Tweede Blad. Zaterdag 8 Januari 1927 EEN DAAD STELLEN. Nederland huldigt den serafijnschon Franciscus van Assisië op waarlijk groot- sche wijze. Men had van een land, waar het katho lieke leven zoo rijk te bloeien staat, ook moeilijk anders kunnen verwachten, toen Z. H de Paus tot een luisterrijke viering opriep. Er is echter nog een vraag, die nog tijdens dit jubeljaar ernstig moge over wogen worden en ook een antwoord eischt. Wanneer na enkele maanden de feest klanken zijn weggestorven, heeft men dan bet eigenlijk doel der Franciscus-hulde bereiwt, zooals Rome het zich voorstelt? Zeker, zulk een uitgebreide godsdiensti ge huldiging doet goed aan het zeieleven in 't algemeen. Het zoo'veelvuldig gespro ken en geschreven woord over den Fran- ciscus-geest heeft in veler harten invloed uitgeoefend, al is deze niet met cijfers en maten aan te geven. Het katholiek leven in Nederland zal 't kan wel niet anders voordeel trekken uit dit jubeljaar. Maar zijn hiermee voor do toekomst de vruchten van deze eeuwfeestviering voldoende verzekerd, gelijk de Opperher der verhoopt? Wij voor ons meenen van niet. Zijn er althans niet zeker van. Om die zekerheid te verkrijgen is meer noodig. Men zoude goed-gezinden en door deze feestelijke herdenking tot geestdrift ge stemden moeten organiseeren tot een macht, die zich als de oorspronkelijke Franciscus-beweging zichtbaar her nieuwend door onze samenleving voort plant. Men zou een instituut moeten inrichten, waarin onderricht wordt gegeven, hoe men volgens Franciscus' ideeën tot zelf- hernieuwing en hierdoor tot maatschappij herstel kan geraken. Men zou de voornemens van dit jaar, om den liefde- en offergeest van Sint- Franciscus meer in zich op te nemen, moeten vastleggen dor den menschen te brengen tot een leefwijze naar den stijl van den serafijnschen wereld-verachter. Men zou hen tot het streven naar vol christendom 't éénige wat Franciscus wilde moeten binden voor het verdere leven. En zie, dat alles geschiedt door de op richting eener afdeeling van Franciscus' Derde Orde De Derde Orde, die door de Pauselijke aanbevelingen van een halve eeuw is uitgegroeid tpt een wereldmacht van beteekenis. De Derde Orde, door de Opperherders „een school van christelijke volmaaktheid" genoemd. Do Derde Orde met haar door den Apostolischen Stoel goedgekeurden leefregel, waardoor de geest tintelt van den serafijnschen Hei- lige. De Derde Orde met haar plechtige en openbare verbintenis-voor-'t-leven door de Professie. Natuurlijk, het jubeljaar zal geestelijk voordeel brengen. Maar volstrekte zekerheid hiervan heeft men daar, waar de daad van blij vende waarde voor de toekomst wordt ge steld; de stichting en dergeljjk opgevat te leiding van een Derde-Orde-afdeeling. Dat is dan ook de practische conclusie van de eeuwfeest-encycliek bij het begin van dit jubeljaar. Zoo nadrukkelijk moge lijk spreekt de Paus zijn wensch uit, dat onder steun en aanmoediging der Bis schoppen zeer vele mannen en vrouwen en vooral jongens en meisjes in dit jaar tot de Derde Orde toetreden. Men stelle een daad en legge hiermee de vruchten van het eeuwfeest vast voor verre toekomst! Centraal Bureau der Derde Orde. Weert. DE MODERNE DANSEN. Het oordeel van H. Borel. Henri Borel schrijft in het „Haagsch Maandblad" over de moderne dansen. Wij nemen uit de vernietigende critiek eenige passages over. „Het. moet nn eindelijk maar eens rond uit gezegd worden: de moderne dansen: Foxtrott, Boston, One Step, Two Step, de diverse Blue's, Shimmy's en Charlestons zijn in den grond perverse bewegingen; al dat heenschuifelen en knikken en bibberen en draaien en quasi-gacieug, quasi-elegant likkebaarden en knoeien en wringen gaat naar verboden daad toe. Men mag het ont kennen en verbloemen