18e Jaargang. DBNSDAG 28 DECEMBER B926 No. 5451 e fozicbelve De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bq voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers o ct. met Geïllustreerd^ Zondagsblad 9 ct Dit blad verschqDt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowono advertentIn 30 oent pa» re0a| Voor [ageiondeü Mededoellngen wordt het 5 dubbele ran het tarief berekend Kleine adv.rtenllën, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, bunr an ver hoor, koop eu verkoop 10.50. Dl) NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER- Zij, die zich per I Januari abonneeren op dit blad, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis V De S.D.A.P. en de Katholieken. „Met stemverheffing" lezen, wij in het verslag der z.g. Kerstrede van den leider der S. D. A. P. „riep de heer Alharda uit, dat de katholieken aanspra kelijk geacht moeten worden voor de ver zwakking van den volksinvloed. Spr. kan niet inzien, waarom de katholieken er tegen zijn om met de S. D. A. P. een de mocratische meerderheid te vormen." De heer Alharda schijnt nog altijd niet te begrijpen, welk een diepgaand verschil in levensbeschouwing de beide partijen scheidt, en hoe scherp het Socialisme, zoo als telkens blijkt, tegenover de Katholie ken staat, merkt „Het Centrum" hier bij op. Inderdaad wij hebben heelemaal geen stemverheffing noodig; 't is klaar als de dag en 't spreekt voor zichzelf, dat de Katholieken geen socialist, geen lid van de S. D. A. P. in Nederland, kunnen zijn. Wij fcebben daarvoor principieele bezwaren, van onoverkomelijken aard. Maar voor wier inzicht deze bezwaren niet bloot mochten liggen, voor hen moe ten toch wel spreken feiten, als b.v. de wijze, waarop van socialistische zijde over de Kerkvervolging in Mexico wordt geschreven als b.v. het herhaaldelijk beschimpen en belasteren van Katholieke instellingen in „Het Volk", enz. Neen daar kan geen gemeenschap zijn tusschen de S. D. A. P. en de Katho lieken. Hoogstens, als 't noodzakelijk blijkt, een tijdelijk samengaan voor be paalde doeleinden. BUITENLAMP Duitschland Het vonnis van Landau. Kwijtschelding van alle straffen. Doumergue heeft; het decreet ondertee kend, waarbij aan alle door den krijgs raad van Landau veroordeelde Duit- 6chers kwijtschelding van alle straffen wordt verleend. Het incident te Mainz. De Duitsche lezing. Met betrekking tot het incident te Mainz dat zich naar van Fransche zijde wordt gemeld, zou hebben voorgedaan, waarbij het tot een botsing tusschen Fransche 6oldaten en Duitsche burgers zou zijn gekomen, vernemen de bladen, dat een Fransch soldaat, die in dronkenschap zijn revolver verloren had, om straf te ontgaan, zijn meerdere een verhaal over een aanval heeft opgedischt. Tot dusver kon nog geen enkel feit worden geconstaA teerd, dat de Fransche beweringen over een incident zou kunnen bevestigen. Albanië. De revolutie in Albanië. 800 beklaagden voor den krijgsraad. Uit Belgrado wordt gemeld, dat wegens «deelneming aan de revolutionaire bewe ging in Albanië achthonderd personen voor den krijgsraad te Skoetari terecht hebben gestaan. Vijf hunner werden ter dood veroordeeld; 46 andere beklaagden kregen tuchthuisstraffen, varieerend tus schen vijf jaar en levenslang. Joego-Slavië De kabinetscrisis. In Joego-Slavië is thans de minister- crisis gedeeltelijk opgelost. Oezoenowitsj heeft eeen kabinet gevormd. Toen de ministers van het nieuwe ka binet echter op weg waren naar het pa leis, ten einde in handen