na mooi opbrengen van do mïdvoor van li. en S., kan bij eindelijk den keeper van Iiisse verschalken (4—1). Dan krijgt kort san elkander Lisso twee penalty's to ne men, die Wassenaar beiden benut (G—1). Even later kan v. Diest eenige harde scho ten cornei' werken, die niets opleveren. Eenmaal kan Buschman nog doelpunten j(71) en met dezen stand komt liet einde. Hcfc vras een snannendo wedstrijd in goo ide verstandhouding gespeeld. DIOC. ÏIAARL. BOND. Overzicht. Er is van het mooio programma maar iveinig terecht gekomen doordat tal van yeldeil afgekeurd werden. R.K.V.Z. won zooals te verwachten was met 41 van Geel Wit O.V.V. trok wegens ziek to van enkele spe lers met slechts cicht man naar Haarlem. Spoedig viel een der spelers, die gebles seerd geraakte, uit en do scheidsrechter ^taakte daarop den wedstrijd. O.V.V. stond loon met 30 achter. Teijliagen II boekte een eclatante over winning op A.V.V., terwijl Leiden III een ferooto nederlaag leed tegen Lisse III. Dc uitslagen. Eerste klasse B. Haarlem: R.K.V.Z.Geel Wit 41 Tweede k I a s se C. Zandvoort: T.Z.B. IO.V.V. I 30 (gest.) DerdoklasseG. Sassènhoim: Téijlingen IIA.V.V. I G—0 Vierde klasse G. Lisse: Llssc IIILeiden III G1 V r i e n d s c h a p p e 1 ij k. Oogst geest: O.V.V. II—S.J.C. III 3—1 R.K.V.Z. I-Geel Wit I 4—1. Op het R. K. Sportpark aan do Molen- wcrflaan te Heems-tode had. gisteren do 'Huarlcmscho derby plaats tusschen bo ven ge uoenido elftallen welke als een at tractie geldt in de Haarlemsche R. K. sportwereld en altijd veel belangstelling trekt. Als scheidsrechter P. v. d. Lans beide elftallen tusschen de lijnen fluit stellen zij zich op, elk met één invaller. Voor rust .wegen beide partijen goed tegen elkaar op. Beurtelings komen beide doelen in ge- •vi' en als er ongeveor 20 minuten ge speeld is weet Lou Stevens voor Geel Wit to doelpunten (01). In deze stand komt geen verandering meer tot het theedrin ken. Do tweede helft zet R.K.V.Z. goed in. Direct vanaf den aftrap brengt het nrid- dentriö van do Zwaluwen goed op, want zij gaan prachtig combineerend op bet Geel Wit-docl los, waar A. v. d. Bosch den bal in het net loopt en do partijen op ge lijken voet brengt (1—1). Als Geel Wit weer aftrapt, nemen do Zwaluwen onmid dellijk het leder over en cvon later moet de Geel Wit-keeper zwichten voor een schot van Toontje de Vries, hetwelk hem te machtig blijk' (2—1). Dan is Geel Wit oven aan het woord, doch de Zwaluwen- achtorhoede blijkt niet moer te passeeren. Dit overwicht duurt niet lang, want spoe dig nemen do Zwaluwen weer het offen sief over en niet zonder succes. In deze pe- riodo weten do Zwaluwen nog tweemaal te scoren door toedoen van A. v. d. Bosch en als einde aanbreekt is R.K.V.Z. er in ge slaagd de beide punten in do wacht te sleepen dom- Geel Wit met 41 te slaa-n. Scheidsrechter P. v. d. Lans leidde dezen wedstrijd goed. Teijlïngon II— A.V.V. I 6—0. 'Als om uur scheidsrechter A. Steyger nog niet aanwezig is, wordt met goedvin den van boirlo partijen besloten te begin nen ondor leiding van een speler van Téij lingen. Teijlingcu trapt af en A.V.V. neemt on middellijk den bal over, maar stuit op de verdediging. Dan gaat Teijlingen er van daar, de linksbuiten zet keurig voor, do linksbinnen is er bij als do kippen en doel punt onhoudbaar 10. Als weer is afge trapt, is scheidsrechter Steyger versche nen on deze neemt de leiding over. Teij lingen werkt wat zij lean on weer is het de linkorwing die een keurig doelpunt maakt (20). Er is dan 20 minuten gespeeld. Dit is A.V.V. te bar en zij zet geweldig op, maar al spoedig blijkt, dat zij er niet veel van maakt, daar de spelers maar raak trappen en soms ook wel iets te woest, "waarvoor de scheidsrechter menigmaal moot fluiten. Weer gaat Teijlingen op het ÏA.V.V.