Vierde Blad. Het Geheim van Florise. Zaterdag 18 December 1928 Buitenl. Weekoverzicht Een van de jongste ziekten is het merk waardig verlies van geheugen, waarnan sommige menschen schijnen te lijden. Voor do rechtbank kwam dat ook VToeger vrij vaak voor. De bekl. verliest, staande voor den rechter, op een zeer merkwaardige wijze plotseling elke herinnering aan zijn misdaad. Gewoonlijk frischt de rechtbank dan 's mans hersenen wat op. Ook bij de gestrenge rechtbank, waarvoor al onze jon gens en meisjes op z'n tijd al bibberend en zweetend komen te staan, de rechtbank der examinatoren, komt dat euvel veel voor. Maar dat iemand opeens niet meer wist, wie hij was. dat kwam vroeger alleen voor bij menschen. die 's avonds laat thuisTeeer- den in een staat, dien men ambtshalve een „kennclijken" staat pleegt te noemen. Het is begrijpelijk, dat men dan tijdelijk z'n geheugen kwijt is wat betreft z'n domi cilie. Maar dat iemand op klaarlichten dag absoluut niet meer weet, wie hij is, daar van hoorde je vroeger zoo niet. In Engeland verdween dezer dagen een schrijfster, mrs. Christie, onder geheim zinnige omstandigheden. De heele Engel- sche politie werd in 't geweer geroepen om haar te zoeken, doch te vergeefs. Eindelijk kwam het uit, dat de verdwenen dame rus tig in een hotel logeerde, ergens op een badplaats. Zij leefde daar onder een ande- 3'en naam en deed verder heel normaal. Wel was het opgevallen, dat zij een bui tengewone liefhebberij voor kranten aan den dag legde, vooral voor die, waarin baar verdwijning uitvoerig beschreven fitOnd. Eindelijk werd zij untdekt, haar man kwam haar afhalen en deze vertelde, daarna dat ziin vrouw totaal niet meer wist, wie zij was Merkwaardigerwijze had zij haar man echter wel onmiddellijk her kend, zichzelve had zij niet herkend, ook niet toen zij haar portret in de bladen had zien staan. Men zegt nu, dat het allemaal pure Te- clame-makerij geweest is. 't Is niet onmo gelijk. Het komt meer voor, dat iemand z'n geheugen verliest, maar dat sommige schrijvers en schrijfsters gekke dingen lïit- halen uit zucht naar bekendheid, dat komt ook meer voor! Crisis in Duitse h land. Dat komt ook meer voor! De Duitschers schij nen in dit opzicht ook hun geheugen te 'hebben verloren. Ieder oogenblik trekken zij hun nnlitiek in een hopeloos verwarde knoop. Dan wordt na eindeloos gepeuter de knoop weer zoo goed en zoo kwaad als het gaat los gemaakt, maar in een mini mum van tijd draaien de partijen en par tijtjes zich opnieuw in de war. Thans beleeft men weer eens zoo'n cri sis, ditmaal uitgelokt door do sociaal-de mocraten naar aanleiding van de jongste on hullingen over de rijksweer. Men her innert zich nog wel de geruchtmakende pro cessen - over de z.g. veemmoorden. Bij die gelegenheid is heel wat geroerd in het troebele water der na-oorlogsche toestan den en wat er daardoor kwam bovendrij ven, was niet altijd even welriekend. Toen hebben de sociaal-democraten blijkbaar de kans schoon gezien om uit dat troebele water paWijvoordeel op te visschen. Zij maakten bekend, dat zij bii gelegenheid Tan de rijksdagdebatten inzake de supple- ïoire begrooting voor de Tijksweer de Te- ■geering zouden aanvallen cn een motie van wantrouwen zouden indienen. Daar de regeering slech's steunt op de Democra ten, het Centrum pn de Duitsche Volks partij en met welwillende neutraliteit van dc sociaal-democraten, was de kans zeer groot, dat deze motie van wantrouwen zou worden aangenomen. De regeering^par- tijen beschikken ovpr 191 zetels, de opposi- tie-nartijen