Advertentiën. Na hol meisje nograaal gewaarschuwd te hebben, geen monil open te doen, ver dwenen de schurken, de deu. van den win kel zorgvuldig achter zich sluitend. Na een uur tobbens slaagde bet slacht offer van den overval er in, zich tot bij de winkelruit te sleepen cn het gordijn daarvóór te verwijderen. Een voorbijganger merkte haar nu op en bevrijddo haar uit haar hachelijke po sitie. Men schat, dat de bandieten voor onge veer 15 000 francs, geroofd hebben. Gevaarlijke kwajongensstreek. Uit Gemiinden wordt gemeld, dat op de lijn naar I.ichtenfels in de nabijheid van bot slat'ón Schönbrunn cementen buizen on ijzergaas op de rails gelegd waren, üe locomotief van een trein kon, omdat zij nog slechts geringe, vaart bad, do hinder nissen wegschuiven, hoewel do machine schade opliep, zoodat de trein vertraging ondervond. De dader van den aanslag is govat. Hel is del 7-jaricc zoon van een gemeente- bcaiiibte irt Schönbrunn, die een volledige b -ken ten is aflegde en verklaarde, dat hij niet aan gevaar voor ontsporing gedacht had, doch slechts had willen zien, hoe een locomotief hindernissen op zij schuift. Gevangenen ontsnapt. Uit do gevangehis to Bochum waren twee gevangenen ontvlucht nadat zij een bewaker hadden gedood. Hot is echter ge lukt de gevaarlijke individuen tijdens de Kerstdagen weder te arresteeren. neae-ianusm Uost-lnaië Rotanstraf in Indische gevangenissen. .Afgeschaft voor tof hechtenis veroordeelden. Een gewijzigd reglement van orde en. tucht over de gevangenen in Nederlandsch- ,'fndië schaft de rotanstraf af voor tot hech tenis veroordeelden. RERKNIKUWS DE CHINEESCHE BISSCHOPPEN IN ONS LAND. De aankomst te Roosendaal. To elf uur gistermorgen zijn do Chinee sche Bisschoppen per trein te Roosen daal aangekomen Ter ontvangst waren op liet station aanwezig Mgr J M van Oerst, vicaris-generaa' van het Bisdom Breda, de Hoogeerw. Heer Dr P. G. H Dirckx. kanunnik van het kathedraal-ka pittel van Breda, deken van Ginneken en pastoor te Bavel, bet plaatselijk priester- in issie-com i Ié. de weleerw. heer do Wit, als vertegenwordiger van den zeereerw. Rector Tli Bekkers als nationaal direc teur dor S. P L. en verschalende Eerw. geestelijken uit Roosendaal. Nadat de douane-formaliteiten waren afeeloopon, werden dp Bisschopnen in de ec-rsto klas-wachtkamer door Mgr. van Oers,' namens het Doorluchtig Episcopaat en de Katholieken van Neder'and in het Ln ti.hr toegesproken. Vervolgens voerde de Zeereerw: Heer dr Dirckx het woord, die tot H.H._ D D. H H. woorden van welkom richtte namens de clerus en de geloovigen van Roosendaal. Een der Bisschoppen dankte voor de harte'iike ontvangst. Na aan de aanwezi gen zijn zegen te hebben geschoken. werd afscheid genomen en de reis naar Utrecht voortgezet. Te Utrecht. Mgr. Dr. A. C. M. Schaapman, proost van hei Metropolitaan Kapittel en Presi dent van het Groote Seminarie Rijson- Jiurg, ontving de hooge gasten op hot station en sprak hen na de eerste ont moeting in hel Latijn toe. Mgr. Tchao antwoordde hierop namens zijno reisgenooten in het kort, eveneens in do Latijusche taal dank gezegd, waar op aanstonds in een viertal auto's en on der belangstellende aanwezigheid van een talrijke menschenmenigte naar het Aarts bisschoppelijk Paleis aan de Maliebaan werd gereden. Ook voor hei Aartsbisschoppelijk pa leis stond een menigte belangstellenden de aankomstd er hooge gasten to verbei den. Do heide secretarissen van het Aarts- h sdom geleidden de Chineesche bisschop pen vervolgens het paleis binnen, waar de ontmoeting met Z. D. H. Mgr. van