-doel af en heb is do linksbuiten, die kien bal in heb net doet verdwijnen (30). ÖV.V.V. wordt hierdoor ontmoedigd en be gint nu te kankeren tegen den scheids rechter. Een speler van A.V.V. verlaat Id an heb veld. Het spel gaat dan vrijwel gelijk op en neer. Intusschen komt de uit liet veld geloopen speler weer het veld in, tiij raakt den bal aan, maar de scheids rechter fluit af; liij wil hem uit het veld ^verwijderen, doch mot goedvinden van Teijlingen kan hij verder spelen. Nu ech- ilor verlaat een andere speler van A.V.V. liet veld en komt niet meer terug. Hierna 5s het rusten. Als weer is begonnen, is heb Teijlingen 'die nu het spel in handen heeft, daar A.V. V. nu met 9 man speelt. Geleidelijk wordt do stand opgevoerd tot 0—0. A.V.V. maak te zich menigmaal belachelijk door hun spel, doch het bestuur van Teijlingen ver bood den supporters te appelleercn, waar aan dan ook gehoor werd gegeven. Als 'scheidsrechter Steyger einde fluit, heeft Teijlingen dezon wedstrijd verdiend ge wonnen. Do scheidsrechter was voor zijn taak berekend. i':. KORFBAL. De uitslagen, ft WESTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse Noord. lAVlam: D.T.V.Excelsior 33 Eerste klasse Zuid. R'dam: O.S.C.R.—H.K.V. 3—1 Dordrecht: DeelosVitesse 42 T we ode klasse F. Leiden: Fluks IIIEmma 31 Den Haag: Ons Eibernest IIII.K.V DeetcsVitesse 42. Het Dordtsche klei-terrein was één groo- le modderpoel, maar om Vitesse geen vcr- gecfsclie reis te laten maken werd besloten den wedstrijd te spelen. Door het onver wachte wegblijven van mej. Rossen en'Be- zuyon had Vitesse slechts tien spelers (slers), waar tegenover Dcetos liet uitval len. Ruim twintig minuten te laat begon dc wedstrijd. Deetos met do Moy-do Graaf en mej. Voordeuberg voor de korf, was het meest in aan aanval. Echter vormden Uit- lenbrockv. Dissel met mej. Schijfsma een hecht bolwerk in de Leidschc verdediging, ■waartegen de Dordtsche aanvallen veelal doodliepen. De beide middenvakken be slaande uit één heer en twee dames brachten den bal goed door, maar- onder schepten weinig; <ic Vitesse-aanval miste een leider, die er den noodigen samenhang in bracht. Nu bleef hot bij eenige sporadi sche doorbraken van Blanken en oen enkel schot van v. d. Noordaa, waaruit echter geen doelpunten ontstonden. In hel mid !cn der eerst" helft kreeg Doetos door een vèr schot van de Graaf do leiding (1—0). Met dezen stand kwam do rust. Viak na de" rust vergrootte do Graaf den voorsprong, toen de gladde bal onder de handen van v. Dissel doorgliplo (20). Kaiser kwam toen met twee matig- spelcndo dames in den aanval. Ondanks de weinige steun wist Kaiser door taai vol houden twee doelpunten to scoren en was de stand gelijk (2—2). Heftig werd daarna om de leiding gestreden. Zoowel van Dis sel als mej. Schijfsma en Uiltenbroek kwa men zonder veel moeite laugs hun tegen standers, maar zij bleken geen van drieën bij machte het leder in den korf te depo- neeren. Ter andere zijde raakte do Vitesse-ver- dediging uitgespeeld en zoo bezorgdon Wijnhoven en mej. Stempels tenslotte Dee tos oen even onvcrwachto als geflatteerde overwinning (42). Do heer Schmidt leidde den wedstrijd met vaste hand. Een „Zwaluwen"-vereeniging. Naar wij vernemen, bestaan er to Am sterdam plannen om tot do oprichting te komen van con Korfba!