„Be leiilsclie Couranl' Tweede Blad. INGEZONDEN MEOEDEELING_ Schrale Huid Het Geheim van Florise. Maandag 20 December 1926 TEN AFSCHEID. Cherbourg, 1G-12-192G. Aan mijne lieve broeder en zusters, mijne dierbare familie en vrienden, mijne edelmoedige weldoeners, de genereuze ouders der acht jongens, die als toe komstig priester-missionaris met me medcreizen, mijn hartelijk vaarwel, nu ik ten derde male reeds mij begeef naar onze Braziliaansche missie. De gevoelens, die me dit koer \yel geheel bijzonder ovcrhcerschen, zijn gevoelens van liefde, bewondering en dankbaarheid. Mijne liefde aan mijne familie; mijne be wond o- d e r i n g voor de achtenswaardige ouders en familie der jongens, die me vergezellen, en die het bewijs gaven door van hun jeugdige zonen afstand te doen de missie te willen helpen en steunen, niet slechts door hun gaven en gebed, als wel door het ten offer brengen van eigen vleesch en bloed; mijne dank baarheid aan de overgroote schare van Hollandsche missie-weldoeners, die het heengaan van den missionaris ver lichten door hun gebed en goede gaven, die het schitterend schouwspel geven van waarachtig wedijveren in het weldoen van den onbekenden evenmensch; die blijde harten maken daar waar gebrek en ar moe heerscht; die bidden, opdat Gods gena ook den ongeloovige treffe en Zijne Goddelijke liefde den onverschillige ver- warme en bestrale. Dat de kleine Jezus van uit Zijne ar me kribbe aan allen schenke den overvloed Zijner goddelijke zegeningen; dat voor allen 1927 zij een jaar van voor spoed en geluk; dat de vrede van den al- goeden barmhartigen God door de maagde lijke handen van Jezus' lieve Moeder ten deel vallen aan allen, die me hielpen en steunden! Aan allen voor alles mijn zegen en PATER MAURICIO LANS, Carmeliet. STADSNIEUWS Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. De Afd. Leiden en Omstreken van bo ven eenoemde Maatschappij vergaderde Vrijdagavond in de „Graanbeurs", onder lei ling van haar voorzitter, den heer E. Th. Witte. In zijn openingswoord memoreerde de voorz., het aan de Mij. ontvallen eere-lid mr. H. C. Dresselhuys, er op wijzend, wat de overledene als voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, voor het vak in het buiten land heeft verricht. Nu werden de notulen gelezen en door do vergadering onveranderd goedgekeurd, terwijl de heer J. Vianen, te Rijnsburg als lid tot de afd. toetrad. In gekomen waren eenige mededeelingen van heeren die bereid zijn een spreekbeurt voor do afd. te willen vervullen. Ook deelde de voorz. mee, dat h.et in de bedoe ling ligt, om in Januari, de film van het Koloniaal Instituut te doen vertoonen en men den heer Gorter uit Hilversum zal verzoeken hierbij een causerie te houden over Bali. Hierna werd mededeeling gedaan inzake den stand van adviesbureaux. De com missie heeft haar werkzaamheden reeds begonnen en hoopt in begin van 1927 met voorstellen bij de vergadering te kunnen komen. Bij punt vijf der agenda besloot men aan het Hoofdbestuur te verzoeken, of er door bemiddeling der Mij., jongelingen zullen kunnen gaan arbeiden in den vreem de, evenals voor de oorlogsjaren, zulks in verband met de gToote moeilijkheden, die zich voordoen op dit gebied. Hierna besprak de heer A. Schouten, controleur van den plantenziektenkundi- gen dienst de vraag: Is er een middel be kend ter bestrijding van roest in knol en bleekselderij. Deze heer zette breedvoerig het leven en de beschadigingen dezer