18e Jaargang. WOENSDAG 5 JANUARI 1927 No. 5457 e Êeicbohe (Sou/tmit De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad if voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bjj voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 et. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone adverUnllln 30 cent per regal Voor IngoxoDdOD MededeeUngen wordt bet dubbele reu het tarief berekend s Kleine advorlentlön, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver. huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V De pot en de ketel. Het Gcrnmiuiifiülscli dagblad „De Tri bune" houdt er ook een kinderblaadje op na (kinderen voeren gedeeltelijk de redac tie van het vod). Deze „Kleine Tribune" wordt b.v. op de volgende wijze gevuld. Een der kinderen schrijft daarin, dat hij (of zij) met zijn (of haar) moeder van de Liindengracht te Amsterdam kwam, om „een paar afgedragen kleeren (te) gaan koopen." En dan wordt vervolgd: Toen hoorden we oen vrouw gillen en zag ik daar ©en man onder de tram liggen. Je kon zien, dat hij pas van zijn werk kwam, hij had de zak met gereedschap nog op zijn rug. Hij heeft daar c'rca een half uur gelegen. Ik kon wel huilen, toen ik het zag. Ik zou het beter vinden, wanneer in iedere druk ke wijk een ziekenauto klaar stond. Dan hoefden de menschen, die een on geluk krijgen, niet zoolang op de koude straat te liggen. Want zie je, kameraden, zooiets kan de kapialisten niet overkomen, dio hebben meer centen dan wij en daar om worden ze beter geholpen. Schandelijke dwaasheid! „Het Volk" zegt er van: „Zie hier hoe de waanzin der ouderen op de kleinen is overgegaan". En: „Ls er dan onder de leiders in de G. P. niet een, die nog genoeg bezinmug over heeft, om aan deze misdadige ver draaiing van kinderharten een eind te maken?" Ja „waanzin" en „misdadig" is een volstrekt ndet overdreven betiteling van zulk 'n echt revolutionair! gestook. „Het Volk" maakt daarvan zeer terecht een verwijt aan de Communistische Par tij. Maar is „Het Volk" zelf wel van zoo iets hartgrondig afkeerig? Ja, 't gaat er in de kolommen van het sociaal-demo cratisch blad niet zóó naai' toe; men heeft daar meer „standing" op te honden. Doch, laat de redactie van „Het Volk" 'ns eerlijk bekennen, of ook in haar blad niet herhaaldelijk feiten zóó worden ge keerd en gedraaid, dat er zooveel mogelijk ontevredenheid en verbittering uit kan worden gestookt? Dat valt niet te ont kennen 1 Hier is heuscli wel zoo'n beetje van toepassing van den pot en den ketel! BUITENLAND Duitschiand DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. De politieke leider aan het woord. In het Januari-nummer van „Die Hil- fe" wordt het vraagstuk van de Duitsch- Fransche toenadering op politiek, econo misch en financieel gebied behandeld door de politieke leiders in Duitschiand en Frankrijk. Zoo schrijft de Duitsche rijkskanselier Marx dat de pogingen tot het wegnemen van de tegenstellingen tusschen Duitsch iand en Frankrijk, hoewel zij zich nog pas in een aanvangsstadium bevinden, toch in elk geval het bewijs hebben geleverd, dat men in leidende kringen van beide volken den plicht indachtig is, gevoeligheden ter zijde te stellen. De Duitsch-Fransche toe nadering zal geen nieuwe tegenstellingen in het Europeesche leven doen ontstaan, doch integendeel den wereldvrede verster ken. De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Briand, schrijft: Het zoo juist verstreken jaar heeft nieuwe econo mische en politieke samenwerking onder de volken van Europa* zien ontstaan. Dit bewijst de behoefte aan toenadering en vrede. De leidende personen in Frankrijk en Duitschiand hebben, door dezen weg vastberaden in te slaan, een heilzaam voorbeeld gegeven, zonder dat zij de moei lijkheden, die nog overwonnen zullen moe ten worden, onderschatten. Aan de voortzetting van dit groote Europeesche werk zal ik mij blijven wij den, zooals ik er reeds al mijn krachten aan heb gegeven. Om dit werk echter voort te kunnen zetten, behoeven wij in Duitsch iand zoowel als in Frankrijk de mede werking van allen, die van goeden wil zijn ©n die beseffen, dat de samenwerking tusschen de beide landen van het hoogste belang is voor de handhaving van den wereldvrede. De Duitsch-FrEuische