over 190. Daar de reeeering de verantwoordelijk heid van een crisis thans niet aandurfde men den"1™ nnn don delien-fon fnpcHnd. waarin de buitonlandsche politiek zich be vindt: Duitschlands toenadering tot Frank rijk en zijn eerste optreden in den Volken bond bood de regeering onderhande lingen aan met de socialisten om te gera ken tot een breedere regeeiingsbasis, n. 1. de groote coalitie. De socialisten accep teerden het aanbod van onderhandelingen, maar bleven hun eisch van aftreden hand haver^ Hun strijd is voornimelijk gericht legen dr. Gessier, minister van de rijks- weer, dien zij in ieder geval willen wippen Het is begrijpelijk, dat zij wantrouwend slaan tegenover dat ,beveiligingsinstituut" voor de republiek, wier leden zich meer met Putsch-plannen schijnen te hebben be zig gehouden dan met de bescherming der ïepubliek. Maar van den anderen kant is het ook duidelijk, dat de rijksregeering. die wilde gaan onderhandelen juist orp een crisis te vermijden, ook nu niet in 'n crisis kon toestemmen. Zij heeft dan ook rondweg geweigerd en den strijd aanvaard. Echter heeft zij naar thans blijkt bet onderspit moeten delven, want de motie van wantrouwen is door den Rijksdag aan genomen. De regeering is afgetreden. Wat nu? Men zie verder onder de rubriek „Bui tenland". Mexico. Nog een land, waar de regeerders de lessen van do historie totaal vergeten hebben, zoo zij tenminste ooit ge schiedenis geleerd hebben De geloofsvervolging woedt nog steeds'1 in alle gestrengheid voort en het eenige resultaat is, dat de lauwe Katholieken uit hun slaap "worden gewekt en Calles zich zelf gepromoveerd heeft- tot propagandist voor het Katholicisme. Wij ontvingen dezer dagen eenige vra gen omtrent den toestand in Mexico, van een lezer, die zich niet kan indenken, hoe bet mogelijk was, dat een land, voor drie kwart Katholiek, zich zoo liet Tingelooren door een handjevol vrij-metselaars. Hij vraagt zich af, waarom het volk niet in verzet komt, en hoe liet leger, dat toch ook uit zonen van het volk bestaat, niet wei gert de wreede bevelen der officieren uit te voeren. Men moet evenwel niet vergeten, dat de toestanden in Mexico niet dezelfde zijn als l.ier te lande. Hier heeft het volk voor een groot gedeelte althans practisch en theoretisch heelemaal het heft in handen. Fet is georganiseerd en dwingt de regeer ders te handelen volgens de meerderheid der bevolking, daar het volk in vrijheid z'n afgevaardigden kan kiezen en door middel van hen de regeering kan contro leren. Mexico is een republiek, het volk heeft dus theoretisch de macht in handen, maar practisch niet. Dat het in een land met ongeregelde toestanden voor de macht hebbers al heel gemakkelijk is, om de ver kiezingen precies zóó te doen uitvallen als zij dat wenschen, bearijpt iedereen. Dat ge beurt zelfs in verscheidene Oost-Euro- peesche Staten. Verreweg het grootste ge deelte van het volk, dat buiten de groote steden in Mexico woont, heeft van verkie zingen niet het minste besef. En ook in de steden huist een mengel moes van bruin, zwart en blank, dat zich al heel geleerd waant als het lezen en schrijven kan. Bij zulke toestanden is het voor een handjevol gladde avonturiers niet zoo moeilijk zich van de regeering meesier te maken. Met een legertje bandieten ach ter zich heeft reeds menig avonturier zijn collega van den presidentieelen zetel ge- v/ipt en zelf daarop plaats genomen. Wan- ueer men eens even z'n geheugen opfrischt en denkt aan de dagen, die aan den we reldoorlog voorafgingen, dan herinnert men zich, dat