TESiTmEDEEiiii" Autobusconcurrentie. Voor het kantongerecht te Utrecht heeft terecht gestaan de autobusbestuurder J. J. der Brockwaybus Maatschappij. De beer W., dir. van het Biltscbe Autobus- bedrijf, had legen J. J. een klacht inge diend ter zake dat deze te vroeg uit Zeist vertrokken zou zijn, waardoor aan zijn bedrijf concurrrentie werd aangedaan. W verklaarde dat zijn bedrijf steeds nadeel ondervindt door bet stelselmatig te vroeg ve>trekken der Brockwaybussen. Dit ge- beu .-t met opzet zeide getuige, om diens bedrijf dwars te zitten. De ambtenaar van het openbaar mini sterie eischt S 25 boeten subsidiair 25 da gen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Oneerlijke brievenbesteller. Voor do rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan de 45-jarige brievenbestel ler W. B., uit Groede, die bekend heeft, dat hij in December 1925, dienstdoende als kantoorbediende, ƒ300 heeft verduis terd, welke ge'den hem ter hand waren gesteld om op de rekening van een Haag- sche firma bij te boeken en ook later als brievenbesteller brieven heeft openge maakt en van den inhoud kennis heeft ge nomen. De officier van justitie vroeg veroor deeling tot 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Adriaanse, uit Middelburg drong op een voorwaardelijke veroordeeling aan, waarvan de officier echter niet wilde weten. Van m'n Boekentafel Het Zonneboek. Verschenen is het Zonneboek voor het jaar 1927, uitgave van de vereeniging Her wonnen Levenskracht. Dit boek is geen kalender of almanak, doch geeft toch in een jaarkrans „enkele van die schoone vierdagen, die ons leven zoo rijk maken, omdat ze ons de zon van Gods liefde doen z i." Deze jaarkrans is verlucht met een aantal foto's, weergeven de schilderijen en beeldhouwwerken van kunstenaars. De zeereerw. pater Jos. M. van Wely geeft een schets over Sint Do- minicus; de Zeereerw. Pater Rogatianus Rouwendaal een over Sint Franciscus en de natuur, terwijl Albert Kuyle een war me beschrijving geeft over de etad van Sint Frans. Do ziekenverpleging is in dit boek in een vijftal artikelen beschreven: Ziekenverpleging in het huisgezin, door Dr. Bronkliorst; Het apostolaat der zieken, door Pastoor Willenborg; In de ziekenkamer, door P. J. 8. Serra- rens; De zieke en het eten, door Let van Wal den en Praatjes bij zieken, door J. Th. v. d. Laan. In deze, eveneens geillustreerde artikel tjes wordt menige nuttig wenk met be trekking tot behandeling en verzorging van zieken gegeven. Een interessant artike' „De 'varende we- relddeelen" van den heer W. G. Blaauw, maakt een uitstapje op aardrijkskundig gebied. Mevr. Albertine Stecnhoff-Smulders geeft een aardig dierenverhaal onder den titel: De „oude heer" van Sand Key. Met deze opsomming is de inhoud nog laug niet uitgeput. „Kinderen in de zon" van Albert Kuyle. „Het voortuintjo" van Louis Kuitenbrouwer, zorgen voor het ontspannende in de lectuur. TIJDSCHRIFTEN. De St. Nicolaas-klomp. Dit is de titel van een nieuw maand schrift, waarvan op Sinterklaas het eer ste nummer is verschenen. Dit maand schrift is gewijd aan de vereering van St. Nicolaas en de opbrengst moet strekken tot steun van de H. Nicolaasparochie te Utrecht. (Redactie en administratie