Je Leidsclie tal" Zesde Blad ER BOVENOP! stens 4 zou mogen bedragen. Hierover werd om meerdere redenen lang gediscu- sieerd 'en besloten zooals in bovenstaand is vermeld. Nog van belang was de wijziging van art. 15 van het huishoude lijk reglement. Voorgesteld wordt in de eerste zin, „een bedrag van 5 cent", te vervangen door „een bedrag van min stens 10 cent". Tevens is dit artikel te lezen: Dit bedrag wordt jaarlijks door de algemeene vergadering vastgesteld. Het aantal contribueerende leden wordt ten hoogste 2000 per voreeniging gerekend. Was hiertegen in de vergadering aanvan kelijk bezwaar omdat dit een ongemoti veerde* bevoorrech ting was van do groote afdeelingen, schoon die dan ten hoogste 200 contributie behoefde te betalen na toelichting van het bestuur en het moti- veeren door afgevaardigden van groote afdeelingen, werd het bestuursvoorstel aangenomen. Den afdeelingen zal later een exemplaar van het reglement en statuten woixlen toegezonden. De vergadering gaf toestemming om op de wijzigingen in sla- tuten do Koninklijke goedkeuring te vra gen. Besloten werd nog het aantal be stuursleden uit to broiden van 5 op 7. Do wenscli werd uitgesproken dat deze zoovéél mogelijk over hot geheele Bisdom verspreid zullen worden. Deze verkiezing zal in do jaarvergadering plaats hebben. Hot bestuur zal 5 dubbeltallen opgeven. Do secretaris, Burgemeester Lommen uit Castricum, doet nog ocnigo mededeelin- gen betreffende het oprichten van een Centraal Bureau dat in Jan. a.s. staat op gericht te worden, welk bureau voor de vereeniging van onschatbaro waarde zal zijn. Van hieruit zal alle voorlichting enz. gegeven kunnen worden. Door een bloem pjesdag ten bate van het Wit-Gelc Kruis denkt men dit bureau te steunen. Voorts dat in voorbereiding ia do samenwerking met Vrouwenbond en do 3 standsorgani saties R. K. Middenstand, L. T. B., R. K. Volksbond. Tevens wenscht het bestuur do vertegenwoordigers der Vrouwenbond en standsorganisaties aan to nemen als toegevoegde leden. Hiertoe wordt besloten. Eenige aangelegenheden van meer huis- iioudelijken aard werden nog besproken, waarna do voorzitter, Dr. Gribboling, den afgevaardigden dank zegde voor de op komst vooral diegenen die uit N.-Holland oen groote reis hadden moeten maken en voor de aangename en zakelijke discus sies en do vergadering met gebed sloot. caaaasixjisgssg irmura lseüb- (ïn_VMssoeam WAT ELKE f.'V.AfJD TE C0EN Cf. EFT. 1e helft Januari. Wat zal 1557 brengen. Een nieuw jaar ligt voor ons: wat zal het ons, landbouwers, brengen? Mooi lijkt hot verschiet niet; de inrlex-cijfcrs toonen aan, dat de prijzen der landbouwproducten zoowel uit het akker- als uit het veeteelt bedrijf, zijn teruggeloopen, terwijl dit niet in dezc-lfde verhouding tiet gernl is met do henoodigde grondstoffen. Do sluiting dor Engelsche grenzen voor versch vlcescli blijft aanhouden. Eon Cn ander toekent den toestand minder, gunstig. Vooral van hen en zoo zijn er velen die op zwaro pacht- of hypofheeklasten zitten. Geluk kig, dat de landbouw van boden gerug steund werdt door do landbouwwetenschap door do aan- en ycrkooncoöperalie en door het landhouwcrediet der boerenleenban ken. Het is daarom don landbouwers zoor aan te raden ie luisteren naar do stem (hu- wetenschap, naar de voorlichting, welke Juin van vele zijden wordt gegeven; en voorts om slocds meer nog hun