-„Zwaluwen"-ver- cenrging, op gelijken leest geschoeid als do bekende voetbal vereeniging „Do Zwa luwen.'' Het doel is do propaganda voor de korfbalsport uit te breiden niet alleen cvor de Nederlaudsohe provincies Zoo- land, Noord-Brabant enz., doch ook in het buitenland, waarbij vooral aan het spelen van demonstra tiowedstrijden in Westfalen, in Duitschland., gedacht wordt. CRICKET. Wordt de 1e klasse competitie gesplitst? Door de tweede klasse kampioenen van den Ned. Cricketbond, namelijk A. C. G. (Amsterdam) en Phoenix (Den Haag) is toelating tot do eerste klasse gevraagd, in verband, waarmede liet bandtsbeistuur splitsing der eerste klasse in twee af doe lingen overweegt, gezien het feit, dat liet totaal-aantel clubs nu op 15 zou komen. Naar wij vernemen heeft het bondsbe- stuur tevens onder do cerste-klasse-ver- cenigingen een enquête uitgeschreven over do vraag of do competitie in haar tegen- woord) gen vorm (systeem-Do Meyere) al dan niet dient te worden gehandhaafd. Het systeem-De Meijero is, aldus het „L. Dagbl." goed beschouwd een navol ging van het Engelscho county'-systecin. ooals men weet laat men do in een be paalde afdeeling uitkomende elftallen op oen min of meer willekeurige manier oen aantal wedstrijden spelen. Enkele elftallen ontmoeten elkaar twee keer, anderen één keer, sommigen zelf geen enkele maal; het aantal wedstrijden dat do verschillende elftallen spelen is trouwens ook niet ge lijk. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke competitie niet bepaald do juiste krachts verhouding der deelnemende elftallen zal weergeven, maar aangezien in cricket, meer dan in elke andere talc van sport, andere factoren dan alleen cricketcapaci teiten een rol spelen en waar dc uitslag van een cricket wedstrijd gelukkig nog niet van alles-overhcerschend belang is, doel dat or per saldo weinig toe, zoolang tegen over clit nadeel werkelijk voordeelen staan. Eu dio voordeelen zijn er ongetwijfeld; zou men anders in Engeland nog steeds dit systeem voorstaan? Wat intusschen voor liet Engclscbe cricket goed is, behoeft dit natuurlijk nog niet voor ons land te zijn. Een van do voornaamste redenen waarom destijds 'het systeem-De Meijero werd ingevoerd was het isolement van do Oostelijke clubs. Quick en P. W., hoewel aanvankelijk te zwak voor do Westelijke klasse, waren toch hun Oostelijke milieu ontgroeid en waar indeeling der Oostelijke clubs zonder meer in de eersto klasse bezwaarlijk was met het oog op verro reizen, werd toen het systeem-Do Meijero ingevoerd. Dit systeem heeft voor do Oostelijke clubs on getwijfeld voordeelen gebracht. Quick in meerdere male, P. W. iets minder, verbe terde haar spelpeil in do laatste jaren. En daarenboven, heel wat zwakkere elf tallen ontkwamen er juist door het sys teem-Do Meijer© aan, dat zij door de ster kere en bijkanis onverslaanbare clubs als do Haagsclie twee keer per seizoen wer den gekraakt. Ongetwijfeld valt cr van die Sterkere elftallen iets te loeren, maar aan den anderen kant is het vooral voor jonge spelers fnuikend ettelijke malen in liet veld te moeten met de wetenschap gekraakt te zullen worden. De Haagsclie wij hebben daarop al zoo dikwijls ge wezen vormt een klasse op zichzelf en !o weinig andere clubs helaas benaderen haar spelpeil om daaruit een afzonder lijke klasse te vormen. Wil men thans bet syslecm-De Meijero afschaffen dan rijst onwillekeurig de vraag of men nu geen rekening meer behoeft te houden met liet isolement der Oostelijke clubs. Wij zouden deze vraag ontkennend willen beantwoorden. Cricket heeft ïn de laatste jaren in het Oosten niet zoodanige vor deringen gemaakt, dat het instellen van een Oostelijke eerste klasse gerechtvaar digd zou zijn. Het zou dan moeten gaan ten koste van liet spelpeil van Quick en P. W., die dan evenals de Haagsclie in het Westen, in het Oosten een klasse op zich zelf zouden gaan vormen maar dan in tegenstelling met H. C. G. in hot ge heel geen tegenstanders zouden vinden. Iloe wij do zaak ook bezien, do voor naamste reden waarom destijds liet sys teem-De Meijere werd ingevoerd bestaat ook thans nog; het geeft ook thans nog verschillende voordeelen en in deze om standigheden kunnen wij niet