de Wetering plaats had. Tegen het vertrek van den trein naar Amsterdam te 5 uur 32, waarhoen do hooge gasten zich ver volgens gingen begeven, werd, wederom per auto, de tocht naar het station aan vaard. Het vertrek droeg een intiem ka rakter. Dr. Mulder, 2e secretaris van het Aartsbisdom, geleidde dezen keer de gas ten per auto naar het station, waar men onm ddellijk de gereserveerde comparti menten van den geroedstaanden trein be steeg. Met de vier Chineesche bisschoppen nam in don trein plaats do weleerw. heer kapelaan A. de Wit, directeur van hot Liefdewerk van den H. Apostel Pe trus te Arnhem, terwijl in deü anderen coupé plaats nam Prof. Wang, van do Lcuvonscho Universiteit, Pater Rayma- kors, overs to van het Missiehuis van Scheut le Nijmegen,"Pater Pcsch O.F.M. eu Pater Tscliao. Ook thans waren weer vele belang- ei tienden vóór en in het station aan wezig. „Msbd." Te Amsterdam. Gisterenmiddag to 5.48 uur zijn vier id er zes Chineesche bisschoppen, die na liun wijding door Z. H. den Paus, alvo rens naar hun land terug to koeren, verschillende Europeescho landen bezoe ken, an liet station W. P. te Amsterdam aangekomen. Op het perron was aanwe zig een t ental leden van 'l Diocesane en van 't Priester Missiecomité, om de Door luchtige gasten bij hun aankomst te be groeten Nadat zij waren uitgestapt, werden de leden van het comité van ontvangst, -al len geestelijken, tot den baüdkus toegela ten. Dan begaven do bisschoppen zich naar de tweede klas wachtkamer, welke was gereserveerd. Ilier sprak do zeereerw. heer prof. N.ekel van Warmond een kort welkomst woord in het Latijn tol de Chineesche bisschoppen, waarop mgr. Tschao met een in dezelfde taal uilgesproken dank woord antwoordde. In een vijftal auto's reden dan de hoo ge gasten en do leden van het comité naar de pastorie van het Bagijnhof. .Op en om het station bevond zich een aantal belangstellenden; do Katholieken onder hen ontblootten eerbiedig het hoofd, toen do vreemde bisschoppen alngs gin gen In de pastor.e werden do hooge bezoe kers ontvangen door den deken van Am sterdam, den hoogeerw.heer mgr. P. Stroomer, die hen met een toespraak be groette. Later hij de huldiging in het Concert gebouw was ook een groot aantal geeste lijken tegenwoordig, waaronder ook Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam. Met geestdriftig handgeklap werden de bisschoppen door de talrijke aanwezigen ontvangen. Pastoor Van Kersbergen sprak üe eerste welkomst woorden, uit naam van alle aanwezigen van geheel Nederland. Hij sprak van do groote be langstelling, die kathol ek Nederland voor do missie gevoelde. Met een „Vive la mission chinoise" besloot hij. Pater H. Haymakers, oud-missionaris van China, van do Lougregalie van Spar- r end aal, sprak d>e b ssohoppen in liet Ghineesch toe en voegde hun onder meer den Chineeschen zvgenwenseh toe: „Ge luk aan u, tienduizend, twintigduizend jaar!" Daarna vertelde hij van zijn arbeid In China, waar hij eerbied en. waardeering bad loeren voelen voor het oude cultuur volk, dat hoogst begaafd en beschaafd was. Hij had de Chineesche ziel Lef ge kregen. Dezo meest gered worden door het christendom, door de missie. Aan het einde der bijeenkomst in het Concertgebouw betuigden de bisschoppen hun dank voor de huldiging. Muziek van do „Schola Cantorum" on der leiding- van Hubert Cuypers, zette lu ster aan de samenkomst bij, die o.m door een aantal 'Chine-sche studenten uit Leiden werd bijgewoond. Vanochtend werden door de Chineesche bisschoppen H. H. Missen opgedragen. Om half negen