18e Jaargang. VRIJDAG 7 JANUARI 1927 No. 5459 £eidóelve 0ou/tomt De ABON NEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent per week 12.5.0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaaL Bet QevlloBtreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- k rijg baai tegen betaling van 50 oL per kwartaal, b^j voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cl Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zoo- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103Q03 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advorlenlISo 30 oeol por Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel S dubbele van het tarief berekend. 5 Kleine advortentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en vw- buur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. V Zoo het behoort. lang niet altijd zijn wij het eons met „Het Volk", als het zegt, dat het zóó be hoort. Gisteren echter viel onze aandacht op een uitroep: „zoo het be -oortl", waarmede wij het volkomen eens zijn. Onder ee'n photo stond nl. dit onder schrift: Zoo het behoort! Conferentie in „Parkzicht", Amsterdam, tusschen werkgevers en werknemers in hét bouwbedrijf. 1. E. Sinoo, secr. Alg. N. B. B., 2. v. d. Wal, voorz. A. N. B. B., 3 Bouman, secr. Alg. Pair. B., 4. G. M. Kieviet, voorz. A. P. B. en voorzitter van de conferentie, 5. Ber ger, secr. R. K. Patr. B., 6. J. An- driessen, voorz. R. K. B. B., 7. L. Voorhand, secr. R. K. B. B., 8. J. Kuhn, A. N. B. B. Inderdaad, zoo behoort het naar christelijke, katholieke opvattingen en be ginselen omtrent saamhoorigheid en soli- darisme tusschen werkgevers en werkne mers I Maar of het ook zoo behoort naar socialistische theorie en practijk?? Men keDt de theorie van den klassen strijd, onvervalscht erkend en beleden door de communisten die dan ook aan zulk een conferentie niet deelnemen, maar ook zeker niet ontkend en verloochend door de sociaal-democraten! En da practijk van de S. D. A. P. wijst er ook allerduidelijkst op, dat zij den klas senstrijd aanvaarden als een noodzakelijk en wezenlijk element in hun actie. Zij ko men daarvoor herhaaldelijk rond uit. Zij geven daarvan de meest onsympathieke bewijzen, als zij in woord en geschrift de patroons voorstellen als de natuurlijke vijanden van de arbeiders, het doen voor komen, alsof zoo ongeveer geen enkele pa troon deugt of t-e vertrouwen is! Samen-spreken samen-overleggen, sa men besluiten tusschen patroon en arbei ders; ziehier, zoo het behoort! Inderdaad! Maar daarvan zou ongetwijfell heel wei nig terecht komen, als de socialisten al léén de arbeiders vertegenwoordigen en dan consequent waren aan wat zij in woord en geschrift onder de arbeiders propa ge eren! BUITENLAND Duitschland De Duitsche Rijksbegrooting. De uitgaven voor de rijksweer. De Duitsche rijlrsbegrooting over 1927, is thans bij den Rijksdag ingediend. Van de verschillende hoofdstukken is dat in zake het rijksweerministerie het meest belangwekkend. De begrooting voor het rijksweerminis terie geeft voor 1927 een absolute ver hooging der uitgaven met 6.877.970 mark aan. Relatief is echter de verhooging voor de zuiver militaire, uitgaven veel hooger, omdat met betrekking tot de ver pleging en onderbrenging van het perso neel vergeleken bij bet vorige jaar, be langrijke posten zijn geschrapt. De verhooging der zuiver militaire uit gaven bedraagt dan ook meer dan 10.000.000 mark. De „Vossische Zertung" zegt in een bespreking van deze begrooting, welke in totaal rond 480.000.000 mark beloopt, dat daarop zeer booge sommen zijn uitgetrok ken voor