de ontvangen, duiten en liet zich niet meer zien en ook niets meer van zich hooren. Aangifte bij de politie volgde alsook een onderzoek dezerzijds, uit welk onderzoek nl snoedig bleek, dat wederom voor de zoo verste maal een handig oplichter aan het work was geweest en van de onnoozelheid van een deel van het publiek op geraffi neerde wiize gebruik had gemaakt om zicii op oneerlijke wijze te bevoordeelen. Fel heerschap is intusschen aangehou den en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Uit bet ingesteld onderzoek is reeds na der gebleken, dat de aangehoudene op bo venvermelde wijze al reeds in 16 verschil lende gemeenten van ons land zijn slag heeft weten te slaan en tientallen slacht offers heeft gemaakt. Inbraak. "Maandagnacht is ingebroken in de wo- van don veehouder A. Tuyp to "Wijde- v r-rmer, Ten iwir'^rmiPe inhoudende 6<"10 lag in-de bedstede, waar de eigenaar sliep, is weggenomen. Van den dader nog geen epoor. Aanslag op een agent. Op het Velperplein te Arnhem werd door oen agent van politie een 24-jarig man ge arresteerd. die onder den invloed van ster kedrank verkeerde. Do man liep aanvankelijk gewillig mee doch dicht bij het politieburcr haalde hij plotseling een mes uit den zak, waarmee hij don agent in de horst stak. Hoewel deze ernstig getroffen werd, hield hij den man toch stevig vast, totdat assistentie was verschenen. Na zijn Toes te hebben uitgeslapen, ver klaarde de man zich niets van het gebeurde te herinneren Fij is ter beschikking van de justitie gesteld Met een gitaar op het hoofd geslagen. In een café te Amersfoort kregen twee loge's ruzie, terwijl zij samen in de keu ken zaten. De een, die gitaar speelde, ge bruikte dit instument om zijn kameraad to bewerken en sloeg hem daarmee eenigc gaten in het hoofd. De gitaar vloog in stukken. Bij de daarop volgende worste ling werd de muzikant zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Brand. Te Blijbam is Maandagavond de be huizing met bakkerij van Evert Edskea ge heel uitgebrand. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Geheime distilleerderij. Te Heiligerlee is door commiezen bij den smokkelaar "W. B. een distilleertoe- 'stïl in beslag genomen. Gevaarlijk beroep. Enkele dagen geleden is de bekende dui ker J. Engelhart overleden. Zijn dood is het gevolg van een ongeluk, dat hem de vorige maand bij het uitoefenen van zijn beroep is overkomen. Den 17en November daalde hij, meldt het Nbl., in het Spaarne af om er den ka bel te leggen voor de geleiding van de electrische spoorlijn AmsterdamHaar lem. Bij dit werk stootte Engelhart tegen de schoeiing van den damwand, waardoor het glas vap zijn. helm brak. De duiker kreeg water binnen en daarna ook giftige- gassen. Waarschuwing. Do Commissaris van Politie te Nijme gen verzoekt do opsporing, aanhouding en voorgeleiding, als verdacht van oplichting «en poging daartoe, van een onbekend per- aoon, zich noemende G. Coersen, wonende te Amsterdam, N.Z. Voorburgwal No. 61 en Keizersgracht No. 461. Signalement: ongeveer 4 jaar, 1.60 M. lang, tenger gebouwd, bleek uiterlijk, blau- wo oogen, blond haar; gekleed met don kergrijze demi-saison en zwarten slappen hoed. Hij droeg een gekleurden gchaakten zelfbinder. Hij geeft zich uit voor hoofdvertegen woordiger der maatsohappij „Vita" te Hel mond en tracht door bemiddeling van de gemeentelijke Arbeidsbeurs adressen van vertrouwde personen machtig te worden, die hij gaat bezoeken, waarbij hij hen voorspiegelt, dat zij als agent of vertegen woordiger van die maatschappij kunnen worden aangesteld op een vnst salaris en provisie. Voor de koeten, welke op hot op maken van het contract vallen, verlangt hii dan vooruitbetaling van bedragen, groot 13.— ft f4.