inzien dat het noodig is om cr thans van af to wij ken. Ook Ajax heeft zich vóór handhaving van bet systeem-Do Meijere uitgesproken. SCHERMEN. Leitlsche Schermvereen. en Thcr. Dc Leidenaars winnen den Gremc r-w isselprijs. In de bovenzaal van sociëteit „Amicilia" had (gistermiddag dc schermwedstrijd plaats op sabel, degen en floret, gehouden om den Gremer wissel prijs tusschen de Leidschc Schormvereeniging en Thor uit Rotterdam. Evenals de beide vorige jaren wist ook lieden Leiden beslag om den prijs te 'leg gen, zij het dan ook, dat het aantal treffers den doorslag moest geven, waaruit wol blijkt, dat dc wedstrijden een uiterst span nend verloop hadden. Op degen verloor Luylen (Thor) van Ilenny, Verkuyl en de Jong en won van Maurenbrcclier; Coster won van Mauren- brecher, Henny en Verkuyl en verloor van leapt, do Jong; Wiarde won van Mauren brcclier en Verkuyl en verloor van Henny en de Jong; terwijl van Wieringen won van Maurenbrcclier, Henny en de Jong, docii verloor van Henny, zoodat de Rotterdam mers met 9 gewonnen tegen 7 verloren par tijen zegevierden. Op floret waren de resultaten als. volgt: \Vicrda wint van Bruins en verliest van Henny, Lchmanu en de Jong; van der Voodt wint van Ilenny en Lchmanu en ver liest van- Bruyns en do Jong; Luylen wint van Bruyns, en de Jong, doch verliest van Henny en Lehmann; Landa wint van Bruyns en Henny en verliest van Lehmann en de «Tong. Leiden won derhalve met 97 Op floret was de strijd al bijzonder span nend. Do uilslagen waren: Wicrda wint van Bruyns en verliest van Henny, Leh mann en de Jong, van der Voodt wint van Henny en Lehmann, doch verliest van Bruyns en de Jong; Luylen wint van Bruyns en de Jong en ve'rliest van Ilenny en Lehman; Landa'wint van Bruyns en Henny cn verliest van I.vhmanivcn dp Jong De uitslag-was derhalve, dat béide'ver- eenigingen 8 partijen gewonnen hadden. Evenwel had Leiden 4£' .ontvangen tref fers, tegen Rotterdam 46, zoocl-ateerstge noemde het Gremer-bèeld opnieuw won. ZWEMMEN. Dc Ned. Zwembond en hei amateurisme. De Commissie tot herziening van het wedstrijd- en kampioensreglement van den Ned. Zwembond is, naar wij vernemen, mot haar ontwerp gereed gekomen en heeft 't concept daarvan bereids aan het bestuur van den Ned. Zwembond aangeboden. Ge noemde commissie heeft in li-aar ontwor pen reglement tevens de amateursbepalin gen neergelegd. Zij luiden als volgt: Een amateur is iemand, die nooit deel genomen heeft aan wedstrijden om geld prijzen of deze prijzen aangenomen heeft, noch bij zwemmen, noch bij eenige andere athletische sport; b. die nooit het zwem men of eenig andere athletische sport heeft uigeoefend of ondlrwczcn om geld; c. dio nooit, bij zij weten en zonder protest, deel genomen heeft in oenigen wedstrijd of de monstratie met iemand die' geen .amateur is| behalve tijdens zijn dienst hij leger of vloot en dan slechts bij militaire of marine wedstrijden. .Iemand, die professional is in welke sport ook, wordt ook als een professional in het zwemmen beschouwd. Biljarten, dammen, schaken, kolven of dergelijke spelen binnenshuis worden niet gerekend tot athletische spelen of oefenin gen, welk in de open lucht plaats vinden. Op bovenstaande voorschriften gelden do volgde uitzonderingen. a. Leeraren of onderwijzers, die overdag in scholen voor algemeen vormend onder wijs werken en aan hun scholieren zwem les geven als deel van het schoolonderwijs, en leeraren aan avondscholen, georgani seerd door locale opvocdings-autoriteiten, die naast andere vakken ook het zwemmen aan hun leerlingen onderwijzen, brengen daardoor hun amateurschap niet in ge vaar. b. Amateurs, die betaald worden als onderwijzers in het redden van drenkelin gen, in cursussen georganiseerd door hun nationale vereeniging lot