„I [eiisels Courant' Tweede Blad. Woensdag 29 Dec. 1926 UIT DE PERS ONJUISTE TEGENSTELLING. Het Centrum schrijft: In zijn Eerstrtde, to Amsterdam gehou den, zei de heer Albarda o.a.: ..Minister De Geer heeft blijkbaar slechts één regccringsdocl: belastingver laging. Niet echter verlaging van de be lastingen, die het zwaarst op arbeiders drukken, maar wel voor do belastingen, die do bourgeoisie hinderlijk vindt, die de „kapitaalvorming" belemmeren". Afgezien van het feit, dat deze voor stelling van zaken feitelijk onjuist is ook do arbeiders zullen de gunstige ge volgen van Minister De Geer's voorstel len op hun belastingbiljetten kunnen be merken hoort men hier weer van de „kapitaalvorming" spreken als van een zuiver bourgeoisie-belang in tegenstelling tot hel arbeidersbelang. Immers gebrek aan voldoende kapitaal vorming zal niet alleen nadeelig zijn voor de ..bourgeoisie", maar evenzeer voor de arbe'dera» wellicht zelfs nog méér! Wat toch is het eerste gevolg van een o 11 voIdoende kap taai-vormin g Dat de rente stijgt. Die boogere rente komt veel meer aan do „bourgeoisie", dan aan de arbeiders ten goede! Maar hot gevolg van die rente-stijging zal \oor de arbeiders zijn loou-daling. Dat is duidelijk. Ia een zaak wordt 10.000 verdiend. I»at wil zeggen, wanneer de arbeidsloo- nen, de kapitaalrente, en de overige be- drijfsonkosten betaald zijn, schiet er voor den ondernemer 10.000 over. Stijgt nu de kapitaalrente, dan zal met dit hooger bedrag de winst verminderd, of vaak zelfs in verlies veranderd wor den. De ondernemer moet daarvoor com pensatie zoeken. Ofwel zal hij trachten zijn prijzen te verhoogen, ofwel zal bij er naar streven de loonen te verlagen. E'rt waar de rente-stijging alle bedrijven geldt, en tevens tot verhooging van pach ten en huren leidt, zal rente-stijging tot gevolg hebben stijging der prijzen ook van de eerste levensbenoodigdheden. Zelfs wanneer dus de loonen niet dalen, zullen toch de arbeiders voor hun loon minder kunnen koopen, Prijsstijging doet den afzet verminde ren, de productie wordt ingekrompen, werkloosheid neemt toe. Wederom een nieuwe tend enz tot loonsverlaging. Rentestijging houdt de oprichting van nieuwe en de uitbreiding van oude zaken tegen. Immers, wie een nieuwe zaak op richt, of een bestaande zaak wil uitbrei den, heeft daarvoor kapitaal noodig, eerst om te bouwen, en om zich nieuwe ma chines aan te schaffen, vervolgens omdat bij meer bedrijfskapitaal noodig heeft. Dij stijgende rente zal hij eerst uitre kenen, of die uitbreiding hem, bij de hoo- gcre rente, nog voordeelig is. Zoo niet, dan blijft zij achterwege, achterwege blijft dus ook de verruiming van de ar beidsgelegenheid. Wij wezen slechts op enkele vlak voor 'de hand liggende gevolgen van gebrek aan kapitaalvorming. Men ziet er echter overtuigend uit, dat kapitaalvorming niet maar is een privé- belang voor de kapitalisten, maar even zeer een algemeen maatschappelijk be lang, een belang óók voor de arbeiders. Gebrekkige kapitaalvorming mocht men dit toch minder vergeten! betee- kent practïsch: stijging van de rente, van de pachten, van de huren en van de prij- 2en> en daarnaast: daling van de loo nen. Daarom is de tegenstelling, door den hoer Albarda weer geopperd, in den grond valsch. THf ff IV IT-3"— ■■■TT~| Oereissigiaia Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Dude man gedood. