„Se life Coiirani' Tweede Blad. Een oud bijgeloof. Donderdag 6 Januari 1827 UiT DE PERS ROOD HOKJESSTELSEL. D e T ij d schrijft: „Het Volk" blaast tegen het schrijven van het Doorl. Episcopaat betreffende de gevaren der neutrale organisaties. Het neemt de „neutrale vereenigingen als die der huisvrouwen", welke nota bene verwarrende lezingen van Corry van Bruggen c.a. organiseeren in bescher ming tegen de Bisschoppen, die het „room sche hokjesstels" voor „hun schaapjes in afzondering" organiseeren." Het is nogal gedurfd van de partij, die zelf do. klasse-splitsing predikt, afzonder lijke jeugdorganisaties en allerlei sectari- sche ondernemingen opzet. Geen partij past het hokjestelsel ijveriger toe dan de S.D.A.P. Nog in het jongste nummer wordt den lezers van „Het Volk" aange- preekt, dat ze a'leen hun lijfblad moeten lezen eu onttrokken worden „aan den geestelijken ban van de burgerlijke jour nalistiek." Ze moeten in het roode secta- risme worden opgevoed, en zelfs groote feiten der huidige wereldgeschiedenis als de kerkvervolging in Mexico mogen zij niet vernemen. Het lichtschuwe blad wei gerde tot dusver ook in deze kwestie het lioor- en wederhoor, waarop wij aan drongen. E^iiEKILAHD Het autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen. De exploitatie van buslijnen loonend in bepaalde streken. De Utrechtsche correspondent van het „Ilbld." heeft in verband met een bericht betreffende de door de N.V. Algemeene Transportonderneming (het autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen) aange vraagde concessies, on onderhoud gehad met den heer R. Heg, den dirceteur der onderneming. Aan het verslag daarvan is het volgende ontleend Heel verkeerd oordeelde de lieer Heg in 't algemeen de manier, waarop de ver schillende concessie-aanvragen der Gede puteerden der onderscheidene provinciën werden bekeken. Het op-zich-zelf beschou wen van iedere aanvraag moet noodge drongen voeren tot een chaos, waaruit het ondoenlijk is den weg te vinden. Naar mijn meening, aldus de heer Heg, moeten Gedeputeerden voor iedere provincie af zonderlijk een plan vaststellen voor een algemeene economische verkeersregeling, waarbij natuurlijk ook rekening met de bestaande autobusondernemingen moet wor den gehouden. Is een dergelijk plan een maal geprojecteerd, dan behooren daaraan de binnengekomen aanvragen getoets te worden Alleen op deze wijze is een be hoorlijke verkeersregeling mogelijk. In Drente wordt op die manier al ge werkt, maar voor zoover mij bekend, is dezo provincie de eenige, waar men het goed aanpakt. In het algemeen zijn daar concessies verzocht, waar dc wensch naar autobus- lijnon door de gemeentebesturen en de Kamers van Koophandel zelf kenbaar was gemaakt. Natuurlijk heeft men eerst na gegaan, of in die bepaalde streken de ex- ploitatio van buslijnen loonend gemaakt zou kunnen worden. Bleek dit voor een ge heel complex doenlijk, dan heeft men niet geaarzeld hierin ook lijnen op te nemen, die naar algemeen gevoelen nog niet di- Tect. baten zouden afwerpen, maar die voor de streek zelf gewenscht zouden zijn. Ook worden hier en daar concessies aan gevraagd voor lijnen parallel aan de spoor baan loonend cp plaatsen, waar de reeds rijdende bussen het spoorwegverkeer be langrijke schade hebben berokkend. Zoo b.v. op de lijn EnkhuizenHoorn. In ver band met de bebouwing is de Verkeers weg daar in vergelijking tot de spoorbaan veel gunstiger gelegen met het gevolg, dat b.v. te Hoogkarspel het aantal verkochte plaatsbewijzen op de spoorwegen in de jaren 1013, 1921 en 1925 resp. 43.000, 53.000 en 