INGEZONDEN HEELING schepen, getrokken door een sleepboot en voor zich twee moturbooten. "Wat op dat oogenblik gebeurde zal het onderzoek moeien uitwijzen. Gezegd wordt dat do kapitein van de sleepboot eerst bakboord en vervolgens na een korte aar zeling stuurboord>ignaal gaf, waardoor dè overige schepen van de wijs werden ge bracht. Feit is dat een der motorbooten plots van koers veranderde en schuins op de veerboot aanstevende. De kapitein van de veerboot zou na een oogenblik aarze len zijn machins hebben stopgezet en ver volgens „achteruit" hebben gecomman deerd. Do motorboot liep met kracht op de veerboot in, waarin zo een groot gat boorde. Onder de passagiers brak een onbeschrij felijke paniek uit. Degenen, die zich in do kajuit bevonden sprongen als krankzinnig Tiaar boven, waar een vreeselijkc verwar ring beersebte en gevochten werd om do zwemgordels. Vrouwen en kinderen wer den tegen don grond geworpen en ver trapt Gelukkig zat de motorboot met baar voorstoven nog in de veerboot vast, zoodat dezo niet kon zinken. De kapitein van de motorboot bad de goede gedachte „voor uit" te commandoeren, zoodat de veerboot langzaam naar den oever geduwd werd. Do tweede motorboot kwam ondertus- 'schen langszij liggen en nam een groot aan tal passagiers over. De sleepboot liet zijn sleep varen en deed hetzelfde Zoo aan bei de zijden geëscorteerd en opgeduwd wisl to en do veorboot weer tegen den wal ie brengen. Geen enkel persoonlijk ongeluk viel to betreuren. In de dorpen langs de Schelde hooft het geval intusscben leven digo beroering teweeg gebracht. Locomotief in een kinderslaapkamer. Nabij Francaville-Fontano, in de buurt van Brindisi, ontspoorde de locomotief van een reizigerstrein en sleepte drie wagons mode. Deze laatste sloegen om, tengevolge waarvan de afkoppeling afbrak en de loco motief alleen verder reed. Zij drong door den gevel van een baanwachtershuieje en kwam in de slaapkamer waar drie kleine kindoren in him bedje lagen, tot stilstand, slechts eenige centimeters van het ledi kant, waarin zich de drie wichten bevon- den. De kleinen bleven, wonder boven wonder, ongedeerd. Tusschen hemel en narde. In een Zustergesticht te Dendermonde moest een jonge novice een mand met waschgoed, die naar een zolder moest worden opgeheschen, aan een trijshaak "bevestigen. De haak schoot echter uit en drong in liet kleed der novice, die een 12-tal meters Loog werd opgetrokken. Gelukkig had de kloosterlinge zich nog bijtijds aan het touw kunnen vastgrijgen. Toen zij zoo tusschen hemel en aarde hing te zweven, ging er een venster open en werd haar door een helpster een hand toegestoken om haar binnen het raam te trekken. De moedige helpster zat geknield op do vensterbank en greep de verschrikte novice bij de schouders vast, toen de haak losraakte en het kleed dor kloosterlinge scheurde, die luidde om hulp riep. Een zekere Willems, die in de nabijheid werkzaam was, hoorde hét noodgeschrei, ijlde naar de kamer, waar do helpster zich bevond en redde beide vrouwen, die op het punt waren omlaag te storten. Do geredden hadden inmiddels het be wustzijn verloren, zoodat de man juist bijtijds was gekomen om een groot onge luk to verhinderen. Men zal trachten van officieele zijde 's mans moedige daad te doen beloonen. De rose-diamani. Men zoekt in de grachten van het kasteel. De rose diamant is nog altijd niet ge vonden. Men moet echter bekennen, dat het voor de politie moeilijk is, zulk een steentpo to zoeken; want als is de Grand Condé zoo groot als een duivenei, een dui venei is óók niet zoo bijster groot. Als men nagaat, dat de diamant gestolen is in den nacht van 11 op 12 October j.l., en de die ven dus gelegenheid hebben gehad om