MAANDAG 10 JANUARI 1927 No. 5461 iög jaargang. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooj Leiden 19 cent per week 12.50 pei kwartaaL Bij onze AgenteD 20 cent pei week 12.30 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» kriigbaat tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor» uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: O.won. advertentie. 30 oral per ngd wordt hei Voor Ingezonden dubbele van het tarief I Kleine advorteotJén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. DU NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN» V De toepassing der Katholieke sociale beginselen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be slaan van het „Katholiek Sociaal "Week blad" heeft prof. Aengenent een artikel geschreven, waarin hij er op wijst, dat een meening, als zou de studie der Ka tholieke sociale beginselen nu overbodig zijn geworden, allen grond mist. Gaarne zou ik, aldus de schrijver, dengenen, die zoo spreken, twee vragen stellen. Vooreerst, is liet wel waar, dat de kennis der Katholieke sociale prin ciepen gemeengoed kan worden geacht onder onze geloofsgenooten? Indien zulks werkelijk een feit was, zou het dan mogelijk zijn, dat de verhouding tusschen patroons en arbeiders dikwijls nog veel te wenschen overlaat? Op het oogenblik in het midden latende, bij welke van beide partijen de groote schuld ligt, mogen wij toch constatee- ren, dat het gemis van goede verhou dingen zeker voor een groot gedeelte te wijten is aan gebrek aan inzicht in de princiepen, welke die verhoudingen moeten regelen en beheerschen. Verbreiding van onze Katholieke ideeën op sociaal terrein is dus zeker nog niet overbodig. Sociale cursussen en sociale lectuur zijn ter aanvulling van dit tekort zeker nog noodzakelijk. Maar dan volgt er ook uit, dat diepere bestudeering van onze sociale princie pen nog niet uit den tijd kan worden genoemd. Mijn tweede vraag is deze. Eischt onze tijd niet meer nóg dan vijf en twin tig jaar terug een gezette studie van de sociologie, nu wij in onze dagen staan voor de oplossing van meerdere concrete vraagstukken, die toenmaals nog niet aan de orde waren? Toen was het ongetwijfeld veel meer de tijd om de princiepen aan te loeren. Thans wordt meer geëischt §n moeten do prin ciepen practisch worden toegepast op meerdere concrete gevallen. Ik noem slechts het vraagstuk van de publiek rechtelijke regeling der oollectieve ar beidscontracten, het complex van vraag stukken, dat samenhangt met de mede zeggenschap en de bedrijfsorganisatie. Niet minder vraagt de aandacht het in latere jaren krachtig zich ontwikkelen de trust- en kar tel wezen, een verschijn sel, dat reeds zoo groote afmetingen heeft aangenomen, dat van verschillen de zijden gevraagd wordt: hoe hebben wij daartegenover onze houding te be palen? De beantwoording dezer vragen is niet te geven door degenen, die zich alleen de Katholieke princiepen hebben eigen gemaakt. Daarvoor is verdere stu die van concrete mogelijkheden volstrekt onmisbaar. Door zoeken en tasten zal men hier den weg moeten vinden, zoo dat de studie der sociologie op dit oogenblik veel meer vraagt dan in den tijd, toen dit "Weekblad werd opgericht. Dö tijd, dien wij beleven, is inderdaad wel zóó, dat de Katholieken den plicht hebben, zich ernstig toe te leggen op de concrete toepassing der Katholieke sociale princiepen! In vele gevallen, waarin verscheiden oeconomische toestanden zijn in elkaar gegroeid, is dit niet zoo heel gemakkelijk. Maar toch zal er naar moeten worden gestreefd en kan het worden bereikt! Maar en daarop willen wij nadruk leggen in alle