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is de bijna 70-jarige S. te Zevenbergen, dio op tteg was naar zijn werk, op den onbewaak ten overweg bij Zevenbergen door een trein overreden en gedood. Wagen met iwee paarden aangereden. De voerman P. de Vries Hzn., werd, ter wijl hij met een wagen met twee paarden bespannen, den onbewaakten overweg aan den Zuid-Maat weg te Heemskerk passeer de, door een sneltrein gegrepen. De paarden werden op slag gedood. De vo rman zelf kwam met den schrik vrij. Hot ongeluk is gedeeltelijk te wijten aan oen dikken mist. Kindje door kcude overleden. De moeder ook stervende. Naar „Het Huisgezin" meldt, is te Eind .hoven een pasgeboren kindje van den Pelroicumventer B. ten gevolge van hevige koude overleden. De moeder is ook ster vende. Doodelijk ongeluk. Te Haren (Duitschland) zou de 46-jari- 8f gehuwde schipper K. Bruining, uit Ter A' M een sluis pssseeren, terwijl er een sterke strooming in het water was. Om zijn .vaartuig wat te houden wierp hij een staaldraad aan den vral vast. waarbij de «raad brak en oen der einden hem om het bcliaam vastsloeg, met zoo'n kracht, dat B. over boord werd geslagen. Hoewel hij zich zelf nog wist te redden, zakte hij op den wal in elkaar en overleed kort daarna tengevolge van zware inwendige kneuzin gen. Verdronken. Men meldt uit Zijpe (N.-H.). aan de' „Msbd.": De heer G. C., die gisterennacht zonder licht reed, is door de duisternis in de Egsloermout sloot geraakt en verdron ken. Vrouw in brand geraakt. Gisterenmiddag heeft zich in perceel Ceintuurbaan 27, te Amsterdam, een droe vige gebeurtenis afgespeeld. Daar viel in de gelijkstraatsche achterkamer, door de onvoorzichtigheid van een bejaarde vrouw, een brandende petroleumkachel omver, met het noodlottig gevolg, dat de kleederen dezer vrouw in brand vlogen. Een familielid trachtte de vlammen te doo- ven, doch zulks mocht niet gelukken. Toen de brandweer kwam, stond de kamer vol rook, zoodat men niet dadelijk het lichaam van do vrouw op den grond bemerkte. De linkerhelft van haar lichaam, de hals, de handen en het gelaat waren ernstig ver brand. Per autobrancard van den Genees kundigen Dienst werd zij naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht. Haar toe stand is zorgelijk. Bij Doetinchem een vrachtauto vernield. Gisterenmiddag is te Doetinchem oen vrachtauto der Tramweg-Mij. Zutphen Emmerik op een onbewaakten overweg door een goederentrein gegrepen en ge heel vernield. De .chauffeur bracht het er af mof eênige bloedige hoofdwonden Do locomotief werd zoodanig beschadigd, dat ze door een andere moest worden vervan gen. Gasvergiftiging. Tengevolge van gasvergiftiging vond de door buren gewaarschuwde gem een te-pol i- tie den alleen-wonenden kleermaker M te Rpekholzerheide, bewusteloos te bed liggen. De gassen waren door den grond in het huisje gedrongen. M is naar het zieken huis getransporteerd. Hij heeft het 'be wustzijn nog niet herkregen. Gevolgen van een klim-partij. De 15-jarige G. H. was langs een brand ladder tegen het Beursgebouw aan de Vischmarkt to Groningen omhooggeklom- men. Daarna wandelde hij eon beetje over het glazen dak, met dit gevolg echter, dat hij door het glas zakte en op de binnen plaats terecht kwam. Hij werd ernstig ge wond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Bewusteloos gevonden. Op verzoek van den bewoner hebben rechercheurs zich toegang verschaft (ot een kamer in een perceel aan de Jozef Tsraëlplein te 's-Gravenhage De dienst bode had zich