MIJNHAJÏDT.'S INGEZONDEN MEDEDEELING heel financieel er voor staan is eenmaal in den Raad besloten het aantal te verlcenen subsidies zoo laag mogelijk to houden en dan alleen te verleenen wan neer het werkelijk dringend noodig en hel' een gemeentebelang is. De heer Koot merkt op, dat in het adres staat aangege ven, dat ook zuigelingen onder de gemeen te Lcimuiden verpleegd zullen worden. De voorz. zegt dat zulks in het adres is aan gegeven, maar do verecniging zal toch wel buiten die subsidie kunnen. De Raad be sluit daarna zonder hoofdelijke stemming op het adres afwijzend to beschikken. Aan de orde komt: Vaststelling der vergoeding als bedoeld bij artikel 101 en der bijdrage, als bedoeld bij artikel 102 der Lager Onderwijswet, uit te keeren aan do Besturen der bijzondere lagere scholen over 1924, tevens afrekening over het drie jarig tijdvak 1922/1924. Dc voorz. stelt voor eerst de bijdrage over 1924 vast te stellen. Na voorlezing van een berekening wordt de vergoeding berekend naar de kosten van het openbaar onderwijs over 1924 door den Raad vastgesteld op f 16.33 per leerling. De vergoeding voor het R. K. 'Par. Kerkbestu - te Leimuiden over de ja ren 1922, 1923 en 1924 wordt daarna door den Raad vastgesteld op f6023.38 en voor de Vereeniging tot oprichting en instand houding van vrije scholen met den Bijbel alhier op f4203.40. De verleende voorschot ten over die jaren zal dan in mindering worden gebracht. Thans wordt overgegaan tob uitloting van twaalf aandeelen elk groot f 250 van do geldleening, groot f 62.250. Nadat elk der leden 2 nummers heeft getrokken blijkt dat uitgeloot zijn de aandeelen nummers 35, 46, 49, 01, 72, 86, 115, 136, 149, 224, 241 en 244. Aangezien niets meer aan de orde is gaat do voorz. tot de gebruikelijke rond vraag over. De heer Rietdijk wijst op het kleedje, dat gebruikt woi'dt bij heb begraven van kinderen. Hij zou gaarne zien dat een nieuw werd aangepchaft. De voorz. zegt, dat B. en W. hiertoe zeer zeker bereid zijn en zegt onderzoek toe. Do Burgemeester zegt, dat hij zoo juist ziet dat in dit jaar twaalf Raadsvergade ringen zijn gehouden en dit jaar wel do laatste vergadering zal zijn gehouden. De Raad kan met voldoening op zijn arbeid terugzien en spr. wenscht den Raadsleden alles goed toe en hoopt hun allen het vol gende jaar in gezondheid terug te zien. DE RIJNSTREEK HAZERSWUODE. GEMEENTERAAD. Oe laatste vergadering in de oude Raadzaal. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester, den heer J. v. d. Meulen. Deze opent de vergadering met gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Dp voorz. doet mededeeling vatf ingekomen stukken w.o.: Missive van den Minister van Financiën houdende kennisgeving dat aan de gemeente de rente van voor schot inzake bepaling in houw- en woning wet zal worden gerestitueerd. Mededee ling van den inspecteur der dir. belastin gen dat voor oninbare posten voor elke maand een bedrag van 320 zal worden afgetrokken in 1927. Adres van de heer J. Koetsier met verzoek om recht voor erfdienstbaarheid voor uitweg voor zijn eigndom op den Voorweg. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en over pad te verleenen, wat wordt goedgevon den De voorz. stelt opnieuw aan de orde: voorstel op Zondagen de tolboom open te zetten, over welk voorstel op de vorige vergadering de stemmen slaakten. Weer opnieuw een toelichting over deze zaak to geven acht do voorz. overbodig, daar uit de voorgelezen notulen duidelijk is geble ken. hoe de toen aanwezige leden tegen over deze zaak stonden. Het voorstel op nieuw in stemming gebracht, werd aange nomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Vervolgens