de „Tel." verneemt, werd officieel HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Briand zal vandaag een verklaring af leggen omtrent de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Chineesche Christenen tegen do vreem delingen. In México zou gewapend verzet tegen de Kerkvervolging zijn uitgebroken on der leiding van een Aartsbisschop BINNENLAND. Een studiereis betreffende bestrijding Mond- en Klauwzeer naar Duitschland en Denemarken. (L. on T., 2do blad). De roofmoord op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage; duizend gulden belooning voor een goede aanwijzing. (Gemengde Berichten, 2e blad). een tweede kolenlaag geconstateerd bij do boring Hupsel, welke door de Nederland sche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Heerlen, ten Noorden van Groenlo wordt uitgevoerd. Tevens weet het blad mede te deelen, dat de boring Meinsink, die door boveno-c- noemde maatschappij ten Westen van Groenlo werd uitgevoerd, zich nog steeds in het zout bovindt, nu reeds ter dikte van bijna 400 meter. Borgstelling door aannemers. Tegen een architect. Naar men ons mededeelt is op een bij eenkomst van gegadigden voor den bouw van drie scholen te Alkmaar besloten voor die betreffende kwesties geen inschriifbil- jetten in te voeren, hetgeen voortvloeit uit de weigerachtige houding van den ar chitect om een in die bestekken voorko mende verkapte borgstellingsclausulc uit do bestekken te schrappeni De Tabakswet. Een adres. Do Eerste Nederlandsche Bond van Klemfabrikanten in de Rigarenindustrio, gevestigd te Amste- lam, heeft naar aan leiding van bet antwoord van den minis ter van Financiën aan B. en W. van Am sterdam inzake steun aan kleinfabriknten, een adres gericht tot de loden der Tweede Kamer, waarin wordt herinnerd aan do woorden van destijds minister Coli'n over do tegemoetkoming aan de kleinfabrikan-' ten. Adressant betoogt, dat nooit in dien geest is gehandeld en verzoekt bij de Re geering er op aan te dringen alsnog fin-'n- eieelen steun ter stabiliseering van hun bedrijf aan de klein-fabrikanten te verlce- nen. De fiets in ons land. Op elke drie inwoners één 1* ij w i e 1. Wist gij dat lezer? Elke zeven inwoners van ons land wij ontleencn do gege vens aan „De Kampioen", het orgaan van den A N. W. B bezitten twee -fietsen 1 In den aanvang stond het groote publiek er misschien wat wantrouwend tegenover, thans is de fiets een gebruiksvoorwerp ge worden, dat niet meer kan worden gemist. Reeds in 1899 was cr in ons lr.nd' op elke 53 inwoners één rijwiel en het is daar na steeds crescendo gegaan: inwoners 1900 1 rijwiel op 45 1901 1 38 1902 1 33 1903 1 28 1904 1 24 1905 1 20 1906 1 17 1907 1 15 1908 1 13 Vijf jaar daarna was de verhouding ge wijzigd in 1 9 in 1917 telde men alreeds 1 rijwiel op 8 inwoners, in 1918 1 op de 7 en in 1919 1 op de 6. In 1924 en 1925 was de verhouding on geveer 2 rijwielen op de 7 inwoners. En thans vindt men op elke 3 inwoners 1 rij wiel Meer dan twee millioen rijwielen in Ne derland, het is voorwaar geen kleinigheid. Als men den levensduur van een rijwiel op tien jaar stelt, blijkt, dat de bevolkjng elk jaar ongeveer tweehonderdduizend rijwielen noodig heeft. En stelt men den gemiddelden prijs van een rijwiel op zeventig gulden dan vertegenwoordigt dit een bedrag van on geveer veertien millioen gulden, terwijl dan per jaar nog ongeveer zes millioen gulden voor de staatskas opgebracht wordt. Toch wordt met de belangen der wielrij ders nog niet steeds voldoende rekening gehouden. Hopen wij, dat de' uitvoering \an het wegenplan de zoo noodigo verbete ring brengt. Rijkskieskring 's Gravenhage. De Centrale Raad van de R. K. Kiesver- eeniging „Rijkskieskring 'a Gravenhage" heeft in do vacature van Prof. Dr. A. Ste ger tot voorzitter gekozen prof. mr. Ver aart met 00 van de 75 stemmen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1