in die kamer opgesloten en weigerde de deur te openen. Toen de re chercheurs binnentraden vonden zij het meisje bewusteloos te bed liggen. Vermoe delijk heeft zij veronal ingenomen/ Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Vermist. Te Meedhuizen is sedert Vrijdagmorgen jl. spoorloos verdwenen de 45-jarige Antje M., inwonende bij haar moeder aldaar. Zij was in den vroegen morgen reeds bezig geweest met het verrichten van huishou- oelijke werkzaamheden. Daar een harer muilen drijvende in het Afwateringskanaal vlak bij haar woning is gevonden, wordt de vrees gekoesterd, dat zij bij het omspoe len van een emmer per ongeluk in het water is geraakt en verdronken. Het ka naal is over grooten afstand afgedregd, doch zonder resultaat. De mogelijkheid be staat, dat de ongelukkige door het snel stroomende water is meegevoerd. De pokken te Maastricht. Nadat verschillende personen veertig dagen geïsoleerd waren geweest in de Kruishoerenkerk te Maastricht, is deze gis termiddag ontruimd en zijn allen naar hun woningen teruggekeerd. Do kerk wordt heden grondig schoon gemaakt en ontsmet. Cok de eerste pokkenpatiënt, afkomstig uit Etterade is genezen ontslagen en naar zijn huis teruggekeerd. Vele personen te Maastricht en omgeving zijn nog min of meer van streek door de lichte koortsaan vallen. welke veelal nog eenigen tijd na de inenting optreden. Ook de koude weersge steldheid werkt er toe mee, dat nog menig een bedlegerig is, maar dit zijn geen ern stige ongesteldheden en met de pokken heb ben zij niets uitstaande. Daar overigens geheel Maastricht ingèent is, kan men zeg gen, dat het pokkengevaar hier vrijwel geweken is. Een kranige Hollandsche bemanning. Vele dagen in een „vliegenden s t o r m." In het Perth Amboy Evening News treft het „Rott. Nieuwsblad" de volgende ly- zonderheden aan over een avontuurlijke ieis van het 3250 tons s.s. „Sassenheim", van de firma Van Uden en Go., waarbij de bemanning onder leiding van den jongen jRotterdamschen kapitein Rien Langhorst getuigd heeft van groote heldhaftigheid. Gedurende vele dagen is het schip in een vliegenden storm geweest. Aan den reporter van het Evening News verklaarde kapitein Langhorst het vol gende: Wij verlieten Antwerpen 's morgens 4 November. Het mooie weer daar scheen ens een voorspoedige reis te voorspellen. Voor wij het Kanaal echter bereikten, za ten wij al in een Zuidwester storm. De wind woei met de snelheid van een or kaan. vernielde onze radio en brak de stuurinrichting. Ik besefte den ernst van onze situatie en liet de machine stopzetten Toen scheen er een wonder te gebeuren. Do boot lag plotseling rustig op het water. De bemanning was hooglijkst vnrbaasd. Zij waren opgelucht en sloten zich bij mij aan. En terwijl ons schip voor den wind rustig over de zeeën gleed, gingen de eer ste officier en de eerste machinist de radio reparoeren. Na een etmaal hard werken v.as de radio weer intact In een minim m van tijd stuurden wij bet S. O. S.-sein door de lucht. Na tien dagen ging de storm liggen. Op een afstand van 700 mijlen van Kaap Race ointdékten wij. dat onze voor raad kolen bijna op was. Wij besloten toen, naar Sidney (Nieuw Schotland) te varen Een paar mijlen van San Pierre, een klein eilandje bij Newfoundland ontvineen wij een S. O. S.