MEER HOUANDso ZWI1SERSCHE INGEZONDEN MEDEDEELING gezakt zijn. Een moment was er een heelc opscliudding, maar gelukkig konden allo drenkelingen gered worden. Een meisje had 7 minuten in het water gelogen. De politie vati Bloemendaal heeft ten slotte de Brouwerskolk ontruimd en het schaatsenrijden daar voorloopig verboden. Verdronken. Gisteravond om 7 uur voer ter hoogte van Charlois het Rijnschip van den schipper A. T. van de Prins Hendrikkade te Rotterdam. Do dikke mist beletto het uitzicht en daarom was de dekknecht G Kreukniet uit de DiUenburgslraat op de voorplecht gaan staan. Plotseling voer het schip tegen een meerpaal op. Bij den schok viel de dekknecht over boord en ver dween in de diepte. Zaterdagmiddag is de 7-jarige A. v. "Wijngaarden uit do Egelantierstraat te Botterdam toen hij in do Hillelaan op een hoop zand, welke langs do Rijnhaven lac. aan hel spelen was, daarvan afgegle den en te water geraakt. Het ventje werd na korten tijd door eenige schippers op hot droge gehaald, doch do levensgeesten bleken roods geweken. Het lijk werd naar Crooswijk overgebracht. Aanrijding met doodelijk gevolg. Zaterdagmiddag te kwart voor vijf kwam de 62-jarige koetsier B. Th. A. School- worth wonende in do Oudaonstraat, te Rot terdam, met een collega uit do Gouverne- straat. Hij wilde de Westkruiskade over steken nog juist voor een stilstaande of zeer langzaam in beweging zijnde tram. Plotse ling naderde uit de richting Mauritsweg een personenauto, bestuurd door den 22- jarieen kantoorbediende A C. M. K. wo- ronde Heemraadsingel. Terwijl zijn vriend die schoenen droeg, nog tijdig op zij kon springen, lukte dit don oudon man, die op klompen liep, niet. Hij werd aangereden en bekwam ernstige inwendige kneuzin gen. Door den geneeskundigen Dienst word hij naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gol vervoerd, waar hij spoedig overleed. De auto werd in bpslag genomen. Of den chauffeur inderdaad schuld treft, is niet mei zekerheid te zeggen, daar de getuigen verklaringen niet eensluidend zijn. Wel werd proces-verbaal opgemaakt. Auto-ongeval. Op den Rijksweg te Sittard reed de ar chitect D. Vrijdag tegen den avond met zijn auto tegen een boom op, om een ar beider die 'met zijn rijwiel verkeerd uit week niof aan te rijden. De beer D. en zijn vrouw liopên beiden eenige lichte kwetsu ren op. Do auto werd bijna totaal vernield. Ongeluk. Men meldt uit Terbnrg aan de „Msb.": Op Vulcaansoord had Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. De werkman .T. uit Ulft kreeg in de modelmakerij een stuk hout tegen het linker oog, dat van de cir kelzaag vloog. Hij werd onmiddellijk door eigen personeel verbonden. Inmiddels werd de patiënt per auto Paar dr. Boseh vervoerd, die onmiddellijke overbrenging raar Arnhem adviseerde. Hij is daar onder behandeling van dr. Waardenburg gesteld en in het Ooglijders- gesticht opgenomen.. Men vreest, dat hij het oog zal moeten missen. Pastoor Anncgarn aangereden. Gistermorgen is do Zeereerw. beer J. Anncgarn, pastoor der parochie van de H. Familie te 's-Gravenbage, toen bij per rijwiel de H. Communie naar een zieke zou brengen, op den hoek van do Magno liastraat en de Klimopstraat door een grooten vrachtauto aangereden. Door do groole lengte van den vrachtauto kon do chauffeur den bocht niet goed nemen, mot hot gevolg, dat het achterwiel van den auto op het trottoir kwam. Pastoor Annegarn raakte daardoor met zijn fiets tusschen den auto en het trottoir bekneld, werd door het spatscherm van den auto gegrepen en kwam te vallen. Mot bloeden de hoofdwonden, waarbij vooral de neus ernstige kwetsuren opliep, werd Zijneerw. een nabijzijnden winkel binnengedragen, Kapelaan P. Bangert was spoedig aan wezig om het Ons Heer van den pastoor over te nemen. Pastoor Anncgarn is ver volgens door den Eerste Hulpdienst ter verpleging, naar het R.