18e Jaargang. WOENSDAG 92 JANUAêftS 1927 No. 5463 S)e£ci€bcive0ou^omt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week §2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenteü 20 cent per ireeb §2.60 per kwarta&L Franco per post I 2.95 per kwartaal. Hel Geïllustreerd Zondagsblad t» voor de Abouné's ver- krijg baar tegen betaling van 50 cLpei kwartaal, bq voor- Uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Qit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II «lllll Mm—BMBgi DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone advertnntlftn 30 cent per r09.| Voor Ingezonden Slededeelingen word! het s dubbele »an bel tarief berekend s Kleine adveriontlën, ran ten hoogste 80 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en van □uur, koop en verkoop tO.50. Dil NUMMER BESTAAT UIT TWFF BLADER. ZONDAGSBLAD. Weekabonne's worden er aan herin nerd, dat Het 1e kwartaal van het Zon dagsblad ad. 0.50 in den loop dezer week moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. V Twee dingen te leeren. Uit een artikel in „Het Volk": Niet het minst de leiders van de be weging zijn verplicht alles te doen en. niets na te laten, om „Het Volk" er in te brengen. En nu moet het mij van het hart., dat ik mij wel een beetje heb geërgerd, dat er in een 3-tal nummers van „De Telegraaf" interviews voor kwamen van eenige voormannen in de beweging. Stenhuis, v. d. Walle en Danz hebben geen aanleiding gevonden, om den man van de „Telegraaf" die een vraaggesprek met hen scheen noodig te hebben om tegen ons eigen blad te kun nen uitkomen, op een fatsoelijke manier de deur te wijzen. Dezo uitlating kan voor menigeen on der ons een tweezijdig nut hebben. Eerstens, Het is nu en dan goed van den tegenstander te leeren. Hieruit leere men, voorzoover noodig, ijver voor de eigen be ginsel-pers! Niet altijd maar critiseeren! Vervolgens. De socialisten verwijten .ons soo vaak, wat men daar noemt een „hokjes- systeem". Welnu, men wijze hun er dan op, hoe 't. hier voormannen wordt kwalijk ge nomen, als deze 'n keer zich laten inter- vieuwen door een redacteur van „De Tele graaf" een blad nogwel, welks moraal, welks geestesrichting in algemeenen zin, toch heusch niet recht tegenover die van. „Hot Volk" staatlf V Een praatje over de Staten verkiezing. Een praatje dit stukje heeft geen pre sentie, iets meer te zijn. Over 'n paar maanden worden de kie zers opgeroepen, om te gaan stemmen over de candidaten voor de Provinciale Staten, zooals elke vier jaar gebeurt. De kiezers in de provincie Zuid-Holland voor die der Prov. Staten in Zuid-Holland, enz. Dan heeft ieder partij zijn candidaten- lijst. Die candidatenlijst moet natuurlijk te [Voren door iedere partij worden opgemaakt Ook dus door de R.-K. Staatspartij. Nu doet de R.-K. Staatspartij dat laat ste werk in iedere provincie en in iedere» Staten-Kieskring van een provincie ol haar wijze zooals de R.-K. kiezers, ge organiseerd in een R.-K. Staten-Kieskring, dat wenschen. Elke provincie heeft meerdere Staten* Kieskringen. In de provincie Zuid-Holland zijn zeven Staten-Kieskringen. Ons blad bestrijkt onder meer da State n-Kieskringen Leiden en Gouda (welke twee samen bij de Kamer-verkie zingen één Kring vormen, n.l. den K a- m o r-Kieskring Leiden). Ieder van deze twee Staten-Kieskringen, Leiden en Gouda, regelt, zooals gezegd, de samenstelling van haar eigen candidaten lijst op haar eigen wijze. De Staten-Kieskring Gouda moet er nog De Staten-Kieskring Leiden is er mee bezig. En in dezen Kieskring doen de kie zers dat op een heel eerlijko en secure, maar, misschien daardoor, ook wel wat omslachtige wijze. Besloten is n.l. de candidaten-lijst in dezen Kieskring te doen bestaan uit zes personen. Waarschijnlijk zullen daar twee van worden gekozen, de twee eersten, en dan zijn er vier plaatsvervangers. Men zou natuurlijk ook tot een lijst van vier of van acht personen hebben kunnen besluiten. Eu nu moeten de kiezers in den Staten- Kieskring Leiden, leden van de R.