JNGEZDKOEN MDEEUG PUROL er op VMEIll. Arbeider of bedrijfsleider? Dc procureur-generaal bij den Hoogen Jlaad mr. Besier, heeft gisteren geconclu deerd tot verwerping van het cassatiebe roep van G. van A., bakker te Grafhorst, die voor de rechtbank te Zwolle, met ver nietiging van een vcinis van den kanton rechter l -- Ivampen, is veroordeeld tot f5 boete wegens een overtreding van de Ar beidswet. De „arbeider" van wien hier sprake is, werd door den requirant beschouwd als bedrijfsleider. De Ned. Bakkersbond wenscht van den Hoogen Raad een uit spraak omtrent het criterium, dat aange legd moet worden om iemand in bet bak- kersbe 'ri'f te kunnen besrhouwen. Arrest 24 Januari. Ongedekt vervoer van gedistilleerd. De adv.-generaal bij hot gerechtshof te •Amsterdam, mr. dr. Van Geuns, nam gis teren conclusie in de zaak togen de N V. Erven Lucas Bols "alhier, welke firma in hooger beroep was gegaan van een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de ven nootschap was veroordeeld tot twee geld boeten vau 4158.wegens het vervoe ren van gedistilleerd zonder de vereischte documenten. Ook de administratie was in ap^èl gegaan. De adv-generaal eischte thans toewij- ring van de vordering in hnoger beroep van den Rijksadvocaat, waarbij schuldigver klaring van dc vennootschap werd geëischt aan zps feiten van verboden uitslag, ver voer en inslag en veroordeeling tot zes peldhoelen, ieder van f 4158met ver beurdverklaring van het in beslag geno men gedistilleerd. De uitspraak werd be paald op 28 dezer. Steenen voor sigaren. De rechtbank te Utrecht veroordeelde fisteren D E. en W van S., beiden te Utrecht, ieder tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens oplichting van 40 Zij hadden nl. steenen in plaats van sigaren geleverd. De eisch was tegen ieder drie jaren gevangenisstraf. ^FABBJLISSEMOS Uitgesproken: A. P. Paardekooper, directeur van de Naam'. Venn. Alb. en J. P. de La Rie, te Leiden, Hoogewoerd 11. Cur.: mr. H. R Goudsmit, te Leiden. G. J. Ammerlaan, wmkelier te Leiden Picterskerkkoorsteeg 16. Cur.: mr. A. Beets, te Leiden. Geswengde Berichten ONGELUKKEN. Door een vallenden boom gedood. Het zoontje van den heer H. R. te Wijlré Gulpen is onder een zwaren boom ge raakt, toen deze geveld werd. Het kind werd op slag gedood. Van het paard gevallen. Toen Maandagmorgen een aantal huza ren te paard den Platvoet bij Deventer passeerden en het commando tot draven werd gegeven, wierp een der dieren zijn berijder, een huzaar, af, die tegen een boom terechtkwam en aan den voet daar van bloeiend en bewusteloos bleef lig gen. Na voorloopig te zijn verbonden, werd de gewonde ruiter naar het St. Josephgesticht te Deventer vervoerd, waar bij hem hersenschudding werd ge constateerd. Verbrand. Te Schinnen kwam het 4-jarig dochter tje van H. H. in aanraking met de bran dende kachel. Het meisje liep zulke brand wonden op. dat het kort daarna is over leden. Het 2^-jarig meisje C. Littel te Rot terdam kreeg Maandag in de ouderlijke woning een emmer beet water over zich been. Zij bekwam brandwonden over het goheele lichaam en moest in zorgweltken- dpn toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd. Het kind is gistermiddag overleden. EEN OUD MISDRIJF OFGEHELDERD? De moord In de De Riemersfraai te 's-Gravenhage. Een 41-j arige fotograaf gearresteerd. Men zal zich wellicht den gerucht makenden moord op den 67-jarigen heer Van der Stijl, wonende aan de De Rie- merstraat te 's-Gravenhage herinneren, welke onder zeer geheimzinnige omstan digheden in den zomer van 1924 