zwam uiteen en kwam tot de conclusie, dat door een oordeelkundige bestrijding, dit euvel is te verhelpen. Hiervoor is in* de eerslo plaats noodig grondonl smetting, met behulp van Forma- lict of Uspclun, terwijl ook de te zaaien zaden moeten worden ontsmet. Op het zaadbed en tijdens den verderen groei, spuit men steeds met Bordeaux-pap en men moet dit eenige malen herhalen. Dit middel wordt vooral in Amerika veel toe gepast met zeer gunstige resultaten. Nadat do heer Schouten nog eenige vra gen had beantwoord, was het woord aan den heer H. J. Vci-ema, die de \raag be sprak: Hoe komt het dat Scnccio Wobbü, Senecio tussilapinus en andere één-jarige canarische „endemen" als Digitalis cana- riensis en Canarina Campanula in onze kassen (ook buiten) overblijvende gewas sen worden? Spr. besprak de eigenschap pen en kenmerken der een-, twee- en meer jarige gewassen en kwam tot de conclusie, dat de wijze van reageeren op de omstan digheden, de planten een korteren of lan goren levensduur zullen hebben. Veel hangt er van af waar en hoe men .plan ten kweekt. Dit laatste werd met voorbeel den uit de practijk aangetoond. De voorz. dankte nu de sprekers voor hunne inlei dingen, waarna de heer A. N. Ballego nog eenige mededeelingen deed aangaande het kweeken van planten in turfpotjes. Uit do discussies bleek, dat ze onprac- tisch en te duur .zijn om met succes tegen de steenen potten te kunnen concurreeren.- Door de keuringscommissie werden aan een inzending Solanums, van den heer J. Kriest 12 en aan een collectie Hulsttakken 6 punten toegekend. Bij de rondvraag vestigde de heer Bal lego nog eens de aandacht op het Leesge zelschap, waarbij de voorz., de jongeren vooral, aanspoorde zich lectuur te ver schaffen op tuinbouwgebied. Hierna sloot de voorz. deze laatste vergadering van dit jaar en sprak daarbij zijn beste wenschen voor de a.s. feestdagen uit. Naar nader wordt medegedeeld, is nog niet definitief tot de ontbinding van de Leidsche Orkestvereeniging besloten. Gehouden verkooping in het notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van: C. Versluys, notans alhier. Boisotkade 8, B. F. Verhoog voor f 7000. Boisotkade 0, M. do Tombe q.q. voor f6250. Boisotkade 3, N. v. d. Stel voor f 6900. Pieterskerk- choorsteeg 4, I. Zandvoort voor f 8800. Sta tionsweg 17, P. de Jongh q.q. voor f8101. Overige perceelen zijn niet gegund. B. H. Stumpel, Notaris alhier. 23 huizen aan de Roodborststraat, Nachtegaallaan en Leeuwerikstraat, nabij den Rijnsbur- gerweg, J. G. van der Bal voor f 125.000. Ouden Rijn 182, L. Schefférs voor f 1720. B. J. J. N. Troost, Notaris alhier. Kort Rapenburg 2, B. van Drimmelen voor f 25.000. A. J. G. van der Heiiden, Notaris al hier, Ouden Rijn 134, J. Warnaar q.q. voor f4450. Willemstraat 30, 34 en 25, H. J. Slewe, respectievelijk voor f 3050, f 2850 en f2900. Willemstraat 27, G. A. Bra-ndt voor f 2850. Willemstraat 29 W. van der Werf q.q. voor f 3110. Willemstraat 32 is niet gegund. MUZIEK. Maria Basca. Onder auspiciën van het Concertbureau Ernst Kraus, is Vrijdagavond in den Schouwburg voor ons een Bter opgegaan, die aan het muzikale, firmament een niet onbeduidende plaats inneemt, zelfs van die grootte is, dat zij in glorie te lichten staat en den machtigen indruk van haar ver schijnen zal achterlaten. Eén ding is ons bevreemdend geweest, toen wij het programma in handen kre gen bleek er in het bijvoegende strookje een geheele methamorphose te hebben plaats