Mexico een van de klassieke re volutie-landen was. Het leger, dat zoo'n president achter zich heeft, is geen con scriptie-leger, d. w. z. de soldaten worden niet gerecruteerd uit het volk, zooals dat hier gebeurt, doch het leger is een z.g huurleger en bestaat uit allerhande ge spuis, dat niet zelden uit de gevangenis wordt losgelaten op voorwaarde, dat het dienst neemt. Dat men met zulk een leger alles kan doen, wat men wenscht, zoolang de soldij betaald wordt, is duidelijk. Zoo is het ook begrijpelijk, dat iedere machthebber in Mexico ook werkelijk kan doen wat hij wenscht, zoolang hij tenmin ste niel door een ander, die financieel in staat is een bende avonturiers te betalen, van den troon wordt gewint. Het cebenle regecringslichaam hoogere en lagere ambtenaren moét meeheulen op gevaar af z'n baan'je te verliezen. Dan worden de ministeries z.g.- „gereorganiseerd". Natuur lijk kan zoo'n president het niet te dol ma ken en zal hij zorgen z'n vriendjes in de regeering te krijgen en met hen goede vrienden te blijven. Zoo'n kerkvervolging gaat dan ook niet van Galles alleen uit maar van de gebeele vriendjeskliek en dan geschiedt het onder het voorwendsel van het land een dienst to bewijzen. Men wil het land nl. bevrijden van de tyrannie der geestelijkheid en wil de groote rijkdommen waarover kerken en klooster beschikken, dienstbaar maken aan het algemeen be lang. Aldus motiveert men de anti-kerke- lijko wetten. Dat het Katholieke volk lees: het meer ontwikkelde deel van het Katholieke volk daartegen protesteerde, is duide lijk. Maar even duidelijk is het, dat hun proteststom weid onderdrukt. Mag men een wet gehoorzamen in strijd- met de Kerk, vraagt onze inzender. Neen, natuurlijk niet. Maar een andere kwestie is of men zich met geweld mag verzetten. De Katholieke geestelijkheid van Mexico heeft een lijdelijk verzet georganiseerd en het Katholieke volk heeft do leiding der eees'elijkheid aanvaard Op den duur zal dit vreedzame verzet tot de eindelijke over winning leiden. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. H. t competitie-programma is ir n weer zoo volledig mogelijk, doch of hot geheel tot zijn recht zal komen is eeu groote vraag, aangezien het weer de laat ste week dikwij's het ergste heeft doen vreezen. Een enkele mooie dag als Woens dag is niet voldoende om het kwaad, dat mistig-regenachtige dagen aanrichten, te doen verdwijnen. Hopen we echter maar, dat ook de laat ste volledige competitiedag van dit jaar het programma vlot afgewerkt moge wor den. Het programma is intusschen weer niet van belang ontbloot, wijl de voornaamste strijd ongetwijfeld die is tusschen Lisse en Leiden op het terrein aan de Essen'aan te Lisse. De gastheeren zijn ongetwijfeld hier favoriet, terwijl Leiden zeer waar schijnlijk zi5n aanvoerder nog zal moeten missen. We vertrouwen echter, dat de Leidenaars hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen. Laat dan in eerlijken strijd winnen, die de sterkste is. Er kan ongetwijfeld op veel publiek gerekend wor den. o In Den Haag wordt de return-match ge- spee'd tusschen I/enig en Snel en DONK. De vorige week wisten de Gouwenaars op eigen terrein een gelijk spel te bewer ken tegen Lenig en Snel, doch wij voor zien, dat zij morgen zonder punten naar Gouda terugkeeren. Niet onbelangrijk is ook de derde wed strijd, die in Hillcgom gespeeld wordt tus schen Concordia en Duiven. De Rotter dammers verloren den eersten- wedstrijd op eigen terrein zeer tegen aller verwach ting in met 32 Of de Hil'egommers dat stoute stukje morgen zullen herhalen? Dan minderen de kampioenschapskansen der Rotterdammers, die toch al niet groot meer zijn, nog meer. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Overgangsklasse B. Heemstede: H.B.G.R.K.A.V. A'dam: De MeerWilskracht. Hoorn: Always ForwardV.V.Z Amersfoort: LimvioE.M.M. Tweede klasse F Utrecht: P.V.C. II—O.K.V. Montfootr: M.S.V.Utrechtenan Zuilen: H.M.S.—V.E.P. Tweede klasse H. Lisse: LisseLeiden (J. Sal fis; Den Haag: Lenig en Sne*DO? Hillegom: ConcordiaDuiven. DIOG HAARL. BON!) Overzicht. Nu Zondag j.L de groote slag lu n Teijlingen en W. F. C. iü het voordeel van de Sassonhoimprs geëindigd is, nu mogen we verwachten, dat geen hinder paal voor de leiders te groot zal zijn en zij voort zullen gaan, niet alleen om hun ongeslagen record te handhaven, doch ook om nieuwo overwinningen te boe ken. Willen de Sassenheimers hun voor sprong behouden dan diénen zij ook in de komende wedstrijden té winnen. En wij willen hun wel voorspellen, dat zulks niet gemakkelijk zal zijn, want iedere te genstander opnieuw zal trachten te halen wat er te halen valt en daar wachten nog genoeg moeilijke wedstrijden, om nu mor gen b.v. al te gaan verliezen. We reke nen dus op het tegenovergestelde. Wijkeroog blijft morgen de Sassenhei mers op den voet volgen door een nieuwe overwinning op R.K.V.Z, S.J.C. heeft vrij, doch de reserves krij gen bezoek van het sterke Wostlandia I. Al komen de S.J.C.'ers morgen geheel vol ledig uit, dan nog geven we hun weinig kans op eenig gunstig resultaat, al zou zulks verschillende anderen clubs zeer aangenaam zijn. De Lisse-reserves moeten naar Edoh m en zullen moeten winnen, om gelijken tred te houden met de leiders in deze af- dee'ing, die morgen eveneens spelen, doch waarvoor we verwijzen naar het laatste gedelte van het overzicht. Leiden m, dat Zondag j.l. door een on volledig opkomen van O.V.V. II gedupeerd werd, krijgt morgen bezoek van Teijlin gen Hl. Een nieuwe overwinning van do Leidenaars lijkt ons het meest waarschijn lijk. In Wassenaars krijgen de reserves van Blauw Zwart bezoek van de dito's van R.I.A., die de leiding in deze afdeeling hebben, 't Zou ons dan ook al zeer ver wonderen, indien de Wassenaarsche club eenig gunstig resultaat zou behalen. Wedstrijd-programma voor a.s. Zondag Eersto klasse B. Santpoort: Santpoort ITeijlingen I Wijkeroog: W.F.C. I—RK.V.Z. I Tweede klasse C Haarlem: T.Y.B.B.H.B.G. II Haarlem: Victrix TSantpoort IJ Hillegom: Concordia IIT.Z.B. I 12 ii. Tweede klasse D. Den Haag: V.A.C. ID.H.L. II Loosduinen: G.D.A. IIWilhelmus I Derde klasse F. Noordwijk: S.J.C. II—Wostlandia I Den Haag: Lenig en Snel II—Gr. Will. III Dorde klasse G. Leidschendam: A.V V. IR.I.A. I Den Haag: Edoh niLisse II Vierde Klasse E. Leiden: Leiden HlTeijlingen ITT Vierde klasse II. Den Haag: V.V.P. II—A.V.V. II 12 30 u Naaldwijk: Wostlandia ITV.A.C. II Wassenaar: BI. Zwart IIR.I.A, II Junioren Competitie. District Leiden. Sassenheim: Teijlingen ILeiden 12.30 u. Sassenheim: Teijlingen IILisse I 12.45 uur. District Den Haag. Loosduinen: G.D.A. VA.V.V. ni NEDER LANDS OH F VOETBALBOND. Overzicht. Als we de resultaten van j.l. Zondag nog eens bezien, dan moet ons toch nog eens van het hart, dat het schrijven van een overzicht toch waarlijk geen prettig haantje is. Men denkt, aan do hand van de gegevens der gespeelde wedstrijden een zoo goed mogelijke vergelijking van de sterkte der diverse clubs te maken, do Zondag komt, 't is vier uur en men hoort, men leest, dat men 't hier heeft mis gehad dat men daar een juist