VOOR ONZE RAADSELWEDSTRIJD met een woord vooraf. Lieve Neefjes eu Nichtjes! Ik beloofde vandaag klaar te komen en ik hen klaar Ik heb de 112 opstellen en verhaaltjes en versjes doorgelezen; :k heb do 70 briefjes, die successievelijk beant woord zullen worden, met grooto voldoe ning gelezen en gezien dat er tusschen mijn jonge lezersschaar en mij oen band gesmeed is, hecht en sterk, en dat ons Hoekje met groote waardeering in alle huisgezinnen gelezen wordt: Ik heb verder do 237 brieven met raadsels doorgewor steld en ik moet tot mijn groot genoegen couslateeren, dat het werk over 't alge meen goed gemaakt is en er heel weinig zijn uitgevallen. Voor Groep A waren er 112; uitgevallen 3 Voor Groep B waren er 125; uitgeval len 5. Voor Groep G waren er 112; uitgeval len 3. Er hebben meegeloot 349 11 337 mededingers. Dit is een mooi getal; een ge tal, dat in Mei, als ik weer met prijsraad sels kom, klimmen moet tot 400. Als dat eens waar was? Dan zou ik mezelf felici- teeren en aan de Directie verzoeken niet 9 maar 2 maal 9 prijzen beschikbaar te stel len. Als ik zoo de lijsten eens doorloop, dan zie ik mijn oude vrienden en vriendinne tjes terug, maar ook vele nieuwe gezicht jes .zie ik een kansje wagen. Dat is braaf en zoo hoort het ook. Bij voorbaat welkom in ons midden. Hoe meer er komen, hoe Lever ik het heb. Van buiten de stad zijn er dezen keer ook veel komen opdagen. Flink zoo! Onze krant wordt gelezen van Voor schoten tot Haarlem en van Woerden tot Noord wijk. Ik rekende dan ook,, op heel wat Neefjes en Nichtjes van buiten Leiden. Wat de opstellen en versjes betreft? Er is goed gewerkt; er zijn mooie dinge tjes bij; er zijn actueele onderwerpen be handeld en deze gaan voor. En dat is bil lijk ook. De twee troostprijzen heb ik niet naar willekeur gegeven. Ik heb laten loten tus schen: Emile Duym, Jan Rohrey, Theodo ra, Gadier, Calo Breedeveldt, Rooio Kees en Adriaan Cornelissen; namen van Neefjes en Nichtjes, die we vaker ontmoe ten zullen en reeds dikwijls ontmoet hfb- ben en deswege ook voor het prijsje eerst in aanmerking komen. Maar wat de negen door de Directie in uitzicht gestelde prijzen betreffen, hieraan hebben al de 337 kinderen meegedaan, wier werk voldoende werd bevonden. De prijzen zijn prachtig. Ik verwacht van elk der gelukkigen een briefje waaruit ik zien kan of het prijsje bevalt en of er iiiets aan mankeert. Do prijzen die buiten de stad vallen, worden gestuurd. De prijzen, die hier gevallen zijn, kun nen a.s. Maandag tusschen 4.15 en 4 30 uur afgehaald worden aan het Bureau van do Redactie van de Leidsche Courant, Ranenburg No. 10. En nu ben ik voor dezen keer aan het eind van mijn taak. Ik dank alle Neefjes en Nichtjes, die meededen en toonden ons Hoekje" trouw te lezen; ik dank alle vaders en moeders, die een handje hielpen en hun groeten en beste wenschen me in de brief jes aanboden en ten slotte hoop ik jullie bij dcn volgenden wedstrijd weer te zien met de broertjes en zusjes, die dezen keer of te klein waren of zich reeds te groot voelden. De Gelukkigen. Ie prijs: Een fantasieklokje: Gabriël Kleinhans, Meidoornstraat 35, Leiden. 