—. Een merkwaardige brief. De heer J. W. van Helden uit Liessel pu bliceert in „De Zuidwillemsvaart" een merkwaardigen brief, door een Astenschen soldaat, die in het leger van Napoleon „diende", naar zijn familie in Augustus 1813 te Asten gezonden. De heer van Hel den vond den brief als familiepapier in „Huize Sloot". Er spreekt de echte gods dienstzin onzer voorouders uit en het stuk van den eenvoudigeai dorpejongen is te merkwaardig om het niet aan de vergetel heid to onttrekken. Hier volgt de brief: Mensch (Mainz) Den 4 Augustus 1813. Vader en de Moeder Zusters en de Broeders. Ik laat u weten dat ik nog fries en ge tond ben. En ik hoop van U hetzelven. Maar ik ben zoo krank geweest dat ik mendo dat ik gestorven zouden hebben wan ik was zoo siek dat men mij met twee man naar het kwartier moesten lijden en doen heb ik te Koovelens (Coblcnz) zee- ventien dagen in het hospitaal geleegen daar heb ik nog eenen endhoovenschen ge vonden on dio is met mij naar Mensch toe- gerijst en van Mensch moot ik alleen naar doeBborg (Duisburg) daar is mijn batalon paar toe en zij hebben mij gesijt dat ik ,Weer tamboer majoor zou worden maar ik .Weet het nog niet maar het mij ook hetzel- yen of ik het word of niet want ik zal der ien naard tog nooit bij krijgen of had ik geld genoeg te verteeren. Vader en Moeder susters en broeders en ik wensch u allemaal duisenmaal goeden dag en ook mijn zwager en vrouw en mij muijsjen en nigten en neven en goede be kerden of het voor den lesten keer waar. Maar ik vriendelijk van U vraag dat gij Zondaagen en hijligdaagen mis voor mij hoor want ik heb sint pinsten maar eens Sondags in de kerk geweeBt maar sworken- daags nog al eenigo keerens, want het on geluk zou koomen dat willem op zou moe ten trekken dan moet gij maar een rabc- sant koopen. Want het is beter tuijs le waater en te brood te leeven als soldaat te weesc^ en nu weet ik niet te schrijven als dat do kijserin tussen kovelens en mensch tegens was gekomen. En dat gij mij geen antwoort moet schrijven voor dat ik schrijf en voor dat ik een vaste plaas heb schrijf ik niet meer want het kan tog niet helpen of ik schrijf of niet. Verder schijd ik met de pen maar niet met het hert. Groete u vrindelijk J. v. D. BOOGAARDT. Adres Monsieur J. v. D. Boogaart de Partement Bos De Bijn Arron dissement Endhooven Kanton Asten A. Heydrik. Men verhaalt, dat deze boerenjongen zich in een turfhoop verborg om aan de inlij ving te ontkomen. Maar de Fransche speurders kwamen en plaatsten zich om de boerderij. Nu kon hem geen eten meer ge bracht worden en de honger deed hem voor den dag komen. De arme kerel zegt niet meer te zullen schrijven voor hij een vaste plaats heeft gekregenen 't is zijn laat ste brief geweest. Had hij er een voorge voel van? Buitenfi. Berichten ONGELUKKEN. Sneeuwlawine op den St. Bernard. Vijf kloosterlingen meege sleurd, drie gedood. Uit Bern wordt gemeld, dat een groote sneeuwlawine op den Sint Bernard, op een kilometer afstand van het hospitium vijf kloosterlingen meesleurde. Drie hun ner werden gedood. Spoorwegongeluk le Parijs. Gisterenmorgen heeft op het Noorder station te Parijs een spoorwegongeluk plaats gehad. Een uit de richting Villiers-sur-Marne komende personentrein stiet zoo hevig op een stoothlok, dat de trein ontspoorde. Drie en veertig reizigers werden min of meer zwaar gewond. Tragische dood van drie kinderen. Naar uit Oslo wordt gemeld, zijn in de nabijheid van Drontheim drie kinderen, die op het ijs speelden, met een groote schots in open zee gedreven. Hun hulpgeroep werd niet opgemerkt. Toen men hen einde lijk vond, lagen zij doodgevroren op de schots. Vergiftiging door asperges. Te Bien bij Valence zijn vier leden van de familie