en het verontwaar digd van zich afwijzen, maar er helpt geen lievo moeder aan, het is zoo. Niet alleen de bewegingen van den dans zeiven, maar, zoo mogelijk in nog sterkere mate, de mu ziek er bij, spreken het onmiskenbaar dui delijk uit. Ik wil hier niet, generaliseerend, mede zeggen, dat ieder meisje, iedere vtouw het zich onder het dansen .bewust is wkre het zoo dan zou menige danseuse er zich verschrikt aan onttrekken maar het ge vaarlijke ligt hier juist in het onmerkba re, heimelijke, en het effect is hetzelfde. Di elke moderne danszaal, welke ook, beerscht, voor den niet-lcudde-mcnsch aan voelbaar, maar verkapt qifo si-fa tsoen- «jk, door de „society" hypocriet genegeerd, hstig gecamoufleerd, en omdat do kudde haar gezamenlijk ondergaat als heel ge woon en behoorlijk aangenomen de wulp- •che atmosfeer, te gevaarlijker omdat ze niet openlijk is en zich niet geeft voor wat ze is. -öe. verontschuldigende praatjes van „be- oorlijk" en „netjes" dansen dezer heime- 'Jk wellustige, geraffineerd en pervers ■ensueele dansbewegingen, zoo dat „nie mand er aanstoot aan necint" zijn larie- farie. Men kan dezo dansen onmogelijk „fatsoenlijk" dansen, al trekt men er nog zoo'n quasi-fatsoenlijk gezicht bij en houdt men zich nog zoo in. De manier, waarop het dansende paar elkaar omvat houdt, is al uit den schijnheiligen Booze." „Hier is geen, zelfs geen allervaagst spoor meer te herkennen van de chcvale- reske hoffelijkheid, bij vroegere dansen door cavalier aan danseuse betoond, hier is niets meer bij van den graciouzen eer bied, de hoofsche courtoisie van den rid der voor zijn dame, hier is enkel intimiteit tusschen man en vrouw." „Kijk, daar zitten in oen groote zaal een aantal dames en heeren bij elkaar, die men zoo op het eerste gezicht voor nor male, beschaafde, intellectueele menschen zou houden, van zekere „standing" en waardigheid zelfs. Opeens klinkt een -barbaarsche, zenuw- achtig-rythmische muziek op, met sner pende gillen als van hysterische vrouwen die geknepen worden er tusschen, en schorre dierengeluiden, en gemiauw van katten, en gehoest van zeehonden. Weg is opeens de beschaving, wèg de wellevend heid, het fatsoen en de goede manieren. Mannen, die thans geen gentlemen meer zijn, omklemmen vrouwen, die alle aan spraak op het ladyschap verloren hebben door de manier, waarop zij zi.ch tegen die mannen aandrukken, en, deze paren begin nen allerlei bewegingen samen uit te voe ren, waarvan de oorsprong bij zich tot ero- tischen waanzin opwindende barbaarsche nenerstammen ligt, en waarin brute oer- instincten der beide seksen zich trachten uit. te vieren. Mij dunkt, een zoon, die zijn moeder zoo ziet dansen, kan moeilijk kin derlijken eerbied meer voor haar blijven gehouden; een jonge man, die zijn verloof de zoo bijna de vrouw van een ander ziet zijn, zonder te protesteeren, kan haar moeilijk ooit aangebeden hebben in vene- ratie". Tenslotte zegt Borel: „Laat. u, ik herhaal het nog eens met na druk, niets wijsmaken over het „onschul dig genoegen" in de moderne Dancings, en loop er niet in als een mogelijk vol komen ter goeder trouw dit denkende dans-„professor" u komt vertellen, dat er in de Shimmv's en Charleston's, zooals hij ze onderwijst, absoluut niete kwaads steekt, en ze volkomen decent en correct, zonder de minste aanstootelijkheid, ge danst. kunnen worden. Zijn Hooggeleerde kan dit „de bonne foi" zelf gelooven, maar dit verandert niets in het effect, dat ze op de dansenden, vooral als het jonge, nog onbedorven menschen zijn, op den duur moeten uitoefenen. Bewegingen, die van zich bruut-sensueel opwindende negers af komstig zijn, al worden ze onder Wester- schen invloed schijnbaar gewijzigd, deugen niet voor beschaafde menschen. De bibbe rende