16.000 bedroeg. Erkennende de verkeersbehoeften, waarin door de treinen op rendabele wijze moeilijk kan worden voorzien, heeft de A. T. O. gemeend voor deze en dergelijke lij nen zelf do concessies te moeten aanvra gen. Do autobus-d.ienst bedoelt hier dus een aanvulling van het spoorwegverkeer te zijn en zal met do spoorwegen nauw samenwerken door in het zoo juist ge noemde geval te Hoorn aansluiting te ge ven op- en over te nemen van de treinen Dezo bussen zullen tevens bagage ver voeren in doorbevrachting met de treinen Economischer bediening van bepaalde baanvakken voor het spoorwegbedrijf zal hiervan bet resultaat zijn. Ook het algo- meen belang wordt hiordoor gediend, daar de tekorten op de Spoorwegen door don Staat, in casu don belastingbotalor, wor den gedragen. Hoofdzaak voor het nieuwe bedrijf is dus niet allereerst het behalen van winst, maar wel om door nauwe samenwerking met de spoorwegen tot een meer econo misch geheel te komen. Op vragen omtrent het aanschaffen van materiaal, de aanstelling van personeel, do tarieven, den vermoedelijken datum, waarop de eerste bussen zouden loopen, kon nog geen positief antwoord worden gege ven, omdat hierover nog niets met zeker heid vaststaat. Ook over de oprichting .van remises, werkplaatsen e.- d. voor bet nieuwe bedrijf konden nog geen defini tieve- inlichtingen worden verstrekt. Thans wordt weer een serie nieuwe aan vragen van betrokkenen uit Drente op het kantoor te Utrecht bewerkt. Zijn deze on derzocht, dan is het waarschijnlijk, dat ook voor deze streken weer concessies zul len worden aangevraagd. Met groote zekerheid kan intusscben worden bericht, dat met het personenver voer zal worden begonnen en dat eerst la ter geleidelijk ook de vrachtdiensten zullen worden georganiseerd. Omtrent de oprichting van centra voor garages e.d. werd nog meegedeeld, dat dezo vermoedelijk in Gorkum, Alkmaar, Enkhuizen, Uden, Grave en Zuidlaren zul len plaats hebben. Men is voornemens bij de calculatie van de tarieven rekening te houden met do reeds bestaande van particuliere onderner mers, en bij de samenstelling van de dienstregeling zal voor iedere streek af zonderlijk aandacht geschonken worden aa marktdagen en bijzondere feestelijkhe den, bij welke gelegenheden extra bussen zullen worden ingelegd. De onbewaakte overwegen. Oommissie van onderzoek. Ingevolge besluit der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, genomen in hare vergadering van Dinsdag 6 April 1926,* werd, in handen der Commissie voor Verkeer en Vervoer gesteld, hét vraagstuk dor bewaking van spoorwegoverwegen. Door de Commissie zou zijn na te gaan, welke spoorwegover wegen in het district der Kamer onbe waakt zijn en in hoeverre de toestand ge vaarlijk is voor het wegverkeer. Zoo mo gelijk zouden middelen tot verbetering kunnen worden aangegeven. Resumeerende, komt do Commissie tot de volgende conclusie: De Kamer richte een schrijven aan de directie der Ncd. Spoorwegen, waarin zij als haar meening het volgende te kennen geeft: A. de koplichten der locomotieven moe ten worden versterkt. B. Het griendhout bij den overweg aan den Pruimenweg te Beverwijk moet wor den weggekapt. C. Eenig hout bij den Kruidbergerweg bij de kruising van den spoorbaan dient te worden verwijderd. D. Het singeltje, dat zich langs den spoorbaan bevindt bij den Leiduinweg, dient geheel to verdwijnen. E. Tot bewaking van den overweg Ven neperdwarsweg worde overgegaan. F. Tot bewaking van do overwegen aan den Hoofdweg bij Niouw-Vennep dient te orden overgegaan. G. Allo treinen moesten steppen aan de stopplaats