-sein van het Duitscho s.s. „Totilla", dat op de rotsen van San Pierre zat. In weerwil van onzen kleinen kolen- voorraad besloten wij, hulp te gaan bieden. Wij stoomden zoo dicht mogelijk op naar het tooneel van de ramp. Toen werden wij in een dichten mist gehuld. De voorwer pen op een paar duim afstands konden wij rauwelijks meer zien. Wij waren vlak on der de rotsen, en bliezen op do stoomfluit, in de hoop, dat de zeelieden in do red dingsbooten over zouden komen. Er kwam echter niemand opdagen. Wij bleven nop een dag in de buurt. Toen moesten wij wel weg, want onze kolen waren bijna on. Een paar mülen voor Sidney hadden wij on nieuw met booge zeeën en sneeuw te kam pen. Doch de fortuin was zeer met ons Juist toen de Jcolen op waren, klaarde het weer op en daar lag in de zon ons doel: S'dney. Wij laadden voldoende brandstof en vertrokken. Wederom hadden wij zware dagen te doorslaan. Hagel, ijs en koude maakten do zaken er voor ons niet gemakkelijker on. Het heele- schip was één ijsmassa Wii moesten heele nachten hoven blijven en onze koppen ophouden Eindelijk bereikte rie „Sassenheim" PeTtli Amboy (Ncw- Jorsev) Begin Januari hoopt kapitein Langhorst weer thuis te zijn. Moordaanslag. Gisterenmorgen heeft Mozes J., koopman in vellen, te Veondam, me' oen revolver ge schoten op zijn zwager Heiman L. ook knouman in vellen, die roet hem onder het zelfde dak woont, nadat zij ruzie over de kinderen hadden gehad. L. was n" bovpn gegaan om J. oens lorecht te zoIten on toen hoeft J. een geladen revolver ge grepen. J.'s vrouw, het gevaar ziende, hooft haar man bij de dour trachten weg workpn en do deur willen dichtslaan. Pet sehbt trof do deur. en L. weTd niet geraakt. De politie heeft J. opgesloten cn de revolver in beslag genomen. Aanranding. Te Veenendaal is gistcrenochlend v. d. H. uit Ede gearresteerd op aanwijzing van oen vrouw F hij wordt verdacht van aanran ding onder de gemeente Renswoude De man bad juist een straf voor een dergelijk feit uitgezeten. De diefachtige dienstbode. Te Bloemendaal is bericht ontvangen, dat de Borlijnsche politie do Duitsche dienstbode, dio te Aordeirhont ton n&deete van de familie B een zeer groote hoeveel heid kostbare juweelen heeft gestolen, hooft aangehouden. Een deel van de ju weelen had zii beleend. De andere waren nog in haar bezit Weer de zwervende Dultschers? Inbrekers hebben hun slag geslagen in de villa Borgelerhof te Diepenveen Oost bij Deventer. De bewoneTS, de familie Muller, waren Vrijdag jl. op reis gegaan en toen zij Maandagavond thuis kwamen, ont dekten zij de inbraak. De dadeTs hebben alle kamers doorge snuffeld, een schrijfbureau en alle kasten opengebroken: niets is overgeslagen. In de kasten zat voor een groote waarde aan zilvergeld, dat ongemoeid is gelaten Het was den inbrekers vermoedelijk al leen om geld te doen, een vrij poot bedrag wordt vermist. Vermoedelijk zijn hier weer de zwervende Duitsehers, die een aanslag rleegden op twee politieagenten te Deven ter, en in Overijsel verschillende inbraken pleegden, aan den gang geweest. Een schuit met gestolen goederen. De politie te IJmuiden heeft aangehou den den visschersman J. H., die had inge broken in het quarantaine station te IJmuiden. De man had een jol volgeladen met goederen, als een veldsmidse, domme kracht, kachel en een groote partij gereed schappen. Hij is naar Haarlem overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Een veelbelovende zoon. Do 18-jarige zoon van een beurtschipper die met zijn schuit in Ouderkerk lag, heeft uit de jas van zijn vader een portefuille met een bedrag van 