posten, die „overdraagbaar" zijn," dus voor andere doeleinden dan de aangegevene kunnen worden aangewend. Het blad wijst er op, dat deze groote sommen in vele gevallen zelfs onmogelijk voor de aangegeven doeleinden kunnen worden besteed, zoodat aangenomen moet worden, dat de rijksweer-begrooting a priori zoo is opgesteld, dat zeer groote bedragen kunnen worden uitgegeven voor onbekende doeleinden. Om met een kleine merkwaardigheid aan te vangen, zij opgemerkt, dat voor het onderhoud en in stand houden van de vestingen aan de Oostgrens het werkelijk zeer kleine bedrag van 2.835.000 mark is uitgetrokken, terwijl voor de instandhou ding en aanschaffing der voor oefeningen noodige pontons on ander pioniergerei 4.635.000 mark is uitgetrokken. Daarbij zijn evenwel onder de uitgaven in eens ter versterking van het bruggemateriaal voor deze pontons nogmaals 800.000 mark uitgetrokken. Het eerstgenoemde bedrag van ruim 41 millioen mark is dus „overdraagbaar." - Ernstiger worden deze dingen met be trekking tot het hoofdstuk legergoederen. Voor de instandhouding en aanvulling der .106.000 geweren en karabijnen van de rijksweer wordt niet minder dan 5.931.000 mark aangevraagd. Voor de machinege weren is voor instandhouding en aanvul- bug 8.464.000 mark uitgetrokken, en bo vendien 500.000 mark voor nieuwe aan schaffing. Daarentegen zou voor het in standhouden van 288 stukken geschut en 252 mijnwerpers 7.636.000 mark voldoen de zijn. Iets duidelijker wordt het streven van bet rijksweerministerie om fondsen in het leven te roepen bij den post „aanvulling van munitie". De voor de aanvulling van den mimitievoorraad noodzakelijke som, kan men vinden onder drie posten, n.l. voor de infanterie-, machinegeweren- en artillerie-munitie. Deze som beloopt 5.716.000 mark. Bij de loopende uitgaven wordt evenwel voor hetzelfde doel niet minder dan 32.388.000 mark aangevraagd Daar, volgens het Verdrag van Versail les, in totaal slechts 46.200.000 patronen bij de rijksweer voorhanden mogen zijn, zou deze geheel© voorraad, zelfs bij af schrijving van belangrijke sommen voor opslag en instandhouding, in één begroo- tingsjaar gemakkelijk vernieuwd kunnen worden. Parker Gilbert over Duitsland's herstel. Een onderhoud met het „Berl. Tageblatt." De agent-generaal voor do schadeloos stellingbetalingen, Parker Gilbert, stoud na zijn bespreking met president Coolidge een onderhoud toe aan eenige persverte genwoordigers. Volgens een bericht aan het „Berliner Tageblatt" zeïde hij o.m. het volgende: „Duitschland heeft zijn valuta gestabi liseerd en is aan het werk gegaan. Eenige naties hebben hei een© of het audere ge daan; Duitschland echter deed zoowel liet eene als het andere. Daarom was het in staat, verleden jaar 350.000.000 dollar op rekening van de schadeloosstelling te be talen." „In Duitschland bestaat een toenemen de vredesstrooming", aldus vervolgde Parker Gilbert volgens den correspondent van het Duitsche blad. „Aan die stroo ming werd uitdrukking gegeven door het verdrag van Locarno. Voor de nu en dan opduikende sensa hebexic h ten omtrent Duitschlands bewapening bestaat geen bewijsmateriaal. Het komt mij voor, dat iedereen in elk land wel een paar duizend geweren zou kunnen vinden." Frankrijk. De Memoires van Abd-el-Krim. De „Matin" geeft een inleidende sa menvatting van de memoires van Abd el Krim, die op het punt staan te verschij nen. Abd el Krim en zijn broeder Si Mo hammed hebben ze aan den oorlogscor respondent van de „Matin", Roger-Ma th ieu, gedicteerd. Abd el Krim geeft in zijn herinnerin gen een uitzetting van het conflict. Hij