het „duivenei" overal te verstoppen, waar zij maar wilden, is het begrijpen, dat de Fransche recherche er nog niet in ge slaafd is, Jen steen te vinden. Thans is zij overgegaan tot een maatre gel, welke niet van vernuft ontbloot is. Do mobile brigades zijn op het oogen- blik aan het zoeken in de grachten on vij vers van het kasteel. Immers het is niet uitgesloten, om niet te zoggen, waarschijn lijk. dat de dieven bij hun haastig vertrek in hun bezigheid belemmerd werden door den diamant, die mischien wel een ons woog, en hem deswege in het water heb ben gekeild. Ook kunnen zij den steen best verloren hebben, net op het moment, dat zij peinzend over de richting, waarheen te vlieden, aan den waterkant stonden. Dat men niet eerder met deze listige naspeu ringen is begonnen, komt hierdoor, dat tot nog toe do grachten en vijvers vol wa ter stonden, hetgeen het onderzoek natuur lijk bemoeilijkt zou hebben. Drio jaar op een hooizolder gevangon gehouden. Naar de correspondent van het „Beri Tag." te Koblenz meldt, heeft zich in het kleine stadje Baumholder een bijna onge looflijk geval voorgedaan; drie jaar lang is daar een man door zijn vrouw op een hooizolder gevangen gehouden. De gescheiden vrouw Julia Mees hield een commensaal. Deze ontdekte onlangs OF een hooizolder den vroegeren man. Daar de echtvriend indertijd niet had willen werken en zijn gezin niet onderhield, vroeg de vrouw echtscheiding aan, op grond .van kwaadwillige verlating sinds Februari 1923. In werkelijkheid huisde de echtge noot als gevangene op den hooizolder, waarvan echter niemand iets afwist Het slachtoffer bleek geheel verwaarloosd en Ondervoed. Pseudo-priester oplichter. Een handelsman te Port-Saint-Esprit (Fr.) ontving dezer dagen bezoek van een als priester gekleed personage. Het indi vidu deelde hem mede, dat cén zijner con fraters, priester te Viviers (Ardèche) een duizendtal gouden Louis bezat, die hij hei melijk van de hand wilde doen voor 80 francs per stuk. De handelsman moest zich naar Viviers begeven, met het benoodigde bedrag op zak, in ruil waarvoor hem de gouden Louis ter hand zouden worden gesteld door tusschenkomst van den vriendclijken bemiddelaar. Op het afgesproken uur was de 'han delsman met een som van 80.000 francs op de vooruit bepaalde plaats, waar de oplichter eveneens aanwezig was. „Geef mij de portefeuille maar", zoo sprak het heerschap. „Ik breng u bij den geestelijke, die u de goudstukken zal over- nandigen." De handelsman gaf hem de portefeuille, waarop de bedrieger met zulk een haasti gen pas den zakenman voorging, dat deze moeite had, zijn beminnelijken interme diair te volgen. Tot zijn groote verbazing en schrik echter zag hij dezen plotseling onder beschutting der duisternis verdwij nen, met medeneming van de portefeuille Den weinig schranderon zakenman bleef niets anders over, dan een klacht hij do politie in te dienen. Kerk-inbrekers gearresteerd. Te Augsburg zijn twee jonge mannen ge arresteerd, die verdacht worden van ver schillende inbraken in kerken, welke da laatste dagen in de buurt van de Ammer- see hebben plaats gehad. Zij waren in het bezit van wapenen en verschillende inbrekerswerktuigen. Het bleek, dat zij te Quedlinburg een auto hadden gestolen waarmede zij naar Zuid-Duitschland zijn gekomen. Uit Augsburg wordt nog gemeld: De twee personen, die vandaag gearres teerd zijn, onder verdenking, dat* zij inge broken hadden in een kerk te Andesch, een bedevaartoord in de buurt van München, hebben bekend. Tevens bekenden zij zich schuldig ge maakt te hebben aan een inbraak in een restaurant en ook een auto te hebben ge stolen. Het zijn een meubelmaker uit Bnehl en een boekdrukker uit Halberstadt.. Brutale