gevallen kan een ieder, ook al is hij niet in de kennis der Katholieke sociale beginselen inge werkt, toch direct in de sociale, oeconomi sche verhoudingen, waarin hij staat ten opzichte van zijn medemensch, zich K a- tho 1 iek toonen en Katholiek zijn, door er metterdaad ernstig naar te stre ven dien medemensch rechtvaardig en liefdevol te bejegenen. En, als dat ieder onzer inderdaad deed de objectieve verhoudingen in de maatschappij zouden dan nog niet zijn volgens de Katholieke beginselen, doch door de subjectieve beleving er van zouden de Katholieken het toch practisch een heel eind in de goede richting brengen! Blijkens het Pauselijk schrijven aan kardinaal Andrieu en het daarbij gevoeg de decreet is het plaatsen op den Index van bedoelde werkep van Muurras en van het orgaan der Action franijaise reeds door de EL Congregatie van den Index uitge sproken op 29 Januari 1914. Den 24sten April '1915 heeft, blijkens de thans gepu bliceerde documenten, Z. H. Benedictus die veroordeeling tot de Zijne gemaakt. Dezo wenschte echter, dat de publicatie van het decreet tot gunstiger tijden zou uitgesteld worden, wanneer men de volle beteekenis van dit besluit rustiger zou kunnen beoor- BUITEHLAHP Frankrijk. De „Action Frangaise" op den Index. Een Pauselijk schrijven aan Kardinaal Andrieu. Z. H. Paus Pius XI heeft andermaal tot den karinaal-aartsbisschop van Bordeaux, Andrieu, een eigenhandig sohrijven ge richt over de veroordeeling van de Action franQaise en dat schrijven vergezeld doen gaan van een decreet van de Congregatie het H. Officie, waarbij een aantal boe gen van Charles Maurras en ook het dag- Wad de „Action franoaise" zelf op den In- •e* worden geplaatst. Z. H. Pius XI deelt in het eigenhandig schrijven mede, dat Hij kardinaal Andrieu den voorrang heeft willen geven om ken nis te nemen van het decreet, dat binnen enkele dagen in de „Acta Apostolicae Se- dis" zal gepubliceerd worden. De Senaatsverkiezingen. Van de 108 senatoren, die gisteren wer den gekozen, waren er 67 aftredend; do andere 41 zijn nieuw-gekozenen uit de ver schillende partijen. De verkiezingsresultaten luiden als volgt: De conservatieven kregen drie zetels, hetgeen een winst van 1 zetel beteekent. De republikeinen verkregen 19 zetels (winst 2 zetels), de linksrepublikeinen 19 (verlies 8), de onafhankelijke redicalen 9 (verlies 1), de radicaal-socialisten 44 (verlies 6), de republikeinsche socialisten 2 (winst 2, de socialisten 10 (winst 8) en de commu nisten 2 (winst 2). Hongarije. Tosnadering tot Italië. Fiume, de vrije haven voor H o n g a r ij e? De „Pesti Naplo" meldt, dat de Hon- gaarsche minister-pre. ident Bethlen zich in Februari naar Rome zal begeven. Doel van zijn reis is in de eerste plaats het re gelen van de kwestie der Ilongaarsche vrije naven aan de Adriat jche zee. De Italiaansche regeering heeft in deze aan gelegenheid en opzichte van Hongarije een zeer tegemoetkomende houding aangeno men en voorgesteld, dat Hongarije te Fiume de basis van zijn overzeeschen han del zal inrichten. Deze kwestie is langs di- plomatieken weg thans zoodanig voorbe reid, dat de definitieve onderhandelingen kunnen aanvangen. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat Bethlen voornemens is. zich ter regeling van de havenkwestie naar Rome te bege ven, doch het tijdstip van deze reis is nog niet vastgesteld. Het bericht omtrent Bethlen's reis heeft te Boedapest natuurlijk groot opzien ge wekt. Het besluit van Bethlen, om Honga- rije's vrije haven te Fiume ta vestigen, be teekent, naar de algemeene opinie, een po litieke aaneensluiting tusschen Hongarije en Italië. De reis van Bethlen naar Rome bewijst, dat de Italiaansche diplomatie te Boeda pest een even groot succes heeft behaald als onlangs te Tirana. Volgens inlichtingen van andere zijde is Bethlen voornemens, te Rome ook de Hon- gaarsche koningskwestie ter sprake te bren gen, welker oplossing, naar men te Boeda pest algemeen verwacht, niet lang meer zal uitblijven. Zoowel de Italiaansche regee ring als het Vaticaan zouden, naar ver luidt, gunstig gezind zijn ten opzichte van een troonsbestijging van aartshertog Al- brecht. Voorts heet het, dat ook de kwes tie der Hongaarsch-Roemeensche perso- neele unie onder den scepter van Albrechi ter sprake zal komen. Albrecht zou met de Roemeensche prinses Ileana in het hu welijk treden. Roemenië. Versterking van het Roemeensche leger. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de Roemeensche regeering besloten, om een bedrag van 37.000.000 Lei te vra gen aan het parlement ter versterking van het leger. Binnen afzienbaren tijd zullen er nog meerdere credieten voor het leger worden gevraagd, en naar alle waar schijnlijkheid zullen deze ook door het parlement worden toegestaan. Deze versterkingen worden getroffen, omdat de veiligheid van Roemenië, voor al aan de Russische grens, dit dringend noodzakelijk maakte. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De toestand te Hankau. Er zou rust hoerschen. Volgens de laatste berichten uit Han kau zou de toestand rustig zijn; desniet temin blijft er toch nog altijd onzeker heid. De Chineesche autoriteiten meenen, dat thans de handel weer kan worden hervat; anderzijds schijnt evenwel do nei ging te bestaan het verdere verloop der gebeurtenissen af te wachten aleer hiertoe over te gaan. Morgen wordt te Hankau de Britsche legatieraad te Peking, Mr. Smal ley ver wacht, die een onderzok naar den toe stand zal instellen. Driehonderd vrouwen en kinderen uit Hankau zijn Zaterdag in vier Engelse lie schepen te Sjanghai aangekomen. Zij hebben Hankau moeten verlaten zonder iets anders te kunnen medenamen dan hun handbagage. De huizen, die zij verlet ten hebben, worden niet bewaakt en in vele gevallen zijn deze geplunderd. De huisbedienden werdion, zooals go- meld, gedwongen in staking to gaan en. alle leverancirs werden verhinderd hun waren af te leveren. De toestand te Kioekiang. De concessie ontruimd. De kleine Britsche concessie Kioekiang is tijdelijk ontruimd, dit met het doel om verder bloedvergieten te voorkoinen en de Chineesche autoriteiten gelegenheid te geven de orde te herstellen. De Chineezen hebben te Kioekiang on derscheid gemaakt tusschen Engelschon en Russen, door op de huizen der Russen een speciaal teeken te plaatsen, waardoor voorkomen werd, dat de Russen gemoles- terd werden. Naar draadloos wordt gemeld, heeft do Britsche consul zijn vlag doen hijschen op een marine-vaartuig, dat vóór de con cessie voor anker ligt. Hij heeft een schriftelijke garantie van de Chineezen gekregen, dat er in de concessie niet meer zal worden geplunderd. De toestand te Sjanghai. Hetzelfde spelletje als te Hankau? Men meent te Sjanghai, dat het Succes van de extremisten te Hankau bij de be zetting van de Engclsche concessie de extremisten in de andere sleden jal aan moedigen. Agitatoren, die propaganda tegen En geland voeren, beweren, dat de Chineezen nu de teruggave der concessies kunnen verkrijgen door de EngelscTTen eenvoudig weg te jagen. De extremisten willon te Sjanghai de zelfde campagne v or.