plaats had. De heer Van der Stijl werd in den ochtend omstreeks 11 uur in zijn huiska mer vermoord gevonden. De kamer ver keerde in de grootste wanorde; alles wees op een ernstige worsteling tusschen den aangevallene en zijn moordenaar. Het gelukte de politie ondanks alle moeite, welke zij deed, niet den moorde naar te ontdekken. Wel hadden vooral in de eerste dagen talrijke arrestaties plaats maar de aangehoudenen moesten allen na korten tijd weer op vrije voeten ge steld worden. Hoewel er naar buiten weinig van bleek beeft de politie zich nog steeds met deze mysterieuze zaak bezig gehouden. Naar thans vernomen wordt, is Zater dag 1.1. door politie te 's-Gravenhage aan gehouden als ernstig verdacht van dezen moord, de 41-jarige A. L. M. fotograaf Tan beroep. De aangehoudene is een Rus Tan geboorte, doch woont reeds geduren de ruim 11 jaar in ons land. M. behoor de tot de personen, welke kort na den moord ook reeds door de politie zijn ge boord, maar toen wegens gebrek aan be wijs weer op vrije voeten moesten worden gesteld. Thans schijnen echter nieuwe Toor M. bezwarende feiten de politie ter °ore te zijn gekomen. De resultaten van ket verhoor waren van dien aard, dat politie zich gerechtigd oordeelde, tot Ogenblikkelijke arrestatie over te gaan. Een der aanwijz-ngen tegen M. zou zijn dat ernstige twijfel is gerezen omtrent de waarheid van het alibi, dat bij zijn eerste verboor kort na den moord door hem aan de politie was opgegeven. In den kring van zijn familie en vrien den wordt echter vermoed, dat men hier te doen heeft met een wraakneming van de gewezen verloofde Van den verdachte Mr. L .P. Denokamp is verzocht als raads man van M op te treden. M. zal heden voor den recliter-commis saris worden geleid. De valsche Engelsche bankbiljetten. Je maker een berucht persoon In verband met de arrestatie te Rotter dam van den bouwkundige L. W. H., die wegens het uitgeven van valsch Engelsch bankpapier was aangehouden, vernemen wij nog het volgende: Eind 1918 en begin 1919 werd in ver schillende plaatsen van ens land Engelsch bankpapier, speciaal in de groote coupures van 50 pd.st. en 100 pd.st. uitgegeven, dat bij nadere beschouwing valsch bleek te zijn. De dader wist zich geruimen tijd schuil te houden, maar in het midden van 1919 werd hij gearresteerd. Het bleek te zijn de 32-jarige bouwkundige L. W. Hek man, afkomstig uit Apeldoorn, die zicb o a. herhaaldelijk voor geïnterneerd En gelsch officier had uitgegeven Bij een huis zoeking werden alle ingrediënten, noodig voor het vervaardigen van de biljetten, ge vonden. Het eigenaardige was, dat zijniet werden gedrukt, doch geteekend, en zoo kunstig, dat zij moeilijk van echte exem plaren waren te onderscheiden H. stond terecht voor de Zutfensche rechtbank en werd veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. In 1922 kwam hij weer vrij, doch in dat zelfde jaar werd hij voor hetzelfde feit opnieuw tot drie jaar veroordeeld In den zomer van dat jaar werd wederom valsch Engelsch bankpapier on'dekt, op dezelfde kunstige wijze geteekend, en kennelijk het werk van- H. Hij werd gearresteerd, doch bij gebrek aan bewijs kon men niet tot ben strafvervolging overgaan Op 20 Octo ber jl. kwam te Eysden een persoon, die zich als vreemdeling voordeed.