gehad van het eerst gedrukte. Of wij er aan verloren hebben kunnen wij niet zeggen; wat we er voor in de plaats gekregen hebben was van zoodanig ge halte en werd zoo schoon gezongen, dat wij geen enkele reden hebben om naar het oorspronkelijk programma meer te verlan gen dan naar het gehoorde. Immers, hier was een zangeres voor ons, die elk lied, clko noot weet te gieten in een zoodanigen perfcctcn vorm, dat wij kunnen spreken van het hojgst bereik bare. Iedere toon, elk woord is levend door haar groote kunst en do fijnheid van gevoel, do klaarheid van inzicht. Dc analyse van elk zinshegrip, maakt wat zij zingt, tot een aaneenrijging van hoogo kunstpraestatie, die niet veel haar weder ga vindt. Pracht stemmcn-materiaal, keurige rijp heid van voordracht, subtielo handeling der stoffe, getoetst aan een verbazend groote muzikale belezenheid, doen do lie deren van wat gei. c dan ook uitgroeien tot juweeltjes va" schoonh'id en kunst. Verheeld daaraan noemen wij het ac compagnement van Hcllmutt Baerwald die in verbazende volgzaamheid en be geesterende toewijding dc zangeres wist te dragen naar den roem, welke zij dozen avond mocht vergaren. Door zijn bege leidend spel en ook door do schitterond gespeelde pianosolo gaf Baerwald blijk oen muzikale kracht van groote betee- kenis te zijn. Den gansehen avond was het publiek opgetogen en gaf daar royaal blijk van met een warm applaus, dat tot terugroe pen bracht en ook nog een paar mooie toegiftjes bood. Sp. Siegfried Schultze. Het programma, dal Siegfried Schultze Dinsdagavond in de Stadsgehoorzaal ten gelioore zal brengen luidt als volgt: So nate fis moll Op. 11 (Rob. Schuman. Zwei Romanzen op. 28 Novelette, op. 21 No. 8 (Schumann), Siciliano aus der Flöte so nate Es Dur ppselzt von Siegfried Schult ze (Joh. S. Bach). Intermezzo, Prelude J. Dobrowen, voorts werken van P. Wla- digeroff en van Fr. Chopln. LAND- EN TUINBOUW R. K. Bond van Melkveehouders van den L. T. B. (Kring Rotterdam). Dreigementen aan hot adres van den Rotterdamschen melkhandel. Dezer dagen is in het patronaatsgebouw te Berkel (Z.-H.) een vergadering gehou den van den kring Rotterdam van den R. K. Bond van melkveehouders van den L. T. B., meer in het bijzonder van de tot dezen kring behoorende afdeelingen Ber kel, Bleiswijk en Bcrgschen Hoek. Nadat de voorzitter van den kring, de heer O. A. van der Burg Az., do vergade ring geopend had en zijn vreugde en goe de verwachtingen over de talrijke op komst had uitgesproken, werd achtereen volgens bet woord gevoerd door do heeren van Paassen, Noordman, mr. van Haastcrt en rector Kok. Door de voorzitters van de kringen den Haag en I iden werd duide lijk aangetoond hoe met samenwerking van allen dc belangen van do veehouders konden worden veilig gesteld. Mr. van Han stort heeft allereerst, de kwestie van de al dan niet gebondenheid aan het contract met den Rotterdamschen melkhandel nog eens uitvoerig uiteenge zet, zooals dit reeds was geschiedt in De R. K. Boerenstand van 9 dezer. Verder wees spreker er op, dat, wil men rond Rotterdam iets in het belang der veehou ders bereiken, men eerst moest zorgen zich krachtig aaneen te scharen. Heeft men een sterko organisatie, dan kan men nagaan of de omstandigheden het wen- sehelijk maken de actie al dan niet samen te voeren met den Neutralen Bond. Tn ieder geval kan een sterke L.T.B. zich bij den Rotterdamschen melkhandel doen gel den en daar de medezeggenschap eischen, die de