-K. Ziekenhuis in het Westeinde overgebracht. Bij onderzoek aldaar bleek het neusbeen op twee plaat sen gebroken en één der oogleden uitge scheurd. Do pastoor klaagde ook zeer over hoofdpijn, maar gelukkig hebben zich geen verdere complicaties voorge daan. Naar omstandigheden was do toe stand gisteravond vrij bevredigend. „Msb." Dc pokken te Maastricht. De Limhurgsche redacteur van de „Msb." schrijft: ,Msb." schrijft: Honderden zieken in do stad, onder al le rangen en standen, maar piet van de pokken, indirect wel door de pokken. Het getal dergenen, die op hoogst onaangena me wijze de gevolgen der inenting onder vinden. is niet gering. In de groot© fabrie ken moesten tal van arb(rfdera^- g^eiL omdat ze voor en>£d Hel zijn intus- massa-inentmg ooderpj aie zijn geworden, o goraccineord z«n. dooi' particulier arloen Bbc. bevinden Held'V„X houden. De leven en het bed woiiGn eI1 ontsto- C'armeï™ Tenen,gepaard ^nenn^r zi dorp teruggevoerd. Do geisoleerden in de voormalige Kruishee- renkerk zullen Dinsdag a.s. wel in het ge wone leven terugkeeren, evenals do kana ries die ze meenamen, en wier naam zij in den volksmond reeds overnamen. Ten gerieve van de geisoleerden, zusters en leeken, in het St.-Josephgesticht, die sinds hun afzondering van allo kerkelijke diensten verstoken waren, is de ver- maardo historicus pater Albers S.J. be reid geweest er het H. Misoffer in do ka pel op te dragen. Nu mag pater Albers evenwel ook niet eerder het gesticht ver laten dan op den dag dat do geisoleerden zelf, onder wie geen verdere gevallen voor kwamen, evenmin als onder die in de voormalige Kruisheerenkerk, weer „op vrije voeten" komen. Gelukkig zal dat ook niet lang meer duren: tegen Donderdag a.s. zullen de zes sombere plakkaten wel van den gevel van het gesticht verwijderd mogen worden. Het spoorwegongeval bij Haarlem. Tweo seinwachtors gestraft. Naar de „Tel." verneemt, zullen naar aanleiding van het onderzoek naar de oorzaak van do ontsporing bij de split sing to Haarlem, waarhij gelijk men weet, een locomotief in een sloot geraakte en een wegwerker licht gewond werd, twee seinachlers worden gestraft, de een we gens onvoldoendo controle van de wer king van den wissel, de tweede ter zake van hetzelfde feit en bovenden wegens onvoldoende zorg voor den wissel reeds vóór do ontsporing gebeurde. Uit het on derzoek is n.l. gebleken, dat laatstge noemde seinwerlcer reeds voor de ontspo ring in verzuim was. Bij zijn afscheidspreek gestorven. Na het eindigen der godsdienstoefening in de Gereformeerde Kerk te Zaltbommel, in welken dienst ds. G. J Geerling Zater dagavond zijn afscheidspreek hield, over leed deze predikant plotseling toen hij zich uit dc kerk naar huis wilde begeven Ds. Geerling is 70 jaar oud. Hij was 13 jaar als predikant bij de Geref. Kerk te Zaltbommel werkzaam geweest. Schip tegen een brug gevaren. Onder de gemeente Mierlo voer een schip van den heer J. van