Banketbakkerij van W. DE LAAT sier van de Boerenleenbank aldaar, gear resteerd is, kunnen wij thans nog melden, dat liet bedrag der verduisterde gelden 7000 beloopt. Een eigenaardige post. Dc correspondent van bet Hbld. te Be verwijk schrijft: Bij het doorlezen der Beverwijksche ge- nieentebegrooting voor 1927, vonden wij onder Hoofdstuk II, volgno. 9 den vol gende post: „Bijdrage voor' bijzondere doeleinden voor zoover niet vallende onder een der volgende hoofdstukken, t.w. gemeente Haarlem f 125. Geraamde voor 1926 en ontvangen in 1925 125." „Deze som wordt jaarlijks van de ge meente Haarlem ontvangen terzake van een accoord tusschen den toenmaligen Prins en staten van Holland ter eene er. den Burgemeester en Regeering van Haar lem ter andere zijde aangegaan, betref fende de vergoeding van de schade en de vergoeding voor die stad tijdens liet beleg geleden en gedaan. Bij dat accoord werd o.a. aan Haarlem afgestaan de helft van de goederen toebehoorend hebbende aan de twee conventen rustende, zoomede de atinentatiën van de conventueelen, van den predikant en den schootmeester van Beverwijk, voor do helft door de slede Haarlem zouden gedragen worden. Die helft is in 1625 reeds bepaald op 125 's jaars en sedert onveranderd gebleven. Herten- en buffelhoorns gevonden. In het Groenland tusschen Borger en Buinen in Drente, vonden eenigc arbei ders werkzaam bij het graven van het ka naal, het gewei van een der grootste her tensoorten. De hoorn is zeer hard. Het gewei heeft takken ter lengte van 80 c.M. Bovendien werden er eenigc buffelhoorns aangetroffen, waarvan een bijzonder mooi en gaaf was. Buiteni. Berichten ONGELUKKEN. Goederentrein te Herstal ontspoord. Groote matericele schade. Uit Brussel wordt gemeld: Ten gevolge van het onklaar worden der remmen is Woensdagavond een goederentrein met een vaart van 60 K.M. de helling van la Préalle bij Herstal afgereden en in het station van Herstal op het stootblok van een dood-loopend spoor geloopen. De loco motief en twaalf wagons schoven in el kaar en werden vernield of derailleerden, waardoor ook de naburige sporen werden versperd en de treinenloop vertraging on dervond. De materieelo schade is groot, doch er zijn geen slachtoffers; slechts do machi nist en de stoker werden licht aan de bee- nen gewond. Met de opruimingswerkzaam heden is direct begonnen. Bejaard echtpaar overreden. 1 Te Brussel is eên hoogbejaard echtpaar, dat den rijweg wilde oversteken, bij het uitwijken voor een auto door do tram ge grepen. Een passagier van do tram zag tot zijn rel ~ik, dat de twee ougëlukkigen zijn schoonouders waren. Do vrouw stierf spoedig aan haar wonden, de toestand van den man is hopeloos. Noodlottige ontnloffinq op een schip Uit Mahon (Eil. Minorca, Spanje), wordt gemeld: Op een stoomscheepje, dat een vijftigtal gevangenen vervoerde, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor drie personen werden gedood en 20 ernstig gewond. Het schip is gezonken. Dvnamietontoloffing in een mijn in Chili. Uit Santiago do Chili wordt gemeld: Tengevolge van een ontploffing van dy namiet in een mijn bij Sewell zijn vijf personen gedood en vier gewond. Er wor den er drie vermist. Autobus in Spanje in een ravijn gestort. Uit Santander wordt gemeld: Een auto bus is in een ravijn gestort, waardoor vier personen werden gedood en 10' gewond. Reykjavik verwarmd. Door de heete bronneö. De premier van IJsland, John Thorlak sen, die tevens een welbekend civiel-inge- nieur is, heeft een plan opgesteld om de stad Reykjavik van warmte te voorzien door gebruik te maken van de nabij gele gen heete bronnen. De jaarlijksche effec tieve waarde van de warmte, die op grond van dit systeem zou kunnen worden ver schaft, wordt geraamd