melkveehoudersorganisatie toe komt. Rector Kok toonde eveneens aan, wat men met een krachtige organisatie kan be reiken. Besloten werd al de afdcelingcn van den L.T.B. boven Rotterdam tot een gezamen lijk optreden tegen don Rotterdamschen melkhandel te brengen, wanneer deze blijft weigeren aan de gerechtvaardigde eischen der R. K. melkveehouders t9 ol- doen. Het offensief zal binnen zeer korten tijd worden ingezet: de weinige dagen die voor den inzet der actie nog resten, zul len worden besteed aan een intensieve propaganda op de afdeelintren. Straks zul len allo R. K. melkveehouders van den kring schoudor aan sehou »er staan en zal de Rotterdnmsche melkhandel zoo noodig dig ondervinden, dat de R. K. melkvee houders hun gerechtvaardigde eischen ook we Ion door te zetten. Nadat onder groot applaus dezo beslui ten waren vastgolegd, sloot de voorzitter de vergadering. Inenting met mond- on klauwzeerserum. De drie centrale landbouw organisaties dringen aan op vasstelling van regeering s- wege van eon maxim u m-t a r i o f. Do Chr. Booron- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nodorl. Landbouw- Oomité en de R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hebben in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw bericht, dat bij het herhaalde lijk klachten inkomen over hooge tarieven, welke door de veeartsen worden berekend bij het enten met mond- en klauwzeerse- rum. Het ligt h. i. voor de hand, dat, als gevolg hiervan de entingsko6ten zeer stij gen en daardoor ven het enten met het genoemde serum niet een zoo ruim gebruik zal worden gemaakt als wel wenschelijk moet worden geacht. Nog onlangs hoeft de regeering den prijs van het serum tob de helft verlaagd met de Idaarbliikelijke bedoeling het gebruik er van te bevorderen. Nu komt het do drie genoemde organi saties voor, dat de veeartsen, die krach tens do Veewet een monopolie hebben in zake het enten, in het door hen te bere kenen tarief niet kunnen worden vrijgela ten. Zij dringen dan ook bij den minister erop aan, een maximum-tarief vast te stel len en dit tarief in verband met afstand en aantal in to enten dieren te differen- teeren. Suikerbietencultuur. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Nederl. Landbouw-Co- mité en de R. K. Nederl. Boeren- en Tuin dersbond hebben, in verband met de moei- lijkbeden, welke er oo het oogenblik, naar van versohillendo zijden betoogd wordt, voor de suikerbietencultuur zijn en die voor een groot deel voroorzaakt worden door de bescherming, waarmede do suiker- prodticeercndo landen -n suikerindustrie steunen, aan den min ia'. van binnenland sche zaken bericht, dot "ij gaarne zouden zien, dat deze bij zijn ambtgenoot van bui- tenlandsche zaken erop aandrong te bevor- dererv, dat een suikerconventio tot stand komt, welke in navolging van de Brussel- ache conventie 1902, de bescherming te de zer zake door do verschillende landen toe gepast, eenigermate zou beperken, of ge heel zou doen verdwijnen. Tevens hebben zij zich bereid verklaard de interdepartementale commissie, inge steld met het doel de moeilijkheden in de suikerindustrie te bestudeeren, desge- wenscht van advies te dienen. Letteren en Kunst „Het Christelijk getuigenis der catecomben". Bij de firma Mosmans te Den Bosch zal verschijnen het werk: „Het Christe lijk getuigenis der catecomben", door pater Hendriclis. Dit boek zal do uitge werkte toelichting zijn van de lezing, dio pater Hendr'chs, onder