komt aan de orde: Regeling belooning van den tolgaarder. B. en W. stellen voor het loon to bepalen op f 26. per week plus 5 pet. der bruto opbrengt van do tol waardoor naar berekening een weekloon verkregen wordt van f 34.65. Na breedvoerige bespreking, waaraan door verschillende leden wordt deelgeno men, blijkt dat het wenschelijk wordt ge acht dc tolgaarder boven het voorgestelde loon nog eenige tegemoetkoming te geven, de heer G. A. van Dam stelt voor hem gratis vuur en licht te verschaffen. Dit voorstel wordt door B. en W. overgeno men, waarop het voorstel van B. en W., aldus aangevuld, in stemming wordt ge bracht en aangenomen met 10 stemmen voor en 1 tegen, die van mevr. v. d. Meu len. Tot tolgaarder wordt met algemeene stemmen benoemd voor één jaar, de heer P. Plomp. Mevr. van der Meulen acht het zeer gewenscht, dat controle wordt ge houden op den tolgaarder, waarop do voorz. opmerkt, dat voortdurend controle wordt gehouden. Door de R.-K. school aan de Oost- buurt is een aanvrage gedaan van gelden voor de vernieuwing der toegangsbrug enz. lot do school waarvan de kosten be dragen 850, en ter voorziening in een bergplaats voor brandstoffen, waarvan de kosten bedragen 450, tezamen f 1300. Door do Chr. school aan den Rijndijk is een aanvrage gedaan om gelden voor de betegeling van de speelplaats, waarvan de kosten komen op 850. Door B. en iW. wordt voorgesteld aan beide verzoe ken te voldoen, waartoe wordt besloten. Do voorzitter deelt mede dat de leening, door de raad toegestaan, met 31 Dec. a.s. ten einde loopt. Aangezien van de 40.000 'die was toegestaan slechts 12.000 is op genomen, acht do voorz. noodig, ter voorziening in kasgeld, die datum met twee maanden te verlengen, waartoe wordt wordt besloten. Bij de rondvraag vestigt mevr. v. d. Meulen de aandacht van B. en W., ter bevordering van Zon- Sagrust en Zondagheiliging op het instel len van een tapverbod op Zondag. Dc voorzitter belooft deze zaak te zullen over wegen. Alvorens de vergadering te sluiten, memoreert de voorz. op deze laatste ver gadering in de raadzaal enkele feiten en gebeurtenissen uit het verleden. Spr. wijst daarbij op do wisseling van burgemeester, aan wie de leiding, en de vele leden van den raad die in deze zaal de belangen der gemeente hebben behartigd. Spr. bepaalt zich meer bijzonder tot do oudste wethou der, den heer D. de Bruyn, die Voor en- kelo dagen zijn 70sten verjaardag mocht vieren, en reeds 30 jaar lang lid van den raad. is geweest. Straks zullen we, aldus de voorz., een eigen gebouw hebben om te vergaderen, en daar ik reeds 10 jaar de leiding in uw midden had en wij door onderling vertrouwen aangenaam samen werkten, hoop ik dat ook dit in het nieu we raadhuis zal worden bestendigd. De voorzitter sluit daarop de vergadering. fjTB tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. KERKNIEUWS Het bezoek der Chineesche Bisschoppen aan ..ederland. Het definitief reisplan. De Chineesche Bisschoppen, die Neder land van 27 December tot 1 Januari e.k. zullen bezoeken, zijn: mgr. Philippus Jchao, Ap. Vic. van Sinhwafu, mgr. Mel- chior Souen C.M., ap. Prefect van Lihs- hien, mgr. Aloysius Tch'en O.F.M., Ap. Vic. van Fenyayng, mgr. Joseph Hu C.M., Ap. Vic. van Taichow, mgr. Odoricus Tcheng O.F.M. is door zijn gezondheids toestand gedwongen geworden in Ttalië achter te blijven, terwijl ook mgr. Simon Tsu S.J. waarschijnlijk verhinderd zal zijn aan het bezoek deel te nemen. De Doorluchtige Gasten willen door hun bezoek een bewijs van dankbaarhei'1 ge ven aan Nederland, voor hetgeen hier voor de missies in China gedaan wordt, en in het bijzonder zooals