- Deze wis selde daar een bankbiljet van 100 pd.st. in Twee dagen later werd het biljet aan het kantoor, waar H. gewisseld had, als valsch herkend. Daarvan werd kennis gegeven aan de Valsch Geld-centrale te Amsterdam. Men ging dadelijk op onderzoek uit. en in liet biljet werd weer het werk van H. her kend Verder onderzoek wees echter uit, dat de man onder den naam ,,De Vrain- oourt" in een hotel te Luik gelogeerd had. Men v.ond daar op do kamer waar hij gelogeerd had een partij papier van dezelfde samenstel ling als waarvan de bankbiljetten van 100 pd.st. waren gemaakt. Het bleek verder, dat hij de hotelhoudster M. had opgelicht voor frs. 8500. Nadat hij echter het bank biljet van 100 pd.st. te Eysden had inge wisseld, betaalde hij haar de frs. 8500 te rug. Van de rest van het geld leefde hij eenieen tijd in Nederland en België. Op 10 November 1.1. kwam hii in Rotterdam en huurde kamers onder den naam W. van Tongerloo. Daar teekende hij weer een bankbiljet van 50 pd.st. en vertrok op 12 November naar Roosendaal, waar hii het biljet bij een bank inwisselde en f 605 ontving. Met dit geld en een velsch door bem zelf geteekend bewijs van Nederlan der.schan nasseerde hii de grens. Uit Rot terdam had hij voor zijn vertrek naar Roo sendaal een aano-eteekenden brief naar zijn ouders in Apeldoorn gezonden. Daar kwam de politie achter, hetgeen hen op het spoor van Hekman bracht. Eerst Za terdagavond jl. keerde Hekman uit Boloië terug, waar hij ook weer een valsch En gelsch biliet van 100 pd.st. had eeleekend. Om halftien Zaterdagavond probeerde hij dit aan het station Delffsehe Poort in te wisselen; hetgeen niet gelukte, omdat de ambtenaar niet voldoende geld in kas had Hij reisde toen door naar Don Haag Zon dagmorgen vertrok hij van daar en kocht een kaartje naar Loenen. Hij betaalde met [iet valsche bankbiljet, kreeg zijn kaartje en ontving bovendien mim f 1200 terug. Maar in plaats van naar Loenen ging bij raar Roosendaal. Daar liep hij in de val Hij werd dadelijk na aankomst door de afdeeling „valsch geld" van de Rotferdam- eche recherche gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij, doch Maandagmiddag legde hij een volledige bekentenis af. Er werd rog ruim 1000 op hem bevonden. Hij is naar Maastricht op transport gestold, waar hij ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld. Inbraken. Wederom heeft te Beverwijk een brutale inbraak plaats gehad, ditmaal in een boer derij staande in den polder onder die ge meente. Men verschafte zich in den nacht toegang door een W. C.-raampje en be reikte door verschillende gangen de slaap kamer. Hier werd zonder do slapenden to storen de brandkast geopend. De inhoud, bestaande uit een aantal sieraden on ju- weelen, werd zoolang in een kistje ge daan, waarna de inbreker nog kans zag uit een aan het ledikant hangende pan talon een porlemonnaie met geld te ste len. Dit was evenwel wat veel gewaagd, want de vrouw des huizes ontwaakte, zoodat de inbreker genoodzaakt was de vlucht te ne men, waarbij hij het kistje moest achter laten. AUeen de portemonnaie word me degenomen. De politie heeft den dader nog niet bunnen vatten. Te Dongen is ingebroken in de schoen fabriek der firma C. en A. Riemslag. De brandkast werd geforceerd en daaruit een bedrag van 240 en voor ongeveer 60 aan post- en rentezegels gestolen. Mede werden nog tweo paar heerenschoenen ont vreemd, waarvoor een paar oude werd achtergelaten. Te Winschoten is gisteren ten woon- huize van den turfkoopman D. door een onbekend gebleven inbreker 325 gestolen. Te Bemmel is in den nacht van Zon dag op Maandag ingebroken in een woning op de steenfabriek van de firma R. Arnfs. Een linnenkast is uit de woning gesjouwd en op eenigen afstand daarvan opengebro ken. Een bedrag van f 500 is eruit ont vreemd. De inbraak in het Prinsenhof. Gisteren