in do Rozenkranskerk (Jacob Obrech Istraat), om negen uur in de Boomskerk (Admiraal de Kuyterweg), om halfnegen in de kerk van hot Begijn hof. Om halftwaalf kwamen de bisschoppen weer in de pastorie van het Bu.,ijnhof hijeen om gezamenlijk naar Haarlem te vertrekken. Benoemingen. Z. D. H. dc Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zwolle (0. L. Vrouwparochie) den weleerw. heer J J. de Groot en tot assistent te Stcenwij- kerwolde den Weleerw. heer H. H. Kru- se, 25 Juli 1.1. .priester gewijd. De portretten van de H. Theresia. Voor dc handelsrechtbank te Gent zal, naar de „Bruss. Stand" meldt, eerlang .een interessant geding worden behandeld. Een erfgename van de fami'ie van de H. Theresia van het Kindje Jezus had aan een harer landgenooten het monopo lie afgestaan van de reproductie der por tretten der Heilige. Do houder van dit monopolie heeft thans hij een aantal hande'aars in gods dienstige artikelen te Gent beslag laten leggen op beelden en gravures welke de Heilige Theresia voorstel'en en bij de han delsrechtbank te Gent een ciscli om scha devergoeding tegen hen ingesteld. Door dit geding wordt, aldus het blad, do kwestie opgeworpen, in hoever de erf genamen van een beroemd persoon, of van een heilig verklaarde het recht heb ben, het monopolie der reproductie van portretten van die persoon zich voor te be houden of aan derden af te staan. Schijnt het niet vee'eer, dat die heilig verklaring of de eenvoudige historische be roemdheid de trekken van de betrokken persoon tot publiek domein maakt. Voor het geding bestaat begrijpelijker wijze groote belangstelling ONDERWIJS Ongeoorloofd schoolverzuim? Voor het kantongerecht te Alkmaar stond Zaterdag terecht Petrus Mvader van een leerplichtig kind, dat niet gere geld de school had bezocht. Verdachte had met zestien andere vaders zijn kind thuis gehouden als. protest tegen een door hen ongewenschte overplaatsing der kin deren van school 4 naar een nieuwe school No. 9, welke overplaatsing gelast was door B. en W. De ambtenaar van 't O.M had voorloopig slechts één der va ders van de aldaar niet ter schoolgaande kinderen gedagvaard. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat de overschrij ving niet gelast was door den inspecteur van het L. O., zooals art. 11 der leerplicht wet voorschrijft. Uitspraak 29 December a.s. tfan m*n ISoekeretasei BOEKEN. Friedrich Chopin door Wouter Hutschenruyter. Kruseman Den Haag. Er beslaat op 't oogenblik hij een groot deel van 't publiek een levendigo behoefte aan muzikale cultuur. Een, laten vrij zeggen: coöperatieve kunstvereeniging a's ..Kunst voor Allen", verschillende concertbureau's, dio per abonnement een serie concerten van even subliem gehalte aanjaieclen, plaatselijke kunstbeoefenende vereenigingen cn einde lijk aller'ei „losloopendc" solisten trach ten aan die behoefte te voldoen. En men voldoet er zelfs in die mate aan. dat de muzikale markt overvoerd wordt en sommige concerten minder pu bliek trekken, dan de prestaties der uit voerenden met redelijkheid verdienden. Toch is er groote bo'angstelling in goe de muziek 'en dat is een verheugend ver schijnsel, want de opvoedende waarde van goede muziek valt niet te onderschat ten. Zij maakt den mensch innerlijk fij ner en beter en ontrukt hun aan den ma- terialistischcn sleur van het zaken- of kantoorleven, aan de beslommeringen van beroeps- of bedrijfsplichten, enz. Goede muziek brengt den mensch in een andere stemming. Maar tege'ijk met de behoefte aan mu zikaal genot schijnt ook de behoefte toe te nemen, meer