Z.Evc. de Apostolische Delegaat voor China mgr. Costantini het formuleerde voor de vele en goede missionarissen, welke Neder land naar China zendt. Maandag 27 December arriveeren de Chineesche Kerkvorsten te half 11 te Roo sendaal, reizen aanstonds door naar Utrecht en komen na een bezoek bij mgr. den Aartsbisschop, te 5.48 uur te Air er- dam W.P. Dien avond heeft in het Con certgebouw een grootsche huldiging plaats door de Katholieken van Amster dam, voorbereid door hot Amsterda-msehe Priester-comité in overleg met het Dioce sane Missie-comité van het Bisdom Haar lem. Dinsdag 28 December zullen H.H. D.D. H.H. in verschillende kerken van Amster dam de H. Mis opgedragen aan het voornemen een Pontificale H. Mis te cele- breeren kon vanwege het druk bezette reisplan geen uitvoering worden gegeven. Tegen den middag vertrekken zij naar Haarlem voor een bezoek aan mgr. Ca'l- lier, en 's avonds te 5 uur 25 min. zijn zij te Rotterdam, waar om 8 u. in de Boschies kerk door het China-comitó een grootsche ontvangst hun bereid wordt. Zij worden eerst nog oDtvangen in de St.. Laurentius- kerk en in de pastorie van den Z. E. De ken, Nieuwe Haven. Woensdag 29 December vervolgen zij hun reis te 10 uur 41 naar 's-Hertogen- bosch, waar zij te 12 uur 37 arriveeren. Be zoek bij mgr. Diepen en 's avonds ont vangst in het Concertgebouw, onder lei ding van een Comité uit het Diocesaan Be stuur van den Priester-Missiebond. Donderdag 30 December te 10 uur 5 vertrek naar Breda, aankomst te 11 uur 11 min. Na het bezoek aan mgr. Hopmans gaan de beide Lazaristen-bisschoppen mgr. Souen en Hou den dag doorbrengen te Wernhontshrug bij hun ordebroederszij vertrekken vandaar den volgenden morgen naar Parijs. De beide andere bisschoppen mgr. Tchao en mgr. Tch'en nemen Donder dagsavonds deel aan de feestelijke bijeen komst te hunner eer, georganiseerd door het plaatselijk Missie-comité in Brc'a, in samenwerking met het Diocesaan Missie comité. Vrijdag te 11 uur 48 gaan deze beide kerkvorsten naar Nijmegen aankomst te 1 uur 30 brengen daar een eenvoudi ge hulde aan de nagedachtenis van mgr. Hamer, den bissclioppelijken martelaar, die in China zijn leven gaf, bezoeken de relieken van den H. Petrus Canisius en zijn dan verder de gasten van de missio- neerende orden, aan wie China zooveel heeft te danken: mgr. Tchao in het Bis schop-Hamerhuis van de Scheutisten, mgr. Tch'en in dat van zijn ordebroeders, de Franciscanen. Zaterdag 1 Januari vertrekken zij te 1 uur 42 weer naar Antworpen. En na een laatste bedevaart naar Lourdes schepen zij zich dan 14 Januari te Marseille in voor China. Op him tocht door Italië, Frankrijk en België hebben do Chineesche kerkvors ten alom de hoogste geestdrift ontmeet; Nederland zal niet achterblijven, want ook wij begrijpen welk een blij verschiet deze eerste bisschopswijding voor de Kerk in China opent. „Msbd." RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Do boom der gerechtigheid stond giste ren in bloei met galanterie-artikelen en ondeugdelijke boter. De zieke jongeling. Het is nu eenmaal een feit, dat op een spoorkaartje slechts één mensch mag rei zen, vergezeld van een bepaald gewicht aan bagage, bestaande uit koffers en pak ken. Daaronder wordt echter niet gere kend zekere oprispingen, waarbij dc maag het voedsel uitwerpt, langs donzelf- den weg, waarlangs het erin is gekomen. Zekere Daniël O., colporteur te Leiden, had zulk een ongeluk gehad, toen juist in den trein zijn maag een obstinate bui kreeg. Zooals gezegd, was zijn spoorkaartje voor die substantie niet geldig en moest hij voor vervoer daarvan f 1.50 extra beta len. O. weigerde, waarschijnlijk daarbij