is door den Officier van Justi tie te den Haag aan den smid J. E. E. J., afkomst:g uit den Haag, die gearres teerd was inzake de inbraak in het Prin senhof te Delft, een verhoor afgenomen. Hoewel do verdachte bleef ontkennen, meende de Officier toch, dat er voldoen de termen aanwezig waren om den ver dachte in bewaring te houden, en is J. ter beschikking van den rechter-commis- sar s gesteld. Naar verluidt, zou de verdachte ook bij andere gevallen zijn betrokken. Een goede vangst. Op den SchiedamschedijTc te Rotterdam, heeft de politie aangehouden den reisen den koopman J. K. wegens het overtre den van de verordening op de_ straatpoli- t:e. Op het politiebureau gaf hij eerst een onjuisten naam op Een der agenten kende den man evenwel van vroeger en zeide, dat men met J K. te doen had. K werd toe-n boos op den agent en zei, dat hij hem ook nog wel van vroeger kende en dat hij heel wat van hem wist. Als K. niet had gezwe gen, dan zou de agent al lang in de ge vangenis hebben gezeten, enz. Nadat pro nes-verbaal was opcemaakt wegens beleo- diging, kwam men tot de ontdekking, dat T\'. in het algemeen politieblad gesigna leerd stond. Hij heeft nl. nog 7 vonnissen ie goed wegens het hebben van een woon wagen van te kleine afmeting en 2 wegens t et fietsen zonder bel. In het geheel moet K. nog 67 dagen hechtenis ondergaan Hij is opgesloten. Aanslag on twee anenten. Gisterennacht heeft te Deventer een too te poli'femaoM. bestaande uit gemeen- fenolitie, Tiibsveldweeht. maréchaussees en militaire nolitie onder leiding van den heer A. P. van Tricht, commissaris van nolitie. en mft' bnhn1n van honden ppzoeh' naar de verbliifnlaats van een tweetU mannen, vermoedeliik Duitschers. die in den laten «vond o«m aanslag hadden gc- aleegd op twee politieagenten aldaar. Om den dader van een berooving on te sporen, zochten de agenten Rouwendaal -ui KieftenbJt in een zaadberg. Plotseling kwamen twee personen te voorschijn. Een hunner vluchtte in de duisternis het veld 'n. de ander werd gegrepen en gefouilleerd Terwijl de politiemannen daarmee bezi~ ivaren kwam de ontsnante w.eder naderbij ?n Tiep „handen on" Meteen schoot hij ap de agenten. Roze lieten, terwijl zii terug schoten, dpn arrestant epn oogenhlik vrij. waarop de mannen zich uit de voeten maakten. Blijkbaar hebben de schoten, die den vluchtenden nog werden nagezonden, hun Joel gemist. De commissaris van politie liet den eo- heölen omtrelc van Deventer afzoeken. Tof nu toe echter tevergeefs. Ernstige mishandeling. De onbezoldigde rijksveldwachter Bre- kelmans uit Riel, is met een familielid, ze keren H. uit Goirle, in de Kloosterstraat te Goirle, onverhoeds door een aantal per sonen aangevallen. Er ontstond een for meels vechtpartij, waaraan 15 a 16 per sonen deelnamen, meldt het ,,N. v. h. Z Brekelmans werd zeer ernstig ge wond. Hij kreeg een steek in de horst, één Loven het linkeroog en één in den arm. De zeereerw. heer pastoor verleende gees telijke hulp, waarna de zwaar gewonde per auto van den heer v. D. naar zi.in eve ning te Riel werd overgebracht. Ook zijn familielid van H. bekwam eenige verwon dingen. Voorloopig zijn de gebroeders v. IT. als tie vermoedelijke daders door de politie jeorresteerd. De politie te Velsen een week zonder (ractement. Het tractement der politie te Velzou svordt per jaar vastgesteld. Eiken Vrijdag wordt daarvan 1/52 deel uitbetaald, al thans wat de agenfen betreft. Ook dit jaar is dit zoo geschied. Men heeft er ten gemeentehuize geen Tekening mee gehou den, dat het jaar 1926 niet 52, doch 53 