ZATERDAG 18 DECEMBER 1926 No. 5444 REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND 18e Jaargang. 0e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden S9 cent per week 12.50 per kwartaal pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.05 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver* jrijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct fl nummer bestaal uil vijf bladen, waaronder li Geïllustreerd Zondagsblad. Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertontlën 30 cent per regel Voor Ingezonden* Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend Kloine advortentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop iU.SQ. Anti-papistisch gedoe. Wij hebben dezer dagen gewezen op het itokende of laten we ons maar zach- ler uitdrukken: domme gepraat over Rome en het Nederlandsch-Belgisch Ver- Irag. Op een vergadering der Ghr. Hist. Unie la Ocgstgeest heeft, weinig vroom, een ze- iere heer Vroom, ook gewaarschuwd voor bet Roomsch gevaar, dat achter het Ne- der'andsch-Belgisch Verdrag schuilt.. Nu schrijft De Nederlander, het Clir.-Hist, orgaan: Alleen reeds het feit, dat de heeren Van Wijnbergen en Van Vuuren, twee trouwe vrome Roomsch-Katho- lieken, hunne stem aan het tractaat onthielden, moest voldoende zijn, om deze legende terug te dringen; maar voorts bestaat ook niet de minste aan wijzing voor het onderstellen van eenig Roomsch belang, dat tot aan neming van het tractaat zou dringen. De meeste inwoners van Noord- Brabant en Limburg zijn Roomsch, en juist deze twee provinciën ver wachten wel eenig voordeel van den aanleg der nieuwe kanalen eene verwachting, die er toe kan bijdra gen, dat zij, en hunne vrienden en verwanten benoorden den Moerdijk, de bezwaren tegen bet tractaat te licht iuz'en. Dit alles is mogelijk en. begrijpelijk. Maar dat bedoelen niet degenen, die hier spreken van „een Ropmsch gevaar". Zij doelen op iets geheimzinnigs, dat niet uitgesproken kan worden, dat niet klaar kan wor den waargenomen een geheime maej?t, die rondwaart en zich oplegt en waaraan zelfs de volksvertegenwoor digers zich niet zouden kunnen ont- onttrekken. Zulk een voorstelling is afkeurens waardig. Zij doet kwaad. Niet alleen ondermijnt zulk gepraat het vertrou wen in Regeering en Volksvertegen woordiging, die niet trouw en vrij zou den beslissen, maar buigen zouden .voor een ongrijpbare vreemde kracht maar dit geheimzinnig gedoe ver zwakt de waarde van den strijd te gen het tractaat en bevordert gods diensthaat en burgertwist. Indien protestanten beweren, dat bij het tractaat een Roomsch belang betrokken is, dat de Roomschen doet voorstemmen dan hebben ook de Roomschen recht tot hunne' reeds uit gesproken onderstelling dat anti papisme de drijfveer zou zijn van lien, die zich tegen het tractaat ver klaren. Beide booze gedachten onderstellen een zóó groote diepte van Kerkliefde en geloofshaat, dat zelfs een natio naal belang, als de beslissing over dit tractaat, beheerscht zou worden door motieven, volkomen vreemd aan het belang, dat om eene beslissing vraagt. Wij kunnen niet genoeg waarschu wen tegen het hechten van geloof aan dergelijke inblazingen. Aldus het orgaan der Chr.-Hist. partij, Kier leden en hierop lette men ih dit verband ook wel in de Tweede Kamer dien tegen het Verdrag hebben gestemd. Het blad dient hier zijn anti-papisti- ichen vrienden, die hier nu toch waarlijk, ook naar den smaak van de redactie, wat ol te ver gaan, het wat al te bar maken, ton gevoelig lesje toe. Als ze maar niet •o hardhuidsch zijn! Kerstmis-viering. Verleden week wezen we er op, hoe de Kerk in haar schoone liturgie voorbereidt voor do viering van het Kerstfeest een tast van kinderlijk-blijde dankbaarheid. Zooals de Katholieken Kerstmis vieren, deren het geen anderen zoo teer en in- mooi. Maar de Protestanten gaan heimwee loeien voor de Katholieke viering. In aansluiting bij het bericht omtrent plannen tot viering van den Kerstnacht Joor Protstanten van Rotterdam, meldt oet „Dagbl. v. Rott.", dat ds. S. H. J. James, predikant bij de Ned. Herv. Gem. ,e Delfshaven, een daartoe strekkend foorstel bij zijn gemeente in rondvraag heeft