als gelijkstaande met de productie van 20.000 ton brandstof. Landing op een berg. John Luming, lid van de Lancashire Aero Club en Bert Hmckler, deelnemer aan de laatste race om de Schneider Cup, landden gistermiddag op den top v de Helvellijn cn keerden vandaar terug. De Helvellijn is een van de hoogste bergen van Engeland (3100 voet) cn is gelegen in het meren-district op den grens van West moreland en Cumberland. De vlucht was bedoeld als een demonstratie van de vei ligheid van moderne vliegtuigen. Brand. Naar uit Salzwedel (bruisen) wordt ge meld, is een buiten het dorp Valsitz gele gen schuur met ongeveer 1000 centenaars graan en een dorschinrichting, volkomen verbrand. Do aangerichte schade is groot. Daad van een krankzinnige. In Reichenau, in het Semmeringebied, heeft een daar tot herstel van zijn gezond heid vertoevend Egyptisch geneesheer, dr. Mansur Rifaat Bey geh eten, een aanval van razernij gekregen. Nadat, hij zijn uit Engelscho banknoten bestaande contanten in kleine Btukjes ge scheurd had, wierp hij zich op zijn echtgc- noote en bracht haar zware verwondingen toe. Daarop sprong hij uit het venster. Hij liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij, kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis overleed. Rifaat Bey behoorde als voorzitter van den bond van Egyptische nationalisten te Berlijn, tot de rao^ len vleugel der Egyp- tischo nationalisten e:v was een verklaard vijand van Engeland cn ook van Zagloel Pacha, wicn hij te groote toegevendheid jegens Engeland verweet. Eind goed, al goed. Op 24 Juli jl. waren degenen, die de zit ting van het Assizcnhof van het departe ment Meuthe-et-Mosellc te Nancy bij woonden, getuigen van het dramatisch slot eener dramatische strafzaak. Henri Drouin, een machinist, was veroordeeld tot zes jaar eenzame opsluiting wegens een poging lot moord op zijn verloofde, Laurc Resbcut, die weigerde met hem te trou wen. Deze weigering had aanleiding gc-( geven tot do misdaad; Drouin had eerst een poging gedaan, net meisje te vergifti gen, en daarna, eenigc revolverschoten op haar gelost, gelukkig zonder haar te doo ien. Toen hij zijn vonnis had vernomen, bracht hij op het oogenblik, dat liij in den celwagen zou stappen, zich met een drie kante vijl twee diepe wonden in de hart streek toe. Drouin zakte ineen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Daar zweefde hij geruimen tijd tusschen leven, en dood, docli zijn krachtig gestel behield do overhand, en dezer dagen zou hij hersteld, naar de gevangenis worden overgebracht om zijn straf uit to zitten. Voordat hij voor zes lange jaren werd opgesloten, gaf Drouin den wenscli te ken nen, in het huwelijk te 'treden. Zijn ver zoek werd ingewilligd en dezer dagen yerscheen hij voor den ambtenaajr van den burgerlijken stand te Nancy om zich in den echt le laten vereenigen met... Laure Resbcut, zijn eveneens van haar wonden genezen slachtoffer. En als ge tuige werd de plechtigheid bijgewoond door mevrouw Walther, de huiseigenares se van Drouin, die bij het revolverdrama eveneens een kogel wonde had opgeloopen. SPORT BEROEPSVOETBAL IN NEDERLAND? De meening van den heer C. A. W. Hirschman. n. Verder meende do heer Hirschman, dat wat de verhouding van de overige vereeni- gingen tot de beroepsorganisatie betreft, deze ook wel niet zeer sympathiek zal zijn omdat deze do kans loopen bij mindere belangstelling van de zijdo van het pu bliek in benarde financieele omstandig heden te geraken. Do voorstanders van het berocpsvoet- hal brengen naar voren, dat do invoering daarvan een z.g. zuiveringsproces zou be- teekenen, waardoor de spelers met profes- sionalistische neigingen in do gelegenheid gesteld worden zich bij een beroepsclub aan te