Vrijdagen telt, zoodat niet wekelijks 1/52 doch 1/53 deel van het jaarloon had uit betaald moeten worden. Dientengevolge zullen de agenten den laatsten Vrijdag, tevens den laatsten dag van het jaar geen loon uitbetaald krijgen. Dat wordt derhal ve een slechte oudejaarsdag voor het poli tiecorps te Velsen. Brand. Gisterennacht te twee uur brak te Apel doorn een felle brand uit in de Volksdro gisterij „Elsevier" aan de Deventerstraat, bewoond door den heer J. Schouwink. De brandweer was spoedig ter plaatse doch do vlammen vonden zoo gretig voedsel in de licht brandbare stoffen, dat het ruime perceel geheel uitbrandde; alleen de muren bleven staan. Het huis, eigendom van de firma Grotenhuis, was verzekerd, evenals inventaris en inboedel. De ^orzaak is on bekend. De bewoners meenen des nachts een ontploffing te hebben gehoord. Kleine ontsporing. Door het ontijdig omleggen van een wfs- uel is Zaterdagmorgen op het Centraal station te Amsterdam een truckstel van een ledig rijtuig uit de rails geloopon. N.a 25 minuten was de wagon weer in de rails. Vertraging of storing had wat dpn treinen loop betreft, niet plaats. Alleen moest de Duitsche trein van het eerste perron in plaats van het. tweede perron vertrekken. De pagekop veroordeeld. In een onzer Friesche* wouddorpen zou men proefles houden voor de betrekking van onderwijzeres, schrijft men aan het „N. v. Frl." Een der zes dames, uit de vele sollicitanten daartoe mee uitgenoodigd, zette haar hoed af en vertoonde toen een pagekopje. Helaas, dit werd haar ongeluk, want aanstond klonk het nu: „Juffrouw, u kunt wel weer gaan; wij kunnen u niet gebruiken!" De sollicitante vertrok zonder proefles te hebben, gegeven. Pokken te Maastricht. In het complex van arbeiderswoningen ie Maastricht hebben zich, naar ons na der wordt gemeld, 2 gevallen van pokken voorgedaan. De overige 50 bewoners van dit complex zijn ingeënt en geïsoleerd in de voormalige Dominicanen Kerk to Maas tricht van het Nederlandsch Roode Kruis 60 volledig uitgeruste bedden zijn geplaatst. De iepziekte. Ten gevolge van de iepziekte moeten langs don Rijksweg van Doesburg naar de grens (Anholt) niet minder dan 265 hoo rnen worden geveld. De onveranderlijke. Do slotheer van Doorn moge daai in ja ren gevorderd zijn, do oude voorlicfdo voor parade en „Schneid" is bij hem on verwoestbaar in stand gebleven. Dezer daeen heeft Wilhelm II bij een Berlijnscb tailleur een uniform van het TCgiment der garde-uhlanen besteld. Die uniform is, naar ingewijden weten, de meest op zichtige die te vinden was in het vroegere keizerlijke leger. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen Het verzacht en geneest. 6178 BuStenii. Berichten ONGELUKKEN NOORSCH STOOMSCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN. Een Lloyd's bericht uit Reykjavik meldt, dat het Noorscho stoomschip „Bal holm" bij Kaap Akranes (Westkust van IJsland) schipbreuk heeft geleden. De bemanning en de pasasgiers zijn verdron ken. TREINBOTSING. Twee dooden. Gistermorgen zijn tusschen Fresnoy en St. Quentin tweo goederentreinen op elkaar gereden. Twee personen werden gedood en vijf gewond, alien Franschen. GRANAATONTPLOFFING. Vier dooden. In de omgeving van Odessa werden ten gevolge van een ontploffing van een uit den oorlog afkomstige granaat, die half ;n den grond zal, bij een militaire oefening 4 recruten gedood en 18 gewond, waaron der 6 zwaar. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Eén doode en gewonden. Uit Rome wordt gemeld dat bij een ont ploffing (e Porto Ceresio een groot ge deelte van een fabriek ingestort. Vijf ar beiders en een vrouw zijn ernstig gewond. Een Duitsche arbeider is gestorven BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Gewonden. Bij een botsing tusschen een auto en een tram te Stuttgart zijn vier personen en dc trambestuurder gewond. De chauffeur die schuld aan het ongeluk had, is in hechte nis genomen. Overval in een trein. Wolff seint uit Nordheim dd. gisteren: Gisterenavond vond' men een reiziger uit Heidelberg bewusteloos op bet stationsper ron alhier liggen. Hij was in den trein uit Leipzig het slachtoffer van een roofover val geworden. Zijn portefeuille, zijn horloge en al zijn bagago werden hem ontstolen De jongeman ligt nog, zonder tot hot bewustzijn te zijn gekomen, in het zieken huis. De diefstal met geweldpleging. eHt B. T. A. meldt uit Madrid omtrent do inval in de bureaux der loterij nog d.ft de administrateur, die door den dader werd gewond, aan zijn kwetsuren is over leden. De dader, die naar het heette, door den administrateur werd gedood, zou echter zelfmoord hebben gepleegd. Zijn identiteit is niet bekend. Mevrouw Christie gevonden. Het raadsel van de verdwijning van mrs. Christie, die elf dagen geleden haar auto tusschen de boomen opzij van den weg niet ver van haar huis in Surrey heeft la ten staan en naar wie de politie al dien tijd heeft gezocht, met speurhonden, vlieg machines en een vrijwilligerscorps, dat in de laatste dagen tot een leger van honder den was aangegroeid, is nu het raadsel go- worden van mrs. Christie's verblijf. Sedert den avond van haar vertrek heeft zij nl. ongestoord verblijf gehouden in een luxe hotel in Harrogate, een bekend vacan- tie-oord in Yorkshire. Al dien tijd is zij daar een rustige gast geweest, die alleen maar bijzonder gehecht scheen aan het lezen van kranten, de kranten met do spannende verhalen over haar verdwijning en met de uitvoerige verslagen van de po gingen om haar op te sporen. Eerst Maandag viel aan een der meisjes van het hotel de sterke gelijkenis op van aeze krantenlezende gast met de portretten van dc spoorloos verdwenen mrs. Christie. Het meisje sprak er met de hotelhoudster over, dio de politie waarschuwde. De poli tie telegrafeerde kolonl Christi, den man Is het Nederlandscho volk Zoo hardlecrsch en afgestompt, Dat het heil vt>or eigen leven Haar moet worden ingepompt? Wie voor veiligheid steeds waken, Zijn met raad en daad zeer gul; En hij, dio er voordeel van heeft, Noemt dio dingen flauwe kul. Werkmanhonderd lwinti gd u i zend Ongevallen ieder jaar; Honderdtwintigduizend werklui Worden steeds weer de sigaar. Van dio honderdtwintigduizend Gaat do helft er zeker aan, Daar er voor de veiligheid niets Door hen is of wordt gedaan. Werkman, houd steeds je gedachten Bij je werk en je bedrijf, Dan ben je vanzelf voorzichtig En oplettend, builen kijf. Werkman, donk steeds bij jo arbeid Aan ontploffing, gas en licht; Houd bij ongezonde dampen Altijd goed jo mondje dicht Heusch gebruik nou toch die maskers Voor je neus en voor je mond, Want gifgassen zijn gevaarlijk En doodgaan is ongezond Werkman, leg op goede plaatsen Altijd je gereedschap neer, Want valt er een zware hamer Op jo hoofd, dan doet dat zeer. Werkman, werk niet met machines Als zij onbeschermd nog zijn, 't Kan j' een hand of v.nger kosten En daarbij, het doet nog pijn. Werkman, kies ook nooit uw staan plaats Onder een gelieven last, Breekt het hijschlouw, jo krijgt duizeDd Kilo op je ribbenkast. Werkman, wees nou niet zoo'n sukkel, Wees nou niet zoo uit den tijd, En donk niet, tabaksvoebt spuwend, Veiligheid is vuiligheid. 