uitgaande van de veronderstelling dat men het dan maar in beslag moest nemen. Had hij nu maar betaald, dan was hij er goed- kooper afgeweest dan nu, want de ambte naar eischte nu f 3 of 3 dagen. Daarvoor had hij in elk geval twee keer die grap kunnen uithalen. Het leven is geen lolletje. Ook niet voor den koopman en winke lier, die met allerlei nieuwe snufjes op wettelijk gebied rekening moet houden, welke hij in den goeden ouden tijd, toen de kop boter nog 8 stuivers kostte aan zijn laars kon lappen. Zoo zorgt voor ver schillende zaken op culinair gebied de Keuringsdienst. De dienaren van dit geëerde lichaam hadden twee Loidenaars op de bon geplakt, en wel I. T. en P. C. v. H. De eerste had in zijn winkel in een mar- garinepot boter in voorraad gehad, dat op alles geleek, maar niet op boter. De man beriep er zich tevergeefs op, dat hij eerst op een waarschuwing had gere kend. De ambtenaar eischte f 6 of 6 dg. De tweede was aan eenzelfde delict schuldig bevonden, maar beriep zich er op, dat hij de zaak pas had overgenomen en van boterfabricage evenveel verstand had als een beer van garnalen pellen. De ambtenaar schoot uit zijn slof en om te demonstreeren, dat dit argument geen steek hield, eischte hij f 15 of 10 dagen, waarna de kant on re'"ter aan v. H. den raad gaf, zich een boterwetje aan te schaf fen en dat eens te bestudeeren. Hij kon dus o.m. op zijn kaartje laten drukken: boterboer en student in de rech ten. Monte Carlo. Drie negocieerendo Amsterda m- sche kooplieden, afstammelingen van het aloude volk der JHen, hadden met den speurzin eigen aan hun ras, gezien dat er het meest te verdienen valt, daar waar feest wordt gevierd. En zoo waren zij op het historische feeqt van Leiden's ontzet naar de sleutelstad getogen, om daar met den handel, wat geld van eigenaar te doen veranderen. Hun wijze van handelen kon echte niet door de wettelijke beugel, daar het ver dacht veel op een,loterij geleek. W. F. die drie loten voor een duppie en als prijzen teddybeeren in onvolwassen en volwassen formaat beschikbaar stelde kreeg f 3 of 3 dg., nadat de gelukkige winnaar van zoo'n beer, C. Pet, als getuigewas ge hoord. J. G. had klokken en horloges verloot en kreeg eveneens f3 of 3 dg. Abraham P., een haardos torsend als 'n tweede helmbos wuivende Hector kwam er beter af. Hij noemde de dagvaarding een leugen, maar toen do kantonrechter dit woord rectificeerde in verfrissing, noemde hij het toch een origineele vergissing. Tegen den rechercheur van politie v. d. Veen, betoog de hij, dat hij niet aan de verloting had medegewerkt, hij had alleen de stop plaats ingenomen van zijn voortrappen, die de bank van Monte C$rlo als croupier had geleid. Hij was een simnele handelaar in goo chel- en schertsartikelen. Get. v. d. Veen zeide, dat hij wel do verloting had bevorderd, maar daar dit niet ten laste was gelegd, werd Abraham vrijgesproken. De veelgeplaagde landbouw 't Is toch al niét lollig als je vee aan mond- en klauwzeer liïdt, maar als je het dan nog niet in de gaten hebt en je wordt bovendien nog op <^en bon geslingerd, daii is het toch zeker heelemaal om tureluursch te worden. Zooiets was den gunstig bekend staanden landbouwer C. H. uit Leider dorp overkomen. Dr. Büchli had de ziekte geconstateerd. De zaak werd aangehouden om getuige Starreveld te hooren. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Het te Ginneken vermiste meisje. Haar toestand zorgwekkend. In verband met het in het Ulvenhout- sche bosch verdwaaldo meisje, dat daar acht dagen hulpeloos zou hebben gelegen, deelde de burgemeester van Ginneken, jhr. mr. Serraris, aan de corr. van do „Tel." nog mede, dat Zondagochtend voor acht dagen mevr. De Jong, bij wie het meisje inwoonde, bij hem was gekomen. Het meisje was om zeven uur naar de kerk gegaan en om tien uur nog niet te ruggekeerd. De burgemeester heeft daarop direct de politie gewaarschuwd. Daags daarna meende hij echter het meisje, wier signa lement hem gegeven was, weder op straat gezien te hebben. Ik dacht, zeide de bur gemeester, dat zij terecht was. Maar het is mogelijk, dat ik mij vergist heb. Daags daarna, Dinsdag, kwam mevrouw De Jong weer hij mij cn zeide, dat het meisje nog niet terecht was. Een le Bre da welbekend waarzegster had vol gens haar verzekerd, dat het meisje moest liggen hij de Mark tusschen Bouvi- ge en Ulvenhout. Ofschoon ik, zoo ver volgde de burgemeester, niet hecht aan waarzegster en helderzienden, gaf ik toch mijn veldwachters order om twee aan twee de geheele Mark van Bouvige tot de Schelebrug af te zoeken. Maar nergens was een spoor van Rosa te vinden. Intusschen zette de politie het onder zoek grondig voort. Donderdag werd het signalement van Rosa Buck opgezonden naar het politieb'ad. Maar alle onderzoek bleef zonder resultaat. Totdat Zondag zooals gemeld de boschwachter het meisje vond op een plek, niet ver van de boschwachterswo- ning verwijderd. Het was, zeide de bur gemeester, niet meer dan een menschelijk wrak cn nog op het oogenblik vreest men, in tegenstelling met de eerste gunstige be richten over haar toestand, dat één of zelfs twee beenen moeten worden afgezet. Maandag heeft de burgemeester Rosa aan een streng en langdurig verhoor on derworpen. Zij vertelde bij het plukken van een takje gevallen en bewusteloos ge worden te zijn. Als zij wfde gillen, be klemde haar de keel. Uit de verschrikke lijk verstijfde ledematen moet men, aldus de burgemeester, afleiden, dat, zoo het meisje daar nog een dag langer had ge legen, zij onherroepelijk dood zou zijn ge weest. Uit een trein gevallen. Het slachtoffer overleden. Gisterenmorgen 12 uur, viel een jonge man, zekere A. Heethuis, op het station te Hengelo (O.) uit een in beweging zijnde trein. H. bekwam een schedelbreuk en overleed enkele uren daarna. Déraillement. Dinsdagmiddag circa 4 uur is de tram Den BoschVughtHelmond, waaraan eenige wagens met goederen en vee gekop peld, gaande in do richting 's-Heitogen- bosch juist ter hoogte van Let Heeswijk- sche kasteel gederailleerd, meldt de ,,'s-H. Grt." Doordat de as van een der wacens brak, schoven een paar wegens in elkaar en kwamen dwars over den weg te staan, zoo dat deze geheel werd versperd. Dinsdagavond om circa half zeven was de trambaan weer vrijgemaakt en kon de gewone dienst worden hervat. Locomotief ontspoord. Op de lijn MechelenTerneuzen, tus schen Terneuzen en Sluiskil ontspoorde de locomotief van een trein, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Zijn Edelachtbare weer eens geverbaliseerd Voor bet café van het Rotterdamsche Raadslid Goremans, aan de Korte Panne- koekstraat, had zich Maandagmiddag een volksoploop verzameld. Toen nu een passeerende rijksveldwachter de verza melde menigte aanmaande om door te loopen en den doorgang niet langer te versperren, meende Z.Ed. Achtbare hier tegen te moeten protesteeren, waarhij hij, volgens liet Roti Nwsbl., uitgeroepen zou hebben: „Menschen, niet deenl Laat de politie maar razen! Staan blijven!" Hierin vond de rijksveldwachter aan leiding den vertegenwoordiger der Ra- paljaansche partij te verbaliseeren. Machinist verdronken. Een machinist van een motorschuit, die in de Schippersgracht te Amsterdam lag, zou gisterenavond aan boord gaan. Daar voor klom hij over de leuning, die langs den walkant is aangebracht