1520 ontvreemd. Hij heeft het geld er in een paar dagen met pretmaken doorgemaakt. De vader zag zich, daar hij een groot deel van het geld voor anderen onder zich had, genoodzaakt van het misdrijf aangifte te doen. De jon gen is thans gearresteerd. Brand. Maandagavond omstreeks 11 uur is een als woning ingerichte schuur in de Land- straat te Bussum afgebrand. De bewoners, de familie Donkervoet, waren niet thuis. Do inboedel, waarvan niets gered kon wor den, was niet verzekerd In de vlammen is mede opgegaan een houten kistje met 500 aan bankpapier en een portemonnaie inhoudende 20. Oudejaarsnacht. Het gemeentebestuur van Ermelo heeft besloten voortaan in den nacht van 31 December op 1 Januari te middernacht, gedurende 10 minuten, de klokken van de gemcentetorens te doen luiden. Kersenboom in bloei. In den tuin van den heer G. Rozenbooïu te Wagenborgen (Gr.) staat een kersen boom weer in bloei. Buiftent* bePiclirfce.ii ONGELUKKEN. Betonnen platform ingestort. Dertig arboiders het slachtoffer. Uit Metz wordt geseind: In het naburi ge Pont a Mousson is een Parijschc firma bezig met den bouw van een hoogoven. Toen gisteren drie groote betonpalen van 1 meter 20 in doorsnee en 25 meter leng te zonden worden opgericht cn door mid del van een platform met elkaar zouden worden verbonden, stortte dit met donde rend geraas in. Dertig arbeiders werden meegesleurd. Zes hunner waren terstond dood, ter wijl de anderen voor het meerendeel zwaar gekwetst werden. De oorzaak van do instorting is nog niet bekend. In een vlammenden cirkel. Tragisch einde van employe's eener petroleu m-M ij- Uit Ventrura (Galifornië) wordt ge meld: Zos employé's eener groote petro- lcummaatschappij waren ingesloten in een kring brandende petroleum. Zij poog den, uit den vlammende cirkel, die een doorsnee haiPvan 150 M, te ontvluchten. Drie hunner baanden zich een weg door de vlammen, waarbij hun kleeren in brand vlogen. Zij werden hoogst ernstig gewond De drie anderen stortten neer en kwamen in de vlammen om. Drie jongens verdronken. Op den vooravond van Kerstmis zijn te Oslo een drietal jongens verdronken Zo hadden met eno aantal vrienden een schaatstochtje gemaakt op een toegevro- ren meer, om in de stad in koopen te gaan doen Bij de terugreis zakten uit het ge zelschap drie knapen in den leeftijd van tien tot dertien jaar door het ijs. Alle red dingspogingen faalden. Door een trein gedood. Op een station in de buurt van Toulon is een trein ineereden op oen troepje scho lieren. die onder leiding van een geeste lijke een uitstapje haddon gemaakt Een jongen van 15 jaar word gedood, terwijl een andere jongen en de geestelijke ern stig gewond werden. Houder voor saamgeperste lucht te Tourcoing ontploft. Te Tourcoing is de houder voor saam- geperste lucht van een tramwagen ont ploft. Veertien personen werden hierdoor gewond en één gedood. Een pseudo-prins. Onlangs heeft een 21-jarige kolenar- beider, Domold genaamd, zich uitgegeven voor den zoon van don ex-kroonprins eu heeft hij in die hoedanigheid een triomf tocht gemaakt door verschillende steden van Thüringen. De co rued ie mag alleszins geslaagd hoeten. Zijne „Koninklijke" Hoogheid werd gevierd op jacht- en an dore partijen, welke vooral ook door de D.