kracht to zoeken in cr^anisalv. in nauwe aaneen sluiting. Dat do B^geerin^ door bevor dering van het landbouwonderwijs, door oen goed Reorganiseerden voorlichtings dienst, en door steun te verloonen aan 1W in cultuur brengen van woeste en verwiar- loosde grenzen, d°n landbouw steun', is 'n zmk ook van algemeen belang Hef oude spreekwoord: Als het den boer rood gaat. gaat het allon goed. heeft een dionmen zin, dan door velen wordt vermoed. Nie! alleen nififiteert ieder wanneer do koopkracht van d^n hoor. wor't verhoogd, maar hel komt ook de volkswel vaart ten goede, als de productie wordt vermeerderd. Er komt grooter arheidsgeln- ger trek van het platte land naar de -le den. In het belang-der volk-welvaart mo gen wij hopen, dat de Regeering allereerst maatregelen treft, welke do ontwikkling van den landbouw in de hand kunnen werken. "Wij hadden het zoo over ver eeniging cn organisatie. Vele vereenigingen wier boekjaar overeenkomt met het kalen derjaar, maken nu hun balans op. liet is zaak, dat dit geschiedde door een deskun dige, die geheel vrij staat tegenover direc tie of zaakvoerder, en liefst ook geheel on afhankelijk is van het bestuur. Daarom is het zeer toe te juichen', dat verschillende coöperatieve vereenigingen gebruik kunnen of moeten maken van den B o n d s a c- coun tant. Dit is de beste waarborg, dat het onderzoek geschiedt zooals hot behoort, en straks do balans- en winst- en verlies rekening een volkomen juist beeld geven van den toestand, 't Ligt op don weg dor leden, in hun welbegrepen omen belang, om er voor te zorgen, (zij hebben dit toch te beslissen, en niet het bestuur) dat do boekhouding enz. naar cisch wordt gecon troleerd, en 't volle licht schijnt over hot geheolo bedrijf. Waar dit niet zoo is, daar zegge men Z'iu lidmaatschap op, om niet te eeniger tijd gedupeerd io worden. Men sluite zich dus vol-vertrouwcn alleen aan hij zoodanige vereeniging, waar de con- trolo niet wordt geschuwd. Eén dor vereischten bij een coöporalio is, dat be hoorlijk worde afgeschreven. Afschrij ven op werktuigen is noodig met het oog op do vermindering in waarde tengevolge van slijtage enz. Hoeveel dit is, hangt af van den levensduur der werktuigen, die natuurlijk verschillend is. Zie hier den le vensduur. zooals die voor verschillende werktuigen wordt aangenomen: voertui gen, dorschmachines en kaftnolens 25 jaar. eggen, rollen, handwagens, schoffel machines en zaaimachines 20 jaai^ maai- machines 14 jaar, cultivators en kunst-* mestslrooiors 12 jaar, ploegen, pulvcrita- tors en pampen 10 jaar. In tuin en bGomgaard: Het is nu de tijd bij niet vriezend weer, om jonge vruchtbom men te planten, tenzij do grond nat is: in dit geval wachte men tot het voorjaar. Wil men spoedig vruchten oogsten van do hoo rnen, dan plan'e men bij voorkeur soorten, die veredeld zijn op zwakcrocienden onder stam: appels veredeld op ..Doucin" of „Paradijs", peren, die on do ..kweokpeer" zijp veredeld. Plant do boompjes in goed lossen, bewerkten grond, niet te diep; denk er aan. dat de grond nog nazakt, en iels hoog planten daarom gewenscht is. De af stand tussc'nen de boompjes zij voor struik- vorm-apnel 4 tol 5 Meter, voor idem-peer 3 lot 4 M., terwijl men bovendien langs do tuinpaden liggende snoeren kan planten. Laat het weer het toe, dan kan men nu reeds spinazie zaaien, liefst voor een schut ting of