beentjes van de Charleston zijn vol strekt niet alleen maar potsierlijk, maar oorspronkelijk gemeen convulsief, al heeft men daar zoo geen erg in. En de Neger- Revue Black People die, wel te verstaan, nog niet. eens de negerdansen in him oer- oorspronkelijken vorm te zien gaf, heeft duidelijk genoeg aangetoond, op welke zoowel caricatuur-groteske als ordinair- onbehoorlijke wijze deze ruige, rauwe rythmen op het menschdier dat. in ons is inwerken. Een nieuwe menuet van Mozart, een Ga votte van Bach, een Walzer van Straus en... een Jazz-Band cacophonie! Zij ver houden zich als de dansen van eertijds tot de moderne bibber- en schokdansen. Zoo lang de dansende kudde niet uitge ziekt. is, zal zij het enorme verschil niet beseffen, en vermoedelijk de weinige en kelingen, die er op wijzen, zélf van ont aarding, verwording en dergelijke ver schijnselen beschuldigen. Do kudde noemt van oudsher af slechts kwaaddenkend wie van haar afwijkt en san durft randen wat zij als kudde bedrijft. Het gemeene zelf is voor haar niet gemeen, maar wel het openlijk aantoonen er van. Laten wij echter hopen dat éénmaal, zooals bij alle epidemieën het geval wordt de menscheid van deze dans-manie zal ge- Dezen zijn, en dat een latere generatie er met afschuw cn medelijden van zal spre ken". Letteren en Kunst „De Nieuwe Eeuw". De „Nieuwe Eeuw" bevat de onder staande mededeel ing: „Met ingang van 1 Januari 1927 is de Raad van Redactie van ons weekblad op geheven. Met algemeene stemmen van ondergeteekenden is dit besluit genomen Als motief heeft daarbij o.a. gegolden, dat de vroegere meervormige redactie de wer kelijke verhouding niet op voor een ieder duidelijke wijze tot uiting bracht. De redactie in haar geheelen omvang wordt toevertrouwd aan de heeren Max van Poll en G. C. J. D. Kropman. De overige leden van den vroegeren Raad v. Redactie, met uitzondering van den eer sten ondergeteekende, "aan over in een Raad van Medewerking, welke te zijner tijd zal worden uitgebreid." Deze mededeeling is ondertekend door de hoogleeraen dr. Jac. van Ginneken, dr. Des. Franses, mr. E. J. J. van der Hey- den, dr. J. B. Kors en mr. W. P. J. Pom- pe, door pater Henricus 0 Gap. en de hee ren G. J. H. Hendriks,, Max van Poll en mr. G. G. J. D. Kropman. Verder deelt de redactie mede, dat tot den raad van medewerking reeds zijn toegetreden de hoopleeraren mr. dr. J. van der Grinten. Nijmegen, en drs H. A Kaag, onlangs benoemd aan de R K. Handolshoogesehool te Tilbur/ RECHTZAKEN Zijn Edelachtbare In Hooger Beroep. Het Rotterdamsche Raadslid L. G. A. C., 39 jaar, had zich op 15 Juni me! een paar rechercheurs van den zedendienst bemoeid, die op het Middensteiger te Rot terdam voor een café hun plicht deden. Daaruit was een relletje ontstaan, twee agenten in uniform waren er bij gekomen, die C. hadden aangemaand door te loo- pen in de richting van de Hoofdsteeg. Hij had aan dien last niet voldaan, waarom hij geverbaliseerd werd, le wegens het verwekken van een volksoploop en 2e we gens het niet gevolg geven aan de orders der agenten om zich in de hem aangege ven richting te verwijderen. De kantonrechter had C. deawegen ver oordeeld tot 2 maal 10 boete subs 2 maal 5 dagen hechtenis. Hiertegen was hij in hooger beroep gekomen. Gisteren diende de zaak voor de recht bank aldaar. Verdachte begon zijn uiteenzetting: Ik ben lid van den Raad De president: O! Verdachte ging dan voort met te vertel len, dat dit Raadslidmaatschap hem er toe gebracht had zich met de zedenre- chercheurs te bemoeien. De zedendienst is tegen zijn taak niet opgewassen en be moeit zich met zaken, waar hij niets mee te maken heeft. En andere, die hem wel aangaan, laat hij links liggen. Verder bestond de volksmenigte uit niet meer dan 7 of 8 