P. Koelman, R. K. Pastorie Montfoort (Utr.) Giro 7093G). Aan de „inleiding" ontleenen wij het volgende: „Er moet in de armste stadswijk van Utrecht een nieuwe kerk komen en onder- getcekendc, (de weleerw. hear Koelman) tot nu toe kapelaan te Montfoort, mag er voor zorgen. „Hier is missiewerk te verrichten, niet in onbeschaafde Btreken, maar midden in do beschaafde wereld. „En missiewerk kost geld. „Wie zal dat betalen? „Ik hoop: de lezers en lezeressen van dit nieuwe maandschrift, uitgegeven met bet doel de nieuwe parochie, finantieel mogelijk te maken. Het wordt de „SL-Ni- colaas-parochie". En de groote deugd van dezen heilige was weldoen en door Zijn weldaden de menschen behouden voor het H. Geloof" Het artikel sluit met een opwekking, zich op het tijdschrift te abonneoren,tot steun der nieuwe parochie. En, waar het abonnementsgeld zeer miniem is en het tijdschriftje met zorg is samengesteld, daar zal die steun ongetwijfeld van vclo zijden worden geschonken. Letteren en Kunst St.-Franciscus' openluchtspel te Wijchen? Naar de „Geld." verneemt, hebben de paters Franciscanen uit Wijchen het plan opgevat om een Franciscus-openluchtspel to doen opvoeren. In den komenden zomer natuurlijk; op een terrein in de omgeving van Wijchen. Pater Justinus Janssen O.F.M., thans te Venlo, heeft een uitnoodiging gekregen dit St.-Eranciscus-spel te schrijven. KERKNIEUWS Z. D .H. do Bisschop van Haarlem zal Dinsdag geen audiëntie verleenen. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Een passagiersboot vergaan. 49 opvareden verdronken. Gedurende een hevigen storm op do Zwarte Zee waarbij talrijke kleinere schepen zijn omgeslagen is de passagiers boot „Kaukasus" vergaan. Van de 60 passagiers zijn er verdronken. HET BOOT-ONGEVAL OP DE HUDSON. Vermoedelijk 51 slachtoffers. Bij het ongeval op de Hudsonrivier, waar, zooals wij berichtten, een boot met arbeiders is omgeslagen, zijn waarschijn lijk 51 menschen om het leven gekomen. Slechts 25 konden gered worden. Gasontploffing ie Sofia. Het.spoorwegstation ernstig beschadigd. Het gebouw van het hoofdstation te Sófia is zwaar beschadigd door een gas ontploffing. De stationschef, de adjunct chef en verscheidene employé's zijn zwaar gewond. Do schade is vrij aanzienlijk. Men weet niet, of men hier met een aan slag dan wel met een ongeval te doen hoeft Een cokesoven ingestort. Een bij een staalfabriek te Nancy be- hoorende cokesoven stortte in. Er waren vier dooden, 9 gewonden terwijl er 3 men schen nog vermist worden. De materieele schade bedraagt 300.000 francs. Auto-dief te Antwerpen ontmaskerd. Sinds geruimen tijd werden in Noord- Frankrijk voortdurend auto's gestolen pon der dat de Fransche politie er in slaagde de band op de dieven te leggen. Vermoe dens rezen evenwel tegen zekeren Delroy, die te Orrois nabij de grens, in een mooie villa woonde. Delroy begaf zich dikwijls naar Oudenaarde, in België, waar hij een kantoor bezat. In overeenstemming met bet Belgisch gerecht werd in dit kantoor een huiszoe king gehouden, die als gevolg had, dat bet onderzoek te Antwerpen werd voortgezet. Het heeft thans te Antwerpen goede re sultaten gehad. Bij zekeren Van Dijck in de Reservoirstraat werden vier