z.g. rabat, gelegen op het Zuiden. Zaai niet to diep, na het harken kan men me» verdunden koemest pieren. Voor wor teltjes en bloemkool kunnen bakken wor den aangelegd: een zeer goedo wortelsoort hiervoor is do Amsterdamsohe bakworlel, torwi.il inen voor bloemkool kan nemen de z.g. korfbeen: Amsferdamschc bnkbloem- kool, welke laag bij den grond blijft. Tus- sehen do bloemkool kan men zeer goed rarfost°!en, rarl»!s of sla zaaien Wio van BrnsssDcbe witlof houdt, kan deze leien zonder bak of kas, namelijk in diep uitge graven greppels, welke men vult met paar- dermesl, waaron een halve voèt anrdo wordt aangebracht. Hierop sleekt men do wortels een handbreed van elkaar in den grond. Om vruch'hoornen to snoeien is het thans nog geon tod, mair wel voor hot snoeien van aal- en kruisbeken: dit kan den geilee1 en winter door. zelfs bij strenge vorst pesehieden. He' snoeien der be.-.sen- 8lruiken late men niet aeldorwepo, de vruchtjes zonden don klein blijven of gelieel niet verschijnen. Hoofdzaak is. dat de struiken van binnen goed lucht krijgen; bet jonge lot moet op oen paar oo"on na wor den ingesneden. Ts de grond Ie bewer ken. dan kan men nu ook. zoo noodig, na- 70n en nra^veld omspitten: als nl. bot eras te oud wordt, en mos en andere onkruiden de overhand kriigen. Straks, einde Maart, begin April, kan men dan inzaaien TTr-bt ge uw gras nog niet gemest, doe het dan nu. Brengt ge thans natuurlijken mest on ho' gazon, dan kunnen de sannen in de volgende weken, voor de plantengroei be- oin». er in J\ TV iwwasiaii mil i vemsatê Gemengde ssaHcEuen ONGELUKKEN. Noodlottige branden. Oude man in do vlammen omgekomen. Omstreeks drie uur gistermiddag heeft* in de Voorstraat 415 te Durdroclit ern stige brand gewoed. De vlammen gropoa zoo snel om zich heen, dat do 8!>-jarige grijsaard, die daar met zijn zustor samen woont, zich niet meor kon redden cn jam merlijk in do vlammen is omgekomen. Hot voorgevallene heeft zich, naar de Tel. meldt, als volgt toegedragen. Do 89- jarige rentenier B. H. van Zuylichera zou, naar zijn gewoonte, tegen halfdrio in don middag, zijn middagslaapjo doen. Zijn zus tor zou in dien tijd een bezoek bij zijn schoonzoon gaan brengen. Hij had zich roods naar bed bogeven, docli daar hij niet in slaap kon komen, stak hij een pijp aan. Dit was een van do slechte gewoon ten van den ouden man, waartegen zijn zustor en buren hem reeds meermalen ge waarschuwd hadden. Waarschijnlijk zijn vonken uit do pijp gevlogen en op het beddegoed neer geko men, waarvan de dokons onmiddclijk vlaiu hebben geval. Vandaar heeft het vuur zich aan hot meubilair van do achterkamer modoge- dcold. In een minimum van tijd stond daar toen alles in lichtelaaie. Ruien van Van Zuylichem, do hoeren Scbes cn Kooyman, hebben nog getracht in de achterkamer door Ic dringen. Dnar de wind echter recht op het achterhuis stond, wakkerden do vlammen snel aan, en waren zij gedwon gen hun pogingen op te geven. Het vuur tastte daarop ook de eerste en tweede étage i. n, waar liet. magazijn van eon borstelfabriek is gelegen, toebelioo- ronde aan den heer Uytenboogaard, die verder in de straat zijn fabriek heeft. Do brandweer, die inmiddels ter plaatse verschenen was, gaf spoedig water met zeven stralen, waarvan cr vier gevoed worden door twee motorspuiten. Op bot terrein van den brand zagen wij o.a. den burgemeester, den