vertelt dat hij hij het uitbreken van den oorlog schitterende aanbiedingen kreeg van buitenlandsche mogendheden, in geld en wapenen, om van de gelegenheid ge bruik te maken dat Frankrijk troepen aan Marokko onttrok om de Franschen aan te vallen. Abd el Krim verzekert dat zijn strijd als een Spaansch-ïtiffijnsche oorlog een „bloedig misverstand" was. Hij verklaart dat hij „om zijn prestige te redden heeft aangevallen en in zijn prestige overwon nen werd." Ondanks het élan van het Fransche leger had hij den guerilla tot in het oneindige kunnen volhouden. Doch er zijn twee mannen gekomen, die den vrede beslist wilden: Paiidevé, minister van oorlog, en Steeg, resident-géneraal van Marokko. Door hun diplomatieke er varenheid wisten zij het vertrouwen der stammen in Krim te ondermijnen, zóodat hij moreel werd gedood. Tsjecho-Slowakije Praag en het Vaticaan. Volgens een bericht in de bladen zal de Cechoslovaaksche regeering vermoedelijk einde Februari met het Vaticaan onder handelingen openen over de bijlegging van de sedert Juni 1925 bestaande kwes ties. De Cechoslovaaksche regeering heeft het Vaticaan reeds verzocht zijn verte genwoordiger naar Praag te zenden, op dat zij met hem tot een accoord kan ko men over een basis voor de hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen Praag en het Vaticaan. Litauen. Gewapend verzet tegen de reyesring. Arrestaties te Tauroggen. Uit Riga wordt gemeld: Het Litausche telegraafagentschap publiceert dagblad- berichten uit Kowno, volgens welke to Tauroggen personen zijn gearresteerd, die een gewapend verzet tegen het nieuwe Litausche bewind hadden op touw gezet. Rusland De godsdienstvervolging. Uitzetting van alle vreemde geestelijken. Volgens een bericht uit Warschau heefl do sovjetregeering een verordening uit gevaardigd, volgens welke allen niet-Rus- sischen geestelijken, met uitzondering van do vertegenwoordigers van den pa triarch te Constantinopel, het verblijf op Russisch grondgebied verboden wordt. China. De toestand te Hankau. Het proefstuk der nationalisten. De „North Chna Daily News" zegt ln een commentaar over den toestand te Hankau, dat de „eerste onvolledige berich ten leidden tot overdrijving van den toe stand. Niettemin moet er op gewezen wor den, dat de nationalisten thans de kans krijgen om te bewijzen, of zij in staat zijn det orde te bewaren, hetgeen toch de eer ste functie van de regeering is. Indien de nationalisten daarin slagen, zullen zij een goeden indruk maken op al le landen, hetgeen ongetwijfeld een even- tueele erkenning zou vergemakkelijken. Indien zij echter falen zou het noodzake lijk worden, stappen te doen ter bescher ming van het leven, de bezittingen en den handel der buitenlanders en de eischen der nationalisten zouden dan van weinig waarde meer zijn. De incidenten te Hankau zijn eigenlijk het gevolg van een geschil in het Kwo- mintang, tusschen de gematigden, die do teugels in handen hebben en de extre misten, die vreezen, dat zij de macht ge heel zullen verliezen, indien de bespro kingen van Miles Lampson en het Brit- schc memorandum een overeenkomst tus schen de Brilsche en de nationalistische regeering tot gevolg zouden hebben. De extremisten zijn bereid elke gelegenheid te benutten om de nationalistische regee ring in het nauw te drijven. De gevechten n Tsjekiang zijn nog van weinig beteekenis. Op het oogenblik komen daar twee afdëelingen van het na tionalistische leger uit Kiangsi en Foe- kien samen Te Hangstjau is het rustig doch nabij Sjaosjing wordt gevochten. Minister Tsjen verklaart zich garant voor de veil ig