overval in een trein. Uit Berlijn wordt gemeld: Gistermorgen werd een majoor, die in een afdeeling tweede klasse zat te dutten, tusschen de stations Eichkamp en Char- lottenburg aangevallen door een sujet, die met een namaakpistool op hem schoot. Er ontstond een vechtpartij, waarbij het den majoor gelukte, aan de noodrem te trek ken. De aanvaller werd daarop gearresteerd. Hij weigert zijn naam te noemen. Een Moedermoordenaar. Acht maanden geleden werd te Edinburg eene mevrouw Merrett, die pas met haar zoon uit Nieuw-Zeeland was aangekomen, dood in Tiaar flatwoning gevonden. Een schotwonde achter het oor duidde^ op moord. Thans is haar zoon, een negentien jarige student, beschuldigd van den moord op zijn moeder, gearresteerd. Moordaanslag. Een Berlijnsch fabrikant heeft Woens dag in de buurt van het centraal station i3 Leipzig op straat een revolverschot gelost op zijn schoondochter, een jonge Ameri- kaansche, die ernstig gewond werd. De fabrikant is in hechtenis genomen. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat zijn schoondochter zijn zoon, die directeur is van een Berlijnsche filmmaatschappij, te gen hem opstookte, zoodat hij geen behoor lijke ondersteuning van zijn zoon kreeg. Voorts verklaarde'hij, dat hij zijn schoon dochter toevallig had ontmoet en niet het voornemen had gehad, haar te kwetsen of to dooden. Een eigenaardige verloting. Volgens den Moskouschen correspon dent van de „Daily Express" hebben de Sovjet-autoriteiten toestemming verleend tot het houden van een groote volksloterij, waaraan originaliteit niet ban worden ontzegd. Als hoofdprijs staat voornamelijk ver meld het verleenen van passen en facili teiten om Rusland te verlaten en geduren de eenigen tijd of zelfs blijvend in het buitenland te vertoeven. De gelukkige prijswinnaars zullen alles hekomen wat een globe-trotter noodig heeft: kaartjes eerste klas voor trein en boot, Teiscostuums en verblijfkosten van f 18 per dag voor een verblijf op het Europeesche vasteland en in Engeland. Willen de reizigers naar Rusland terugkeeren, dan krijgen ze de be noodigde reiskosten, terwijl de Sovjet-re geering zich verplicht, hun positie open to houden of hun na hun terugkeer een ge lijkwaardige positie te verstrekken. De verloting, welke door de officieele vereeniging voor de ontwikkeling van de luchtvaart en de chemische industrie ge organiseerd is, zal over gebrek aan deelne ming wel niet te klagen hebben, daar het aantal dergenen, dio Rusland wel eens voor een tijdje zouden willén verlaten, maar geen passen kunnen krijgen, niet zoo heel gering is. Doove plotseling genezen. Een dame uit Bugue (Dordogne), die aan doofheid leed, had een reis naar Bor deaux ondernomen. Op het station Bergerac aangekomen, moest «e van trein verwisselen en liep op het perron te wachten. Plotseling kwam er een locomotief het station voorbijstoomen. De machinist liefde signaalfluib zoo hard gillen, dat het iemand door merg en been ging. Op hetzelfde oogenblik voelde do dame een stekende pijn in beide ooren en merkte tot baar verbazing, dat zij plotseling bet gehoor had teruggekregen. DE OPGAANDE LIJN van goed naar beter tot het beste, eindigt bij Kwaliteit No. 1. dat is de kwaliteit van Dub beltjes Zeep en Dub beltjes Zeeppoeder, in de beken- d e verpak- 13917 kingBlauw met roode streep. y Wascboline fabriek Amersfoort. Een krankzinnige wint een millioen. De directeur van een krankzinnigenge sticht te Clermont (Oise-departement) heeft bericht ontvangen, dat $en prijs van een millioen francs van de „Crédit National" ten deel is gevallen aan een 49-jarige we- duws-verpleegde van de inrichting. POSTZEGEL-NIEUWS. Voor de Luxemhurgsche postadmini stratie worden