lieer De Gaay Fortman, en cenige wethouders. De brand was daar na vrij spoedig gebluscht, waarna de po litie het huis kon binnendringen. In de achterkamer vond men het geheel ver koolde lijk van den ouden man. Men» heeft het lijk later met een poliliebraneard -er- voerd. Eenigo werklieden van de gnsfor- briok hebben do gasbuizen, waaruit nog gas stroomde, hetgeen gevaar oplevordo voor eon nieuwen brand, afgesloten. Do politie stolt oen nader onderzoek in. Drie kinderen mot moeite gered. Te Gronsveld, nabij Maastricht, is gister nacht ongeveer 12 uur brand uifeobrokon in de boerderij, bewoond door den lieer Bess6ms. De stallen brandden f oh eel uit. Drie kinderen, die in do nabijheid vm het vuur sliepen, kondon mot moeite co red worden. Hot groote vc bleef gespaard; de kippen kwamen in do vlammen om. Do oorzaak van den brand is onbekend. Auto van een bcoi pereden. Do inzittende verdronken. Gisterenmiddag is in de Buitenhaven te Vlissingen, een auto van do provinciale boot te water gereden. Do inzittende per soon, afkomstig uit Hoofdplaat, ver dronk. Nader wordt gemeld: Met do provin ciale boot, welke om 12.15 uur van Rros- kens vertrekt, kwam Dnnder''ii"n»: ,g o.a mede de 33-jarige lieer Selinafsma, handelaar in schilderscereodsehappep, met zijn echteenoolo. Samen hadden zij een bezoek gebracht bij de ouders van me vrouw S., die te Hoofdplaat wonen cn wa ren nu onder weg naar bun woonplaats Rijsonburg bij Utrecht. Zij maakten do reis met een gesloten nu to. Bij het verb- ten van de boot le V'issingen moest do hoer S. achteruit rijden en zoo do pon ton bereiken. Op de ponton moet dan worden gezwenkt om de groote ponton, waaraan de mailbooten moren, te berei ken. Vermoed wordt dat do lieer S. loon op de verkeerde pedaal beeft getrapt en in plaats van voortuit, met vrij groote kracht achteruit is gereden over een Vrijdag 31 December 1926 BBBaNEMLAND De veiligheid op de spoorwegen. 'Na het spoorwegongeluk bij De Vink. Uit spoorwegkvingen schrijft men aan Leb „Utr. Dbl." naar aanleiding van het geen aan genoemd blad was gemeld om trent do overplaatsing van den hoofd- Louwkundigo Leith van Rotterdam naar lUtrecht, dat op dezen man, die ongeveer '40 dienstjaren heeft, een rancune-maatre gel wordt toegepast. Wat het argument betreft, dat Leith op onverantwoordelijke wijze zou hebben ge zwegen over gevaar dat zijn inziens be stond, wijst do schrijver er op, dat heb publiek op verwijtenden toon den heer Leith de vraag zal hebben gesteld: waar om is de lieer Leith in gebreke gebleven zich tot de directie te wenden toon hij in 'Augustus van dit jaar don heer v. Eek als sectie-ingenieur verving, en hij (Leith) bovendien allo gelegenheid had om zelf standig de veiligheid beter tc secureeren? In die vraa„ heeft heb publiek een grooto nalatigheid bij den heer Leith willen con- stateeren. Maar laat het publiek nu eens hooren hoe de heer Leith den sectic-ingo- nieur heeft moeten vervangen. Toen de heer v. Eek in Augustus met vacantia ging, heeft hij aan Leith, die hem als sec tie-ingenieur geheel vervangen moest, de nadrukkelijke opdracht gegeven: gij, Leitli, zult gedurende mijn afwezigheid, de zaken precies zoo laten marcheeren als die loopen onder mijn eigen leiding, want dat is de voorwaarde, die ik U stel, als gij mij als ingenieur tijdens mijn verlof rempla- ceeren zult. Die voorwaarde heeft Leith