tegenovergesteldcn uitslag krijgt, enz. Er wordt dan wel eens gelachen om den overzichtschrijver, die er zoo leelijk naast is geweest, doch daar zul'en we ons maar niet veel van aantrekken. Immers, wat de overzicht schrijver denkt zet hij zwart op wit, het geen van de beoordeelaars buiten de krant niet gezegd kan worden en hij staat dus niet aan crïtiek bloot. Niettemin, ondanks zoovele uitslagen spotten met allerlei voorspellingen, moe ten we maar weer n né-nv. ar beid en als we dan lu-f pr v - morgen bezien,' dan lv-gint 'hol ons wel wat te doezelen Immers won Spaila vorige wei k niet in Amsterdam van Ajax en verloor 't Gooi niet van de Slm-nivogelsV Dan 7.011 Sparta moFgen ook weer van 't Gooi moeten winnen. Of het al gebeuren? Wo gelooven het niet. D. F. C., dat vorige week tehursleldo door van Blauw Wit to verliezen, krijgt nu de Stormvogels op bezoek. De Dordto- naren zullen nu wel weer weten te win nen. Blauw Wit is langzamerhand op den goeden weg gekomen on zal zich daarvan door R.C.H. niet laten afbrongen. Zulks zou voor H.V.V. eon reden to meer mogen zijn, om zich morgen eens van de boste zijde te laton zien tegen V. U. C. en de jongero genoratio zal dus go- slagen moeten worden, om wie Groote Haagsche van de onderplaats te brengon. Wo herinneren er nog even aan, dal do eerste wedstrijd met 72 door V. U. C. gewonnen werd! De laatste wedstrijd in deze afdeo'ing is AjaxExcelsior. Wat Sparta Zondag j.L deed zal ook Excelsior kunnen, doch de Ajaxioden zullen nu wel meer op hun hocdo zijn. In Afdeeling II wijzen de teekenen er op, dat er roering begint te komen aan den staart. A.S.C. heeft hot pad der overwinning gevonden en we mogen verwachten, dat or nu meer succes komt. Weliswaar moe ten de Leidenaars jammer genoog don steun van Josson missen, doch we heb ben ook nog vertrouwen in den meerma len a's veteraan gedoodvorfden Vrcokon. 't Is verheugend, dal de tegcn?coro blank bleef in den laatsten wedstrijd. Mogo zulks morgen ook het geval zijn, dan hoeft de voorhoede van A.S C. des te meer ploizicr van haar werk. De Spartaan, die thans lot in de bo venste helft van de ranglijst opgeklom men is kan hot H.B.S. nog lastig genoeg maken en 't zou ons niet verwonderen, in dien E.D.O. door een overwinning op TT»?- vorsum den gelijken stand met H B S. tot een voorsprong zou maken H.F.C., dat de laatste weken menig succesje boekte zal morgen een moeilij ke partij hebben tegen Feijenoord Wo houden het op een overwinning voor do Overmaaschen. II V. V, zal de gelegenheid oni dan ho ven n.F.C. te komen niol zonder meer laten voorbijgaan en dus wordt hij een overwinning van A.S.C. en IT V V dc spanning tusschen de staarlclubs weer g rooter. In de derde klasse gaan ïweo clubs uit l.eiden en Alphen a'len op bezoek naar hel Noordon. V.S.V., dat nu een goeden voorsprong verkregen heeft, zal niet veel» moei Ie heb ben met het Leidsche ll.VS, naar liet ons wil voorkomen en zoo zal het voor Allien steeds moeilijker worden den ach terstand in te halen. Inlu.vschon zuilen do A'phenaars morgen wel weer van ITlli- nen weten te winnen, ul zal de uitslag Alphenaren morgen wel weer van Ifilli- Alphen. Lugdunum moet naar Beverwijk, waar de Kennemers ontvangen. Op 17 October werd hel hier 2—0. doch dc Groen-Wit ten zullen zich al zeer in moeten span nen, om thans weer beide p\fi;:, baaien te halen. In de B-klasse ontvangt Bodegraven het Haagsche R. V. C. Wijl in Den Haag reeds werd gewonnen nmenen we nu ook veilig een overwinning voor Bodegraven te mogen voorspellen De A.S.C.