en liet zich zakken. Hij is toen naast het schip ge sprongen en in het water terecht gekomen. Ofschoon dadelijk voorbijgangers toescho ten om hem te redden, duurde het toch nog eenigen tijd, eer men erin was geslaagd het lichaam van den ongeveer 55-jarigen man, bewoner van de Oostburger Voor straat, boven water te brengen. ïo,°'VQn van den Gen. Dienst, om de levensgeesten nog weer op te wekken hadden geen resul taat. Verdronken. Te Heerenveen is het driejarig doch tertje van den lieer M. Scholten verdron ken. Onvoorzichtig. Gisterenmorgen was de agent van poli tie J. T. B. in den post aan den Oudendijk te Rotterdam bezig met het schoonmaken van zijn revolver. Bij het afvegen is een lap vermoedelijk achter den trekker blij ven haken, waardoor een schot afging. De agent werd aan den linkervoet gewond. Hij werd in het ziekenhuis aan den Gool- singel verbonden. Door een dorschmachine gegrepen. Dinsdag kwam de vrouw van den land bouwer S., in de buurtschap Ratum bij Winterswijk in aanraking met de as eener in werking zijnde dorschmachine. Zij werd gegrepen. De kleeren werden haar van het lichaam gerukt. De vrouw werd met ge broken beenen opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is nu redelijk wel. De moord op v. d. Stijl fe 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is de verdachte in zake den moord op Van der Stijl te 's-Gra- venhage gisterenmorgen in vrijheid gesteld. De heer M., die tien dagen in voorarrest heeft gezeten, is vastbesloten alles in het werk te stellen om eerherstel te verkrijgen. Hij zal door'bemiddeling van zijn advo caat een verzoek tot rehabilitatie door de politie indienen; kan daarop niet worden ingegaan, dan zal hij de gemeente 's-Gra venhage aanspreken voor een schadever goeding van 1. De aanslag op de agenten te Deventer. Do politie to Deventer is de beide per sonen, vermoedelijk Duitschers, op het spoor, die de vorige week daar ter plaat se een aanslag pleegden op tweo politie agenten. Zooals men weet worden deze personen bovendien verdacht van inbra ken te Heino en Almelo en van bedrei ging van een veldwachter te Staphorst. In de buurt van Heino zijn Zondag twee lieden aangetroffen, die beantwoordden aan het signalement der gezochten. Dins dag is een groote politiemacht op de heen gebracht bestaande uit gemeentepolitie, Rijksveldwacht militaire politie en mare- VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE cbaussees, om de dichtbeboschte omge ving van Heilo en Raalte af te speuren; tot dit oogenblik echter nog zonder re sultaat. Een driftig werklooze. Gistermorgen halftwaalf heeft zich op het kantoor van het Burgerlijk Armbe stuur te Haarlem een incident afgespeeld. De werklooze van L. die in een noodwo ning aan den Oude Weg woont, is door een ïoketraam van het kantoor gespron gen en heeft in het kantoor een grooten chaos veroorzaakt. Toen hij zich n.l. gistermorgen om steun vervoegde aan het kantoor aan het Sophiaplein, werd hem door den betrok ken ambtenaar medegedeeld, dat deze hom den steun naet kon uitkeeren, daar hij hiervoor nog geen machtiging had ont vangen. Van L. ontvangt n.l. 12 steun per week, maar zou, daar hij zijn vrouw den toegang tot de woning heeft ontzegd, niets meer ontvangen. Hij heeft zich daarop naar het kantoor in het Proveniershuis begeven, en ge vraagd den armen opzichter te mogen spreken. Deze deelde hem mede, hoe de zaak stond. Daarop heeft Van L. zich zoo kwaad gemaakt, dat hij plotseling door het Ïoketraam is gesprongen, een stoel heeft gegrepen en zich als een wildeman aanstelde. Hij sloeg met den stoel om zich heen, en vernielde ettelijke ruiten. Ook de schrijftafel