Aalsmeerderweg, zoolang deze ovevweg onbewaakt is. Thans stoppen alle treinen op ccn na. H. De overweg Slocrw eg-Noord moet worden bewaakt. Dezo overweg wordt als een der gevaarlijkste beschouwd. Bij een telling bleek het aantal 'passeerendo auto's per dag 120 te zijn. Een drietal ongevallen vond reeds plaats. I. Bewaking van den overweg Spiering- weg dient ernstig te worden overwogen. J. Bewaking van den overweg Cruquius- dijlc (Ringvaart) dienst ernstig te worden overwogen. K. Het Westelijke waarschuwingsbord bij den overweg Nieuwe Weg aan de Zo- mervaart dient iets verplaatst te worden, waardoor het beter zichtbaar wordt. L. Het verdient aanbeveling bij den overweg Benncbroekerdwarsweg voorhei- nen te doen aanbrengen. M. Het plaatsen van voorseinen bij den overweg Nieuwe Weg (Aalsmeer) is nood zakelijk. N. De overweg Legmeerdijk dient be waakt te worden. De Commissie meent, dat hieraan geen bezwaren verbonden zijn, daar de overwegwachteres nog bij den overweg woont. O. Do overweg OoBteinde dient bewaakt te worden. Bewaking zou kunnen' geschie den vanuit bet station Oosteinde. ONGELUKKEN. Verdronken. Dinsdagavond geraakte de dienstbode van den landbouwer K. te Stadskanaal, G H., oud 24 jaren, in het Kanaal en werd levenloos daaruit opgehaald. Noodlottig nieuwjaarsschot. Men moldt uit Enschedé aan het Vad.": Op Nieuwjaarsmorgen heeft op een boe renhofstede even over de grens een nood lottig ongeluk plaats gehad. Toen eenige buren den landbouwer Fieke bezochten om hem hun Nieuwjaarswenschen aan te bie den. trad een jonge knecht, de Nederlan der Jorissen, de bezoekers tegemoet, trok een revolver en loste eenige schoten. Een jongeman, Berkemeyer geheeten, werd door een kogel in het hoofd getroffen. Ern stig gewond werd de jongen naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Jorissen werd door Ie politie gearresteerd. Door een me'kauto gedood. Het negenjarig zoontje van den veehou der .T ZanL wonende in de Broekermeer, gem. Broek in Waterland, is door een melkauto aangereden. De jongen is spoe dig aan de gevolgen overleden. Aanrijding. Dinsdagavond heeft op den Groninger- stnatwee te Leeuwarden een ernstige aan rijding plaats gehqd. De knecht van de Provinciale Griffie to Leeuwarden, een zekere PlantiDcra, reed on oen motorrijwiel, voorzien van oen carbid!.0 ntairn, die sieem licht gaf, tegen een jongen en een meisje aan, die beiden dusdanig gewond werden, dat vervoer naar het ziekenhuis noodzake lijk bleek. De slachtoffers bleken te zijn zekere N. Hiemstra en Ti Lammertsma. Aanric gevolgen overleden. Te Gouda is overleden de 31-jarige baboe die op 22 December j 1. aldaar ten huize van de familie v. d. T.. doordat zij met haar kleeren in aanraking kwam met een gaskachel, ernstige, brandwonden opliep. De Griep. Sterfgevallen te Utrecht. Het U. D. deelt mede, dat onder de griep- lijders te Utrecht eenige sterfgevallen zijn voorgekomen, doordat de patiënten een hevige longontsteking kregen. Drie jeug dige sfadgenooten. zoo meldt het blad, van plm. dertigjarigen leeftijd zijn aan deze longaandoening, als gevolg van de griep die hen overviel gestorven. Raadselachtigs schietpartij in den nacht. Een kogel in een bed gevonden. In den nacht van 3 on 4 Januari hoorde Het was in Juni van het jaar 1914, dat er op zekeren dag een buitengewoon groote kring om de zon te zien was en dat ik gekscherend tegen iemand zei, wijzend naar de lucht: Een kring om de maan Die kan vergaan, Maar een kring om de zon Daar schreien vrouw cn kinderen om. 