2e prijs: Een schrijfgarnituur in étui: Marie van Haaster, Leidsche Weg 179, Voorschoten. 3e prijs: Een déjeunertje: Jo van Ree, Oude Vest 167, Leiden. 4e prijs: Een schilderij: Joop van Noort, Doezastraat 2, Leiden. 5o prijs: Doos luxe-postpapier: Johan Vroegrijk, Hazerswoude (Dorp). 6e prijs: Een zakmes: Harrie Meijers, Haarlemmerstraat 100, Leiden. 7e prijs: Een servetband: Tonny Duin dam, Korenburgsteeg 2. Leiden. 8c prijs: Een portemonnaie: Trims Mo lenaar, Oranjestraat 2, Groningen. 9e prijs: Een boek: Agnes Pelerse, Noordeinde 31, Leiden. 10e prijs: Een boek (Troostprijs): Jan Röhrey, Oude Vest 191. Leiden. 11e prijs: Een boek (Trootsprijs): Cadier. KINDEREN. Ik feliciteer U allen en ik hoop dat jullie nog lang van je prijsjes pleizier zult heb ben. En do anderen? Houdt vol en.laat U niet ontmoedi gen I Het geluk is nu eenmaal voor de ge lukkigen. DE OPLOSSINGEN. Groep A. Oplossing Raadsel I: Piet slaapt -als een os. Jan heeft honger als een wolf. Daan is vandaag zoo lui als een varken. Gerrit springt in 't rond als een -aap. Ons kindje is zoo stil als een muis. Vader werkt als een paard. Oplossing Raadsel II: Ka, doe de la toe! Oplossing Raadsel III: Even lief, wan! bet is evenveel. Oplossing Raadsel IV: Geen enkele vogel blijft zitten. Oplossing Raadsel V: In de kerk. Klein Jantje ging op Zondag, Men zijn lief moeke mee; Hij wist al, waar de kerk lag En ook wat men er dee. Hij moest daar netjes bidden, Heel stil zijn en gedwee; Hij was daar ja te midden Van groote menschen, bé? Kijk hem nu braaf eens wezen En zoet zijn, al maar door! Al kan hij nog niet lezen, Toch kan hij bidden, hoor! Hij ziet en volgt aandachtig Den priester aan 't altaar; Vertelt in huis waarachtig Wat ie hoorde op 'n haar. En pa en zusje luist'ren Naar Jantjes blij relaas, En Moeke vindt haar Jantje Een kleinen, leuken baas. Groep B. Oplossing Raadsel I: Een lepel. Oplossing Raadsel II: Wageniugen, hoepel, ring, Rijn. Oplossing Raadsel III: Roermond. Oplossing Raadsel IV: De schaduw. Oplossing Raadsel V: 2J4 H.A. Opmerking: Dat laatste sommetje heeft menigeen veel hoofdbrekens gekost. Och, och, wat heeft men er al niet achter ge- zochtl En toch was het zoo eenvoudig. De een zei: De haas moet er niet door- loopen, maar er over. Een auder: De haas loopt niet, maar springt. Een derde meent dat een haas geen H.A. kan loopen maar wel een ET- M. en een vierde is nog geleerder en meent zijn mee ring aldus te moeten formuleeren. „Geen enkel H. A. De haas heeft noodig op z'n minst 250 M. lengte. De opp. van dit stuk is dus.... let op!.... 250 maal de breedte van den haas", enz. enz. enz. Hoe moet het zijn? Men kan een weg, een tuin, een perk, een land, een H.A. land doorloopen. Het bedoelde stuk is vierkant; is 25 H.A. en is dus 5 bij 5. In