hei d. Do Kanton-minister van Buitenland sche Zaken, Tsjen, die thans te Hankau vertoeft, heeft den Britschen consul-gene raal namens zijn regeering verontschul digingen aangeboden voor de schade, wel ke de Chineesche menigte heeft toege bracht aan het oorlogsgedenkteeken in de Britsche concessie. Hij beloofde, dat do schade onmiddellijk zal worden hersteld. Tsjen heeft voorts het verlaten van do concessie door de Britsche vrouwen en kinderen a's zijnde onnoodig, afgekeurd. Hij verklaarde persoonlijk haar veiligheid te kunnen garandeeren en sprak de hoop uit, dat de orde spoedig hersteld zal zijn en de zaken kunnen worden hervat Ook oen aantal Amerikaansche vrou wen en kinderen hebben het consulaat-ge neraal der Ver. Staten te Hankau verla ten. Een Chineesch ultimatum. Vertegenwoordigers van arbeiders, boo- ren, kooplieden, studenten en so'daten kwamen 4 Januari te Hankau bijeen en formuleerdon een omvangrijk ultimatum, dat, indien het door de Kantonneesche re- gcering zou worden goedgekeurd, aan den Britschen consul zou worden aangeboden en binnen 72 uur moest worden ingewil ligd. Het eischt verontschuligingen en be taling van een schadeloosstelling- door do Britsche regeering voor degenen, die bij de ondusten van 3 Januaria werden gedood en gewond, en bestraffing van de daarbij betrokken Britten; de afschaffing van allo vrijwilligers en wegzending van de ka- nonneerboolen; vrijheid voor do Chince- zen om in de Brilsche concessie vergade ringen en optochten te houden; en do vorming van anti-Britsche boycot-comi- té's en handhaving door Chineesche troe pen van de orde in do Britsche concessies. Amerika DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Wat is eon publieke godsdienstoefening. Veroordeel in gen van priesters en 1 e e k e n. Do „Osservatore Romano" verneemt nog uit Mexico: Wijl er verrchillende veroor deelingen uitgesproken waren tegen priesters en leeken wegens bewoning van godsdienstige plechtigheden in par ticuliere huizen, hebben enkele personen zich gewend lot de secretarie tier Mcxi- caansche regeering om te vernemen, wel ke maatstaf wordt aangelegd ter onder scheiding van' particuliere en publieke godsdienstoefeningen. De secretarie verklaarde, dat alle gods dienstoefeningen, ook in particuliere hui zen. als publick worden beschouwd, wan neer er personen bij aanwezig zijn, die niet tot de familie behooren, welke ge woonlijk in het huis woont en dit zeifs dan, wanneer slechts één persoon aanwe zig is. die niet tot de familie behoort. De familiehoofden en de priesters zijn verantwoordelijk voor de onderhouding der wet. Deze werd toegepast op één der vorige Zondagen op den bisschop van CJhilapa, terwijl hij thuis de H. Mis las, met assis tentie van 2 jonge seminaristen. De bis schop werd weer in vrijheid gestold, na het storten van een waarborgsom. Een zekere priester. José Trinidad ge- heeten, kapelaan te Ianamuato, werd om een dergelijke reden drie dagen gevangen gehouden. De rebellie in Mexico. Huerta aan het woord. Eon Reu ter-telegram aan de Engelsche bladen meldt, dat generaal de la Huerta, de ex-president van Mexico, zou hebben medegedeeld, dat hij gereed was om de grens over te trekken en de de leiding te nemen in een opstand tegen de regeering van Calles. Reeds strijden 20.000 gewa pende soldaten onder zijn vlag in Mexico, aldus beweert de generaal. Huerta zou in Mexico godsdienstvrij heid waarborgen en buitenlandsch kapi taal aanmoedigen om in het land beleg gingen te zoeken. Hij ontkende bijzondere cocessies te hebben be'oofd aan de Ame- rikaansche petroleum-belangen mits