weldadigheidspostzcgels in offset gedrukt door de firma Enschedé en Zn. te Haarlem. Deze zegels zijn ter waarde van 5, 50, 75 centimes en 1 fr. 50 met verkoopwaarde van 16, 65, 95 centimes en 1 franc 50. Zij dragen het opschrift Caritas en de beeltenis van erf prins Jan. Voor de postzegelverzamelaars zijn, wat Frankrijk betreft, goede tijden aange broken, daar dit land door de-achtereen volgende veThoogingen deT posttaneven, er nu eindelijk ook too overgegaan is, teneindo zijn voorraden van niet meer oourautc waarden te verbruiken over drukken uit te geven. Do postzegels van 1 fr. 40 zijn voor zien met een overdruk van 1 fr. 10, die van 1 fr. 5 met een overdruk van 90 c. en 50 c., die van 1 fr. 25, 85 c., 80 c., 75 c., 65 c. en 60 c. allo met een overdruk van 50 c. en ten slotte die van 35 c. en 30 c. met een overdruk van 25 c. Voorts zijn drie nieuwe zegels uitgege ven: de 1 fr. 50 met de beeltenis van Pasteur (blauw), de 1 fr. 10 met de beel tenis van de Semeuse (donker-rood) en do 90 centimes met de beeltenis van Pasteur (rood). Een uit het verkeer genomen zegel doet opnieuw zijn intrede onder een nieuwe kieur: de 45 centimes Semeuse, azuré- violet (in plaats van Pasteur-rood). Drie zegels zijn van kleur veranderd; de 30 cent, van Spmeu.se donkerblauw in Pasteur-groen, do 65 cent. van Semeuse azuré-rood in Semeuse azuré-groen, de 75 cent. yau Pasteur blauw, in Semeuse azuré-violet-iris. Bovendien heeft, naar verluidt, de amortisatiekas het voornemen, een of meer nieuwe postzegels uit te geven. Zooals voor de bekende zegels van het Roode Kruis of van de oorlogsweezen, zal voor deze nieuwe zegels een toeslag moeten betaald worden boven de fran- keenvaarde. Deze toeslag zal door de postadministratie in de amortisatiekas gestort worden. Welke waarden deze nieuwe zegels zullen hebben, is nog niet bekend. - Ten voordeele van de slachtoffers van de aardbeving van Fayal zal een gedeelte van do serie Camoëns door de Portugee- scho postadministratie van een opdruk van 20 centavos worden voorzien. wederianosch OosMndië BRAND IN EEN VUURWERKFABRIEK TE MAGELANG. Negen docden en twee gewonden. Aneta seint uit Magelang: Bij een brand iii een vuurwerkfabriek alhier werden negen personen gedood en twee gewond. De oorzaak is onbekend. RECHTZAËCEÜ KANTONGERECHT HAARL.MEER. Uitspraken: A. M., Lisse, art. 424 voorwaardelijk 1 maand tuchtschool met een proeftijd van 1 jaar; L. V., Lisse, als voren; F. P., Haarl.meer, H. B., Lisse, en J. V., allen Motorreglement 2 of 1 week tuchtschool; J. T., Lisse, Motorre glement, vrijspraak; H. V., Hillegom; J. K., Alkemade; J. P., Haarl.meer; J. v. D., Aalsmeer; P. v. d. K., Haarl.meer; H. V.,- Leimuiden; J. de P., allen over treding rijwielwet 8 of 3 dagen; J. L., Lisse idem 5 of 5 dagen; D. W., Haar lemmermeer"; E. B., Haarl.meer; A. H. Amsterdam; G. L., Haarl.üieer; A. K., Haarlemmerliedo; N. v. d. V., Haarl. meer, allen 3 of 3 dagen; P. v. O., Haarl.meer art. 461 5 of 5 dagen; A. E. idem Leerplichtwet 3 of 3 dagen; J. B. alsvoren J 8 of 8 dagen; J. W., als- voren 3 of 3 dagen; J. v. N., alsvoren 2 of 2 dagen; A. S., Hoofddorp, Ar beidswet 5 of 5 dagen; M. S., Hoofd dorp idem 3 of 3 dagen; N. de B., Hoofddorp en J. K., Hoofddorp, Motor- kenteekonbesluit, 5 of 5 dagen. „Uit het lanil der Congolezen". De Welecrw. father Simons, oud-Leide- naar, missionaris van Mill-Hill, heeft aan zijn familie een brief geschreven over zijn reis naar het missieland, waaraan wij hier een en ander ontleenen. Woensdag, 6 Oct. 1Ö26. S.S. „Anversville". Het zal ongeveer 6 uur zijn geweest in den ochtend, toen ik ontwaakte in het Ho tel „Du Nord" te Antwerpen. Direct drong het. tot mij door, dat deze de laatste dag was vqn mijn