te willen weten van het loven dier eigenaardig begenadigden die men kunstenaars noemt Er worden heel wat kunstenarsbiografien op de boeken markt gebracht. Hét ligt voor de hand Men wil weten, hop zij leefden, dachten, werkten. Er is in zoovele kunstenaarsle vens iets, dat ons gewone stervelingen bo venmate boeit. Zij zijn mensehen van ge lijke beweging als wij maar hun innerlijke structuur is dikwijls wat anders Men vindt ze vreemd, eigenaardig. Hun tempe rament is anders. Door de gevoeligheid van hun zenuwen reagceren zij veel spoe diger op allerlei indrukken van buiten, en dikwijls met een hevigheid cn hartstochte lijkheid, die den- gewonen, huis-, tuin- en keukenmensch ten zeerste verbaast. Of wel zij sluiten zich voor de buitenwereld op in een aristocratische eenzaamheid, otn de kwetsbaarheid van hun ziel op de ze wijze te bevei'ieen. Kunstenaars zijn dikwijls onhegrepenen. Maar hoe hooger men hun uitingen, in dit geval do muziek waardeert, des 'te meer groeit ook de zucht, om die soms zoo wonderlijke wezens nader te ken nen En kennen wil in dat geval zeggen: begrijpen, genegenheid, sympathie opvat ten voor den kunsfonaar-irmnscb. Dikwijls een lijdend mensch! Zoo'n voorbeeld vinden we in Chopin, kind van een Franschen vader en een Poolsche moeder. Men heeft de Po'er^ wel genoemd de Fransehen onder de Slavische volken. En wanneer nu de beste en sub tielste eigenschappen van twee volken, die in levendigheid en gratie en geest drift zooveel gemeen hebben, vereenigd zijn in één persoon, die ten overv'oede oen fijn-besnaard kunstenaar is, dan ontstaat iets van superbe gehalte. O, ik houd van Chopin, wiens muziek ons bij herha'ing door allerlei solisten, niet het minst door Dirk Schafer zoo schoon wordt vertolkt. Ik houd van Cho pin, wiens muziek de zelfopenbaring is van zijn droomende, lijdende, poëtische ziel. wiens muziek zoo waar is Ik houd van Chopin om de fijne élé- gance van zijn composities, om de roe rondo poëzie welke tpt ons spreekt uit zijn Nocturnes, nachtelijke droomzangen vol van heimwee en romantische innigheden. Ik houd van het maagdelijke zijner Ma zurka's, ragfijne verk'ankingen van do innerlijkstp mijmeringen waar aan het vOllc der Mazuren zich overgeeft hij hun dansen. Ik houd van ziin Polonnaises waarbij we een visioén krijgen van Pool- scho edelen in hun nationale kleedij, sta tig cn afgemeten schrijknd in danspas met ridderlijke gebaren, hoffelijkheid en gratie parend aan het krijgshaftig voort- marcheoren, mannelijkheid met den glans van verfijnde nob'esse Ik houd van zijn Bereuse, fluislcrfijne sproke van dp innigste melodieën, welke een menschenziel vermag voort te bren gen. Ik bemin de brillnnte schoonheid der Etudes en van de Ballades, met hun wijdschrijdende interva'len en hun tragi sche harmonieën, de Balladen met hun droefgeestig verhaal, dat zich chromatisch uitzet tot een geweldige spanning en dan óf plotseling moedeloos ineen zinkt óf ein digt met een zegevierend fortissimo. Ik houd van zijn Préludes, soms b'oe- menfeer en vredig a's een idylle, meerdere inalen vol van tragische klanken, getuige nissen van het vlijmend leed, dat dezo uiterst fijneevoehge mensch moest dra gen te Parijs vooral op Majorka. Het is alles muziek, van 'n droomende, zin' gen de, weenende of ook opstandige zie! Deze gedachten kwamen bij me op na de lezing van het boek waarvan de titel hierboven staat afgedrukt. Het is een ffollandsche bewerking niet vertaling! van Hugo T.eigtentritts Duitsche Cho- pinbiographie. Wij hadden tot dusverre nog geen mooi vo'ledig werk