-K. Kies verenigingen, drie maal gaan stemmen! Cerst wie no. 1 zal zijn, dan wie no. 2 zal worden, en voor de derde maal wie als plaatsvervangers zullen fungeeren: de laat ste keer stemt men dan 4 candidaten; wie de meeste stemmen heeft is 1ste plaats vervanger, enz. Nu is in de Kiesverenigingen Zondag gestemd voor no. 1. Maar weinig kiezers hebben aan deze stemming deelgenomen! Wij willen dat niet Tgoed praten, geenszins, maar te verklaren is het, doordat van te voren al wel vast stond, en doordat men het er VTij algemeen .over eens was, dat no. 1 zou worden het aftredend lid, de heer Balvers, uit Hille- gom. Meer belangstelling moet, zal er ziju bij >7 5jemmins, wie no. 2 zal worden op Zondag Januari. Er is n.l. maar één aftredend lid (do "eer C. J. L. v. d. Meer heeft, zooals men Veet, bedankt). Voor no. 1 had het bestuur van den R.- K Staten-Kieskring Leiden den heer Bal vers geadviseerd. Voor no. 2 zal dat Be stuur zeer waarschijnlijk niet adviseeren. Dan kunnen de plaatselijke Kiesvereeni gingen haar leden een advies geven. Do Leidsche Kiesvereeniging b.v. zal dan mr. Bolaius adviseeren. Zooals gezegd, is de 2o plaats op de candidaten-lijst „vast". Wat wij hier hebben uiteengezet, zullen heel veel weten. Er is reeds eenige keeren zoo gestemd. Er is onlangs neg 'ns in onze courant aan herinnerd. Maar 't bleek ons, dat enkelen het nóg niet hadden begrepen of misschien niet gelezen. Vandaar dit praatje. eU3T£tiS_AfSÖ Duitschland De kabinetscrisis. Besprekingen met de p a r t ij-1 e i d e r 8. Dr. Curtius heeft gisteren een aanvang gemaakt met de onderhandelingen met de partijleiders over de vorming van het nieuwe rijkskabinet. Do eerste partijleider, met wien Curtius een onderhoud had, was de voorzitter der democratische Rijksdagfractie Koch. Het betrof hier echter slechts een privé onder houd. De democraten wenschen voorloopig nog niet te onderhandelen, doch willen af wachten of Curtius met de Duitsch-natio- nalen en het Centrum tot overeenstemming zal komen. Na den democratischen leider ontving de kabinetsformateur de leiders der economi sche partij, Von Drewitz en Bred. In den loop van den namiddag vond ver volgens een bespreking plaats met den lei der der Duitscli-nationalen, graaf Westarp Naar vernomen wordt, heeft deze den mi nister er op gewezen, dat de Duitsch-natio- nalen geen bindende verklaring kunnen af leggen, daar het zwaartepunt der onder handelingen bij het Centrum ligt. Zoolang W nTOdn tatilffll de Duitsch-nationalen in een kabinet zit ting wil nemen, zijn alle onderhandelingen voorbarig. Later in den namiddag ontving Curtius daarop den Centrum-afgevaardigde Von Guerard. Deze weigerde wel is waar a pri ori niet, om deel te nemen aan besprekin gen over een program eener regeering van alle burgerlijke partijen, maar hij wees duidelijk op de daaraan verbonden moei lijkheden. Verder ontving Curtius nog een verte genwoordiger der sociaal-democraten. Hiermede ziju de voorloopige besprekin gen geëindigd, zonder dat men tot dusverre een stap verder is gekomen. Uit de onder handelingen is aan Curtius slechts geble ken, dat de leiders der verschillende par tijen, met inbegrip van den leider der Duitsch-nationalen, zich vooreerst nog zeer gereserveerd houden. Mét de democraten wachten de Duitsch-nationalen eerst de beslissing van het Centrum af, die den doorslag bij de onderhandelingen zal geven Frankrijk. Nieuwe Kamer-voorzitier. De Fransche Kamer en Senaat zijn gis teren voor het eerst na de Kerstvacantie bijeengekomen voor de nieuwe zitting, die tot het begin van den zomer zal duren. Tot voorzitter werd gekozen de socialist Bouisson, zoodat dus een lid van de oppo sitie voorzitter is. Engeland Nog 100.000 rc-ebel voor de Bri-sche mijnwerkers. De roode vakverenigingen te Moskou ontvingen een telegram, onderteekend door Smith, Cook, Richards en Richardson, waarin verzocht wordt, nog wat geld te sturen ten bate van de noodlijdende mijn werkers in Groot-Brittannië. Do vakver eenigingen hebben naar aanleiding daar van gisteren 100.000 roebel aan het bestuur van den Britschen mijnwerkersbond ver zonden. Roemenië. Russisch-Roemeensch grensincident. Do autoriteiten