verblijf in Europa, vandaag nog zou het groote stoomschip mij heen voeren van mijne dierbaren, van mijne fa-^ milie, van mijn geboorteland. Het afscheid zou vandaag plaatsvindefi, iels waar tegen ik zoolang had opgezien en toch zoo hard had verlangd, 's Avonds tevoren hadden wij inlichtingen gevraagd omtrent den tijd, waarop wij de H. Mis konden lezen. Om 6.45 uur begaven wij ons op weg naar de. kerk der Eerw. Paters Capucijnen. Eén heel aardig kerkje, nog versierd ter eere van den H. Franciscus. Om 11.30 begaf ik mij met den procurator uit Capellen per auto haar de Kade, waar de „Anversville" ter inscheping gereed lag. Eene groote volksmenigte verdrong zich op de kade. Een gesjor en geduw, dragen van koffers en kisten, geschreeuw, een verdringen dat het bijna onmogelijk was het schip op te gaan. Na een 15 minuten in 't gedrang te hebben gestaan, gelukte het mij toch op de boot te komen en het nummer van-mijn cabine to verkrijgen. Het eerste was nu mij van mijn handbagage te ontlasten en de cabine in oogenschouw to nemen. Mijne 2 metgezellen waren jonge Vlaamsche mannen, die in dienst waren van de Eerw. Paters Jesuiten.Eerst dacht ik 't gezelschap te moeten deelen met 2 zendelingen, daar men voor hunne namen uit vergissing R. P. (Rév. Père) had geplaatst, maar dit was zoo niet. Toen ik boven naar het dek ging, zag ik mijne familie, die mij had ver gezeld tot Antwerpen, zich een weg banen door de opgehoopte menigte en na eenig go duld kwamen zij hij mij op het bovenste dek, daar er toch geen plaats was onder aan* Wij hebben het schip voor zoover het ging eens bekeken en met de Eerw. Zusters uit Moorslede kennis gemaakt. Het schip is groot en prachtig ingericht. De diepte gang was ongeveer 6800 ton. Mooie eetzaal en flinke baden. Ook de cabines waren prac- tisch ingericht en voorzien van een venti lator om een weinig koelte te geven, wan neer de warmte eens zou drukken. Er wa ren vele pasagiers, ongeveer 360, dus tame lijk goed bezet. Men was nog steeds bezig met kisten en koffers in te laden. Om half 12 een teeken dat de niet-passagiers zich van de boot moesten begeven. Dan werd het afscheid genomen, hetwelk ik zwijgend voorbij ga, de bruggen worden ingehaald, een schelle fluit, ankers werden gelicht en de boot ging van wal. Vele groeten, wui vingen van zakdoeken en handen, totdat we de onze niet meer konden onderschei den. Het gezelschap waarmede ik de r-eis aanvaarde, bestond, behalve in de 5 Eerw. Zusters van Mooreslede, ook nog uit: 2 Eerw. Paters, 3 Eerw. Br. van Scheut en 2 Eerw. Br. der Christelijke Scholen, dus een aardig clubje. Na met elkaar ken nis te hebben gemaakt, gingen wij naar de eetzaal voor het 2e ontbijt. Bedienden liepen heen en weer om de passagiers to bedienen en onder de maaltijd speelde men een zacht weemoedig strijkje, echt iets van een afscheid met een bede van weder zien. Het weer was schoon en 'n heerlijke bries verkoelde ons opgekropt gemoed. Om 3.45 passeerden wij Terneuzen. Toen er permissie was gevraagd om de H. Mis te lezen, hadden wij afgesproken, dat ik de eerste H. Mis zou lezen in de Damessalon, voor do Eerw. Zusters, om 5 uur in den morgen, waarna één der Eerw. Paters van Scheut de H. Mis zou lezen. In de Dames salon was een altaaar klaargemaakt. Twee tafels, verbonden door een breede plank, waarop do altaarsteen en het altaar linnen. De Eerw. Zusters en een Eerw. Broeder gingen onder mijne H. Mis ter H. Communie. Het ging alles zeer wel. Aan denx tegenoverges telden kant van Terneu zen zag ik niets dan water met cenbosch en een stadje op den achtergond. Om 4.30 passeerden wij Vlissingen. 