*i als te Hankau. In arbeiderskringen wordt algemeen be weerd, dat de arbeiders na het Chineesche Nieuwjaar, dat do volgende maand wordt gevierd, riet meer naar hun werk zullen terugkoeren. De Kwomintanglroepen, die zich op Hangtsjau concentreeren, wordon togen dien tijd te Sjanghai verwacht. Zij zullen ondersteund worden door volksdcmon- straties tegen de vreemdelingen en de Noordelijke Chineesche leiders. Een Amerikaanschc admiraal naar China. Uit "Washington wordt gemeld, (lat schout-bij-nacht C. S. Williams, opper bevelhebber van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren, last heeft ge kregen om zich naar Sjanghai te bege ven „om den toestand gade te slaan en er rapport over uit te brengen." De admiraal zal zelf mogen vaststel len, hoeveel oorlogsschepen ham zullen vergezellen. Japan. Begrafenis van den keizer. De ceremoniëen in verband met do be grafenis van den dezer dagen overleden keizer van Japan zullen op 7 en 8 Fe bruari a.s. plaats hebben De eorsto cere monie zal plaats vinden in den keizerlij ken tuin van Sjinjoekoe, een voorstal van Tokio, de tweede in het keizerlijk mau soleum, dat thans in het dorp Jokojama, in het gebied van Tokio, in aanbouw is. Amerika De burgeroorlog in Nicaragua. Wederzijdscho nederlagen. Via New York wordt gemeld, dat de troepen van president Diaz door de libe ralen zijn verslagen. Uit Managua wordt evenwel gemeld, dat do liberale strijdkrachten ten getale van 1.000 man werden gedwongen zich uit Naudaimo terug te trekken, daar de con servatieven dreigden, dit dorp lo bombar deeren. President Diaz heeft herhaald, dat hij bereid is de liberalen in de regeering op te nemen, en biedt als verdere concessie een algemeene amnestie aan. De V. S. tegen Mexico. Volgens een bericht uit Nicaragua is Vrijdag kort voor do aankomst van een trein met een Amerikaansche troepen transport in de buurt van Corinto de spoorlijn over een lengte van 200 M. op geblazen. De Amerikaansche kruiser „Galves- tone", is uitgevaren on de Mexicaansche schepen met munitictransporton op te vangen. De laatste Amerikaansche oorlogssche pen, die naar Centraal Amerika zijn uit gevaren, hebben extra landingstroepen aan boord. President Coolidge vorklaarde, dat hij met alle hem ter beschikking staandn middelen het leven en eigendom der Amc- rikaanschhe onderdanen over de geheelo wereld zal beschermen. Toegeven is niet langer mogelijk. Adm. Latiner heeft uitge breide volmacht ontvangen, om dezo zaak tekunnen uitvoeren. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. PASTOOR KUIPERS Zaterdag kwam alhier het bericht dat de zeereerw. heer pastoor Kuipers van de Laatste H. Sacramenten was voorzien cn Zondagmorgeh wederom bericht dal zijn eerwaarde was overleden. Pastoor Kuipers heeft den hoogen ouderdom bereikt van 93 jaren. Na 22 ja ren als ijverig herder der parochie Lei- muiden werksaam te zijn geweest, was hij sinds ongeveer 8 jaar rustend en do laat ste jaren werd hij verpleegd in het ge sticht „St. Joannes de Deo" te Haarlem. Door de begrafenis-vereeniging „St. Bar bara" zal het stoffelijk overschot worden gehaald. Dinsdag avond te ongeveer zeven uur zal de lijkkist de kerk worden binnengedragen. Woensdagmorgen te half.ie- heeft do plechtigec requiem-mis plaats en daar- de begrafenis. HOOGMADE. Uitvoering. Zondagavond word door de R. K. Damesclub van Rijpwetcring in de zaal Am den heer Hillebrand opge voerd het, door Pastoor Kwakman ge schreven en door den heer Theo Bosman getoonzette geestelijk spel „Sint Caecilia," De zaal was flink bezet. Ter verduidelijking werd steeds in hot kort voor elk tafercel de inhoud uiteenge zet. In het 1ste tafereel doet Caecilia de belofto van zuiverheid; 3de taf., waarin ze in angst yerkoert, daar zij in de Hciilon- scho familie zal moeten verkooron, maar waarin