de laatsto zijn revolutie-poging zouden steu nen. Nog meer strijdkrachten naar Nicaragua. Ter bescherming der Am orikaansche burgers. Het Amerikaansche departement van Marine deelt mede, dat nog meer oorlogs schepen met speciale marinetroepen naar Nicaragua worden gezonden. De verster kingen bestaan uit twee kruisers, drie torpedojagers, een onderzeeboot en een geleide-schip, zoomede 400 matrozen. Het departement van Marine verklaart, dat deze versterkingen noodig zijn, ten einde admiraal Latimer in staat te stellen le ven en eigendommen der Amerikanen vol komen te beschermen. binnenland Koninklijke Besluiten. Hooge Raad van Arbeid. Bij Ivon. besluit van 28 December zijn, voor heb tijdvak van 1 Januari tot en mot 31 December 1927, benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid: 1. prof. mr. P. J. M. Aalberse, te 's Gra venhage; 2. prof. J. D. J. Aeitgenent, te Warmond; 3. prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam; 4. prof. dr. D. van Emb- den, te Amsterdam; 5. Th. Hammes, te Amsterdam; 6. mej. mr. O. Frida Katz, te Amsterdam; 7. prof. dr. W. H. Nolens, te 'b Gravenhage; 8. mej. A. Polak, te 's Gra- venhage; 9. prof. mr. J. A. Veraart, te '8 Gravenhage; 10. prof. ir. I. P. do Vooys, te 's Gravenhage; 11. F. M. Wibaut, te Amsterdam; 12. H. de Wilde, te 's Gra venhage; 13. dr. F. E. Posthuma, te 's Gra venhage; 14. rar. P. W. J. H. Cort van der Linden, te 's Gravenhage; 15. ir. J. Muys- ken, te Amsterdam; 10. dr. F. G. Waller, te Delft; 17. Ch. Stulemcijer, te Breda; 18. J. F. H. Spier, te Amsterdam; 19. ir. A. Plate, te Rotterdam; 20. mr. A. Hacx, te Heerlen; 21. F. V. Valstar, te Naald wijk;'22. V. R. Y. Croescn, te 's Graven hage; 23. dr. L. N. Deckers, te 's Graven hage;- 24. Chx. van den Heuvel, te Heem stede; 25. J. C. Blankcrt, to Utrecht; 2G. mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, te Rijswijk (Z.-H.); 27. L. Attema, te Hilver sum; 28. Jos. Brautigam, te Rotterdam; 29. P. Danz, te Amsterdam; 30. R. Sten huis, te Amsterdam; 31. F. van der Wal, te Amsterdam; 32. F. van do Wallc, te Amsterdam; 33. A. C. de Bruyn, te Utrecht.; 34. J. A. Schutte, te de Bilt; 35. P. J. S. Serrarcns, te Rijsenburg; 3G. H. Amclink, te Utrecht; 37. K. Kruithof, te Utrecht; 38, H. Maters, te Amsterdam; 39. H. B. Berghuys, te Utrecht; 40. M. M. Cohcn, te Amsterdam; 41. B. Lansink Jr., te Amsterdam; 42. I Veenstra, te Rot terdam en tot plaatsvervangende leden: 1. ir. G. A. Kessler, te Velson; 2. Th. van Ravensteyn, te Delft; 3. J. C. Redelé, te Dordrecht; 4. mr. A. N. Molenaar, te 's Gravenhage; 5. mr. L. G. Kortenhorst, te. 's Gravenhage; 6. F. L. van der Bom, to Amsterdam; 7. S. M. D. Valstar, te Am sterdam; 8. W. Schweitzer, te Heerlen; 9. W. Warnaar, te Sassenheim; 10. D. do Boer Dzn., te Stompetoren; 11. P. J. van Haeren, te Tilburg; 12. F. H. Diikster- huis, te Mensingeweer; 13. J. H. van Lonk- huyzen, te Zeist; 14. F. van Rossnm, te Hilversum; 15. R. K. van den Berg, te Baarn; 16. G. J. A. Smit Jr., te Amster dam; 17. K. de Jonge, te Amsterdam: 18. E. Kupcrs, te Hilversum; 19. N. van Hinte, te Amsterdam; 20. L. van der Wal. te Am sterdam: 21. A. J. Loerakker, te Schoten; 22. H. Brouwer, te Hilversum; 23. J. Th. Nijkamp, te Utrecht; 24. J. 8. Ruppcrt Jr., te Utrecht; 25. J. Nauta, te Amsterdam; 26. M. I. Roodveldt, te Amsterdam: 27. D. van Bhee, te Utrecht; 28. B. de Boer, te -Gravenhage; 29. Ji. Have, te Enschede; 30. Jac. Bakker, te Rotterdam, en is bepaald, dat de biervoren onder 1 tot en mot 30 genoemde plaatsvervangende HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Memoires