over Chopin Hutschenruyter is een kundig en ter zake bevoegd muziekhistoricus. Hij schrijft gemakkelijk en boeiend. Aan zijn hand is het een genot, Chonin op zijn korten levensweg vol afwisselingen te vol gen, belangstelling te voelen ontwaken of deze tc voe'en versterken in het moeilijks leven van dezen kunstenaar, een aangrij pende tragedie. Het werk is voorzien van een groot aantal mooie illustraties, voor het over- grooto deel portretten'. Als Hutschenruyter do verschillende werken behandelt of karakteriseert, doet hij dit op korte suggestieve wijze zonder in een technische ont'eding to vervallen. Bij deze behandeling worden verschillen de motieven in natuurschrift opgenomen. Achter in vindt men een overzicht van Chopin's composities en ten slotte een personenregis I er. Dat alles maakt het naslaan gemakke lijk wanneer men een Chopinprogramma gast hoeren De uitgave is uiterlijk keurig verzorgd en dus ook in dit opzicht een aanwinst voor de boekenkast. S. Rosse bandiet. Een avonturen- rijke speurdcTsgeschiedenis in Frankrijk van 1845. Vertaald uit het Fransch van Henry Cau- vain. Geïllustreerd door Herman Moerkerk. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, 1926. 'n Onschuldige wordt verdacht van een moord en Meximilien Heller, 'n philoso- phische zonderling met zijn vriend, dc dokter, binden den strijd aan le0'on de lugubere machten van donker Parijs om de onschuld te redden en do schuldigen te straffen. Giftmengers, valse li-spelers, boeven, oplichters, gentlemandieven en uitgaande dames en hoeren van een we reldstad, komen voor 't voetlicht in deze spannende, archaïstisch getinte detective roman, die met kunst wel is waar niets uit te staan heeft, doch als onschuldige ontspanningslectuur kan worden aanbe- volen. Ku-Klux-Klan. De wonderlijke sensaties van High-Rusting, Hu moristische a vonturen-roman, vertaald 'uit het Engclsch van - Harold Avery, door F. v. Vel- zen. Geïllustreerd door H. Moer kerk. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, 1926. ,,\Vat zich als komisch aan komt mel den, is komisch zelden", maar hier heb- bcn wij inderdaad te doen met een boek vol gezonden, fijnen humor, 't Is de oude hoer Smits of Simon Gorter geweest, die indertijd met rake stift dien ouden-jon- gelieer-op-kamers hoeft geleekend, altijd bang en angstig voor zijn gezondheid, nauwgezet om op het bepaalde uur zijn drankje in te nemen, angstvallig om op den vaslges telden tijd zijn winterkleeding te voorschijn te halen Zulk een in geboeide zieke, zulk een stumper is John James. En nu-komt zijn oom, de goed moedige, waardige kantonrechter Chip- per ton mot zijn nichtje Nancy op het idee hem le genezen en natuurlijk daar is het een roman voor tevens aan een vrouw to helpen. Hij wordt bij den kan tonrechter te logeeren gevraagd en be trokken in al do kluchtige avonturen van hot „vroolijker-leven-systeem", waarvan het hoogtepunt wel wordt bereikt, ais hij 's nachts met oom Chipperton er. op u.t- trekt om voor grootmeester der Ku-Klux- Klan to spelen. De bewoners van het dorp, allen met hun eigenaardige men- schelijko gc-bivken, krijgen van dit genees middel tevens een lik uit de pan en de oolijke, guitige kantonrechter heeft de voldoening John Jams en vele zijner me deburgers door zijn vroolijke kuur gene zen te hebben. Wijl wij zoo zelden echten humor kun nen aanbevelen, staan wij iets langer stiL Bij elk zinnetje schiet je in een lach om de droge opmerkingen, de smakelijke juiste vergelijkingen, de rake schildering der komische toestanden. Het is werkelijk een genot zulk een boek in zijn bibliotheek te hebben, om zich te ontspannen na den dagtaak. TIJDSCHRIFTEN. Jaariijksche Boekenschouw. Ze vende Jaargang. Met portretten van binnen- en buitenlandsche schrijvers. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, 1926. Dat is nu reeds de zevende jaargang 1 Whhr vindt men een dorgelijke uitgave, die, pretentieloos en zonder veel luidruch tigheid, jaar-in jaar-uit, zonder onderbre king zelfs, verschijnt, om de lezers te gidsen door den doolhof der lectuur? Whhr zoo'n maximum van verantwoorde lijke arbeid, in zoo'n overzichtelijk hand zaam deel, tegen zoo'n minimalen prijs? Voor 1920 waren het alléén neutrale jaarboeken, die, met tienduizenden exem plaren op de markt geworpen, ook do Ka tholieken dienen moesten, .om een inzicht in en een overzicht van de iaarli'ksche boekenproductie te krijgen. Iemand, die iets begrijpt van de gevaren aan het boe kende zen verbonden, zal eveneens in zien, dat deze toestand onhoudbaar was. In 1919, op initiatief van Het Neder landsche Boekhuis (Tilburg) werd de groo- to „Jaariijksche Boekenschouw" gesticht 'n Zéér riscante onderneming! De z.g. neutrale jaarboeken, gesteund door de ad vertentiën van groote uitgeverszaken, en do sympathie van den niet-Katholiekcn bockhandel (en tegenwoordig ook met be hulp van rijke subsidies) worden gratis verspreid. De „Jaarlüksche Boekenschouw" kan niet volstaan met 'n inhoudso, ^ave der boeken alleen, doch moet keuren, naast aanbevelen, helaas maar al te veel afkeuren en het is te begrijpen, dat zij, die in het boek uitsluitend een verkoop-artikel zien, over dit laatste niet zeer gesticht zijn en in zoo'n uitgave, die ze IieveT zien verdwijn, i dan verschijnen, niet of maar nWig ad verteeren !- Een uitgi-ve als de T"*>rlijksche Boe kenschouw", waarvan iedere regel verant woording eischt, waar soms voor 'n quali- ficatio van enkele woorden, uren en uren geofferd moeten worden voor dc lezing van het desbetreffende boek, zoo een leiding gevende uitgave, waar men het pioniers werk heeft le verrichten, kost geld, veel geld. Zou dat er uit komen? Er moeten dui zenden exemplaren, niet worden verspreid, maar worden verkocht! Zou dat mogelijk blijken n'en déplaise de. déconfitures in het R. K. boekbedrijf, do slappe belangstelling van het Katholieke volk voor Katholieke uitgaven? En wanneer het moeizame werk van lango jaren zou zijn volbracht, wan neer do mensehen ten koste van veel re clame en energie, er toe gebracht zouden zijn, deze bibliographische gidsen te koo- pen, zouden er dan niet zijn, die van. dit baanbrekend werk profitceren, door de jaargangen van den „Jaariijksche Boeken schouw" te gaan gebruiken als materiaal voor concurreerende goedkoope soortgelij ke uitgaven? Of althans, zou geen weg worden gebaand, door de doornige hinder nissen van onverschilligheid voor lang zame volgers? Niets heeft, d^ uitgevers weerhouden in 1919 den „Jaariijksche Boekenschouw te stichten en voort te g-xn op den ingesla gen weg. Niets! En wanneer we dit zeven- do deel voor ons zien, de vrucht van ijze ren energie, blijden offerzin ex "beminne lijk optimisme, dan mcenen wij goed te doen, naast do groote verdiensten, zoowel van deze, als van voorgaande redactie leden, ook eens te wijzen op de gelukkige voortvarend tc id van de uitgeverij, die deze cultureelo uitgave stichtte en in stand wist te houden, ja wist uit te brei den en belangrijk te verbeteren. Gelijk dat de latere jaren gebruikelijk is, wordt n overzicht gegeven van de voornaamste boekenproductie in