de Engel haar zal bijstaan en hoe zij zich afwendt bij de offering van wijn en melk met do gebroken koek; 3do taf. do huwelijksfeesten waarin do Bruid naar den Bruidegom wordt gobracht met de heidensche gebruiken, liederen en een aar dige dans door acht kleine meisjes uitge voerd, waardoorheen Caecilia en de E'ngel de christelijke liederen zingen; 4e fcafr. waarin het huislijk leven en do beproeving waarin de Engel haar zal verdedigen en zij haar echtgenoot Valerius den waren Godsdienst leert kenen en aannemen; bo tafr. waarin diens broeder Tiburtius door do geur der krans door do Engel om do hoofden van Valerius en Caecilia gelegd, zich tot het geloof voelt aangetrokken en door de hulp van Urbanus ook het ware geloof verkrijgt; 6e tafr. de gevangenen voor don rechter; door Maximus opgc- teekend en weergegeven, hoe vol vertrou wen zij de belijdenis hebben afgelegd en de dood ondergaan; 7e tafr. hoe Caecilia bij de lijken haar dank brengt en aan hun kort leven in 't ware geloof herinnert; 8c tafr. Caecilia voor den rechter cn hoe standvastig zij is in haar geloof en hoe zij hem aan zijn leugen- herinnert en "onbe vreesd de waarheid van 't ware geloof be lijdt; De tafr. nadat zij veroordeeld was om in do badkamer verbrand te worden (wat God niet toeliet) moest zij door dc soldaten worden geclood, maar geen sol daat wilde dit doen en, toen do beul tot drio maal toe ook haar hoofd niet kun afslaan, verkreeg zij de genade om nog zoolang te leven tot paus Urbanus bij haar kw am en zij haar huis kon vermaken tot een Kerk voor God. Het spel liep vlot en do aanklccding was schitterend. De aanwezigen waren zeer voldaan Bij het einde werd namens do aanwezi gen aan de speelsters dank gebracht cn de hoop uitgesproken, dat Dinsdagavond 10 Jan., als het zelfde spel weer wordt opgo- voerd, de zaal weer zoo bezet moge we* 'zen. Als „toegift" werd daarna nogmaals de heidensche dans met zang uitgevoerd. „Onderlinge Hulp". Verleden week hield dezo vereen, haar jaarvergadering in cafó Hillebrand, welke vrij goed bezocht was. Door don voorz., den heer G. W. Liever- se, werd de vergadering geopend. Door den penningm., den heer J. P. Blom, werd rekening gegeven. Saldo 1925 f 1095.71, ont vangen aan contributie enz. f 522.50, uitga ven aan uitkeering f 287.75 en and ore uit gaven f 72.50, alzoo een saldo op 1 Januari 1927 f 1259.66. Bij do mededeelingen werd bekend ge maakt, dat de uitkeeringem met 25 cent per dag verhoogd worden. Bij de bestuursver kiezing werden de heeren C. W. Lieverse en J. W. Blom bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt; er werd medegedeeld dat de vereen, thans bestaat uit 60 leden, 15 do nateurs cn 5 buitengewone leden. Bij de „verrassing was eerste prijs Corn. Borst J.Bzn., 2 pr. Jan Bax, 3e pr. C. Baaks, 4o pr. P. Borst Lz., 5e pr. G. v. d. Ploeg, 6e pr. Jos. Strijk, 7e pr. A. v. d. Voorn, 8e pr. A. Hoogeveen; do prijzen be stonden uit krentenbrood en sigaren. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Oo „Action francaise" op den Index. HongaarschItaliaansche toenadering. De toestand te Hankau Is rustiger. To Montreal is een brand uitgebroken L. een bioscoop-theater, waarbij meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen (Bui- tenlandsche Berichten). BINNENLAND. Een belangrijke mededceling der R.-K. Staatspartij (2do blad). De communistische woelingen in Indië, (Ned. Oost-Indië, 2de blad, en artikel, 2de blad). OMGEVING. Overleden is de ZeerEerw. heer Kuipers, oud-Pastoor van Lcimuiden. LISSE. Gehore n: Hcnricus Adriauus z. van H. A. Akerboom en G. A. Staphorst Maria Sophia d. van P. J. Ruigrok on Th. M. v. d. Star Martinus Johannes z. van N. v. d Ploeg en G. v d. Plas Elisabeth Adriana d. van P. de K waas te niet en G P. Weeland Anna Marga ret ha d. van P. Peschier en S F. Ha- bcrmell Petronella Hendrika d. van A. Buurman en P. Onos Johannes z. van G. 