-rcservps krijgen morgen oen moeilijken wedstrijd, waar zij op be zoek moeten bij Excelsior II Do rood zwarten zijn weliswaar den laafslen liiil op den goeden weg, doch Excoisior Ft is een sterke ploeg cn al leden de Rot terdammers Zondag j.l een onverwachte nederdaag tegen BMT IT, dat zal hun juist een aansporing zijn om morgen he ter to doen en dus krijgt A.S.C. II hot hard te verantwoorden. In Leiden werd het destijds een 72 overwinning voor Excelsior. De Lugdunum-rescrvös ontvangen II. B. S. m. Dat moet een overwinning wor den voor de Groen Witten, temeer wijl in Den Haag reeds werd gewonnen Tn het Oosten is de wedstrijd neraclos Enschede van het meest-» he'ai: Zullen de A'melocrs m slaat z:«n do u.-e'do van FEUSLLETON. 85) 't Wachtwoord!... Ik weet niet... Lamarette heeft ons gezien, niet waar La ma rette? - Natuurlijk heb ik u gezien en de sergeant ookHij heeft mij zelf de sleu tels gegeven nadat bij u beiden berkent had.' De onderofficier beet zich op de lippen en bromde: In orde passeer! Maar gesteld da! Lamarette door een anderen schild- vacht. vervangen was, dan had deze u misschien doodgeschoten. Het verwondert mij dat de kapitein daar niet aan ggdacht heeft. Gij lnint passceren zeg ik u, her haalde hij, toen hij 7.ag dat het meisje on beweeglijk tegen het hek bleef staan, of frilt gij misschien de terugkomst van de kapitein afwachten? Neen, neen, ik wacht niet op hom, zei het meisjo verschrikt door den onderzoe kenden blik van den sergeant. En zonder andere vragen af te wachten, ging zij ijlings den weg op naar huis.' HOOFDSTUK XIX. - Jongen, dat komt mij vreemd voorl hernam de sergeant dio er maar niet toe besluiten kon den wachtpost weder in te t?aan. Lamarette, ben je er zeker van, dat I dc gezel van juffrouw' Perdriel do kapi- kia was? Wie zou hij anders zyn, antwoordde de schildwacht ongerust over zijn eigen twijfeling. Trouwens u hebt hem even goed gezien als ik. Ik? Ik heb alleen zijn rug gezien. De sergeant die zich schuldbewust was, antwoordde niet rechtstreeks. Maar zijn wantrouwen werd steeds grooter cn hij besloot met, eenige soldatenvloeken. Ik zal mijn rapport opmaken en ik geef jou vier dagen, omdat je niet „te wa pen" geroepen hebt bij de komst van den commandant! De kapitein kan je daar over vrij spreken als hij dat wil. En doof voor de verontschuldigende ver klaringen van Lamarette keerde de onder officier zich tot de wacht en riep: Overeind! Een korporaal en twee mannen als patrouille to aan den voor sten post! Gij anderen, gaat naar binnen, dat is uw zaak niet. Nadat de korporaal verschenen was, be gon hij hem op te dragen: Zoodra ge den kapitein ontmoet of ingehaald hebt, zult gij hem zeggen... Een zware stem onderbrak hem: Zeg het mij zelf maar sergeanti De andere schrokken en sidderden. Gilbert kwam boven bun hoofden te voorschijn, tusschen eenige zakken aarde en zand, die het gewelf van binnen barri cadeerden. Hij droeg zijn mooie huzaren uniform. Onwillekeurig sloeg hij zijn hand aan het gevest van zijn sabel. De gefrons te wenkbrauwen maakten zijn strengen blik nog vervaarlijker en toen schetterde opeens onder den strijdhaftig opgestreken snor: Wat wildet gij den kapitein zeggen! Hier is hij; spreek... 