sluiten. Dit voordeel is echter zeer betrekkelijk. Ten eerste is mijn ervaring en die van dc bestuursleden van den N. V. B. in het algemeen dat indien hier en daar wel eenia misbruik mocht voorgekomen zijn door ongemotiveerd hooge vergoeding aan spelers, de schuld in vele gevallen eerder te wijten is aan het bestuur van de betreffende vereeni- ging, dat op die manier do spelers aan zich wil hinden en niet steeds aan de spe lers individueel. Ten tweede is gebleken, dat in liet buitenland het amateurisme er bij de invoering van het beroepsvoelbal niet op vooruit gegaan is en het verkapt professionalisme daar nog overal voor komt. Nu wat betreft de levensvatbaarheid van het beroepsvoetbal in Nederland. In het algemeen gesproken sla ik die niet hoog aan. Het publiek hier voelt moer voor een spannenden amateurwed strijd dan voor een wedstrijd door profes sionals, al zou dan de techniek op een eenigszins hooger peil staan dan. bij de amateurs. Dan is het land te klein om voorloopig een competitie voor beroepsclubs in te stellen. De groote steden zouden in de kos ten van onderhoud der terreinen, salaris sen enz. misschien kunnen voorzien, doch de kleine plaatsen, die men zeker ook noo- dig heeft, hebben daarin geen kans van slagen. Men is nu wel van plan in den aanvang wedstrijden tegen buitenlandsehc clubs te spelen en tourrièe's te maken doch dit zal niet zoo gemakkelijk gaan, daar do meeste clubs van beteeekenis, zooals van zelf spreekt, in een competitie spelen en alleen zoo nu en dan een dag vrij hebben. Op onze vraag, of de heer Hirschman bij do invoering van het beroepsvoelbal een merkbare spelverhetering verwacht, antwoordde deze, dat naar zijn meening dit oordeel betrekkelijk is. Men zal zoo een beroeps voetbalploeg in den beginne toch moeten samenstellen uit amateurs van bet moment zooals alleen nog maar een naamsverandering plaats heeft. Uit maatschappelijk oogpunt valt wei nig voor bcroepsvoetbal to zeggen. Men zal toch vcrschillendo spelers uit hun tegenwoordige betrekkingen moeten los maken, die na laten we zeggen 10 jaar verbruikt te zijn, hun oorspronke lijk beroep verleerd hebben en dus ten lasto van do maatschappij kunnen komen. Het salaris van beroepsspeler zal in den beginne ook wel niet hoog kunnen zijn, wil men niet het financieel welslagen on middellijk in gevaar brengen. Wat dat be treft, geeft Oostenrijk niet bepaald een aanmoedigend voorbeeld. Daar hebben de meeste beroepsclubs met schulden to kam pen en moesten de salarissen telkenmale verminderd worden. Een ander gevaar, dat de beroepsorga nisatie boven het hoofd hangt, zu kunnen zijn, dat do gemeentelijke autoriteiten het voorbeeld gingen volgen van eenige ge meenten in het buitenland, waar do belas ting op publieke vermakelijkheden voor het bezoeken van wedstrijden tusschen amateurs bijna nihil is en daarentegen voor beroepsverenigingen zeer hoog, van. 40 tot 50 pet. zelfs. Zoo iets zou den ge- heelen opzet in de war kunnen sturen. Op onze vraag, of het zijn meening was, dat do groep, die op het oogenhlik met plannen lot het invoeren van het beroeps- voethal rondloopt, deze serieus zou door zetten zeido de heer Hirschman op grond van het feit, dat de personen in kwestio zich voorloopig schuil houden en het dus niet bekoort is, wie zich voor deze zaak hebben opgeworpen, niet te gelooven, dat men dio pogingen al te ernstig moet op vatten. Mocht de organisatie er echter wel ko men dan, zijn er twee mogelijkheden: Of men vraagt erkenning aan door den N. V. B., óf men organiseert buiten den N V. B. In liet laatste geval is het le verwach ten, dat do N. V. B. en alle aangesloten vereenigingen met man en macht do nieuwe organisatie zullen bestrijden. En toch blijft de 5234 Oud-Chef