imt. Tweede B!ad. INGEZONDEN «PEELING ASs Uw buurman heden griept, griept gij morgen. 't eerste kuchje is 't wachtwoord voor allen". DE GROOTE WELDOENSTER ID Woensdag 12 Januari 1927 BIWWEWLAISO Uitkeering aan Gemeenten. De wijze van beschikbaarstelling. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebe sturen nader medegedeeld, dat de voorloo- einf pi£° uilkeeringen aan gemeenten wegens dc plaatselijke Inkomstenbelasting, zoo mede wegens do gemeenteopeenten op de Bijksinkomstenbelasting en op de Vermo gensbelasting, aan het eindo van Juli tot en met Maart van het belastingjaar tel kens voor oen tiende van het geraamd ko hierbedrag worden beschikbaar gesteld. Voorts zal na vaststelling van het ko hierbedrag in den loop van Sept. daaraan volgend© het verschil tusschen 9/10 van hefc kohierbedrag en de reeds ter beschik king gestelde bedragen zijnde 9/10 van de raming worden uitgekeerd of terugbe taald, terwijl tenslotte in April, volgende op het belastingjaar, de einduitkeeriug zijnde 1/10 van het kohierbedrag, zal plaats hebben. Wetsontwerp^ op de Coll. Arbeids overeenkomst. Desiderata van de B. K. Werk geversvereniging. De Algemeene R. K. Werkgeversver- eeniging heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot nadere rege ling van de collectieve arbeidsovereen komst. Adressante brengt hierin enkelo opmerkingen waartoe de bestudeering van liet onderhavige onderwerp haar heeft gebracht, ter kennis van de leden der Tweede Kamer. Zoo betoogt zij ten aan zien van de aansprakelijkheid van con- trac toerend© vereenigingen voor handelin gen. van zïchzelve en van haar onder het contract vallende leden, dat het wetsont werp op dit punt niet ver genoeg gaat. Zegt het ontwerp, dat de vereeniging voor haar leden slechts instaat voor zoover Sulks in de overeenkomst is bepaald, adressante wil, in verband met het feit, 'dat op een arbeider gewoonlijk geen ver haal bestaat, de vereeniging wettelijk aan sprakelijk stellen voor alle handelingen van haar leden, indien en voor zoover daardoor inbreuk wordt gemaakt op de bepalingen der collectieve arbeidsovereen komst, tenzij zij bewijst, dat deze hande lingen buiten haar voorkennis, zonder haar steun en in strijd met haar besluiten zijn verricht. Voorts maakt, de B. K. Werkgeversver- eenïgihg nog enkele opmerkingen over <3ó verhouding tusschen arbeidscontract en collectief contract, over de ontbind baar heid van het laatste en over arbitrage. Evsntuesle intrekking van da Huurwetten. Nog geen beslissing spoedig te wachten. Gelijk de minister van Arbeid onlangs in do Twee'e Kamer bij de behandeling van de Arbeidsbegrooting aankondigde, is 'de kwestie van een eventueele intrekking van de Huurwetten thans in handen van den Baad van State om advies. In verband hiermede is nog geen beslis sing van de regeering nopens deze aange legenheid spoedig te waelften. Letteren en lunst PROF. AUGUST ALLEB6. t Prof. August Allebé, oud-hoogleeraar aan de Bijks-aoademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, is in den ouder dom van 88 jaar overleden. August Allebé werd 19 April 1838 te 'Amsterdam geboren. Hij was een leerling van P. ït. Greive en van de Academie, waar hij later hoogleeraar -zou worden. Korten tijd vertoefde hij te Antwerpen (1855). In 1856 is hij op aandringen van Jozef Israëls gaan lithographeeren. In 1857 trok Allebé naar Parijs. Na een paar jaar werken in de Fran- sche hoofdstad keerde hij in 1859 naar Nederland terug. In 1868 ging Allebé naar Brussel en in 1870 volgde zijn benoeming tot hooglee raar aan de Amstordamsche Academie (antiek-klasse), waar hij in 1880 directeur werd als opvolger van De Poorter. Dit ambt vervulde hij tob 1906, toen hij opge volgd werd door A. J. Derkinderen. Allebé heeft school gemaakt en tal van leerlingen gevormd, op wie hij veel in vloed heeft geluul. Tot