Lamboin, vader, twee kinde- den en een schoonzuster, tengevolge van het eten van ingelegde asperges, welke blijkbaar vergif bevatten, overleden. De moeder, die niet van de asperges gegeten had, is de eenige overlevende van de fa milie. Nieuwe stormen aan de Amerikaansche kust. De verkeersstremming op de Ganadeesche meren. Doordat er plotseling beweging in het ijs kwam, konden tien schepen, die in de St. Marie-rivier in het ijs vast zaten, zich bevrijden. Een regceringskotler en een groot aantal sleepbooten zijn er ver der in geslaagd, twee vracklbooten los te werken. Onder vollen stoom hebben voorts acht etoomhooten getracht los te komen. Van Detour af liggen thans over een afstand van vele mijlen 165 schepen, in het ijs, die met hun rockende pijpen de ijsvlakte het aanzien geven van een groot industriecentrum. Tusschen het Goven- en Beneden-meer volgen namelijk alle schepen de route DetourWhite- fish Bay. Een groot aantal kleine schepen ligt ook geblokkeerd in de St. Lawrence-ni- vier, ten Zuiden van Montreal. Door de stremming in het scheepvaart verkeer is de tarwe- en graanhandel thans geconcentreerd te Winnipeg. Er zijn reedp voorstellen gedaan om een conferentie te houden van graanhande laren en spoor- en scheepvaartautoritei ten, om den toestand onder het oog te zien. De koude is zóó plotseling ingetre den, dat het verkeer in nauwelijks één uur tijd gestremd was. Volgens berichten uit Halifax zijn tien grootere en verschillende kleine booten vergaan of ernstig beschadigd in een buitengewoon hevigen storm, die langs de Atlantische kust heeft gewoed. In de ha vens liggen vele schepen, die beschut ting hebben gezocht tegen het slechte weer. Kaap Breton is van het land niet meer te bereiken en alle telefoon- en te legraafverbindingen zijn gestoord. De sneeuwstormen in Amerika. Naar de „Chicago Tribune" meldt, zijn bij de sneeuwstormen in het Oosten der Ver. Staten 25 personen om het leven ge komen. J Storm In Roemenië. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men in Roemenië is de hoofdstad Boeka rest geheel van de buitenwereld afgesne den. De telefonische en telegrafische ver bindingen met het buitenland zijn gestoord In een kring van 50 K.M. rond Boekarest is slechts verkeer por slede mogelijk. De man met 3038 jaar celstraf. En de ontrouwe postbeambte, die 25 seconden ».za t". Enkele dagen geleden is door een Spaan- sche rechtbank een misdadiger voor 33 verschillende vergrijpen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 483 jaar. En dan te bedenken, dat dit geen record is: Want in 1893 werd de burgemeester van het Zuid-Spaansche stadje Alba we gen 217 gevallen van vervalsching van openbare stukken (waarop in elk afzonder lijk geval een straf staat van 14 jaar) in totaal tot 3038 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De korste vrijheidsstraf, waarvan de his torie rept, is die welke jaren geleden te Chicago werd opgelegd aan een postbode, die het briefgeheim had geschonden door een brief aan.zijn vrouw te openen. De rechter zei toen hét volgende: „De wetten van de Ver. Staten moeten geëerbiedigd worden, en als ge het briefgeheim schendt hebt ge do consequenties te dragen. Daar om veroordeel ik u tot 25 seconden gevan genisstraf" Hierna haalde de rechter plechtig zijn horloge voor den dag en telde de seconden af. waarop do verbaasde ge vangene in vrijheid werd gesteld. In 1924 nog werd te Londen een vrouw voor het stelen van lakens en servetten tnt tien minuten cellulaire opsluiting veroor deeld. Mislukte bankoverval. Zaterdagmiddag hebben twee bandieten een overval beproefd op de bijbank van de Crédit Lyonnais te Issoudun. De bank was reeds gesloten maar de bedienden waren nog aanwezig, toen twee mannen