't Was inderdaad, niets meer dan een aardigheidje van me, dat ik dit kreupel rijmpje opzei, maar de man, van wion ik hier spreek, nam het in allen ernst op, want, toen ik hem later, na het uitbreken van den ontzettenden wereldoorlog, nog eens ontmoette, was zijn eerste woord: „Ik heb heel dikwijls aan uw voorspel ling gedacht. Die is maar wat goed uitge komen." Wolke voorspelling 1 „Wel, die van den kring om de zon. U Weet wel." „Die is goed! Denkt u nu wezenlijk, dat ik zelf aan dien onzin geloof! 't Was een rijmpje, dat me bij toeval te binnen «choot. oa dat we nu zulk een ongelukki- gen tijd beleven, heeft niets met dien kring om de zon te maken, 't Is louter verbeelding van u, als ik 't zoo zeggen mag." „Verbeelding! 't Mocht wat! Ik geloof vast aan zulke voovteekencn. Die zijn er toch altijd geweest!" „Beste vrind, wat u daar zegt, is bijge loof. U schrijft een geheime kracht toe aan zon, maan en sterren. Een kracht, die ie niet bezitten. En ik herhaal het, dat w bijgeloof, een bijgeloof, dat misschien 3vcii oud is als het mcnschdom zelf. Toen de menschen nog heel weinig van sterren; kimde afwisten, namen ze het een of ander luchtverschijnsel waar, of er verscheen plotseling een komeet aan den hemel en als er dan, na die verschijning, pest, hon gersnood of oorlog kwam, dan was bet dat luchtverschijnsel, of die komeet, die deze rampen to voorschijn had geroepen." Hiermee eindigde ons onderhond, want ik merkte heel goed, dat, al mocht ik "pra ten» als Brugman, deze man toch niet van zijn bijgeloovigheid te genezen zou zijn. Nu is hij de eenige niet, die aan zulke voorteekenen hecht. Er zijn er honderden met hem. Zoo herinner ik me uit mijn jeugd, dat ik op een avond stond te wach ten voor de Leiderdorpsche brug, die op gehaald was, omdat er een schip door moest. Vlak naast me stond een ouwe schipper. „Kijk, jo," zei hij tegen mo, „daar staat een sterretje bij de maan. We krijgen wind." „Best mogelijk," zei ik. Inwendig lach te ik er om. En toch den volgenden dag woei het verschrikkelijk. Nu weten we allen, dat tusschen het sterretje, dat millioenen en millioenen mij len van de maan af staat en de maan zelf volstrekt geen verband bestaat. Die ouwe schipper evenwel had al meermalen dit verschijnsel waargenomen eu doordat daar dan toevallig wind op volgde, was hij lot de valsche gevolgtrekking gekomen, dat zulks altijd het geval zou moeten zijn. Dc verschijnselen aan zon, maan en ster ren hebben altijd veel'indruk gemaakt op den niensch, vooral op den bijgeloovigen mensch. Denken we allereerst maar aan zons- en maansverduisteringen. We weten I immers, dat sommige wildo volken mee- nen, dat bij een verduistering een draak de hemellichamen wil versliuden en dat ze de echtgcnoote van eon kellner, die op eon der bovenverdiepingen van een perceel in de Amstelstraat, te Amsterdam, woonach tig is, een plof in de kamer. Zij dacht, dat er iets was gevallen en toen haar man vlak daarna thuis kwam sprak zij het vermoe den uit, dat een schilderij van den muur vras gevallen of dat or ieta op een dor kasten was omgevallen. De kellner ging eens poolshoogte nemen, doch toen hij in de kamer rond liep hoorde hij plotseling een vtü hardon knal. Hot geluid scheon' van buiten te komen. Even later toen hij in de slaapkamer was, werd dat herhaald. Zonder er verder over-na te denken kleedde hij zich in hot duister uit. Bij hot in bed stappen hield hij de hand op het hoofdkussen en voelde daarbij een hard voorworp. Hij meende aanvankelijk dat hij een stukje steenkool had gevonden en wierp dit op de tafel. Den volgenden morgen evenwel bleek, dat het een kogel was. Het kaliber