'k Wil er zelf nog een raad bijdoen Do voornaamste en nummer een, Het is, dat jo nooit uit b d slapt 's Morgens, met 't verkeerde boen. van de schrijfster. Deze vertrok onmiddel lijk naar Harrogate en toen hij daar heden middag in hei bolël aankwam, zag hij juist zijn vrouw do trap afkomen, om uaar do avondbladen te vragen. Het was een gelukkige herkenning waarna do ko lonel en mevrouw samen g'ngen dineoreu. En de vraag, die men zich nu stelt is: „Wat schuilt cr achter het raadsel van mrs. Christie's elfdaagsclr verblijf in li'et hotel van Harrogate?" Nader meldt de correspondent van de ..Tel.": Kolonel Christie heeft gisterenavond het raadsel verklaard: Mrs Christie lijdt ann geheugenverlies. Zij weet niet wie zij is Kolonel Christie hoopt morgen met zijn vrouw naar Londen te gaan om een spe cialist te raadplegen. Hij vertrouwt, dat zïj spoedig hersteld zal zijn Een held der wetenschap. Slechts 24 jaar oud is te Parijs overle den dr. Henri Vadon, assistent van prof. l.aubry in diens kliniek in do Rue Pncij cini. Dr. Vadon, dio internist was, had oen jaar geloden tijdens een operatie oen in fectie van een kankerpatiënt opgcloopen. Zijn arm moest toen worden geamputeerd, en uit waardeoring voor zijn toewijding ebtv.ing hij het Legioen van Eer. Hij mocht echter de kwaadaardige ziekte niet meester worden en is thans be zweken. Kostbaar speelgoed. Eenige dagen geleden zag prof. Mora, directeur van het museum te Szcgedin, op een wandeling builen de stad kinderen spelen mot een langen metalen slaf. Hij kwam naderbij, bekeek hei voorwerp en bemerkte dat hij een gouden scepter in handen had, prachtig geciseleerd en da» toerend uit do vierde of vijfde eeuw van onze jaartelling. Dc professor informeer de daarop bij do ouders der kindoren naar de herkomst van dat kostbare speel goed en hoorde dat oen vijftiental jaren geleden grondwerkers een aantal metalen voorwerpen hadden opgedolven, die naar zij dachten van koper waren en die zij aan lnin kinderen hadden gegeven om er mee lo spelen Dc kleintjes hadden, toen hun lief spel verveelde, die „kope- Ton" dingen bij vriendjes ingeruild, en zoo waren zij „in circulatie" gekomen. Prof. Mora liet zich do plek van do vondst aanwijzen, en ondernam zelf op gravingen, die een oud graf, waarin 92 gouden sieraden, aan liet licht brachten. Daaronder waren schalen, borden, oor hangers bezet met kostbare steenen en dergelijke De experts zijn van oordeel, dal het hier liet graf betreft van een vorst van bet volk der Gepidcn, dat daar ten tijde van de grouto volksverhuizing is komen wonen, maar later op last van keizer Justin janus werd uitgemoord. Dc electrischc „vossen" van Kofoe. Ondanks al zijn moderniseerlng in vele opzichten, is Japan nog doortrokken van geloof in „zwarte kunst" en koestert het heilige vrees voor geesten en dieren dio over menschelijko wezens vloek kunnen brengen. Een amusant voorbeeld kon men daar van onlangs beloven. Diverse soorten voertuigen, voetgangers en rijdieren, die een plek oven buiten het stadje Kofoo (eenige K.M. van Tokio) passeerden, werden door do zonderlingst" razernij be vangen. Menschen en paarden begonnen te dansen en tc springen, uocr te vallen om dan weer op (e staan kortom zij gedroegen zich als bezetenen. Een auto bus, voorzien van banden, mei metaal beslag, hield eensklaps stil, en bestuur der en passagiers gesticuleerden op dc onzinnigste manier, zwaaiden met armen en boenen als marionetten

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7