binnentraden en zich on der bedreiging van ieder te zullen neer schieten die zich dorst verzetten, naar de kas begaven. De directeur echter van de bank liet zich geen vrees aanjagen. Hij trok zijn revolver en opende de bank weer om voorbijgangers te hulp te kunnen roepon. Toen de bandieten aldus hun toeleg mis lukt zagen vluchtten zij op straat, doch een slager wist een hunner te grijpen. Deze, de 29-jarige George Balaire, een opperman, noemde zijn medeplichtige, een 33-jarigen wegwerker bij de spoor wegen, Delahaye, die kort daarop in zijn woning werd gearresteerd. Delahaye verklaarde dat de aanslag was voorbereid door zijn vrouw en een zekeren Cousin, fietsenhandelaar, die daaroj) beiden eveneens in arrest werden gesteld. Brutale overval bij Berlijn. Gisteren heeft te Lichtenherge bij Ber lijn op klaarlichten dag een brutale over val plaats gehad. Twee mannen, zooge naamd ambtenafen van het „Finanzamt", traden een winkel binnen, om, naar zij voorgaven, de zaak te controleercn. Toen de koopman hun vroeg, zich te willen legi- timeeren, trók één van hen een revolver, terwijl de ander hem vastbond. De mis dadigers plunderden daarop de kas en gingen er met 2500 mark van door. Van de daders geen spoor. Bloedig drama in een Hotel Je Altona. In een hotel te Altona heeft zich gisteren een bloedige tragedie afgespeeld. Een ver zekeringsagent loste nl. verscheidene scho ten op een dame, aan de gevolgen waarvan deze overleden is. Daarop I's te de man een 6chot op zichzelf en bracht hij een wonde aan één der slarien toe, welke won de evenwel niet doodelijk was. Een piano in den mist verloren. Een bekend Russisch pianist, Pouish- noff, zou Maandagavond een uitvoering geven te Burtonon-Trent. Het publiek wachtte op de komende dingen, toen de pianist op het podium verscheen en ver klaarde, dat hij tot zijn spijt nlc-t zou kunnen spelen. Hij was hij contract ge bonden op een piano te spelen van een zeker fabrikaat; zijn eigen piano was in den mist zoek geraakt, en het was hem nietgelukt een andere van hetzelfde fa brikaat te vinden. Kinderen op oceaan-stoomcrs. Onder de 800 passagiers, die Maandag met de Regina van de White Star Lino uit Canada te Liverpool aankwamen, be vonden zich negen kinderen van drie tot elf jaar die zonder eenige begeleiding de reis over den Oceaan hadden afgelegd. Doel van hun uitstapje was, den Kerst- t d bij familieleden in Engeland door te brengen. In de eetzaal van het schip wad* voor het kleine goed een afzonderlijke tafel gereserveerd. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Gekorte mobilisatietoelagen. Het O.M. hij het gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft conclusie genomen in de zaak van den heer Monkhorst, die tegen den Staat een vordering had ingesteld op grond va het feit, dat men hem op zijn mo bilisatie-toelage had gekort, omdat hij pen sioengerechtigd was. De Haagsche recht bank had deze vordering toegewezen. Do procureur-generaal concludeerde tot bevestiging van het vonnis, met veroor deeling van appellant (den Staat) in de kosten, o.m. op grond, dat de verminde ring van'de toelage aan de categorie ge- pensionneerden, waartoe geïntimeerde be hoorde, niet alleen onbillijk en onrecht vaardig, maar ook onwettig was, aldus de conclusie van de procureur-generaal. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Militaire relletjes te Amersfoort. Gisteren is behandeld in eerste instan tie een zaak tegen majoor D. J. C. H. B., van het 16de regiment infanterie, welke zaak verband houdt met de ongeregeldhe den, die zich in den avond van 1 Septem ber j.l. onder de miltairen te Amersfoort hebben voorgedaan. De majoor verklaarde, den bewuslen avond omstreeks half negen telefonisch te zijn gewaarschuwd, dat er een op'oop van soldaten was, die vrijlating wilden van een arrestant, die naar hun meening oschul- dig was. De majoor begaf zich onmiddel lijk naar de kazerne en stelde een onder zoek in. Hij heeft den arrestant geboord, waarbij hem bleek, dat deze niet onschuldig was. Hij had tegen de militaire po'itic zoo iets als „moordenaars" gezegd en was daar om in arrest gesteld. De majoor deelde aan de te hoop geloopen militairen mee, dat de arrestant zelf scbulde bekende. Zij gingen toen echter ook nog niet uit een. In het bijzijn van drie der militairen is de arrestant toen nogmaals gehoord en ook toen herhaa'de hij zijn bekentenis. De majoor verzocht den drie militairen dit aan hun kameraden bekend te maken. Men bleef echter samenscholen en vroeg om vrijlating van den arrestant. Een dreigend karakter droeg de samen scholing niet. De majoor zeide den militai ren, dat hij in geen geval een beslissing zou nemen, voordat men zich verwijderd had Ook dit had geen uitwerking. Ten slotte is de majoor tusscten do militairen slotte is de majoor tpsschcn de militairen klappen uitgedeeld. Op dat oogenblik moet kapitein de Bruin mishandeld zijn, maar de majoor heeft, naar hij zeide, daarvan niets gezien, maar dit later gehoord Een 6ergeant-majoor gaf toen het commando „in 't geweer", waarop de majoor, hem toeriep: Wie com mandeert er hier, jij of ik? en een tegenor der gaf. Hierna verwijderden de militairen zich. De majoor heeft niet den indruk gekregen, dat dit te danken was aan het commando „in 't geweer" Hij heeft geen aanleiding gevonden sterker in te grijpen, dan hij gedaan heeft. Het voornaamste puut was z.i. den mi litairen bij te brengen, dat de arrestant niet onschuldig was. Hulp van de mihtaire po- l'tie had de majoor niet r.eodig geoor deeld. Omstreeks half elf hee*' de majoor order gegeven den arrestant om elf uur in vrij heid te stellen. Hij verzekerde echter na drukkelijk, lQt hij hiervan ie voren niets aan de menschen heeil moeimdee'd. De eerste-luitenant der politictroepen W. Wilschut, als getuige gehoord, heeft pro ces-verbaal over het gebeurde opge maakt. De president mr. Schepel merkte tegen hem op, dat het proces-verbaal eenigszins onvohedig en eenzijdig is. Men krijgt er den indruk uit, dat er nog al wat aan de leiding mankeerde, maar van de men schen, die de leiding hadden, zijn er ver schillende, o.a. de majoor en kapitein do Braun, zelf niet gehoord. Halverwege blijft het verbaal staan. Getuige merkte op, dat er hier feitelijk meer sprake was van een verslag dan van een proces-verbaal. Het lag aanvankelijk ook geenszins in de bedoeling dit verslag aan het O.M. te doen toekomen. Mr. Schepel wees er op, dat dit proces misschien vermeden was, wanneer het verslag volledig was geweest. Getuige deelde nog mede, dat hij, naar aanleiding van een verzoek van den wacht commandant, hulp aan den majoor heeft aangeboden. Deze vond dit echter niet noo- dig. Ook getuige heeft niets gemerkt van kwade bedoelingen bij de militairen. Getuige heeft persoonlijk niet den in druk gekregen, dat de majoor mededeeling heeft gedaan van de latere invrijheidstel ling van den arrestant. Als verdere getuigen werden gehoord do eerste luitenant Briëtt, de reserve eerste luitenants Knaap en Bing en de sergeant Knotter, die verklaringen aflegden om trent het gebeurde, waarbij de mededee- lingen van den majoor werden bevestigd. Alleen over de oorzaak van het uiteen gaan van den oploop verschilde men eenigszins van meening. Meende dc een, dat het optreden van den majoor daar van de aanleiding was, anderzijds was men van meening, dat het commando „in 't geweer" het gewenschte resultaat had of dat de schrik, toon men zag, dat kapi tein de