Gitroëns gevonden, die van diefstal afkomstig waren en waarvan er twee moesten worden gele verd aan Nederlanders on de andere aan Antwerpenaren. Voorts bleek, dat Van Dijck nog een anderen auto in bewaring had gegeven in een garage waar de wagen Inderdaad werd gevonden. Het gerecht zet het onderzoek voort. Het vraagstuk der overwegen in Duitschland. Volgens de Technische Rundschau zal waarschijnlijk binnenkort in Duitscldand een nieuw systeem waarschuwingsbord hij onbewaakte overwegen worden inge voerd. Het is een product van de Eisen- babnsignalwer-A.-G. en bestaat uit een langen mast van T-ijzer, aan den top waarvan een grooto gelijkzijdige driehoek bevestigd is. Op dien driehoek is een rood signaallicht aangebracht, dat gloeien gaat, zoodra een trein in aantocht is. Onder de zen driehoek bevindt zich een bel. die on datzelfde oogenblik begint te luiden en daarmede niet ophoudt tot de trein geheel voorbij is. Onder deze bel ten slotte, dat is onge veer op bet midden vau den mast, bevindt zich een groot bord met de gewone waar schuwingen. 200 M. voor dit hoofdsignaal komt dan nog een klpin signaal, dat een groen licht beeft. Indien deze inrichtin gen gebruikt worden, meent de Technische Rundschau, zal het snelverkeer een erooter veiligheid bezitten dan met de slagboomen die dikwiils zelfs een gevaar bleken voor het verkeer. Zooals men weet durven de Nederland- sche Spoorwegen de automatische waar schuwingsborden bij onbewaakte overwe gen niet aan, omdat zij wel eens zouden kunnen weigeren. In Duitschland koestert men die vrees blijkbaar niet. Nederlanasch Oost-lndië HET COMMUNISTISCH COMPLOT OP JAVA. De leiders voor den rechter. Aneta seint ons d.d. 23 dezer uit Ba tavia: De Landraad ving do behandeling aan van de zaak tegen do vijf leiders der bende, die bestemd was op 12 November een aanval te doen op de bestuursgebou wen te Meestor-Gornelis en die den po- litie-agenit Karet vermoord beeft. Er be stond zeer groote belangstelling van alle landaarden. De aanval ging niet door, omdat de maan opkwam. De beklaagden bekennen de eerste ten las tel egging: den opstand, maar ontken nen den moord. De getuigenverklaringen van leden der bende zijn zeer bezwarend. Hieruit blijkt dat velen meetrokken zonder te weten, wal het doel van den opstand was. Zij zagen den agent afslachten. Beklaagde Soekrawinata, de leider der bende, beweert, dat bij feitelijk de aan stoker is van den opstand op "West-Java, Hij erkent, dat de communisten en natio nalisten samengaan tot omverwerping van het gezag, waarna de grondslag voor een communistische regeering zou worden vastgesteld. De uitspraak is op morgen bepaald. Een patrouille arresteerde Hadji Ka- san, den hoofdleider van de onlusten in het Laboansc-he, op wiens arrestatie do politie gesteld was. UIT DE RADIO-WERELD. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Zaterdag 25 Dec. Hilversum 1050 M. 8.30 Geref. morgenwijding. 10.30 Vrijz. Prot. uitzending. 2.30 Middagconcert door het versterkt H. D. O.-orkest en het Gooische orkest o. 1. v. Willem van Warmelo. Soliste: Mej. A. M. Dudok van Heel, sopraan. Mej. Riek Broekman, alt. De heer Rykx, bas. Voor de pauze: Serenade op. 48, Tschaikowsky. Na de pauze: Gewijdo muziek. Werken van Bach. 4.30 Kerstconcert door het H. D. 0.