redding van dren kelingen, brengen daardoor hun amafeur- schap. niet in gevaar. Amateurs brengen hun amaleurschap niet in gevaar door het deelnemen met of tegen professionals vooropgezet dat er geen geldprijzen uitge- geloofd werden in baseball, cricket, voetbal, golf, slagbal, lacrosse, tennis, racket, hockey en curling, c. Een amateur mag deelnemen aan schietwedstrijden tus schen vrijwilligers en het leger, of aan brandweer wedstrijden, of aan wedstrijden in schieten c-n zeilen en aan elk tijdver drijf, dat niet valt onder de definitie van Athletische oefening. Geen enkel lid van den N. Z. B. mag zonder toestemming van dien bond deelne men aan zwemdemonslraties in theaters, cursussen, of optreden voor films, etc. De amateursbepalingen van den N. Z. B zijn bindend voor alle leden, aangesloten vercenigingen en bonden van den N. Z. B., zoowel in binnen- als buitenland, Een amateur, die de amaleursbepalingen heeft overtreden, alsmede beroepszwem mers, kunnen nimmer als amateur hersteld worden. Vergoedingen. net is verboden aan een lid van een ver eeniging, aangesloten bij den N. Z. B., om cenigo tegemoetkoming voor zijn deelne ming aan wedstrijden te ontvangen. De N. Z. B. slaat echter toe een reis- en verblijf kostenvergoeding voor werkelijk gedane uitgaven. Dc rekening van deze vergoeding moet steeds gespecificeerd en onderleekend met de liandteekening worden ingediend bij de betrokken vereeniging. Do N. Z. B. heeft ten allen tijde het recht inzage to nemen van deze rekening en eventueel nadere in lichtingen daarover te vragen. Mocht na onderzoek blijken, dat deze rekening niet naar waarheid is vas tees tel 1, en dat daar op gefingeerde kosten voorkomen, dan heeft de Ï\T. Z. B. het recht over (e gaan tot schor sing of royement van hem of haar dio deze rekening ondertcekènd heeft. Vergood mogen slechts worden de voor een speler persoonlijk uitgegeven kosten van vervoer por trein (ten hoogste tweede klasse) of daarmede gelijk te stellen openbaar ver voermiddel voor intercommunaalverkeer, maaltijden en nachtverblijf tot een redelijk bedrag, en voor zoover die uitgaven voor liet uitkomen in de wedstrijden onvermij delijk waren. Zwemmers naar het buitenland. Deelneming aan wedstrijden in liet bui tenland, georganiseerd door een bond of vereeniging uit een bond, welke is aange sloten bij de F. I. N. A., is den ieden van den N. Z. B. toegestaan, mits bet aantal dagen, dat in het buitenland wordt doorge bracht (reizen niet inbegrepen) per kalen derjaar niet grooter is dan 21. Het verblijf in het buitenland voor een officieelen lan- denwedstrijd zal bij de berekening hiervan niet meetellen. HONDENSPORT. St.-BernharcJclub. Onder enorme belangstelling had giste ren te Amsterdam een wandeltocht plaats van de leden der Hollandsche St.-Bern- hardclub, met bun viervoetige vrienden en vriendinnen. Niet minder dan achttien, meest schitterende dieren werden doör hunne eigenaren vanaf het Beursplein, door de stad naar het Vondelpark geleid. Te voren waren door talrijke photografen opnamen gedaan. Een film-operateur heeft zelfs de wandeling gefilmd, zoodat de tocht in talrijke theaters te bezichti gen zal zijn. Te Leiden in het Casino- Theater. Niet onvermeld mag blijven, dat aan deze tocht werd deelgenomen door een lid uit Duitschland (Duisburg), die deze lange reis maakte met twee St.