revolver, waarmede het projectiel was afgevuurd moet vrij groot geweest zijn: de kegel was gedeeltelijk platgeslagen. De man stelde, naar de „Tel." meldt, de politie van het gebeurde in kennis en een rechercheur verscheen om een onder zoek in te stellen. In de eerste plaatf vond deze een kogelgat in de ruit van de he- wurie slaapkamer Het viel niet moeilijk te bepalen van welk huis aan de achterzij de de schoten waren gelost en de 'woede ontdekking was. dat van een huis op den Amstel een der ruiten van een achterka mer drm kogelgaatjes vertoonde De bewo ner werd aan Pen verhoor onderworpen en dezo verklaarde dat hij in dien nacht zijn revolver had schoongemaakt, waarhij vor- mocdelifk drie schoten gelost waren. Er wordt echter vermoed, dat de man zijn vrouw door het lossen van de scho'en schrik heeft willon aanjagen De revolver is in beslag- genomen Twee der gelosle schoten zijn vermoede lijk in de lucht gegaan: het derde heeft het huis van den kellnor ge'roffpn. waarna het projectiel het hoofdkussen heeft geraakt. Tragedie in bef Haaqsche Huis van Bewaring. De vorige maand werd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage. de brandsfof- fenhnndolaar M in gijzeling opgcslo'en wegens het niet voldoen van een schuld De man werd zeer nerveus ten gevolge de zer opsluiting en gaf onlangs aan familie leden. in het bijzijn van een bewaker, te kennen, dat hij zich van het leven wilde heroovon De directie van het Huis van Bewaring schijnt hierop geen voldoende acht te hebben geslagen, met het treurige gevolg, dat de ongelukkige dezer dagen aan zijn voornemen uitvoering heeft kunnen gaven. Nu het geval ruchlbaar is geworden zit de directie in zak en asch: zij weieorde echter inlichting te geven. Naar de „Tel verneemt hoeft de Officier van Justitie pro ces-verbaal laten opmaken en 'n justitieel onderzoek ingesteld. Overspannen arrestant. In Den Haag is gearresteerd een zekere IV., UIV Hl/udfl.ouMJo.* JU rt teoon S. met een nies eenige steken heeft toegebracht in diens woning aan de Stille Veerkade. De man wis ingesloten in de ar- restantenhowaarplaa's van het hoofdbu reau van politie. Dinsdag is K., die reeds geruimen tijd in zeer overspannen toestand verkeert, met zijn hoofd teeon den muur van zijn cel ee- loopen, met het oogmerk een eind nan zijn leven te maken. Het word echter tijdig be merkt en de man werd per auto naar den ccntralen post overgebracht, teneinde daar verbonden te worden. Vergezeld van den rechercheur V. werd Tv naar den geneeskundigen dienst ge bracht. Toen hij het gebouw verliet, nikte hij zich plotseling los en wildo onlvluch\n Do rechercheur liep hom na en greop hem vast. Beiden struikelden echter en kwamen tc vatton, vlak voor een nadeTendo tram van liin 10 Door krachtig rommcif kon de bestuurder oen ernstig ongeluk voor komen. maar toch worden beide mannon door de tram aangereden. De rechercheur liep eenige verwondingen op, welko echter niet vnn ornsligen aard zijn K. kwam er goed af. De man is ter beschikking van do justi tie gesteld en naar het huis van bowaring ovrr^r-mM UiT OE RADIO-WEREID. Programma's voor Vrijdag 7 "anuari. Hilversum, 1050 M. 12.00 Polilieber. 5.00('..15 Concert door het JLD.O.-or- kest. ProfT Henri Wilhelmus uit lapest: piano. 6.457.1 o en 7.15—7.45 ervolglos cn conversatieles Fronsch. 7.45 Politiober. 10.00 Persber. 8.10 Nationale Drandloozo Omroep. Uit zending n. h. Concertgebouw. 1. Do H.D.O. 2. De K R.O. 3. De N.S.R.O. 4. De V.A.R.A, 5. Vrijz. Prot- Omroep. Herdenkingsavond Fr. Chopin. I. Chopin herdacht in een rode van Is raël Quorido. 