denzelfden titel, over dezen stof hield door heel het land, ook te dezer stede. Het boek zal op fijn lichtdrukpapier cgdrukt worden en van 295 groote en kleine platen zijn voorzien. Het zal uitsluitend in band verkrijgbaar zijn. In linnen stempelband zal het 4o formaat 320 bladzijden groot zijn, waar onder ongeveer 100 bladzijden platen in den tekst. De prijs zal slechts f 4.75 zijn. De be doeling van den schrijver was er een volksboek van te maken. LUCHTVAART Vliegtuig in brand. Een vliegtuig, dat boven het militaire oefenterrein bij Pressburg opereerde, stortte van een hoogte van ongeveer 700 meter brandend omlaag. Dc piloot sprong toen het toestel nog vijf meter boven den grond was. uit do znachino en werd daar bij zoo ernstig gewond, dat hij weldra i stierf. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Dinsdag 21 Dec. Hilversum 1050 M. 12.Politieber. 3.4.Knipcursus door hot mode huis de Leeuw van Roes. 5.6.45 Vooravondconcert door het H. D O-orkest en Helèno Cals, sopraan. Be geleiding a. d. vleugel door Egbert Veen. 6.45—7.15 en 7.15—7.45 Vcrvolgles en consersatieles Engelsch. 7.45 Politieber. 10.Persber. 8.1010.30 Uitzending uit do St. Domi- nicuskerk te Amsterdam. Mannenkoor „Voci et amicitiae", Dir. A. tor Steego. Hr. J. Prins, tenod. Hr. H. J. Tolhuis, orga nist. Spreker: De heer A. G. A. Hoffman, arts te Gouda. 1. Meditation Guilmant, (orgel). 2a. Graduale en Tractus (Re quiem), Perosi. b. Adoremus Te Ghriste, Nekes (koor). 3a. Ingemisoo. Verdi. b. Tdistis est Anima mea, Roest (tenor). 4. Groot is de Heer, Roeke (koor). 6 Rede door dr. Hoffman, over: De gonezingen Ie Lourdes. 0. De Kleirfste, Loser (koor). 7. Recitatief on Aria uit „De Messias", Hfin- del (tenor). 8. Le Cor, Guypers (koor) 9. Marche Solenelle, Maelly (orgel. 10.30 Dansmuziek door het radio-dans- orkest o.l.v. Hans Mossel. Paventry 1600 M 11.20 Goncedt door het Daventrykwar- tet en solisten (contra alt, piano, vocaal duet-comedienne). I.202 20 Lunchmuziek v. h. nolborn- restaurant. 3.20 Het Daventry-kwartet on R. Co chrane, viool. 4.20 Causerie: Old Christmas. 4.35 Concert v. h. Marble arch pavil- Hon 5 35 Kindèruurtjo. G20 Dansmuziek door dc radio-dans- band. 7.20 Weerber., nieuws. Franscbe le zing. 7.50 „Hans en Grietje", sprookjes stuk van Humperdinck. Orkest en koor. 9.50 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Variété De Blue Saraphan Com pany en humoristen. 11.2012 20 Dansmuziek van do Olypia dance Hall. „Radio-Paris". 1750 M. 10.5011.20 Havaspcrsber. tm muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Locatelli. 5.055.55 Orkestconcert. Piano-, viool- en cello solo's. 9 0510.20 Concert. Orkest en vocale solisten. Königswusterjiausen. 1300 M 2.507.20 Lezingen en lessen. 7.35 Uitzending van het programma van Munchen. Orkestconcert. Brussel 265 5. Antwerpen 508 5 M 5.206.20 Dansmuziek 8.50 Orkestconcert. Mei Ie. Brelia, zang. 9.50 Lezing. 10,1010,50 Concert. Orkest en Mollo. Brelia. zang. Hair burg. 304.7 M. II.501.20 Orkostconccrt. 1.252.05 Kamermuziek. 3.354.20 Sproojesmuziek door orkest 5.205.55 Vroolijke muziek. 7.3511.15 Kerstconcert. Voor'ezing. Liedjes bij de luit en „Ghristgeburt", spel met muziek en zang. Munster 241.9 M 12.501.50 Wagner-orkestconcert. 3.504.50 Cocaalconccrt. Marie Anne Bürgerkoor. 