van Abd-el-Kr1m. Rusland wil alle niet-Russische geeste lijken uit het land zetten. De toestand in Hankau. BINNENLAND. De toepassing van de Vleeschkeurlngs- wet. (2de blad). Onze Geïllustreerde Parina De photopagina geeft o.m. photo's van: het Alg. Ned. Verbond; do Chineesche be volking in verzet; het Engelsch oorlogs schip „Renown". NIEUW FEUILLETON. Morgen beginnen wij met een nieuwe feuilleton, die ongetwijfeld de belangstel ling onzer lezers zal trekken. Nadere bijzonderheden omtrent den inhoud vermelden wij morgen, tegelijk met do plaatsing van het begin. leden zullen optreden onderscheidenlijk ter vervanging van de hiervoren onder 13 tot en met 42 genoemde loden van den Hoogen Raad van Arbeid. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND. Mexico en het Internationaal Christelijk Vakverbond. Het secretariaat van de Christelijke Vakbeweging-Internationale te Utrecht heeft t>en schrijven ontvangen met hot vorzoek om aansluiting bij do Internatio nale van het Katholieke Werkliedenver bond in Mexico, dat zijn zetel te Mexico D.F. heeft. Dit Verbond telt 353 plaatselijke afdee- lingen met een totaal van 20.374 loden. Deze aanvraag zal aan het Bestuur van het Internationaal Christelijk Vakver bond voorgelegd worden. Het orgaan van de Internatio nale Christelijke Vakbeweging. Het orgaan van liet Internationaal Christelijk Vakverbond, dat reeds vier jaar lang uitgegeven wordt in den vorm van een bulletin met mededeelingen om trent do christelijke vakbeweging in de verschillende landen, zal met don vijfden jaargang verschijnen onder don titel: „De Internationale Christelijke Vakbeweging". Do redacteur, de heer Serrarens, secre taris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, heeft zich thans ook de me dewerking verzekerd van een groot aan tal vakbewegingsleidors, sociologen en economisten uit een elftal landen van Europa. Congressen De Christelijke Bodienden-Internationa- lo en de Internationale van Christelijke Voedings- en Genotmiddelen arbeiders bonden zullen in don loop van 1927 een Congres houden. Het Congres der Bedienden-Internatio nale zal te Amsterdam plaats hebben. R. K. Werkliedenverbond. Bestuursvergad ering. Hot bestuur van het R. K. Werklieden verbond kwam op 27 December in verga^ doring bijeen. Besproken werd de kwestie van het rati- ficeerén der Wnahingtoner conferentie in zake den 8-urendag. Voor oen commissie inzake het Nijver heidsonderwijs, in het leven geroepon door den Ned. Bond van Leeraren en Leerares- sen bij hot Nijverheidsonderwijs, werd de heer Nijkamp aangewezen, Behandeld werd oen rapport van eene commissie uit het bestuur, inzake het vraagstuk der Herstellingsoorden en Vo- cantiekolonies. In de Commissie voor Ziekenzorg wer den aangewezen als vertegenwoordigers uit het Verbondsbestuur, do hoeren Kolk man en Schutte. Als gevolg van een op de .laatste Vak bondsvergadering genomen besluit, zal het Verbondsbestuur ©on commissie instellen om te bcstudeeren hot vraagstuk der soli- dariteitss taking. Eveneens word door het Verbondbeetuur een commissie benoemd, welke zal heb ben te rapporteoren over de mogelijkheid van de stichting ecner Sociale Hooge- schooL Besloten werd verder in den zomer van dit jaar een demonstratief congres te hou den en wel te Nijmegen. Ter voorbereiding van dit congres, waar op zooveel mogelijk allo leden der Katho lieke Arbeidersbeweging verwacht wor den, werd ovcnoens eene commissie aange wezen. Besproken werd verder nog do wijzo waarop getracht zal mogten worden hd

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1