menschen en was hem in 't geheel niet beduid de richting Hoofdsteeg uit te gaan. Hij was plotseling moegenomen naar de Torenstraat, zonder dat hem eeni ge uitleg was gegeven. De agenten den Ouden en Noordormeer bleven er hij, dat Zijn Edelachtbare zoo geschreeuwd had, daarbij gesticuleerendo, dat men hem aan den overkant van de straat had gehoord. De onloop, dio zich verzameld had bestond wel uit 150 men schen, lijn 7 .noest er voor stoppen. Het O.M. had hier geen enkele reden, al beweerde de verdachte ook, dat wat do agenten verklaarden, positief gelogen was, om aan de verklaringen der politie mannen te twijfelen. Een volksoploop uit elkaar drijven is heusch zoo'n pleizi'ertje niet, dat de agenten dat zonder noodzaak gaan doen. Het O.M. heeft eer reden om te twijfelen aan de voorstelling van za ken en de waarheidsliefde van verdachte, die in een vertegenwoordigend lichaam zoo gemakkelijk, wat hij noodig oordeelt, ter sprake kan brengen en die niet noo dig heeft, op straat den rechercheurs van den zedendienst de les te lezen. Verdachte is bovendien nog recidivist ook. Hij zal binnenkort voor eenzelfde feit moeten terecht staan, dat op wederspan- nigheid is uitgedraaid. Wel wil het O.M. er nog een ding aan toevoegen, en dat is, dat men er zich over moet verwonderen, dat, aldus spr., onze stadgenooten behept zijn met de eigen aardige gewoonte voor de kleinste klei nigheid in dichte drommen te blijven staan. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter Verdachte wilde er nog even de aan dacht van de rechtbank op vestigen, dat 80 pet. van het agentencorps te Rotterdam onbetrouwbaar is in zijn verklaringen. Uitspraak 20 Januari. Ongeval tijdens voetballen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een procedure tusschen het bestuur der Rijks verzekeringsbank en de Centrale Werkge vers Risico-Bank te Amsterdam. De zaak betrof eeu schadeloosstelling, die door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank ingevolge de Ongevallenwet was toegekend aan een werkman in dienst van de N.V. Nederl. Dokmaatschappij te Amsterdam, terzake van een ongeval, dat dien werkman was overkomen, toen hij met nog eenige andere werklieden ih schafttijd op het fabrieksterrein aan het voetballen was. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank had in deze verband tusschen het onge val en de dienstbetrekking aanwezig ge acht, omdat het overgroote deel der ar beiders wegens den grooten afstand van bet werk naar huis, met goedvinden van de werkgeefster, gewoon was den schaft tijd op het werk door te brengen, zoodat het verblijf op het fabrieksterrein gedu rende dien tijd verband houdt met de dienstbetrekking. Bovendien had het on geval zeer waarschijnlijk plaats gevonden tengevolge van de gesteldheid van den bodem van het terrein. De Centrale Werkgevers Risico-Bank kan zich met de beslissing van de Rijks verzekeringsbank niet vereenigen, daar naar haar me ning in deze van een be- drijfsogeval niet kan worden gesproken. De Raad van Beroep te Amsterdam meende, dat, waar geb'eken was, dat het ongeval was veroorzaakt door een hande ling van getroffene, die zuiver hem als particulier betrof, het den getroffene niet was overkomen in verband met zijn dienst betrekking. Deze Raad vernietigde dan ook de beslissing van het bestuur der Rijks verzekeringsband en ontzegde den ge troffene alle aanspraak op schadeloosstel ling. De Centrale Raad van Beroep heeft nu deze uitspraak, waartegen het bestuur van de Risicobank in appèl was gekomen, bevestigd. Nalatige cverwegwachteres. De kantonrechter te Goes heeft de over- wegwachteres E. M. K. uit 's He-or-Arends kerke, die in November j.l. verzuimde de boomen tijdig te sluiten, waardoor een trein voorbijsnel de, terwijl do boomen openstonden en het slechts aan het goed uitkijken van den bestuurder van een autobus te danken was, dat deze nog tijdig stopte en niet onder den trein kwam veroordeeld tot 25 gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis. De eisch was 100 gulden, subs 30 dagen hechtenis. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Door den mist in het water gereden. Te Stolwijk is een vrachtauto van do Coöp. Prod. Handelsvereeniging te Gouda door den mist te water gereden. De bestuur der C. aldaar kon zich met moeite redden. vo.nHe aan zijn har den. Tusschen de buffers geraakt. Te Uden Lad een ernstig ongeluk plaats. Bij het rangecreu van eenige goederenwa gens geraakte de rangeerder, zekere De Goey, wonende te Yeghel, tusschen de buf fers bekneld. Per extra wagen werd hij naar Veghel vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De Griep. Gisteren waren bij het politiekorps te Rotterdam 141 zieken, onder het tramper soneel 152, bij plaatselijke werken, waar van het personeel uit 1744 personen be staat, 100 en bij den gemeentelijken reinl- gings- en ontsmettingsdienst (967 perso nen) 91 zieken. Te Wormerveer zijn op een bevol king van 9000 zielen 2500 gevallen van griep. Te Gouda komen zeer veel griep-ge- vallen voor, doch over het algemeen draagt de ziekte een goedaardig karakter. Te Tholen zijn alle scholen voorloo- pig gesloten wegens de griep. De Rijwielbelasting. Niettegenstaande de waarschuwing aan de wielrijders, dat zij gisteren de aan hun rijwielen bevestigde belastingplaatjes 1927 zouden moeten toonen, wa*> er weer een aantal, dat aan den oproep geen gehoor had gegeven, en nog het oude plaatje op zijn rijwiel had. Te 's-Gravenhago werd een vijftigtal rij wielen in beslag genomen en naar het kan toor der directe belastingen gebracht. De meesten., die zich van hun vervoermiddel beroofd zagen, kozen de juiste partij en be gaven zich onmiddellijk naar genoemd kantoor, waar zij er met een geringe boete afkwamen. Waar verleden jaar te 's-Gra- venhage op den eersten dag van de con trole de inbeslagneming eenige honderden rijwielen betrof, is het diminuendum wel opmerkelijk. In den loop van 1926 werden te 's-Gravenhage 4000 processen-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder be- laslingplaatje Gisterenmorgen bekeurden de gemeen_ 'epolitie, de Rijksveldwacht en de commie zen te Baarn tal van personen wegens het rijden op een rijwiel zonder belasting plaatje 1927. Onder hen bevonden zich een groot aantal forensen, die hedenmor gen bij hun vertrek naar Amsterdam en Utrecht aan het stationsplein werden op gewacht. Ook bij het postkantoor werd een groot aantal processen-verbaal opgemaakt. De gemeente-politio alleen bekeurde onge veer dertig personen. Te Rotterdam was tot gisterenmid dag nog geen enkele overtreding ontdekt. In totaal werden over 1926 hier ter stede pl m. 8000 processen-verbaal opgemaakt. Te Woesp bleken 23 personen nog niet in het bezit te zijn van het1 belasting- plaatje. Hun rijwielen zijn door de politie en de kommiezen voorloopig in beslag go- nomen. De verwiselde Albert cuyp terecht. Men zal zich herinneren, dat de heer Benjamin, antiqair te Rotterdam, eenige maanden geleden een tweetal beleenbrief- jes heeft gekocht van een Duitscho dame, die bij de Gemeentelijken Bank van Lee ning alhier twee schilderijen had beleend, voor f 4000. Bij de beleenbriefjos kreeg do heer B. foto's van de schilderijen en toen. hij de schilderijen wilde gaan inlossen, vertoonde een der doeken afwijkingen met do foto, welke de heer B. in zijn bezit had. Hoewel de antiqair herhaalde malen op de afwijkingen wees, was men bij do Bank van Leening van oordeel, dat geen abuizen mogelijk waren. De heer B. heeft daarop de schilderijen