Laarhoven, ri vier- en kanaaltransporteur te Eind hoven tegen een brug over het Eindho- venscli kanaal Het schip was geladen met oud-ijzer. Het bekwam zoodanig averij, dat het water maakte en aan den grond liep. Nadat het lek gestopt was kwam het vaartuig weder los. Het verkeer was door het ongeval gestremd. Inbraken. Zondagnacht is ingebroken in de R. K Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg te Haarlem. Uit het bureau der directrice is een bedrag van 300 ontvreemd. Door het verbreken van een ruit heb ben inbrekers zich in den nacht van Za terdag op Zondag toegang verschaft tot de woningen van de families «Stork aan de Franssen van de Puttelaan en Roldert aan den "Woudenbergschen weg. Beide families zijn lijdelijk afwezig, zoodat nog niet kon wordcn vastgesteld wat wordt vermist. Gisterennacht werd ingebroken in -"en kelder van de danszaal Alcazar" aan den Schiodamsehen Dijk, to Botterdam Do dieven h'ebben zich toegang verschaft door een vermoedelijk niet afgesloten branddeur welke uitkomt in de Sleutelsteeg De ach terdeur van de kelder werd opengebroken. In den kelder stond een oud-model lvand kast, die werd opgebroken, doch ledig bleek. Op deze kast stond echter een zak met 312 gulden, vermcerleliik in derhasct door den kassier daar neergezet. Dit geld was do welkome buit der dieven, die thans ijverig door de politie worden gezocht. De Schiebroeksche inbraak. De gemeente-ontvanger A. G. Vermeu len, is door het gemeentebestuur van Schie- brook aansprakelijk gesteld voor de uit de gemeentekas ontvreemde 2850. Behalve de juweelen ook de huisknecht meegenomen. In verband met de plotselinge verdwii viing van 't Duitsche dienstmeisje van de familie B. te Aerdenhout, dat er met de juweelen van mevrouw van door is ge- gaan verneemt de „Tel." thans nog, dat ook een huisknecht van de familie ver mist wordt. Aangezien hij omgang had met do bewuste dienstbode, vermoedt do politie, dat beiden naar Duitschland ge vlucht zijn. De juweelen vertegenwoordi gen een groote waarde. Mislukte chantage. Eenigen tijd geleden kreeg een man te Amsterdam, kennis met een meisje. Het tweetal ontmoette elkaar vrij voel lot op een gegeven oogenblik bleek, dat een derde, een jongeman, mede in het spel was. Di persoon, die met hel meisje omging, kreeg plotseling een dreigbrief, waarin te ken non werd gegeven, dat de groote trom ge roerd zou worden, indien niet een bedrag van 50 betaald werd. Het geld zou Za- scfagavond op het Damrak door den wordenr van den dreigbrief in ontvangst Het slacrvnien. met de politie ^stelde zich in verbinding hol. Hem werd aanjA.bureau St. Pieten sproken plek te gaan. WèVnaar a*gc" eind aan do zaak Remaak, z0'fln we' Do ontnootinR tussclion de Iim non had plaats op h0| Damrak iS. i do Brassage en de„ Dam Tinei dn sclvrw vim J,oc« toen l aanpakte.TCpen eemi!'0°la^1",Je< lief geld tii den kxa, (jen 01 "^weleurs kom teerd, waarna het tweetal naar het bureau werd overgebracht. Smokkelen. Een 17-jarige jongen uit Bleijerheide (gom. Kerkrade) is pnder de gemeente Stolberg door de Duitsche politie aange houden. Hij vervoerde in een vracht l'o met dubbelen bodem ruim 250 K.G. ge smokkelde koffie welke frauduleus van Kerkrade naar Duitschland was vervoerd. Do chauffeur is naar Aken overgebracht; do auto en de contrabande zijn in beslag genomen. Gevlucht maar weer gepakt. Tc Rotterdam is aangehouden dc 36-ja- rigo