der Kon. Fabrieken SOPH1ASTRAAT 17 het beste en Jt voordeeligste adres. t E MIJNSTREEK. UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. XXX. WAAROM? Waarom onze plaatselijke geestelijken zoo voortdurend op hetzelfde stramien horduuren, zoo voortdurend hun paro chianen aansporen z.ch maatschappelijk in Roomsche standsvereenigingen to or ganiseren? Waarom ook ik mij ander maal gedrongen gevoel aan dit waarom een bijdrage te wijden? Omdat het zoo ge weld, g, neen zoo schreeuwend noodzake lijk is. Den 15en Mei j.l. was het 35 jaar ge leden, dat Paus Leo XIII zijn roemruch te encycliek Rerum Növanim de wereld inzond, en 35 jaren lang heeft, van jaar tot jaar, in steeds dringerder taal, in pers cn vlugschrift, in kerk en vergade ring 's Pausen metalen woord weerklon ken en nog beseft en gevoelt men schijn baar ook hier niet, dat het woord kwam uit den mond van Christus' Plaatsbeklec- der, dat liet woord gesproken en geschre ven is voor do geheelo wereld, dus ook voor ona. Heeft men dan niet den moed 0111 te zien, wat rondom ons gebeurt, te zien de teokenen des tijds, welke Paus Leo in 18Ö1 reeds zag? Indien men geen geloof wil slaan aan zijn wóórd, indien men niet Roomsch genoeg is óm zonder meer het hevel uit Rome te volgen, dat men dan taste, tasto die werkelijkheid, niet slechts in liet kringetje onzer dorpen, doch in het geweldig wereldgebeuren. En waar vindt men het, grootst aantal van onverschilligen? Laat ik het maar ronduit noemen: bij do werkgevers. Ik wil nog niet beweren, dat het boos opzet is, doch onvergeeflijke onnadenkendheid is het zeker. Van hen toch m lest juist het goede voorbeeld uitgaan, zij moesten voorop slaan, zichzelf organiseeren, en de arbei ders aansporen 't eveneens te doen. Dat er nog zijn, die juist het tegendeel doen, ar beiders lastig vallen als zij zich aanslui ten bij hun Roomsche Volksbond is zoo afwijkend, om geen sterker woord te be zigen, dat ik er verder geen woord meer aan verspillen wil. Boeren en tuinders behooren vereenigd to zijn in den R. K. Land- en Tuinbouw- bond, winkeliers ei. ambachtslieden in de Hanze en arbeiders in hun werklieden- bond. Deze drie lichamen gaan dan niet tegenover elkaar staan, doch naast elkaar; het gaat er niet om de standsverschillen nog scherper te doen uitkomen en af tc bakenen, neen het gaat er juist om dc ge schillen die thans tusschen de standen voorkomen weg te redeneeren, do verkeer de toestanden op maatschappelijk terrein door gezamenlijk overleg en. gemeenschap pelijk optreden op le ruimen; zeer zeker mag ook getracht, zonder kwetsing van de naastenliefde en de rechtvaardigheid, een betere boterham te krijgen, meer vakken nis op te doen enz. enz., maar het hoofd doel is en moet zijn een hechte Roomsche burcht te vormen in het eigen dorp om als onderdeel mee te schragen, te verster ken en te verbreiden, die ééne Roomsche Kerk, waarvan Christus het Hoofd is. In twee vragen ga ik op deze inleiding verder in en wel deze: waarom moeten wij ons op dat punt herzien? En hoe is de toestand, thans? Ik begin met de laatste en u vindt goed nietwaar, dat ik geen blad voor den mond neem, is u het niet met mij eens, welnu mijn adres weet u, via de redactie van de Leidscho Courant kan u mij hereiken en wij kunnen dan nader van gedachten wisselen. Op de eerste Limburgsche Sociale Wed; het vorig jaar in April le Rolduc gehou den voerde eveneens het woord de Gees telijk Adviseur van het Christelijk Werk liedenverbond in België, de Eerw. heer Colen, een man, zooals zich laat denken, dio met de toestanden in het Katholieke België uitnemend op de hoogte is. Letterlijk geef ik zijn woorden weer. „In België zo zeide hij waren tot in de kleinste dorpen kerken, patronaten, congregaties