téekening gebracht wordf het land. De haas zit in het midden. Doorloopt 2Vi H. A. minstens, eer hij van 't land af is. A (De kleinen van 8 tot 10 jaar). Wim van Egmond, Dorpsstraat 137 B, Warmond Leo Schermer-Voest, Zoe- terwoudsche weg 1£, Leiden Hans Ber- tels, Heerenstraat 118, Leiden Jan Brugmans, Tulpenstraat 18, Leiden Hubert v. d. Steen, Kloksteeg 13, Leiden Henk van Gennip, Oosterstraat 10a, Lei den Adriaan Versney, Oude Rijn 88a, Leiden Albert Giissenhoven, Groen ho- venstraat 3, Leiden Barry Plateel, Pie terskerkgracht 6a, Leiden Gerard Kem perman. Haarlemmerstraat 145, Leiden Wim Witteman, Jan van Houtkade 5c, Leiden Johan Brakel, Booramarkt 10a, Leiden Albert Goddijn, Wiltesingel 102, I eiden Jacques Soupart, Hoogo Rijn dijk 31, Leiden Jan Schoonderwoerd, de Kempenaerstraat 101, Oegstgeest Jan van Baar, Levendaal 132a, Leiden Kees Rosdorff, Hoefstraat 62a, Leiden Kees Versney, Oude Rijn 88a, Leiden Cornelis Koreman, Seringenstraat 35a, I eiden Leo v. d. Zon, De Genestetstraat 110, Leiden Bernard van Dieren, P. de la Courtstraat 61, Leiden Frans Corne lissen, Rijnstraat 3, Leiden Piet van der Steen, Levendaal 139, Leiden Nico Broeken, Seringenstraat 8a, Leiden Ga briël Kleinhans, Meidoornstraat 35, Lei den Joop Speet, Breestraat 11, Leiden Antoon Gijbeis, Leiden Gerard de Groot, 's Gravendamscheweg 65, Voorhout Jan Luk, Zoeterwoude, Weipqort B 51 Joop van Noort, Doezastraat 2, Leiden Koos ten Hoope. Hoogewoerd. Leiden Tilly v. d. Kallen, Laag Boskoon 14. Bos koop To Molenkamp, RijnzF 6. Ooegstgeest Trims ven "K- straat 19, Leiden Jan Cival, Lindestraat 17, Leiden Cobie van Eden, Heercnweg •43, Noordwijk Jeanne Schakenbos, Ha zerswoude, Rijndijk B 80 Tinus Brox- terman, Dorpsstraat D 54, Zoeterwoude Anna Mens, Voorstraat 72, Voorscho ten To Goddijn, Wittesingel 101a, Lei den Hans Montanus, Korevaarstraat 45 Leiden Gerard van Kempen, Garen- markt 30, Leiden Jantje van Dam, Ko revaarstraat la, Leiden Brammi van der Reep, Haarlemmerstraat 204, Leiden Jan van de Weijden, Morschweg 53, Leiden George Gussenhoven, Oude Rijn 2. Leiden Anny v. d. Hoeven, Wijngaar denlaan 29, Voorschoten Henk Loos, Oud-Ade Clara v. d. Hulst, Oud-Ade gem. Alkemade Catharina van Latum, Zoeterw. weg 45, Leiden Arie Moerkerk Vliet, Zoeterwoude E 2p Johan van l eeuwen, 3 Octoberstraat 35, Leiden Joop do Koning, Hugo de Grootstraat 12, Leiden Gerard Gründemann, Wittesin gel 88, Leiden Jan Klein, Hansenstraat 26, Leiden Jan Pierrot, Maarsmansteeg Leiden Cini Pierrot, idem Netty Pierrot, idem Barend Ouwerkerk, So ph iastraat 66a, Leiden Piet Pieterso B 145, Noorden hij Nieuwkoop Go Pieter- se, idem Rika v. d. Linden, Deutzstraat 4. Oegstgeest Piet Schoonderwoerd, Kempenaerstraat 101, Oogstgeest Hen drik de Bruyckere, Parkstraat 63a, Leiden Herman de Bruyckere, idem Frans de Bruyckere, idem Theo van Kampen, Valkenburgsche Weg 14, Voorschoten Neeltjo Heemskerk, Langevelderweg D5, Noordwijkerhout Joanna Simmerman, Gaslaan 