-Bcrnhards Onze stadgenooten dc heeren G. Boc- zaard cn Aib. de la Rie hadden bij de keuring met hun drie exemplaren veel succes. In 't geheel dus een goede recla me voor dit edele hondenras dat op het opgenblik meer en meer op den voor grond gaat trederr na een langen tijd van achteruitgang. HiüïS EU HOF. PLANTENZIEKTENBESTRUDING !N DEN WINTER. Vorige maal hebben we eon en ander verleid over de plantenziekten en bescha- digingonbestrijding in den winter door middel van afzoeken, snoeien-, spitten en door het beschermen van vogels, doch de incest radicale wijze, om het doel to be reiken is wol <loor middel van spuiten. Bij do bespuiting worden evenwel zoo- wol nuttige als schadolijko dieren gedood, wat in. de toekomst wellicht zal blijken een nadeel te zijn. Tot bet oogonhlik heeft men hiervan weliswaar nog geen na deel' ondervonden, maar dat wil nog niet zeggen, dat liet ten eeuwigen dage zoo doorgaan kan. Do schade van zulke maat regelen ondervindt men eerst na zeer vele jaren en het' .bespuiten is nog niet zoo. bijster oud. Hetzelfde hebben we zien ge beuren met de zoogenaamde schadolijko vogels, die nu beschermd moeten worden om de vogelstand wal op, peil te brengen. Bij het bespuiten met oen voor mensch en dior giftige stof, zooals dat tegenwoor dig ook veel gedaan wordt, heeft men nog liet nadeel, dat men er goed mede moet oppassen wil cr men geen vergiftigingen mede ondervinden. Misschien is liet de lezers bekend, dat de vruchten uil de vereenigde stalen van Amerika tegenwoordig zoodanig bespoten worden, dat in Engeland reeds winkeliers vejbal.'seerd zijn, omdat ze voor den mensch schadelijk fruit in voorraad had den. Hierover behoeft men zich nog niet zoc ongerust lo maken, maar toch is het al een voorproefje van hetgeen men in de toekomst verwachten kan. Overigens zal ik nu geen b^puitingen met giften bespreken, omdat die hoofdza kelijk in den zomer worden uitgevoerd, maar zullen we het hebben over liet spui ten met koomcaxbolmeum. In bespuiting van boomen in den winter dus in de periode, dat de knoppen nog ge heel gesloten zijn, heeft men een zeer krachtig raiddel, orn alle schadelijke in secten en zelfs sommige schimmels te be strijden. Het zijn vooral do kleine, niet meid o hand te verzamelen insecten, zoo als bladluizen, schildluizen enz., dio op dezo wijze absoluut gedood, worden, als men tenminste alle deelen der boomen raakt en dat wil dus eigenlijk zeggen, als men de bespuiting goed uitvoerd. In den winter gebruikt men voor het bespuiten van houtachligo gewassen, de daarvoor speciaal vervaardigde vrucht- boomcarbolineum, dus niet de gewone timmermans carbol iuoum^ die schadelijke stoffen bevat. Deze stof is met water aan te lengen, wat ook met dc gewone niet het geval is en nu is het de kunst, om de oplossing zoo_serk te nemen, dat de insecten gedood .worden, maar dat de boomen er geen na deel van ondervinden. Nu is do meeste gevallen een oplossing van G a 8% zcoï werkzaam en ook kan men dat wol vooi ongeveer alle gewassen gebruiken zonder dat ze er nadeel van zullen ondervinden; alleen perziken kunnen deze sterkte niet verdragen en is liet boter hiervoor een 5-o oplossing te gebruiken. Ook sierhees ters kan men met dezo vloeistof bespuiten, b.v. ook rozen. Bespuit men ze met een 8% oplossing, dan zullen wel do rozen struiken wat later in blad komen dan do niet bespoten struiken maar dat is eer eert voordcel, wijl men dan niet zooveel ge vaar heef van afvriezen. Het carboliiioum is een bestrijdings middel tegen buiten op do hoornen levendo insecten en-eieren daarvan en ook tegen, enkele zwammen. Het helpt dus niet tegen beschadigingen, dio in den boom huizen, zooals b.v. kanker bij vruchtboomen, dat in het hout der boomen woékert. Ook zat het niet helpen tegen niet builen op de schors overwinterende insecten en .tegen insecten, die in den grond hun schuil plaats zoeken. Met een 8"'" oplossing kan men spuiten allo vruchtboomen en strui ken, dus appelen, peren, bessen, kersen, pruimen, morellen, frambozen, kruisbes sen enz. enz. en verder alle sierstruiken, als rozen, syringen, sneeuwballen, jasmij nen, meidoorns (hard noodig) en verder alle gTOolerc