van Kisjinef aan den Dnjester ontvingen gisternacht telegra fisch bericht uit Boegas aan den mond van den Dnjester, dat een sterke bolsjewisti sche bende, gewapend met machinegewe- Russische korporaal gedood. De Roemeen- grensposten had aangevallen. Er ontstond een hevig vuurgevecht. Eerst toen do Roe menen versterkingen hadden laten aan rukken, konden de bolsjewiki over den Dnjester teruggedreven worden. Tijdens het gevecht verscheen op de ri vier een Russische kanonneerboot, die vlak onder <(en Roemeenschen oever voer en het gevechtsterrein met zoeklichten be streek. Na het terugslaan der bolsjewiki verdween ook de kanonneerboot in de rich ting van Odessa. In het gevecht werd ccn Russiche korporaal gedood. De Rocmeen- sche autoriteiten hebben het instellen van een onderzoek bevolen. Griekenland. Het proces tegen Pangalos. Volgens een bericht uit Athene, is daar voor het buitengewone gerechtshof het proces tegen Pangalos, die van hoogver raad beschuldigd wordt, begonnen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De toestand te Sjanghai. Een proclamatie van den gemeenteraad.. De gemeenteraad van Sjanghai, waarin Groot-Brittannië, Ie V. S. en Japan 7iin vertegenwoordigd en dio verantwoordeliik is voor het bewind over allo internationale nederzettingen in Sjanghai met uitzonde ring van de Fransche, die afzonderlijk wordt beheerd, heeft de volgende procla matie uitgevaardigd: De raad is niet betrokken en heeft geen officieel belang bij de partijpolitiek. Om deze reden heeft de raad alle politieke bij eenkomsten, demonstraties, redevoeringen of politieke propaganda van welken aard ook verbonden in do concessies of op de gemeentelijke wegen. Tn het belang van den vrede en de orde zal de raad .voortgaan samen te werken, zooals tot nu toe geschiedde, met welke Chineesche regeering ook, die het gebied, dat de concessies omringt, onder haar be heer heeft. De raad zal voorts al ziin enor- gie en middelen richten op de handhaving der orde en het verzekeren van de veilig heid van leven en eigendom binnen het gebied, dat onder ziin controle staat. Met, dit doel is de raad er toe overgegaan alle noodige beschermende regelingen te tref fen. De raad zal ten strengste alle vormen van geweld en wanorde onderdrukken en om dit te bereiken zal hij niet aarzelen alle middelen te gebruiken, die tot zijn beschikking staan. Ten slotte waarschuwt de raad allo per sonen tegen het optreden vsn beroeps-agi tatoren, die gebruik makend van de wan- ven geweld en klassehaat predii'én 'gêon- rende een tijd, dat verdraagzaamheid en gematigdheid meer dan noodzakelijk zijn. Een overwinning? Naar verluidt heeft Soen Tsiocan-fang een groote overwinning op de Knntontvoc- pen bii Tsjekiang behaald, doch een be vestiging van dit bericht ontbreekt. Een stad door bandieten uitgemoord. Een bericht uit. particuliere bron te Pe king maakt melding van een ontzettende moordnartii door bandieten te Wane-Tsii- Pao. De bevolking van deze plaats stelde zich teweer tegen een hende roovers, waarop deze na versterkingen bekomen to hebben, het stadie binnenrukten. 7,ij sta ken alle huizen in brand en brachten do inwoners, ongeveer duizend zielen, zonder onderscheid van leeftijd en 6ckse om het leven. Velen kwamen in hun brandende woningen om, terwijl zii, die daaruit trachtten te ontsnappsn, werden doodge schoten. Amerika De opstand in Nicaragua. Een hongerblokkade? Het verluidt, dat de volmacht, van admi raal Latimar zoover gaat, dat hij zelfs, in dien hij dit noodig acht, voor Nicaragua de hongerblokkade kan afkondigen. Neutrale zones in Nicaragua. Amerikaansche marino-strijdkrachten zijn de Escondid'o opgevaren over een af stand van 100 KM, met het doel, in hei binnenland van Nicaragua een neutrale zone to scheppen. Ook aan den mond van de Wawa-rivier is een neutrale zone inge steld. Mexico. DE KERKVERVOLGING. 