- meisjes- en kinderkoor, o.l.v. Willem v. Warmelo, o.a. Kerstcantate van Ctah. van Rennes. 5.30 Christel. Radiover. 8.10 Kerstprogramma. Willem Hespe's a cappellakoor en -kinderkoor. Mej. Rie Hespe, pianobegel. Mej. Janni van Oogen, declamatie. Chr. de Vos, tenor. Het ver sterkte H.D.O.-orkcst, o.l.v. Nico Treep. Louis Schmidt, orgelbegeleiding. Daventry, 1600 M. 10.5111.50 Koorzang en rede van den Deken van York. 3.20 Dienst in de Canterbury Cathe- draal. 4.35 Proza--voorlezing dcor G. Gros- smith. 4.50 Dansmuziek door de R. A. G.- band. 5.35 Kiuderuurtjc. 6.20 Kerstspelen 7.20 Weerber., nieuws. 7 35 Sonate in A-mol, Bach. W. Prim rose, viool. 7 50 Kerstconcert W. Ajello, sopraan. R. Henderson, bariton. E. Isaac, piano. Mannenkoor, Orkest. 10.20 Weerber., nieuws. 10.35 Will Hay, humorist. 10.5012.20 Dansmuziek van bet Sa- voyhotel. „Radio Pari s", 1750 M. 1052.10 Concert door het orkest Lo- catelü. 5.055.55 Concert door de Radio-Jazz- Symphonic. 8.50—10.50 Concert. Versterkt orkest en vocale in strumentale solisten. Kerst liederen e.a. Königswustcrhausen, 1300 M. e n 8.20 Morgenconcert. Gemengd en kin derkoor. 10.5012.10 Blaasmuziek. 3.506.20 Concert. Steinerkapel. 7.50 Ouverturen, entr. actes en dansen. 9:5011.50 Dansmuziek. Brussel 2655, Amweroen 5085 M 5.206.20f Orkestconcert. ,Mmc. Vallia- ni, zang. 8.50 Galaconcert. Orkest en vocale so listen. 9.50 Lezing. 10.1010.50 Vervolg van het concert. Hamburg, 394.7 M. 8.3510.15 Kerstconcert. Orkest en koorzang. 11.2012.15 Kerstconcert. Kamer-or kest pn vocaalkwartet. 12.351.50 Orkestconcert. 3 50 Kerstconcert (viool en sopraan). 4.50 Dansmuziek. .5.50 Strijkmuziek. 7-2011.15 Vroolijk concert. „Dio Nurnberger Puppe", kom. opera. M n s t e r, 303 M. 5.105.20 v.m. Klokkengelui. Hoofd kerk Barmen. 5.206 20 v.m. Kerstdienst. 8.209.20 Vroolijk concert. 10.5011.20 Kerstliederen door so praan. 11 2012.20 Strijkmuziek. 3 204.50 Kerst-orkestconcert. Ö209.20 „Lohengrin", roman, opera in 3 acten van Wagner. Programma's voor Zondag 26 Dec. Hilversum, 1050 M. 8.30 V. P. R. O. morgenwijding in bet Gebouw v. d. N. P. B. te Hi'versum. 10.1512.Dienst in de St.-Dominicus kerk te Amsterdam. Bij bet begin der H. Mis: Ps. 118 (Statcnb. 119). Na bet Cre do: Handelingen cap. 6 en 7. Na het Agnus Dei: Handelingen cap. 7. De vaste gezangen worden uitgevoerd door het gem. koor van de St.-Ignatiuskerk te Amster dam, o.l.v. den beer Joh. Nelissen. Do Missa Secunda Ponlificalis 4 gem. stem men van Lorenzo. Perosi. Job. A. Hnider, orgel. Voor de H. Mis: Orgelconcert in C- mineur van Handel. Na de H. Mis: Het 5 st. „Hodie", H. Cuypers (koor en orgel). Finale van E. Bossi. Predikalio door Pa ter H. v. Ruth. S.J., Pastoor der St.-Igna tiuskerk, over: De heerschappij rust op Ziju schouders. ïsrias 9 6 2.30 Concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Frans v. Diepeu- beek in Artis te Amsterdam. 6.30 Kerkdienst in de Geref. Kerk te Uithoorn. 8.Persberichten en 6port-uitslagen. 