en conferenties van allen aard; sermoenen en zendingen (bedoeld zijn predikatieën en missiën), het geheele jaar door werd er gepredikt; ontelbare liefdadigheidswerken. Onder zware gelde lijke offers werd een zware schoolstrijd gestreden, 30 jaren achtereen had men een katholieke regeering gehad. „En niettegenstaande dit alles zijn 80 procent dei Katholieke werklieden niet meer dan naam-katholieken. Allo pogin gen van priesters en kloosterlingen zijn in de streken, waar het socialisme moes ter is, ten grooten deele nutteloos, omdat do werklieden meestal naar het priester lijk woord niet meer luisteren uit onwe tendheid en onverschilligheid. Onder den invloed van de liberale staathuishoud kunde, en helaas wij moeten het beken nen, omdat de Katholieken in België huu maatschappelijke plichten niet op tijd hebben begrepen." Lezer, zoudt gij niet denken, dat den genen, die zoo ijveren voor het Roomsche op maatschappelijk gebied, ook dit beeld voor oogen staat? Ge zult zeggen, ja maar zoo erg i6 het op ons platteland nog niet. Toegegeven,' doch dan danken wij dat voor een. groot gedeelte niet aan hot groote deel van u, doch aan onzen grooten vaak zoo ver smaden Aalhcrse, aan onzen Aengo- nent, aan oozo Bisschoppen en Priesters! Eerder heb ik geschreven en aangetoond, dat, zonder dat wij het ons vaak bewust zijn, wij maar al te vaak het liberale be ginsel zijn toegedaan en het ook beleven. Zien wij ook hier niet grootcndeels den toestond, zooals die voorheen in België was? Bloeit ook hier niet het kerkelijk loven? Vinden wij ook hier niet tal van liefdadigheidswerken, broederschappen, enz. enz? Wij hebben onze Roomseho scholen, ons mooie zusterhuis met ge sticht, onzo verenigingslokalen, alles heel mooi, precies.... als in België. Doch ik vraag dengene, die zoo onverschillig staat tegenover de Roomsche bonden, moot het dan hier ook dien weg op van België? Durft gij dat voor uw geweten te verant woorden? Ik noemde het liberaal beginsel, wat is dat anders, dan deze idee: do godsdienst moet in do kerk en in huis blijven, doch daar buiten ben je vrij, heb je te zorgen voor jo boterham, voor je positie-verbe tering. Als ge een werkman kunt krijgen voor 2 per dag, terwijl alleen bij goed weer gewerkt kan worden en hij dus ge middeld in den winterdag van f 8 tot 10 des Zaterdags thuis brengt en daar van loven moet met een groot gezin, dan mag dit wezen naar de leer van den groo ten Liberalen voorganger Adam Smith, den Schotschen Professor, die leefde van 17231790, het is in flagranten strijd met het Katholiek beginsel. En dan mag men zeggen, ik kan er genoeg voor dat loon krijgen, jo vangt ze er voor onder je pet, zooals men zich hier uitdrukt, liet is niet in orde. Het is een enkel voorbeeld. Nog een en kel voorbeeld op organisatorisch terrein Do Roomsche boeren in Noorden zijn ver eenigd; zo hebben een boerenleenbank, een fokvereeniging, een melk-oonirole- vereeniging, doch alles.... neutraal! Die Rorascho bonden vindt men hatelijk voor de Protestanten, men moet toch verdraag zaarn zijn, er is Joch al zooveel geloofs haat! Eilieve, heeft u ooit gehoord, dat dc tuinders ter plaatse, die georganiseerd zijn in den R. K. Land- en Tuinbouwhond en waarvan op één enkele na, ook do Protestanten lid zijn, daardoor haat zaaien? Heeft het u ooit gehinderd, dat de gcloovig Protestanten hun eigen zaug- verccniging hebben en elders hun Ghris- telijkcn boeren- en werkliedenbonden, enz? Te mal om van to praten, een eerlijk Katholiek zal dat respecteeren! Wij or ganiseeren ons niet Roomsch om do Pro testanten onaangenaam te zijn, geen haar van ons katholieke hoofd, dat er aan denikl, wij doen dat om hot Roomsch be ginsel te leeren kennen en onderhouden, le propageeren