7, Alphen aan den Rijn Johan Heemskerk, Langevelderweg 5, Noordwij kerhout Arie Berg. Westeinde, Zoeter woude 104 Mientje Breukel, Prins Hen drikstraat 45, Alphen aan den Rijn Henk Rohrey, Oude Vest 191. Leiden Herman Rohrey, idem Piet Mulder, Timorstraat 4, Leiden - Mientje Mulder, idem Marietje Juffermans, Stompwij- kerweg 205, S'omnwijk Jeane Mathot, Nieuwstraat 88, Boskoop Piet Duin dam, Heerenstraat 17B, Leiden Marga- retha Kieft, P. de la Courtslraat, Leiden Regina Kieft, idem Gerarda Kieft, idem Jan Plouvier, Wittesingel 89, Lei den Jacques Plouvier. idem Leo Plouvier, idem Jan Plouvier, H. Rijn dijk 23, Leiden Gily Plouvier. idem Wim van Haarlem, Leliestraat 37, Leiden Jan Hydra Geerdijk, Langenar Ton ny Duindam, Korenbrugsteeg 2, T eiden Bernard Riikerher?, Zoetermeer Zegwaart Antoon van Valderen, Haarlemmerstraat 248. Leiden Henri Duym, Kooipark 10. Leiden Elvire Duym, idem Clemens Molenaar, Oranjestraat 2, Groningen Hubert van Gelder, Warmond Hans Bo- kern, Schelpenkade, Leiden Marie Rroerse, Haarlemmerstraat 68, Leiden Cornell's van Dieren, P. de la Gourtstraat 61, Leiden Tootje Plouvier, Hooge Rijndiik 23, Leiden Poppie van Noort, Heerenstraat 8," Leiden Harrie Bö"e- mann, Tulnenstraat 2, Leiden Wim Bö- gemann, idem Marie Bögemann, idem T eiden Frits Meiiers. idem Greta Meijers, idem Tonnv Nater. 3 October straat 39a, Triden Pim Verhuist, Witte singel 9, Leiden. B. (De Greoten van 11 tot Jo van Ree, Oude Vest 167, Leiden Jan van Egmond, Over de Post, Warmond Jozef Meijers, Haarlemmerstraat 100, Rooie Kees, Leiden Wilhelmina Gij- fcels, Zoeterwoude Marietje Gijbeis, Zoe terwoude Kees Roozen, Huize Vreeden hof, Warmond Jan Thijssen, Breestraat 23, Leiden Gor Meijer, Katwijk aan den Rijn, Voorstraat 50 Jan v. d. Kwartel, Alexauderstraat 27, Leiden Johan He- rius, Botermarkt 10, Leiden Adriaan Cornelissen, Nic. Beelsstraat, Leiden Cornelis de Rooy, Ridderbuurt 80, Bos koop Bertus Freyée, Oud Bodegraven (Z. H.). Piet de Groot, 's Gravendam scheweg 65, Voorhout Frans Taverne, Donkerstee? 17, LeidenCornelia van Niekerk, Gouwsluischeweg 2, Alphen aan den Riin Marie Luk, Zoeterwoude, Wei poort B 51 Wim de Bruin, Hoogewoerd 162, Leiden Jacques Spendel, Lange Mare 34, Leiden Alida van Velzen, Musschenhroekstraat 21, Leiden Truus Droog, Oud-Ade Theresia Stokker, Reijerskoop 70. Boskoop Tini Overdijk, Hoogewoerd 168, Leiden Mien Blokker, Kerststraat 21, Nieuw-Vennep Corrie Blokker, idem Corrie Dobbe, Kanaalweg Zand (N.-H.) gem. Zijpe Hendrik v. Daalen, P. de la Courtstraat 59, Leiden Antoon Oud.?hoorn, Overriin 16, Kat wijk aan den Rijn Gerard Fleerkamp, Hoogewoerd 136, Leiden J. Molenkamp, Rijnzichtstraat 6, Oegstgeest Jacob van Dam, Korevaarstraat la, Leiden Johan de Kruys, Jan van Goyenkade 42, Leiden Pietje Klein, Roelofarendsveen Kees Montanus, Korevaarstraat 43, Leiden Nelly Roest, Brugstraat 3. Bodegraven Jan Meyer, Rijndijk 50, Voorschoten Jan Fisser, Janvossensteeg 