Graven een klap kreeg, de men schen deed uiteengaan. Als getuige a décharge werden gehoord generaal van Terwisga en mr. A. Tak advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, die gunstige verklaringen aflegden om trent den persoon en het karakter van den majoor. Hierna werd de zitting geschorst. Na de schorsing werd nog gehoord ka pitein de Brauri; wiens verklaringen over eenstemden met die van de andere getui gen. Naar het oordeel van den kapitein heeft het commando „in 'tr geweer" er zeer toe medegewerkt om de menschen uiteen te doen gaan. Ook werd nog gehoord de sergeant-ma joor Mulder. Deze heeft, toen hij zag, dat kapitein de Braun een klap kreeg, het commando „in 't geweer" gegeven. Dit commando heeft wel uitwerking gehad. De majoor was een heel eind van getuige en; den kapitein af en kon niet zien wat daar gebeurde. De toestand was daar een oogenblik zeer critiek. Op een desbetreffende vraag zeide de majoor nog, dat hij den arrestant heeft vrijgelaten, omdat hij het feit hoewel ernstig niet van dien aard vond om daarvoor iemand in voorloopig arrest te houden. De advocaat-fiscaal mr. Brant, requisi toir nemende, wees er op, dat de eerste rapporten, welke de autoriteiten bereikten van zeer alarmeerenden aard waren. Bij het voorgevallene te Amersfoort zou geen behoorlijke handhaving van het gezag zijn geweest. Art. 143 van het wetboek voor militair strafrecht zou overtreden zijn. Spr heeft zich voor de behandeling geen defi nitief oordeel over de zaak kunnen vor men en ook thans zijn er nog verschillende punten van onzekerheid. Den majoor is ten laste gelegd, dat hij na gelaten heeft maatregelen van geweld le nemen, waar dit vereischl was. Spr. gaf evenwei toe, dat is komen vast te staan, dat er geen bepaald gewelddadige stem ming heerschte. Voorts staat vast, dat de majoor de mishandeling van kapitein de Braun niet heeft gezien. Maar dan bleef er voor den majoor nog reden om maatrege len van geweld te treffen, waar hij er ge tuige van was, dat meer dan twee militai ren geweigerd hebben om aan een bevel om uiteen te gaan op te volgen. Spr. wijdde vervolgens eenige beschou wingen aan de moeilijke taak, waarvoor onze officieren in de laatste jaren staan en welke verschillende oorzaken heeft. In dit verband sprak spr. een woord van waar deering-voor het bewijs van persoonlijke moed, dat de majoor gegeven heeft door alleen met een rijzweep op de massa in te gaan. Hij heeft echter de fout begaan, te vergeten, dat hij in de eerste plaats mili tair is en dat de tucht gerandhaafd moet worden. Daarvoor hadden hier, zij het mi niem, maatregelen van geweld genomen moeten worden. Waar de majoor overi gens een verdienstelijk officier is, zal hem de begane fout niet te zwaar mogen wor den aangerekend. Rekening houdende met de verschillen de omstandigheden, vroeg mr. Brants ten slotte veroordeeling van den majoor tot 50 boete subs 25 dagen hechtenis. Mr. Franken, als raadsman van den majoor optredend, betoogde, dat z.i. juri disch het optreden van den majoor niet strafbaar is. Overigens was dat optreden naar pl.'s meening zeer oordeelkundig. PI. wees er nog op, dat de majoor geen ander geweld noodig achtte dan ten slotte het gebruiken van de rijzweep en dat dit ook voldoende bleek. PI. concludeerde tot vrij spraak. Re- en dupliek volgden. Het Hof zal later uitspraak doen. FAILLISEEKIEH tE 5 Uitgesproken: P. van den Bosch, meubelmaker, te Oegstgeest; cur. mr. M. N. van Eijk te Leiden. De N.V. Sigaren-, Sigaretten- en Ta- bakshandel voorheen Alb en J. P. de Ia Rie, te Leiden, Hoogewoerd 11; cur.; mr. W. de Clercq, te LAND. EN TUINBOUW HET SNOEIEN VAN VRUHHTBOOMEN EN VRUCHTHEESTERS. Do winter is de tijd, waarin de boomeu in het algemeen en