toenadering is uit het stadium van warm gevoelde club-rede voeringen overgegaan in dat van de diplo matieke verwezenlijking, aldus de rijks minister van Buitenlandsche Zaken. dr. otresemann. In dit stadium kan zich de vooruitgang natuurlijk niet met de snel- van de gedachte voltrekken, doch jdke stap voorwaarts kan als een veilig bezit en als de grondslag voor verdero resultaten worden beschouwd. Men mag zich de onderhandelingen ^®lk© thans tusschen Duitschiand en frankrijk gaando zijn, niet als een eng hartig loven en bieden voorstellen ter be reiking van kleine voordeelen. De minis ters van Buitenlandsche Zaken van Duitschiand en Frankrijk bevinden zich veeleer in de positie van leiders van groote concerns, die bijeenkomen om na te gaan, hoe, door een stelselmatige samen werking der wederzijdsche krachten het slagen van elke onderneming op zichzelf in de hand gewerkt en het gemeenschap pelijk belang gediend kan worden. Bij de bespreking to Locarno hebben zoowel de heer Briand als ik het doel van de Duitsch-Fransche toenadering als het kernpunt van den Europecschen vrede be schouwd. Wij hebben er nooit aan getwij feld, dat het bereiken van dit doel slechts étappe-gewijs kan geschieden, met inacht neming van alle in aanmerking komende factoren, inzonderheid van do wederzijd sche parlementaire verhoudingen en van de omstandigheden op liet gebied der •psychologie. Persoonlijk geïnspireerd door den Paus. Pius XI stelt zich in dienst der verzoening. Naar de Romeinsche correspondent van 't „Berliner Tageblatt" uit Vaticaankrin- gen verneemt, zijn do Nieuwjaarsredcvoe- gen van den nuntius te Parijs en van dien te Berlijn door den Paus persoonlijk gc- inspireerd. Pius XI is voornemens, zich in het nieuwe jaar in dienst te stellen van de verzoening tusschen de volken, voornamelijk in het belang van de toena dering tusschen Duitschiand en Frank rijk. Italië. Nieuwe massa-arrestatie. Uit Napels wordt gemeld: De politie heeft nabij Aversa meer dan tweehonderd leden van een geheime vereeniging gear resteerd. Albanië. Nieuwe opstanden in Albanië. Uit verzet tegen de vonnissen van den krijgsraad. De „Vreme" verneemt uit Skoetari, dat een nieuwe opstand in Albanië is uitge broken in verband met de draconische vonnissen van den buitengewonen krijgs raad tegen de deelnemers aan de jongste opstandige beweging. Zeven Mohamme- daansche stammen moeten zich bij een nieuwe beweging hebben Bulgarije. Het communistisch complot. De eerste berichten waren overdreven. Het Bulgaarsch Tel. Ag. meldt, dat de mededeelingen over een communistisch complot, dat in Bulgarije zou zijn ontdekt, overdreven zijn. Het aantal gearresteerde personen bedraagt niet meer dan tachtig. Rusland Om het prestige der Sovjets. Zes doodvonnissen te Irkoetsk Het Sovjets-gerechtshof te Irkoetsk heeft na een proces van 23 dagen zes ambtenaren ter dood veroordeeld, omdat zij het prestige der Sovjet-regeering bena deeld hadden. Syrië. Bende uiteengejaagd. Uit Beiroet wordtgeseind: Een bende, die onder aanvoering van Ali Atarsj vas ten voet had gekregen te Roeheida is door cavalerie uiteengejaagd. De bende verloor twintig dooden, talrijke gevange nen en een grooten buit. Marokko Nog steeds onrust in Spaansch-Marokko. Een levendige wapensmokkel via de R i f-h a v e n s. Uit Tetoean wordt gemeld, dat in de Spaansche zone nog steeds geen veiligheid heerscht. Twintig Spaansche soldaten zijn dezer dagen in een hinderlaag gelokt en gedood. De sjeik Oeld Ais ja Elidri is met een harka i opstand gegaan. Een le vendige smokkelhandel in wapenen wordt gemeld, dio voornamelijk geschiedt via de Rif-havens, hoewel deze onder vloot-be- waking staan. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Nieuwe uitzonderingswetten. Volgens de „Daily Mail" heeft president Galles een nieuw wetsontwerp aan de Mexicaanscho kamer van afgevaardigden voorgelegd, dat in menig artikel door de anti-religieuse wetgeving der Sovjets moet zijn geïnspireerd. Zoo luidt artikel 5: „De godsdienstige organisaties bekend onder den naam kerken hebben geen enkele van de rech ten, welke bij de wetten aan personen zijn toegekend." Mitsdien erkent volgens het weisvoor- stel do Mexicaanscho regeer ing geen aartsbisschoppen of bisschoppen, doch wendt zij zich in zaken betreffende den ©eredienst tot de geesteijken naar gelang zij zulks noodig oordeelt. Volgens een ander artikel zal over zes jaar geen enkele buitenlandsche geeste lijke meer in Mexico mogen verblijven, zullen alle geestelijken van Mexicaanscho nationaliteit moeten zijn. Een protestant over de vervolging. Eerst de Katholieken dan de Protest anten. De Amerikaansche schrijver Sidney Sutherland, zoon van een Methodistisch predikant in Mexico, zelf in Mexico ge boren en opgevoed, gaf een reeks van „Brieven over Mexico" uit, waarin hij, in tegenstelling met zekere tendentieuso schilderingen"* zijner geloofsgenooten, zegt, dat geen oprecht denkend mensch de kerkvervolging in Mexico verontschuldi gen of rechtvaardigen kan. „Galles is een sluw man", schrijft hij. „Hij laat tie protestanten in Mexico voor het moment met rust, of speelt ze te0en de Katholieken uit, waardoor hij bereikt, dat de Protestanten van het naburige land hem rustig laten voortgaan. Maar luistert eens naar mijn voorspel ling, mijr.e vrenden: zoodra hij Rome ne- dergeveld zal hebben, zal zich zijn haat tegen do overige geloofsgenoolschappen koeren en hij zal ze even ongenadiglijk bestrijden. Dan zal hij slechts hebben te herhalen wat beden de Proteslanlsche leidende persoonlijkheden zeggen, die zijn vern e- tigingsstrijd tegen de Katholieken zoeken te rechtvaardigen." Aanval op sen kazerne. Banditisme in dc buurt van de hoofdstad. Volgens te Mexico City ontvangen be richten werd gistermorgen oen aanval op de militaire kazerne te Leon in den slaat Guanajuato afgeslagen. Regeeringstroepen hebben Lien van de 200 aanvallers ge dood. Do overigen werden voor het mee- rendeel door de stedelijke autorite.ten gearresteerd. Eli aer gevangenen werden terechtgesteld; zes hunner waren voor aanstaande burgers der stad. De vermetele aanslag op de kazerne bad ten doel, de stad in handen te krij gen. Hij volgde zeer kort op de publicatie der verklaring van den minister van Oor log,- waarin deze verklaarde, dat liet Mexicaansche leger overal in de republiek den toesand meester is en elke beweging van opstandigen aard kan en zal onder drukken. Een groote bende bandieten opereert thans in de omgeving van de stad Mexico. Vijftig gewapende mannen hielden giste ren op eenigo K.M. van de hoofdstad tal rijke auto's aan en beroofden de inzitten den. De politie gelooft, dat die dezelfde bende is, die Zondag j.l. op den weg naar Guernavaca auto's aanhield. Nicaragua. De politieke onrust. De interventie der V. S. In de V. S. is, zooals men weet, een straffe oppositie legen de interventie der Amerikaansche regeering .in den polilic- ken toestand van Nicaragua, waar de conservatieve president Diaz en de libe rale leider Sacasa elkaar beoorlogen* Aanvankelijk verdedigde de regeering deze inerventie met te wijzen op het gevaar dat Amerikaansche onderdanen loopen, wier belangen noodzakelijkerwijs moesion worden beschermd. Nu bet echter duide lijk wordt, dat de belangen van de Ame rikaansche onderdanen in Nicaragua geen gevaar loopen, gooit men hot over een andere boeg. Op h t Witte Huis wordt er nu aan herinnerd, dat de Ver. Slaten niet alleen bij de situatie in Nica ragua betrokken zijn in verband met de bescherming van leven en bezit der Ame rikanen aldaar, doch ook in verband met het verdrag van 1916, waarbij Amerika het recht heeft verkregen een kanaal door Nicaragua aan te leggen, een marine basis te vosigen in de golf van Fonseca en do groote en kleine Gorn-eilanden Ie pachten. Kellogg hooft hieraan nog toegevoegd, dat dit een van de belangen is, die Ame rika bij zijn interventie op het oog heeft gehad. Een compromis-president? Een draadloos bericht via Berlijn meldt, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken in het geheim be zig is bij do in Nicaragua tegenover el kaar staande partijen als bemiddelaar op le treden. Beide presidenten zou men er toe willen brengen plaats tc maken voor een compromis-candidaat. BINNENLAND INTERNATIONALE BIDWEEK. Pater J. Holt,us S.J. schrijft in „Het Schild" Van 18 tob 25 Januari zal weder over de gehoele wereld de Tnternatio alc Bidweek gehouden worden, om van God to verkrij gen de eenheid van alle afgescheiden christenen en