en door te voeren in hej maatschappelijk leven, in ons doen en laten ook huilen de kerk! Hoe de R K. Averkgever in onze dor pen den R K. Volksbond beredeneert en bekijkt? Do Volksbond bevordert het klas- severschil en den klassenstrijdde Volks bond legt het er op aan ontevredenheid te kweeken of is er tenminste aanleiding toe; do Volksbond bevordert, dat de werk man met steeds hooger en onredelijker eischen legen zijn patroon komt aandra gen en sluimerende grieven wakker maakt. Mcenen die patroons, dat do arbeiders in den tegenwoordigen tijd, nu overal het socialisme, dat zich daar werkelijk op toe- legt, op dc loer ligt, dat bij den huidigen toestand, nu zoo tal van menschen, bouw vakarbeiders en zoogenaamde lo6so werk lui dagelijks naar elders trekken; dat in een wereld-crisis a's wij thans beleven, nu do geestesstrijd tusschen geloof en ongeloof al feller en heviger harnt; mee- nen dio patroons, dat de arbeiders onge organiseerd niet worden opgestookt? Spreekt het voorbeeld van België geen boekdeelen? Geef ik hiermede toe, dat do R. K. Volkshond doet en uitwerkt, als ik do werkgevers in den mond legde? Ja als het R. K. er aan ontbrak, doch met het R K. er voor zeg ik neen, en driewerf neen. Juist de katholieke vereenigingen vormen een machtig tegenwicht. Van een goed geleide arbe.ders vereeniging, die met den waren katholieken geest is be zield, is geen kwaad te vreezen. De Paus noemt haar in de grondwet der sociale actie het zekerste middel voor do toena dering der klassen in de plaats van een oorzaak tot verwijdering. Een feit is, dat een ramp, welko het II. K. veTeenigingsleven in de laatste jaren getroffen heeft, ook op het platte land, in zijn nawer'd ïg funest is. Ik heb op het oog de R. K. Cooperation, welke de een na den ander op do flosch ging, waarhij enorme sommen gelds verloren gingen. En of nu do tijdsomstandigheden dc groote oorzaak waren, ofwel de fouten, welke hij de leiding gemaakt zijn, wij staan hier niet bij stil, wij constatocren slechts. Moet men echter dezen afloop toeschrij ven aan het instituut, dat men vereeni ging noemt, of soms aan het R. K., dat er voor stond? Doet liet optredpn van Judas wat af aan do waarheid der R. K. Kerk of een afvallig priester of leek mis schien? Volstrekt niet, zo zijn juist een waarschuwing, een lichtbaak. Zoo zijn ook do coöpcratieën, zooals wjj ze toege past hebben een waCtrschuwing om daar uit to leeren. Doch vast staat, dat dit mo tief geen oorzaak mag zijn en ook rede- lijkerwijzo niet kan zijn, om zich van het veroenigingslevcn afzijdig to houden. Als een bewijs hoe do huidige mentali teit bij velen thans is, zie men eens den bijval, do medewerking, zoodra het er om gaat een neutrale vereeniging op to rich ten en of deze nu ziekenhuisfonds mag hoeten of Wilheimina-verceniging of ijs- club of wat ook, dan is er animo, doch begin cents aan een Roomsche vereeni ging. Dit is do toestand, zooals ik hem in onzo dorpen zie, aan het „waarom wij ons op dat punt moeten herzien" zullen wij een volgende maal meer uitvoerig onzo aaudacht wijden. Criticus. Illu DE OftjGEtflfllS. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Anderhalf uur antichambreeren. Geen plan voor Raadhuis. Ado niet aan den dijk. De raad dezer gemeente zou gisteravond to 7 uur een openbare zitting houden. Het word echter half negen, omreden do wijzo vaderen, zonder daarvan eenige kennisge ving te doen, eerst anderhalf uur in 't ge heim beraadslaagden. Allo leden waren aanwezig. Do voorzitter opende do vergadering en stelde aan dc orde herstemming over het voorstel tot het uitschrijven van een prijs vraag voor een raadhuis. De heer v. d. Geest vroeg het woord cn verzocht aan B. en W. namens do Katho lieke raadsfractie