8.209.40 „Dreizenlinden", tekst van Weber, zang, declamatie. verzacht en geneest men met 647 Doos 30, Tube 80 ct. PIIRWL FEUILLETON. Zich dan tot een soldaat wendend beval hij dezen: Breng mij binnen een half uur mijn paard voor mijn woning. Aan de verzamelde wacht herhaalde hij zijn strenge bevelen met driftige woorden en dreigende gebaren. Dan vertrok hij en liep in den looppas naar het stadsplein en van daar naar de rue du Carmel. Voor de woning der familie Perdriel vroeg hij den schildwacht: Is er iemand in of uit gegaan? Niemand kapitein 1 Hij stiet de deur in de vestibule open en liep haastig de trap op, tot aan de eerste verdieping. Hij vernam in Florise's kamer een gerucht, en daarna hoorde hij een grendel schuiven. De kapitein ging echter naar de kamer van Yvette. Onder do deur zag hij een lichtstreep. Hij klopte aan. Het licht verdweenniemand ant woordde. Opnieuw klopte hij en nu harder, op ge vaar af mijnheer Perdriel te weggen. Ik ben hetGilbert. Ik moet u «preken... open, of ik duw do deur in! Opnieuw verscheen het licht. De kapi tein hoorde aarzelende voetstappen en daarna werd do deur op een kier gezet. Met een wilde duw ging de officier naar binnen en sloot de deur achter zich. Met over elkaar gekruiste armen cn Yvette vernietigend met een vreeselijken blik, vroeg hij op een toon, waarin geheel zijn woede trilde: Waar komt go vandaan? Het meisje had nog haar manteltje om. Haar lage schoenen en de panden van haar rok waren met slijkspatten bedekt. Haar ontstel gelaat en angstige houding bevestigden onmiddellijk de vermoedens van Gilbert. Hij wachtte haar antwoord niet lang af, maar hernam ruw: Vooruit, gauwIk heb geen tijd om om de zaak heen te draaien... beken wat je gedaan hebt! Ik zal niet vertrekken voor dat ge het gezegd hebt. Indien er geweld noodig is, zal ik daartoe overgaan! Ik ben heer en meester; ik heb u in mijn macht, u, uw vader en geheel de stadIk zal u tot spreken dwingen! Bij zijn vreeselijke bedreigingen viel zij op de knieën on bekende met gebogen hoofd en onder heote tranen: Ja, ik ben het... Ik heb het huis verlatendoor den tuin met den ge vangene;.. ik heb hem buiten de stad gebracht. In mijn uniform? Het hoofd nog dieper buigend gaf zij een teeken van bevestiging. En toen? En toen? vroeg hij onge duldig, op don vloer stampend. Toenheb ik hem links van den weg verlaten op ccnigen afstand van den - ncismuur. Hij is verder gegaan en ik ben terug ge komen. Neem mij gevangen, maak mij be kend, dood mij, incuen gij wilt, maar ik zweer u, dat mijn vader, mijn arme vader niets van dit alles weet! En ik zelf wist voor eenige uren ook nog van niets, neen van niets, dat zweer ik ul O indien ik voorzien had Wie is die man? onderbrak Gilbert haar cn meteen bukte hij zich naar haar toe, nam haar bcidè polsen en dwong haar alzoo hem aan to zien. 't Is een Chouan niet waar? Een vriend van dien vervloekte „Koningshart" hé? Zij hief haar betraande oogen naar hem op en antwoordde, zich radeloos vast klemmend aan deze laatste hoop: Neen, het was geen Chouanhet was de markies de Yalrose! De markies de Valrose? herhaalde de kapitein onstuimig opspringend alsof hij een slag met een sabel op het hoofd ont vangen had. Oogenblikkelijk zag hij de nota van den minister voor zich, dat schrijven door generaal Hédouville gecopieerd en üat den markies aanwees als de aanvoerder der Chouanen. Neen hij kon niet meer twijfelen, do ontsnapte gevangene was „Koningshart" het beruchte hoofd der te genpartij. Tegenover dezo onthulling bleef hij als vernietigd en sprakeloos staan. Nadat dezo eerste verbijstering voorbij waa kwam