koopman G. M. S., aldaar, die ervan verdacht wordt, in den nacht van 2 op 3 Augustus j.l. te hebben ingebroken te Ka- pello (Zeeland) en to hebben weggeno men een gouden horloge, een gouden ketting en een bedrag aan geld. S., die toen reeds was aangehouden, ?vas uit het arrestantenlokaal ontsnapt. Een meevaller. Een Nederlandsche koopman had een Duitsch dienstmeisje, wat meer voorkomt. Maar dat dienstmeisje had „lange vin gers", wat helaas ook geen op-zich-zelf- staand feit in de geschiedenis der dienst boden-misère is. Het Duitsche meisje voel de zich nl. te zeer aangetrokken tot de kostbaarheden, die in des koopmans huis aanwezig waren, en kaapte er een aantal van moe tot een waarde van ongeveer 25.000 Mark. Met den buit trok het meisje naar haar Heimat" en de koopman, die geen heil zag in aangifte van den diefstal hij de Duitsche politie, liet de zaak hlauw- blauw, totdat hij met de Kerstdagen naar Berlijn loog. Daar ging hij regelrecht naar do „Kriminal-polizei", die aan de hand van de gegevens, door den Nederlander verstrekt, onmiddellijk een onderzoek deed instellen met hot resultaat dat reeds den zelfden dag, juist op den „Heiligen Abend" het meisje mèt de kostbaarheden geknipt werd. Voor den een wol, voor de andere geen pleizierigc Kerstdagen! Onwillige werkloazen. Vrijdag is het onder een dool der tewerk gestelde werkloozen hij dc Biesboschwer ken roerig geweest. Een tachtigtal, hij de ontgriending ingedeeld, beweerden door de vorst niet te kunnen werken. Waar twee honderd anderen dit wel konden, werd die klacht ongegrond verklaard. Do onwilligen verlieten het terrein en begaven zich naar brsliiu» a cv VtmeonigiiitfT)p T3ics- bosch", dat hen echter naar het werk te rugzond. Daar gekomen, is men blijven mopperen, totdat in den laten middag oen der belhamels den hoofdopzichter Rutgers, die door de Heidemaatschappij met de lei ding is belast, met een mes te lijf wilde. Rutgers heeft den man hui ten den keet ge worpen. De politie uit Dordrecht werd gerequi- roerd, doch inmiddels waren de ontevrede- ren verdwenen. De messentrekker is later door de politie in bewaring genomen Gisterenmorgen kon door do vorst nie mand don aïheid hervatten In overleg met de vakoentralen zal het Biosboscb-bestuur voor de poedwilligon een steunregeling ont werpen tijdens do. vorstperiode. De tachtig onwilligen zijn echter ontslagen. Een Kerstfeest met hindernissen, Donderdagavond, aldus schrijft men aan de A. R. Rotteidammer, zouden twee onderwijzers van de Chr. School te Klazi- naveen ergens in d* „binnenlanden van Drente" een Kerstfeest vieren met do kinderen van hun Zondagsschool. Aange zien de ouders ook nee uitgenoódigd wa ren, was het getal cbr bezoekers langza merhand geklommen tot boven de 90: de kamer van het'oude luis bood geen ruim te meer. Hot portaallje en het aangren zend vertrek moesten er bij om de rest der belangstellend eite bergen. Meester P. zou jui.t de kerstgeschiede nis beginnen te vertillen, toenkrak! krak!.... de vloer mder do voeten der aanwezigen wcgzouc. De halken reeds lang vermolmd door zwam, konden den vloer niet meer dra;en, deze zakte zeker 30 a 40 c.M. weg, ce kachel viel om, de pijpen kwamen naar omjaag, twee kasten zouden stellig op de scharo gevallen zijD, als niet moedige- hmden ze tegengehou den hadden. Wonder boven waider veroorzaak to do vallende pijpen en co omgevallen kachel geen