van den armenopzichter moest het ontgelden alsmede de lesse naars der klerken, waarvan hij de inktko kers dermate met den stoel trof, dat de inkt den aanwezigen klerken om de ooren spatte. Men heeft ten slotte de woesteling kun nen overmeesteren, waarna een toegescho ten politie-agent hem de boeien omdeed. Van L. is vervolgens in verzekerde be waring gesteld. Oplichters. In het begin van November jl. vervoeg den zich twee onbekende personen met een auto aan "de woning van een ingezetene te Oosterbeek. Zij boden voor geringen prijs linnengoed te koon aan, waarvan zij mon sters hij zich hadden. Nadat zij daarvan een bestelling hadden opgenomen, boden zij 12 lapnen stof te koop aan vopv 590, verklarende, dat de lappen stof afkomstig waren van een Duitsche fabriek en bostemcl waren geweest voor aen Noderiandsehe firma, die niet in staat was te betalen Zij gaven voor de lappen stof niet aan een handelaar te mogen, verkoopen, ,prnc!a,i zij niet in een handelsregister, waren inge schreven en zü daarom een tussehenper- soon noodig hadden. Zij zouden den vol genden dag dan ook met een handelaar te rugkomen, die de lappen stof zou overne men. Door allerlei praatjes en valsche voorwendsels wisten zij bedoelden persoon tot afgifte van 500 te bewegen en lieten daarvoor de lappen stof achter Het bestelde linnengoed werd echter niet afgeleverd, terwijl de personen rW werden fern Toezien. Rii onde^joek i: rrPV.i-r.i-, rVt de lappen stof nauwelijks een waarde bob ben van 100. Het signalement van bedoelde personen is als volgt: le. lichaamlengte iets minder dan mid delmatig, gezet, donkerblond haar, glad "esc,horen hol gelaat: hij droeg een zwarten bolhoed, grijze overjas, lichte slobkousen; snrak vloeiend Duitscb en versfond geen Höllandsch, althans zoo hield hij zich 2e. even groot als de eerste, zwaar krul lend rood haar met scheiding in het mid den, opvallend ronde gelaatskleur: droeg een slappen deukhoed, lichtgrijs costuum* afgedragen zwart lakensche overjas, lage bruine schoenen, sprak Höllandsch cn vloeiend Maleisch. Het nummer en het merk van de auld is miet hekend, doch het was een oude 4- persoons wagen. De burgemeester van Renkum. te Oos terheek, verzoekt, namens den officier van justitie de opsporing, aanhouding en voor geleiding van bedoelde onbekende perso nen. Flink toegetakeld. In een minder goed bekend staand complex woningen nabij Sluis 7 van do Zuid Willemsvaart onder de gemeente Aar-' le-Kixtel, heeft Zondag een ernstige vechtpartij plaats gehad. Van K., dio daar nog niet lang geleden zijn tenten had opgeslagen, werd door een man cn vrouw (broer en zuster) aangevallen en verschrikkelijk toegetakeld. Met een nies of ander scherp voorwerp werd don man een zevental sneden over het gelaat toe gebracht, terwijl hij tevens een gebroken' arm pliep. Ook zijn andere arm was ern stig gekwetst. Maandagochtend om 5 uur werd hij naar het St. Antoniusgaslhuis te Helmond overgebracht. Do politie hoeft liet duistere zaakje in onderzoek. Met de erfenis er van door. Terwijlde bioscoopondernemer S. le Doesburg in het Verenigingsgebouw oen voorstelling gaf, bemerkte zijn vrouw, dio even naar de kinderen ging kijken, dat er in hun woonschip was ingebroken. Vermist wordt een kistje waarin pl m. 1500, zijnde een pas ontvangen erfenis. De politie, die dadelijk een onderzoek instelde, wist spoedig daarop den dader, een vroegeren bediende van S., te arres teeren. Het geheele bedrag, op 10 gulden na, was nog in zijn bezit. De malversaties te Dcdewaard. In zake de lo Dode waard gepleegde mal versaties, waarvoor de lieer H. K kas-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4