2. Chopin-voordracht door Dirk Schafor. a. Rondo op. 16. b. Marcia Funèbre u. d. sonate op. 35. 3. Uitvooring van (In de studio): Het trio voor piano, viool, cello (Op 18-jarigen leeftijd door Chopin geeomponoerd). Trio uit loden van het H.D.O.-orkest. 4. 2e god. van de Cho pin-voordracht door Dirk Schafcr. a. Ma zurka op. 17 no. 4. b. Impromptu op. 29 no. 1. c. Nocturne op. 55 no. 1. d. Valso bril- lante op. 42. e. Berceuse op. 57. f. Etude op. 25 no. 11. Daventry, 1600 M. II.20 Concert. Hot Daventry-kwartet es solisten (contra alt, tenor, cello, piano). 12.50 Orgelconcert van de St. Mary-Lo- Bow kerk. I.202.20 Orkestcoueert. 3.20 Concert. Corelli Windeatts band co solisten (sopraan, bariton, viool). 5.20 Causerie: Three pilgrimages. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Weerbor., nieuws. 7.05 Orkestconcort. 7.20 Muzick-critiek. 7.35 De 48 preludes on fuges van Bach. 7.45 Lezing: On Corsica. 8.05 „The vow", karakterschets van Ja mes Bernard. 8.20 „Maud", zangcyclus door F. Ranaloï bariton. 9.05 Fantasie in C-moll, Mozart. H. De- derich: piano. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 „My Programino", samengesteld door Lord Basing. II.201.50 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s. 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert.. Orkest Gay inn en Mme. Niclka: zang. 6.055.55 Concert. Trio (piano, viool, cello). Declamatie en zang. 9.0510.20 Concert. Orkest, jazzband en vocale solisten. K n i g s w u s t e r h a u s e n, 1300 c n B e r 1 ij n, 481 en 566 M. 11.2011.50 en 2.20—7.20 Lezingen en les sen. 7.50 „Eine florcntinis Tragöilie", van Beethoven!'Kei "o" len, viola, cello). 9.5011.50 Dansmuziek. Langen berg, 468.8 M. 11.20—11.50 Orkestconcert 3.505.20 Orkestconcert. 7.359.05 Symphonic-concert. Groot or kest (50 musici en Egb. Grape: piano. 1. Militiir-symphonio, Haydn. 2. Pianoconcert D-moll, Mozart. 3. Symphonic in B-dur, Schubert., 4. Ouverture van „Die schöno Melusine", Menflclssohn-Barthnldy. H a m b u g, 394.7 M. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Exotische muziek. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.209.35 Gebr. Postkwartet (2 violen, viola, cello). M. Janda: zang. Brussel 509 M„ Antwerpen 266 M. 7.50 De Bad io-Cou rant. 8.20—10.50 Opera-avond. Versterkt or kest. zoon beest alleen kunnen verjagen door het maken van alarm. Zoo leest men, dat do Peruanen vroeger geloofdeD, dat bij een maansverduistering de maan ziek was en dat men haar door veel ge^aas cn ge schreeuw uit haar onmacht moest en Jron opwekken. Dat waren heidenen? En de christenen? Nog in het jaar 1654 vluchtten de bewo ners van Parijs bij het naderen van een zonsverduistering vol angst in de helders en in Duitschland wierp zich het volk vol vertwijfeling op de knieën en bedekte de waterputten, opdat er geen vergif van den hemel in kon vallen. Ergens anders vond ik vermeld, dat in het jaar 1851 vele menschen in Beieren en elders hun testament maakten, omdat er op den 28sten Juli van genoemd jaar een zonsverduistering voorspeld was. Een vrouw benoemde haar zoon tot erfgenaam en op do vraag, waarom ze dat gedaan had, nu hij toch geen nut van de erfenis hebben kon, antwoordde ze: „Wel, hij is jong en vlug, misschien komt hij er geluk kig af." Do grootste schrik onder het bijgcloovig volle brachten evenwel de kometen te weeg. Vreemde indringstera zijn het, die ko meten! Want, terwijl men zons- en maans-' verduisteringen, do afstanden, waarop on ze aarde en de andere planeten zich van de zon bevinden, de omwentelingssnelheid, ja zelfs het betrekkelijk gewicht