van den ko ning don eed af te leggen, rezen, er piot- Beling nieuwe moeilijkheden. Do leider der Sloveenscho volkspartij Korosetsj verklaarde namelijk, dat hij alvorens definitief met toetreding tot het kabinet accoord te kunnen gaan, met de parlieanenitsfractie zijnr partij moest be raadslagen. Derhalve werd de regeering voorloopig zonder de Sloveensche minis ters beëodigd. De voor hen gereserveerde ministeries, to weten die van Sociale Aangelegenheden en Landbouw, worden ad interim door andere leden van het ka binet waargenomen. In het nieuwe kabinet zijn drie porte feuilles toegewezen aan buiten het par lement staande personen, en wel het ministerie van Financiën aan Markowitsj Oorlog aan generaal Hatsitsj en Verkeers wezen aan generaal Milosavljewitsj, wel ke laatste tot dusverre chef was der ver- keersafdeeling van den generalen staf. Het nieuwe kabinet- Oezoenowitsj vindt in de Joegoslavische pers geen gunstig onthaal. Het wordt in de bladen beden kelijk genoemd, dat drie buiten het par lement staande personen deel van het kabinet uitmaken, terwijl twee hunner officieren in actieven dienst zijn. Een groot deel der pers is van meoning, dat de benoeming van twee generaals tot mi nister het begin beteekent eener militaire dictatuur in Joegoslavië. Litauen. Na de omwenteling in Litauen. S oc.-democr. leiders verlaten het land. Na de omwenteling in Litauen treedt ook naar buiten een stabieler toestand aan den dag. De dagbladcensuur is aanmerke lijk verzacht en de bladen der oppositie verschijnen weer. Ook echter het „putsch blad" „Tautos Vaila", dat door de vorige linksche regeering verboden was. Niettemin hebben bijna alle ministers, die door de omwenteling van hun functies zijn ontheven, met hun gezinnen het land verlaten, o.m. ook de minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Slezevicius. De regeering-Smetona was hiervan op do hoogte. Daarentegen is zij verrast door het feit, dat ook do leiders der sociaal-democrati sche partij, Pletskaiiis en Zeukauskas, het land verlaten hebben, om, naar hier verluidt, in het buitenland tegen de regee ring te ageeren. Communisten te r e ft h t g e s t e 1 d. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn in een buitengewone zitting van den Litau- schen krijgsraad vier communistische rad draaiers ter dood veroordeeld, die er van beschuldigd werden, een coromunisti- schen putsch op touw gezet te hebben. Het iÖX~~r'*itrvirïEen. Rusland Toenemende misdadigheid. De misdadigheid neemt in Rusland ongo hoorde afmetingen aan. De „Izwestia" wijst er op. dat de toeneming van het aan tal moorden, zware mishandelingen, brandstichting, paardendiefstal (in Rus land wordt het stelen van een paard gelijk D._.eld met een zware misdaad; dit is het gevolg van de groote economische be- teekenis van het paard voor een boer) enz. onrustbarend wordt. De regeeringsorga- nen zijn niet in staat het kwaad te bestrij den met het gevolg, dat de boeren eigen rechter worden en de paardendieven een voudig afmaken. Het sovjet-staatsblad vertelt, dat do re cherche bij het zoeken naar de schuldigen in gevallen van sluipmoord en brand stichting slechts in 50 pet. van do geval len de schuldigen vindt. Wanneer er in een bosch, in een greppel of in een achter tuin een lijk wordt gevonden, dan blijkt het gewoonlijk, dat niemand iets van den moord afweet en dat de rechterlijke macht geen getuigen kan vinden, die eenig licht op het gebeurde zouden kunnen werpen. En dergelijke moorden vormen het