hen behcoren Der kinderen, Voth, Haverman, Dupont, Po land Holst, Karsen, Meiners, Monnicken- dam, Tholen, Toorop, van Looy, v. d. Valk, Voerman, Witsen enz. Verschillende van Allebé's werken zijn in musea, opgenomen Franciscus Openluchtspel. Naar wij vernemen ia thans aan den ZeerEerw. Pater Justinus Janssen O.F.M. definitief de samenstelling opgedragen van een St. Franciscus-opcnluchtspel. Het zal in den a.s. zomer worden opgevoerd te Wychen en wel in het heuvelachtige terrein achter hot klooster Alverna aldaar. Do Eerw. Paters Franciscanen zullen de onderneming leiden. Gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. De jury ter beoordeeling van de op 1 dezer ingezonden ontworpen voor het ge- denkteekon voor Juliana van Stolberg, welke jury bestaat, uit de heeren prof. A. W. V. Odé, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschoo! te Delft, prof. dr. F. J. L. Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief, dr. H. E. van Gelder, direc teur van den dienst voor kunsten en we tenschappen der gemeente 's-Gravenhage, H. v. d. Kloos Meyburg, architect,B. N. A. en J. C. Altorf, beeldhouwers, alsmede de heeren Ph. W. Weber en E. R. Bijleveld, resp. voorzitter en secretaris van het na tionaal comité, heeft het ontwerp, ingezon den door den heer B. A. M. Ingen Housz, beoordeeld als datgene, hetwelk van de vier ingezonden ontwerpen het best aan de in het programma gestelde eischen voldoet en dat het meest voor uitvoering in aanmerking komt. Deze beeldhouwer zal, nadat de opdracht zal zijn gegeven, in samenwerking met den bouwkundig inge nieur D. Roosenburg, de uitvoering tot stand brengen. De ingekomen ontwerpen 7,uilen later ter bezichtiging worden gesteld. Het nationaal comité hoopt de eerste steenlegging van het gedenkteeken op 30 April a.s., den 18den geboortedag van Prinses Juliana, op het Louise de Coligny- plein in Den Haag op plechtige wijze te kunnen doen plaats hebben. KERKNIEUWS Pater F. van Llempt O.F.M. De Zeereorw- Pater Flavianus van Liempt O.F.M., afkomstig uit Den Bosch en sinds 1907 als missionaris werkzaam in den staat Bahia (Brazilië), is benoemd tot pastoor van Tlieophile-Ottoni (Brazilië) ter vervanging van den overleden Pater pa s oor Dismas do Kok. TZAKEH De moord te Spekholzerheide. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft voortgezet de behandeling van de zaak tegen A. W., melkknecht te Kerkra- de, beklaagd van moord op mevrouw Borghans te Spekholzerheide. Dr. Gaspari verklaarde, dat verdacht.es verstandelijke vermogens gebrekkig zijn ontwikkeld; hij heeft weinig doorzicht en overleg en valt te rekenen onder de psy chopaten; hij is gevaarlijk en behoort on der toezicht te worden gesteld. Hij meen de, dat evenals in de bioscoop, de vrouw, die hij neersloeg, wel weor op zou staan. De advocaat-generaal eischto dezelfde straf, als dé rechtbank te Maastricht heeft 1, nil IB jaar. Uitspraak 24 dezer. Wie is schuldig: de vader of de moeder? Voor het Gerechtshof te 's Herbogen- boséh stond eis teren terecht de havenwer ker J. W. uit Maastricht, die door de rechtbank aldaar wegens doodslag op zijn kind veroordeeld was tot vier jaar ge vangenisstraf. Hem wae ton laste gelegd dat hij zijn drie-jarig dochtertje op het hoofd geslagen en tegen een deur of muur heeft geworpen tengevolge waarvau het kind con schedelbreuk bekwam en acht dagen later overleden was. Verdachte ontkende. Zijn vrouw had het gedaan, verklaarde hij, maar hij had de schuld op zich genomen. Do vrouw daar entegen deelde mede, dat haar man het kind meermalen mishandeld had. Haar man was dronken van de kermis thuis ge komen en had toen het kind uit de wieg genomen en op den grond geworpen. Buurvrouwen vertelden voor het Hof dat zij de moeder hadden hooren roepen: „Loopen moet jo". Daarop volgde een bons alsof het kind viel. Zij vonden later het kind met blauwe plekken in zijn wiegje. Na het verhoor va-n cenige medici con stateerde de adv.