73, Leiden Antoon Bakker. Riinwetering Arie Schrama, R-ijndiik 40, Voorschoten Carl von Winning. Noordeindsplein 8a, Leiden Nicola as van Zuylen, Offenweg 56, Noordwijk Koos de Koning, Roelof arendsveen B 176 Johan Groenendijk, Dorpsstraat 28, Boskoop Slina Mens, Voorschoten, Voorstraat 72 Mary v. d. Hulst, Oud-Ade E 41 Kees v. d. Hulst, idem Annie van Schie, Haarlemmer straat 218, Leiden Alexander Bernard, Wittesingpl 42, Leiden Nellie Hooger- vorst, 's Gravendamscheweg 49, Voorhout Jan Kemperman, Haarlemmerstraat 247, Leiden Martina van de Pijl, Lan- geraar, gem. Ter Aar Betsy v. d. Hoe ven, Groenendijk. Hazerswoude A 41 Jan v. d. Hulst. Oud-Ade gem. Alkemade Johan Knijnenburg, Oostdorp 104, Was senaar Gato Knijnenburg, idem Ma rie van Dijk, Julianastraat 100 Lisse Jan van Dijk, idem Johan Vroegrijk, Hazerswoude (Dorp) De inzender van „Winterpret" Cato de Haas, Kort Gal gewater 9, Leiden Willy de Haas, idem Rio Pierrot. Maarsmansstceg 14. Lei den Wim Pierrot, idem Piet Krom, Lnnsens'raat 8. Leiden Marie Klein, Hansenstraat 26, Leiden Betsy Klein, idem Adriana Pieterso, B 145, Noor den bij Nieuwkoop Adriana Pieterse, idem Jan de Bruyckere, Parkstraat 63a- Leiden Gretha Koek, Westeinde G 108 Zoeterwoude Cornelis Bos, Rijndijk B 155, Hazerswoude Keetje Schuur, Zuid- buurt G 27, Zoeterwoude Martina Va neman, Zuidbuurt G 30, Zoeterwoude Annie Gastelein, Oud-Ade Agnes Peter- se, Noordeinde 31, Leiden Mina van Kampen, Valkenburgsche weg 14, Voor schoten Gijsbertha Simmerman, Gas laan 7, Alpben aan den Rijn Bertha Heemskerk, Langevelderweg D5, Noord wijkerhout Gretha Bayer, Steenstraat 21, Leiden Jacques Ouwerkerk, Sophia- straat 66a, Leiden Jan Berg, Zoeter woude 104 C Marie van Eisen, Garen- markt 4, Leiden Ad. van Noort, Bree straat 83a, Leiden Annie Zonneveld, Schulpweg 7, Noordwijk-Binnen Jan Breukel, Prins Hendrikstraat 45, Alphen aan den Rijn Dina Rohrey, Oude Vest 191, Leiden Jan Rohrey, idem Nel Koekenbier, Hoogewoerd 155, Leiden Johan Mulder, Timorstraat 4, Kooi Leiden Dirk Hopnenbrouwer, Alphen aan den Rijn, Wijk Hoorn 286 Agnes Elligens, Voorstraat 56, Voorschoten Hendrik Mulder, Timorstraat 14, Kooi, Leiden Agatha Kieft. Oostdorp, Wassenaai* Jozef Kieft, P. dp la Gourtstraat 49, Lei den Gerarda Kieft, idem Piet Plou vier, H. Rijndijk 23, Leiden Cecilia v. d. Post, Decimasfraat 24, Leiden Jo Krabbel, Leiden Alida van Dieren. P de la Gourtstraat 61, Leiden E^le Duym, Kooipark 10, Leiden Truus Mo lenaar, Oranjestraat 2, Groningen Di- reke Molenaar, idem Anna Molenaar, idem Theo Righart van Gelder ("Socië teit ..De Kaag"), Warmond Willem Loving, Rijnkade 6a, Leiden Wim van Bohemen, Offenweg 75, Noordwijk B Johan de Graaf, Zijlsin^el 87, Leiden Antoon Jongman, Ranenburg 6, Triden Gertrud Kotzenhercr, OpgstTeest, Wilhehni- nanark 34 Frans Becker. Hootp Rijn dijk 66. Leiden Dora Becker, idem Herbert Becker, idem Gato Brpedeveldt, T evendaal. Leiden Adriaan Barendse, Wittesingei 104. Leiden