natuurlijk moeten aanvaarden, want hem was door de directie te Utrecht opgedra gen als sectie-ingenieur op te treden bij de vacantie des heeren v. Eek. De heer Leith werd dus gebonden: het werk pre cies zoo voortzetten als de ingenieur het gewoon is. Dat was de nadrukkelijke wil des heeren v. Eclc en daaraan had de heer Leith, als do ondergeschikte van den in genieur, zich te onderwerpen. Aan de ver vulling van de hem gestelde voorwaarde heeft de heer Leith zich punctueel -gehou den; dat was zijn plicht, dat was zijn eer. Er is bijzonder de nadruk er op gelegd, "dat het groote punt van verschil tusschen do heeren v. Eek en Leith bestond in de Snelheid waarmede do treinen het baan vak na de ballastvernieuwing zouden be rijden. Neen gaat de schrijver voort daar draaide het verschil niet in hoofd zaak om; 90 K.M. snelheid was voor dat baanvak geen bezwaar, ook bij Leith niet, mits (en hierop komt het vooral aan), het onderhoud van het vernieuwde baanvak goed was. Maar waar volgens Leith het bijwerken van de baan onvoldoende was, daa-r vond hij een snelheid van 90 K.M. niet geoorloofd. En nu was Loith's hoofd grief deze: de baanvakken worden onvol doende door de eigen ploegen na de bal lastvernieuwing in bewerking gehouden waartegenover de sectie-ingenieur het standpunt innam: die nadere bewerking is niet zoo noodzakelijk, de ploegen zijn er na de vernieuwing niet zoo constant noo dig. Vandaar ook, dat de ploegen herhaal delijk <ap andere plaatsen werkten, zéér tegen den zin van Leith, dio zich daarover bii den sectie-ingenieur beklaagde, maar ook even herhaaldelijk op deze klachten ten antwoord kreeg: gij overdrijft., jnj overdrijft I En als men dat dan voortdu rend te hooren krijgt, al lang voor den 9en September, toen het ongeluk bij De Vink plaats had, dan is het volkomen menschelijk, dat. men eindelijk zegt: dan zal ik er maar het zwijgen toe doen, ik heb het dan' zeker wel bij het verkeerde eind. Laat. de sectie-Rotterdam eens op biechten, hoe dikwijls- Leith, al maanden voor September, heeft geklaagd: „het on derhoud van het vernieuwde ballastbed is mii, niet voldoende genoeg." Do ploegen zijn véél te gauw op die FEUILLETON. S) Droomde zij of was het werkelijkheid? Binnen weinigé weken was zij zijn bruid, de bruid van een rijk man, die haar liefhad, en dien zij liefhad. Al de heerlijk heden des levens breidden zich voor haar bedwelmden blik uit. Nu was zij er dan toch bovenop gekomen, zooals zij verlangd had en zooals zij dan ook, naar haar mee ning, verdiende. II. Twee jaren van liet schitterendste geluk waren voor Ernestine voorbijgegaan. Zij droeg nu de kostbaarste toiletten en was thans bekoorlijker dan ooit. Haar echtge noot, wien zij een allerliefst dochtertje ge schonken had, had haar innig lief, hij voorkwam haar wenschen en omgaf haar met. alles wat. haar hart verheugen kon. 'Zij van haar kant was bescheiden, zacht aardig, dankbaar, zooals zij het nooit te voren geweest was. Het geluk had haar goed en gevoelig gemaakt. Helaas, dat het niet altijd zoo blijven mocht. Sedert, eenigen tijd was Eduard veran derd; niet in zijn houding tegenover haar integendeel: hij was nog liefdevoller, teer- hartiger, edelmoediger, sedert hem zorgen schenen te -drukken. Op haar vragen en aandringen betreffende de reden van zijn enstemdheid had hij altijd maar één ant woord: „Ik zal het wel