der pla neten heeft kunnen berekenen, storen do kometen zich dikwijls zeer weinig aan wiskundige becijfering. Plotseling vertoo- nen ze zich aan 't oog der aardbewoners en zijn dan vergezeld van een staart, die soms milioenen kilometers lang is. Die staart vooral werd dikwijls om zijn gril lige vormen als de voorbode van pest on andere rampen beschouwd. Do sterrenkundigen der oudheid baddon omtrent den aard dier kometen de zonder lingste voorstellingen. Sommigen be schouwden zo als dampen, die nit do aarde opstegen. Ook waren er, die zo biel don voor de zielen van beroemde personen, die, na gestorven te zijn, onze planeet van tiid tot tijd tuchtigden voor de boosheid en slechtheid der menschen. Zoo weril de komeet van 't jaar 43 v. Ohr., het sterfjaar van Julius Cesar, vrij algemeen voor de 7.W van dezen prooien Bomein gehouden. Mag men do kronieken gelooven, dan zijn die kometen de stichsters van heel wat onheilen geweest en door de heele geschie denis treft men voorbeelden in overvloed aan, die zouden moeten bewijzen, dat de verschijning van ©en komeet in verband stond met de dood van Lodewijk den Vro men (814840) voorspeld door de komeet van 837. dezelfde, die later naar den En- gelschen sterrenkundige Hallcy word ge noemd. Toen deze komeet zich in 't jaar 1066 weer vertoonde, schreven de kroniek schrijvers: „De Normandiërs, geleid door een komeet, veroveren Engeland". In Jt jaar 1680 bracht de verschijning van dezelfde komeet do stad Parijs in be roering. Velen verwachtten een nieuwen zondvloed en tal van vreesachtige perso nen verman!-!cn bij testament hun goede ren aan kerken en kloosters, 't Hof van Lodewijk XIV verkeerde in de grootste spanning. Men verwachtte stellig den dor>d van een der leden van hot koninklijk huis en toen een dor hovelingen het waagde den spot te driïven met die bijgeloovige voorgevoelens, riep do broeder van don ko ning, denkende aan den. dood van Julius Ccnr. gramstorig uit: „Ja, mijne hoeren, jullie Lebt mooi praten, do komeet zal u niet deren, want gij zijt niet van konink lijken bloede". Deze komeet, zooals ik boven reeds zeide, do komeet van Halley genoemd, bracht in 1910 nog hcol wat onrust teweeg Ze kwam hoe langer, hoe dichter bij do aarde en de bijgeloovigen meenden, dat een botsing met de aarde onvermijdelijk was en de gevolgen daarvan ontzettend zouden zijn. En wat geschiedde? Niets, want in den nacht van 18 op 19 Mei te drie uren is ze tusschen de aarde cn dc zon doorgegaan zonder onheil te stichten Het bijgeloof aan de kometen liing met de astrologie samen. Een Duitscher For ster geheeten, probeerde in 1838 nog astrologisch aan te toonon, dat een lange reeks van oorlogen, misgewassen godsdienstgeschillen cn andere rampen door de natuur of oorlogszucht dor men schon te weeg gebracht, in verband ston den met de verschijning van ccn komeet. En wie onder u een beetje op jaren geko men is, weet zeker nog wel,, hoe, gedu rende zijn leeftijd, door „profeten, du brood eten", nit verschillendo natuurver schijnselen het vergaan der wereld voor speld is met dag en datum or bij, eofi voorspelling, die menige bijgeloovige ziel met angst vervulde en waaruit handige lui aardig munt wisten te slaan. Do geloerde haalt bij al zulko voorsjiol- lingen medelijdend de schouders op. Het zelfde doet ook de werkelijk godsdienstige mensch, die, vertrouwend op do almacht des Scheppers, zich niet uit het evonwicht laat brengen door voorspellingen, die allen redelijken grond missen, waarop ze zouden kunnen steunen. P. G. HOOKfl.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3