groot ste gedeelte van do getallen, die de re cherche heeft te ontderzoeken. De bevolking heeft dan ook elk vertrou wen in de rechterlijke macht verloren en geeft er do voorkeur aan zelf de schuldi gen te straffen. Het lynchen heeft onge kende afmetingen aangenomen en zoowel de bevolking als de plaatselijke autoritei ten beschouwen dit als een norma'e wijze van rechtspleging. Het gebeurt zelfs vaak, dat de dorpsautoriteiten zelf deelnemen aan het lynchen van een paardendief of van iemand, die verdacht wordt van een of andere misdaad. Arabië Oorloysstcmming in Zuid-Arabië? Met Enge la nd en Italië achter de schermen. Het oorlogsgevaar in Arabië, dat se dert geruimen tijd bestaat tusschen do beide Zuidelijke rijken, n.l. het rijk van Ibn Saoed en hef land Assir eenerzijds en Jemen anderzijds, is, aldus een speciale correspondent van de „Vossische Zeitung" den laatsten tijd zeer toegenomen door de penetratie van Italië in Arabië, welk land eenigen tijd geleden een vriendschaps verdrag met den Imam Jehia van Jemen heeft gesloten. Genoemde speciale correspondent, die als eerste persvertegenwoordiger Zuid- Arabië bereisde, heeft in Assir oorlogs voorbereidingen op groote schaal aange troffen. In een onderhoud met den vorst van Assir, Said Idrissi, verklaarde deze o.m.: „Ik heb Jemen den 'oorlog ver klaard, en de verschillende voorstellen van den Italiaanschen gedelegeerde Sce- netti verworpen. Ik verlang het geheele kustgebied van Tehama tot Hodeida. Mijn krankzinnige broeder Ali stond den Imam Jehia in 1924 toe, Tehama te bezet ten. Ali is thans onttroond on Tehama moet weer deel uitmaken van Assir. Wij streven naar een hereeniging der Soen nieten onder do heerschappij van Assir. Ibn Saoed heeft aan het garnizoen van Ebhas opdracht gegeven, toebereidselen te treffen voor hulpverleening aan Assir. Zoo hoop ik het te kunnen stellen zonder traditioneele hulp van Engeland, daar Jemen geheel omgeven is door landen, die met ons bevriend zijn." De verscherping van den toestand wordt aldus de correspondent, in de hand ge werkt door de inmenging van Engeland, dat getracht heeft, met den Hnam Jehia een verdrag af te sluiten. Deze verlangde o.m. de volledige vrijheid voor het sluiten van verdragen met andere Europeesclio mogendheden, voorts Gin groot deel van het protectoraat van Aden en een garni zoen van Jemen te Aden zelf. Als tegen prestatie bood hij Engeland een spoor wegconcessie aan. Engeland brak hierop de onderhandelirgen af. Hiervan maakte Mussolini gebruik om den Imam Jehia als koning van Jemen te erkennen en een vriendschapsverdrag te sluiten, dat groote vooruitzichten opent voor Italië, met welker verwezenlijking reeds oen aanvang is gemaakt. De corres pondent sprak te Hodeida twee officieren der cioor Italië uitgezonden militaire mis sie, waarop reeds een diplomatieke missie is gevolgd. Engeland daarentegen, a'dus de corres pondent, steunt Assir.Said Idrissi heeft aan Engeland concessie verleend voor het exploiteeren der petroleumterreinen op de Farsan-e'landen, waar de boringen reeds bevredigende resultaten hebben op geleverd, De petroleummaatschappij be taalt hiervoor de som van 13.500 pd. st. en levert oorlogsmateriaal aan Assir. De Bedoeinen zijn allen in oorlogsstem ming. Zij haten den Imam Jehia en wach ten slechts op eon eerste succes van Assir om zich hij dat land aan te sluiten. Amerika Het drankverbod in de V. S. Alcohols lacht <*l dagen. Te New York zijn reeds vijftien perso ren gestorven ten gevolge van