te boven komen." Maar hij kwam het niet te boven. Ge- vernieuw do gedeelten v.cg." Herinnert men zich te Utrecht niet, dat de heer Dries- sen, ingenieur uit Utrecht, bij een inspec tie op do baan RotterdamLeiden tot zijn verwondering constateerde dat er geen ploegen werkvolk to zien waren langs de vernieuwde baanvakken? En beeft de heer Driesscn bij gelegenheid van die in spectie welke op 12 Augustus werd ge houden, wij willen den datum er zelfs wel bij noemen nog niet eens aangetoond hoe het grind in de «baan voortdurend moest worden aangestampt? En heeft de sectie-ingenieur v. Eek te Rotterdam, na zijn terugkeer van zomer-verlof, niet héél wat klachten over do baan op z'n bureau gevonden, zoo goed als die klachten over onvoldoende onderhoud daar al bekend waren voor dat verlof inging? Is er op het Rotterdamsche sectie-bureau niet een lijstje bekend van plm. 50 klachten, loo- pende over een maand of vijf? Is in de sectie Rotterdam niet bekend dat over on voldoende baan-onderl\oud Pok ia ge klaagd door den aannemer Stuy en door den opzichter Nieuwenhuyzen uit Utrecht? Is er op het sectie-bureau Rotterdam niet bekend, dat do ingenieur v. Eek al lang geleden tot den bouwkundige Leith zei: „Ik zal je wel uit wandelen sturen, want daar heb ik de macht toe", waarmee ge doeld werd op een mogelijk ontslag des heeren Leith? Ten slotte geeft do schrijver de hoop te kennen, dat alsnog in verband met het ongeluk bij Do Vink een justitieel onder zoek komt, met getuigenverhoor onder eede. Wit-Gele Kruis. Vergadering van den Algemeenen Raad. Woensdagmiddag had in een der zalen van het Zuid-Holl. Kofiehuis to 's-Gra- venhage de algemeene vergadering plaats van den Algemeenen Raad van de Dioc. Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. Behalve eenigo afdee lingen u:t N.-Holland waren vertegen woordigd de afdeelingen Leidschendam, Stompwijk, Noordwijk, Katwijk, Naald wijk, Delft, Loosduinen. Dr. Gribbeling uit Delft leidde als voorzitter voor de eerste maal do vergadering. In zijn ope ningswoord herdacht spr. den afgetreden voorzitter Dr. Canoij uit Bovenkarspel, die om gezondheidsredenen had moeten bedanken. Vervolgens wees spr. er op dat nog een groot arbeidsterrein in dit Bis dom braak ligt. In zoovele plaatsen ont breekt immers nog een afdeeling. En het terrein is uitgebreid. In de 3 groote plaat sen 400.000 Katholieken terwijl do andere 380.000 verspreid wonen van den Hel der tot Zierikzee. De Geestelijke Adviseur bad wegens zijn benoeming to Amsterdam moeten bedanken. In diens plaats was be noemd de Zeeroerw. heer G. v. cl. Zalm, pastoor te Delft. Zeker, veel wordt er reeds gedaan op het gebied van Ziekenverpleging, do zorg voor het lichaam wordt haast ziekelijk, doch hiermede zijn wij er niet. Bij do zorg voor het lichaam past op de eerste plaats do zorg voor do ziel en in het Wit- Gé!e Kruis is daarvoor zoo een schoone gelegenheid. Spr. wekte op tot propaganda opdat de Diocesane vereeniging* daar door sterk moge worden. ALs bestuurs lid hadden bedankt Pastoor Nix, Mevr. Zurloh Smits en Mevr. Grobbo uit den Haag. In de jaarvergadering zal in deze vacaturen worden voorzien. Vervolgens waren aan de orde voorstel len tot wijziging van statuten en hu s- houdelijk reglement. De voornaamste biervan waren dat in bet vervolg de al gemeene Taad zal bestaan uit voorzit ters, of hun plaatsvervangers, en