Nplly v. Noort, Hoogewoerd 122, Leiden Jacques Pier rot, Maavsmanssleeg 14, Leiden Alida Niissen, D'llenburgpr straat 8a, Leiden Gerard Meijers. Haarlemmerstraat 100, T.piden Jan Meijers, idem, Harrie Meijers, idem C. (Vcor alien). Jan v. d. Voort, Hoogewoerd 99, Leiden Piet v. d. Voort, idem Jacques van Dam. Korevaarstraat la, Leiden 'Jo van Ree, Leiden Jacob van Dam, Kore vaarstraat la, Leiden Jan Kemperman, Haarlemmerstraat, Leiden Cato Bree develdt, Levendaal, Leiden Rooie Kees, T.eiden Theodora, Leiden Herman Rohrey. Oude Vest, Leiden De Kleine Kabouter, Leiden Dina Rohrey, Oude Vest, Leiden Jan Rohrey, idem Ga- dier, Leiden Jeannie van Benten, Bode graven Jacobus Ouwerkerk, Sophia- straat 66a, Leiden Koos ten Hoope, Hoogewoerd, Leiden Jaantje Henneken Dorpsstraat Zegwaart 91 Jan v. d. Weijden, Morschweg 53, Leiden Jan v d. Kwartel, Elexanderstraat 27 Leiden Adriaan Cornelissen, Nicolaas Beets- straat 36, Leiden Philip ten Hoope, Hoogewoerd, T.eiden Gnnda Tetteroo, Zegwaart Wilhelmina Gijbeis, Zoeter woude Marietie Gijbeis, idem Corne lis de Rooy. Ridderbuurt 80, Boskoop Bertus Freyeé, Oud-Bodegraven CZ.-H.) Iiona ten Hoope, Hoogewoerd Leiden, thans te Hongarije Cornelia van Nie- kprk, Gouwsluischeweg 3, Alphen aan den Rijn Alida van Velzen, Musschenhroek straat 21. Leiden Truus Droog. Oud- Ade Marie van Haaster, Leidsche weg 179, Voorschoten Corrie Blokker. Kerk staat 21, Nieuw Vennen Jo Slooties, Otweg 14, Boskoop Corrie Dobbe, Ka- paalweg, 't Zand (N-H.) gem. Zijpe Tillv v. d. Kallen, Laag Boskoon 14. Bos koop Leo Zapdwrk, Hoo^e Morschweg 33, T.eiden Hendrik van Daalen, P. de la Gourtstraat, Leiden Gerard Fleer kamp, Hoogewoerd 136, Leiden Pietje Klein, Roelofarppdsveen Nelly Koest, Brugstraat 3, Bodegraven Jan Fisser. Janvossensteeg 73, Leiden Cobie van Feden, Driesprong. Heerenstraat no. 43, Noordwük Jeanne Schakenbos, Hazers woude, Rijndijk B 30 Stina Mens, Voor straat 7°. Voorschoten tt- Anna Mens, idem Marv van de Hulst. Oud-Ade F 41 T0 Goddijn. Witte Singel 101a, Leiden Kees v. d Hulst, Oud-Ade E 41 Jan tje van Dam, Korevaars'raat la, Leiden Annie Zwetsloot, Heerenweg 132a. Warmond Glazina Zwetslot, idem Nellie Zwetsloot, idem Martina v. d Pijl. Lan^eraar gem. Ter-Aar Annie v d Hoeven. Wüngaardpnlaan 29, Voorscho ten Henk Loos, Oud-Ade Jan v. d Hulst, Oud-Ade gem. Alkemade Marie tie van Diik. Julianastraat 100, Lisse Jan van Diik. idem .Tohan Vroegrijk. Hazerswoudp (Dorp) De inzender van .Winterpret" Johanna Warmerdam. Grachtweg 9, Lisse Wim Pierrot, Maars manss'op" 14, T.eiden Barend Ouwer kerk, Sonhiastraat 66a. Leiden Gretha Koek, Westeinde C102, Zoeterwoude Keetie Schuur, Zuidbuurt C 27. Zoeteiv wonde Marlina Vaneman, Zuidbuurt G 30. Zoeterwoude Agnes Peterse. Noordeinde 31, Leiden Hendrik de Bruyckerp, Parkstraat 63a, Leiden Her man de Bruyckere, idem Frans de Bruyckere, idem Gretha Baver, Steen straat 21, Leidon Jacques Ouwerkerk, Sophiastraat 66a, Lelden Jan