brand noch kwitsuur. In 't hoekje waai de kerstboom stond, hield de vloer stand Als deze was omge vallen, zqu ste'lig hand ontstaan zijn. Het kalm optredei van do leiders redde 3e situatie -en met en half uur werd in het aangrenzend verrek voor de kinderen ■m in het portaal voir de ouders het feest mgestoord gevierd. lu^ssElf. ierichien De toename van hetaantal Vrijmetselaars In de „Nouvcllcs Jeligieuses" vinden we een vergelijkende staistiek over het aantal vrijmetselaarsloges ei haar leden in 1911 en 192G. Volgens dez- slatistek bestonden in 1911 in Europa 8313 loge met 383.219 leden; buiten Europa J0.73C loges met ~1.G36.872 leden Voor 1926 warn deze getallen: in Europa 7770 loges ma 576.324 leden; hui ten Europa 19.322 lojes mot 3.197.920 le den. De hoogste cijfers vindt men in Noord- Amerika. waar in 1911 reeds 14.921 loges JUcd 1.513.461 leden bestonden, terwijl 1926 de belangrijke toename te zien geeft tot 17.008 loges met 3.001.000 leden. Daarop volgt Groot-Brittannië met 4222 loges en 222.000 leden in 1911 en 5536 lo ges met 351.320 leden in 1926. Australië komt in de statistiek voor met 862 loges in 1911 en 1225 loges in 1926; het ledental is van 50.180 tot 103.600 ge stegen. Afrika geeft een toename te zien van 28 tot 91 loges; bet ledental groeide van 750 tot 3450. Duitschland telde in 1911 in zijn 515 lo ges 6.812 vrijmetselaars; thans heeft het 632 loges niet 82.180 leden. Frankrijk heeft 583 loges, vrijwel even-, veel als in 1911: het aantal leden is intus- sclien van 37.600 tot 52.000 gestegen. Het aantal loges nam in Italië toe van 470 tot 502, het ledental van 15.000 tot 25.000. Nederland en België moeten het aantal leden hunner loges vrijwel verdubbeld heb ben. In Zweden, Noorwegen, Denemarken en Servië /ertoont de Vrijmetselarij sterken groei, evenals in Midden-Amerika, waar het ledental steeg van 9451 tot 29.270. Eenigszins teruggeloopcn zijn de loges in Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Turkije. Vrijwel onveranderd is hun aan tal in Zwitserland, Roemenië, Griekenland, Portugal. Spanje en Luxemburg. Dit laat ste land heeft één loge, welke in 1911 tach tig leden telde en thans honderd. In Zuid-Amerika is het aantal vrijmet selaars sterk achteruit gegaan. Het aan tal loges bedroeg 719 in 1911, thans 574; het ledenaantal liep van 63.027 tot 36.500 terug. Azië is in de statistiek niet vertegen woordigd. Mgr. Berré, aartsbisschop van Bagdad, heeft in tusschen verklaard, dat de voornaamste hinderpaal voor de uitbrei ding van het Katholicisme de vrijmetse larij is. In Bagdad werden in korten tijd 9 loges gesticht. Het Angel-Saksisch element vormt 95 pet. van het totaal aantal vrijmetselaars in de heele wereld. De werkzaamheid van deze „broeders" is echter veel minder ge vaarlijk dan van oudsher die der Latijn- sche elementen was. „Msbd." Strenge vors! in Frankrijk. Ook in Marokko abnormaal weef. In alle deelen van Frankrijk heerscht strenge koude, die in enkele gevallen reeds menschenlevens heeft gekost. Wilde zwij nen uit het bosch van Argoime en uit an dere wouden worden door den honger naar de dorpen gedreven. Zelfs te Vitry-le Fran cois werd een dezer ongewenschte gasten bespeurd en na een algemeene drijfjacht gedood. Op één plaats is een temperatuur van 18,4 gr. Falir. geregistreerd. De tempera tuur te Parijs w^s iets hooger en 10 gr vorst is voor do provincje wel het gemid