afge vaardigden, door iedere afdeeling aan te wijzen. Dan dat do toegevoegde leden die geen leden van den algemeenen raad zijn in de vergadering een adviseerende stem hebben. Zij kunnen in de comm'sie wor den gekozen waar zij zoowel actief als passief stemrecht hebben. In art. 4 van het Huishoudelijk Reglement te lozen: „De Alg. Raad beslaat uit de voorzitters en afgevaardigden der aangesloten ver eenigingen. Do voorzitters zijn rechtens lid terwijl do vereenigingen bovendien een afgevaardigde aanwijzen voor elk 50') tal leden Het aantal afgevaardigden zal hogostens 3 mogen bedragen. Do voorzit ter en afgevaardigden brengen elk een stem uit". Aanvankelijk had het bestuur voorgesteld dat het aantal stemmen hoog- heel onvoorbereid trof zijn vrouw de ver schrikkelijke slag. Eduard ging failliet. Hij had haar niet ongerust willen maken en nu eerst begreep zij wat hem zoo zwaar op het hart had gelegen. Wat al te stout moedig had de jonge man de ouderwctsche zaak zijns vaders, dio niet met den tijd meegegaan was, in een modernen bazar herschapen; hij had te veel van zijn cre- diet gevergd en gehoopt door verdriedub belden omzet het evenwicht weer. to her stellen. Maar dadelijk na zijn verloving had de oude heer zijn handen van do zaak afgetrokken, en toevallig had zich juist aan den overkant een geduchte concurrent gevestigd. „Herman Klein", schitterde het in groo te, vergulde letters boven het huis. En dio mijnheer Klein was.gevaarlijk, daar hij do gebochelde dochter van een millionair had getrouwd. Wat Eduard op crcdiet nam, kon deze in klinkende munt betalen en derhalvo goedkooper afzetten. Zoo daalde de omzet in het groote modemagazijn in plaats van te stijgen. En toen nu nog kort op elkander t\feo slagen hem troffen een zijner voornaamste bedienden bedroog hem en een bevriend huis kwam lo sprin gen, waardoor hij zwaro verliezen lc?d toen was do vreeselijko ramp niet meer af to wenden. De ontzaglijke voorraad goederen op magazijn werd onder gerechtelijk toezicht verkocht, do ijzeren rolblindcn werden voor de leege winkelramen neergelaten, de schitterende booglampen, welke anders met haar vroolijk licht de rijke uitstallin gen bestraald hadden, bleven voorgoed uïtgebluscht. Eduard en zijn echlgenootc verlieten hun fraaie, elegante woning, waar al het huisraad verzegeld werd. In do bedwelming van den schrik had Er nestine al haar kleinoodiën en voorwerpen van waarde vrijwillig afgegeven. Zoo trad Eduard wel met onbevlekt en naam, maar doodarm uit den val van zijn huis te voorschijn. Ernestine was als wezenloos. Zij kon <lc verschrikkelijke werkelijkheid niet vat ten. Hot gelukkige lot, dat haar ten deel gevallen was, kwam haar voor als do na tuurlijke prijs harer begaafdheden, als iets wat van zelf sprak. Het was immers niet mogelijk dat hetgeen haar zoo van nature toekwam, haar weer opeens werd ontrukt. In heb geheim hoopje zij nog altijd op een gelukkige wending, op iets onver wachts dat den verschrikkelijkcn val nog verhoeden zou. Het kon, het mocht niet zijn! Van de hoogte, waarop zij zich zoo thuis gevoelde, weer in eens in do diepte to worden gestort! O, dat was niet te dra gen! IIL Zij bewoonden nu twee kleine, armoe dig gemeubileerdo kamertjes in een kale huurkazerno ver in een der nieuw aange bouwde wijken der stad. Eduard verdien de slechts het allernoodzakelijkste