30 bisschoppen gearresteerd? Naar uit Mexico wordt gomeldt, gelooft men, dat do zeven katholieke aartsbis schoppen van Mexico alsmede 23 bisschop pen zijn gearresteerd. Bisschop Tabasco is naar een onbeken de plaats overgebracht; beweerd wordt, dat hij zal worden gedeporteerd. De arrestatie had plaats in het bisschop pelijk paleis, waarbij de politie nog ver scheidene andere geestelijken en leeken aanhield. Onder de laatsten bevond zich ook de correspondent van een der voor naamste persagentschappen uit de V. S., die echter later door interventic van de Amerikaansche ambassade weer werd vrij gelaten. Hef verzet legen de schandelijke tyrannic. Bloedige botsing in Jalisco. Volgens berichten uit Guadalajara ziju bij een boL-Jng tusschen katholieken en de stedelijke autoriteiten in de stad Cocula (staat Jalisco) 21 personen gedood en 10 gowond. Een nieuwe leider. Ui El Paso (Texas) wordt geseind; Een plaatselijke zakenman, José Gandara. heeft ziph tot leider der militaire operaties in Mexico geproclameerd; in con manifest kondigt hij het spoedig uitbreken van een revolutie in Mexico aan. Voorts wordt een zekere René Parza als voorloopig revolutio nair president van Mexico uitgeroepen. De commandant ran het garnizoen to Juarez zegt, dat alle geruchten omtrent een revolutie in Mexico absurd zijn en dat, in dien Gandara over de grens komt, hij ge fusilleerd zal worden. Ergerlijke staaltjes van Godsdiensthaat en vrijheidsberooving. Men schrijft uit Rome aan do „Msbd.": De „Osser'-atore" ontvangt een particu lier bericht uit Mexico volgens welk de ge neraal Migael Laveaga van El Salto, in den staat Durango, den priester Emanude Lo pez heeft laten arresteeren en hem zonder vorm van proces heeft laten doodschieten omdat .lij in zijn huis aan een jonge dame, welke Je genei al had getracht te ontvoe ren, een toevluchtsoord had verschaft. Een groep katholieke arbeiders heeft een krach tig protest tegen den moord gepubliceerd. De „Controvuna", die hot protest publi ceert, vraagt van de autoriteiten een stren ge bestraffing van den generaal. Te Hermosillo is dezer dagen de moeder van generaal Ga ra va gestorven. De gene raal, die bij de troepen was die den opstand der Indianen moeten bedwingen, spoedde zich naar het sterfbed zijner moeder. Deze uitte den wensch een priester aan haar sterfbed te hebben. Do generaal ging zelf verzoeken aan zijn ster* endo moeder de heilige Sacramenen toe te dienen. De priester was aanstonds bereid, maar merkte den generaal op dat hij een door de wet verboden daad ging doen, waarvoor zij beiden verantwoordelijk gesteld zouden worden. De generaal verklaarde zelf iedere verantwoordelijkheid tegenover do regee ring op zich te nemen. De priester ging dan naar de stervende en diende haar de laatste Heilige Sacramenen toe, waarop zij gelalen den geest gaf. Do begrafenis was indrukwekkend. Ook de gouverneur en de voornaamste beamb ten der stad waron aanwezig. Men is nu benieuwd of de generaal en de priester gestraft zullen worden. De R. K. Staatspartij en ilc politieke toestand. Redo van prof. dr. J. A. Veraart Voor de club St. Michaël te 's Grav< n hage hield prof. dr. J. A. Veraart, lid dei Tweede Kamer, een politiek rede over; de R. K. Staatspartij en do politieke toe stand. Spr. ving zijn rede aan met vast te stel len, dat er inderdaad in de R K. Staats partij recht is gedaan. Met de hervorming in de partij meent spr allen geluk te kun nen wenschen. Wel is het nog maar een eerste stap geweest, maar spr. hoopt, dat ook het eindresultaat bereikt zal worden. Er wordt in de R. K. Staatspartij hard gewerkt; op alle terreinen wordt gepoogd de R. K. partij op dat p'an te brengen, waar zij recht op heeft. Van dit goede beeld der R. K. Staats partij naar het beeld van den politieken toestand dos lands is een groote slap. Dien toestand acht spr. door en door slecht. Een extra-parlementair kabinet beteo- kenï een teruggang, een politieke reactie van de zwartste soort. Spr. meent, dat de minister van Finan ciën en do minister van Arbeid, Handel en Nijverheid voor ons Noderlandsche volk een teleurste'ling zijn geweest. Spr. meent lan ook dat het land Jiet met dit extra-parlementair kabinet extra slecht heeft getroffen. Dit kabinet moet dan ook zoo spoedig als maar cenigszins mogelijk is van do baan. Daarom