delde. De fonteinen op de Place de la Con corde waren met ijs bedekt en de waterval in het Bois de Boulogne is een fantas tisch gewrocht geworden. In weerwil van de waarschuwingsbor den werd gisteren op het Grand Ganal van Versailles schaatsen gereden Vele rivier tjes zün reeds dichtgevroren. To Toulouse, te Nantes en op andere plaatsen iiv het Zuiden is veel sneeuw ge vallen. Vreemd genoeg zijn enkele lichte aardschokken geregistreerd te Straatsburg In Marokko is het weer eveneens in de war. Hevige hagelstormen hebben daar het telegrafisch verkeer usschen Rabat en het binnenland verbroken. Veel drijfijs in Rijn en zijrivieren. Do schoep vaart stopgezet op Moezel en Sa a r. Ten gevolge van de kort voor Kerstmi ingetreden koude voert de Rijn jr? V monding der Lahn veel drijfijs mode, dat een groot deel van het stroombed inneemt. Ook de Moezel voert veel drijfijs met zich. De scheepvaart op den Moezel en de Saar moest worden stopgezet. Op de Main komt eveneens drijfijs voor. Zware ijsgang op de Elbe. Uit Dresden wordt gemeld: De sterke vorst van de laatste dagen heeft veel drijf ijs in de Elbe gebracht. Gisterenavond vroor het 6 graden. De geregelde vraclit- en pas sagiersdiensten zijn gestaakt. Hevige sneeuwstormen in het Beierscho woud. Volgens te Miinchen ontvangen berich ten heeft in het Beiersche Woud een hevi ge sneeuwstorm groote stoornis in het verkeer te weeg gebracht. Geregelde diensten op den Benoden-Danau wegens ij s g a n g gestaakt. Volgens do bladen moest op den Bene- dcn-Donau wegens ijsgang liet geregeld personen- en goederenvervoer gestaakt worden. ONGELUKKEN. Tragisch ongeluk. Vrouw en drie kinderen verbrand Do familie Roger, man, vrouw en drie kinderen van 12, 11 en 9 jaar, uij Parijs, zou de Kerstdagen op haar villa te Vil- lerville doorbrengen en was daarvoor op Kersiavond op de villa aangekomen. Ze waren reeds eenigen tijd ter ruste, loen de echtgenoot, wakker werd en een zwuren rook in de slaapkamer bemerkte. Na ziin echtgcnoote en kinderen te hebben gewekt, bemerkte bjj dat de trap in brand stond. Hij sprong daarop uit het hoog© venster na zijn gezin te hebben bevolen, om geen armen of beenen te breken, t© wachten, daar hij een ladder zou gaan halen. Hij kon er echter niet spoedig ge noeg een vinden en toen hij terugkwam was de geheel© villa een vuurzee, welk© onmogelijk was to naderen. Radeloos moest de man het aanzien, hoe zijn vrouw en kinderen voor zijn oogen ver brandden. De aardbeving in Albanië. Nieuwe vulkaan ontstaan. Telegrammen uit Tirana melden, dat als gevolg van de aardbeving in den Sciao caberg, een nieuwe vulkaan is ontstaan.' deze is thans sinds vier dagen in wen king. Gemeld wordt, dat het water in het na bij gelegen meer kookt. Groote brand in Australië. Te Kyogle aan de Noordkust van Australië, zijn vijftien kantoren en maga zijnen afgebrand. De schade wordt ge schat op 100.000 pd.st. Nadat de brand gebluscht was, deden zich talrijke geval len van plundering voor. Brand in de dokken te Huil. Door een brand is ernstige schade veroorzaakt in een loods in het Queens Dock te Hull. Een groot aantal houten stoelen, balen papier en latten gingen verloren Moordaanslag op een priester. Zaterdagavond heeft in de Sint Cle- menskerk te Nauten zekere Emile Blan- chard tegen het einde der vespers den pastoor der parochie den 70-jarigen abbé Richeux mot een mes aangevallen en hem drie