het gebruik van vergiftigde alcohol gedurende de Kerst dagen en 365 personen zijn in ziekenhuizen opgenomen; een twintigtal hunner vcr- keeren in ernstigen toestand. De directeur geneesheer van een der ziekenhuizen verklaarde, dat vele dezer slachtoffers lijden aan de gevolgen van het vergift, dat volgens voorschrift der regeering in gedenatureerden alcohol moet worden ge mengd, voordat deze mag worden verkocht Hij legt do moreele, hoewel niet de wette lijke verantwoordelijkheid voor den dood der slachtoffers, ten laste der regeering. De kei-vervolging in Mexico. De kleinzielige haat der"" vervolgers. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Volgens rechlslreeksche berichten uit Mexico is de pastoor van Puello Nuevo, in het aartsbisdom Durango, door de aan hangers van president Calles vermoord De naam van den ijverigen priester is Pietro Lopez. Eenige dagen voor zijn dood waren zijn zusters in Durango gevangen gezel, omdat zij weigerden de plaats te roemen waar zich hun broeder ophield. Een der priesters van mgr. de la Mora, b sschop van San Luis Potosi, was gevan gen genomen en aan martelingen onder worpen om hem te dwingen te zeggen waar zich zijn bisschop bevond Toen de bis schop zulks ervoer, stelde hij zich terstond ter beschikking van de regeering, welke hem naar Mexico-stad liet overbrengen De bisschop van Chilapen, mgr. Campos werd gevangen genomen, omdat hij de misdaad had begaan, in zijn privé-kapel de H. Mis te lezen. In Ageras Galienten heeft men een l ieuwc wijze gevonden, om de katholieken lastig te vollen. Alle katholieke dames had den eenstemmig besloten wegens de ern stige lijden slechts rouwkleeding te dragen De regeering heeft thans verordend dat men, wanneer iemand van de famili sterft, eerst permissie heeft te vragen, om rouw te mogen dragen Bemerken de ambf ;enaren, dat iemand rouw draagt wegens de kerkvervolging, dan komt de betrokken persoon in de gevangenis en vervalt bo vendien in zware boete. De Mexicaansche vrouwen slqren er zich in tusschen niet aan en dragen rustig de rouwkleeding door. Vrijmelsolaar-comité's nemen de gebou wen naast de kerken in bezit om or tce- kenscholen in onder to brengen. In den slaat Cruz werd de geestelijke Prudenzio Rcyes-Dominguer gevangen ge nomen omdat hij oen stervende hel n, Oliesel had toegediend. Met steeds grootcr strengheid let de regeering er op, dat haar ambtenaren en beambten openlijk erkennen, dat ze anti kerkelijke wetgeving der regeering billijken, dat zij niet van plan zijn, zich 't lot der vervolgde geestelijkheid aan te trekken en dat zij hun god-dienstplichten niet ver vullen. In een bepaalde streek werden een aan tal katholieken in hechtenis gonomen, omdat men in hun woning afbeeldingen van de Madonna van Guadeloupe had ge vonden. BINMEHLAHD VERKIEZING VAN DE PROV. STATEN in den Kieskring Leiden. Wij vernemen dat de heeren C. G. J. Alkemade en J. G. van Eedeo, beiden van Noordwijk, J. Kortekaas en P. War merdam, beiden te Lisse, F. Veelenturf van Hazerswoude en Th. B. J. Wilmer van Leiden hebben verklaard een hun door de R. K. Kiesvereenigingen in den Stabenideskring Leiden aangeboden can didal uur voor de Prov. Staten niet aan te nemen. In de R. K. Kiesvereenigingen zal voor de zes candidaten op de definitieve lijst gekozen moeten worden uit de volgende 10 candidaten: J. H. M. Balvers, te Hil- legom, H. Bader, te Sassenheim, Mr. E. J. M. H. Bolsius, te Leiden, F. G. M Haase, te Lisse, W. v. d. Laan, te Voor hout, B. N. Loerakker, te Hillegom, J A. Mens, te Voorschoten, C. P. J. Paardo- kooper, te Oegslgoest, W. de Ruyter, te Noordwijk on J. G. Stadhouder, te Zoe- lerwoudo. Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat het Centraal Bestuur, den heer J. II. M. Balvers, aftredend lid, adviseert als nummer één. Uit de bouwvakken. De collo ctief-oontrac L-a c t i e. Do besturen van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven en de R. K. Bouwpa- troons zullen deze week bijeenkomen ter bcsnreking van de in do vergadering van 15 December j.l. door de gecontracteerde werknemersbonden in het bouwbedrijf aan- -gavoerde argumenten in zake de collpctic- zoooi„ „nnioy -waaromtrent, bereikt. n"%an ^«rfinnsfomming werd Gaat Prinses Juliana zich verloven? Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens een bericht van „Extrabladet" zal Prinses Juliana zich binnenkort verloven met den tweeden zoon van den kroonprins van Zweden. De tweede zoon van den Zweed6clien kroonprins is Prins Sigward Oscar Frede- rik, hertog van Uppland, en is 19 jaar oud. Wij geven dit bericht onder alle voorbe houd. Bij navraag aan do Zweedsche legatie te 's-Gravenhage, bleek daar omtrent een verloving van prins Sigward niets bolcend te zijn. Met 21 van do 23 stemmen heeft do Gemeenteraad - n Arnhem dr. J. L. C. Overboscli uit Maastricht benoemd tot directeur van het Gemeentelijk Zie kenhuis. Gistermorgen is to Amsterdam plot seling overleden de bekende schermer Maurit8 Zeldcnrust. Op den morgen van Eersten Kerst dag, terwiü hii in vim parochiekerk te Sit- tard de H. Mis biiwoonde, is plotseling overleden notaris H. J. Hanekamp. Vrijdag is in Den Haag overleden, 57 jaar oud, jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, oud-burgemeester van Kethel en Spalund. To Voorburg is overleden de heer M. L. Lots, architect, leeraar m. o. teekenen. In de Eramakliniek te Utrecht is in den ouderdom van 66 jaren overled-n do heer dr. S. do Jong, gop. generaal-majoor van den geneeskundigen dienst der land macht. To 's-Gravenhago is in den ouderdom van 77 jaar overledon de heer H. Canter Cremers, oud-directeur van het postkan toor to 's-Hcrtogenbosch. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitió zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. KERKNIEUWS Het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Het hoogaltaar dor kapel van liet nieu we Seminarie „Hageveld" te Heemstede, waarvan in het begin van dit jaar he' groote bronzen ciborium word gopl atst, is thans gecompleteerd door toevoeging van een rijkbowerkt stel altaarsieraden, bestaande uit eon monumentaal altaar- kruis en zes daarbij aansluitende kande laars. Het work is, in opdracht van Z. D. H. den Bisschop van H- riem, uitgevoerd door de edelsmeden Brom in massief ver guld brons, naar nieuwe eigen ontwerpen, in hun ateliers tc Utrecht, alwaar ook het bronzen altaarciborium tot stand kwam. Het altaar, thans geheel voltooid, ie kt door de groote eenvoudige hoofdlijnen cn den voornamen ingehouden rijkdom ccn imponeerenden indruk en vormt oen waar dig middelpunt in de grootschc architec tuur dor kapel. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Litauen zijn eenige communisten terecht gesteld. De soc.