8.10 „Martha", of „De markt te Rich mond", Rom. kom. opera in 4 bedrijven. Muziek van Flotow. Alg. leiding, Chris de Vos. Lady Harriet Durham, Lotte Mus keus Sleurs. Nancy, baar vertrouwelijke, Gust. Scbeepmakker. Lyonel, Ju]es Moes. Plumkct, Ed. v. d. Ploeg. Lord Tristan, Slinkert. Een rechter, Kapper, Plaats van hand. deels op bet kasteel van de Lady, deels te Richmond en in den om trek. Het versterkte H.D.O.-orkest, o.l.v". J. J. v. Amerom. Daventry, 1600 M. 3.50 Kerstmis-Oratorium van Bach. Symphonie-orkest en solisten. 5.506.10 Voorlezing van een kerst vertelling van Dickens door R. Loraine. 8.05 Orgelconcert van de Norwich Ka thedraal. 8.20 Kerkdienst in de Norwich Kathe draal 9.20 Weerber., nieuws. Causerie: The National Society of Day Nurseries. 9.3511.05 Concert door het Sandler- orkest van het Grand Hotel Eastbourne. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. I.052.10 Concert. Orkest en Mme. Morin, zang. 5.055.55 Concert door de Jazz Sym phonic. 8.5010.20 Concert. Orkest en vocale solisten. Königswusterbausen. 1900 M. en Berlijn 484 en 566 M. 8.20 Concert. Ludwigskerkkoor en so listen. 10.5012.10 Concert. Blaasorkest „Jander". 12.301.50 Werken van Kasack. 3.506.20 Lunapark-orkest. 7.50 Bonte-avond. Trio (piano, viool, cello) en solisten (sopraan, tenor, bas). 9.5011.50 Dansmuziek door de Kerm- bachkapel. Hamburg, 394.7 M. 8.359.35 Concert. Orkest. Lisa Schwarz en Clara Bosz, zang. 3 505.35 „Peterchens Mondfahrt", sprookje. 7.2011.15 „De Graaf van Luxem burg", opecette. Munster 241.9 M. 8.209.20 Religieus morgenconcert. 10.2011.20 Declamaties en Religieuse gedichten. II.2012.20 Concert. Strijkkwartet. 4.205.20 Vocaalconcert. 5.206.20 Kerst-declamaties. 6.357.20 Mandolineconcert. 7.207.50 Kerstliederen voor sopraan. 7.5010.20 „Die Geburt Christi". Koor en orkest. Brussel 508 M. 8.5010.50 Concert en Mile. Borodine, zang. Om 9.50 onderbroken door een le zing, over: La diction, element d'educa- tion. Programma's voor Maandag 27 Dec. Hi' v e r s u m, 1050 M. 12.— Politieber. 3.304.Dameshalfuurtje door Mevr. Bhémonda. 5.6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.156.45 Voordracht (declamatie) door den heer Carl Veerhoff, over het toóneelstuk: „De Krijtkring". 6.457.15 Tuinbouwpraatje. 7.157.45 Engelsche les voor begin ners. 7 45 Politieber. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Soliste: Mevr. Henr. Sala, sopraan. 10.Persber. 10.15 Uitzending van de illusir. muziek bij de film „De Opschepper", uit de Cine ma RoyaL Orkest o.l.v. Hugo de Groot. Daventry 1600 M 11.20 Concert door het Bowman's trio en soMsten (sopraan, bariton, viool). I.202.20 Orgelconcert van de St.-Mi- chaelskerk. 3.20 Concert door de Lutonband. 4.20 Causerie: Letters of a public schoolboy emigrant. 4 35 Vervolg van bet concert. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Concert v. h. Rialto-theater. 7.20 Weerber., nieuws. Lezing: Sir Sa muel Hoare's flight to India. 7.50 „Cinderella", pantomine van Long- staffe. 9.20 Concert. M. Mcvada, sopraan. So lomon, piano. 10.05 Voorlezing: The taking of Basil Chard. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35. Kamermuziek. Trio (piano, viool, cello). T. Goodey. tenor. II.30—12.20 Dansmuziek v. k. New- Princess Restaurant. R a d i o-P a r i s 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Gayina. M'le. Demontky, zang. 5.055,55 Concert. Gedjichtenvoorle- zing en zang. 9.0510.50 Concert. Orkest en Mile. Nicolesco, Mile. Vidal en Hr. Monteaux, zang. Königswusterbausen 1300 M. en Berlijn 4 84 en 5 6 6 M. I.502.20 en 3.207.50 Leringen en lessen. 