het voorstel in to trek ken, omdat men liet niet wcnschclijk acht te het voorstel met de helft plus cén van het aantal stemmen aan te nemen, hoewel do grond ervan met bijna algemeone stem men was aangekocht. Ook wil de Katho lieke fractie met deze houding het nut en do noodzakelijkheid van een nieuw raad huis niet wegcijferen en zou zij volkomen de verantwoordelijkheid bij aanneming van het voorstel durven dragen. Do heer Bisschop vroeg het woord om nog iets recht te zetten. Het gaat erom: is er werkelijk een nieuw raadhuis noodig? Als er geen noodzakelijkheid is. ruoet het geheel van het programma worden afge voerd. Sommigen willen met bouwen 'n paar jaren wachten, met do bedoeling dat. het plan cr meer „in" komt bij do bevolking. Maar, zei spr., wanneer de dingen steeds zoo scheef voorgesteld worden als tot nu toe het geval is, dan zijn wij over twee ja ren even ver. Hoewel deskundigen den bouw van een raadhuis geschat hebben op f 00.000, heb ben sommigen de vrijmoedigheid te zeg gen, dat het wel een ton of meer vM wor den. >Spr. hooft, daaromtrent enkele cijfers verzameld. Bij een eerste vergoeding van 5 pet. van f 60.000 komt janrliiks ten laste van de gemeente f3286 bii oen lee ning over vijftig jaren, f3160 bii o^n lee ning over zestig jaren enz. Spr. geeft deze erfers, omdat er r-o rnco geschermd wordt. Een bedrag van f POnrv— maakt voor den belastingdruk niets uit. Bo vendien worden in 1097 weer ve-S"MUrndo aflossincen gedaan, waardoor de hegroo- ting 1928 met een bedrag van f 3161.02 wordt verminderd. Daarbij komt dat ver koop van het, oude raadhuis nog wel f 20.000 zou opbrengen. Bij het voorstel der Kath. fractie heeft snr. zich neergelegd, maar hij acht dit niet do goedo richting. Weth. Bauer zeide, dat als hij op d© vorige vergadering tegenwoordig was ge weest, hij zaker zou hebben voorgrstemd. Dc fractie heeft thans in onderling over- log bcslotc-- to verzoeken het voorste te rug to nemen, omdat zij een besluit nis dit niet met de helft plus één stem wil doordrijven. Men gaan denken, dat do Katli. fractie cr alles wil dooringen. Maar nu met bijna algemeen© stemmen grond is aangekocht voor het raadhuis, begrijpt spr. sommige hoeren niet. Uit den opzet van den lieer Speelman zullen de punten 1 en 2 (badhuis en vaart) dit jaar zeker behandeld worden, zoodat spr. het alles zins gewettigd acht om thans te beginnen met raadhuisplannen voor 1928. Willen do hecrcn grond speculanten wor den? Het, land ligt daar cn kost rente. Spr. geeft de verzekering, dat wanneer in 1928 een voorstel tot stichting van een raadhuis aangenomen kan worden met do helft van het aantal stemmen plus één, hii cr voor zal ziin. De voorz. deelde daarop mede, dat B. en W. hun voorstel intrekken. Do gemeentebegrooting werd hierna z. h.st. aangenomen. Do voorz. brengt in herinnering hoe be sloten is in do kosten voor het recht ma ken der bochten in dc Teylingcrlann 1/3 bij te dragen. Nu echter de provincie ook daarvoor 50 pet. subsidie geeft, 81 ellen B. en W. voor dit bedrag tc verminderen tot 1/4. Goedgekeurd. Over twee adressen van voetbalclubs ontspon zich een uitvoerige woorden match. Van A.D.O. was een verzoek ingekomen „Sporthoff" te mogen huren voor een licel jaar van Zaterdag tot Zaterdag voor f500, met het recht van 50 pel. der entree-gel den. Dc schrijvers beweerden dat „Tciilin- gen" hen een beetje in den weg zit, daar deze het ook des Zutcrdngmiddags hebben willen ter bespeling van het terrein. Van „Tcijlingen" was een verzoekschrift ingekomen dc beschikking tc mogen uir- krijgen over „Sporthoff" op Vrijdag. Za terdag cn Zondagmiddag. Zij waven ech ter ook genegen met om den anderen Za terdagmiddag.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5