geaccepteerd. Groot was zijn verwondering, toen hij na eenige maanden, in October van het vorige jaar van de Haagsche Bank van Leening bericht kreeg, dat er toch een verwiseling had plaats gehad en dat het eene schilderi door hem in ontvangst go- nomen, een echte Albert Cuyp was. Thans is gebleken dat deze zaak zich als volgt heeft toegedragen. In Januari van 1926 had de Duitsche dame drie doeken, naar haar weten oen Albert Cuyp mot de zooeven beschreven voorstellingen, en twee schilderijen uit do Bubenaschool, in de Haagscho Bank van Leenig afgegeven. Zij had de nummers van de twe doeken uit de school van Rubens met de foto's aan don heer Benjamins ver kocht en deze had de Petrus-kop en de Alebert Cuyp in bezit gekregen. Toen de Duitsche dame echter later van de bank bericht had gekregen, dat de Al- bert Cuyp op en briefje was afgegeven, wible zij dit doek tot eiken prijs terug hebben. Do heer B. repliceerde door te zeggen, dab hij er lang genoeg op gestaan had, het schilderij dat in overeenstemming was met do foto, in handen te krijgen en daarom niet meer aan het verzoek van de bank kon voldoen, temeer daar de doeken in Londen op de verkooping waren. Toen heeft de Bank van Leening werk gemaakt van deze zaak bij de politie met gevolg dat door de gemeente Den Haag een anklacht wegers verduistering werd ingediend tegen den heer B. Het gevolg van deze justieele inmen ging heeft thans resultaat gehad, waar door het niettemin nog in geheel niet ze ker is, dat de heer B. verder justitieel zal behoeven te worden vervolgd. Toen nJ. de Haagsche politie na cenigen tijd te weten was gekomen, dat de Albert Cuyp die volgens Hollandsche experts echt moet zijn en een handelswaarde van 10 k 20 duizend gulden moet bezitten, ver moedelijk in Londen zou zijn verkocht, gaf zij de zaak over aan de Rotterdamsche recherche, die den inspecteur G. W. Val ken naar Londen stuurde om naspeuringen te doen. Deze inspecteur kwam daar bij de be kende schilderijenhandelaars Christie cn Asser te weten, dat de Albert Cuyp bij hen te koop was geboden. Christie had echter de overtuiging gekregen dat het doek geen echte Albert Cuyp was en er daarom slechts 70 pond sterling voor ge boden. Asser was uiot zeker, of het een Cuyp zou zijn ja dan neen, doch betwijfcldo in elk goval dat het hoogc handelswaardo zou hebben cn bood 100 pond. De heer Benjamins achtte deze bedra gen beide te laag,met gevolg, dat de beide schilderijen terug werden gezonden naar Rotterdam, waar ze op naam van den hcor B. bij een expeditiefirma in kisten in bewaring werden gesteld. Uit Londen teruggekeerd heeft de in specteur de beide doeken gistermorgen bij de expeditiefirma in beslag gonomen. De vervalschte postwissels. Zooals wij dezer dagen meldden, is de man, die te Amsterdam op verschillende postkantoren vervalschte postwissels heeft aangeboden, naar Den Haag overgebracht, op grond van het vermoeden, dat hij al daar zich aan dergelijke handelingen zou hebben schuldig gemaakt. Naar de ..Tel verneemt heeft het onderzoek van de Haag sche politie uitgemaakt, dat hij inderdaad ook hier ter stede verschillende vervalseh- to postwissels heeft aangeboden. Op di verse kantoren, waar hij met het perso- reel is geconfronteerd, is hij herkend Do man heeft trouwens tegpnovor de Hang- sclie politie een bekentenis nfcrelp"il Hij is thans op verzoek van de Amsterdamscho politie weder naar de hoofdstad terugge zonden. Offerblok gelicht. Vrijdagmorgen werd in de Kathedrale Kerk te Haarlem ontdekt, dat het offer blok véór het beeld van de H Thoresis was opengebroken. Fen ingesteld onderzoek wees uit dat de dief waarschijnlijk reeds den vorigen avond is bezig geweest. De buit was niet groot vermoedelijk, want de offerblokken worden ree el-n:\fig