Berg, Zoeterwoude 104c Arie Berg, idem Anneke Sanders, Wittesingel 68. Leiden Maria van Eisen. Garenmarkt 4, Leiden Ad. van Noort. Breestraat 83a, Leiden Annie Zonneveld, Schulpweg 7, Noord wijk-Binnen Jaap Pierrot. Maarsmans- steeg 14 Wim Simons, Wijnstraat 124. Dordrecht Nol Koekenbier, Hoogewoerd 155, Leiden Johan Mulder, Timorstraat 4. Kooi. T.r:Marietie Juffermans, Stompw3' -wijk Anna Juf- ferm-"' Eeligens. Voor straat 56, Voorscholen Jeane Mathot, Nieuwstraat 48, Boskoop Mien Mathat, idem Agatha Kieft, Oostdorp, Wasse naar Jozef Kioft, P. de la Courtstraat 49, Leiden Gerarda Kieft, idem Da niël Hydra, Geerdijk, Langeraar Emile. Duym, Kooipark 10, Leiden Truus Mo lenaar, Oranjestraat 2, Groningen Anna Molenaar, idem Hans Bokern, Schel penkade, Leiden Marie Broerse, Haar lemmerstraat 68, Leiden Johan de Graaf, Zijlsingel 87, Leiden Cornelis v. Dieren, P. de la Gourtstraat 61, Leiden Petronella van Deuren, Raadhuisstraat 245 Alphen aan den Rijn Dora Becker, Vic- toriastraat 86, Gelsenkirchen II in W F. Adriaan Barendse, Wittesingel 104-, Leiden Gor Hoogenboom, Zoeterw.weg 29, Leiden Alida Nijssen, Dillenburger straat 8a, Leiden Jaantje Henneken, Dorpsstraat 92a, Zegwaart Pim Ver huist, Witte Singel 9. Met groet en hand voor u allen, Jullie Oom Wim. Studentengrap. Twee studenten, dio platzak langs de sfraat slenterden, ontmoetfceu twee colle ga's, wier beurs ook niet rijkelijk van .geld voorzien was. Den volgenden dag zou één van hen van thuis geld ontvangen maar, daar was men nu niet mee gehaat. Eerst praatten zij over onverschillige dingen, tot dat door een van hen het voorstel werd gedaan, te trachten gezamelijk kosteloos lo dineeren. De anderen vonden dat voor stel goed en zij haastten zich naar een ho tel dat hen het meest geschikt leek en hier vergastten zij zich aan de heerlijkste spij zen. Toen ze klaar waren kwam de kellner om het geld. Een van de studenten steVe voor de kellner te blinddoeken en wie hij dan aanraakte zou betalen Allen vonden het goed en de kellner.werd ceblinddoekt. Natuurlijk waren de studenten nadat zij den kellner de zaal rondgeleid hadden, ver dwenen. Net toen de kellner de keuken voorbij kwam. kwam de kastelein de keu ken uit De kelner raakte den kastelein aan en riep: „U moet betalen!" Maar de kastelein werd nijdig en riep wa' betee- kent dat, wat voor spelletjes worden hier gespeeld. De kehner rukte de doek voor z'n oogen weg. Nu zag hij pas dat hij niet oen van de studenten te pakken had maar den kastelein En toen za? hij pas dat de studenten verdwenen waren Geld kree? hij natuurlijk ook niet. Dat was toch te er". Ppji volgenden dag kwamen de studen ge lukkig terne en zij betaalden nu wat zij schuldig varen. Koos ten Hoope Er woonde eens! Er woonde aan den zoom van een bosch een houthakker, die met hard werken zijn dagelijksch brood verdiende voor zichzelf en voor vrouw en kinderen. Eens toen hij weer aan het hakken was, vloog Je bijl van den steel