Nederland, België, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Honga rije, Italië, Sovjet-Rusland, Emigranten- Rusland, Denemarken, Zwc en Noorwo- gen, Poleu, Tsjechc-Slowakije, Zwitser land, Spanje en Portugal. Hoofdzaak vormt steeds de rubriek Romans en Ont spanningslectuur. waarbij de bisschoppe lijke oualificatie-letters niet zijn weggela ten. Onder de rijke portrettenverzameling merkten wij o.a. op Gerard Bruning, Ivans, Shaw, Pérochon, e.a. Dat wederom naast de Nederlandsche ook een Duitsche editie van dit boekwerk verschijnt, bewijst wel, dat do „Jaa lijk- sche Boekenschouw" een modeluitgave is van erkende prioriteit. De uitgave van 'n Fran8cho en 'n Italiaansche editie stuit nog steeds af op de ongunstige valuta. Toch zijn momenteel ernstige stappen ge daan, om te komen tot een Spaansche uit gave. Dat het' bibliographisch werk .van Het Nederlandsche Boekhuis, zoo herhaal delijk is aanbevolen namens Z. H. de Paus, Kardinalen en Bisschoppen, de Pri maten der Kerk, moge een prikkel te meer zi'n voor ons Katholieke volk, den „Jaar iijksche Boekenschouw" te koopen en aldus een actief aandeel te nemen in den strijd tegen het slechte boek, dat den godsdienst ontvolkt, de geesten en harten vergiftigt en de zeden ondermijnt. Want het is niet* het schoone woord, niet het breed gebaar, do eenvoudige-daad, die van ons apostelen maakt., apostelen van het goeie bock. W. S. J. BURGERMEISJE Voor een flink Burgermeis je van 17 jaar wordt (interne) plaatsing gezocht in klein gezin met huiselijk verkeer. Brieven onder no. 380Gb bu reau van dit blad. Wegens omstandigheden, gevraagd, voor noodhulp of voor vast, een flink, handig MEISJE zindelijk in haar werk, voor dag of dag en nacht. Brieven onder no. 3827b bureau van dit blad. SLAGERIJ Gevraagd met Nieuwjaar of later een R. K. aankomend Knechtje. A. Beuk, Nieuw koop. 9569 TER LEEN GEVRAAGD Jong R.. K. Zakenman vraagt van particulier f 5500 ter leen voor bestaande zaak, 3f4 overwaarde. Maandeliik- sche aflossing. Brieven onder no. 3820b bureau van dit blad GEVRAAGD 12 duizend gulden als eerste Hypotheek op 11 Hectare Wei land. Brieven onder no. 3S29b bureau van dit blad. Vrijdag '1. nzmFdag VERLOREN tusschen Leiden en Hillegom, een rieten koffer met inhoud. Tegen goede belooning terug te bezorgen, bij E. A. Brudke Singel 3 I, Woerden of inlich ting waar af te halen. 3815 GEVRAAGD een goed onderhouden Boeren wagen, liefst met gierbak. Adres G. van Leeuwen, Zuid- kade 44, Boskoop. 3805 TE KOOP 6 wilgenboomen, goed voor klompenmakershout. Te be- vTaeen bij Chr. van Meurs, Znidbuurt, Zoeterwoude. 3828b 10 POND lsto soort Amerikaanscbe ap pelen f 1,75. Prima roodko- kendo stoofperen 80 cents. Aanbevelend I. NeuteboorA, Papenstraat 1, Tel. 336. 3822b GLOEIKOUSJES Prima kwaliteit merk We reldlicht, per stuk bang. of staande nu 19 cent. Frarsche Bazar, Haarlemmerstraat no. 48. 3808b PATHéFOONS Reclame aanbieding Pathé- fons vanaf f 22. Zie étalage. Door inruiling groote partij gebruikte platen vanaf 30 ct. Steeds voorhanden prima ge bruikt© Pathéfoons en Gramo- phoons. J. van Zijp, Haarlem merstraat 299. Tel. 711. 3819b Spiegel- en Lijstenmakerij REM BRANDT" geeft als Reclame tot 31 December aan ieder, die 3 Platen, Foto's enz. laat omlijsten, daarvan één gratis, onverschillig welken prijs. 187 Haarlemmerstraat 187. 688b EERSTE KWALITEIT Goudreinetten cn Bellefleu ren. Prima zoete appelen. Pre sent van Engeland f 1.75 per 10 pond. Aanbevelend I. Neu teboom Papenstraat 1, Tel. 336. 3821b

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6