eiken dag geledigd. Een massa-inbreker Bij de Ilaarlemsche politie heeft zich aangemeld J, van S., die bekende zich aan verschillende inbraken te hebben schuldig gemaakt. Zoo had hij de inbraak bij de Draad na gelfabriek aan den Phoenixweg op zijn kerfstok. Voors had hij een inbraak of een poging daartoe gepleegd in een twee tal voetbalelubhuisjes aan den Ouden Weg en was hij debet aan inbraak in enn vcr- verschingshuisje te Wassenaar en een kiosk aan de Spanjaardslaan to nearlem. Ongeveer acht weken geleden verschafte 1 ij zich toegang tot het R K Volkshuis aan de Xm van Gijzenstraat te Scholen, waar hij o.a oen alpacca sigarettenkoker meenam, welke de Schotonsohe politie la ter te Amsterdam opspoorde. Verder is de man schuldig aan inbraken in verschillende plaatsen dos lands, o.a te Apeldoorn. Bloemendael, Hïllegojn. Scho ten, Leiden, I.Tmuiden, Haarlem (drie maal minstens), Santpoort en Overschie Ver schillende voorwerpen van diefstal afkom stig en inbrekerswerktuigen werden op hem bevonden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Smokkelarij. Naar men uit Tilburg aan do »N. R. Grt.' meldt, wordt daar en in do Omstre ken in den laat.sten tijd oen lovendigo han del gedreven in spiritualiën, dio uit België worden binnengesmokkeld na eerst uit ons land daar to zijn ingevoerd. Do gesmokkelde drank wordt voor on geveer de helft van don in ons land- gang haren prijs van de hand gedaan, geen won der dat zo in alle lagen der bevolking haar afnemers vindt en dat velen, in do hoop op een zoet winstje de kwad^ kans wagen om de waakzaamheid der douane te verschalken. In de grensplaatsen met name Gairo beerscht de laatste weken ccn groote be drijvigheid. De smokkelaars geholpen door handlangers, dio allerwegen posten, weten menigmaal aan de waakzaamheid der com miezen te ontkomen. De douane van haar kant is natuurlijk ook in volle acfie en hun ijver wordt vaak met goeden uitslag be kroond. Enkele dagen geleden heeft zo een paar smokkelaars, die zich reeds veilig op Tilburg's grondgebied waanden, aangehou den en een partijtje smokkelwaar gecon- fiskeerd Deze handel in spiritualiën heeft ook tot bedrieglijke practijken aanleiding gegeven. Dezer dagen moest menige kooper van verboden waar tot zQn schade constatoc- Ten, dat hij water in p'aats van sterken drank had gekregen. Do "filburgsche poli tie heeft yan de week zekeren P. aangehou den, die zich aan dezo practijken had Schuldig gemaakt. P. is naar Breda over gebracht. Waarzegster, die waarheid sprak. Donderdagmiddag is een zigeunervrouw gekomen bij mejuffrouw J. C. in de Pas sage te Rotterdam. Zij bood aan, stoelen te matten. Toen de juffrouw niets te mal len had, zou de zigeunerin haar de toe komst voorspellen. De zigeunerin las uit 'e lijnen van de hand, dat als de man van juffrouw C., welke man zeevarende is, thuis zou komen van zijn rp's> Z'J znu missen. Om precies te zoggen, hoeveel geld verdwenen zou zijn, moest de juffrouw haar een geldstuk laten zien Uit een glazen bakje nam de juffrouw een geldstuk en de zigeunerin noemde cpn bedrag, waarna zij verdween. Toen zij een maal weg was, ontdpklo juffrouw C. dat uit het bakje een bankbiljet van 25 was gestolen. Schaking. Te Venlo is de 15-jarige Lina R ge schaakt door den 24-jarigen J. v. S. Men vermeodt dat het paar naar Belgio de wijk heeft genomen. Ouderdomsrecord. Het ouderdomsrecord, dat wij gisteren vermeldden, blijkt alweer niet het juiste te zijn. Telt de vierhoofdige familie Van Went te zamen 343 jaar, de vier gezusters Franken, uit Amsterdam, tollen, naar de Msb." meldt, 345 jaar Twee barer zijn weduwe, twee ongehuwd en zij hebben on- derscheidenlijk den ouderdom van 93, 89, 83 en 80 jaar.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3