- natiouale en Völkisch georiënteerde krin gen van Gotha, de vroegere groothertoge lijke residentie, hem ter eero werden ge geven. De atmosfeer van het stadje was als geschapen voor de experimenten van een „baron Korff" als pseudo-kroonprin- senzoon. Toen men hem in zijn hotel het „Eürstenzimraer" toonde, -bleef hij een oogenb'ik in gedachten verdiept staan voor de schilderij van de vroegere kroon prinses Cacilie, Op de vraag: „Königliche Hoheit kennen doch diese Dame?" ant woordde hij onmiddellijk. „Das ist doch meine Mutti". De directin van den schouwburg liet den „Alten Bessauer" opvoeren. De door luchtige gast nam plaats in de hofloge. De aandacht van het publiek was meer gericht op don „prins" dan op het too neel. Na afloop was „Königliche Hoheit" wel zoo goed een actrice een bonbon nicre met de woorden: „von Prinzen Wilhelm von Prcuscn" te vereoren, we!k gebaar een geweldig applaus uitlokte. Na de voorstelling was de prins het middenpunt van een receptie van de auto riteiten in zijn hotel, waar de burgemees ter verscheen, de intendant van den schouwburg, de majoor van de Schupo, een inspecteur van politie en andere no tabelen hun compliment kwamen maken. Do burgemeestor begroette den gast in een toespraak a's „Prinz". Do champagne schuimde en toasten werden gehouden. „Königliche Hoheit" vergenoegde zich hoofdzakelijk inct sigaretten rooken, de een na de ander, welke hartstocht hij ver ontschuldigde met de woorden: „Thans kan ik het mij veroorloovon, thuis ver biedt „Mutti" het." Na allerlei feesen nam „Prinz Wil helm" op een dag de hotelauto en reed over Erfurt naar Weimar, waar zijn spoor echter verloren is gegaan. De hotel auto uit Gotha wachtte en wachtte, maar de „prins" kwam niet terug. De politie zoekt nog steeds tevergeefs naar dezen modernen kapitein van Köpo- nick. Een vreemdsoortig Kerstmannetje. In een filiaal van de verbruikscoöpera tie te Laatzen bij nannover werd op Kcvslavond, toen de directeur den winkel reeds gesloten had, op de deur geklopt. Een winkelmeisje maakte open cn een man in vermomming van Kerstmannetje kwam binnen Hij liep op den aan do kas bezigen directeur toe, die de geheele zaak voor een grap hield. Toen echter het „Kerstmannetje" de Iade van het kas register naar zich toehaalde en den direc teur oen revolver liet zien, begreep deze do situatie. Niettemin wist hij den indringer op de vlucht te jagen, en in den ingang ontwikkelde zich een gevecht tusschen het vreemdsoortig Kerstmannetje en bet per soneel, waarbij eerstgenoemde eenige schoten loste, zonder evenwel iemand to treffen. Ten slotte wist men den roover te overmannen. Het bleek een arbeider uie Laatsen, in wiens bezit nog een dolk en een zakjo met peper werden gevonden UIT OE RADIOV/ERE! 0 Programma's vcor Donderdag, 29 C-tcm :r Hilversum lOOU &1 12.00 Politiébcr. 3.304.30 Uurtje voor de v. ces- ,i zie kenhuizen. 5.00—6.45 Concert door het II. D. O.-or- lcest. Soliste: Toos Sclilcicr, coloretuur- zangeres. 0.45—7.45 Les in de beginselen van het Burgclijk R hl en het Handelsrecht. 7.45 Politicber. 10.00 Persber. 8.10 Een avond bij dc Staatsmijnen ia Limburg. 1. Beambten/a ngver. der Staats mijnen, Dir. P. Gielen. 2. Muziekcorps van do Staatsmijn „Wilhelmina", Dir. v. d. Borg. 3. Muzic" corps van do Staatsmijn „Emma", Dir. J. Dicteren. 4. Symphonic orkest dor Staatsmijnen, Dir. H. Royen. 5. Do heer P. Tbisson: lyrisch tenor. fl. Do hoer C. Mol: declamatie. Pianobegel.: D. Wecber. Davontry, 1000 M. 11.20 Concert 'oor het Daventrykwartet en solisten (contra alt, tenor, viool). 1.20 Gramofoonmuziek. 