's Morgens wekte mij een der Eerw. Zusters en zij brachten voor mij het altaar geheel en al in orde. Donderdagmorgen, na do H. Mis ging ik naar het dek, en deed mijn brevier gebed. Niets dan water alom, terwijl de zon haar stralen schoot op de watermassa. Iedere dag Brengt ons dichter bij ons doel en verder van het vaderland. Donderdag, 7 Oct. Om 7.45 passeerden wij Frankrijk, de plaatsen Lapollice en Bordeaux, en gingen meer én meer Zuid waarts. De zeer is heerlijk kalm en hel we^r is schitterend. Hoog staat do zon en schiet hare stralen op blauwige golven, terwijl het schip statig en majestueus daarover henen glijdt. Wij waren zoover van land en zoo ver in zeo dat wij niet3 dan water zagen. Stil gingen de uren voorbij. Een weinig praten, wat lezen, een siesta nemen, iets verfisschends gebruiken, een kaartje spelen of met schijven werpen, ook een weinig studeeren, waren de be zigheden, waarmede ik den dag door bracht. De 9 Oct. voeren wij langs Spanje en Portugal, Gaap Villano, Porto, Lissabon en Kaap Vincent. 10 October passeerden wij Madeira en de Straat van Gibraltar, 's Avonds gingen wij langs Casablanca (Marokko) en men voeldo het reeds warmer worden. Eerst den volgenden morgen zouden wij iets te zien krijgen. Onze harten zwollen van blijdschap, want na 5 dagen op zee te zijn geweest, zonder iets meer gezien te heb ben dan water, zouden wij aankomen in Fénerif, gelegen achter de Ganarische eilanden. Daar zou do boot, naar wij meen den, lang genoeg blijven liggen om van boord te gaan en eens te zien wat er te bezien was. 's Avonds ging ik, blij te moede naar bed, met het blijde vooruitzicht, 's Mor gens om 4 uur las ik reeds de H. Mis om dat om 5 uur reeds een menigte op zou zijn, gereed om af te dalen en in Fénerif zich te goed te doen met een heerlijke wandeling. Den volgenden morgen, 11 Oct., om fi uur, zagen wij van verre, de pier, gehee! gehuld in het roode gewolkte, hoog, zeer hoog, in do heerlijke morgenvroegte. Met een verrekijker gewapend heb ik staan zien, vol bewondering voor het onovertrof fen natuurverschijnsel. Het was druk op 't dek, allen er uit, bewonderend het schoo- ne dat zich voor ons uitspreidde.'! Weer was echt zomersch en de warmte begin reeds te komen. Schoono rotsen, massaal, groen achtig met blauw, rezen op uit de Oceaan, Fénerif makend tot oen onneembaar fort'. Schitterend lag het voor ons, Fénerif. dé schoone stad, met gebergte aan haar voet. Dorpjes, witte huizen, lagen in de sciioot van het reuzegebergte, terwijl de lijnen in de zijkanten aangaven de bergpaden. Om 6 uren kwamen wij aan en kleine stoom- hooten doorsneden het water, ons tegemoet Wat heb ik gekeken, bewonderd en geno ten van dit grootsche tafereel, als geen pen kan beschrijven, geen dichter kali be zingen en geen schilder kan schilderen. Men moet het zien, alvorens zich 'n denk beeld te kunnen vormen. Bruine jongens met zwarte krullenkoppen kwamen in ranke bootjes op ons toe en vroegen in het Spaansch, een geldstukje te werpen. lede ren keer dat men in het blauwe water oen geldstukje wierp, doken de jongens vlug in het zilte water en haalden met hun mond het geldstukje er uit. Het zijn be hendige zwemmers. Voor 10 fres dokenzij onder ons schip en kwamen aan den ande ren kan te voorschijn. Vlug wat-en er ook kooplieden aan bóord om hunne artikelen te verkoopen, als sigaren, ansichten, kant cn koralen, maar alles ontzettend duur. Bananen, druiven en vijgen kan men met een mandje tegelijk koopen. Het zijn echte kooplui, zij vroegen veel te veel en waren op 't laatst tevreden met een 4e van den go- vraagden prijs. Om 9 uur werden de an kers weder gelicht en varen wij weer, Fé nerif een laatst vaarwel toeroepend, naar Gaap Blanco. Op die reis heb ik Cyriel Verschaeven's „Zeesymphonieën" gelezm; een zeer