-gen., dat er geen nieuw licht in deze zaak is gekomen. De verkla ringen der moeder zijn onbetrouwbaar en waar het wettig en overtuigend bewijs ont breekt, durfde hij geen schuldig-verklaring vragen. Daarom luidde de eisch vrijspraak, waarbij de verdediger mr. v. d. Pol zich aansloot. Het, Hof weigerde echter de gevraagde invrijheidstelling, en zal op 20 Jan. a.s. uitspraak doen. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde Do Hooge Baad behandelde een cassa tieberoep van A. B. te Rotterdam, we gens onbevoegd uitoefenen van de genees kunde door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot f 100 boete. B. kreeg bij zich een maagpatiënt, constateerde, dat diens maag te laag zat, en drukte op het bloote lijf van B.; hij liet de betaling aan B. over. Mr. Perridon uit Rotterdam lichtte de volgende cassatiemiddelén toe: 1. Schending, althans verkeerde toepas sing van art-. 342, wetboek van strafvorde ring, doordat de rechtbank uitsluitend op de verklaring van één getuige heeft aan genomen, dat requirant het hem ten laste gelegde, voor zooveel betreft het verleenen van geneeskundigen bijstand aan B. heeft begaan. 2. Schending, althans verkeerde toepas sing van de artikelen 358, 359, 338, 339, 341, 422 en 423 jo., 425, 350 en 352 jo., 415 van het wetboek van strafrecht en art. 1 der wet van 1 Juni 1865, doordat de als zoo danig in het vonnis aangewezen feiten en omstandigheden de redengeving voor de in het eerste middel vermelde beslissing niet kunnen opleveren, in ieder geval het als bewezen aangenomen niet uit den in houd der bewijsmiddelen kan worden af geleid. Conclusie O. M. 24 Januari. OE RIJNSTREEK DE EEEUWTJKSCHE PLASSEN. Over de kwestie der Beeuwijksche en BimpwijKscne pimjawu Dvij. p Thewise, hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Zuid-Holland, o.m. het volgende in het „Vad.": Op 22 November 1923 richtte de ge meen teraad van Beeuwijk een adres tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarin op economische gronden droogma king van de Beeuwijksche en Sluip wijk- sche plassen werd verzocht. Het schijnt, dat Gedeputeerde .Stoten wel voelen voor deze droogmaking. Men hoopt ongeveer 700 H.A. land te winnen, dat voor de uit oefening zoowel van tuinbouw als van ak ker- en weidebouw uitermate geschikt is, aldus concludeerde het Groningsche proef station. Het station vormde een oordeel o.m. op baggormonsters op 16 plaatsen in de plas sen getrokken, en 5 bod e mons tereTegen dit rapport (maar ook tegen andere) rees verdenking van onjuistheid en het inmid dels door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Gouda in het leven ge roepen comité vroeg een oordeel aan pro fessor J. van Baren, hoogleeraar in do aard- en delfstofkunde aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningem De critiek was niet malsch. De hoogleeraar was van meening, dat 100 monsters per H.A. pas voldoende zijn om een oordeel te kunnen vormen van den grond. Het proefstation onderzocht slechts 1 monster por 50 H.A. Hot staat dus allerminst vast, dat Rceu- wijhs burgemeester zijn plannen zal zien verwezenlijkt. Maar zijn actie heeft toch goede resul taten gehad. Heel Zuid-Holland weet nu de Sluipwijksche en Beeuwijksche plassen le liggen. De oogen zijn opengegaan voor do natuurschoonheid, die men bij deze plassen kan vinden. Van alle zijden is do lof gezongen van dit Zuid-Hollandsche na tuurmonument. In de Levende Natuur van dezo maand worden dezo gunstige meeningen beves tigd. In geïllustreerde artikelen vertellen M. Peetors en A. Scheygrond op enthou siasten toon van den rijkdom aan fauna en flora dezer plassen. Men ijvert nu van meer dan een zijde voor het behoud van het Reeuwijksche natuurschoon. Do burgemeester