-democr. leiders verlaten het land. Oorlogsstemming in Zuid-Arabië. BINNENLAND. Er zijn verscheidene slachtoffers van het Ijs. (Gemengde Berichten, 2de blad). Bankbiljetten van 20 gulden. (2e blad) OMGEVING. Te Warmond zijn gisteren twee meisjcf door een Trein overreden en gedood, (lste blad). Onze Geïllustreerde Parina De photopagina geeft o.m. nog oenigo photo's betreffende de Kerstmisviering UIT DE OMGEmmT LANGERAAR. Kerstoratorium. In 't Café van don heer D. Hoogendijk werd le en 2e Kerst dag des avonds een Kerstoratorium ee- geven, ten bale van het R. K. Jongelings patronaat te Langoraar. Na een korte leiding van den .Directeur, kapelaan Wor tel, werd ingezet met oen ouverture gccre- von door een striikje, dat bestend uit He heeren P. Hoogervorst. H. Hoogervorst, Jac. Hoogervorst on Ph. Levnrth, met pia nobegeleiding van den heer Mourils. Afgewisseld met zang en muziek, werd vervolgens het Scheppingswerk, in schoo- ne kleederdracht verschillende groepen door de leden van het patronaat vertoond, beginnende met de schepping dor Enge len tot de Aanbidding der Herders to Bethlehem toe. Do eerw. Zusters haddon zich zeer ver dienstelijk gemaakt, door het vorvaardi-- De kapelaan sp'raé'tfj iïc£eitf#c? c'£n wekkend woord. Wat dezer avond we-d vertoond, aldus spr., wekt ons op mot moed door te gaan, opdat do liefde voor het Patronaatswerk worde versterkt en aangekweekt. De heer J. Hoogervorst bracht een voord van dank namens de ouders aan den kape laan, die zoo'n prachtigen avond wist sa men te stellen, cj: hoopt dat Zijne^rw. nog vele vruchten van het patronantswork zien mogo. NOORDWIJK. Diefstal. Door con agont van politic werd eenigo dagen geleden in don vroegen morgen gezien, dat een person met con zak hooi van een erf kwam. Bij onder zoek is gebleken, dat hot hooi door hom was ontvreemd. Pi-oce.°-verbaal zal teen dien persoon worden opgemaakt Vernield. Door mej. P. alhier is hij de politie aangiflo gedaan dal tijdens haar afwezigheid van haar woning een vensterruit is vernield Een onderzoek wordt ingesteld Gevestigd: S. Zwetsloot en gezin van Le den A. C. Moné van Beverwijk A. E. Oudshoorn van Rijnsburg. Vertrokken: Th. J. Kapel en och tg. naar Lisse Y. Huisman, naar Leiden L. M. Wurst naar Dordrecht A. G. Tobi en fam naar Ncd. Oost- IndiÖ. SASSENHEIM. Liefdadigheidsuitvoering. In hot K. 8. A.-gcbouw werd op Zondag en Maandag een liofdadigheidsuitvocring gegoven ten bate van Herwonnen Levenskracht. Voor volle zalen op beido avonden word opge voerd het oorspronkelijke fnmilicdrama in 4 bedrijven „Haar Offer", door P. Serv.*- tius van Enschedé. Een vijftiental dameB verleenden daarbij haar medewerking. De regie was in handen van den heer M. Post, die deze taak uitstekend vervulde. De rollen, welke door do dames zijn ver tolkt, hebben menigen bezoeker een traan bezorgd, vooral de rol van Hcnriette. Deze had een zware taak te vervullen. Ook het spel der andere dames verdiende alle waardecring. Hot stuk droeg een echt Ka tholiek karakter; het was een Kerstspel van hot begin tot het einde. Dat de dames met haar spel dankbaar heid hebben geoogst, bleek telkens aan het slot der bedrijven, wanneer een luid ap plaus daverde in do zaal. Tijdens do pauze werd oen verloting ge houden ten bate van hot comité, waarvoor programma's worden verkocht met gratis lotingsnummer. Het salonorkcst zorgde voor afwisseling met conige nummers muziek. De grimee ring werd verzorgd door de firma Pijl uit Leiden. Tot slot werd door den voorz., den hoer Kroin, dank gebracht, op de eerste plaats aan den regisseur, den heer Post; voorts niet to vergeten ann do dames dilettanten, dio zooveel uren hebben geofferd om to repeteeren, en zich dezen avond zoo uit-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1