schoon boek. Wij zagen vlie gende vischen, die op- en nedervlogen en dan in het water verdwenen. De golven begonnen nu langzamerhand hunne krach ten te late zien, want wij schommelden heen en weer. Het schip begon te stijgen en le dalen, zoodat wij niet op de beonen konden blij ven, zonder ons vast te houden. Alle venti latoren begonnen te draaien, want binnen, was het drukkend warm. Het water plaste over den boeg van het schip en meters hoog sloegen de golven, om dan uiteen lo- vloeien de een over den ander.In de verte zag. men witte streepeu over het water, en, ter wijl de wind huilde, de golven bruischteii en het water hoog naar boven spatte, gleed het schip steunend en honkend door den Oceaan. Wij hadden altijd gezellige avon den, hetzij wij wat spraken over ons land» enz., hetzij wij kaartsDeelden, de avondea waren altijd erg gezellig. (Wordt vervoSg'i LAKEI- EB8 THIEaBOim De verspreiding van mond- en klauwzeer.. M eiis chen als tusschen- schakel? Naar het „Zeitschr. f. Fleisch- u. Milch» hygiëne" meedeelt, hebben twee Zweed- sche geleerden, Prof. Carl Kling en A, Höjer, in een Zweedsch tijdschrift een nieuwe theorie over do verspreiding vaui het mond- en klauwzeer opgesteld. De bezoebers hebben in het bijzonder de wijze van besmetting nagegaan en zijn tot d|ö opzienbarende gevolgtrekking ge komen, dat het de mensch zelf is, die hoofdzakelijk tot de verspreiding van net mond- en klauwzeer bijdraagt. De mensch is dikwijls zoo verklaren zij, door mond en klauwzeer aangetast, zonder dat de- ziekte hij hem waarneembaar is. Deze duurt in de meeste gevallen slechts cenigö dagen, in bijzondere gevallen echter lan ger. Verscheidene besmeltingsvei-schijnselen die tot. nu toe een raadsel zijn gebleven, zouden dus verklaard kunnen worden, door overbrenging der besmetting door menschen. De onderzoekingen worden nog voortgezet. Invoerrecht in Oostenrijk op Neder!, kaas In Slaalsbl. 379 is opgenomen het Kon. Besl. van den 16en November j.l., bepa lende de bekendmaking van do tusschen den tijdelijk zaakgelastigde der Neder landen te Weenen cn den Bondskanselier der Oostenrijksche Républiek gewisselde nota's nopens het in Oostenrijk op Ne- derlandsche Edammer- en Gouda-kaas te heffen invoerrecht. Wij stippen er uit aan, dat do Bonds- regcering er in toestemt, op Nederland- sclie Edammer- en Gouda-kaas, hij in voer uit Nederland in Oostenrijk een recht toe te passen van 30 goudkronen per 100 K.G. Deze regeling zal van kracht blijven evenlang als do handelsovereenkomst van 5 September 1923, of, voor het ge val dezo mocht worden vervangen door een definitief verdrag, waarover de on derhandelingen tusschen de beide regeo- ringen reeds gaande zijn, evenlang als dat definitieve verdrag van kracht zal blijven. BoskoGpsche veiling. Veiling van 3 Dec. Rozen per hos van KFstuks. Ophelia 2, Golden Ophelia f 2, Hadely f 2.50—3.30, Cl. Pernet 3.60, Co lumbia 33.55, Butterfly f 2.502.GO, Mac Keiler 3, Wilhelm Kordcs 1T85 2.10, Rosalandia 1.25—1.80, Johan C. Mensing 0.901.08. Chrysanthemum gr. hl. 2529 cent per stuk, id. tros 40--70 cent per hos, id, vertakt 1530 cent per "tak. De stijgende frank. Dreigende werkloosheid. De correspondent van de „N. R. Crl" te Parijs meldt: Dezer dagen anlvvom-G Ie Poincaró Chappedelaine, den rapiv:-,v - der financicelc Kamer-commissie, Gat nog geen enkel verschijnsel op een mo gelijke financicelc crisis in d.e toekomst wijst. Jouhaux, de secretaris van het Algemeene Verbond van den arbeid, heelt de socialistische Kami r- roep echter n- derhouden over de werkloosheid, di" zmh tengevolge van de revalorisalie van Jen frank uitbreidt. Zo betreft vooral de

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 12