niet-christenen in do Katho lieke Kerk. Evenals andere jaren komt do Bidweek ook dit jaar wederom vragen om gebed voor dit groole Christus-belang. Zij wil zijn een groote aJgemeene gobeds-kruis- tocht van Katholieken zoowel als niet-Ka- tholieken ter verwezenlijking van Chris tus' wensch „Ut omnes unura sint": dat al zijne leerlingen zouden één zijn. Do in do laatste jaren zoozeer toenemen de kerkelijke eenheidsbeweging moet ver gezeld gaan van en vruchtbaar gemaakt worden door het gebed. Deze waarheid dab de vcrconigiug der Kerken met do Katholieke Kerk bovenal is bet werk der genade en dat dio genade moet afgesmeekt worden door het gebed is dó groote bezielende gedachte der Bidweek, heeft haar den warmstcn steun verzekerd van Pausen en Bisschoppon (ook van Hunne Doorl. Hoogw. de Bisschoppen van Nederland) en heeft haar ingang doen vinden overal waar zij bekend werd. Katholiek Nederland heeft getoond de beteokenis der Bidweek te begrijpen door gedurende de vorigo jaren in groote getale deel to nemen. Dio deelname moot echter nog grooter, nog algemeener worden. Dat allen zonder uitzondering aan deze gebodsactie deelnemen en ook anderen daartoe aansporen. Dat zij hun werken en lijden opdragen, opdat Gods genado in ruime mate zooveel zoekenden cn wel wil lenden verlicht; opdat de wereld dichter moge komen tot Christus, den éénen Mid delaar tusschen God en de menschen, die op aarde verschenen is en er gesticht heeft zijne H. Kerk, welke zijn voortlevend lichaam is en waardoor Hij alle menschen wil brengen tot het doel, waarvoor zij zijn geschapen: tot hunne eeuwige zaligheid. Het Bureau van het Apostolaat des Gebeds. N.B. Do bevordering en verspreiding der Bidweek is meer bepaald toevertrouwd ge worden aan het Bureau van het Aposto laat des Gebeds. Gebedsformulieren zullen door gemeld bureau ook dit jaar wederom worden uitgegeven. Do prijs bedraagt: 100 ex. f 0.50500 cx. f2.— 1000 ex. f3.—. Men wende zich "tot: Bestelhuis „Do He raut", Groote Straat 26, Nijmegen. Postr. 121378. Koninklijtce Besluiten. N otariaat. Bij Kon. besl. is aan jhr. C. J. van Oam- mingha, op zija verzoek, met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als notaris zal zijn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijn betrokking van notaris te 's-Gra- venhage. Burgemees te r s. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Horssen H. A. C. Banning. Uit de Bouwvakken. Onderhandeling. Gisteren is*in „Parkzicht" te Amsterdam do aangekondigde conferentie gehouden tusschen do vertegenwoordigers van pa troons- en arbeidersbonden in bet bouwbe drijf. In deze conferentie hebben do arbei ders hun voorstellen voor een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst toegelicht en verdedigd. Zooals men weet houden de voorstellen o.a. iil: een loonsverhooging van 2 tot 5 cent per uur, drie dagen vacantie met be houd van loon en met toeslag; vervalling van de groep ongeschoolden; verbod om de ongeorganiseerden buiten het contract te houden. Do confcssioneelen wenschen bovendien kindertoeslag. Een beslissing heeft, naar het „Hbld." verneemt, de bespreking niet gebracht, zelfs zijn nog niet n voorstellen behan deld, zoodat een vervolgconferentie noodig zal zijn. Telefoonverbinding WeenenAmsterdam. Een geslaagde proefneming. Gistermiddag tegen vijf uur word de re dactie van het Persbureau Vaz Dias aan genaam verrast door do mededceling van do Rijks telefoniste: „Weenen belt U!" Nog voor do redacteur in do gelegenheid was. te informeoron, oe deze verbinding tot stand was gekomen, klonk reeds dui delijk hoorbaar dc krachtige stem van den Weenschcn correspondent van dit bureau, dio zeer voldaan over de uitstekende verbinding hot volgende mededeelde: „Daartoe in do gelegenheid gestéld door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, ben ik thans in staat via den nieuwen telefoonkabel naar Duitschiand het eerste telefoongesprek met Amsterdam te voeren. Deze verbinding zal vanaf heden dage lijks mogelijk zijn on ik verheug mij er over, dat ons gesprek zoo duidelijk ver staanbaar is. Hedenmorgen is do nieuwe kabel offi- eioel in gebruik genomen en werd te dier gelegenheid een gesprok gevoerd tusschen den Oostenrijkschcn Bondspresident en den Duitschen