van Beeuwijk zal met deze belangstelling zeer ingenomen zijn maar zij brengt geen welvaart in zijn streek, zal hij overpeinzen. De griep heerscht weer, griepba- cillen zweven overal rondom U. Wanneer een eerste rilling, een schijnbaar onbeduidende tempera- tuursverhooging, een hoestje, „een zich niet lekker voelen" komt waarschuwen, dat de griep vat op U krijgt, neem dan dadelijk Akker s Abdijsiroop. Door haar zhktekiem- doodende, verzachtende, slijmoplos- sende werking is Akker's Abdij siroop bijzonder geschikt ter gene zing van griep, influenza en de meeste ziektenderluchtwegen. Koopt nog heden een flesch in voorraad, vannacht nog kunt ge die noodig hebben. 5478 Dat lean echter nog kc non. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben ook de gemeenten Botterdam en den Haag hun aandacht op de Beeuwijksche plassen gevestigd. - Groot© steden zoeken algemeen naar ont spanningsoorden in de natuur. Wanneer men ziet, dat den Haag zich groote uitga ven getroost voor aanleg van het. Zuider- p&rk, dat Botterdam zijn nijpend gebrek aan groen tracht in te halen door do kost bare plannen bij den Kralingschen plas, dan voelt men, dat deze steden zeker be lang hebben bij een natuurmonument, dat al bestaat. Het spreekt vanzelf, dat de Reeuwijk sche plassen nu nog door ligging eu be reikbaarheid voor de groote steden niet van zooveel belang zijn als ze zouden kun nen worden. Beeuwijk moet betere toe gangswegen krijgen en betere verbindin gen. Zijn die er eenmaal, dan zal in en om de plassen gelegenheid gemaakt kunnen worden om de gasten te ontvangen. Dit kan wellicht een oplossing brengen in hot Beeuwijksche vraagstuk. Een oplos sing in deze richting zal Reeuwijk vol doen, want er zal nieuw leven in dorp en streek komen, van natuurliefhebbers, want het bestaande natuurschoon zal bphouden blijven. UIT DE RAOIO-WE.TELD. Programma's voor Donderdag 13 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. 5.006.45 Concert door het H. D. O.-or- kest. Cor Wychers: tenor, mot bogel. van Martha Polak-Bernstein: piano. 6.457.46 Beginselen vnn het Burgclijk Bocht en het Handelsrecht. 7.15 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Uitzending van het concert in het Concertgebouw te Amsterdam. Het Con certgebouw-orkest, o. 1. v. Pierre Monteux. Solist: Mftrix Loovenssohn. 1. Antiche danza, Beepighi. 2. Cello-concert, Henr. Bo8mans. Solist met orkest. 3. Nocturnes, Debussy. 4. Symphonie C. gr. t., Schubert. Daarna dansmuziek door het Radio-orkest o. 1. v. Hans Mossel. Davontry, 1600 M. 11.20 Concert. Davcntry-kwartet en so listen (sopraan, bariton, piano). 12.05 Solistenooncovl (piano en viool). 12.25 Concert (vervolgh 1.202.20 Gramofoonmn/ick. 3.20 Evensong van de Westminster Ab bey. 4.20 Vocaal concert door do Cloister Sin gers en Th. Marshall: pin no. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbullotin. 6.40 Concert. Da ven try-kwartet. 6.50 Weerber., nieuwe. 7.05 Concert. Daventrv-kwartet. sohn 7.20 Lezing: In Lotuslsnd. 7.35 De 48 preludes en fugues vnn Bach, Pianomuziek. 7.45 Lezing: Don 't call it of praise". 8.05 Variëté (humorist en syncopatie). 8.30 Tekst voorlezing van „Hymn of praise". 8.35 „Hymn of praise", van Mendels sohn, door het koor van de Norwich Oa thedraal en het stedelijk orkest van Nor wich. D. Norton: sopraan. E. Altken: so praan. A. J. Willink:tenor. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Liederen van Brahms. 9.50 Concert -door do striikbnnd van H. M. Royal Marines. 10.20 De 7 eeuwen van mechanische mu ziek. Muziek, instrumenten van do laat ste 7 eeuwen. 10.5019.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. Rad i o-Pa ris 1750 M 10.50—11.20 Persber. en muziek. 12.50—2 10 Concert. Orkest Locntelli en Mme. Dall: zang. 5.055.55 Klassieke matinee. 