't Hort en A. Hoogkamer. Gehuwd: J. Sloolbeek en 0 Kerk vliet. Overleden: Anthonius Wilh. Kley- horst 4 j. Sara Corn. Sliokcr, wed. van H. D. v. Daalcn, 76 j. Theodorus Ver haar 70 j. Egbert Matter, wodr. var M. Huffenreuter, 89 j. NOORDWIJK. Botsing. Op het zeer gevaarlijke kruis punt DouzaslraatBronckhorslstraaf had gisteren te pngoveor half vier in den mid dag een ernstige aanrijding plaats tusschen eon motorrijder en een luxe auto. Do onge veer 50-jarige J. Schuit uit Den Haag, voor een dagjo in Noordwijk over, wilde per motor vanuit do Douzaslraat de Bronck- horststraat inrijden. Op zijn signaal gaf ook een auto, komende vanuit de Var» Lim- burg-Stirumstraat signaal, welke hij eerst liet passeeren. Toon stak hij over. Hierbij kwam hij echter in botsing met een onmid dellijk volgende auto. Het motorrijwiel verdween geheel onder do auto, terwijl de berijder er met óén been onder kwam te liggen. Het been was gebroken. Ook op an dere lichaamsdeelen liep do motorrijder verschillende kneuzingen op. Een zich in de auto bevindende doktor, eveneens uit Den Haag, verleende do eerste hulp en geholpen door don spoedig aanwezig zijn- den assistent van dr. v. Nes, werd het ge broken been gespalkt. Inmiddels was de ziekenauto van den heer Beuk ontboden, welke den verongelukte naar één der Flaag- sche Ziekenhuizen vervoerde. Do bestuur der der auto zegde toe alle schade van het ongeval op zich te willen nemen. R.~K. Volksbond. Nu do verkiezingen binnenkort weer daar zijn, heeft het Volks bond-bestuur goed gezien op haar winter- program tb zotten een ontwikkelingsavond op politiek gebied. Blijkens de groote op komst van Vrijdagavond bestond daarvoor veel belangstelling. De voorz., de heer A. Meijer, sprak zijn verheugenis uit over* de goede opkomst op deze lste vergadering in 1927, vooral wat betreft de vrouwen In het hijzonder heette spr. nog wolkom den Geest Adv., Kapelaan W. Nijssen eu den .spreker van dezo avond, do heer Quijt, uit Den Haag. De begrooting 1927 werd behan deld; deze gaf aan inkomsten 1572.91 on uitgaven 1552.91, alzoo een batig saldo aangevend van 20. Nadat over eenige posten inlichtingen waren gevraagd, werd deze begrooting zonder stemming aange nomen. Alsnu kwam aan het woord do hoer Guijt, die voorop stolde, dat, waar hij dozen avond zou spreken over politiek, men gee- nerlëi conclusie moest trekkon uit te be handelen onderwerpen. Dat lijkt op voeren van actio, hetwelk in de standsorganisa- tie niet toelaatbaar is. Het r uitsluitend bedoeld tot voorlichting, opdat het bij alle arbeiders moge doordringen van hoe groot gewicht ook de politiek voor hen is. Achtereenvolgens behandelde spr, hoe ons land geregeerd wordt, waaruit de re geering bestaat, en hoe deze 'ormeerd wordt Vervolgens behandeld spr. wat de taak is van Eerste- en Tweede Kamer en van Prov Staten, en welk verband hiertusschen be staat. Ook behandeld spr. nog hoe en door wie de gemeenten worden bestuurd. Duidelijk deed spr. bij de behandelde onderwerpen uitkomen, welk groot belang ook de R.-K. arbeiders er bij hebben, hoe lo verschil lende regeeronde lichamen worden samen- Na een korte pauze krijgt de spr. nog cenigo vragen to beantwoorden, waarna tot de gebruikelijko rondvraag wordt over gegaan, waarbij de voorz. in herinnering brengt de Algem. H. Communie voor do

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1