8.20 Concert door bet ^aasorkest. 9.5011.50 Dansmuziek door bet orkest Ette. Hamburg 394,7 M. II.501.20 Orkestconcert. 1.252.05 Kamermuziek. 4.205.15 Concert. Zang, Balalaika en pianobegel. 5.205.50 Concert door de Hong, ka pel Sandor. 7.259.20 Liederen en aria's door S. Kalter en F. Hell, Achilles, sopranen. M ii n s t c r 303 M. 10.5011.50 Orkestconcert. 12.502 05 Vo'ks-orkestconcert. 4 355.20 „Der Opereltenstar", klucht. 5.306.20 Beethoven, Brabms-liederen. 7.509.20 „Ritter Soundso", klucht operette in 1 acte met muziek en zang. Brussel 508,5 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.2510.50 Gala-avond, gewijd a. d Belgiscbep. schrijver Eugène Demolder. Voorlezing van zijn werken en orkestmu ziek. WISSELSTROOMVOEDING VAN RADIO-LAMPEN. Al sinds jaren is de „hobby" van dc meeste amateurs algeheele wisselstroom voeding van bet ontvangtoestel, en vooral in bet afgeloopen zijn cp dit gebied belangrijke vorderingen gemaakt. Ook de radio-industrie beeft hierbij krachtdadig geholpen en voor zoover bet de anode spanning betrefi- is het probleem bevre digend opgelost. De net-wisselspanning wordt na getransformeerd te zijn gelijkge richt en daarna „vlak gemaakt". Wat het plaatspanning-apparaat verlaat is nagenoeg geliikstroom. Meer dan de anodebatterij vereisclit de gloeidraadvoeding voortdurend toezicht en onderhoud. Ook de accu moet dus ver dwijnen, zoodat het stopcontact 't ge- heele toestel van stroom voorziet. Met gloeidraadvoeding zijn meer moei lijkheden te overwinnen. Een 4-lamps toe stel b.v. gebruikt minstens een V2 Ampè re gloeistroom, terwijl de totaal anode- stroom slechts pl.m. 20 m.A. bedraagt. Voorafgaande gelijkrichting bij zulke lage spanning en groot stroomverbruik is nog al bezwaarlijk. Men gebruikt daarom een transformator, die de netspanning om laag transformeert tot de gewensehte spanning, en voedt do gloeidraden met wisselstroom. Het gevolg is dat een brom- toon in telefoon of luidspreker hoorbaar wordt, die de ontvangen signalen over stemt. Dit wordt vei-oorzaakt door den wisselstroom die 50 keer per seconde van richting verwisselt. De ontvangscha keling moet daarom ge wijzigd worden. De onderkant van do af- stemspoel, die anders aan de minpool van den accu komt, is nu aan een zijde van den transformator bevestigd, waar het po tentiaal 50 keer per seconde wisselt. Als deze verbinding nu precies in het midden van de secundaire transformatorwikke ling wordt gemaakt, waar het potentiaal steeds 't zelfde is, is de bromtoon direct veel minder. Het juiste electrische mid den is lastig te bepalen, waarom mpn ge woonlijk parellel op de transformator-se cundaire 'n potentiemeter (variabele weer- Btand van booge waai'de) zet en experi menteel het midden opzoekt. De stroom, w^'-p, door den gloeidrend gaat, is niet constant doch heeft ieder oogenblik een andere waarde. De ano 'e- strocm hangt af van de temperatuur van den gloeidraad, dus indien deze schom melt, zal de anodestroom dit ook doen en staan we weer