2.202.50 3e jaarl. banquet „To lil Ito Londonore". Speeches cn concert door do Sundowns Nigger Minstrels. 3.204.05 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert voor cello en fluit. 6.55 en 7.00 Landbouv -wichten. 7.20 Wccrber., nieuws, lezing: Life as surance. 7.50 Muziek. 8.00 Causerie: Somo primitive tribe. 8.20 Een »Vessox-pr. -ramma. Dale Smith, baritcc Voorlezing door W. R. Ba-wler. 8.38 Zang door de Mcllstock Quiri B Couper: voorlezing. 9.00 „The three wayfarc.s", 1-actc van Hardy, mot zang en muziek. 9.40 I"). Smith: bariton. 9.50 „Crackers"; stukje met muziek. 10.20 Tijdsein, weerbor., nieuws. 10.35 4o ballade, Chopin. Srlomon: piano. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio Pari s", 1750 M 10.5011.20 Nieuwshor. cn muziek. 12X0—2.10 Concert dooi- hot orkest Lo- catolli on nr. Reollier: zang. 5.05—5.55 Klassieke matinee. 8.0510.20 Causerie, gewijd a. d. u- ckvcscl'-,lanis: La renaissance (16re fe- riodo). Met medewerking van het k capol- lakoor Le Quennant. Königswusterhaueen J300 M I.50—2.20 en 3.20—7.20 Lezingen cn les sen. 7'0 K-.nu 'i.inziclc van Beethr- n. veniannkwaW' vic'cn, viola, cello). 8.50 „Ein TTciratsantr-g", scherts in 1 acte van Tsehcchow. 8.5011.50 Dansmuziek. -Hamburg, 304.7 M. II.50—1.20 Orkosleoncert. 1.23—2.10 Kamerm 11 z iek. 3.35—5.20 „Eirlofnnz", sprookjo in Z ac- ten. 5.20—6.30 Concert door de Heng. I 1 Band or, i 7X0— 8.35 Novelle-voorlezing. 8.35—11.15 Nedcr-D: itsch F lvrS!r r. Daarna dansmuziek. M n s t e r, 303 M. 10.50—11.50 Orkestconcorfc. 12.501.50 Slrauss-Liszt concert. 3.504X0 liederen van Max Roger. 7.50—9.20 Werken van Noorscho compo nisten, dnor orkest. 8.209.50 Afscheidssvinphcnio Fb mol. Haydn. 9.50—10X0 Y, -r.lronccrt. Brussel 503.5 M 5.206X0 Orkestenncert. 8.50 Orkestenncert. 9.50 „T/A'f ire hnre.ni", klucht. 10.10 Orkestconcert. 10.30 „T.o bon Eonctionnairc", klucht. HET NIEUWE RADIO-STATION. Openingswoord van den Minister van Waterstaat. Het ligt in het voornemen van den mi nister van Waterstaat om ter gelegenheid ven do indicnststellilJg va'n liet. Rijks-r;..lio- telcfonieslntion voorde uitzending ven z.a- ko'Jijke berichten op 3 Januari a.s. tusschen en 10 uur v.m. te Scheveuingcn-liaven. voor do radio-luisteraars cenigo woorden door middel van on tor inwijding ven hot Station tc spreken. Dc uitzending zal geschieden c p een golflengte van 1950 M. De draadloos-telefonische verbinding met Amerika. Gemeld wordt, da! in hot begin ui het nieuwe jaar de draadloozo telefoonverbin ding tusschen Engeland en Amerika de finitief tol stand zal komen. De dienst zal waarschijnlijk geopend worden mot een telefoongesprek tusschen Koning George in het Buckingham Palac on president Coolidge in hot Witte Huis. Er moeten slechts nog eenige technische de tails geregeld worden, waarna het moge lijk zal zijn, dat particulieren in Londen hun relaties in Amerika opbellen. De dienst zal in Engeland geschieden via het draadloos station Rugby Een tienduizendjarige huur. Verpachtingen voor den duur van 909 jaar zijn in Engeland geen zeldzaamheid. Ze zijn echter volkomen in de schaduw ge steld door een dezer dagen gesloten huur overeenkomst. die tienduizend jaar .van kracht zal zijn. Het betreft twee huizen in de Londensche city, De huurprijs be draagt 10fX) dollar per jaar, zoodat bij Je beëindiging der overeenkomst in het jaar 11 926 een bedrag van tien millioen dol- laar aan huur zal zijn uitbetaald.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3