9.5510.50 Concert. Orkest en v.icnlo ao- listcn uit de Parijzer theaters en muziek- h all's. Königswustèrhauson 1300 M I. angenberg 4 0 8 4 M I.50—7.20 Lezingen en lessen. 7.50 „Die Scheidungsrciso", mvi/il klucht in o ansin... xx;.»~i.. 9.5011.50 Dansmuziek door do Kcrm- bachkn.pcl. I. a u 0 n 1) J g, '168.8 M. 10.2011.50 Orkeetconcert. 3.50—5.20 Concert door het grooto radio- orkest. 7.35—9.20 Melodrama's. „Enoch Arden", van Tennyson. Muziek van Strauss. 9.20—10.50 Dansmuziek. flamburg, 394.7 M. II.601.20 Orkestconcort. 1.252.10 Kamermuziek. 4.205.15 Uit de werken van Lortzing. Orkest en zang. 5.20fi.10 Orkestconcert.. 7.20—11.15 „GiratenmuBik", oomedie van Schurek. Brussel 509 M., Antwerpen 966 M. 5.20—6.20 Kindennatinée. 8.20 Do Radio-courant. 8.50—10.50 Orkeetconcert. FEUILLETON. Roman door Pierre l'E r m i t e. „Gij doet dus niet mee aan dien han del?... maar wat verbeeldt ge u zelf toch wel? Land hebt ge, maar geen rooien duit!... 01 bezit ge Ferlandière?Een hoop steenen midden in een moeras Of gij de prijzen opdrijft of niet, wat ge ven wij daarom? Daarbij zijt gij tot nog toe de eenige der raadsleden, die gespro ken heeft „Maar... gij dan?" onderbreekt hemde burgemeester. „Ik, ik zeg dat het gekkenwerk is de fortuin te laten voorbijgaan zonder haar een stoel te presenteeren en te zeggen: „Ga zitten, Mevrouw!" „En ik zeg op mijn beurt", herneemt Jacques met fijne ironie, de hand aan zijn blonden baard, „dat ik juist zou spreken lis M. Sounot, zoo ik in zijn plaats was; hoe meer mensclien toch in 't dorp des te nicer wordt er gedronken. Niet waar, Mijnheer Soupot? -Zeker!" schreeuwt de kastelein zonder 'een greintje schaamte. •Ja m.in-r iedereen hier heeft geen her borg die er zelfs maar één -Gelukkig, is 't niet? spot Soupot, met plcedbcloopen oogen. „Toe, kom er maar recht voor uit!" »U vergist u, „Mijnheer" Soupot, ik zou gillen dat er meer waren, want met yw.eeën of drieën zoudt ge elkaar den grond in helpen. 'U ziet wel, dat ik met open kaart speel." „Uw ciderappelen zitten u nog in den weg „Toch niet, „Mijnheer" Soupot! Ik zou dat. niet ter sprake gebracht hebben, maar nu u er zelf over begint... ga ik verder: Als het mij vooral te doen was om het geld voor mijn appelen, dan zon ik, zoo veel als ik maar kan, de plannen der maatschappij steunen, om u maar veel geld te laten verdienen „Maar dan was het nog zoo zeker niet, dat ik het bij u zou brengen", barst Sou pot schaterlachend uit. „Heel goed mogelijk, zelfs waarschijn lijk. Maar ik wil me geen enkel oogenblik door dat persoonlijk feit laten beïnvloe den; ik meen alleen maar, dat uw herberg niet. hetzelfde is als het heele dorp." „Die is toch nog heel wat meer waard dan uw Ferlandière." „Dat. ligt er aan, hoe ge 't beschouwt." „In elk geval", en nu wordt Soupot's 6tem hard en grof, „heb ik meer het recht hier te praten dan gij, want ik sta niet alleen." Als nu een gemompel van goedkeuring uit een paar hoeken der zaal opbromt, staat Jacques op: „Ook ik sta niet alleen. Alle boeren staan aan mijn kant, alle rus tige inwoners, alle echt-oude familie's hier." „De pastoor!" schreeuwen twee of drie man. „De pastoor?... wel zeker! en de Zub- ters Ik dank den raad mij de gelegen heid te hebben gegeven om dat eens dui delijk te zeggen. Als ge meent, dat ik er de man naar ben om te blozen over mijn vrienden, dan hebt gc 't mis. Ik herhaal liet: alle echt-oude families van Val d'Api staan aan mijn kant." „Die ouwe sokken!" „Die zijn nog zoo kwaad niet", roept een der boeren. „Niets voor mijl" schreeuwt Soupot; „die weten van geen omstaan, zooals het jongere geslacht! en die willen de fabriek! En ze willen ze niet alleen, maar zullen ze ook krijgen!" „Mooi! mooi! leve Soupot!!"