gebracht. Dit is het gevolg van Èim aan ds. James daartoe gedaan veiv van de jongemannenvereeniging wheofilus". Het is, volgens genoemd hhd, de bedoeling dezen kerkdienst te houden in de Oude Kerk te Delfshaven toet sobere, mystieke verlichting, liturgie *o viool- of cello-muziek. Hoewel hij aan neemt, dat het wel voor een groot deel te& bijeenkomst voor jongeren zal wor- en» wilde ds. James toch gaarne uit de lemeente eenige adhaesie-betuigingen wangen om een weinig zekerheid te hitmen, Hat ook oudere gemeenteleden te- ®oyer deze Kcrstnachtwijding sympa- 'h'ek zouden staan. Het moet zoo goed als zeker geacht worden, dat de dienst doorgaat, hetgeen dan de eerste maal zo uzijn, dat een der gelijke Protstantscho Kerstnachtviering plaats vindt. Dit te lezen, doet in ieder geval sympa thieker aan, dan kennis te nemen van de verontwaardiging, die is gewekt in kringen van „de uitgaande wereld" over de aanneming van een motie in den Haagschen Raad, waarbij 'de danspartijen in den Kerstnacht in openbare gelegenhe den (zooals in hotel Des Indes en andere inrichtingen van den eersten rang) wer den verboden! Intusschen is bekend geworden, dat B. en'W. van 's-Gravenha- ge deze motie niet zul'en uitvoeren. „De Volkskrant" schrijft, naar aanlei ding daarvan: Welk een schandelijke tegenstel ling: Christus de Heer van Hemel en aarde, in een schamele stal geboren, de hooge, uitheemsche en inheem- sche, standen in Den Haag tot dartel spel bijeen. Dat een deel der pers die heiden- sche vermaken goedpraat, is een veeg teeken, ook al geschiedt het met een beroep op de vrijheid, de gelegen heidsverontschuldiging tevens voor de sociaal-democraten, die in gees telijke en zedelijke vraagstukken aan de zijde den liberalen te vinden zijn. In de Kerstmis-viering loonen zich ook velen„beschaafde" barbaren! Nadat dit geschreven was, lazen wij in „De Residentiebode", dat het blad nu pas ontdekt had, dat de Haagsche uitgaande wereld onder „Kerstnacht" verstaat den nacht van 25 op 26 December. Dit maakt bedoelde danspartijen niet zóó ergerlijk, al blijven de bacchanaliën natuurlijk in hooge mate afkeurenswaardig. ByaTEftSLAfaP Frankrijk. Aan de Fransch-ltaliaansche grens. De verontrustende belichten omitrent troepenconcentraties aan de Franse h- Italiaansche grens worden in een offi cieus bericht uit Rome tegengesproken. De taak der Itabaansche militie aan de grens is zuiver van politioneelen aard. De maatregelen zijn slechts tegen de mis dadigers gericht. Er bestaat geen aanleiding, dat de open bare meening z/ich door alarmeerencle geruchten laat verontrusten. De Grande Chartreuse. Naar de „Liberté" meluV, wordien or op het oogenblik onderhandel ngen ge voerd over den terugkeer van de karthui- zers naar de Grande Chartreuse, welke negen -eeuwen lang het hoofdklooster van de orde dezer monniken is geweest. In 1901 werden de karthuizers uil Frankrijk verjaagd. Sindsdien is het klooster geweldig in verval gekomen, en sinds eenigen tijd werd algemeen toege geven dat alleen eon terugkeer der kloos terlingen de historische gebouwen voor den ondergang kon behoeden. Portugal De toestand van onrust. Energieke maatregelen. Een officieel communiqué uit Lissabon meldt, dat de regoering veilighe'dsniaat- regelen getroffen heeft om elke mogelijke poging tot verstoring der openbare orde als gevolg van de spoorwegstaking in het Zuiden te voorkomen. Zij heeft do nood zakelijke militaire schikkingen genomen, vastbesloten om elke wanordJijkho.d met de grootste energie te bestrijden. Litauen. OMWENTELING IN LITAUEN. De regeering gevangen genomen. Het bewind in handen dei- fascisten. Zooals gisteren reeds in een gedeelte van onzen oplang gemeld, is de Lilau- sche regeering gevangen genomen on af gezet. De geheele macht is overgegaan in handen van nieuw-gevormde militaire regeering. De afgezette staatspresident Grinius is in het kasteel geïnterneerd, terwijl Sme- lona tot president is uitgeroepen. Tot commandant van de stad Kowno is benoemd overste Grigaliunas Gloyac- kis, leider der Lilausche fascisten. De omwenteling heeft zonder bloedvergieten plaats gehad en de toestand is rustig. Volgens een bericht aan bet „Berliner