en kreeg hij hem voor zijn toofd. Hij werd zwaar gewond, naar het ziekenhuis vervoerd en stierf kort daarna. Het was Kerstmis. Moeder was ziek en do kinderen erg bedroefd, want Moeder had geen geld om een kerstboom te koopen en zij dachten aan het vorige jaar, toen vader nog leefde. „Kinderen", sprak moeder, „jullie moesten maar naar bed gaan, want het is bij achten." Ja moeder, zeiden Jan en Riek, en zij gingen een vóór een naar moeders slaapkamer om hun avondgebedje te doen. Toen gingen zij naar bed. Riek, zei Jan, weet. jij de viool van vader te lig gen, dan gaan wij aanstonds als moeder s.'aapt, naar juffrouw Driessen en als \yi.i dan een paar centen krijgen gaan wij druiven halen voor moeder. Ja, zei Riek, dat zullen wij doen. De viool ligt in de kast. Goed, zei Jan, dan gaan wij aan stonds op stap en hij was blij, dat het zoo gemakkelijk zou gaan. 's Avonds, toen het negen uur sloeg, gingen zij stil naar bene den, pakten de viool en gingen op weg. Bij het huis van juffrouw Driessen gekomen, gingen zij spelen. Wat prachtig klonk hun lied in de stilte. Maar wat was dat? In de verte zagen zij twee lichten naderen, wat zou dat kunnen zijn, zei Riek een beetje angstig en ging aan den kant van den weg staan. Intusschen waren de lichten genaderd en nu zagen zij het. Het was een rijtuig. Maar het hield voor het hek van juffrouw Driessen stil. De voerman sprong van den bok en deed het hek open: sprong weer op den bok en reed het grindpad op. Daarge- komen opende hij de deur van het rijtuig en wie kwam daar uit het rijtuig? Het wa3 juffrouw Driessen. Zij had de kinderen al bemerkt en riep ze Een beetje angstig, gingen zij naar juffrouw Driessen Zij sprak hun vriendelijk toe en nam ze mee naar binnen, wat was het hier prachtig en warm De kinderen van juffrouw Driessen waren wel een beetje angstig. Nu moeten jullie eerst een mooi liedje zingen terwijl Jan en Riek spelen. Toen dat afgeloopen was, schoof zij een gordijn op zij en wat zagen zij een pracht van een kerstboom Ieder op zijn beurt mocht er wat afhalen. Juffrouw Driessen ging even weg. Spoedig daarop kwam zij terug en sprak: Ziezoo nu kunnen jullie weggaan, de slee staat al klaarZij stapten in en voort ging bet. Thuis gekomen stapten zij uit en gin gen even stil naar bed. De koetsier reed nog een eindje door. Bij bakker v. d. Berg hield hij stil, ging naar binnen en fluister de bem wat in het oor en gaf hem toeu een rijksdaalder in de hand en reed toen. raar huis. 's Morgens, toen J&n en Riek naar de kerk wilden gaan, stieten zij met hun voeten ergens tegen aan. Zij konden, niet zien wat het was en droegen het zoo naar binnen en wat was het, een groote kersttaart. Jan ging hem doorsnijden doch toen hij in het midden was bleef bij ste ken. Vlug peuterde hij de eene helft er van af en zag de rijksdaalder zitten. En zoo vierden ook zij een gelukkig Kerstfeest. P. v. d. Voort, Leiden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 14