voor het feit, dat in den luidspreker een krachtigen bromtoon wordt opgewekt. Hoe men de schakeling ook maakt, steeds ontmoet men bet be zwaar van de stroomsehommelingen bij wisselstroom voeding. De normale radio- lamn is niet gemaakt om met wisselstroom gevoed te worden, en er dus ook niet voor geschikt. We hebben een lamo noodig, waarvan de gloeidraad ongevoelig is voor deze stroom varia ties, d.w.z. bij moet op constante temperatuur bliiven, ziïn warm te niet direct afgeven. Een dunne gloei draad verliest ziin warmte sneller dan een dikke; de gloeidraad moet dus dik zijn. Om van een dikken gloeidraad de ver- eischte electronen-emissie te verkrijgen is een grootcre stroom noodig. Het zal ook duidelijk zijn dat, als de emissie en de toegevoerde stroom constant moet blijven, boe korter de gloeidraad is, hoe dikker bij gemaakt kan worden, en hoe beter hij ge- sohikt zal zijn om met wisselstroom ge voed te worden. Ten slotte moet bet co efficient van warmte-geleidingsvpT-mon-on van den gloeidraad zoo laag mogelnk ziin, zoodat de eenmaal verkregen warmte uiefc spoedig afgegeven wordt. Dit, alles tezamen gevat komt men theo retisch tot een lamp met een korten dik ken tborium-gloeidraad. Deze gebruikt een grooten stroom bij lage spanning. Tri do practük bliikt dan ook dat juist rWe lampen zieh het beste leenen voor wissel- si roomvoeding. r>e deteetorlamp laat zich minder eoed met wisselstroom voeden, doch liet L. F. gedeelte onde-vindt geen bezwaren, voor al bij gebruik van speciale wisselstromi- lampen zooals die thans in den handel zijn. De potentiometer wordt niet over de transformator-secundaire, doch over de gloeidrsadverbindineen geschakeld, zoo dat bij bet verschuiven van den gloei draad weerstand geen verandering aan do midden-aftakking noodig is. Het zal blij. ken dat de negatieve roosterspanuing veel invloed beeft op den bromtoon. Men moet echter niet meer neg. geven dan volgens de lamnkarakteristiek noodig is. Wordt de deteetorlamp ook van het wisselstroomnet gevoed, dan verdient, het aanbeveling de roosterlelrweerstand op den roost ercondensator te schakelen. Voor den experimenteerenden amateur ligt hier nog een prachtig terrein braak. Zij kunnen medehelpen het probleem van de wisselstroom voeding geheel op te los sen. Draadlooze foto-communicatie. Tusscben Berlijn, Stockholm en Londen. De „Aktiebolaget Tradlos Telegrafi" te Stockho'm, heeft in samenwerking met Telefunken te Berlijn aan de Zweedsche en Duitsche regeeringen toestemming ver zocht, om een geregelden draadloozen foto dienst tusscben beide landen tot stand te brengen. In dezen foto-dienst zal getracht worden ook Engeland te betrekken. Er hebben reeds te Londen besprekingen plaats gevonden, die daarop uitzicht openen. Over de technische uitvoering van het p'an is men reeds tot klaarheid gekomen. Het zijn uitsluitend problemen van be- drijfsorganisatorischen aard, die nog op oplossing wachten. VOOR ALLEN, die belang hebben bij RADBO-ARTBKELEft is een betrouwbaar en ruim gesorteerd adres van HET GROOTSTE BELANG. Wendt U dus tot: II. V. I.E.fM.C.O. v.h. G E E R A E R T S-R E U T E R MARE 70 - LEIDEN - TEL. 1118

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 12