de woede hem met nieuw leven berielen en met opgeheven hand dreigde bij: Ge hebt markies de Yalrose helpen ontvluchten. O rampzalige vrouw, ellende ling die ge zijt. Hij is liet hoof der Chouanen, de geduchte „Koningshart". Hij was in mijn macht en daardoor be- heerschte ik de vijandelijko strijdkrach ten. Maar nu hij 'vrij is, kan hij ons aan vallen want hij kent onze stad, onze sterkte. Gij hebt de stad aan onze ergste vijanden overgeleverd. En uw verloofde hebt gij verraden, en ten schande go- maakt! Hij liet zich c p een stoel neer vallen en keek verwilderd voor zich uit, do handen gebald en het gansche lichaam schokkend van zenuwtrekken. Bij do smart van de zen krachtigen, flinken soldaat, voelde Yvette dc volle zwaarte ön afschuwelijk heid van haar daad. Zij sleepte zich tot hem en alle terughouding vergetend nam zij hem in haar wanhoop beide handelt en zocht met haar betraande oogen een blik van vergiffenis. Hij bleef ongevoelig cn bracht de hand aan zijn voorhoofd alsof hij r verdwaas de gedachten tot bezinning trachtte te brengen. Yvette vroesdo dat hij krankzin nig werd en dezo angst maakte haar nog ongelukkiger. In haar radeloosheid riep zij Mijnheer Gilbert luister naar mij Ik zweer neen, ik wist niet dat die man een Chouan was! Florise, mijn tante heeft het gewild! Zij heeft mij op de knieën en met tranen gesmeektAls ik u alles kon zeggen wat zij mij meegedeeld heeftmaar neen dat mag ik nietIk heb mijn verstand verloren ik begreep haar niet, ik heb gedaan wat zij van mij eischfel O zeg mij dat go mij vergiffenis schenkt, en dat gij mij toch nog liefhebt.... O ik smeek u om medelijden! Haar snikken schenen hem tot zich zelf te brengen. Zijn gedachten begonnen weer te werken. Buiten op straat klonk het trapvoeten van een paard. Dat deed hem overeind komen. Toen hij zijn vingers omklemd voelde door dc gloeiende handen van Yvette trok hij zijn hand wild terug. Maar het meisje greep hem bij zijn klee deren. Gilbert duwde haar ruw van zich af cn wel met zooveel geweld, dat zij op den vloer viel, waarbij de loshangende haren de laarzen van den officier bedek ten. Hij stapte daarna over haar lie -n heen en liep haastig naar de deur. Yvette kreet op hartverscheurende wij ze en richlto zich op, dc armen uitgestrekt naar don kapitein. Gilbert, mijnheer Gilbert. Dezo keerde zich op len drempel om, en beschouwde het meisje verslagen op den grond zittend, de handen v.ingc van uitersto smart. Doch hij voelde zijn hart voor alle zwakheid en m lelijdcn ge sloten. Zijn verachting steeg hem op de lippen: Lage verraadster, siste hij, ellendig bedrieglijk addergebroed, ik ken u niet mcor! Ik ben uw naam vergeten, denk niet meer aan den mijnen! En hij ging heen. Zij hoorde zijn voetstappen op de. trap on daarna in de vestibule. Even later ga loppeerde een paard in dc nachtelijke stilte door de rue du Carmel. Zij verborg haar gelaat achter haar arm on bleef in haar verslagen houd'ng wcenen, onmach tig tot iels anders. Zoo vond Florise haar. Zij droeg haar nicht op bed, verwarmde haar koude lo den en troostto haar met kussen cn licf- koozingen. De morgenschemering vond hen nog to zamen. En daar Florise overvloedige tra nen stortte vroeg Yvette haar op bitte ren toon: Waarom weent u? U hebt den mar kies gered! Maar ilc heb Gilbert verlo ren! Nauwelijks had zij uitgesproken of een fusiladc in de verte deed de beide vrouwen sidderen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3