... Nu komt een heel bataljon in den strijd; de dokter, enkele grondeigenaren, uit Po- rijs, wier zonen in bent fietscostuum, luid ruchtig den kastelein toejuichen. Doch de burgemeester wordt kwa-ad: „Niemand heeft hier het recht om te spre ken, dan de raadsleden! Bij do eerste ma nifestatie de beste laat ik de zaal ont ruimen." De vergadering gaat. door. Rumoerig wordt het. Alle gladde praters zijn voor de fabriek. De boeren gunnen niets dan zich kwaad maken, de schouders ophalen en met. hun stok op den planken vloer stampen. Als men ze vroeg te bewijzen, dat twee maal twee vier is, dan zouden zo het totaal ver liezen; ze voelen en zien dat het om een gewichtige zaak gaat, dat het ontgonnen, beteeldo land door hun voorouders tot zoo'n hooge waarde gebracht, hun stuk voor stuk uit handen valt, om over te gaan in die van Parijsche handelaren, die voort aan hier den baas zullen spelen; dat de grootore waarde van den grond door jaren van studie en verstandige bebouwing verkregen, op het punt. staat vergeefsch te worden, van nul en geoner waarde, iets waar men mee lacht. Ze zijn er zeker van, dat voor de fa briek stemmen het zelfde is als allo oude gewoonten, die hen gelukkig maakten weg te werpen, een avontuurlijke toch naar do nieuwe wereld, een vreemde onstandvasti ge toekomst Dat voelen ze on nog duizend dingen meer. Maar niemand van die eenvoudigen durft een woord te zeggen tegen die melk baarden met brutaio oogen. met radde tong en venijnigen spot, die de meest ern stige zaak ter wereld dood praten met een schuinen, lossen zet. En alleen staat daar Jacques met zijn mooie kalme figuur tegenover die woeden de, schreeuwende tegenpartij, want heelde bende van Soupot is er van overtuigd, dat nu het beslissend oogenblik nadert en ageert daarom met woord en gebaar. „Als we niet voor de fabriek stemmen zal aJ het volk ons uitjouwen schreeuwt de herbergier. „Dat ontken ik beslist!..." antwoordt Jacques vastberaden. „Tk ken de gemeen te! mijn vader en mijn voorouders woon den hier all Maar gij Mijnheer Soupot, gij zijt een vreemdeling hier, een onbe kende." „Jawel! maar ik hoor toch wat er zooal gejjraat wordt bij mij in de herborg." „Sinds een dag of acht hoort ge de rad draaiers, die ge hebt laten'komen om het volk te bewerken." „Dat hadt gij ook kunnen doen!" „Ik heb er niet hetzelfde belang bij, en daarbij daar zijn van die zaakjes, waar van ik walg." „Wel, laat ons dan begaan! neem uw ontslag!" „Dat nooit! Tk zal onze streek voet voor voet verdedigen, tegen u allen, want na God is zij onze beste vriendin, 't Is een kostbaro schat, dat samenstel van stof, van herinnering en den arbeid onzer voor vaderen, dien men niet kan rukken uit zijn hart, of meenemen, zooals gij uw ton nen en toonbank." „Babi... gevoeligheid!"... En in diepe verachting voor zoo iets minderwaardigs zakt de dikke lip van Soupot tot op hot knoopsgat van zijn vest. „Zooals go verkiest!" zegt Jacques, „maar die gevoeligheid is de grondslag van allo vaderlandsliefde!" „Wat vaderland? U is van don ouden stempel, Mijnheer de la Ferlandière I" „En zoo do Raad zich laat boinvloeden, hefc land overlevert aan die vreemdelin gen zoo hij de rust, de welvaart en de zedelijkheid, die we bezitten, opoffert voor een gewaagde en onbekende toekomst, die niets belooft dan vooruitgang en welen- schap, terwijl hoe langer hoe duidelijker blijkt., dat die den mcnach niet© gelukki ger maken Hier komt een rentenierend fabrikant tusschenbeiden „Maar, Mijnheer Jacques, fabriek on fa briek is toch twee; die behoeft toch niet altijd een broeinest van bederf te zijn!... U zult toch wel moeten bekennen, dat men ook goede fabrieken heeft? Jacques aarzelde een oogenblik, nauw keurig naar hot juiste woord van zijn mee ning zoekend: „Ja, daar zijn goede fabrieken, en dat is erg gelukkig, want voor sommige streken zijn op don dag van vandaag fabriekeo beslist noodig." „Welnu dan?l" brult Soupot. (Wordt rervolfd.)

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3