door een kleine agentuur waar te nemen. Hij had zich niet ontzien of geschaamd voor vrouw c-n kind dit onbeduidende, gemin achte baantje te aanvaarden. Hij bezocht nu do werkplaatsen, die hij vroeger van werk voorzien had, verkocht den kleerma kers cn naaisters naaigaren en naalden, cn kon op die manier op een dag soms zooveel verdienen, als hij vroeger bij het j afrekenen als fooi aan ziïn bedienden weg- i schonk. Misschien brachten dio eenmaal toegestopte kleinigheden hem thans rento op. Althans men kocht van hem cn daar door zag hij do zijnon ten minste voor honger gevrijwaard. Ernestiene was het intusschon als zag zij zich rp eens in den tijd harer kinds heid en jeugd terugverplaatst. Het waren dezelfde sombere, eentonige dagen van vroeger, met karig afgepast geld, schraal eten en huir.elijken arbeid van den morgen tot den avond. Zij had maar oen oude vrouw voor het ruwste werk, kookto en veegde zelf gelijk te voren. Natuurlijk lie ten do vele vrienden en bekenden van vroeger nie's meer van zich hooren. Zij v as meestal alleen met de kleine, terwijl Eduard onder do menschen was om voor hun onderhoud te zorgen. Zelfs vermeed zii do vroeger IccnnisBcn zooveel moge lijk. omdat ze zich haar arnvoo schaam 'e. Ook wilde ze niet uitgaan, daar zo niet rct genoeg meer voor den dag kon komen. Welk een verschil met den gelukkigen tijd, teen zij alles* in overvloed had, toilet kon maken, zooveel haar lustte, schitterde in gezelschappen cn partijen en aan do zij de van haar Eduard uitreed of zich in ope ra of schouwburg verlustigde! Het was nu veel erger dan het ooit ge weest was. In haar jeugd bood toch altijd do toekomst nog uitzicht on verbetering nu niet meer. Toen had zij den beker des geluks nog niet geproefd, cn nu was hij haar met wreed geweld van do lippen ge rukt. Het scheen haar onmogelijk toe, dit schrikkelijke lot altijd te blijven dragen! Onmogelijk I Somber en morrend schikte zij cr zich intus.sohen in. Geen hielde kwr.iii ooit meer op haar lippen. Een beklemmend zwi:gen hcerschto in do kléino woning, wanneer niot het kraaiendo stemmetje, van hel lclei- nokind do treurige stilte verbrak. Bij den lrarigcn maltijd werden slechts zuchten vernomen. Op zekeren keer dat do lentezon door heb venster scheen, brak Eduard dat pijn lijk zwijgen af en zei: „Zouden we niet eons een straatje om gaan, Ernestine? Het is zulk mooi weer buiten. Tk kan den verloren tijd toch wel weer inhalen." Zonder op te zien, hernam zij „Dat gaat niet, Eduard! Mijn hoed van verleden jaar kan ik niet moor opzetten! En zou ik do kleine zelf moeten agen, of jij?" „Wij konden met dat al toch tevreden zijn, Ernestine," merkte Eduard op. „Ik niet!" Scherp als de snede van een mes was dat woord er uitgekomen, scherper dan zij zelf het bedoeld had. Zij bemerkte dat lic'. hem in do ziel getroffen had, maar bet kon haar niet schelen. Zij was tot. aan de keel vol bitterheid cn het deed haar goed. zich althans een wcinffe daarvan tc ontlas ten, al kwam dio ui'stor'ing dan ook op haar trouwhartigen Eduard neer. Deze zuchtte zwaar en diep. „Misschien heb jo gelijk," zei hij. „Stel lig mocht jc op een beter lot aanspraak maken, cn waarschijnlijk zou jo dat rmk wel ten deel gevallen zijn, als jc loven niet met het mijne was verbonden geweest. Na wrok jc tegen mij, omdat (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 17