boomen, zooals b.v. linden, waarin zoo dikwijls luizen voorkomen kunnen en ten slotte ook alle groenbly- vendo planten waarop luizen en spint voorkomen kunnen b.v. Rhododendrons, waarop bijna altijd spint of trips (o vin den is en ook de z.g. palm (Buxus) die dikwijls geplaagd worden door luizen. Om de bespuiting nog meer nut te doen sorteeren, is het ook gcwonscht, de be spuiting niet alleen uit te voeren bij het levende materiaal, maar om ook liet doo- de onderhanden te nemen; dus cok do schuttingen, waarin zich veel ongedierte schuil houdt en op een nadere wijze niet te bereiken- is. Meteen werkt het nog een weinig conserveercnd op het bespotone, wijl het ongeveer dezelfde werking heeft als liet gewone timmormanscarbolincum, zij het dait ook in geringere mate. Ook klimop tegen muren en schuttingen moet onderhanden genomen worden, wijl ook daar steeds veel ontuig in verborgen zit, wat men in den zomer in de kamer krijgt, door openstaando vensters on ook in do boomen natuurlijk. Voor bet uitvoeren van deze bespuiting maakt men gebruik van een speciaal daarvoor vervaardigd instrument, c-en z.g. pulvcrisateur. Dat is een werktuig, dat in het bezit moet zijn van iederen tuinbezittenp als die tuin ten minste van cenigo afmeting is, anders komt het een beetje duur uit, wijl men. er al gauw c-en dertig gulden voor betalen moot. Men zou het echter ook kunnen probceren met een sterke tuinspuit, die do vloeistof stevig op de boomen en plan ten spuit. Men moet er echter natuurlijk voor zorgen, dat men ook niet teveel vloeistof gebruikt, anclers komt liet IJ duur uit Wat de tijd van spuiten betreft, kan. men het doen tot het moment, dat er werking in de knoppen komt, dan moet men er mede eindigen, anders zouden do bladeren er van te lijden hebben. Men kan het 't beste deen in de maand Februari of ook in Januari. Wie eens een bespuiting uitgevoerd heeft, zal cr nooit meer mode ophouden, want de boomen worden prachtig blank en het cog wil ook wat hebben, nietwaar. v. II. Vragen aan de -Redactie van „De Leid- sche Courant." LEIDEN. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten over de 2de helft van Dec. '26 Br i e v e n Binnenland: Adm. Mi litaire Verplegings inr., Haarlem Direc tie Ned. Spoorwegen, Utrecht'Fonds v. Moederl. Liefdadigheid, Ocgstgeest Mej. L. Holwcrda, Den Haag Bert v. d. Hoogt "Zevenbergen No. 87/3140, Haarlem Ol'f. belast met het toezicht op dc Rijwiel belas lingpl., Harderwijk IjLijksverzckc- ring§bank, Amsterdam Mej. A. Schram, Den Haag Mej. L. Storm, Arasterdam Voorzitter Raad v. Arbeid, Utrecht. Mej. S. Vorstman, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland: P. Bouman, Arnhem Wed. Brakel, Den Haag P. de Bruin, Ondorp J. Burio, Hilversum Wed. F. Diemei, Voorscho ten M. D. Gijsman, Zandvoort Hamil ton Knottenbelt, Leiden Hoogerbrugge Oegstgéest A. yan Holen, Amsterdam G. Lanijver, Wetstraat?? G. Leemans Vugr, Bestert?? Dames Mossel, Amster dam N. Popping, Den Haag P. Stéenbeker, Den Haag A. de Vruis, Rot terdam A. Wever, schipper, Amsterdam Briefkaarten Bur'it onland: George Daulel. Westfalen?? Heimann, Berlin M. Ludins, Berlin Frans Schalier, Wien Schurkoff Prioot, Gli des Wehlers, Duitschland?? 9 briefkaarten zonder adres. ÖLLERLES Hei lange haar komt weer in de mode. De bekende Engelsche deskundige op liet gebied van haardrachten. Gaston Bon don heeft Maandag te Londen een lezing gehouden over de „haarmode". Boudon voorspelde, dat binnen drio jaar het lange baar weer in do mode zal zijn. Tevens verklaarde Boudon, dat hot korte haar zoo populair geworden is dooi de aklie der hoedenwinkeliers. Deze had den steeds beweerd, dat 'n goede hoed uit model gaat #door het te lange haar. j

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6