1 De sergeant, Lamarette en de andere soldaten keken hem verbaasd aan, alsof hij uit den grond gerezen kwam. Woedend 'geworden over hun zwijgen, sloeg hij zijn sporen nijdig in de zandzak ken, kruiste de armen over de borst en hernam met ingehouden toorn: Wanneer het u belieft te sprekon. ik wacht. Maar zij bleven als door den bliksem getroffen staan. Lamarette bemerkte dat de kapitein in groot tenue was, zonder mantel en steek hoed maar wel voorzien van den sabel. Deze ontdekking deed hem rillen. Eindelijk waagde de sergeant te be ginnen: Kapitein, ik wilde u verwittigen dat het meisjede jonge dame die die Hij stotterde. Een vloek van G.lbcrt gaf hem ziin stem terug. Enfinde jonge dame die u verge zelde is alleen teruggekomen. En zelfs was zij buiten adem van het loopen Bijna schoot de schildwacht op haar. Haar plotselinge terugkeer en ontstelde gelaat en ook haar vage antwoorden be gonnen mij ongerust te maken en daarom wilde ik deze patrouille naar u toe stu ren om te zien wat er was voorgeval len maar nu u reeds hier zijt, wachten wij uw bevelen. Terwijl hij die zeide vroeg hij en La marette eveneens zich of: Hoe komt die man in hemelsnaam binnen de muren? Laat de patrouille vertrekken, gebood Gilbert, wiens ontstelde gelaat kalmte lo genstrafte. Zend zes mannen in plaats van drie. Ik wil weten óf er niets ver dachts gesignaleerd is door do voorpos ten. En vlug watl Vooruit, maak.Bpoed! Zij moesten reeds vertrokken zijn! Terwijl de soldaten het bek door gingen, trok de officier den sergeant terzijde on vroeg hem met gedempte stem: Waar is die vrouw waarvan ge spreekt? Zij is naar huis. Na haar weigering cm op u te war' ten dacht ik goed te doen haar niet te weerhouden... En hebt gij die vrouw herkend? Ja wel zeker kapitein En...t Juffrouw Perdriel, kapitein! Juffrouw Florise? vroeg Gilbert opge wonden. Ik ken haar voornaam niet Het is 't mooie meisje dat vaak naast u wandelt, hernam de onderofficier. Maar dat weet u beter dan ik, kapitein. Waarom onder vraagt u mij daarover? Antwoord mij alsof ik niets wistl on derbrak de jeugdige chef hem. Het meisje is in ieder geval jong, niet waar Lamarette. Dat dunkt mij. Het is juffrouw Yvet- te, zei do schildwacht die naderbij kwam. De officier schrok. Hij wilde zich be- heerschen, maar zijn vingers omknelde krampachtig het gevest van zijn sabel. Juffrouw Yvette is 7,00 even binnen gekomen, zegt ge? Wie hoeft haar dan uit gelaten! Ik, de sergeant, u zelf kapitein, sta melde Lamarette op zijn beurt, zonder goed te weten wat hij zei, zoozeer joeg do bliksemende blik van den kapitein hem vrees aan. Immers u waar bij hnnr... ea nu vraagt u Ik ondervraag u, antwoord dus! zei Gilbert barsch on hij had al zijn energio noodig 0111 zijn sabel niet té breken op het hoofd van den schildwacht. Dus go hebt mij dezen nacht onder dit gewelf ge zien naast juffrouw Yvette? Ja zeker kapitein cn de sergeant eveneens. Hebt gij mij in dit tonuc gezien? Gij had een mantel die u geheel en al bedekte en gij droegt uw steekhoed. En geen sabelI completeerde :c ser geant. In orde, besloot.de kapitein met een kalmlo die hen deed herademen. Lamarette krijgt acht dagen hechte nis omdat hij verzuimd heeft de wacht to waarschuwen bij mijn komst. Gij ser geant, dezelfde straf wijl ge uw sleutels aan den schildwacht hebt afgegevc» cn niet het wachtwoord hebt geëisehl. Do boido mannen lieten hot hoofd han gen. Zij begrepen nog maar niet hoe hun kapitein binnen was gekomen. Dat. deze een ÜBt gebruikt had om bon op hun fou ten to betrappen, daaraan twijfelden zij geen oogenblik. 1 'oze handelwijze was desniettemin zonde ling en men ver wachtte haar zoo weinig van den kapitein dat zij zich daarover ten zeerste ver baasden. De officier ping vervolgens den wacht post binnr hrccf eenige dringende bc- v uwdo deze aan zijn bei- (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 11