Rijkspresident von Hin<' burg. Ook dit eerste telefoongesprek langs HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dc Fransch-Duitsche toenadering. Nieuwe onrust in Albanië. Een aanval op een Mexicaansche ka zerne. BINNENLAND. Dc telephonische verbinding Weenen Amsterdam. (1ste blad). De onderhandelingen in het bouwbedrijf (lste blad). do nieuwe kabel bleek uitstekend te ver staan. De lengte dezer lijn bedraagt 1330 K.M. Voorts deelt do directeur-generaal dor Oostcnrijkscho Posterijen en Telografio nog mode, dat tegen Februari a.s. een di recte verbinding met Parijs, en in April a.s. eon met Londen te verwachten is. Ik hoop, dat do verbinding met andere stoden in Nederland even good tot stand zal komen als thans met de hoofdstad go- lukt is." Adjudant van Prins Hendrik. Luitenant ter zee lo kl. J. W Termijte- lon, adjudant van den min. van Marine, ia bestemd om te worden benoemd tot adju dant van Prins Hendrik, ter vervanging van kapitein ter zee jhr. G. J G. F. von Mühlen, die met pensioen gaat. Prinses Juliana krijgt les in Staathuishoudkunde. Do Koningin en de Prins hebben aan Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotter dam opgedragen aan de Prinses onder wijs te geven in de sfnafbii'pbnndVnnrl© Uir DE OMGEVING. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Verschil van meening over het verleenen van autobus-concessies. Do Gemeenteraad kwam Vrijdagmiddag tc drie ure in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Do voorzitter opont de vergadering met gebed. Do notulen der vorigo vergadering worden onveranderd gearresteerd. Ingekomen is een verzoek van do afdce- lingon Noordwijkerhout van den Ned. R. K. Landarbeidersbond cn den Nod. Ohris- telijkcn Landarbeidersbond mot verzoek do uilvoering der gemeentewerken, waar bij workeloozen kunnen worden geplaatst, zooveel mogelijk to bospoedigen. Do voorz. zegt, dat, gezien de voorstellen vun B. en W. tot uitvoering van diverse werken van het grondbedrijf, dit adres voor kennisge ving kan worden aangenomen. De hoer A. H. v. Noort. is dit niet geheel met den voorzitter cons. Spr. zou do vraag willen stellen of het niet gowonscht is een commissie uit de varkorganisaties to stel len, dio mede toozicht houdt op de tewerk stelling van werkloozon. De voorz. wijBt er op, dat indertijd is besloten voor werkver schaffing geen gelden meer uit te trekken, doch do werkzaamheden die de Gemeente heeft te doen bij voorkeur in den inter te doen uitvoeren, opdat zij, die werkeloos zijn, dan wat kunnen verdienen. In dit systeem is eene commissie uit de vakbe weging niet op haar plaats. De heer A. H. v. Noort vraagt of B. en W. een commissio uit do vakbeweging zou willen ontvangen. Dc voorz. zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben om een com missie te ontvangen, doch kan geen enkele toezegging doen dat aan derzelver wen schen zal worden gevolg gegeven. Naar aanleiding van het verzoek van A. Leliveld te Hillegom om in Do Zilk éon straat tc mogen aanloggen, zegt de rz. deze zaak eenigszins soepel te willen be handelen, omdat door adressant een der gelijk verzoek reeds is ingediend onder lo oude bouwverordening, die lang niet zulke zware cischen stelde als de tegenwoordige. In de toekomst zullen B. en W. de inwilli ging van geen enkel verzoek tot aanleg van een straat moer bevorderen, tenzij de verzoeker de kosten van bestrating, riolco- ring en hot aanleggen van trottoirs vooi eigen rekening neemt en bovondien een som stort, waaruit het onderhoud dor straat kan worden bekostigd. In dit geval willen B. en W. volstaan met do volgende voorwaarden: le. dat de straat thans geheel wordt aangelegd van klinkers door B. en \V. goed te keuren cn een som wordt gestort voldoende om den straatweg éénmaal to verstraten; 2e. dat voor do bestrating do straat wordt gorio- leord op kosten van den aanvrager; 3e. dat voor trottoir genoegen zal worden geno men met een band cn eenvoudige verhar ding, terwijl dezo aanleg slechts behoeft to geschieden naar gelang de terreinen langs den weg zullen worden bebouwd. Do heer L. M. v. Noort kan zich met de aan den heer Leliveld gestelde voorwaar- ,<len wel vercenigen, manr vindt de eischen*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1