de vruchtboomen in het bijzonder een goede beurt moeten heb ben niet alleen wat betreft het snoeien, maar ook wat betreft het schoonmaken. Evengoed als men in de woning graag om verschillende redenen de boel schoon heb ben wil moet in den vruchtentuin onge veer om dezelfde redenen zoo nu en dau alles eens goed onderhanden genomen worden. Waar vuil is, heeft verschillend ongedierte gelegenheid zich te nestelen en dus ontnemen we het die gelegenheid als we den boel onderhanden nemen. Dit geldt in niet mindere* mate in den tuin; daar verschillende soorten ongedierte en vooral verschillende soorten besmettelijke ziekten, die graag tusschen do schorssple- ten en onder het mos, dat zich op de hoo rnen bevindt, een schuilplaats zoeken om er hun dikwandige wintersporen in op te bergen. Dit is met het blootc oog njet le constateeren en daarom twijfelt men er wel eens aan en pleegt men dit moderne fratsen te noemen. Dat dit echter zoo is, dat kan men wel nagaan, wat van do wol zichtbare beschadigingen kan men er de sporen met het bloote oog in vinden. Dui zenden eieren van luizen en poppen van vlinders, oorwormen kan men er in zien, -hoewel men dan nog zeer goed kijken moet, want ook die zijn nog nau-ve'ijks met het bloote oog te zien. Als een onderdeel van het snoeien, dat we hier wilden bepraten, zouden wc dan ook het schoonmaken willen beschou- -j wen. Dit schoonmaken kan mén hij oudere hoornen met een dikke schors dus. het 1 r-s- te doen door de stemmen af tc borstelen met een stalen borstel, die vocy dit doel speciaal in den handel is. Do boeren in Zuid-Holland plegen daarvoor te nemen een mengsel van koemest en kalk, dat op zichzelf ook wel een goed middel is, maar het dringt niet diep genoeg door en het heeft niet zoozeer een desinfectcorende werking, waarom men na het afborste len het beste de stammen kan insmeren met een 8 pet. oplossing van vruchtboom- carbolineum, die ook wel in den handel is, maar die aan zekere eischen moet vol doen, waarom men dan ook geen gewone carbolineum nemen moet wegens het ge vaar dat men soms zou kunnen loopen Met deze oplossing wordt allo ontuig, be halve dan de sporenvormen ziekten ge dood en door het. verwijderen van do oude schorsresten worden de sporen zoo blootgesteld, dat men alle kans loopt, dat ook die er onder té lijden zullen licbhcn. Bij de jongere boomen, dus die, die nog geen dikken schors hebben, is liet vol doende, de bast in te smeren met een car- bolineumoplossing van b.v. 5 pet. Deze 5 pet. oplossing kan men voor alle soorten vrucht- en sierboomen gebruiken, zonder dat men gevaar voor beschadigingen loopt. Een te sterke oplossing kan ook van de vruchtboomcarbolineum gevaarlijk zijn cn dan voorol voor de teerdere soorten, b.v. de perziken en arbrikozen. Bij de oudere boomen behandele men de dikko takken evenals raon de stammen be handelt en verder zullen we het over hel snoeien hebben wijl we anders op het ge-, bied van het spuiten terecht komen en daar wilden we later nog een apart juli-, keltje aan wijden We zullen dan in hoofdzaak spreken over het snoeien van kroonboomen en struikvormen, dus niet zoozeer over de vormboomen, die trouwens toch gelukkig van lieverlede uit de mode gaan. De vorm boomen vereisclien namelijk zeer veel zorg en het snoeien ervan is zulk een kunst, dat zelfs vele vakmenschen het niet goed kun nen. Over het algemeen dan moet men snoeien, om te zorgen, dat er lucht en licht genoeg in het hart van den boom doordringen kan. Laat men een boom aan zijn lot over, dan wordt liet spoedig een takkenbos en komt er ook veel dood hout in, wat ook weer een verzamelplaats voor verschillende nadeelige invloeden worden kan.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4