moet er gestreefd worden naar een spoedige parlementaire meer derheid. Dit gaat ook niet gemakkelijk. Hier is vóór alles rustig beraad en koel overleg noodig. Bij de verkiezing in 1920 zal dan ook weer hoe dan ook een parlementair kabinet te voorschijn moeten komen. Indien vaststaat, dat hot in het kamp van partijen, waarmede vroeger goede re sultaten werden bereikt, er slechts voor- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Mexico zouden de 7 aartsbisschoppen en 23 bisschoppen gearresteerd zijn. Een nieuwe leider vcor het verzet? De crisisbesprekingen in Duitschland. BINNENLAND. Te Zundcrt schiet een marcchausce uit zclfverdiging een verdachte van drankwet- overtreding dood (Gemengde Berichten, 2e blad). Een moordaanslag te Rotterdam méngde Berichten, 2de blad). (Ge- Overleden Is prof. August Allcbé, oud- hn^ifecraar aan de Ri'ks-academle voor Beeldende Kunsten te Amsterdam (L. en K., 2de blad). LEIDEN. De voorzitter van de K. K. voor Rijn land geeft in een Nieuwnarsrcde een uit voerige beschouwing over handel en indus trie In het onder de Kamer ressorteerende gebied (2de blad). OMGEVING. Een beschouwing over de urooglegging der Reeuwijksche plassen (Rijnstreek, 2de blad). staat, dan moeten wij zeggen; De Katho lieke partij kan ook anders. Zij wil niet anders, maar zij kan an ders. De Katholieken voelen veel voor tra ditie en voor het doorgaan langs dea ouden weg, maar boven de traditie staat het waarachtig, concrete volksbelang. Ook aan den anderen kant, met name bij do vrijz.-democraten en de S. D A. P., staat het er niet rooskleurig voor. De ver schilpunten zijn groot. En daarom wordt het steeds duidelijker wa spr. vroeger al eens gezegd heeft: Een nieuwe partijgroepeoring zal dus slechts p'aats kunnen hebben onder leiding van de Katholieke partij. Straks in 1929. zal goed uitgokeken moe links. Het sociaal-economische dringt zich bij zonder op. En als do Christelijk-Histori- schen en anti-revolutionairen niet vooruit willen met do socialo wetgeving, zul'en wij dat bij vrijz.-dem. en S. D A. P. moeten gaan zoeken Internationaal Christelijk Vakverbond. Christelijko Internationale van Fabrieks- en Transportarbeiders. Onder voorzitterschap van den lieer P. Trommel te Berlijn, lid van den Rijksdag, vergaderde op 7 Januari j.l. het dage- lijksch bestuur dezer internationale. De Christelijke Zeeliedenbond in Ne derland werd als lid der internationale toegelaten. Met hot oog op do sterker wordende concentratie der bedrijven en de gevolgen, welke deze concentratie en de rationali seering die vooral in Duitschland krach tig wordt doorgevoerd, voor de arbeiders hebben, werd besloten, de aangesloten or ganisaties aan te sporen tot een krach tige actie Intern.' naai overleg en het voortdu rend en tijdig uitwisselen van informaties omtrent den toestand van het bedrijf werd dringend noodzakelijk geacht, In verband hiermede werd ook beraad slaagd over de a.s. internationale econo mische conferentie. Verder werden do verslagen van den se cretaris en penningmeester goedgekeurd en bes'oten, voorloopig allo drie maan den een mededeelingenhlad uit te geven. Internationale der Christelijke Tabaksbewerkers De internationale federatie van Chris telijke Tabaksbewerkers-organisatie heeft het voornemen, in den loop van dit jaar een algemeen internationaal cougrea te houden. Gedeeltelijke inpoldering Lauwerzee. Naar de prov. Gron. Ct. verneemt, zal zeer binnenkort een bespreking plaats hebben ten provinciehuize te Groningen tusschen Gedep. Staten van Groningen en de beide inspecteurs der werkverschaf fing in Groningen en Friesland over de wensehclijkheid van de Lauwerzee, als een object van werkverschaffing. SPO^T SCHAKEN. Competitiestand 3e klasse, groep A. Na do wedstrijd Leiderdorp„PhilidorB s do stand als volgt geworden: Aantal pnt. gsp.gw.gl.vrl. v.-t. Tot. Voorsch. Sch.v L. Sch.cl. „Phil." Leidcrd. Sch.v. L. Sch.gen. fl Wassen. Sch.v. L. S.cl. „Stein." 3 111 3—12 22 13-7 4 p. 15-15 3 p. 0^-3*4 2 p. 5x-AY, 2 p. 13tf-l«>$ 1 P- 6«4-13tf OP»

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1