Tageblatt" uit Koningsbergen, wordt in oen proclamatie der nieuwe regeering gezegd, dat het leger gedwongen is ge weest het bewind aan zich te trekken, omdat de vorige regeering en de Litau- sche Landdag Litauen aan Rusland wil den verraden. HET KABINET-MARX AFGETREDEN. De socialistische motie van wantrouwen aangenomen. De houding der Democraten. Gistermiddag 12 uur beeft president Loebe de Rijksdagziüing .gopend. Nadat eenige wetsontwerpen zonder debat en zonder stemming waren aangenomen, werd voortgegaan roet de behandeling in derde lezing der suppletoir;; begroot ing. waarbij ook de moties van wantrouwen der socialisten .en communisten aan de orde waren. Dr. Haas (dem.) betreurt de houding der sociaal-democraten. Zij doet hem denken aan een Oostenrijksche anecdote. In een dorp vierde een gemeenteraadslid zijn 70sten verjaardag. Daar hij een poli tiek zeer omstreden persoon'ijle beid was, kon men het in den gemeenteraad niet eens worden over de felicitatie. Ten slotte kwam men tot een compromis en men zond den volgenden brief: „Op uw feest zijn we in gedachten bij den dapperen patriot en wenschen hem nog vele gelukkige jaren. Tevens spreken wij de stc-llige verwachting uit, dat gij eindelijk zult ophouden met uw landsver- raderlijke actie" (groctc vroo'ijkheid). De houding dor sociaal-democratische fractie is een politieke onmogelijkheid. Men mag een regeering eerst dan'ten val brengen, wanneer men tot volledige klaarheid gekomen is omtrent de samen stelling der volgende. Wat de rijksweer betreft, a'dus Haas, moet men niet in het verleden snuffelen, doch voor de toekomst zorgen. De rijk. - weer moet alle betrekkingen met de poli tieke bonden verbreken. Haas kwam tot de conclusie, dat de rijksweer moet worden- opgevoed, opdat zij achting zal krijgen voor den staat. De socialisten verdedigen zich. De sociaal-democratische afgevaardigde Müller-Pranken. wees er op, dat de rede vaii Scheidemann wel scherpe critiek heeft uitgelokt, doch dat de inhoud dier rede daardoor niet is weerlegd, vooral niet door 't geroep van „landverraad" der rechterzijde. Wij zijn bereid, aldus Müller Franken, tot een uiteenzetting met do Duitsch-nationalen over het ernstige ver wijt inzake landverraad. Wirth heeft er op gewezen, dat het lot van Duitschland in 1922 rn 1923 aan een zijden draad hing. Wanneer onze vrienden in die ja ren niet trouw aan het rijk waren geb'e- ven, zou het thans, niet meer bestaan. (Ap plaus der sociaal-democraten). Hoe de omwenteling plaats vond. Omtrent de gebeurtenissen van gister nacht wordt nog gemeld: Om drie uur 's nachts verscheen een officier met eenige manschappen in het Litausche parle mentsgebouw, waar juist een nachtelijke zitting plaats had. Hij liet do uitgangen bezetten en verklaarde, dat het leger do macht in handen had genomen; dat de Landdag ontbonden was en dat de presi dent was gearresteerd. Inmiddels was het geheele gebouw door militairen bezet. In de stad maakten de troepen z ch meester van het postkantoor, het station en de regeert ngs gebouwen. Bii den staatspresident Grinius, wiens zostigde verjaardag juist plechtig gevierd had moeten worden, drongen de troepen het slaapvertrek binnen. Hij wordt in zijn paleis gevangen gehouden. De mi nister-president Slezevicius en do overi ge ministers zijn naar de gevangenis overgebracht. De militaire commandant van Kowno, overste Glovockis, werd urt do gevangenis bevrijd, waarin hij eenige dagen geleden was geworpen wegens verzet legen de Li tausche regeering. Vele officieren, die de nieuwe dictatuur niet erkennen, zijn gearresteerd. In de straten van Kowno wordt de orde gehandhaafd door sterke cavaleriepalrouilles. Volgens de laatste berichten weigeren de bezettingstroepen van enkele forten der vesting Kowno en van de Schaulen.