steken in het hoofd en de borst toegebracht. In do nabijheid biddende geloovigen sprongen op den onverlaat toe en wisten hem te overmeesteren. De misdadiger die niets ten nadeele van den -pastoor wist te zeggen moet aan ver volgingswaanzin lijden. Pastoor Richeux is naar het ziekenhuis overgebracht. Men hoopt hem in het le ven te kunnen houden. Oplichtersbende gearresteerd. Te Parijs is een nieuwe bende „caram- bouilleurs" gearresteerd. „Carambouille" is een vorm van oplich ting, waarbij de individuen, die er zich aan schuldig maken, zich door verschillende fabrikanten en grossiers op crediet allerlei goederen laten leveren, betaalbaar over 1, 2, ja 3 maanden zelfs. Wanneer de wissels worden aangeboden worden deze eenvoudig niet gehonoreerd. Naturrlijk zijn de geleverde goederen inmid dels tegen prijzen, ver beneden dp eanrivire noteeringen, van de hand gedaan De leider der ditmaal gearresteerde hen- de is een zekere Tellier, die reeds een jaar geleden in hechtenis werd genomen wegens oplichting, doch voorloopig op vrije voplpn was gestold wegens ziekte. Nauwelijks uit de ."gevangenis ontslagen, zocht hij een aantal medeplichtigen op. en vormde een nieuwe bende, met de hulp waarvan hij het „carambouille-bovoep" weer voortzette. Hij richtte drie groote zaken te Parijs op, resp. Caves de France", „France ct Exportation" (deze zaak heeft niets gemeen met de onderneming France-Exporfalinnl en „Socióté de Ven te a Crédit de rUn'on des Fabricarits de France" geheefen Deze laafstp affaire was grootscheeps aangepakt. Het gebouw, waarin ze was ondergebracht, was er één van 66 000 francs, met 14 vertrekken, een directeurs kamer en een prachtig .gemeubileerde be stuurszaak Er waren vier directeuren: één voor de afdeeling „kleeding", één voor de „me-' taaiwaren", ééu voor „kruidenierswaren" en één voor „hlikwaren". De maatschappij had minstens 60 man personeel en was uitstekend georganiseerd. De eenc- maatsrhappij gaf eer^ andere „medeplichtige." onderneming als referen tie op wanneer leveranciers aan de cre- dietwaardigheid' der cliënte "mochten twij felen. De oplichterijen door de bende gepleegd, beloopen het slordige bedrag van 10 mil- lioen francs. Brutale overval in een juwelierszaak. Een brutale overval heeft in een juwe lierszaak in het centrum van Parijs plaats gehad. Toen een 19-jarig meisje, in die zaak werkzaam, 's avonds den winkel wil de sluiten, trad er een klant binnen, die wasspelden te zien vroeg. Na eenige minuten stapte er een tweede individu binnen, die voorgaf een horloge te willen koopen. Het meisje, weinig op haar gemak bij het zien der onooglijke kleedin? van do twee klanten en ook argwaan krijgend bij het hooren van het vreemde, vermoedelijk Poolsche accent van het tweetal, liep naai de deur om, in geval van nood, hulp ii roepen. Op hetzelfde oogenblik echter werd zij door één der vreemdelingen bij den arm gegrepen en omver geworpen, terwijl zij den loop van een revolver logen haar slaap gedrukt voelde Het verschrikte meisje werd geboden en kreeg een prop in den mond. Terwijl één der bandieten haar aldus in bedwang hield, maakte zijn „collega" zich van den inhoud van eenige uits'lalkosi'VS meester en van dien der cassa-ladc Ver volgens roofde hij ook he[ geld, dai de winkeljuffrouw in haar handlaschjo had geborgen, een bedrag van 200 francs.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4