-vesting, de dictatuur te erkennen, zoodal er gevreesd wordt voor een burgeroorlog. De berichten omtren tde revolutionaire boweging in Litauen komen zelfs voor degenen, die den toestand daar goed ken nen, geheel onverwacht. Hoewel de poli tiek der vorige regeering scherp becri- tiseerd werd en ook haar economische maatregelen niet gelukkig zijn geweest, veronderstelde men toch, dat een. regee- ringswisseling op parlementaire wijze zou plaats hebben. S m e t o n a. Welke richting Smetona, die de poli tieke leiding der beweging in handen heeft, zal inslaan, is nog niet te zeggen. Op 4 April 1919 werd hij tot staatspre sident gekozen door de Wetgevende Ver gadering, welke functie hij vrij kort daar op heeft neergelegd. Anderhalf jaar la ter werd hij benoemd tot speciaal regee- Scheidcmann heeft, vervolgde Miiller- Franken, nog slechts het kleinste deel van hel den rijkskanselier overhandigde materiaal ter sprake gebracht. Wat de buitcnlandscho politiek bclrcft, kan do rode van Sc-heidemann slechts nul-' tig zijn, want de lijd i^ aangebroken, dat wij aan deze ondraaglijke toestanden ra dicaal een einde moeten maken. Dit is zeer zeker ook de bedoeling van do poli tiek van Stresemann. Müller-Frankeh verklaarde, in dit op zicht geen vertrouwen meer to stellen in minister Gess'er. De communist Radel verklaard, dat elk bewijs voor de beweringen dor sociaal-de mocraten met betrekking tot Rusland ach terwege is gebleven. Deze- spreker ver langde ten slotte de directe ontbinding van den Rijksdag. De stemming. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, verklaarde ten slotte graaf Westarp, de leider der Duitsch-Na- tiona'cn, dat zijn fractie de situatie wilde ophelderen en dus vóór de motie van wan trouwen zou stemmen. Toen was de strijd beslist. De motie van wantrouwen werd met 249 stommen tegen 171 aangenomen. Voor stemden de sociaal-democraten, Duitsch- Nationaleu, communisten en Völkischen. De ministers verlieten direct de zaal. Nadat nog een aantal kleinere ontwer pen afgehandeld was, worden de zittin gen tot 19 Januari a.s. verdaagd De rijkspresident nam kennis van de verklaring, dat hot kabinet zal aftreden en droeg den rijkskanselier alsmede den anderen leden der rijksregecring op, de loopendo aange'egcnhcde voorloopig af tc wikkelen. Uit naam van liet kabinet ver klaarde de rijkskanselier zich hiertoe be reid. Nieuwe besprekingen. Naar do „Lokalanzcigor" verneemt, is de Rijkspresident voornemens reeds Za terdag frifornmtorische besprekingen in zake de formeering eener nieuwe regoe ring te openen. In den loop van Zaterdag zou de leider van de Duilsche Volkspartij- fractie Scholz door hem ontvangen wor den. Verwacht wordt, dat bovendien ook de afgevaardigden Graaf Westarp en Miil- ler, benevens nog enkele andere paFe- mentsleden besprekingen met von Hinden burg zullen hebben. ringscommissaris voor do kwestie inzake het Mcmel-gcbied. Uit deze functie (rad hij evenwel ook spoedig. Volgens ©en bericht uil Riga heeft de voorloop'ge regcering den oud-president Smetona dictatoriale macht verleend. To Riga worden de berichten omtrent den toestand in Litauon ernstig geacht. De actie der militairen was in de eerste plaats gericht tegen het verdrag mot Rusland en de communistische agilalie. Zij heeft evenwel ook een ernstige wijzi* ging in do betrekkingen met Polen tot gevolg. Hot heet, dat beido landen sterke troepenafdeelingen naar do grens hebben gezonden. De regoering-Pilsoodski heeft de Poolsche grenstroepen door verschei- deno regimenten doen versterken. Men neemt aan, dat do nieuwo regeéring een regeling van de Wilnakweslie als eerste punt op haar buitenlandsch politiek pro gram zal plaatsen. Japan. De keizer overleden. Een officieel telegram uil Tokio meldt, dat de keizer van Japan is gestorven. Keizer Yoshihito werd op 31 Augustus 1849 te Tokio als zoon van keizer Mutso- hilo en diens gemalin Hnruko uit het huis der vorsten Ischiis geboren. In November 1889 werd hij tol kroon- pr'nis benoemd en volgde zijn vader, ua diens overlijden op 30 Juli 1912, op Oen troon op. Don lOden Mei 1900 trad hij in het hu welijk met Sakado, een dochter van vorst Michitaka. Op 29 April 1901 werd hun eer zoon geboren, die don naam IIi- rohito ontving. Hot is de tegenwoordige troonopvolger. Een erjtstige zielsziekte maakte in No vember 1:121 de benoeming van den le gen woordi gen kroonprins tot regent nood zakelijk. Amerika De Kerkvervolging in Mcxica. De bisschoppen on de boycot. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": In bet antwoord dat de Mexicaansche bisschoppen aan generaal Obregon deden toekomen op diens algemeene beschuldi gingen aan het adres der Mexicaansche geestelijkheid en Katholieken, stond in de HET VOORNAAMSTE HCEUWS BUITENLAND. De Duilsche regeering afgetreden. De socialistische motie van wantrouwen aan genomen met 249—171 stemmen. Omwenteling in Litauen. De fascisten nemen de macht in handen. De keizer van Japan overleden. BINNENLAND. Twee wetsvoorstellen van Minister Was zink verworpen. ("Verslag, 1ste blad). Op den onbewaakte» overweg bij Mij drecht is een man doodgereden. (Ge mengde Berichten, 2do blad). Italiaansche vertaling van de „Osserva- tore Romano" te dezen, dat het eenige aandeel, door de bisschoppen aan den boycot genomen is, dai zij dezen als on wettig hadden verklaard". De „Osserv. Rom." merkt thans op, dat hier een vergissing in het spel is. De bis schoppen hebben juist het tegendeel ge schreven en de zinsnede over den boycot moet als volgt luiden: „Het eenige aan deel dat de bisschoppen aan den boycot hebben genomen is, dat zij verklaard heb ben, dat de doorvoering daarvan niet on wettig is; op welk standpunt zij thans nog staan". Een bondgenootschap met Panama. Beroering in Panama. Volgens bericht uit New-York aan de „Times" is in Panama groote beroering gewekt door de publicatie in Havanee- sclio bladen van den vol'edigen tekst vnn een onlangs tussclien Panama en de Ver een igdo Staten gesloten, doch geheim ge houden verdrag. De vooraamste bepaling van dit verdrag is vervat in clausule II, waarbij Panama zich verbindt aan een oorlog deel te nemen, waarin Amerika wordt gewikkeld, en aan do Amerikanen het recht geeft de Panamaansohe verbin dingen, noodig voor de bescherming va het Amerikaanscho doorvoprverkeer in oorlogstijd, onder hun hoede te nemen. BINNENBAND Het heengaan van den burgemeester van Gouda. Naar „De Goudsche Grt." meldt heeft de burgemeester van Goiida, de heer U. J. Mijs, die zooals wij meldden, ontslag zal vragen uit die functie, medegedeeld dat hij zijn ambt zal neerleggen, omdat hij zich niet langer kan vereenigen mot do wijze, waarop het gemeentebestuur wordt gedreven in een richting, welke z.i. strij dig is met het belang der gemeente en dat hij daarom niet langer de verant woordelijkheid wenscht te dragen voor den gang van zaken. Naar het blad nader verneemt is hot ontslag door den burgemeester vnn Gou da, don heer P. J Mijs, aangevraagd te gen een nader to bepalen datum. Intusschen is door den Commissaris der Koningin aan den burgemeester ver lof verleend voor den lijd van een maand, ingaande 20 December a.s. Tengevolgo van een en ander zal de burgemeester reeds a.s. Dinsdag de Raadsvergadering, waarin het Waterleidingrapport aan do orde zou komen, niet presideoren, even min als de in Januari te houden zitting ter behandeling van de gomoenlebogroo- ting. Als loco-burgemeester zal optreden do heer P. D. Muijlwijk, wethouder. „Het Limburnsch Danb'ad". Naar „De Morgen" met zekerheid ver neemt, is het te Heerlen verschijnend „Limburgsch Dagblad" dat tot nu toe in bezit was van de firma Ten'in gs te 's-TIer- togenbosch overgenomen door een Zuid- Limburgsche combinatie, welke ook do gebouwen in de Saroleastraat heeft aan gekocht. Het gehee'e personeel is in dienst gebleven en de exploitatie schiint voorlno- nig op denzelfden voet te zullen worden voortgezet. Er is althans omtrent nieuwe plannen niets naders bekend. Hoeveel dienstboden telt Amsterdam? Op verzoek van de Commissie voor het dienslbodenvraagstuk werd aan de in Oc tober 1925 door den Gemeentelijken Wo- ningdionst gehouden woning- en gezins telling ook een telling van het dienstper soneel verbonden. Het resultaat van deze te'ling wordt thans door het Gemeentelijk Bureau van Statistiek in een bijlage bij het maandbe richt van genoemd bureau gemeld. Hier uit blijkt, dat in 169,621 woningen, waar van 16035 met winkel, inwonend waren 11190 dienstboden, dit is in totaal 6.6 per honderd. Daarvan waren voor dag en nacht in betrekking 65.2 en alleen voor den dag 34.8 pet» Van het totaal inwonend, dienstpersoneel waren 15 pet. van Duit- sche nationaliteit.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1